Onderzoeksplan van basisscholen houdt de gemoederen bezig Kees Span ontpopt zich als uitvinder Minimabeleid inzet controverse PvdA Schakel en Kompas B 3 Hengstenkeuring nog niet bedreigd met 'n extraatje Uit buiten Holten Landbouwbeurs in Evenementenhal Bekroond idee bij Soweco i- HOLTENS NIEUWSBLAD Nieuwe presidente Vergadering gemeenteraad Gebedsweek Nieuwe CdK op bezoek KWH Nog nooit is er zoveel door de ou dercommissies, medenzeggen- schapsraden, het personeel en de directies van de Holtense openba re basischolen vergaderd als in de laatste weken. Alle vergadering gen hebben maar één agendapunt: het onderzoek dat op verzoek van de gemeenteraad van Holten ge houden zal worden door de twee directeuren van de Rijkshoge school IJseland over het openbaar basisonderwijs in Holten. De gemeente Holten wordt de laat ste jaren geconfronteerd met een dalend aantal leerlingen dat zich jaarlijks aanmeldt. Waren dat er voor enkele jaren nog jaarlijks zo'n 160, nu worden er jaarlijks niet meer dan 80 kinderen ingeschre ven als nieuwe leerling. Verdeeld over de vijf openbare basisscholen die Holten rijk is, betekent dat met de huidige lokaties een grote leeg stand, wat zich weer uitwerkt in de beschikbare financiën. Vooral de Kolschool kampt met een zichtbare leegstand. De leeg stand van de Dorpsschool is vrij wel opgelost door de bouw van het dorpshuis op de plaats van de voormalige kleuterschool aan de Tuinstraat, terwijl de Haarschool een paar lege lokalen kon slijten als tijdelijke huisvesting van de Stichting SoCuWe. Daarbij komt, dat de verjonging van de bevolking geen gelijke tred houdt met de vergrijzing van de ge meente. Er vestigen zich meer ou deren in Holten dan jonge gezin nen. De prognose is dan ook dat de daling van het aantal leerlingen zich zal voortzetten, al is de varia tie tussen de wijken aanzienlijk. Zo vestigen zich meer jonge gezinnen in de Beuseberg, terwijl de wijk de Kol en het centrum van Holtgen langzamerhand vergrijst. Van groot belang bij het onderzoek is dan ook de toekomstige uitbrei dingsplannen van de gemeente Holten, maar ook de verkeersitua- tie in Holten speelt een rol. Wei- ning ouders zullen bereid zijn om bij een mogelijk fusie van scholen hun kind dagelijks naar een school de andere kant van Dorpsstraat/O ranjestraat te sturen en zullen dan vermoedelijk kiezen voor een niet openbare basisschool. Vooralsnog zijn schooleiding ou- dercommisies en medenzeggen- schapsraden erg voorzichtig in hun uitlatingen, ten opzichte van de opzet van het rapport. Wel wil len de medenzeggenschapsraden De Plattelandsvrouwen, afdeling Dijkerhoek hebben tijdens de op 12 januari gehouden nieuwjaars bijeenkomst in het Bonte Paard af scheid genomen van presidente Dika Rensen-Podt en Gerrie Ren- sen-Paalman die na een periode van zes jaar afscheid namen als be stuurslid. Zij boden de afdeling een fraaie bekerkast aan voor hun reeds gewonnen bekers. De.kast heeft een plaatsje gekregen in Het Bonte Paard. Nieuw in het bestuur werden geko zen Bea Nijland-Jansen en Dikie Stevens-Voskamp. Jantje Koops- Strijker zal nu het presidente schap op zich nemen. Als nieuw agrarisch contactpersoon werd Hennie Klaassens-Boode gekozen, zij volgt Dika-Rensen-Podt op. op voorhand al wel kwijt, dat zij ze ker gehoord willen worden en mee willen praten in het belang van de kinderen, wat echter niet in het on derzoek is opgenomen, terwijl de termijn, waarop heet plan geëffec tueerd moet worden, begin vol gend schooljaar als te snel wordt beschouwd. 'Het gemeentebestuur zal heel erg voorzichtig moeten manoeuvreren en niet overhaast moeten handelen, anders komt er grote onrust in Holten, aldus een lid van een van de medenzeggen- schasraden". De eerstvolgende bijeenkomst is op 8 februari. Dan spreekt dr. Kroes, revalidatiearts uit Ensche de. Zomaar een foto van de Dorpsschool, een van de vijf basisscholen in Holten. Voorts vertoonde op deze avond natuurfotograaf J.J.Boering uit Holten een diaserie over de natuur in en rond Holten. „Onder de huidige omstandighe den wordt het afzonderlijk voort bestaan van De Schakel en Het Kompas niet bedreigd". Dat is de stellige mening van voorzitter G. Beldman van de Vereniging voor Protestants-Christelijk Onder wijs in Holten. Beldman kan met zoveel vertrouwen de toekomst tegemoet zien omdat door zijn vereniging twee jaar geleden al een intern onderzoek naar toe komstige leerlingenaantallen voor de protestants-christelijke basisscholen werd uitgevoerd. De conclusie daarvan luidde dat deze scholen in ieder geval de komende tien jaar afzonderlijk kunnen blij ven bestaan. „Twee jaar geleden zag het er alle maal wat zorgelijk uit", verklaart Beldman het motief voor het inter ne onderzoek. „Met de nieuwbouw in plan De Beuseberg waren er voor de Schakel aan de School straat geen problemen. Daar steeg het aantal leerlingen gestaag. Maar Het Kompas op de Kol toon de een dalend aantal leerlingen. Vandaar dat we een getallenprog- nose hebben gedaan. In de tussen tijd blijkt het aantal leerlingen op Het Kompas echter weer te stijgen. Zeker de komende tien jaar is er voor ons geen aanleiding te fuseren met een andere basisschool". Een scene uit de danspresentatie van Opus One Schouwburg Deventer Tijdens het jaarlijkse Rode Kruis feest op zaterdag 21 januari treden Mini Maxi op. Dinsdag 24 januari vertrekt om 19.10 de bus voor een 'reisvoorstel- ling' naar Zutphen waar in de Han- zehof het toneelstuk 'Teibele en haar duivel' gespeeld wordt door het Raamtheater. Floortje Bloem, is het nieuwste to neelstuk van Yvonne Keuls dat op woensdag 25 januari gespeeld wordt door o.a. Jasper de Moor en Liz Snoyink. In Orpheus in Apeldoorn speelt het Nationale Toneel 'Alekstis', een reisvoorstelling, waarvoor om 19.10 uur de bus vertrekt. Pirn Jacobs Louis van Dijk bren gen onder de titel Van Bach tot Be atles een avond prima pianomu ziek op twee vleugels op donder dag 26 januari. Voor de jeugd van 5-10 jaar is er zondag om 14.30 uur de kinder voorstelling 'Ik anansi'. Kaartverkoop: kassa tel. 05700- 11500. Schouwburg Lochem Josine van Dalsum, Mare Klein Es- sink, Henk van Ulzen en Piet Ro mer, zijn o.a. de hoofdrolspelers in het door John van de Rest bewerk te en geregiseerde toneelstuk van George Bernard Shaw: Jeanne D'Arc. Deze groots opgezette pro ductie met een fantastisch decor en prachtige costuums is te zien vanavond, donderdag 19 januari. Cabaretière Brigitte Kaandorp 'woont' zaterdag 21 januari in de schouwburg in Lochem en ont vangt daar op haar geheel eigen stijl 'visite'. Het nieuwe Nederlandse dansge zelschap Opus One geeft op don derdag 26 januari de voorstelling Over The Top. Tien dansers geven een avond vol dans-entertain- ment. Film Voor zondag 22 en dinsdag 24 ja nuari, beide avonden om 20.00 uur staat de film A world apart op het programma (a.l.). De laatste gang In het Rijksmuseum Twenthe in Enschede wordt een tentoonstel ling over dood en rouw in Oost-Ne derland en Westfalen gehouden. Thema's zijn o.a. 'memento mori', het stervensproces, de begrafenis en 'rouwen en gedenken'. De ten toonstelling is tot 5 februari 1989 te bezichtigen. De Waag Jan Striening 1827-1903; teken- meester in Deventer en Rotter dam. Dat is de naam van de exposi tie die tot 20 februari te bezichti gen is in Museum De Waag in De venter. De traditionele KNWP-hengsten- keuring wordt dit jaar voor het eerst afgesloten met een interna tionale veiling van veelbelovende sportpaarden. Voor de selectie van deze Holland Sale 1989 tekenen er kende deskundigen als Hans Hom, Jo Rutten en Cees de Jongh. De KNWP-keuringen worden gehou den op 20 en 21 januari in de Arn hemse Rijnhal en op 27 en 28 janu ari in de Prins Bemhardhoeve in Zuid-Laren. De grote finale staat voor 3 en 4 februari op het pro gramma in de Veemarkthallen in Utrecht. Aan de finale mogen slechts enkele van de 750 aangeboden hengsten deelnemen. Zij worden gekeurd op prestatiegerichtheid, type, karak ter, beweging en gezondheid. Op de drie zaterdagen worden die hengsten gedemonstreerd die door een aantal dressuurkenners zijn aangewezen als dressuurtalenten. Het aanvangstijdstip voor alle da gen is 08.30 uur. "Even prakkizeren en dan kom je er vanzelf op". Holtenaar Kees Span doet er nogal luchtig over, maar het idee waarvoor zijn werk gever Soweco hem onlangs be loonde, betekent wel degelijk een uitkomst voor het Almelose socia le werkvoorzieningsbedrijf. Dankzij de uitvinding van Kees gebeurt het vertinnen van spoel tjes voortaan sneller, veiliger en nauwkeuriger. De 29-jarige Kees Span werkt al bijna twaalf jaar bij de Soweco in Almelo. Elke morgen om kwart over zeven staat het busje van Mül- ler voor de deur aan de Aaltinks- weg 0^1 hem en de andere collega's uit Holten naar het werk te bren gen. Om vijf uur 's middags is hij dan weer thuis. In Almelo werken ze op verschillende afdelingen, want er wordt van alles geprodu ceerd aan halffabrikaten. Van tex tiel tot tl-armaturen, van het bin den van boeken tot de printplaat jes en transistoren voor de elektro- nica-industrie. Vertinnen Op het ogenblik werkt Kees op de afdeling klein montage aan een op dracht van de apparatenindustrie Nedap in Groenlo. Dat bedrijf le vert o.a. de elektronische code ringsbanden die in de hedendaag- De gemeenteraad zal in de verga dering van maandag 23 januari, aanvang 19.30 uur, een besluit ne men over het voorstel een krediet van 47.000 duizend gulden be schikbaar te stellen voor het On derzoeksplan Openbaar Basison- derwij in Holten door de Rijksho geschool IJselland. Verder staat op de agenda het voorstel tot aan schaf van apparatuur ten behoeve van de scholengemeenschap voor een bedrag van 84.000 gulden. On der andere zal worden aangeschaft computerapparatuur en meubilair voor de dekanenruimte. Daar naast zal het beleidsplan sociaal- cultureel werk en de concept-sub sidieverordening worden vastge steld. se veeteelt worden gebruikt om elke koe een individuele verzor ging te kunnen geven. Voor het vervaardigen van de printplaatjes wordt de Soweco als toeleveran cier gebruikt. En Kees zorgt met enkele collega's voor het vertinnen van uiteinden van de koperen spoeltjes die op die plaatjes wor den gelast. Een pietepeuterig werkje dat hem herhaaldelijk brandwondjes op de handen ople verde. Maar dat was niet de enige reden waarom hij zijn uitvinderskwali teiten aansprak. "Het is een eento nig karweitje. Steeds dezelfde han deling, waarbij je ook nog moet op passen dat je je handen niet brandt. Ik dacht, daar moet ik een machine voor bedenken die het domme werk voor me doet." Geen uitval Denken en doen is twee, maar Kees kwam er uit. Samen met zijn werkmeester zette hij zijn idee op papier, waarna het in de ideeënbus ging. De verrassing was groot toen hij onlangs van adjunct-directeur Schouwen en de heer Klaassen van de ideeëncommissie een geldprijs kreeg en bovendien de verzekering De jaarlijkse internationale ge bedsweek voor de eenheid van de kerken vindt dit jaar plaats van 18 januari tot 25 januari. Thema van deze gebedsweek is: Gemeenschap bouwen: één lichaam in Christus. In het kader daaarvan is er op zon dag 22 januari in de hervormde kerk in Holten 's morgens een oe cumenische dienst met de R.K. pa rochie van Holten waarin naast ds. Doomweerd ook pastoor Radema ker zal voorgaan. In die dienst zul len ook enkele kinderen worden gedoopt. Op vrijdag 20 januari zal er in ge bouw Irene en op vrijdag 27 januari in de Kandelaar 's avonds van 19.30-20.00 uur een oecumenisch avondgebed gehouden worden waarin ds. Berg en Ds. Vons de voorgangers zullen zijn. dat zijn machine verder zou wor den ontwikkeld. "Dat doen ze in onze eigen werk plaats. Als het goed is, hoef ik straks alleen de spoeltjes nog maar op het apparaat te schuiven, waar na de rest automatisch gaat. Geen verbrande vingers meer en ook lang zoveel afgekeurde exempla ren niet meer. Omdat het tot op de millimeter nauwkeurig moet, had je bij de 350 duizend spoeltjes jaar lijks veel uitval. Of ik hierna weer wat anders ga uitvinden, weet ik niet. Afgezien van het hardlopen heb ik niet veel hobbies, dus de tijd is er wel voor. En ik heb nu de smaak te pakken". De Partij van de Arbeid zal een van de eerste vergaderingen in het nieuwe jaar geheel wijden aan de positie van de minima's in Holten. Dat is besloten naar aanleiding van de controverse die ontstaan is tussen wethouder Wim Dalhuisen en een aantal partijleden^ Dalhuisen heeft zich geschaard achter het standpunt van het colle ge van burgemeester en wethou ders, dat er in Holten geen apart minimabeleid gevoerd moet wor den omdat volgens het college dit behoort tot de taak van de centrale overheid. Wel wil het college de mi nima met kinderen tegemoet ko men door het instellen van een sport- en cultuurfonds. Een aantal leden is het niet met dit standpunt eens en wil maatregelen voor de minima, die vergelijkbaar zijn met het minimabeleid dat in tal van an dere gemeenten in Nederland is in gesteld. Het meningsverschil tussen de wethouder en de overige leden van de PvdA kwam naar buiten tijdens de nieuwjaarsreceptie, die vorige week in De Biester werd gehouden. Secretaresse Anja Hoek sneed dit onderwerp aan in de rondvraag. Wim Kieboom. oud burgemeester De vierde Landbouw Vakbeurs in de Bornse Evenementenhal heeft een landelijk karakter. Maar liefst 125 bedrijven, organisaties en in stellingen zullen zich tot en met 21 januari presenteren. Uiteraard gaat de aandacht uit naar nieuwe technieken op het gebied van mestopslag- en verwerking, maar ook zaken als stalinrichting, ven tilatie, vleesvee, voersystemen of kraamboxen voor fokzeugen wor den op de 8500 vierkante meter beursoppervalk uitgebreid be licht. In totaal verwachten de organisa toren op de vier beursdagen 20 dui zend toeschouwers. Door de on langs verkregen erkenning als lan delijke beurs is de Landbouw Vak beurs aanzienlijk gegroeid. Om alle deelnemers en bezoekers on der te kunnen brengen worden twee tenten opgesteld, waarin een gedeelte van de beurs wordt onder gebracht. Voor de opening had de organisatie als sprekers uitgeno digd dr. ir. A. Kuipers, consulent en directeur van het Proefstation W. Dalhuisen: "eigen mening". van Vlaardingen, noemde het ge presenteerde beleid van het colle ge ^a sociaal' en verweet B en W on voldoende antwoord te hebben ge geven op vragen uit de gemeente raad (Jan Metsemakers). Daarnaast verweet hij zijn partij- genoofwethouder te weining een eigen geluid te hebben laten horen omtrent de minima. "Als de Hol tense PvdA-fraktie vindt, dat de voor de Rundvee-, Schapen- en Paardenhouderij en W. van der Kamp, voorzitter van de CBTB Overijssel. De beurs is nog open vandaag en morgen van 13.00 uur tot 22.00 uur en zaterdag 21 januari van 10.00 uur tot 17.00 uur. De nieuwe Commissaris van de Koningin in Overijssel, de heer Hendrikxs zal op 20 februari een kennismakingsbezoek brengen aan Holten. De commissaris zal ontvangen op het gemeentehuis door het college van burgemeester en wethouders die de nieuwe commissaris in vo gelvlucht de historie van Holten zal schilderen. Aansluitend zal men per bus een tochtje maken door Holten en vervolgens zal de gemeenteraad de gelegenheid krij gen kennis te maken met de CdK Overijssel. gemeente wat meer voor de laagst betaalden moet doen, dan mag de PvdA wethouder gerust zeggen dat hij het niet eens is met de ande re leden van het college". Eef Eek timmerman verweet Dalhuisen wellicht onder druk van burge meester Van Rappard tot een af wijkend standpunt te zijn geko men, wat door de wethouder met grote klem werd tegengesproken. "Als ik in het college een bepaald standpunt inneem, dan word ik door niemand onder druk gezet. Kennelijk heb ik een andere me ning over het minimabeleid; dat moet kunnen in dit geval". Praatstuk Fraktievoorzitter Jan Metsema kers was van mening dat eerst de voorstellen van het college "om trent het sport-en cultuurfonds moeten worden afgewacht alvo rens er een definitief oordeel jge- veld kan worden. Op initiatief van het kersverse Holtense PvdA lid Flip Buurmeijr, lid van de tweède kamer voor de PvdA, wordt nu een 'praatstuk' opgesteld, aan de hand waarvan de Holtense afdeling haar standpunt zal gaan bepalen.

Holtens Nieuwsblad | 1989 | | pagina 9