„Als ik ruimte had, zou ik dieren bij huis willen" Uit buiten Holten CCR Revival in café De Wippert Bijspijkerkampen in schoolvakantie Pittig late winter een uitzondering Hulp vrijwilligers onmisbaar bij Dierenparkje FNV helpt bij invullen belasting formulier Joey houdt er mee op Demonstratie zodenbemester Bazaar van Nieuw Heeten Maatschap centraal bij CBTB Reünie van Gereformeerd J eugdwerk HOLTENS NIEUWSBLAD DINSDAG 21 FEBRUARI 1989 en damherten uit konijnen, kip pen, ganzen („waaronder een rot gans, die gevonden werd met een gebroken vleugel en nu al drie jaar in net park verblijft"), eenden, paauwen en duiven. Het aantal aanwezige dieren wis selt nogal: in de loop van het jaar dijt de dierstapel door de geboor tes uit. „Ook komen er regelmatig mensen kippen en konijnen bren gen. Blijkbaar vinden ze die bees tjes na verloop van tijd, als die die ren groter geworden zijn, niet meer zo leuk". Eventualiteiten Tijdens de winterperiode telt het dierenpark aanmerkelijk minder bewoners dan in het voorjaar en de zomer: er blijven dan zo'n tien kip pen, acht konijnen, drie geiten, twee schapen, de damherten, en van de rest een mannetje en een De opbrengst van die verkoop komt ten goede aan het park", ver telt de heer Bogaard. „We hebben een pot voor de aan- en verkoop van dieren en voor eventualiteiten, als je bijvoorbeeld een keer de vee arts nodig hebt. Voor het voer en het onderhoud (dat gedaan wordt door mensen van de Soweco) zorgt de gemeente". Voor een deel van het voedsel zor gen ook inwoners van Holten zelf; zij deponeren onder andere loof, schillen en oud brood in de ton naast het parkje. Naast dit voedsel krijgen de dieren hardvoer en hooi. „Wij krijgen ook veel van mensen met volkstuin tjes; en er is een Holtenaar die re gelmatig eikels brengt; met name de herten zijn daar dol op", aldus Bogaard, die het werk rond en in het dierenparkje nog steeds prach tig vind: „Het spreekt me aan, ik vind het prettig om te doen. Als ik er de ruimte voor had, zou ik ook graag dieren bij huis hebben". Momenteel wordt er gewerkt aan een eigen onderkomen voor de vrij willigers; een klein gebouwtje, met genoeg ruimte om diverse spulle tjes, zoals kleding, schoeisel en ma teriaal kwijt te kunnen. Literair performer Jules Deelder De jaren 70 herleven in De Wippert De muziek van Creedens Clear water Revival is nog dagelijks te beluisteren op de radio, maar een live optreden behoort al lang tot het verleden. Toch was er vier jaar geleden een gelegenheidsformatie in de Achterhoek, die de legendari sche CCR imiteerde. Dit eenmali ge optreden (in het voorprogram ma van Barrelhouse) werd een groot succes. Mede hierdoor, maar ook omdat de muziek uit de jaren '70 weer aan populariteit toeneemt, kwam eind vorig jaar de band weer bijeen. Er is drie maand keihard gerepeteerd om binnenkort als de Nederlandse CCR door het land te gaan. Er zijn inmiddels al enkele optredens ge pland, waarvan de eerste zal zijn op vrijdagavond 24 februari in De Wippert. Naast Golden Oldies van de Neder landse Creedence Clearwater Rivi- val, zal de Wippert-drive in-show de avond gevarieerd opvullen. De aanvang is 20.30 uur. Tijdens enkele schoolvakanties worden door de Vereniging Ander wijs te Utrecht bijspijkerkampen georganiseerd voor scholieren die problemen hebben met hun werk op school. Tijdens het kamp, dat een week duurt, wordt er in kleine groepjes onder begeleiding van studenten gewerkt. Daarbij wordt speciale aandacht besteed aan de manier waarop men het beste kan leren zodat problemen in de toe komst voorkomen kunnen wor den. Vereniging Anderwijs is een ver eniging van studenten die het leuk vinden om op een andere manier met onderwijs om te gaan en uit enthousiasme voor jeugd- en jon gerenwerk deze kampen te organi seren. De kampen worden gehouden tij dens de kerst-, voorjaars-, pasen en hemelvaartrvakanties op ver schillende plaatsen in Nederland. De kosten zijn 265,- tot 330,-, af hankelijk van het aantal kampda gen. Een aanmeldingsfomulier en nade re inlichtingen zijn verkrijgbaar bij: Vereniging Anderwijs, Postbus 13228,3507 LE Utrecht. Bellen kan ook op maandag-, dinsdag- en woensdagochtend op telefoon 030- 521239. Evenals voorgaande jaren kunnen FNV-leden in de gemeente Holten weer profiteren-van de FNV-belas- tinghulp. Zij worden gratis gehol pen bij het invullen van hun aan giftebiljet inkomstenbelasting. Het is gebleken, dat het invullen van het belastingformulier voor veel mensen een groeiend pro bleem is, want de belastingbepa lingen veranderen voortdurend. In onze gemeente staan weer enkele kaderleden klaar om behulpzaam te zijn bij het invullen van de aan giftebiljetten. Dit jaar wordt een nog grotere drukte verwacht, want de FNV-be- lastinghulp heeft in de loop der ja ren een uitstekende naam opge bouwd. Ook bij de belastingdien sten zelf, waar men graag gebruik maakt van de inzichten en ervarin gen van het FNV-korps. Wie van de FNV-service gebruik wil maken, kan zich voor een af spraak melden bij K. Reitsma, Ver- zetstraat 12, teletoon 62806 of J. Calkhoven, Schoutenstraat 36, te lefoon 63351. Opgave voor 5 maart aanstaande. Met ingang van aanstaande zater dag 25 februari, zal het vrije-tijds- modehuis Joey, gevestigd in een van de Durawinkels aan de Dorps straat, ophouden te bestaan. Joey was gespecialiseerd in vlotte vrijetijdsmode voor jongeren en was sinds vorig jaar mei gevestigd in het pand aan de Dorpsdtraat, voorheen was Joey gevestigd aan de Smidsbelt, naast de Edah. De verhuizing van Smidsbelt naar Dorpsstraat bracht volgens eige naar Harry Blankena, niet het suc ces, dat er van werd verwacht „De markt voor de soort kleiding, die wij hier brengen is in Holten ge woon te klein", verklaart Blanke na. „Toen ik dan ook onverwacht en goed bod kreeg op de winkelin ventaris heb ik de knoop doorge hakt Beter nu, dan straks met een failissement". Momenteel zijn er nog geen nieuwe gegadigden voor het pand en zal het worden gebruikt als tijdelijk magazijn. Harry Blankena houdt oren en ogen open voor een nieuwe baan, maar heeft nog geen beslis sing genomen. Schouwburg Deventer Vanavond, donderdag 23 februari worden twee eenacters van Iones- co in de Franse taal gebracht door Theatre Loyal du Trac. Die Zauberflöte is een familievoor stelling voor iedereen vanaf 9 jaar, die op vrijdag 24 februari gebracht wordt door de Stichting Kamer Opera Nederland. Het doel van deze stichting is opera toegankelij ker te maken voor een breder en jonger publiek. Die Zauberflöte is omgewerkt tot een kleurrijk, aktie- vol en sprookjesachtig musicalge- beuren. Zaterdag 25 febrauri brengt het Nationaal Toneel 'Ritter, Dene, Voss'; om 19.00 uur is er een inlei ding door de dramaturg Rob Scholten. Het heksje uit de vuilnisbak is de titel van de jeugdvoorstelling op zondag 26 februari, aanvang 14.30 uur. Jarigen hebben gratis toe gang. De cabaretie?r/piano-viruoos Hans Liberg brengt op dinsdag 28 febru ari de reprise van zijn show Wortel Bach Live. Op woensdag 1 maart is er vanaf 10.00 uur Het Provinciaal Toneel festival voor ouderen; 's avonds is vanaf 20.30 uur het Schouwburg café geopend m.m.v. o.a. het De venter Swing Kollektief en de De venter Muziekschool. De wereldberoemde flamenco-gi tarist Paco Pena komt op donder dag 2 maart naar Deventer in het kader van de Deventer Gitaar 11- Vrijdag 3 maart: Gedeelde liefde, halve üefde met Kitty Janssen en André v.d. Heuvel; om 22.15 uur is er een optreden van Double Bou- ble You, folkmuziek in het kader van de Deventer Gitaar 11-daagse. Toegang gratis. Hetty Blok verzorgt op zondag 5 maart om 12.00 uur een koffiecon cert. Kaartverkoop: kassa tel. 05700- 11500. Schouwburg Lochem De Wierdense revue met Dika, Moo en Hennik komt vanavond, don derdag 23 februari naar Lochem. Martine Bijl brengt haar derde so loprogramma op vrijdag 24 en za terdag 25 februari. Literair performer Jules Deelder brengt op woensdag 1 maart zijn derde theater-programma Kiezen of Deelder. Film Zondag 26 en dinsdag 28 februari, 20,00 uur: Die Hard (16 jaar) Museum De Waag Van 19 februari tot 27 maart is er in museum De Waag in Deventer een tentoonstelling van handschriften en zeldzame boeken onder de titel Homo Grammaticus, Arnold Moonen 1644-1711. Moonen schreef o.a. de Chronyke van Deventer en het standaardwerk Naemsketen der predikanten. Moonen was een van de grondleggers van de Neder- landser grammatica. Van 25 februari tot 8 april wordt in museum De Waag een educatief project gehouden dat jonge men sen leert kijken naar en omgaan met hedendaagse kunst De bij het project behorende en voor het pu bliek toegankelijke tentoonstel ling bestaat grotendeels uit ma quettes van uitgevoerde en niet uitgevoerde ontwerpen van beken de moderne Nederlandse architec ten. Evenementenhal Ongeveer 300 bedrijven uit Oost- Nederland zullen zich op dinsdag 28 februari en woensdag 1 maart 'presenteren in de Evenementen hal. De openingstijden van de Pro- motiedagen zijn zowel op dinsdag als woensdag van 14.00 tot 22.00 uur. De Lantaarn Zaterdag 25 februari is in café de Lantaarn in Nijverdal weer een blues-night. De groep The Back- stabbers brengen aanstekelijke Rhythm Blues. De band is on langs van bezetting gewisseld en bestaat nu uit Vincent Vinger- hoeds, bas; Ton van Dort, drums; Martin Huitchinson, gitaar en Hans ('Homesick') de Vries, zang, gitaar en harmonica. De zaal is open om 21.00 uur. Americahal Apeldoorn Van 24 tot en met 27 februari wordt in de Americahal in Apeldoorn een tuinbeurs gehouden. Naast de ge bruikelijke stands van een tiental hoveniersbedrijven komt vijver- expert Ada Hofman met een uitge breide voorlichting over vijvers. Verder kan men kennis maken met de bekende Alfred Vogel-tuinen. De beurs is geopend op vrijdag 24 februari van 10.00 tot 21.00 uur, op zaterdag 25, zondag 26 en maan dag 27 februari van 10.00 tot 18.00 uur. Methoeve Weerselo Op 10,11 enb 12 maart wordt er in de Methoeve te Weerselo een grote tuinbeurs gehouden met o.a. een witte lentetuin, een tuim met zwembad, een doe-het-zelf-tuin en een moderne tuin met veel stenen. Tijdens de beurs zal bloemist Coen ten Hweggeler uit Almelo een po ging doen de allegrootste Biede- meyer van de geschiedenis te laten ontstaan. De mestgroep Salland-Zuid orga niseert de komende tijd enkele de monstraties van het gebruik van de zodenbemester. Op maandag 27 februari zal het gebruik voor het eerst worden gedemonstreerd op het bedrijf van de familie In 't Hof, de kaasboerderij in Zuidloo bij Bathmen. Om 14.00 uur geeft voorzitter H.J. Slijkhuis, voorzitter van de OLM een korte uitleg over het fenomeen zodenbemesting. Vervolgens zal het loonwerkbedrijf Roessink een demonstratie geven. Op 3,4, en 5 maart organiseert de activiteitencbmmissie van de Sportvereniging Nieuw Heeten de jaarlijkse bazaar. De opening zal vrijdagavond 3 maart (19.00 uur) worden opgeluisterd met een play- backshow, waarbij plaatselijke ar tiesten hun talenten tonen. Verder zijn er zaterdagavond (19.30 uur), zondagmiddag en zondag avond weer de bekende spelletjes als flessen gooien, spijker slaan etc, aangevuld met enkele verras sende nieuwe spelletjes. Zondagmiddag is er vanaf 13.00 uur een grote kinderbazaar, met o.a. een Cavia-baan. De bazaar wordt gehouden in het Timmer manshuis, Bathmenserweg 5, Nieuw Heeten. De CBTB heeft op 16 februari haar jaarlijkse ledenvergadering gehou den. Na het huishoudelijk gedeelte en jaaroverzicht door de voorzit ter, werd een inleiding gehouden door de heer Gabriens, van het boekhoudkantoor van de CBTB te Wierden. De heer Gabriéns sprak over de voor en nadelen van het vormen van een maatschap en al les wat daarbij komt kijken. Na de pauze was er mogelijkheid tot het stellen van vragen, waar ruim gebruik van werd gemaakt. (Weerpraatje) Een vrij algemene kreet die je bij dit bijzonder zachte winterweer kunt beluisteren is: 'Pas maar op, straks komt er nog vorst en sneeuw'. Nu zou dat in maart ze ker geen bijzonderheid zijn wan neer wij weten dat maart als len temaand heel vaak een winterse staart roert. Normaal geeft maart zes sneeuwdagen en twaalf nach ten met vorst. Wanneer je dan zo'n 'normaal' gedag met dit zachte winterweer vergelijkt, kan men de indruk krijgen dat de winter zich wat verschuift. Niets blijkt minder waar. Een on derzoekje over de laatste 140 jaar ten aanzien van het gedag van maart toont aan dat er geen ver schuiving plaats vindt in de vorm van meer sneeuw- en vorstdagen in de lentemaand dan vroeger. Theoretisch kan er in de tweede helft van februari of begin maart nog geschaatst worden. Ook wan neer de winter, zoals dit jaar, daar voor vrijwel geen winterweer heeft gebracht. In deze eeuw hebben wij daar vijf voorbeelden van. Daartoe behoort ook 1931, toen het op 10 maart in De Bilt nog elf graden vroor en daarvoor vrijwel geen win ter. In 1948 kwamen wij op 15 fe bruari, door een Russisch hoge- drukgebied, in koud winterweer te recht en werden er een week later van 22 tot 25 februari al korte- baan-hardrijderijen gehouden. In 1965 kwamen wij ook eind februari nog even op de schaats. Een sterk staaltje van late kou gaf de eerste week van maart 1971 te zien. Daar voor vrijwel geen kou en plotseling een strenge vorstperiode. In de eer ste maartweek vier nachten stren ge vorst met een minimum van -18 graden, te Wageningen gemeten. Wordt de vraag gesteld 'komt er op de valreeep nog winterweer, alvo rens de echte lente doorbreekt', dan moet het antwoord luiden: 'die kans is vrij klein, maar het kan'. De voorbeelden hierboven gegeven, zijn daarvan een bewijs. Flora en fauna zijn echter, ook door de bij zonder warme eerste tien dagen van februari, al danig in de war ge bracht. Deze week richten we, in een af levering over Holtense vrijwil ligers, de aandacht op de vrij willigers die deels hun vrije tijd besteden aan de verzorging van de dieren in het Dieren park De Haar, nabij De Dies- senplas. Wie nu al iets van het voorjaar wil proeven, kan in het dierenpark zijn of haar hart ophalen: eind januari kwamen in het dierenpark twee kleine geitjes ter wereld. „Er wordt nog meer kleingoed ver wacht: geitjes en lammetjes. En daarna jongen ook de andere die ren", zo vertelt een van de vrijwilli gers, de heer J.C. Bogaard, „de voortplanting heeft hier een na tuurlijk verloop: in het najaar ko men hier zo'n zes weken een geiten- bok en een ram logeren en voor de rest gaat alles vanzelf. Elk dier maakt het nest waar het dat dier schikt, en dat kan hier in het die renpark overal zijn. Alleen voor de zwanen schermen wij een stukje van het park af'. Wat de jonge hertjes betreft ver loopt een en ander niet zo voor spoedig: vorig jaar bijvoorbeeld \yerd het hertejong doodgeboren. „En het jaar daarvoor had het hert gejongd op de rand van de vijver; het kalfje verdronk. Maar een jaar of vier terug zijn er twee hertejon gen geboren, dus het kan wel". Initiatief Het dierenpark bestaat inmiddels ruim tien jaar. En al die jaren is de heer Bogaard bij het park betrok ken. „Toendertijd nam de buurt vereniging Churchillstraat het ini tiatief voor dit dierenpark. Ik zat in het bestuur van die buurtvereni ging en kreeg van lieverlee steeds meer met het park te maken". Samen met vijf andere vrijwilli gers, de heren B. van der Kaay, H. Kolkman, M. Lodeweges, F.D. Lubbers en J.H. Noteboom voor ziet hij in de weekends en tijdens de collectieve vrije dagen van het personeel van Soweco, de dieren van voedsel. Tijdens deze voerdertijden, 's mor gens om half negen en 's middags om half vier, is het park open; be langstellenden kunnen dan een kijkje nemen binnen de afraste ring. „We blijven er even als er mensen binnenkomen; gaan wij weg, dan wordt het park weer afge sloten". „Op zich is het voeren niet zoveel werk. Anders wordt het bij een strenge winter. Dan moet er dage lijks een gat in de vijver gehakt worden en moet er sneeuw geveegd worden". Naast de voedselvoorziening be hartigen de vrijwilligers ook ande re zaken; zo worden eventueel an dere (reparatie)werkzaamheden verricht. „Zo hebben we eens een kuikenren gemaakt, maar dat ding was met een dag kapot: daar zorg den de geiten en de hertebok wel voor". Voor de allesvretende gei ten wordt nu een dode boom in het park gelegd. „En als er 's avonds of tijdens de weekends wat loos is, worden wij door de mensen die dat gezien hebben, gewaarschuwd. Het kan zijn dat er, om een voor- 'beeld te noemen, een plastic zak in het park gewaaid is en die moet er dan uitgehaald worden". Ook worden door de vrijwilligers verstoten dieren grootgebracht. De heer Bogaard voedde zo een gansje thuis op, dat door de familie uitgestoten was. „Het beestje loopt nu op De Borkeld, dat dier kon hier absoluut niet veilig lopen, ook niet toen het wat groter was". De 'bevolking' van het vierduizend vierkante meter grote dierenpark bestaat naast de'geiten, schapen Het Gereformeerd Jeugdwerk in Nederland bestaat 100 jaar. Gedu rende het gehele seizoen wordt daar door middel van activiteiten aandacht aan geschonken. Een van die activiteiten is een reünie voor een ieder die in het verre of nabije verleden heeft meegedaan in het jeugdwerk op de MV, de JV en de GJV. Er zal een programma geboden worden waar aspecten van toen en nu aan de orde komen. De ope ningsrede zal gehouden worden door professort K.A. Schippers uit Kampen. De reünie zal worden gehouden op zaterdag 18 maart a.s. in de Kem te Ommen vanaf 14.00 uur. Men kan zich aanmelden (graag vóór 11 maart a.s.) bij het PGCJ jeugd- werkburo Olde Vechte, Zeeserweg 11, 7731 BG Ommen, telefoon 05291-1503. De kosten zijn 10,- per persoon, inculsief lunch. vrouwtje over. Na de zomerperio de, in november, worden veel die ren verkocht op de markt in Zwol le. „Alles wat we niet kunnen hou den, gaat dan weg. Zijn er veel ko nijnen en kippen gebracht, dan wordt dat aantal ook uitgedund.

Holtens Nieuwsblad | 1989 | | pagina 9