Boeren Espelobroek verwijten politiek gebrek aan inzicht "Ik zou dit werk niet willen missen" Kerstprogramma Stichting SoCuWe Bureau voor thuisverpleging Waterwingebied discussiepunt Markvoort over meidengroep; Kom nu praten over onze koopsompolis dan zitu er straks eenstuk warmer bij. Rabobank S Ingezonden Midwinter cross Heeten Goede tijd Jan Dijkink J eugddienst H0LTENS NIEUWSBLAD Als alles volgens plan verloopt, zal in maart komend jaar het eerste drinkwater uit Espelose bodem worden geleverd aan de grootste ge meente in Overijssel, Enschede. De Waterleidings Maatschappij Over ijssel (WMO) gaat het nutsbedrijf IJsselmij-Enschede 1,2 miljoen liter drinkwater leveren. Afhankelijk van de behoefte kan dat tot tenminste 1,8 miljoen liter worden verhoogd. Het is met een bedrag van 3,7 mil joen gulden een van de grootste en duurste projecten in de geschiedenis van de WMO. Om de levering van drinkwater mogelijk te maken is in het waterwingebied Espelo een pompstation gebouwd, dat zijn voltooi- ng nadert. Van uit Espelo wordt het water getransporteerd naar de watertoren in Dclden om vandaar door een zeventien kilometer lange nieuwe waterleiding naar Enschede te worden getransporteerd. In to taal zal jaarlijks zo'n 4,5 miljoen liter water uit de Espelose bodem worden gepompt wat voor de boeren in het gebied de nodige consequen ties met zich meebrengt. Naast de mestwet en de melkquota worden de boeren in de waterwingebieden geconfronteerd met tal van beperkende maatregelen, die het boerenbedrijf in die gebieden aan banden leggen en uitbreidingen onmogelijk maken. "Als ik geen verdere verplichtingen had, dan stopte ik er subiet mee. We worden aan alle kanten gepakt verzucht B.A. Haverslag, die als woordvoerder optreedt voor de 70 agrarische bedrijven in Espelo broek, die zich al sinds 1984 teweer stellen tegen de gang van zaken rond de waterwinning in hun ge- bied."Laten we even vooropstellen, dat we geen enkele probleem heb ben met de WMO. Door die mensen worden we fatsoenlijk behandeld. Als er schade is, wordt die goed ge regeld. die mensen weten ook dat ze met de boeren verder moeten. Maar de politiek, daar gaat het om. Die houden ons aan het lijntje. Wij zijn maar een kleine groep en daar kijkt men aan voorbij. Dan komt mijn rechtsgevoel in opspraak". accoord gegaan met een proef van de WMO, die uiteindelijk omgezet is tot een definitief waterwinge bied, met alle gevolgen van dien. Daarover heen komt nu nog de her ziening streekplan, waarin op glo bale wijze de waterwingebieden worden vastgesteld, evenwel zoda nig, dat bij uitbreiding van het wa terwingebied, de betrokken boe ren niet of nauwelijks geraad pleegd zullen worden. "Nogmaals, wij hebben momenteel geen problemen met de WMO, die doen gewoon waar ze voor zijn aan genomen: het winnen van water. Maar de politiek, die laat ons in de steek. Die beslissen, zonder over de consequenties die het voor ons heeft na te denken". De herziening van het streekplan wordt op woensdag 21 december behandeld in de vergadering van Provinciale Staten. Het sociaal-cultureel werk heeft voor de volgende week een spe ciaal kerstprogramma opgesteld, dat er als volgt uitziet: maandag 19 december: 's Morgens vanaf negen uur en 's middags vanaf kwart over een geeft Gera Gervedink-Nijhuis les in het beschilderen van kaarsen, het maken van kaarten en in origa mi. Jenny van Ulsen verzorgt korte cursussen bloemschikken, en dan gaat het niet over de traditionele kerststukjes, maar over het schik ken van kerstkransen en het maken van kerstmandjes e.d.. Deze maandag is ze er 's morgens vanaf half tien, 's middags vanaf kwart over een, vanaf vier uur en 's avonds vanaf half acht. dinsdag 20 december: Vanaf half tien 's morgens kerst schikkingen maken onder leiding van Jenny van Ulsen Vanaf half vier 's middags kinder kerstmarkt. Tijdens de markt kun nen de kinderen in verschillende hoekjes terecht: bijvoorbeeld in de papierhoek, waar kaartjes en/of lantaarntjes gemaakt kunnen wor den. Dan is er een hoekje waar kerstboomversieringen gemaakt kunnen worden, een hoekje waar de kinderen bezig kunnen gaan met het maken van kerstbakjes, van kaarsen en is er een video/lees hoek. De materialen voor het maken van de verschillende arti kelen kunnen voor een klein be drag in een soort winkeltje aange schaft worden. Ook wordt er deze dag een kerst- soos voor geestelijk gehandicap ten gehouden en gaat de meiden groep koken voor de kerstdagen, woensdag 21 december: Thema-ochtend voor vrouwen over paranormale geneeswijzen. Vanaf twee uur 's middags kerst bakjes maken voor de bejaarden. Dat gebeurt door de kinderen. De medewerkers van de stichting pro beren nog auto's te charteren voor het vervoeren van de kinderen met de kerstbakjes naar de verschillen de adressen. Bejaarden vanaf tach tig jaar, die het leuk vinden zo'n bakje te ontvangen, kunnen zich hiervoor aanmelden bij de stich ting. De kleutergroep houdt zich deze dag ook bezig met kerstbakjes maken. 's Avonds vanaf zeven uur kerst schikkingen maken onder leiding van Jenny van Ulsen donderdag 22 december: Om 16.00 uur begint de kinder kookclub aan een feestmaal voor de kerstdagen. Vanaf half vier 's middags kinderkerstmarkt vrijdag 23 december: Van 14.00 uur tot 16.00 uur is er weer de speciale kerstmarkt voor kinderen. De wekelijkse clubs, zoals de mei denclub, de kleutergroep, de kin derkookclub, de thema-ochtend en de schildergroep gaan gewoon door. In de week tussen Kerst en Nieuw jaar wordt er een kinderfilm ver toond. Voor alle kerstactiviteiten geldt dat men zich vooraf moet opgeven. Voor meer informatie (ook over de bestaande clubs) kan men contact opnemen met de Stichting Sociaal Cultureel Werk, telefoon 62755. Op zondag 8 januari wordt de 20e midwintercrossloop te Heeten ge houden. Vorig jaar liepen er in to taal 687 atleten mee, waarvan 321 op de 10 km. Wie dit jaar inschrijft voor de cross loop, krijgt een Rondom Speciaal aangeboden, dat is uitgegeven ter gelegenheid van de twintigste loop en waaraan o.a. is meegewerkt door Gerard Nijboer. Iedere deelnemer die de tocht uit loopt ontvangt een plaquette en een finishlijst. Voor de eerst-aan- komenden zijn er ereprijzen en krenteweggen beschikbaar. Het geheel zal muzikaal omlijst wor den door een dweilorkest. De te lopen afstanden zijn: 13.00 uur prestatieloop 3 km.; 13.45 uur, prestatieloop 6 km; 14.30 uur, KNAU wedstrijdloop 10 en 6 km. Voor inlichtingen en inschrijving kan men belllen met 05720-54934 of 05726-1484. Zondag 18 december wordt in de Nederlands Hervormde kerk een jeugddienst gehouden. De dienst, die wordt geleid door dominee Vons, begint om 19.00 uur en heeft als thema: "Luisteren naar pa en ma". Geacht College, Tot onze teleurstelling hebben we uit de pers vernomen, dat uw Colle ge heeft besloten om op de komen de Nieuwjaarsreceptie van het ge meentebestuur wederom alcohol houdende dranken te doen schen ken. Wij betreuren dit besluit te meer, daar u ons op 1 dec. 1987 me dedeelde, dat u het beleid van de Rijksoverheid, om de rol van alco hol aktief terug te dringen, onder schreef. In genoemde brief stelde u o.a.: „Wij kunnen u mededelen, dat wij gelet op de ontwikkelingen, heb ben besloten om op de openbare bijeenkomsten, door het gemeen tebestuur georganiseerd, niet lan ger alcoholhoudende dranken aan te bieden". Voor de Nieuwjaarsre ceptie is dit besluit blijkbaar één malig geweest. Wij hopen echter, dat uw besluit van dec. '87 t.a.v. an dere door uw gemeentebestuur te organiseren bijeenkomsten, wel van kracht blijft. Wij beseffen heel goed, dat het niet gemakkelijk is een goed alcohol- matigingsbeleid te voeren. Het kost moed en volharding. Het bes te is altijd nog - zoals wij vorig jaar aan u schreven - zelf het voorbeeld geven. Wij dringen er daarom ten sterkste by u op aan om op uw besluit terug te komen t.a.v. de a.s. Nieuwjaars receptie en deze feestelijke gebeur tenis alcoholvrij te houden. Tenslotte wijen wij u er op, dat er geen verschil bestaat tussen het gebruik van z.g. zwak alcoholische dranken en sterke alcoholische dranken. Een glas bier, een glas wijn of een glaasje jenever bevat ten ongeveer een zelfde aantal grammen alcohol. Wij hopen, dat u uw goede voorne mens van begin 1988 t.a.v. een alco- holontmoedigingsbeleid in 1989 in daden zult omzetten. Hoogachtend, Namens de Prov. Actie Comm. Overijssel J. Kieboom-Akkerman, secr. Moet het weer in de gemeente Hol ten? Wie heeft geconstateerd en gecon troleerd dat de herdenkingszuil bij het station niet verplaatst kan worden? Volgens onze inlichtingen is deze te verplaatsen en te repare ren voor weinig kosten. Hoe haald de gemeente Holten het in z'n hoofd om deze zuil af te willen breken, wat zo'n grote betekenis heeft voor de Holtense bevolking en niet te vergeten voor ons toeris me, wat de gemeente stimuleren wil. Het is toch oneerbiedig om zo'n stukje historie van ons af te nemen, want dit stukje historie is toch ze ker wel op maandag 18 april 1933 onthuld door burgemeesters vrou we baronesse van der Borch van Verwolde, het monument werd aangeboden door de Christelijke oranjevereniging. Dit ter gelegen heid van de 400ste geboortedag van de Vader des Vaderlands Wil lem van Oranje. Wanneer wij deze vergelijken met de varkens en korhoender, waar van de bedoeling is deze in de Sal- landroute op te laten nemen, is het dan niet zo verstandig om deze route nog aantrekkelijker te maken, met naam voor Holten om een heus Oranjemonument hierin op te laten nemen. Onze conclusie hieruit is: Holten koopt liever wat duur is dan dat zij wat heeft, met een grote betekenis en wat weinig geld kost. DJ. Krei jkes Gerdien Kreijkes Sinds enige tijd functioneert van uit Apeldoorn, Deventer en Zut- phen het Verpleegkundig Bureau Jacobs voor thuisverpleging en thuiszorg. Het bureau voorziet in verpleging en verzorging thuis van terminale patiënten, wacht lijstpatiënten (voor verpleeghui zen), kraampatiënten of bij ver sneld ontslag uit het ziekenhuis. Met de meeste ziektekostenverze keraars is overeenstemming be reikt over (gedeeltelijke) vergoe ding van de kosten. Met de regio nale ziekenfondsen wordt daar over druk overlegd. Voorwaarden voor thuisverple ging zijn dat dit alleen op medische indicatie van huisarts of specialist mag gebeuren en dat de thuisver pleging een ziekenhuisopname moet bekorten of geheel vervan gen. Afhankelijk van zon- of werk dagen, moment van de dag en de aard van de verzorging gelden er uurtarieven van f 22 tot f 37. Voor informatie over de mogelijkheden van thuisverpelging of -verzorging kan men terecht bij: Verpleegkundig Bureau Jacobs, Postbus 2337, 7300 EA Apeldoorn. Tel. 055-559801. DONDERDAG 15 DECEMBER 1988 Geschiedenis De Rabo Lijfrente Koopsompolis biedt u straks een welkome aanvulling op uw pensioen en nu een interessante aftrekpost van maximaal f16.812 op uw inkomstenbelas ting 1988. Plus nog een aantal andere aan trekkelijke voordelen. Allereerst hebt u de zekerheid van een van te voren afgesproken eindbedrag op een van te voren af te spreken einddatum. Dit eindbedrag is zeer aantrekkelijk dank zij een hoog spaardeel en een hoog rendement. Ook wat het verzekeringsaspect betreft, bent u in vertrouwde handen! Zeer bijzonder is tenslotte dat de Rabo Lijf rente Koopsompolis geheel op üw situatie kan worden afgestemd. Als u nu een afspraak maakt, rekent de Rabobank u snel de mogelijkheden voor,waar door u er straks een stuk warmer bij kunt zitten. Bel voor een afspraak Rabobank Holten, tel. 05483-6 22 55 geld en goede raad De geschiedenis van de waterwin ning in Espelobroek begint al in 1973 toen de boeren tijdens een vergadering van de Ruilverkave- lingscommissuie Holten-Markelo te horen krijgen dat er in Espelose broek een peilsverlaging nodig is. Dit plan was ter goedkeuring aan de Centrale Cultuurtechnische commissie te Utrecht voorgelegd. Geld was er evenwel niet, zodat er voorgesteld werd de WMO in te schakelen om nu tot peilsverlaging te komen via wateronttrekking door de WMO. Uiteindelijk is men Leden van de SV Holten afdeling atletiek waren ook dit weekend weer actief. Zo liep Jan Dijkink vo rige week zaterdag de 5 kilometer bij de DEO-loop te Borculo in een goede tijd van 17.30 minuten. Bij de M.C.N.H. te Hellendoorn wa ren de omstandigheden heel wat zwaarder. In de Hellendoornse heuvels deed Ap Koetsier mee op de sprintafstand, de 5 kilometer. Hij deed er 22.10 minuten over. Benny Ophof vond dit maar niks en pakte dan ook de 10,5 kilometer die hij in een tijd van 47.30 minuten aflegde. Voor volgende week ziet het loop programma er als volgt uit: zaterdag 17 december: de Zandstu- veloop te Den Ham over de 3, 6 en 10 kilometer. zondag 18 december: de Crossloop te Luttenberg over de 2,4 en 10 ki lometer. Ook nu ze een baan heeft, wil Geke Markvoort het vrijwilligerswerk met de meidengroep blijven doen. Het ere-lid Chris Knijff van zvv Blauw Wit, hebben we vorige week per abuis een verkeèrde naam op geplakt. De enig echte naam is en bUjftKnyff. Tijdens de speciale kerstweek, die de stichting voor Sociaal Cultureel Werk volgende week houdt in haar gebouw aan de Wilhelminastraat 2, wordt weer een beroep gedaan op een groot aantal vrijwilligers. Een van hen is Geke Marktvoort uit Dijker- hoek. Sinds oktober van dit jaar leidt ze de meidengroep. Maar ook daarvoor was ze als vrijwil liger in de weer voor de stich ting. Geke volgde de hogere beroepsop leiding jeugdwelzijnswerk. "Vanuit school liep ik hier stage. Ik had hier al een keer geholpen met de kin dervakantieweek, dus ik kende het hier al een beetje. En na de stage periode blijf je toch wel contacten houden, vooral als die periode goed verlopen is. Ik kwam hier nog wel om affiches te maken en type werk te doen." Na haar schooltijd werkte ze in Nunspeet, in een inrichting voor zwakzinnigen. "Maar dat was een tijdelijk vacature en daarlWwilde ik ook wat te doen hebben". Zo kwam ze weer terecht bij het socu- werk te Holten. "Vanaf begin okto ber ben ik begonnen met de voor- bereïcïïh^ voor een meidengroep, ook al omdat ik met deze leeftijds groep nog weinig ervaring had. Het was voor mij een uitdaging en ze hadden er ook nog niemand voor." Op 'dinsdagavond 1 november werd de eerste bijeenkomst gehou den, waarop twaalf meiden van twaalf, dertien jaar aanwezig wa ren. Inmiddels is het deelnemers aantal gegroeid tot achttien. De meisjes komen elke dinsdagavond bij elkaar in het onderkomen van de stichting, voorlopig nog aan de Wilhelminastraat 2, van zeven uur tot half negen. Op het programma staan de meest uiteenlopende zaken: zo was er een theater-voorstelling, een schmink- avond, thema-avonden, een crea tieve avond en een video-avond. Voor volgende week staat er een kook-avond op het programma en het is de bedoeling dat er dan re cepten voor het kerst-diner op tafel komen. Inmiddels heeft Geke weer een be taalde baan gevonden, maar haar vrijwilligerswerk voor de meiden groep gaat voorlopig gewoon door. "Ik zou dat werk nu niet meer wil len missen", aldus Geke, "ik vind het prettig om te doen en ik vind het erg gezellig ook om met hen te werken". De bedoeling is dat het program ma van het komend jaar samenge steld wordt met telkens weer een ander groepje meiden. "Dan leren ze zelf wat er komt kijken om een avond te vullen. Het is niet niks als je een avond moet organiseren voor andere meisjes en zo leren ze meteen een stukje verantwoorde lijkheid. En voor mezelf is het leuk omdat ik zo beter in kan spelen op die dingen die zij leuk vinden. En je ziet de meisjes eens van een andere kant, niet alleen als clublid".

Holtens Nieuwsblad | 1988 | | pagina 5