Holten kan uitgroeien tot onderwijsbolwerk „Plicht volbracht, ons werk gedaan' Sollicitatiemarkt vakantiewerk USA gm DIT BLAD STAAT IEDERE WEEK VOL MET INTERESSANTE AANBIEDINGEN. !PÖ^ Grootkeuken de Marke officieel in gebruik gesteld Oorlogsgravencomité opgeheven Intensieve veehouderij Leerzame avond HVG Holten A2 in supervorm Donor worden, dat doe je voor elkaar. DONDERDAG 26 JANUARI 1989 HOLTENS NIEUWSBLAD 11 Als een volleerd pizzabakker heeft de heer C. Houweling, voor malig inspecteur van het lager be roepsonderwijs vorige week dins dag het vernieuwde praktijklo kaal van de scholengemeenschap de Marke. Met een door kooklera- res Ineke Tappel-Yntema hoogst persoonlijk gestreken huishoud- schort om en een kookmuts op het hoofd bakte de voormalig inspec teur onder het toeziend oog van talrijke genodigden in een record tijd een pizza in een van de gloed nieuwe ovens. De heer Houweling was uitgenodigd deze officiële handeling verrichten als dank voor zijn voortvarende en stimu lerende wijze waarop het het pro ject heeft begeleid. Voorzitter A.H. Brinkman van de onderwijscommissie van de OLM was verheugd dat in een tijd waar in in het onderwijs ogenschijnlijk alleen over bezuinigingen, wordt gesproken, de Marke het vernieuw de praktijklokaal kan presenteren. „Figuurlijk een zonnige dag", al dus Brinkman. Hij benadrukte in zijn toespraak de rol van het lager beroepsonderwijs, waarin 80 pro cent van de leerlingen kiezen voor het middelbaar voortgezet onder wijs. Brinkman sprak in deze over de 'verharding' van het onderwijs: een verschuiving naar meer prak tijkgericht onderwijs. Zo worden de afstuurdeerrichtingen omgezet in afdelingen en krijgen de groepen 3 en vier in het vervolg 24 uur per week vakgericht onderwijs. Pretpakket Burgemeester mr. W.L.F.C. ridder van Rappard prees de Marke voor de voortrekkersrol die de school vervuld in de regio. „Landelijk daalt het aantal leerlingen van de LBO, maar bij de Marke blijft dat stabiel en neemt het aantal zelfs toe, dat zegt wel wat over het ver trouwen dat men heeft in het on derwijs". Verder prees hij de breed geschakeerde opleiding „Geen pretpakketten, maar onderwijs waarmee je in de praktijk uit de voeten kunt". Als toekomstig schoolbestuurder van de Marke keek Holtens burgemeester ook naar de aanstaande samenwer king tussen de beide scholenge meenschappen. „De Marke past in de ontwikkeling van het onderwijs in Holten. Wij zijn er straks klaar voor om een grote regio te bedie nen en iets goeds te bieden". Hij riep de beide schollbesturen op aanvullend te werken en niet con currerend, zodat Holten kan uit groeien tot een onderwijsbolwerk in de regio. Namens het bedrijfsleven compli menteerde de heer G. Leenders, hoofd personeelsbeleid en organi satie van de firma Stegeman uit Deventer de Marke met het nieuwe praktijklokaal. De heer Leenders wees op het belang van een vakge richte opleiding omdat nu de be drijven nog te vaak moeten voor zien in de basiskennis van hun nieuwe werknemers. Directeur J. Koelemay tenslotte was optimistisch over het welsla gen van de omschakeling van het lager beroepsonderwijs, maar had ook nog een kritische noot voor de betrokken schoolbestuurders. „Wanneer wordt het lokatiepro- bleem nu eens opgelost en komt er een einde aan het eindeloos heen Directeur Jan Koelemay kijkt met spanning toe hoe de heer Houweling de pizza toebereidt. en weer getrek!". Belangstellenden kunnen tijdens de open dagen van De Marke op vrijdag 27 februari van 13.30 tot 17.30 uur en op zaterdag van 09.30 uur tot 12.00 uur een kijkje nemen in het hernieuwde praktijklokaal en de overige lokalen van De Mar ke. Met het opheffen van het Neder land Oorlogsgravencomité, is weer een hoofdstuk van de Twee de Wereldoorlog afgesloten. Na 42 jaar heeft het comité „Zijn na tuurlijk en te voren voorziene ein de gevonden" zoals het comité schrijft in een brief aan zijn be schermvrouwe, Koningin Beatix. „Onze plicht is volbracht, ons werk gedaan", aldus mr. W.H. En- klaar, sinds 1969 voorzitter van het comité. „Je moet er voor zor gen, dat je jezelf niet overleefd", is de motivatie bij dit besluit. Het Nederlands oorlogsgravenco mité werd opgericht in februari 1946 op initiatief van Herman Goetzen. Holtens burgemeeester Enklaar werd gekozen tot vice- voorzitter/secretaris. Het comité had tot doel de nabestaanden van geallieerde soldaten de kans te bie den het graf van hun overleden zoon of man te bezoeken op een van de geallieerde begraafplaat sen. Om dit geldelijk mogelijk te maken werd jaarlijks de Klaproos collecte gehouden. De klaproos is het synbool van alle militaire ge vallenen. Daarnaast werd j aarlij ks een eigen blad uitgegeven, de laat ste post. Met behulp van de inza meling, die voor die jaren enorme bedragen opleverde, kon het comi té de totale verblijfkosten van de nabestaanden bekostigen. Naar mate de tijd verstreek, werden de pilgrimages naar de geallieerde be graafplaatsen minder en de laatste Klaprooscollecte werd gehouden in 1970. Daarna werd in 1972 het kantoor in Amsterdam gesloten en bestonden de werkzaamheden van a 'i, mr. W. H. Enklaar: 'plicht volbracht'. het comité vooral uit een advise rende taak en enkele pelgrimages van nabestaanden. Later werden de pelgrimages overgenomen door lokale comité, zoals in Holten en door professionele reisbureau's die vanuit Canada speciale reizen or ganiseren, waar het comité echter geheel buiten stond. De werkzaamheden zullen echter niet geheel verdwijnen, maar wor den overgenomen door het comité Thank You Liberators, een organi satie die nauw aansluit bij de doel stelling van het nu opgeheven co mité. Burgemeester Van Rappard maakt o.a. deel uit van het be stuur. De intensieve veehouderij in de zo nes 111 en IV (de natuurlijke gebie den) zal voorlopig niet verder be perkingen worden opgelegd. Dat heeft de meerderheid van Provicia- le Staten vorige week woensdag beslist. Tegen de beperkingen van de in tensieve veehouderij waren een groot aantal bezwaren binnen ge komen, o.a. vanuit Holten en om geving. De bezwaren waren echter zo talrijk, en de steun van de .sta tenfracties zo gering, dat Gedepu teerde Staten het voorstel wilde in trekken. Op initiatief van D66 en PvdA, gesteund door de fracties van PPR en PSP/CPN, werd het voorstel alsnog op de Statenga- genda geplaatst. De meerderheid (CDA en WD en klein rechts) voel den niets voor een verdergaande beperking op dit moment en wach ten liever op de behandeling van de herziening Streekplan Overijs sel, waarin dit onderwerp ook aan de orde komt. DeHVG Holten hield op 19 januari een bijeenkomst in Irene met als thema: vrouwen uit de minderhe den. Mevrouw Annette Zwaag van de Stichting Maatschappelijk Werk te Wierden en mevrouw Sil via Seher uit Deventer waren daar voor uitgenodigd. Mevrouw Seher is de enige vrouwe lijke Islamitische geeestelijke in Nederland. Zij hield een boeiende lezing over haar opleiding, het werk dat zij doet als godsdienstle rares, voorganger van vrouwen in de moskee en discussieleidster. Maar ook gaf zij een beeld van de Turkse cultuur, de gebruiken en gewoonten, pricipes en gastvrij heid. Na de pauze vertoonde mevrouw Zwaag prachtige dia's over Tur kije Op woensdag 8 februari, in de Voorjaarsvakantie, wordt in het Engels party en congresscentrum, Stationsplein 45 in Rotterdam van 11.00 tot 19.00 uur door Camp America een sollicitatiemarkt ge houden voor vakantiewerk in Amerika. Camp America is niet de enige organisatie die zich bezig houdt met het bemiddelen van va kantiewerk in de Verenigde Sta ten van Amerika, maar wel de grootste en kan zich beroepen op jarenlange ervaring. Verschillen de Holtense jongeren hebben reeds op deze manier kennis ge maakt met Amerika. Vorig jaar zijn er meer dan 7500 Europanen aangenomen. De vakantiewerkers werken sa men met Amerikanen voor Ameri kaanse kinderen in een typisch Amerikaans gegeven, namelijk een zomerkamp. Tijdens het ver blijf van plm. negen weken krijgt men kost en inwoning en afhanke lijk van de leeftijd aan het eind een bedrag in handen. Camp Amercia regelt de retourvlucht van Londen naar New York, zorgt voor opvang in New York en vervoer naar het kamp. Bovendien wordt voor de papieren voor het visum gezorgd, een bagage- en ziektekosten verze kering voor de gehele tijd dat men in Amerika is (uiterlijk tot 30 sep tember). Ook beschikt Camp Ame rica over 24 uur per dag bemande telefoonnummers mocht er niets niet naar wens verlopen. Van de kandidaten wordt ver wacht dat ze van kinderen houden en met ze om weten te gaan. De leeftijden van de kinderen va- rieëeren van zes tot zestien jaar. Belangstellenden dienen ouder te zijn dan 18 jaar en moeten beschik baar zijn uiterlijk op 30 juni 1989 tot 25 augustus 1989 en een redelijk woordje engels kunnen spreken. Voor het sollicitiatiegesprek dient men mee te nemen 4 pasfoto's; 1 of 2 referenties van school of werk, di ploma's (onderwijs, sport-club- werk enz. en 100 als men het werk aanneemt. Wie verhinderd is maar wel graag informatie wil in de vorm van een brochure kan schrijven naar Camp America, Dept. RN005; 37A Queens Gate, London SW7 5HR England, of men kan contact opnemen met Jolanda Hengs tman, Ericaweg 33 B, 7441 BM Nij- verdal, tel. 05486-10268. Na de winterstop flink te hebben getraind onder leiding van Toone, begon Holten vol goede-moed aan deze oefenwedstrijd. KI. Fons brak al direct de ban door op schitteren de wijze te scoren op aangeven van Koka. Holten had de wedstrijd volledig in handen en het was Vosman die zeer attent de tweede goal aante kende. Peletommie maake het trio vlak voor rust compleet. In de tweede helft was de spirit wat verdwenen, mede omdat de motor van A2 even uitviel. Toch kwam Heeten er niet aan te pas. ook al omdat spaarzame aanvallen goed werden gepareerd door Bergje. Onder luid gejuich van Koka sr. bracht de spits van A2 met een in dividueel hoogstandje de eind stand op 0-4. KOM WEL WANT Van ba1 Voor de ERK JRO ORWE Vraag een donorcodicil aan bij de Werkgroep Donorwerving, Rijnsburgerweg 10, 2333AA Leiden, Telefoon 071-263807

Holtens Nieuwsblad | 1989 | | pagina 11