Holten massaal in touw na watersnoodramp 1953 RABOPOLIS Bromfietsverzekering Rabobank S i Uit buiten Holten Geld, hooi en dekens voor slachtoffers fl 'ii HOLTENS NIEUWSBLAD Haal vóór 1 maart uw nieuwe verzekering bij de Rabobank. Premies vanaf f 98.- U krijgt het plaatje direkt mee. NEDERLAND geld en goede raad Nederland door een ramp getroffen Lezing oudheidkamer Geen eigen buurthuis in Beuseberg DONDERDAG 16 FEBRUARI 1989 „Toen zondagmorgen de radio de eerste berichten bracht, waren het onze predikanten welke zich terstond in verbinding stelden met de burgemeester en het kerkvolk er reeds op voorbereidden dat hier spoedig iets zou moeten gebeuren". Het Holtens Nieuwsblad van 7 februari 1953 staat geheel in bette ken van de watersnoodramp in Zeeland en Zuid-Holland. Amper bekomen van de viering van de vijftiende verjaardag van kroonprinses Beatrix, wordt de rest van Nederland heftig opgeschrikt uit de zondagsrust. Ook in Holten, waar vanaf de preekstoel de volgende morgen kond word gedaan van „de ver schrikkelijke ramp die onze kustprovincies heeft getroffen". Een reconstructie van de hartverwarmende hulp die in Holten meteen op gang kwam. Zondagmorgen 1 februari 1953 in alle vroegte. Ook burgemeester mr. W.H. Enklaar heeft via de radio het trieste nieuws vernomen. Het spreekt voor zich dat de burgerva der de coördinatie van de hulpver lening op zich neemt. Na overleg met de bestuurderen van het Rode Kruis en de EHBO in Holten wordt in allerijl een geldinzameling ten behoeve van het Nationaal Ram penfonds op poten gezet Het is die morgen opvallend druk in de kerk banken. Alle Holtense ingezetenen worden opgeroepen maandag avond naar zaal Amicitia te komen om daar de taken te verdelen. Nog diezelfde zondagvond worden dui zend circulaires klaar gemaakt om de volgende dag huis-aan-huis te worden verspreid door de postbo des. Amicitia te klein Het resultaat mag er zijn. Amicitia is maandagavond 2 februari te klein om alle belangstellenden te herbergen. Het comité van aanbe veling (met Enklaar als voorzitter en verder vertegenwoordigers van Rode Kruis, EHBO en de land bouw- en handelsorganisaties) heeft geen enkel probleem de col- lectelijsten uit te zetten en een ade quate wijkindeling te organiseren. Maar dat is niet alles. Staande de vergadering komt het personeel en de directie van de Coöperatieve Fabriek voor Melkprodukten De Vrijheid over de brug met een gift van 275 gulden. Bedrijven als Kre kel en de O AD blijven dan niet ach ter. Nog diezelfde avond brengen 38 Holtense verenigingen en instel lingen een bedrag van f 3225 bij el kaar. Het begin is er. Op naar de tienduizend gulden, zo luidt het. Dinsdag 3 februari is een dag van bezinning. Het opgehaalde bedrag groeit tot f 4300, maar pas op woensdag 4 februari, wanneer de collectelijsten binnenstromen. Alom blijdschap wanneer het eind bedrag bekend wordt gemaakt: f 23.655,82. Maar daarmee was Hol ten er nog niet Het is dat Mies Bouwman destijds nog niet het medium televisie ter beschikking had, anders zou ze door de berich ten uit Holten tot tranen toe ge roerd zijn. Dankzij al die school kinderen die hun spaarpot om keerden en de Indonesische inge zetenen van Holten die samen f 40,50 van hun schamele inkomen ter beschikking stelden, kwam het eindbedrag die dag uit op f 28.287,88. Oftewel f 28 per gezin, hetgeen via de radio alom in het land werd verkondigd. Lakens en dekens Maar Holten wilde meer doen. Daadwerkelijke hulp was, ver van het rampgebied, moeilijk maar dat weerhield de plaatselijke vrouwen verenigingen er niet van een groot scheepse kledinginzameling te houden. Jammer alleen, dat over de radio alras het bericht kwam dat er kleding volop was. Bedde- goed was wel welkom, waarop de even aangeslagen vrouwen in Ami citia daarop meteen overschakel den. 's Avonds al vertrok een vrachtwagen naar de Philips- sporthal in Eindhoven met 425 la kens, 347 slopen, 78 wollen dekens, 12 gestikte dekens, 52 molton de kens, 28 kinderdekens, 7 veren bedden en ontelbaar veel bad handdoeken. Gelukkig bleek de Commissie voor de Gezinsverzor ging later maar al te blij met de al ingezamelde kleren, die ook de Holtense diaconieën ten goede zou komen. Weer een dag later, donderdag 5 fe bruari, was het de beurt an de boe ren. De Stichting voor de Land bouw haalde alle leden bij elkaar om hooi in te zamelen op verzoek van de Provinciale Voedselcom- missaris. Benadrukt werd dat dit geheel vrijwillig moest gebeuren, maar dat de behoefte aan hooi wel erg dringend was in de overstroom de gebieden. Al het hooi kon naar het stationsemplacement worden gebracht, waar het onder leiding van Rietman c.s. in balen werd ge perst en op transport gezet. Maar liefst tachtigduizend kilo verhuis de op die manier vanuit Holtense schuren naar het rampgebied. En of dat nog niet genoeg was stelde OLM-voorzitter J.H. Sprokkereef tijdens een vergadering bij Vos man nog eens f 1,00 per lid beschik baar voor het goede doel. Chocola en lollies Vergaderd werd er volop in die da gen. In Rehoboth hadden de Chris telijke Jonge Boeren Organisatie (CJBO) en de Christelijke Boerin nen Plattelandsvrouwen (CBPB) eigenlijk een feestbijeenkomst ge pland, maar vanwege de toestan den in Zeeland werden de al bestel de chocoladerepen en lollies per opbod verkocht, hetgeen ook weer eens f 26,30 opleverde. Alle beetjes hielpen. Zo opende de Boerenleen bank een speciale rekening, kon men bij de plaatselijke boekhande laar PA. Bos voor f 3,50 een exem plaar van het "Boek van de Ramp" bestellen, waren er inderhaast spe ciale Watersnood-postzegels ge drukt (van tien cent met een toe slag voor het charitatieve doel van twintig cent) en werd er op menige bruiloft of bijeenkomst rondge gaan met de collectebus, die saar- voor bij G.J. Bouwhuis op het ge meentehuis kon worden afge haald. Samen met de kerkcollectes in de NH kerk (f 1117,78), Bethanië in Dijkerhoek (f 119,48) en de Gerefor meerde kerk (f 935) en niet te verge ten de collecte in de pauze van de zaterdagse bioscoopvoorstelling in Amicitia (f 52,70) kon Holten na twee weken het trotse bedrag van f 32.259,14 overmaken naar het Rampenfonds. Het zal niemand verwonderen dat het Holtens Nieuwsblad in die da gen een belangrijke functie vervul de in de informatievoorziening. Hierin hadden de autoriteiten bij voorbeeld een uitstekend medium voor oproepen aan de bevolking. Zo werden er op 7 februari vrijwilli gers gevraagd voor "het slaan van twijghout". Dit voor het herstel van de dijken benodigde hout op de grens van Dijkerhoek en Espelo was door G. Vruggink van café Sta- tionszicht ter beschikking gesteld. "Maandagmorgen om 08.30 uur melden met een scherpe hiep" al dus het HN. En burgemeester En klaar en secretaris Sikkes gooiden er ook maar een officiële publikatie tegenaan om eventuele familie of kennissen, die uit het rampgebied naar Holten waren gevlucht, erop te wijzen dat ze zich "z.s.m. moeten melden op de secretarie voor lan delijke regitratie en hereniging van gezinnen". Kl-station Geen wonder dat het normale plaatselijke nieuws in deze tijd wat naar de achtergrond werd verdron gen. Zo moest de opening van het eerste Kl-station aan de Sangel- dijk genoegen nemen met een plaatsje op de binnenpagina, zij het dat er een foto aan gewijd was. Een hele eer in die dagen, waarin er speciaal uit Goor een fotograaf per motorfiets naar Holten moest af reizen. En ook plaatselijk kunst schilder Ko Mik kwam er maar be kaaid af toen hij, als voorloper op de thans populaire Kunstuitleen, bekend maakte voortaan zijn schilderijen te willen verhuren aan particulieren opdat deze ze regel matig zouden kunnen vervangen en wanneer ze er erg aan gehecht raakten, toch tot aankoop over konden gaan. Holten beschikte in die dagen trouwen nog over een echte kunstclub, de HKC met wij len dokter Nagelhout als grote in spirator. Een piepklein berichtje willen we u niet onthouden. Het staat in het Holtens Nieuwsblad van zaterdag 14 februari 1953 en geeft op een niet te miskennen wij ze aan dat de tijden veranderd zijn: "Gevonden: 1 pakje margarine". Martine Bijl te gast in Lochem Schouwburg Deventer Forum Filharmonisch o.l.v. diri gent Elyakum Shapirra begeleidt vanavond, donderdag 16 februari de Russische cellist Dimitri Fers- tman in het celloconcert in A van Dvorak. Voorts staat symfonie nr. 9 De Nieuwe Wereld van Dvorak op het programma. De voorstelling van Youp van 't Hek op vrijdag februari is uitver kocht. Zaterdag 18 februari is vanaf 13.30 uur de Deventer Dansdag met di verse vormen van hedendaagse dans. Kaartverkoop: kassa tel. 05700- 11500. Over de grens is een toneelstuk van Lodewjjk de Boer met o.a. Pe ter Faber dat op dinsdag 22 februa ri wordt gespeeld. De gitarist Harry Sacksioni brengt op woensdag 22 februari in het ka der van de Deventer Gitaar-11 daagse een soloprogramma op vele soorten snaarinstrumenten. Op donderdag 23 februari worden twee eenacters van Ionesco in de Franse taal gebracht door Theatre Loyal du Trac. Schouwburg Lochem Hans Liberg komt vanavond, don derdag 16 februari met een reprise van zfjn soloprogramma. Introdans komt op zaterdag 18 fe bruari met een veelzijdig danspro- gramma. Speciaal voor Peter Faber, Olga Zuiderhoek en Helmert Wouden berg schreef Lodwijk de Boer het toneelstuk Over de grens, dat op 22 februari wordt gebracht. De Wierdense revue met Dika, Moo en Hennik komt op donderdag 23 febrari naar Lochem. Martine Bijl brengt haar derde so loprogramma op vrijdag 24 en za terdag 25 februari. Film Zondag 19 februari, 14.30 uur: Moonwalker (a.l.) Museum De Waag Van 19 februari tot 27 maart is er in museum De Waag in Deventer een tentoonstelling gehouden van handschriften en zeldzame boeken onder de titel Homo Grammati- MAAR DE IIULP IS GROOT. De verschrikkelijke ramp, die in de nacht van Zaterdag op Zondag de be woners van onze Kustprovincies heelt geirotien, waardoor bijna geheel Zee land overstroomd is en ooit andere delen zwaar ge trollen zijn, heelt ook in onze piaau een gou van medeleven doen ont slaan met ue duizenden siachtoliers van deze natuurramp. Toen Zondagmorgen de radio de eer ste berichten Draent, welke vreselijke geoeurteni.ssen zich in de nacht in dat aeei van ons land hadden algespeeid, waren het onze predikanten, weute zich lersiona met de Durgemeester in verbin ding stelden en bet kerkvolk er reeds op voorbereidden, dat hier spoedig iets zou moeten worden gedaan. hater op de dag werd bet duidelijk, boe men zich een nulpaclie had gedacht en waar het Rode Kruis en de Gemeen tebesturen werden genoemd ais organi satoren van deze hulpverlening, kwam bet bestuur van de plaatselijke aideung van het Rode Kruis en K-H-tJ.O. met de burgemeester bijeen om de voorberei dingen te treilen voor een geldinzame ling ten behoeve van het Nationaal Kampenlonds. Het eerste werk was alle ingezetenen op te roepen voor een bijeenkomst in Amicitia om een taakverdeling op te stellen- Er werden diezelide avond ruim duizend circulaires voor huis-aan-huis- bezoiging klaar gemaakt en deze wer den ue voigenoe aag door de KÏ.T. bij alie inwoners bezorgd. EEN ALGEMENE COLLECTE. ■olgde de samenstelling i aanbeveling, Er comité van aanbeveling, waarm behalve het Rode Kruis- en E-H.B.O.-bestuur de landbouw- en handelsorganisaties ver tegenwoordigd waren en waarvan de burgemeester het voorzitterschap op zich nam, en de andere morgen werden J~ ""Hectelijsten en de derd ligt, konden de omliggende streken beter die eerste hulp verschaffen. KLEDING EN BEDDEGOED. De vrouwenverenigingen meenden ten slotte met langer werkeloos te mogen toezien en in overleg met de Rode Kruis- afdeling besloten zij een inzameling van klediDg en dekking te houden. Woensdagmiddag kwam echter via de radio van het Hoofdbestuur van het Rode Kruis het bericht, dat er voldoende kle ding was ingezameld, zodat deze inza meling moest worden stopgezet, maar dat er grote behoefte waa aan dekens beddegoed en huisraad. Het waa voor de talrjjke vrouwen In Amicitia even een teleurstelling, dat zij geen kleding mochten inzamelen, maar achteraf bleek, dat ook de inzameling van beddegoed een groot succes was ge worden. Nog dezelfde avond ging bet bij eengebrachte goed weg naar Eindhoven en konden aldaar in de grote sporthal van Philips 425 lakens, 347 slopen, 78 wollen dekens, 12 gestikte dekens, 52 molton dekens, 28 kinderdekens. 7 veren bedden en nog tal van badhanddoeken, theedoeken en kussens worden afgele verd. Een kleine nalevcring zal nog kun nen geschieden omdat nog verschillende bedgoederen nadien binnenkwamen. Men was er daar blij mee, want het goed werd direct doorgestuurd naar Roo sendaal en omgeving. OUD EX JONG LEEFT MEE. Hoe ook b(j deze actie oud en jong mee leeft bleek nog eens weer duidelijk door een aardig voorval. Toen in een gezin de dames het doel van hun korast had den verteld en gesproken hadden over dekens en lakens, ging een peuter van nog geen v(jf jaar stilletjes naar zijn ledi- kantje en kwam met een lakentje naar beneden. Ook hg had begrepen, iets te moeten doen voor de zwaar getroffen mensen, waarover men had gesproken. WAARSCHIJNLIJK GEEN EVACW* cus, Arnold Moonen 1644-1711. Moonen schreef o.a. de Chronyke van Deventer en het standaard werk Naemsketen der predikan ten. Moonen was een van de grond leggers van de Nederlandser gram matica. Van 25 februari tot 8 april wordt in museum De Waag en educatief project gehouden dat jonge men sen leert kijken naar en omgaan met hedendaagse kunst. De bij het project behorende en voor het pu bliek toegankelijke tentoonstel ling bestaat grotendeels uit ma quettes van uitgoeverde en niet uitgevoerde ontwepren van beken de moderne Nederlandse architec ten. Evenèmentenhal Nog tot en met 19 februari zijn alle tuinliefhebbers welkom op de tweejaarlijkse tuinbeurs in de Eve nementenhal. Een groot aantal deelnemers biedt de bezoekers een compleet overzicht op het gebied van sier- en moestuin. Een primeur is een computer die berekent wel ke beplantingsmogelijkheden een tuin heeft. De beurs is geopend woensdag 15 februari van 17.00 tot 22.00 uur, donderdag en vrijdag van 14.00- 22.00 uur, zaterdag van 10.00-22.00 uur en zondag van 10.00-18.00 uur. Dafmuseum Wegens grote belangstelling voor de Nederlandse militaire voertui gen, is de expositie in het Dafmu seum verlengd tot de maand maart. Naast de militaire voertuigen zijn in het Dafmuseum ook de geheele Dafcollectie te bewonderen, onge veer 77 voertuigen, waaronder de Paris-Dakar wagen van Jan de Rooij. Het musuem is gevestigd in de Bentstraat 43, Glanerbrug (gem. Enschede). America, Apeldoorn De Apeldoomse vlooienmarkt, die op zaterdag 18 februari wordt ge houden in het evenementencen trum America in Apeldoorn, wordt dit keer gezelliger dan ooit. Uitslui tend particulieren zullen hier hun spulletjes te koop aan bieden. De beurs is geopend van 09.00 tot 17.00 uur. Door burgemeester en wethouders verleende vergunningen, ontheffingen e.d. 1. Verleende kapvergunnlngen; - aan mevr. G. v.d. Berg-Aaltink, Stevenssteeg 5; - aan A. ter Harmsel, Boschkampsstraat 20; - aan B. J. Nijland, Espelodijk 5; - aan G. Paalman, Mr. Bosweg 3; - aan K. Bos toestemming verleend tot dunning perceel bos; 2. aan K. J. Coppoolse vergunning verleend voor verbouw van de boerderij Vonderschottenweg 2; 3. aan Stichting Olympia's Tour een verklaring van geen bezwaar afgegeven t.b.v. een wielerronde; 4. aan Ponyclub de Bergruitertjes toestemming/ontheffing/vergunning verleend tb.v. concours hippique; 5. aan Poppenbouwers Espelo vergunning verleend t.b.v. eventueel afsteken vuurwerk; 6. aan Stichting Wielerronde Overijssel een verklaring van geen bezwaar afgegeven t.b.v. wielerronde. Voor informatie over de zaak zelf dan wel over eventuele mogelijkheden tot het indienen van een bezwaar- of beroepschrift kan men zich wenden tot de afdeling Algemene Zaken ter gemeentesecretarie. Openbare commissievergadering De commissie voor ruimtelijke ordening en woningbouwzaken vergadert op donderdag 23 februari 1989 om 20.00 uur in het gemeentehuis. De agenda vermeldt o.a.: - concept-raadsvoorstel inzake toepassing artikel 19 WRO t.b.v. bouw 10 woningen en aanleg 5 woonwagenstandplaatsen aan de Rijssenseweg (plan „De Dikke-Steen". Ontwerp-bestemmingsplan .De Beuseberg, partiële herziening 1988" De burgemeester van Holten maakt ter voldoening aan het bepaalde in artikel 23 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening bekend, dat met ingang van 17 februari 1989 gedurende een maand ter gemeentesecretarie, kamer 1 (leeszaal/bibliotheek), voor een ieder ter inzage ligt het ontwerp-bestemmingsplan „De Beuseberg, partiële herziening 1988", vervat in toelichting, plankaart en voorschriften. Deze partiële herziening heeft betrekking op het nog niet uitgegeven gedeelte van het bestemmingsplan „De Beuseberg". Gedurende bovenvermelde termijn kan een ieder bezwaren tegen genoemd ontwerp-bestemmingsplan indienen bij de gemeenteraad. Holten, 16 februari 1989 De burgemeester voornoemd, W. L. F. C. van Rappard. In het nieuwe dorpshuis aan de Tuinstraat wordt op donderdag 23 februari de begunstigersavond ge houden van de Stichting Oudheid kamer Hoolt'n. Als speciale gast is uitgenodigd de heer K. Stikvoort uit Velp, medewerker van het Openluchtmuseum te Arnhem waar hij de public relation ver zorgt. Aan de hand van dia's zal Stik voort een lezing houden over oude boerderijen, erven, oogst- en hooi bergen, waarbij de nadruk gelegd zal worden op Salland. De bijeenkomst is voor iedereen toegankelijk en er bestaat de mo gelijkheid zich op te geven als be gunstiger. Dit is evenwel niet ver plicht. De aanvang is 19.45 uur. De buurtvereniging de Beuseberg krijgt geen toestemming om het voormalige houten kantinege bouwtje van Blauw Wit, dat nu nog op Meemanskamp staat, te ver plaatsen naar een terreinje aan de Langstraat. Het college van B en W is van me ning dat er in de omgeving van de Beuseberg voldoende mogelijkhe den aanwezig zijn om bij elkaar te komen. Men ondersteunt van har te de opleving van de buurtactivi- teiten, maar wil voorkomen dat overal in Holten kleine 'Trefpun- tje's' ontstaan.

Holtens Nieuwsblad | 1989 | | pagina 5