1899-1989 90 Jaar KNVB - Afdeling Twenthe q 100 Jaar KNVB m Tuchtcommissie KNVB pakt overtreders humaan aan Ongeveer honderd strafzaken per week ri/m MiflESTUEUS GENIETEN Enschede NEDERLAND ISRAEL Een positieve bijdrage STADION HET DIEKMAN Woensdag 15 maart 1989 Jeugd-interland iKNVBl J00, Wekelijks problemen op Twentse voetbalvelden 0 Jeugdpuzzel Gratis kaarten voor Toyota eigenaren Uitslag van jubileumloterij 8 TP 104 De tuchtcommissie bestaat uit leden van de KNVB. Le den die allen één ding gemeen hebben en dat is de liefde voor de voetbalsport. Mensen die gedurende een groot aantal jaren hun sporen in de voetbalsport hebben ver diend en weten wat het betekent dat „een jonge knaap" door een strafmaatregel langdurig geen voet op het voet balveld mag zetten. Mensen die ervan overtuigd zijn, dat zij een positieve bijdrage leveren aan het goed functione ren van de voetbalorganisatie die KNVB heèt. Omdat zij in feite de goedwillenden, en dat is verreweg de grootste groep, beschermen tegen de uitwassen van onsportiviteit en verloedering. Zodat deze goedwillenden hun geliefde sport kunnen blijven beoefenen. Dat is geen gemakkelijke opgave: per slot van rekening is deze commissie wekelijks bezig met de zelfkant van de voetbalsport. Geen „leuk" commissiewerk dus, maar wèl noodakelijk! Een uurtje praten met enkele leden van de commissie, onderstreepte de gedachte van de redactie dat ook dit facet van de voetbalsport alle aandacht verdient. Dat de commissieleden daarbij aanvankelijk zeer terughoudend reageerden was, gezien hun opvattingen dat tuchtrecht spraak de nodige zorgvuldigheid (met name in publica ties) vereist, zeer begrijpelijk. Er ging voor de redactie een „boekje open". Was het niet de menselijke wijze waarop met de zaken wordt omgesprongen, dan waren het wel de, met enige schroom, aangedragen voorbeelden hoe het soms in de praktijk toegaat. Enkele, zeer zorgvul dig geselecteerde, wetenswaardigheden uit de keuken van de tuchtcommissie vindt u elders op deze pagina. EK kwalificatie Aanvang 17.00 uur v.a. 15.30 uur 4 tegen 4 door diverse pupillenteams uit de regio Entreeprijzen: Jeugd t/m 18 jaar 1Volwassenen 2,50 Diploma Amateurvoetbal geldig. Voorverkoopadres: K.N.V.B. afd. Twenthe, Kuipersdijk 375, 7541 WN Enschede. Telefoon 053-31 71 17. DRUKKERIJ 11 VAN MARLE VAN MARLE KETTINGDRÜK HANDELSDRUKWERK - RECLAMEDRUKWERK - COMPUTERFORMULIEREN OUDE POSTWEG 22-28 - 7557 DE HENGELO OV - S 074 - 01 77 82* - FAX 074 - 42 64 50 Royal Club. Exklusieve tuinset van hoogstaand niveau. Gemaakt van de weerbestendige, slag- en kleurvaste kunst stof 2KC+. Uiterst komfortabel zitgemak. Stoelen in 5 stan den verstelbaar. Leverbaar in drie gedistingeerde kleuren. t Stoel Royal Club wit 1199,- Royal Club Swivel Rocker L 395,- T Tafel Royal Club 140x100 cm f.450,- JjL fff Wh I Voetenbank Jockey Club L 55,-1 tTOfrftlrtlml//* I Om een teamsport goed te kun nen beoefenen zijn er spelregels nodig. Regels die aangeven op welke wijze het spel wordt ge speeld en waar men zich aan dient te houden. De voetbalsport maakt daarop geen uitzonde ring. Evenmin dat de beoefe naars van de voetbalsport een uitzondering maken, op de ge woonte, dat deze regels, zolang ze bestaan, worden overtreden. De sport in het algemeen en de voetbalsport in het bijzonder stelt de beoefenaar in de .gelegenheid zijn van nature meegekregen agressie af te reageren. Van de sport gaat een bevrijdende wer king uit. Zolang dit afreageren op onschuldige wijze, binnen toe laatbare normen en binnen de regels van het spel plaatsvindt, kan het beoefenen van de sport voor het individu een heerlijke ontspanning en vrijetijdsbeste ding betekenen. Overtreders Helaas houden, wekelijks ook op de Twentse voetbalvelden, niet alle beoefenaars van de voet balsport zich aan de regels en maken zich schuldig aan behan delingen die niet op een sportveld thuishoren. Hiermee zetten zij zichzelf letterlijk en figuurlijk bui ten spel en onthouden zij de goed- t willende mede-sporters het ple zier aan een fijne pot voetbal. Hoe gaat de KNVB met deze „overtreders" om? Voordat hier op wordt ingegaan, allereerst een blik op de organisatie van de KNVB. „Scheiding der machten" In navolging van ons staatsbestel is de KNVB met ingang van het seizoen 81/82 overgegaan tot het scheiden der machten. - de bestuurlijke macht (bonds- bestuur, sectiebesturen, afde lingsbesturen); - de wetgevende macht (bonds vergadering, algemene vergade ring amateurvoetbal) en - de rechtsprekende macht (tuchtcommissie) De rechtsprekende macht is ge heel zelfstandig en belast met de rechtspraak. Zij is geen verant- woordig schuldig aan wie dan ook binnen de voetbalbond. De werk- Puzzel nr. 6 1. Wie noemde men vroeger „de Leeuw van Deventer"? 2. Wat is de ware naam van e Kromme"? 3. Wie gaat er schuil achter „de Beer van de Meer"? 4. Wie was „de Zwarte Pan ter"? Zet de oplossing op een brief kaart (geen brief gebruiken) en stuur deze naar de KNVB, afd. Twenthe, Postbus 52, 7500 AB Enschede. Voor de winnaar zijn twee (2) kaartjes Eretribune FC Twente tegen een competitietegenstander beschikbaar. Oplossingen in zenden vóór 6 maart. Winnaarpuzzel 5: Trus Penterman Strawinskystraat 19 7604 ST Almelo 9 Niet alle voetballers houden zich altijd aan de spelregels. wijze, bevoegdheden en dergelij ke zijn neergelegd in het door de algemene vergadering amateur voetbal (wetgevende macht) vast gestelde tuchtreglement amateur voetbal. Naast de algemene tuchtcommis sie amateurvoetbal en de district- stuchtcommissies beschikt iedere afdeling van de KNVB over een eigen tuchtcommissie. De tucht commissie van de afdeling Twen the bestaat uit een college van tien personen. Aan het hoofd van de tuchtcommissie staat een alge meen voorzitter. Deze coördi neert de werkzaamheden van de commissie, bepaalt de samenstel ling van de „kamers", bevordert de uniformiteit in de uitspraken van de betreffende kamers. Te vens kan hij richtlijnen geven ten aanzien van zowel de aard van de te behandelen zaken, als de hoog te van op te leggen straffen. De tuchtcommissie van de afd. Twenthe bestaat gewoonlijk uit drie kamers van drie leden. Een voorzitter, secretaris en een lid. De algemeen voorzitter is belast met de samenstelling van de ka mers. Zowel de algemeen voor zitter als de leden van de tucht commissie worden voor de duur van drie jaar benoemd door de al gemene vergadering van de KNVB., afd. Twenthe. De leden van de tuchtcommissie moeten lid zijn van de KNVB. Het lidmaat schap van deze commissie is on verenigbaar met een funktie in de bestuurlijke of wetgevende macht, met de funktie van scheidsrechter of met het lidmaat schap van een scheidsrechters- commissie. Opdat de onafhanke lijkheid gewaarborgd blijft! Om een goed beeld te kunnen vormen van de omstandigheden waaronder bepaalde overtredin gen hebben plaatsgevonden is het niet onbelangrijk dat de leden van de tuchtcommissie vroeger zelf ervaring hebben opgedaan in het voetbalgebeuren. Dit geldt zowel voor de aktieve deelnemers aan het spel, als de man in het zwarte kostuum. De tuchtcomissie van de afd. Twenthe bestaat in hoofd zaak uit oud-voetballers en uit oud-scheidsrechters. De afhandeling van de overtre ding begint bij het wedstrijformu- lier. Om te beginnen is de scheidsrech ter verplicht op het wedstrijdfor mulier melding te maken van een overtreding van de wedstrijdbe palingen, van een door hem gege ven waarschuwing, van een door hem uit het veld zenden van een speler, van het tijdelijk of dfinitief staken van de wedstrijd en van ongeregeldheden die voor, tij dens of na de door hem geleide wedstrijd hebben plaatsgevon den. De scheidsrechter is verplicht van de gemelde overtredingen en on regelmatigheden (behalve van de waarschuwingen) een rapport op te maken. Ook de betrokken ver enigingen dienen een schriftelijke verklaring in te dienen. Uiteinde lijk komt dan op de tafel van de tuchtcommissie het strafdossier te liggen bestaande uit het wed strijdformulier, rapport scheids rechter en de verklaringen van de verenigingen. Voor de jeugdinterland op 15 maart is er voor Toyota eigena ren een attentie: In het kader dat Toyota co-spon sor is voor de jubileumactivitei ten van de KNVB, afd. Twenthe, zijn er voor u, uw kinderen of kleinkinderen in de leeftijd tot 16 jaar gratis entreekaarten be schikbaar. De kaarten worden u gratis aangeboden door de geza menlijke Toyota dealers in Twente. Almelo: Auto van Loon-Vissedij- k 46a - Almelo; Enschede: Auto bedrijf Rob Wegdam-OIdenzaal- sestr. 276 Enschede; Goor: Au tobedrijf Roverts - Roerdomp straat 6 - Goor; Hengelo: Autobedrijf Becker - Wegters- weg 10 - Hengelo; Nijverdal: Au tobedrijf Konijnenbelt - Wier- densestraat 27- 31; Oldenzaal: Autobedrijf Johnny Peterman - Essenlaan 17 Oldenzaal; Vrie- zenveen: Autobedr. K. Drent - Hammerweg 16-21 Vriezen- veen; Vroomshoop: Autobedrijf Webbink-Tonnendijk 12 Vroomshoop. Uitslag jubileumloterij (twee de trekking): eerste prijs: 16157; tweede prijs: 14780; derde prijs: 3568; vierde prijs: 15799; vijfde prijs: 9109; zesde prijs: 12809; zevende prijs: 7311; achtste prijs: 16226; ne gende prijs: 15740; tiende prijs: 18534. Gewoonlijk worden de, per week ongeveer honderd, strafzaken door de commissie schriftelijk behandeld. Bij zeer ernstige overtredingen, zoals molestatie van de scheidsrechter, of zaken waar dusdanige tegenstrijdige verklaringen zijn afgelegd dat een verantwoorde uitspraak niet genomen kan worden, wordt besloten tot mondelinge behandeling van de zaak. Hoofdsponsor 90 jaar KNVB -afd. Twenthe Door het bondsbureau, belast met de administratieve behande ling en verwerking van strafza ken, wordt namens de tuchtcom missie een mondelinge zitting uit geschreven. De tuchtcommissie wijst de personen aan die op een dergelijke zitting dienen te ver schijnen. Dit zijn op de eerste plaats de direkt betrokkenen, zo als scheidsrechter, spelers, lei ders. Ook kunnen getuigen wor den opgeroepen. Tijdens een der gelijke zitting worden alle aanwe zigen gewezen op hun plicht om de waarheid te spreken. Alle aan wezigen worden, meestal afzon derlijk, ondervraagd en in de ge legenheid gesteld verweer te voe ren. Uitspraak Over het algemeen geeft een dergelijk verhoor een beter en juister inzicht in hetgeen zich op het voetbalveld heeft afgespeeld. Mede aan de hand van deze mon delinge verklaringen doet de tuchtcommissie uitspraak. Naast het gebeuren rond de wed strijden, waarovef de scheids rechters rapporteren, kan ieder lid van de KNVB zich tot de tuchtcommissie wenden als hij een overtreding van de statuten, reglementen of besluiten consta teert. De tuchtcommissie gaat tot behandeling van een dergelijke aangifte over, door de persoon of vereniging tegen wie de aangifte is gericht in staat van beschuldiging te stellen. Gelegenheid wordt ge geven tot indiening van een ver weerschrift. Is er sprake van een onzorgvuldige aangifte dan kan diegene die aangifte heeft gedaan in staat van beschuldiging worden gesteld. Straffen De tuchtcommissie kan verschil lende straffen opleggen: - De meest voorkomende straf is het uitsluiten van deelname aan een aantal wedstrijden (schor- sing). Is er sprake van een ernstige over treding (zoals molestatie scheids rechter of toebrengen ernstig let sel van een tegenspeler) dan kan worden besloten tot het opleggen van een langdurige schorsing (maximaal vijf jaar). Deze schor sing houdt, in tegenstelling tot uitsluiting, in dat de betrokkene niet aan wedstrijden (zaal- en veldvoetbal) mag deelnemen, en binnen de KNVB of vereniging geen funktie zoals grensrechter, bestuurslid, coach, verzorger e.d. mag vervullen. - Aan spelers: deel van de straf kan voorwaarde lijk worden opgelegd, met in de uitspraak een nader te stellen proefperiode. - Aan verenigingen: Ingeval een elftal van die vereni ging zich schuldig maakt aan het staken van de wedstrijd of indien Er zijn tal van verschillende straffen voor de diverse overtre dingen die op het voetbalveld plaatsvinden. de leden van de vereniging zich op andere wijze hebben misdragen 1. Een geldboete tot maximaal f 1000.' 2. voor het elftal twee winstpun ten in mindering op de ranglijst van de competitie; 3. het opnieuw vaststellen van de wedstrijd of een gedeelte daar van; 4. het doen spelen van de wed strijd op het terrein van de tegen partij of een ander terrein; 5. het op het moment van staken bereikte stand als einduitslag aan merken; 6. het spelen van wedstrijden zonder publiek; 7. het terugplaatsen van een elf tal in de naast lagere klasse. Van de uitspraak van de tucht commissie wordt de betrokken speler en zijn vereniging schrifte lijk op de hoogte gesteld. Hem wordt medegedeeld dat hij tegen de beslissing van de tuchtcommis sie beroep kan aantekenen bij de commissie van beroep. Commissie van beroep De commissie van beroep buigt zich over het ingestelde beroep schrift. De commissie van beroep van de afdeling Twenthe behan delt alle zaken niet anders, dan na het instellen van een mondeling onderzoek. Een wijze van behan deling die de tuchtcommissie graag zou willen toepassen. De tuchtcommissie krijgt, zoals reeds gezegd, gemiddeld honderd straf zaken per week op haar bord. He! zou een dagtaak betekenen, als alle strafzaken mondeling zouden worden behandeld. Leden van de tuchtcommissie zijn vrijwilligers, die graag een deel van hun vrije tijd beschikbaar stellen aan de voetbalsport. Alle zaken monde ling behandelen is dan ook niet mogelijk.

Holtens Nieuwsblad | 1989 | | pagina 10