Greenpeace zet zich in voor de toekomst van ons milieu Lees eens in... E232B3 HOLTENS NIEUWSBLAD Onder de hamer, gids voor veilingbezoekers Japanse vormgeving in de twintigste eeuw fraai boek DE OLIERAMP DREIGT EEN WAARDIG OPVOLGER TE VINDEN Stichting afhankelijk van leden, donateurs en vrijwilligers Een levende wereld van onbegrip Het wezen van de smaak Als 't verleden heden wordt Inbraak DONDERDAG 26 JANUARI 1989 9 Greenpeace is een internationale, maritieme milieu-organisatie die zich bezighoudt met de gevaren waarmee de mens de natuur bedreigt. Door middel van geweldloze acties vestigt Greenpeace de aandacht op praktijken, die schadelijk zijn voor het milieu, praktijken die ons allemaal aangaan omdat ze uiteindelijk ons allemaal treffen. In de achttien jaar dat Greenpeace nu bestaat, is zij uitgegroeid tot een grote organisatie met kantoren in twintig landen en een zevental schepen; Sirius, Greenpeace, Moby Dick, Beluga, Vega, Gondwana en Rainbow Warrior II. In 1970 vertrok de eerste Green- peace-groep, toen nog onder de naam „Don't make a wave" naar de eilandengroep Aleoeten. Ze hadden gehoord van de onder grondse atoomproeven die Ame rika verrichtte op het eiland Am- chitka. Met een gehuurde, roesti ge vissersboot, de Phyllis Cor- mack, vertrok men. De boot werd voor deze reis „Greenpeace" ge noemd, om aan te duiden dat het zowel verzet betrof van vredes organisaties als van milieugroe peringen tegen de kernproeven. De acties van de groep en de druk van de publieke opinie, hebben tot gevolg gehad dat de Ameri kaanse regering de kernproeven heeft moeten verplaatsen. Am- chitka is nu een vogelreservaat. Deze eerste actie zette de toon voor inmiddels al achttien jaar van protest tegen milieuvervui ling: het was een directe, geweld loze actie tegen een milieuvervui ler. Het belangrijkste wapen was, en is nog steeds, de publiciteit. Foto's, filmmateriaal en actiever slagen zorgen ervoor dat het pu bliek wereldwijd op de hoogte wordt gesteld van de gevolgen van dumping van chemisch en radioactief afval in zee, het uit roeien van zeehonden en walvis sen en de gevolgen van kern proeven. Mensen moeten weten wat er aan de hand is, zodat de publieke opinie gemobiliseerd kan worden. Want wat niet weet, wat niet deert. Actieterreinen Inmiddels kan Greenpeace bo gen op een groot aantal succes sen. Een bekend voorbeeld hier van is het verbod op het invoeren van zeehondehuiden in de EG. Greenpeace haalde in 1976 we reldwijd de pers, toen actievoer ders op Newfoundland de vach ten van de pas geboren zeehon debaby's (klapmutsen en zadel robben) insmeerden met verf. De huiden verloren zo hun waarde. Sómmige actievoerders be schermden de baby's met hun li chaam, zodat die er niet door kon den. Deze actie maakte behoorlijk wat los. bij. het publiek, en nog steeds ontvangt Greenpeace da gelijks brieven van kinderen die hun afschuw uiten over de gru welijkheden die de zeehonden worden aangedaan. Greenpeace voert ook actie tegen het afschieten van walvissen voor commerciële doeleinden. De IWC (Internationale Walvis vaart Commissie) heeft de com merciële walvisvaart aan banden gelegd; er mogen alleen nog wal vissen afgeschoten worden voor wetenschappelijke doeleinden. Een goed uitgangspunt vindt Greenpeace, maar helaas lappen veel landen de regels van de IWC aan hun jagerslaarzen en gaat de jacht gewoon door. Men wringt zich in bochten om commerciële doeleinden „wetenschappelijk" te verpakken. De strijd van Green peace gaat dus door. Chemisch afval Een ander actieterrein van Greenpeace is de strijd tegen het dumpen van chemisch en radio actief afval in zee. Men is geneigd te denken: de zee is zo groot, op geruimd staat netjes. Het afval wordt met miljoenen tonnen per jaar in het water gegooid. Nu kan de zee heel wat hebben, maar de enorme hoeveelheden die mo menteel geloosd worden, doen het ergste vrezen voor de toe komst. Nog even en de Noordzee bij voorbeeld is helemaal niet meer te redden. Greenpeace heeft van 1978 tot 1983 geprotesteerd te gen het dumpen van vaten radio actief afval. Het bleek namelijk dat de vaten niet bestand waren tegen de hoge druk onderwater, en zodoende gingen lekken. Men dacht dat het nucleaire materiaal zich zou verspreiden en er na ver loop van tijd niets meer van terug te vinden zou zijn. Het tegendeel bleek waar: het afval zakte naar de zeebodem en hoopte zich op via de voedselketen. Lekker, zo'n radioactieve vis op je bord Onder meer door de acties van Greenpeace is er momenteel een moratorium gekomen op het dumpen van radioactief afval. Dit is natuurlijk een positieve ontwik keling, maar hoeveel schepen, beladen met of aangedreven door kernenergie bevaren de oceanen? De strijd gaat door, met kernvrije zeeën als inzet. Naast het radioactief afval is er het probleem van het chemisch afval. Er zijn in de loop der tijd allerlei acties geweest tegen het dumpen en lozen van dit afval. Een goed voorbeeld is de actie die Greenpeace voerde tegen Kronos en Bayer. Greenpeace blokkeerde in 1980 twee dump schepen die het afval van Bayer buitengaats stortten. Als reactie op deze blokkade en na een hand tekeningenactie in 1981 besloot de directie van Bayer de lozingen te staken en over te gaan tot her gebruik. Hergebruik is een bete- Op integere wijze, zonder zucht naar sensatie, verhaalt Een leven de wereld van onbegrip het leven van de familie Gregory, dat volle dig ondersteboven wordt gegooid als vader Clive aan Aids lijkt te lij den. Het acceptatieproces binnen het gezin verloopt moeizaam, maar komt tot stand. Machteloos staan ze echter tegenover de bui tenwereld die reageert met gevoe lens van angst, hysterie en afwij zing. Vanuit een sociaal isolement vecht het gezin niet alleen om het leven van Clive, maar ook tegen de intolerantie en vooroordelen van een maatschappij die niet kan en wil begrijpen. Verschenen bij Van Holkema Warendorf. ISBN 90 269 7089 7. Prijs f 19,90. In 1825 verscheen in Frankrijk het boek Physiologie du Goüt (Het we zen van de smaak) van de jurist Brillat-Savarin. Het gaat over wijs gierige bespiegelingen, bijvoor beeld over de zin van gastrono mie, over matigheid en vraatzucht, over de dorst, maar ook over het einde van de wereld. En verder ook over exacte onderwerpen als voedingsleer en spijsvertering. Veel van Brillat-Savarins aforis men zijn bekend van culinaire arti kelen en kookboeken, maar ook van wijnkaarten en uit wijnprijs- couranten. Helaas bleef het werk van Brillat-Savarin voor velen bui ten bereik omdat het in het Frans geschreven is. Uitgeverij Zomer Keuning verzocht het culinaire schrijversduo Han en wina Born dit boek te bewerken en te verta len. Onlangs verscheen dit werk dat heel toepasselijk de titel Het wezen van de smaak meekreeg. Een bijzonder werk, waarin men kan lezen hoe Brillat-Savarin dacht over de manier waarop men in de negentiende eeuw het best kon genieten wat het leven te bieden had. ISBN 90 210 11840. Prijs f 39,90. Joanne Clifford is een moderne, zelfstandige vrouw en een succes volle journaliste. Ze werkt aan een nuchtere, kritische artikelenreeks over reincarnatie en het onder hypnose terugkeren naar een vo rig leven. Ze vermoedt een flinke dosis oplichterij, totdat ze zich zelf onder hypnose laat brenge. Plot seling bevindt ze zich in het Wales van de 12e eeuw, waar ze het har de en gevaarlijke leven herleeft van Matilda, vrouwe van Hay. Deze vrouwe is een schoonheid, een sterke, hartstochtelijke vrouw, een toegewijde moeder en een briljant manager van het land goed. De zeden van die tijd dwin gen haar te trouwen met de norse William de Broase, terwijl haar hart toebehoort aan Richard de Clare, haar meer dan tedere min naar. Als ze dan ongewild ook de hartstocht opwekt van de wrede Engelse koning, Jan Zonder Land, dreigt ze onherroepelijk haar on dergang tegemoet te gaan. Gefas cineerd door het leven van Matil da, dat tijdens de hypnose-sessies langzaam vorm krijgt, raakt Johan na volledig in de ban van het verle den. Zijn de drie mannen die het leven van Matilda beheersten mis schien dezelfden als de drie man nen die vechten om Joanna's lief de? En zo ja, aan wie kan ze haar hart volledig toevertrouwen, en wie heeft het uiteindelijk op haar leven gemunt? De antwoorden op deze en andere vragen worden een obsessie voor Joanna en ze kan nietn anders dan'het leven van haar alter ego tot het bittere einde volgen... Als het verleden heden wordt. Uitgever Van Holkema Warendorf. ISBN 90 269 7091 9. Prijs f39,90. Worden wat je kunt Iedereen heeft wel eens het gevoel niet alles uit zijn of haar leven ge haald te hebben wat er werkelijk in zit. Het is daarom goed alle moge lijkheden en onmogelijkheden nog eens op een rij te zetten. Uitgeverij Kosmos gaf het boek Worden wat je kunt uit, een prima hulpmiddel om te ontdekken wie en wat je bent. Het helpt ook de stappen te nemen om een proces door te maken dat je leven kan verande ren. Slagen in het leven is in de eerste plaats afhankelijk van actie ve persoonlijke inzet. Deze uitgave vertelt niet wat iemand zou moe ten zijn, maar hoe de eigen doelen te bereiken. ISBN 90 215 1293 0. Prijs f29,90. Inbraak te voorkomen? Op die vraag geeft het boekje van Quint publikaties in Soest antwoord. De uitgave is nogal klein, maar staat wel voi handige en bruikbare tips. Voor f 9,95 (incl. verzendkosten) verkrijgbaar door dit bedrag te storten op giro 206.30.16 onder vermelding van de titel en ISBN- nummer 90.5052.005.7. Regelmatig leest men in krant, tijdschrift of ander periodiek iets over veilingen. De belangstelling daarvoor neemt toe. Reden temeer voor uitgeverij Unieboek om het door Hans Rombouts geschreven boek On der de hamer, gids voor veilingbezoekers uit te brengen. de taxatie, manieren van bieden. Een duidelijk en bondig geschre ven boekwerk, voorzien van de no dige zwart-wit foto's, die de vei lingbezoeker op tal van onderde len van het veilinggebeuren weg wijs maakt. Onderwerpen die aan bod komen betreffen onder meer kijkdagen, taalgebruik, catalogi en trends, Verder biedt het vele tips voor een breed publiek en een overzicht van veilinghuizen in Ne derland en een aantal ons omrin gende landen. ISBN 90 269 4639 2. Prijs f29,90. Japan produceert momenteel tal van goederen zoals auto's, foto-, film en videocamera's, motoren en ga zo maar door. Al die produkten zijn vormgegeven. De vormgeving van vandaag de dag kennen de meesten van ons wel, maar hoe zag die er tien of twintig jaar geleden uit? Daarover gaat het boek Japanse vormgeving in de twintigste eeuw, een uitgave van Cantecleer. In één woord een schitterend boek, dat van begin tot eind ver rassend is. In woord en beeld maakt de lezer kennis met de ont wikkeling van de Japanse vormge ving. Het boek bevat schitterende vergelijkingen in kleur en zwart wit tussen toen en nu. De wat we nu als onooglijk ervaren televisie- kast, de oude radio, fototoestellen, oude automodellen naast de nieuwste van vandaag de dag. Al hoewel dit boek geproduceerd lijkt te zijn voor beroepsvormgevers, is het zeer beslist ook een uitgave die de doorsnee-burger kan boeien èn verrassen. Het boekwerk is perfect uitgevoerd, en dat wil dan zeggen een uitmuntende druk, fraai vorm gegeven, mooi geïllustreerd en bij dat alles ook nog eens bijzonder geprijsd, namelijk f 59,50. Maar daarvoor krijgt men dan ook een heel mooi en kleurrijk boek in be zit. ISBN 90 213 0440 6. Greenpeace passert Orca's terwijl het op weg is naar Kaap Evans in Antartica. (Foto Greenpeace- /Loor) re, helaas ook duurdere oplos sing, en geldelijke belangen blij ken voor bedrijven nog vaak be langrijker te zijn dan het belang van een schoon milieu. Een andere manier om chemisch afval „kwijt te raken" is verbran ding op zee. Volgens voorstan ders van deze methode is ver branding op zee verreweg de goedkoopste oplossing. Green peace vindt echter dat de zeeën, in dit geval de Noordzee, niet nog meer belast mogen worden. We derom is de strijd nog niet gestre den. Antartica Een heel uniek project is Antarc tica. Dit prachtige, zeer tot de verbeelding sprekende conti nent, wordt bedreigd door een aantal gevaren. Jarenlang wer den de walvissen er massaal ge vangen, de zeehonden en pin guïns bij duizenden afgeslacht, en allerlei vissoorten overbevist. Zeven landen claimen bezitsrech ten op het koudste continent, en nu dreigt dit laatste stuk ongerep te natuurte worden gebruikt voor industriële activiteiten. Er schijnt bijvoorbeeld olie te zitten; het ex ploiteren hiervan is echter niet van gevaar ontbloot. In 1987 verbleven vier Greenpea- ce-vrijwilligers een jaar op Ant arctica. Ze deden wetenschappe lijk onderzoek en bezagen de in vloed van menselijke aanwezig heid in het Zuidpoolgebied. Greenpeace wil dat Antarctica wordt verklaard tot Wereldna tuurpark. Ook in 1988 is er een Greenpeace-team op Antarctica om deze eisen kracht bij te zetten. Publiciteit Zoals eerder gezegd: verreweg het belangrijkste wapen dat Greenpeace heeft, is publiciteit. Door artikelen en foto's in kran ten en bladen, documentaires op televisie, interviews op de radio, geeft Greenpeace bekendheid aan zaken die de grote vervuilers liever in de doofpot willen hou den. De mensen worden op de hoogte gesteld van wat er werkelijk aan de hand is. Niet alleen via de lan delijke en regionale media treedt Greenpeace naar buiten. Green peace kan ook rekenen op de steun van een groot aantal vrij willigers, mensen die zich met hun kennis en ervaring graag voor Greenpeace wilien inzetten. Deze vrijwilligers verzorgen stands op braderieën en markten waar geïnteresseerden informa tie over Greenpeace kunnen krij gen, ze verzorgen lezingen, dia- en videopresentaties op scholen, bij bedrijven, organisaties en ver enigingen. Mede dank zij de publiciteit die via bovengenoemde wegen wordt verkregen, en in dit voor beeld via de Twentse Pers uitga ven, worden steeds meer men sen geconfronteerd met de huidi ge toestand van het milieu, en worden steeds meer mensen zich bewust van het feit dat er nü daadwerkelijk iets gedaan moet worden. Want straks is het te laat. Donateurs Eén ding mag duidelijk zijn: de strijd is nog lang niet gestreden. Ondanks successen in het verle den valt er op allerlei terreinen nog heel veel te verbeteren. Er is genoeg gepraat, er moet wat gebeuren! Maar zonder de hulp van donateurs en sympathisan ten is Greenpeace nergens. Do nateur worden van Greenpeace kan door minimaal een tientje te storten op rekening 39 555 30 ten name van Stichting Greenpeace Nederland en onder vermelding van „nieuwe donateur". Donateurs ontvangen ieder kwar taal het Greenpeace-magazine, waardoor zij door foto's en verha len op de hoogte worden gehou den van de activiteiten van Greenpeace. Als het aan onze vrienden de Kernmachten ligt, denken we eerdaags met wee moed terug aan de tijd dat de stranden bezaaid lagen met olieslachtoffers. Sinds zij de wereldzeeën als nucleaire speeltuin zijn gaan gebruiken, dreigt voor flora en fauna een grotere ramp. Want met meer dan 5Q0 door kernenergie aange dreven oorlogsbodems en onderzeeërs (die samen eenderde van alle nucleaire wapens vervoeren!), kunnen ongelukken eenvoudigweg niet uitblijven. Een Tsjernobyl op zee... Tegen dit toekomstbeeld verzet Greenpeace zich. Zoals altijd doen wij dat zonder geweld. Maar zonder uw hulp zijn we nergens. Word daarom ook donateur van Greenpeace. Uw gift helpt ons echt enorm. Ja, ik help Greenpeace en wordt donateur. Als Ik als lezer van deze Twentse Pers uitgave een tientje stort, krijg ik bovendien 4 x per jaar het Greenpeace Magazine. Deze bon gaat naar: Greenpeace Nederland, Antwoordnummer 10734,1000 RA Amsterdam (in een enveloppe doen, u hoeft geen postzegel te plakken). U kunt uw donatie ook direct storten op gironummer 3955530, onder vermelding van: 'nieuwe donateur'. Naam: Postcode:Plaats:.. ZONDER UW HULP ZIJN WE NERGENS Een rubberboot van Greenpeace in actie. (Foto Greenpeace/Pereira)

Holtens Nieuwsblad | 1989 | | pagina 9