Als vanouds bloeit weer 't veenmos en wollegras Overdrachtgassosten naar buitensporters Gezellig uitje NBvP Holten Radio Oost met reportagewagen de provincie in Uniek veengebied Borkeld-Elsernerveld herleeft BIBliT mÊÊMSÊ 1> HOLTENS NIEUWSBLAD - spi/ Energiekosten sportparken o 1 o DONDERDAG 15 DECEMBER 1988 13 Niet ver van Holten, even rich ting Markelo, over de E-8 de eerste weg links, de Borkeld- weg op, ligt het natuurreser vaat Borkeld-Elsenerveld. Het reservaat is eigendom van Staatsbosbeheer; het deel van het reservaat tussen Bor- keldweg - E8 - Rijssenseweg beslaat zo'n 450 hectare. Daarnaast beheert Staatsbos beheer rond Holten nog onge veer 100 hectare aan kleinere natuurgebieden en land schappelijke elementen, zo als bosjes en houtwallen. Het grootste deel van dit natuur reservaat verkreeg Staatsbosbe heer uit aankopen van particulie ren. Uit de ruilverkaveling Holten - Markelo, die in 1984 plaatsvond, vielen enkele kleine, maar belang rijke stukjes toe aan Staatsbosbe heer. Deze kleinere gebieden la gen nl. midden in het veen. Vanaf die tijd kon Staatsbosbeheer zich volledig inzetten om het veenge bied, dat binnen het terrein ligt, te herstellen. Inmiddels, vier jaar la ter, heeft het veen een ware meta morfose ondergaan: als vanouds bloeien de veenmossen en neste len typische veenvogels in het drassige gebied. Wie nu rond het veen wandelt, op welk tijdstip van de dag dan ook, ontkomt niet aan die speciale bekoring, die van dit herstelde veen uitgaat. Ruim twintig jaar geleden zag het er echter niet naar uit dat dit veen gebied zou blijven bestaan. "Er la gen kant- en klare plannen om dit gebied te ontginnen", vertelt bos wachter en opzichter T. Klomp- haar. In de zestiger jaren vielen de natuurgebieden onder het ministe rie van CRM en met name van de heer D.A. Docter, de aankoper van CRM, zette zich in voor het behoud van dit veen- en heidegebied. "Dit was het laatste stukje van het gro te veengebied dat vanaf Nijverdal tot hier liep. Het bestond niet al leen uit veen, maar ook uit, nog ge heel intact, heidegebied. Het ging hem aan het hart dat dit natuurge bied ook aan de ontginning prijs gegeven zou moeten worden". Door snel stukken aan te kopen wist Docter de ontginning te verhinde ren. Sedertdien heeft Staatsbosbe heer steeds geprobeerd meer delen van dit gebied in handen te krij gen, niet alleen werden van de jute- fabrikant Ter Horst uit Rijssen ge biedsdelen opgekocht, maar ook van verschillende boeren. Het aankopen van de grond kostte veel tijd en veel moeite, vooral om dat het gebied bestond uit relatief kleine stukken, die allemaal in par ticuliere handen waren. "Voor 1840 waren deze gronden eigendom van de Marke Elzen. De markegronden waren gemeenschappelijk bezit. Het waren woeste gronden waarop de schapen weidden en waar de boeren hun plaggen staken", ver telt Klomphaar. Tussen 1820 en 1850 werden de markegronden ver deeld onder de boeren die lid wa ren van de Marke, en wel zo dat ie dereen de bezitter werd van een stukje woeste grond en van een stukje veen, zodat ze hun turf kon den blijven steken. Met al deze ei genaren moest Staatsbosbeheer onderhandelen. En hoewel al be hoorlijke stukken gebied eigen dom waren geworden beschikte Staatsbosbeheer tot '84 niet over het gehele gebied. "Pas vanaf de ruilverkaveling, nu vier jaar geleden, is dit een aaneen gesloten natuurgebied. Ook over het gebied langs het veen kregen wij toen de beschikking". En dat bood Staatsbosbeheer de lang ver beide mogelijkheid om de afwate- ringssloten door het veen af te dammen. Sinsdien kan het regen water niet meer direkt afgevoerd worden door de sloten, en werd het veen weer veen; weliswaar is het immens grote veen van honderden jaren geleden verdwenen, maar het restant bloeit als nooit tevoren. Ontstaan Voor het ontstaan van het veen moeten we ettelijke eeuwen terug. "Zoals bekend zijn in de voorlaat ste ijstijd de stuwwallen, o.a. Sal- landse Heuvelrug en Friezenberg, gevormd. Je moet je voorstellen dat door de punt van zo'n grote ijs- lob hier heel wat grond is verscho ven en heel wat leem is afgezet en zo werden in dit gebied ondoor laatbare lagen gevormd", aldus op zichter Klomphaar. De harde la gen in het huidige veengebied zijn nog een restant hiervan. "Dat deze lagen nog intact zijn bewijst het re genwater, dat blijft stagneren om dat het niet verder de grond in kan trekken". Ten tijde van de Marke I; Een aparte bekoring gaat uit van het fraaie natuurgebied dat c spaard bleef bij de ruilverkaveling. Opzichter/boswachter T. Klomphaar: "Alleen voorwaarde scheppen". werd het veengebied oppervlakkig voorwaarden kunnen we niet doen, ontwaterd, zodat de boeren hier turf konden steken. Ook de laatste tientallen jaren werd het water door middel van sloten afgevoerd, om het gebied langs het veen te kunnen ontginnen. Om een hoog veengebied in stand te houden is niet alleen een harde ondergrond nodig, maar ook het veenmos. "En veenmossen kunnen zich alleen handhaven als het vastgehouden water voedselarm en zuur is. Het is heel schadelijk als er voedselrijk bemest grondwater het veenge bied binnen zou komen". Voor het verzuren van het water zorgt het veenmos zelf. Belangrijk is ook dat het veen in de zomer nat en drassig blijft. Voor '84 was er nauwelijks veenmos aanwezig; nadat de afwa tering afgedamd was verspreidde het veenmos zich binnen twee jaar over het hele gebied, wist zich te handhaven en vermeerdert zich nog steeds. Ook het wollegras, het veenpluis en een aantal andere- grasachtige planten gedijt goed. Ook een klein en zeldzaam plantje als de veenbes is terug op de plek waar het thuishoort, evenals de zonnedauw, een kleine, bescherm de en vleesetende plant. Vogelbestand Het herstel van hét veen heeft ook grote invloed gehad op het vogel- bestand in dit gebied. De grutto bijvoorbeeld, die tientallen jaren in het veengebied niet werd waar genomen, is terug. "Het vogelbe stand is gevarieerder geworden. Sinds '84 is er een toename van eenden, wilde eenden, wintertaling en kieviten. Sinds '84 worden ook de broedvogels tureluur, waters nip, rietgors en wulp waargeno men in het veen, evenals meerkoe ten en waterhoentjes. Al met al een hele verrijking van het veen". Ook de trekvogels weten het veen gebied te vinden: steltlopers zoals de bosruiter, de zwarte ruiter, het witgatje, en verschillende oeverlo pers blijven een paar dagen en nachten over om daarna hun weg te vervolgen. Inmiddels is het veengebied een insectenrijk ge bied geworden; neem alleen al de verschillende variëteiten libelles die boven het natte gebied zweven. "De taak van Staatsbosbeheer be staat in feite alleen in het scheppen van zo gunstig mogelijke voor waarden om dit veengebied te her stellen en in stand te houden. Maar meer dan het scheppen van de dat moet de natuur zelf doen. Dat het veengebied zich deze laatste vier jaar zo vlot hersteld heeft, is voor ons ook een verrassing. We gaan er van uit dat dit herstel zich ook de komende jaren voortzet. We hopen dat nog meer verschillende planten, insekten, vogels en ande re dieren die in het veen thuishoren hier de komende jaren een plek vinden. Voor Staatsbosbeheer is het, na het scheppen van de voor waarden zoals het afdammen van de afwatering, een kwestie van af wachten hoe een en ander zich ont wikkelt", aldus de opzichter. Wandelingen Het veen zelf is niet toegankelijk voor bezoekers. Twee paden, die Yioi «J.C vroeger door het veen voerden, afgesloten; het derde pad, dat di rekt langs het veen loopt, bestaat nog steeds en kan gebruikt worden door de wandelaars. Langs de Veenweg, die direkt langs het veen voert, zijn een aantal uitkijkposten gemaakt. Door het natuurreser vaat voeren een drietal wandelin gen, die aangegeven worden door gekleurde paaltjes. Deze wandelin gen starten op de Dagcamping aan de Borkeldweg. Daar kan ook de nformatieboerderij bezocht wor den, die van half mei tot half sep tember elke woensdagmiddag, za terdag- en zondagmiddag van 14.00 tot 16.00 open is. Er is een xpositie ingericht en er kan ie bekeken worden. de onthulling va an Berend Hem awbouw van 1 hap Holt --g 17 decer 1 in het F Na water en elektriciteit moeten de buitensportverenigingen per 1 januari 1989 ook opdraaien voor de kosten van gasverbruik in de kleedkamers. Maar tegelijk zal een nader onderzoek worden inge steld om de energiekosten van de gemeentelijke sportparken beter te kunnen vergelijken. Dat is de uitslag van een dinsdag gevoerde discussie in de sportcommissie. De eerste concrete maatregel uit de onlangs opgestelde sportnota leverde meteen al een verschil van mening op tussen de leden Rustebiel en Ten Velde en het da gelijks bestuur. In de eerder afgesproken geleidelij ke overdracht van onderhoudsta ken en energiekosten naar de ge bruikers van gemeentelijke ac commodaties was (na water en elektriciteit in voorgaande jaren) dit keer het gas aan de beurt. Voor SV Holten als gebruiker van sport park Mèermanskamp betekent dat een extra last van 6000 gulden, ZW Blauw Wit betaalt als gebrui ker van 't Vletgoor f2000 en de Ten nisclub Holten f 500. Hoewel door een gemeentelijke gewenningsbij- drage van 50 procent die bedragen in 1989 met de helft worden ver minderd, constateerde commissie lid Rustebiel toch ongelijkheid. Met name tussen de sportparken Meermanskamp en 't Vletgoor. Op Meermanskamp werkt men met een verouderd verwarmingssys teem op gas, terwijl het veel mo dernere Vletgoor grotendeels met elektriciteit wordt verwarmd. Bo vendien kunnen de douches op 't Vletgoor per stuk worden bediend en geven op Meermanskamp met een vier douches water wanneer de knop wordt ingedrukt. Er moet een eerlijker verdeelsleu tel komen vond Rustebiel, die ook de door de gemeente geboden com pensatie van door de sportparkbe heerder gebruikte energie op Meer manskamp te gering vond. Een re denering waarmee J. ten Velde het helemaal eens kon zijn. Wethouder H.J. Westerik vond wel dat in het voorstel beide accommo daties zo gelijk mogelijk behan deld waren en noemde de maatre gel het gevolg van een gezamenlijk opgesteld beleid, dat op het mo ment van de overdracht misschien wat pijnlijk overkomt. Bovendien wees Westerik erop dat de afgelo pen jaren al het een en ander aan energiebesparing is gedaan op Meermanskamp. In samenspraak met vice-voorzitter J. Schuchard zegde hij echter een nader vergelij kend onderzoek naar de energie- lasten toe met zonodig verdere energiebesparende maatregelen voor de kleedaccommodatie op Meermanskamp. Daardoor kwam de principiële invoering van de overdracht van gaskosten per 1 ja nuari niet in gevaar. Andere concrete maatregelen, die op basis van de eerder in de verga dering op hoofddoelstellingen goedgekeurde sportnota per 1 ja nuari worden doorgevoerd, zijn het verhogen van de subsidie voor sportverenigingen met f 4000 (voor sportstimuleringsbeleid) en het op de begroting zetten van een post 'inventaris sporthal' van 10 dui zend gulden. Daarvan moet, wan neer ook de raad akkoord gaat, een fitness-ruimte worden ingericht in de nu nog als instructielokaal ge bruikte ruimte van de sporthal. Met twee bussen vol vertrokken de leden van de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen afdeling Holten vorige week richting Lisse. Aangekomen bij tuincentrum Jan Kooy werd eerst koffie met appel gebak verorberd, waarna een Ame rikaanse kerstshow werd bezich tigd. De koffietafel werd gebruikt in het Boulevard Hotel in Noord- wijk, waarna vele dames even een wandeling naar de zee maakten. Na een rondrit door Noordwijk ging het weer richting tuincen trum, waar een demonstratie kerstbakjes maken werd gehou den. Hier kon men tal van ideeën opdoen en ook het benodigde ma teriaal aanschaffen. Hoewel dit niet verplicht was, konden veel da mes de verleiding niet weerstaan. Rond vier uur ging het weer rich ting Holten. De reiscommissie kan terugzien op een goed georgani seerde reis, waar de deelnemers met volle teugen van genoten. HENGELO - Radio Oost heeft sinds vorige week een eigen repor tagewagen. In een feestelijke bijeenkomst werd de van de mo dernste snufjes voorziene wagen door een vertegenwoordiger van het facilitairbedrijf NOB, die de studio-op-wielen heeft inge richt, overgedragen van voorzitter drs. G.A. Bernelot Moens van het Radio Oost bestuur. Door het inzetten van de reportagewa gen kan Radio Oost voortaan zelf in een omtrek van twintig kilometer van de studio's van Hengelo en Zwolle rechtstreeks uitzenden zonder dat daarvoor lijnen bij de PTT en een reporta gewagen bij het NOB moeten worden gehuurd. De aanschaf en inrichting van de reportagewagen heeft wel iswaar 250.000 gulden gekost, maar uiteindelijk is de regiona le omroep daarmee goedko per uit dan wanneer er steeds bij het NOB moet worden ge huurd. „Als we moeten huren kost dat 5000 gulden per keer en bovendien moet je de wa gen dan zes weken van te vo ren bestellen. Dat betekent dat je zo'n gehuurde wagen alleen kunt inzetten bij evenementen die lang van te voren bekend zijn en niet bij actualiteiten", zegt Radio Oost directeur- /hoofdredacteur Marinus Pot man. Nu men een eigen repor tagewagen heeft kan Radio Oost dus voortaan vaker eve nementen Jive' registreren, terwijl er ook vaker dan voor heen op locatie concerten zul len worden opgenomen, die dan later worden uitgezonden. Piet van Strïen, hoofd pro gramma-techniek t>ij Radio Oost, is dik tevreden met de nieuwe wagen, een Mercedes 210 bestel, waarin hij en de collega technici Jaap Hilbink, Dolf Tannemaat en Peter Bus man straks over de Overijssel se wegen zullen rijden. „Tach tig procent van het buitenwerk kan er mee worden gedaan", weet hij. „Alleen bij het opne men van grote orkesten zullen we nog een beroep moeten doen op een huurwagen van het NOB De reportagewagen is voorzien van een mengpa neel, 24 micro-kanalen waarop het geluid van even zo veel mi crofoons kan binnenkomen, een compact discspeler, rand apparatuur (voor geluidseffec ten) en twee bandrecorders waarop gemonteerd kan wor den. Zwolle al eerder deze week met hun menu-tip te beluiste ren waren, is het woensdag 14 december en donderdag 15 december respectievelijk de Menu-tip Met kerstmis in het verschiet komt Radio Oost deze week weer met een aantal menu- tips van Twentse meester koks. In de middaguitzendingen, tussen twaalf en één uur, doen de koks een suggestie voor het kerstdiner. Nadat chef-kok Ja- ques Bos van het Streekzie kenhuis Midden Twente in Hengelo en docent Paul Her brink van het Hanze College in Marinus Potman ...goedkoper... Piet van Strien ...dik tevj-edeo.,_ 1 beurt aan Fred Bönke en Jan Hogeveen. Fred Bönke is chef kok en eigenaar van het met een Michelin-ster gesierde En- schedese restaurant Het Koetshuis. Hij komt donder dag met een suggestie voor een vijf gangen menu, dat aan ingrediënten 50 gulden kost. Donderdag komt Jan Hoge veen, ex-smaakmaker van sa- ladefabriek Johma en auteur van kookboeken, met een sug gestie voor een diner dat wat ingrediënten betreft een stuk goedkoper - ongeveer 25 gul den per couvert - maar daarom niet minder lekker is. Radio Oost heeft niet alleen rond kerstmis, maar elke dag een menu-tip. Op doorde weekse dagen geven leerling- koks van het Castello-college in Almelo, het Cals-college in Enschede en het Educatief Streekcentrum Twente dage lijks rond de klok van kwart voor één in de uitzending een suggestie voor een eenvoudig te bereiden menu. Dialect-lp De door Radio Oost in samen werking met Radio Noord en Omroep Gelderland uitgege ven langspeelplaat met dia lect-liedjes is sinds enkele da gen te koop. De langspeler, die de titel .Honderdvijftig kilometer dia lect' heeft meegekregen, bevat de registratie van het koffie concert, dat in maart van dit jaar door een aantal dialect zangers uit Groningen, Dren the, Gelderland en Overijssel werd gegeven in het Hengelo se concertgebouw. Van het duo Hiddink en Schreurs uit Diepenheim staan drie num mers op de lp, ,Eefje', ,Streef- gewicht' en ,Of heb ie dat nie'. Naast Hanneke Hiddink en Ben Schreurs staan op de plaat nummers van Diana Vreden- berg, het duo Karst en Lianne Abeln. De lp met in totaal twaalf nummers is verkrijg baar in de studio van Radio Oost aan de Beursstraat in Hengelo en kost 17,50 gulden, telefoon 074 - 456 456. ma.tmvr. van 7.15-8,12*13,17-I8u en elk heel uur nieuws H M O cc LOS et i i SER l V MAR «3 95 K.ELO ZW 97 95 01LE 101 1C3 ea 90 I 92 94 R2 96 98 J R3 R4 <00 102 104 89.4 95.6 99.4 RADIO I ia.9-!3en 17-18, to.9-13 en I8-I9u 73 g 0

Holtens Nieuwsblad | 1988 | | pagina 13