Holtens breiwerk vindt z'n weg over hele wereld Rabobank Uit buiten Holten Contant geld opnemen met de geldautomaat. Rabobank De Rabobank verhoogt haar spaarrentetarieven Sociowoning Wisseling bestuur CPB Domeiaar in fasen aangelegd HOLTENS NIEUWSBLAD Bezig zijn voor anderen staat bij breiclub vooroD Nieuwbouw - Sportcommissie Bericht voor alle Holtense verenigingen Verkiezing van de leden van het Europese parlement STEMMEN PER BRIEF DONDERDAG 9 FEBRUARI 1989 In de serie over de Holtense vrijwilliger richten we deze week de aandacht op een twee wekelijkse breigroep, waaraan achttien dames deelnemen. Deze vrijwilligers breien heel wat af; de gebreide artikelen vinden hun weg, overal over de wereld. En zo kan het gebeuren dat mensen in Polen, Sri Lanka, Roemenie of ergens in Afrika rondlopen in gebreide spulle tjes uit Holten... De handwerkclub ontstond in 1980; door een groepje dames wer den voor het nieuwe kerkgebouw De Kandelaar wandkleden ge maakt. Toen deze kleden eenmaal op hun plaats hingen bleef er een groepje bij elkaar dat zich op het breien van onder andere kleding toelegde. De dames D. Aanstoot- Reterink en J. Bosschers-Hakkert zorgen dat een en ander organisa torisch goed verloopt; zo zorgen zij er onder andere voor dat het beno digde materiaal aanwezig is. Geld voor de materialen komt van de diakonie van de Gereformeerde Kerk; en dat geld wordt goed be steed. "De wol en het katoengaren wordt zo voordelig ingekocht. Per slot van rekening is het gemeen schapsgeld en daarbij willen we met dat geld zoveel mogelijk garen kopen om er zoveel mogelijk van te kunnen breien", vertellen de da mes. "Knotten wol van zes gulden per knot zul je bij ons niet vinden, de bollen die wij inkopen variëren in prijs van een kwartje tot een daalder per bol. Behalve sokken- garen, dat is duurder, maar ook daarbij letten we op de prijs". Via de regionale aktiegroep Oost Nederland Helpt Polen krijgt de breiclub regelmatig garen aange boden. "Dat garen gebruiken we alleen voor kleding die naar Polen gaat, dat houden we apart". Wol komt er ook van particulieren. Dat zijn vaak restjes, maar soms gezelligheid staat voorop bij de breiclub. ook hele bollen. "Laatst kwam ik thuis en zag dat de hele brievenbus vol zat met wol. Ik weet niet wie die wol gebracht heeft, maar het komt goed van pas", vertelt Dineke Aanstoot. Alles wat aan garen binnenkomt wordt ge bruikt. Restjes garen worden ver werkt in randjes en ook worden daar dekens van gemaakt: van de restjes worden dan verschillende draden bij elkaar gebracht tot een bepaalde dikte en daarvan worden verschillende blokken gebreid. Om die blokken aan elkaar te zet ten wordt zwart garen apart ge houden en al met al levert dat een kleurrijke en warme deken op. Ook gaan veel restjes op aan kinderslof jes. Van het andere garen worden m.i.v 1 februari 1989 Spaar-Groei-Rekening vanaf 5000,- 5% (was 4%%) Spaar-Plan-Rekening 5% (was 4%%) Rabobank Beleggersrekening vanaf 50.000,- 5% (was 4%%) RabobankWoonspaarplan vanaf 5000,- 5% (was 4%%) De overige spaartarieven zijn ongewijzigd. wijzigingen voorbehouden allerlei artikelen gebreid: hemdjes, sokken, dassen, truien in allerlei matenspencers enzovoort. Gezelligheid De vrijwilligers van de breiclub ko men van september tot ongeveer mei eens in de twee weken bij el kaar in De Kandelaar, en wel op een dinsdagmiddag van twee tot vier uur. De dames varieren in leef tijd van vijftig tot ruim negentig ja ren; de meesten breien, enkelen haken. "We hebben nog een lid van negen tig jaar en zij breit alleen thuis, ze bezoekt de bijeenkomsten niet", vertellen de dames Aanstoot en Bosscher, "het meeste breiwerk wordt trouwens toch thuis ge maakt. De bijeenkomsten zijn meer voor de gezelligheid. Boven dien wordt dan de kleding die klaar is afgeleverd en kunnen de dames hun garenvoorraad wat aanvullen". Meerdere keren per jaar gaat er een zending kleding weg. De ene keer naar Polen via een regionale orga nisatie. Een andere keer 'door de achterdeur' naar Roemenie en ook gaat er heel wat via 'Dorkas' (een internationale werkgroep) naar noodlijdende gebieden waar ter wereld ook. "Soms krijgen wij verzoeken om bepaalde kledingstukken, bijvoor beeld om kindertruien. Wij geven dat dan door aan de dames; zij blij ven helemaal vrij om te maken wat ze willen maar de ervaring is dat met deze wensen van buitenaf toch rekening gehouden wordt", aldus de dames Aanstoot en Bosscher. Zo werd voor een weeshuis in Po len veel kinderkleding gebreid, voor een longziekenhuis en een be jaardencentrum, eveneens in Po len, werden, op aanvraag, sokken gebreid en voor een ziekenhuis in Sri Lanka breiden de dames witte katoenen windsels. Plezier En zo is er al heel wat spul uit Hol ten vertrokken. "Er gaat vaak veel meer weg dan je zo in de gaten hebt", vertelt Dineke Aanstoot, "er wordt heel wat afgebreid". Zo werd er het laatste kwartaal van '88 ge breid voor de stichting 'Dorkas'. De gebreide spulletjes gingen naar Roemenie en voor deze keer wer den de artikelen door de dames ge noteerd: 1 paar herenkousen, 11 paar kinderkousjes, 9 paar kinder sokjes, 13 dassen, 1 babypak, 10 kinderspencers, 4 baby truitjes, 17 kindertruien; alles van wol. Aan katoenen spulletjes gingen weg: 5 stel gebreide hemdjes/broekjes, 4 kinderspencers, 8 kinderhemdjes, 24 rollen windsel en 6 gebreide pop pen. -Nu staan-er al weer dozen klaar voor de volgende 'klanten' via 'Dorkas' en voor verzending naar Polen, kortom, er wordt al met al behoorlijk doorgewerkt. "Waarom we het doen? We doen het met ons allen, hoor. Het werk brengt een stuk gezelligheid met zich mee, het is een goede vrijetijdsbesteding. Je kunt er een ander mee voort hel pen. Wij doen het voor ons plezier, en een ander heeft er nog meer ple zier van dan wij", aldus Jo Bos scher en Dineke Aanstoot. Mochten er mensen zijn die wol over hebben, restjes en bollen kun nen ingeleverd worden bij Dineke Aanstoot, Hoffestraat 23, telefoon 62643 of bij Jo Bosschers, Weverstraat 19, telefoon 61064. Nog dit jaar zal een begin gemaakt worden met de bouw van nieuwe sociowoningen van De Lathmer. Gekozen is voor een zestal woon eenheden die gebouwd zullen wor den op het terrein van de voormali ge kleuterschool Repelsteeltje, waarin tot nu toe de Dagmavo voor volwassenen en de Muziekmaat- schap is gevestigd. Deze gaan bei den komende maand over naar het nieuwe dorpshuis, waarna het schoolgebouw afgebroken zal wor den. De sociowoningen zullen zodanig gebouw worden, dat bij eventuele opzegging van de huur door de Lathmer, de woningen verhuur kunnen worden aan kleine gezin nen of alleenstaanden. De nieuw bouw van de Lathmer slokt zes van de negen premiehuur beschikkin gen van de gemeente Holten voor dit jaar op. Daarnaast beschikt kan Holten dit jaar over een con tingent van 18 premie A koopwo ningen en twee premie C wonin gen. Deze zullen gebouwd worden in het uitbreidingsplan de Beuse- berg, waarvan dit jaar de volgende fase bouwrijp gemaakt zal worden. De leden van de Christelijke Plat telandsvrouwen Bond hebben vo rige week donderdagavond tijdens de jaarvergadering afscheid geno men van presidente mevr. M. Bul- sink-Bakker en penningmeeste- resse mevr. D. Veldhuis-Assink. Zij waren na zes jaar niet herkiesbaar. Beide dames werden bedankt voor het vele werk dat ze voor de CPB gedaan hebben. De scheidende presidente o.a. een voorzittersha mer met inscriptie. De penning- meesteresse kreeg kraaltjes-ge breid beursje aangeboden. De bei de dames namen afscheid met een gezamenlijk gemaakt gedicht over de achterblijvende en nieuwe be stuursleden. De nieuwe bestuurs leden zijn: mevr. J. Stam-Hasewin- kel, zij zal het eerste jaar als tweede presidente beginnen en mevr. J. Stam-Stam, penningmeesteresse. Het presidentschap zal voor één jaar door mevr. M.F. Groenewe- gen-Goud overgenomen worden. De afdeling Holten van de CPB telt momenteel 79 leden. In de lan ge pauze was er voor de leden gele genheid om nader met elkaar ken nis te maken, omdat er de laatste tijd meerdere nieuwe leden bijge komen zijn. Mevr. W. van Winger- den-Knoester las een vertaalde brief van de adoptie-dochter uit In dia voor en vertoonde een dia-serie over het werk van de stichting Red een Kind in India en Afrika. De volgende bijeenkomst van de CPB is op donderdag 23 februari om 20.00 uur in de Kandelaar. Pa ter Gemmeke uit Deventer zal dan spreken over De moderne devotie van Geert Groote en Thomas a Kempis. U&3A DOOR BURGEMEESTER EN WETHOUDERS VERLEENDE VERGUNNINGEN ETC. 1. Een kapvergunning verleend aan: mevr. Bekkernens-Boode. B. H. Arfman, D. J. Muller, T Nijenhuis, J. Beunk (toestemming dunning), M. Haverslag, J. Megelink, W. D. Pinkert en Mts. Reijlink (toestem ming afzetten); 2. aan MAC de Holterberg vrijstelling, toestemming, ontheffing ver leend t.b.v. regio-jeugd-motorcross; 3. aan MAC de Holterberg ontheffing verleend t.b.v. acht oriënterings- ritten; 4. aan de heer R. J. Schreurs vergunning verleend voor de bouw van een garage annex berging bij A. J. Goldsteinstraat 19; 1aan de heer H. Verkerk vergunning verleend voor uitbreiding woning bouw hobbyruimte Vonderschottenweg 12. VOOR HET INWINNEN VAN INFORMATIE OVER DE ZAAK ZELF DAN WEL OVER EVENTUELE MOGELIJKHEDEN TOT HET INDIENEN VAN EEN BEZWAAR- OF BEROEPSCHRIFT KAN MEN ZICH WENDEN TOT DE AFDELING ALGEMENE ZAKEN TER GEMEENTESECRETARIE. De jaarlijkse vergadering van de Sportcommissie met de besturen van de plaatselijke sportverenigingen zal worden gehouden op dinsdag 28 februari a.s. Voor deze vergadering ontvangen alle sportverenigingen nog een uitnodiging. Het dorphuis nadert zijn voltooiing. In de loop van februari a.s. zullen de diverse vaste gebruikers hun intrek in het dorpshuis kunnen gaan ne men; kort daarna zijn ook andere gebruikers van harte welkom. De gebuikersvergoedingen zijn nog niet definitief vastgesteld. Wel kan als indicatie gegeven worden dat de diverse ruimtes afhankelijk van de, grootte in prijs variëren van f 3.75 per uur tot f 12.75 per uur voor de vas te gebruikers en van f 4.- per uur tot f 19.- per uur voor de incidentele ge bruikers. Een vereniging wordt als vaste gebruiker aangemerkt wanneer men ten minste éénmaal per maand gedurende 9 maanden per jaar of éénmaal per week gedurende tenminste 6 maanden per jaar gebruik maakt van het dorpshuis; deze dagen en uren moeten dan wel voor aanvang van het seizoen zijn vastgesteld en toegewezen; Alle andere gebruikers zijn incidentele gebruikers. Verenigingen die in de komende maanden tot de zomervakantie ge bruik willen maken van zaalruimte in het dorpshuis, worden verzocht de volgende informatie in te zenden: - naam van de vereniging - aard van het gebruik - (geschat) aantal personen - gewenste dag(en) en tijd(en) Deze informatie moet worden toegezonden aan de gemeente Holten, afd. W.O.R, Postbus 13, 7450 AA Holten of worden ingeleverd op het gemeentehuis. Smidsbelt 6. Verenigingen die met ingang van het nieuwe seizoen gebruik willen gaan maken van het dorpshuis kunnen ook vanaf heden hun wensen al kenbaar maken. DE BURGEMEESTER VAN HOLTEN BRENGT HET VOLGENDE TER OPENBARE KENNIS Het stemmen per brief zal mogelijk zijn voor de volgende categorieën kiezers: a. Nederlanders, die wonen in het buitenland; b. Nederlanders, die wonen in de Nederlandse Antillen of Aruba, als zij ten minste tien jaar in Nederland hebben gewoond; c. Nederlanders, die op 15 juni 1989 in het buitenland werken; d. Een Nederlands gezinslid van c. Bovendien moeten zij op 15 juni 1989 18 jaar of ouder zijn. Op de gemeentesecretarie is een folder verkrijgbaar. Deze folder kunt u naar Nederlandse familieleden, vrienden of kennissen sturen om hen op de hoogte te stellen van de mogelijkheden om aan de stemming mee te doen. Vanaf heden zijn er formulieren beschikbaar, waarmee in het buitenland wonende of werkzame Nederlanders kunnen verzoeken om aan de stemming deel te nemen. Voor de kiezers genoemd onder a en b dienen de formulieren op 19 april 1989 te zijn ontvangen door de Rijksinspectie van de bevolkingsregisters te 's-Gravenhage. Uiterlijk 18 mei 1989 moeten de formulieren van de kie^ys genoemd on der c en d ontvangen zijn op de gemeentesecretarie waar zij ingeschre ven zijn. Nadere inlichtingen worden op de gemeentesecretarie ver strekt. Holten, 7 februari 1989 De burgemeester voornoemd, W. L. F. C. van Rappard Schouwburg Deventer De comedie Boeing Boeing door de toneelgroep Amsterdam is te zien op donderdag 9 februari. Zaterdag 11 februari komt de to neelgroep Terzijde met het toneel stuk Met mes en vork van Alan Ayckboum. Claus Kanngiessen, cello en Neri- ne Barret, piano verzorgen op dins dag 14 februari een concert uit gaande van de Stichting Kamer muziek Deventer, aanvang 20.00 uur. Door plaatsing van een geldautomaat op ons kantoor kunt u 24 uur per dag, 7 dagen per week beschikken over geld op uw betaalrekening. Daarom wijzigen wij met ingang van maandag 27 februari 1989 de openingstijden. Deze worden voor ons kantoor aan de Gaardenstraat 32: maandag t/m vrijdag: 09.00-12.30 uur 13.30-16.00 uur donderdagavond: 18.00-19.30 uur geld en goede raad Gaardenstraat 32 - Holten De verbroken code is de titel van het toneelstuk met in de hoofdrol Willem Nijholt, dat op woensdag 15 februari voor het voetlicht wordt gebracht. Forum Filharmonisch o.l.v. diri gent Elyakum Shapirra begeleidt op donderdag 16 februari de Russi sche cellist Dimitri Ferstman in het celloconcert in A van Dvorak. Voorts staat symfonie nr. 9 De Nieuwe Wereld van Dvorak op het programma. De voorstelling van Youp van 't Hek op vrijdag februari is uitver kocht. Zaterdag 18 februari is vanaf 13.30 uur de Deventer Dansdag met di verse vormen van hedendaagse dans. Kaartverkoop: kassa tel. 05700- 11500. Schouwburg Lochem Fiesta Flamenca is de titel vgn het flamenca-zigeunerfeest dat vana vond donderdag 9 februari wordt gegeven. Twee succesvolle pianisten, Pim Jacobs en Louis van Dijk doen in het kader van hun landelijke toer- nee op vrijdag 10 februari Lochem aan. De cabaretier Paul Haenen (Mar- greet Dolman) komt op zaterdag 11 februari met zijn nieuwste pro gramma Frappant. Zondag 12 februari is er om 12.00 uur een koffieconcert door pianist Martijn van den Hoek. Het fenomeen Hans Liberg prolon geert dit seizoen zijn Wortel Bach, Live. Hij is te zien op donderdag avond 16 februari. Film Zondag 12 febrauri en dinsdag 14 februari 20.00 uur: Moonwalker van Michael Jackson (a.l.) De laatste gang In het Rijksmuseum Twenthe in Enschede wordt een tentoonstel ling over dood en rouw in Oost-Ne derland en Westfalen gehouden. Thema's zijn o.a. 'memento mori', het stervensproces, de begrafenis en 'rouwen en gedenken'. De ten toonstelling verlengd tot 19 febru ari. Evenementenhal Van 15 februari tot en met 19 febru ari zijn alle tuinliefhebbers wel kom op de tweejaarlijkse tuin- beurs in de Evenementenhal. Een groot aantal deelnemers biedt de bezoekers een compleet overzicht op het gebied van sier- en moes tuin. Een primeur is een computer die berekent welke beplantings mogelijkheden een tuin heeft. De beurs is geopend woensdag 15 februari van 17.00 tot 22.00 uur, donderdag en vrijdag van 14.00- 22.00 uur, zaterdag van 10.00-22.00 uur en zondag van 10.00-18.00 uur. Dafmuseum Wégens grote belangstelling voor de Nederlandse militaire voertui gen, is de expositie in het Dafmu seum verlengd tot de maand maart. Naast de militaire voertuigen zijn in het Dafmuseum ook de geheele Dafcollectie te bewonderen, onge veer 77 voertuigen, waaronder de Paris-Dakar wagen van Jan de Rooij. Het musuem is gevestigd in de Bentstraat 43, Glanerbrug (gem. Enschede). Flevohof De zachte winter zorgt er voor, dat Flevohof reeds op 4 februari ge deeltelijk kon worden openge steld. Gedurende de krokuskusva- kantie kan men voor een tientje per persoon een bezoek brengen aan Flevohof; koffie/thee of limo nade inbegrepen. Op 11 en 12 maart zal Flevohof in het teken staan van 'boom'. Samen met de Bomenstichting worden dan aller lei activiteiten georganiseerd en er is een hese bomendokter waarmee men problemen met bomen en struiken in eigen tuin kan bespre ken. De Lantaarn Zaterdag 11 februari speelt White Heat, een oud-gediende op de Blues Night in de Lantaarn in Nij- verdal. White Heat bestaat uit Alan Gascoinge 'de Gaspiepe', (ex Normaal), Alan Macfarlane (ex Long Tall Ernie), Tim Disney en Hans Hoogstoevenbelt. De zaal is open vanaf 21.00 uur. De gemeenten Markelo en Holten zullen hun medewerking verlenen aan de realisatie van een recreatie- plas De Domeiaar op de grens van Markelo en Holten, maar de explo- tiatie van het recreatiegebied zal deels in particuliere handen ko men. Dit deelt het college van b en w van Holten mee. Uit een haalbaarheidsonderzoek dat door de gemeente Markelo is uitgevoerd, is gebleken dat een re creatiebestemming voor het zand- wingebied De Dorpelaar zeer wel haalbaar is. Het college van burge meester en wethouders van de ge meente Holten hebben dan ook in stemmend gereageerd op het voor stel van de gemeente Markelo (in welke gemeente de Domeiaar ligt) om een recreatiepias te realiseren. Voor de explotiatie is inmiddels contact gezocht met de eigenaren van camping de Poppe (Aanstoot), en tevens met de BV Centrale Zandwinningsmaatschappij. Het ligt in de bedoeling de recrea tiepias in gedeelten aan te leggen.

Holtens Nieuwsblad | 1989 | | pagina 5