Van simpel eenmansbedrijf tot allround wegenbouwer Rabobank Q Nederland ontwaakt: hoe is het in Holten? Contant geld opnemen met de geldautomaat. Zestig jaar Krekel Holten Spreekuur burgemeester Groenplan voor Holten HOLTENS NIEUWSBLAD Door burgemeester en wethouders verleende vergunningen, ontheffingen e.d. Ingezonden SPORTCOMMISSIE Contant geld opnemen van uw Betaal rekening kan nu sneller, veiliger en een voudiger. Dankzij de geldautomaat kunt u geld opnemen wanneer het u schikt. 24 uur per dag, ook in het weekeinde. U doet dat met behulp van een Euro- chequepas of Rabobankpas en een code die u alleen kent. Kom even langs bij de Rabobank. Wij vertellen u er graag meer over. geld en goede raad Gaardenstraat 32 - Holten BERICHT VOOR ALLE HOLTENSE VERENIGINGEN CONCEPT SOCIAAL-CULTUREEL PROGRAMMA 1989 DONDERDAG 26 JANUARI 1989 5 1. aan H. J. Klein Twenhaar, Julekesweg 7 een kapvergunning verleend; 2. aan S.V. Holten, afd. voetbal een loterijvergunning verleend; Nederland is - wel wat laat, maar hopelijk nog niet te laat - tot de ontdekking gekomen dat er wat met gebeuren met de vervuiling van het milieu. Het onlangs ver schenen rapport Zorgen voor mor gen heeft politici en bedrijfsleven - feitelijk ons allemaal - met de neus op de feiten gedrukt. Het unieke feit doet zich nu voor dat twee tegengestelde machten, de werkgevers organisatie VNP en de werknemersorganisatie FNV een drachtelijk zullen gaan samen werken om het tij te doen keren. Reeds in 1972 verscheen van de Club van Rome het rapport Gren zen aan de groei, waarin werd ge steld, dat het zo niet langer kon met de vervuiling van het milieu door de voortschrijdende produc tie en dat maatregelen nmoesten worden getroffen om de wereld leefbaar te houden. Een steun in de rug voor milieu-activisten, maar verder leverde het rapport niet veel anders op dan vaak meewari ge reacties van de media's. Het was nog maar een simpele te boekstel- ling van de dreigende problemen. In 1975 verscheen een tweede rap port De mensheid op een kruis punt, dat veel omvangrijker en die per op de dreigende problemen in ging. "Historisch gezien eigenlijk van de ene dag op de ander, staat de mensheid voor een groot aantal crises: bevolkingsexplosie, milieu crisis, voedingsmiddelen- en grondstoffenschaarste, energiecri sis", aldus de eerste regels van de proloog. Veel hebben de waarschu wingen in het rapport tot dusver in ons land niet opgeleverd. In 1977 volgde een derde waar schuwing van de Club van Rome. Onder coördinatie van onze land genoot professor Jan van Tinber gen verscheen: Naar een recht vaardige Internationale Orde. Het was een uitvloeisel van een resolu tie van de zesde speciale zitting van de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties van april/mei 1974. Deze keer een lijvig rapport van 356 pagina's. Voorspelling Op de inhoud kan in dit kort be stek niet worden ingegaan. Eén uitspraak - niet op milieugebied- wil ik er uitlichten: in 1977 werd al voorspeld, dat in 1985 waarschijn lijk al sprake zou zijn van een te kort van 76 miljoen ton aan voe- dingsgranen voor de ontwikke lingslanden. Een voorspelling die maar al te goed is uitgekomen. Eindelijk Eindelijk heeft het rapport Zor gen vor morgen van het Rijksin stituut voor Volksgezonheid en Milieu (RIVM), waaraan de rap porten van de Club van Rome niet vreemd zijn, de ogen van de ver antwoordelijke politici geopend. Hoe staat het plaatselijk daar mee? Er is nog steeds geen ge meentelijk beleidsplan waarin toch iets zou moeten staan over de bewaking en het behoud van het milieu in onze eigen, aan natuur schoon zo rijke, gemeente. W. Beijers. De burgemeester is op maandag 31 januari verhinderd spreekuur te houden. Twee studentes van de Landbouw universiteit Wageningen, Luqette marten en Cora van Zwam zullen als afstudeeropdracht een Land schapsstructuurplan voor Holten op gaan zetten. De beide students studeren aan af in de vakrichting Tuin- en landschapsarchitectuur. Aan de hand van het landschaps- strucuurplan kan het gemeentebe stuur straks invulling geven aan de groenaankleding van de gemeen te, zoals bij de plannen van de stads- en dorpsvernieuwing. Voor het inwinnen van informatie over de zaak zelf of eventuele mogelijkheden tot het indienen van een bezwaar- of beroepschrift kan men zich wenden tot de afdeling Alge mene Zaken ter Gemeentesecretarie. De eerstvolgende openbare vergadering van de Sportcom- missie wordt gehouden op maandag 30 januari a.s. om 19.30 uur in het gemeentehuis. Op de agenda staan voorstellen inzake gebruik van het touwtrekterrein door Kynologenclub Deventer en aanvaarding van een geschenk (elektronisch scorebord) van de Rabobank. We tellen het jaar 1918. In de kommervolle nadagen van Wereldoorlog I trekt Holtenaar Willem Krekel er op uit om stenen te straten. Vooral in Rijssen kunnen ze hem goed gebruiken. Op dat moment beseft de Holtense straten maker niet dat zeventig jaar later in diezelfde stad zijn naam op het hoofdkan toor van een bloeiende wegenbouwbedrijf prijkt. Willem Krekel en zijn naza ten timmeren zodanig aan de weg dat het simpele eenmansbedrijfje uitgroeit tot een regionaal bekende onderneming op het gebied van aanleg en onder houd van wegen, reconstructie van dorpskernen, uitvoering van riolerings werken, grondwerken en uitbreidingsplannen en het aanleggen van drukrio- leringen. Vandaag, donderdag 26 januari, vieren directie en personeel het zestigjarig bestaan. Zestig jaar waarin veel veranderde, maar de mens altijd centraal bleef staan. Het verhaal van een ongecompliceerde stenenstrater die de grondslag legde voor een allround wegenbouwbedrijf. In feite geldt zoon Jan Krekel (ge boren op 25 november 1893) als de echte grondlegger van Krekel Hol ten. Hij is het die de zaken in 1928 echt op poten zet. Niet dat hij met een directeurtje speelt; als onder nemer werkt hij even hard mee. En gewerkt wordt er in die dagen! Van de vroege ochtend tot de late avond en ook nog eens op zater dagmorgen. Daarna op de fiets naar huis en wanneer een karwei te ver is, wordt er in de schaftkeet overnacht. En dat alles voor een loontje van twaalf gulden per week. Aanvankelijk werkt Krekel alleen als onderaannemer, maar al snel wint hij het vertrouwen van Rijks waterstaat. Voor vijftienduizend gulden mag hij in 1931 het jaaron- derhoud van de wegen in de toen malige dienstkring Rijssen verzor gen. Jan Krekel is er verguld mee, temeer daar hij nu kan investeren. Om de aanvoer van materiaal per paard en wagen te versnellen koopt hij voor 5400 gulden drie au to's. De trots van het bedrijf! Café Toch blijven de Krekels die begin tijd de touwtjes aan elkaar kno pen. Gelukkig brengt ook moeder Dina als uitbaatster van het café bij het "kleine viaduct" in Holten nog de nodige centen binnen. Voeg daarbij de opdrachten die Jan in de spannende, vooroorlogse late jaren dertig van het ministerie van Defensie krijgt, en de groei van het bedrijf in die tijd is verklaard. Maar diezelfde oorlog werpt Krekel weer terug op de economische ladder. Aangezien hij niet van plan is voor de Duitsers te werken, wordt al zijn materiaal gevorderd en kan hij in 1945 van voren af aan beginnen. Dan gaat het echter ook snel. Er verschijnen steeds meer motoren en auto's op de weg en dat stelt nogal wat eisen aan het wegdek. maar even bij te doen. Daar gaat Jan's ongetrouwde broer Hendrik zich dan ook mee bezighouden. Tot 1955, wanneer hij op 51-jarige leeftijd overlijdt, houdt Hendrik nauwkeurig de boeken bij. In dat zelfde jaar wordt zijn zwager, Jo- han Lammers na jarenlange trou we dienst bevorderd tot voorman werkbaas. 's Winters is het minder druk, maar dan verricht Krekel veel onderhoud aan de rijkswegen. Onderdeel daarvan vormt ook de gladheidsbestrijding. Onder barre omstandigheden rijden de auto's van Krekel bij nacht en ontij uit om rijks- en provinciale wegen be gaanbaar te maken. Ep Krekel Met de opvolging van Jan Krekel door zijn zoon Egbert (in Holten beter bekend als Ep) volgt vanaf 1956 de tijd van grote investerin gen. Ep, die geen zin had de Mulo af te maken en al jong de kneepjes van het vak leerde, is erg gechar meerd van de mogelijkheden die asfalt bieden. Zo koopt hij in Duits land een 9-tons asfaltwals die per trein naar het station in Holten wordt vervoerd en van daaruit op eigen kracht dwars door het dorp naar de Oude Deventerweg rijdt. Na vele jaren aan de Aaltinksweg te hebben gezeten, is vanaf 1956 daar immers het nieuwe bedrijf ge vestigd. Pal naast de woning van Ep, die intussen is getrouwd met Dinie. Ook een afwerkmachine be hoort al snel tot het grote mate rieel en in 1958 wordt de Dorper- dijk in Holten als eerste in het noorden en oosten van het land van een zogenaamde SKAB-laag voorzien. Daarna volgt de tijd van het warme asfalt en ook in die ont wikkeling loopt Krekel voorop. Door die voortvarende groei kan de directie in 1963 wel wat steun gebruiken. Eerst wordt Freek ter Hoeven als procuratiehouder aan getrokken en drie jaar later neemt ook vroegere medewerker Ger Koetzier plaats in een directiefau teuil. Verhuizing Met de uitbreiding van garage, kantoor en de bestaande loods pro beert Krekel de stormachtige ont wikkeling in goede banen te leiden, maar in 1976 noopt een felle uit slaande brand in de garage en de werkplaats en te verspreide opslag van materiaal en de stalling van het materieel over drie lokaties het bedrijf toch op zoek te gaan naar een nieuwe behuizing. De beslis- sing om te verhuizen naar het in dustrieterrein in Rijssen wordt mede genomen door Eric Vincent. Ook de aanleg van fietspaden naast de rijkswegen legt Krekel Holten geen windeieren. Wanneer beginjaren vijftig bovendien over al in het land nieuwe rioleringen moeten worden aangelegd, is het flink aanpoten. Voor het graven van de rioolputten en de sloten is flink wat mankracht nodig. Het werkvolk wordt in die dagen ge vonden in de plaatselijke kroeg, waar de kroegbaas de werkzoeken den ronselt. Op topdagen in het zo merseizoen heeft Krekel op die ma nier wel eens meer dan 150 arbei ders op de loonlijst staan. Aantal len die het onmogelijk maken de boekhouding er in de avonduren Oud en nieuw. Op de oude foto uit 1938 de mannen van Krekel bezig met het gedeelte van de Rijssenseweg tussen De Wind en de spoorwegovergang. Staand v.l.n.r. Kramer (uit Urk), G. Willems, H.J. Ebrecht, J. Broers, W. Vruchteveen, H. Scholten, E. Krekel, M. Broers, M. Bosman, H. Stegeman, G.J. Aanstoot (allen uit Holten), Koos (Urk), een opzichter van Rijkswaterstaat en J. ter Maat (Holten). Op de knieën v.l.n.r. H. Tuitert, J. Lam mers en G.J. ter Maat uit Holten. De nieuwe foto toont het werk van Krekel nu, zoals hier bij de aanleg van de Al bij De Poppe. Als schoonzoon van Ep Krekel be gint hij als 29-jarige in 1972 aan een inwerkperiode, waarna hij in 1979 het directeurschap overneemt. De grondlegger van het bedrijf, Jan Krekel, overlijdt in 1976 op 83-jari- ge leeftijd en zijn zoon Ep op 59- jarige leeftijd in 1982. Ondanks dit gevoelige verlies blijft Krekel Hol ten een vertrouwde naam. Krekel nu Vanuit de moderne behuizing aan de Rijssende Fahrenheitstraat werken de zestig medewerkers (waarvan nog steeds een groot deel uit Holten) hard aan een goede toe komst. Met een participant werd de Asfaltcentrale Stedendriehoek bv opgericht, waardoor op het De venter industrieterrein voortaan eigen asfalt kan worden geprodu ceerd. Ook het groeiende milieube wustzijn noopt het bedrijf tot maatregelen. Zo werden proeven genomen met hergebruik van oude materialen en de mineralen uit op gebroken asfalt. In 1987 werd voor dat laatste proces nog een asfalt- menginstallatie aangeschaft. Alle maal tekenen dat Krekel Holten klaar is voor de toekomst en er bij het zestigjarig jubileum niet alleen achteruit, maar ook vooruit wordt geblikt. Voor Ger Koetzier bete kent het jubileum tevens dat hij te rugtreedt als directeur, maar als adviseur aan het bedrijf verbonden blijft. Zijn plaats wordt ingenomen door Johan Ekkelkamp. Verder wordt bekendgemaakt dat de jaarlijkse vergadering van de Sportcommissie met de besturen van de plaatselijke sportverenigingen niet zal worden gehouden op maandag 13 februari a.s. zoals eerder is medegedeeld, maar op dinsdag 28 februari a.s. Voor deze vergadering ontvangen alle sportverenigingen nog, een uitnodiging. Het dorpshuis nadert zijn voltooiing. In de loop van februari a.s. zullen de diverse vaste gebruikers hun intrek in het dorpshuis kunnen gaan nemen; kort daarna zijn ook andere gebruikers van harte welkom. Degebruiksvergoedingenzijn nog niet definitief vastgesteld. Wel kan als indicatie gegeven worden dat de diverse ruimtes afhankelijk van de grootte in prijs variëren van f 3.75 per uur tot f 12.75 per uur voor de vaste gebruikers en van f 4.- per uur tot f 19.- per uur voor de incidentele gebruikers. Een vereniging wordt als vaste gebruiker aangemerkt wan neer men tenminste éénmaal per maand gedurende 9 maan den per jaar of éénmaal per week gedurende tenminste 6 maanden per jaar gebruik maakt van het dorpshuis; deze-.', dagen en uren moeten dan wel voor aanvang van het seizoen zijn vastgesteld en toegewezen. Alle andere gebruikers zijn incidentele gebruikers. Vereni gingen die in de komende maanden tot de zomervakantie ge- - bruik willen maken van zaalruimte in het dorpshuis, worden verzocht de volgende informatie in te zenden; - naam van de vereniging - aard van het gebruik - (geschat) aantal personen - gewenste dag(en) en tijd(en). Deze informatie moet worden toegezonden aan de gemeen te Holten, afd. W.O.P., Postbus 13.7450 AA Holten of worden ingeleverd op het gemeentehuis. Smidsbelt 6. Verenigingen die met ingang van het nieuwe seizoen ge bruik willen gaan maken van het dorpshuis kunnen ook van af heden hun wensen al kenbaar maken. Teneinde iedereen in de gemeente Holten in de gelegenheid te stellen kennis.te nemen van het concept Sociaal-Cultureel Programma 1989, liggen gedurende de periode 24 januari tot en met 13 februari 1989 exemplaren van het concept ter inzage in het gemeentehuis, afdeling W.O.P. (welzijn) en in de openbare bibliotheek Holten. Na deze datum ingediende reacties zullen in principe niet meer in behandeling geno men worden. Reacties kunnen gezonden worden aan de Commissie Sociaal-Cultureel Werk, Postbus 13, 7450 AA Holten.

Holtens Nieuwsblad | 1989 | | pagina 5