Midwinterhoorns klinken weer over de Holterberg Goed licht voorkomt erg veel ergernis —444 Sint arriveert in brandweerauto op Meermanskamp Sint liep mee in de Speculaasloop Koploper te sterk voor handbalheren Boeren ongerust over Europa 1992 Twentse traditie slechts twee eeuwen oud Ég Door APK-keuring weinig mankementen Forum over zuivel Heerlijk a la carte dineren met de Kerst? Neem vast een voorproefje en bestel onze kerstmenu-folder. AC restaurants Tafeltennis- team aan top ranglijst Derde prijs voor Ilse HOLTENS NIEUWSBLAD Dubbele triomf dressuurwedstrijd Sandra Dieperink De Poppe' DONDERDAG 8 DECEMBER 1988 Klagelijk klonk zondagmorgen op de flanken van de Holterberg weer het geluid van de midwinter hoorn. Jan Veldhuis, Gerrit Eef- tink en Douwe van Diepen zorgen in letterlijk en figuurlijk donkere dagen voor Kerstmis drie ad ventszondagen en op tweede Kerstdag met hun hoorns traditie getrouw voor de bijpassende ge luiden. Zondagmorgen hadden zij op de dagcamping daarbij inter nationaal gezelschap als toehoor- derd. Een groep Belgische legees van Holten 't Losse Hoes toonde zich zeer geïnteresseerd in dit stukje typisch Twentse folklore. Enkele overmoedigen probeer den zelf enig geluid te persen uit de onhandig grote hoorns, wat het no dige gelacht en Vlaamse kwinksla gen met zich meebracht. Tk voel me zat gebloazen' verzuchtte een van de Vlamingen, waarna hij zich ijlings spoedde naar de thermos flessen met glühwein en de verse krentebollen, die door directeur Carla de Witte van het Lösse Hoes attentvol waren aangedragen. Slechts een dame die een cursus re animatie had gevolgd, wist met de juiste ademhalingstechniek een aanvaardbaar geluid uit het in strument te persen. "Niet blazen maar poesten", was haar advies. J an Veldhuis en zijn maten hadden dit keer bijna tijd te kort om te bla zen, zoveel vragen over historie en gebruik van de midwinterhoorn moesten worden beantwoord. Tra ditiegetrouw werd bericht over de 'eeuwenoude' traditie en de boze machten die door het geluid be zworen werden. Veel van die verha len kunnen echter, hoe jammer ook, naar het rijk der fabelen ver wezen worden. Een onderzoek door dr. Voskuil van het dr. P. Meertensinsituut, de afdeling naamkunde en dialectiek van de Koninklijke Academie van Weten schappen in Amsterdam heeft uit gewezen dat de traditie vermoede lijk niet verder terug gaat dan om streeks het begin van 1900. Dat voor die tijd nog geen sprake was van een mindwinterhoomtraditie kon eenvoudig worden vastge steld: het ontbrak niet alleen aan enige afbeelding of vermelding van dit instrument, het ontbrak in vele gevallen ook aan het benodigde materiaal. De meeste bossen in Twente zijn pas later door de lan dadel en nog later door de textie lindustriëlen aangeplant. Twente bestond bijna geheel uit heide gronden. Pas in de 19e eeuw is de ontginning aangepakt, eveneens adel en textielbaronnen. Tot in de jaren 1930 was het bla zen van de midwinterhoorn vrijwel geheel uit Twente verdwenen, toen het door de historicus Van der Ven herontdekt werd en opgepoetst werd tot een uniek Twents ge bruik. De historie mag dan minder groots zijn dan menigeen in Twen te zich zou wensen, romantisch, V.l.n.r. Jan Veldhuis, Gerrit Efflink en Douwe van Diepen lieten het droefgeestige geluid van de midiointer- melancholisch en geheimzinnig is geeft het Twente (en dus ook een en dat is mooi meegenomen in het in elk geval wel en bovendien beetje Holten) een eigen attractie strijd om de gunst om de toerist. Sint bracht ook een bezoekje aan de pupillen van sv Holten. Gut, wat een aardige medewegge bruikers zijn er tegenwoordig dacht ik aanvankelijk, toen zoveel Automobilisten 's avonds met hun groot licht knipperden. Bij de jaarlijkse keuring van Veilig Ver keer Nederland, afgelopen zater dagmorgen in de garage van ge meentewerken aan de Waagweg, werd ik onmiddelijk uit de droom geholpen. "De koplampen staan veel te hoog afgesteld', was de ge nadeloze conclusie, toen de vrij willigers van de WN de koplam- Het was een spannende zaterdag morgen voor de pupillen van de omnivereniging sv Holten. Im mers Sinterklaas zou een bezoek brengen aan de kantine van Meer manskamp. De Gocdheiligman liet evenwel op zich wacht. Alle Sinterklaasliederen waren al ge zongen toen de Sint pas met loei ende sirene in een vuurrode brandweerauto arriveerde. De Sint bleek verdwaald te zijn. Ken nelijk wist hij niet dat in de kanti ne van Meermanskamp onlangs een grote verbouwing had plaats gevonden. Maar toen de Sint en zijn knechten was gearriveerd, kon het féést pas goed beginnen. Voor ieder kind hij wel een goed woordje of - als het nodig was - een bestraffend woord. Gelukkig viel dat laatste best mee. Opvallend was zijn goede kennis van de pupillen. De Zwarte Pieten van de Sint mogen evenwel in Spanje nog wel eens naar aard rijkskundeles. Zij wisten niet eens waar Espelo lag! Voor alle kinderen had de Sint een presentje meegebracht en zij mochten allemaal bij komen om Sinterklaas een handje te geven. Ook het aanwezige bestuur werd door de Sint naar voren geroepen. Gezamenlijk zongen zijn een sin terklaasliedjes, wat bij de Hoge Gast goed in de smaak viel. Het OAJK houdt vanavond, don derdag 8 december in zaal de Koenjer in Mariënheem een forum avond over het zuiveltekort. Deel nemers aan het forum zijn o.a. voorzitter Schelhaas van het Pro ductschap voor de Zuivel en Euro parlementariër Woltjer. De bijeen komst begint om 20.00 uur. In Lochem werd afgelopen zondag een drukbezochte dressuurwed strijd gehouden, waaraan ook eni ge Bergruiters deelnamen. In de klasse Z2 won Sandra Diepe rink met Amber de eerste prijs. In de klasse L kon deze amazone met Casper de vierde prijs mee naar huis nemen en in de klasse B reed zij Devil naar een eerste plaats. Pascdl Betten met Casper plaatste zich in de klasse B eveneens eerste en Herman Lodwegweg met Carlo won de vijfde prijs. pen van mijn auto vorige week za terdag aan een nadere inspectie onderwierpen. Ik had er al zo'n idee van. Toch jammer, dat ik het in het vervolg weer zonder knip perende tegemoetkomers moet doen, maar voor de veiligheid op de weg is natuurlijk wel zo safe dat de verlichting, net als de rest van de auto, in optimale conditie is. De belangstelling voor deze jaar lijkse keuring, waarbij niet alleen gekeken wordt naar voor-en ach terlicht, remlichten en richtings aanwijzers, maar ook naar het pro fiel van de banden, was dit jaar op merkelijk klein. Nog geen dertig automobilisten lieten de WNers in de lichtjes van hun auto kijken. Toch waren de controleurs niet on tevreden. "Je ziet nu het resultaat van de jaarlijkse APK keuring", verklaarde Derk Jan Schooien (waar is die man eigenlijk niet bij betrokken?). De oude auto's die we vroeger bij de keuring kregen, zijn allemaal van de weg gehaald. De mensen die nu naar de WN keu ring komen, weten meestal wel dat er iets niet klopt met de verlich ting". De conclusie kwam overeen met het groot aantal bijstellingen, zo wel in hoogte als laagte, die nodig waren. Ook waren er een aantal au to's met condens in de koplamp, wat ten koste gaat van een goede verlichting en de roestvorming be vordert. Een ander euvel dat nog al eens voorkomt, het scheef indraai en van een nieuw lampje, waardoor met één koplamp groot licht wordt gegeven kwam bij de keuring in Holten niet nauwelijks voor. 'Toch is het een zaak om goed op te let ten, dat men het lampje er op de juiste manier indraait. Dat voor komt een hoop ergernis", gaf Schooien als goede raad mee. In de uitwedstrijd tegen koploper ASVD uit Dronten heeft Holten in een uitstekende wedstrijd haar tweede nederlaag geleden. ASVD bleek over een snelle op de break out spelende ploeg te beschikken De a la carte restaurants van AC Restaurants bieden u op le en 2e kerstdag de keuze uit liefst drie verrukkelijke kerstmenu's. bestaande uit vijf royale gangen. In prijs variërend van f 59.75 tot f69.75. Uw kinderen t/m 12 jaar serveren wij een vier gangen kerstmenu voor maar 25 gulden. Wilt u in alle rust uit de heerlijke mogelijkheden kunnen kiezen, vraag dan de speciale a la carte Kerstmenu folder aan bij onderstaand AC Restaurant. Of haal de folder bij het AC Restaurant van uw keuze. Wat u bij ons met de kerst ook kunt doen: lekker en gezellig gourmetten voor maar f39,50 per perstxm. (Kinderen t/m 12 jaar slechts 20 gulden. AC Restaurant Holten, Langstraat 22, E30/A1 Deventer-Enschede, tel. 05483 6 26 80. Tegen de moeilijke uitwedstrijd in Deventer hadden de Holtense tafeltennissers toch wel opgezien. Thuis was een moeizaam gelijk spel behqaald. Maar het werd uit eindelijk een eenvoudige over winning. Weer gaf het dubbel de doorslag. In drie games werd de tegenstander verslagen (21-19,18-21 en 17-21). Doordat zowel Jan Voogt als Henk Hendriks weer alle partijen wisten te winnen, werd de zege veilig ge steld. De ietwat geblesseerde Hans Schoppers zat steeds dicht bij de overwinning, maar op de beslissen de momenten was de tegenstander net iets geraffineerder. De heren zijn nu naar de top ge stegen. Samen met De Toekomst staan zij bovenaan. Volgende week spelen de twee ploegen in Lochem om het kampienschap. Het zou een enorme verrassing zijn als deze de buterende spelers kampioen zou den worden. die het Holten vooral in de eerste minuten knap lastig maakte. Na ongeveer 10 minuten keek Holten dan ook al tegen een 6-1 achter stand aan. Langzamerhand kreeg Holten echter meer grip op de ASVD aanvallen terwijl aanval lend goed gebruik werd gemaakt van de gaten die vielen in de 4-2 verdediging van ASVD. Holten kwam met goed spel langzaam te rug, maar zag ASVD vlak voor rust opnieuw iets uitlopen. Ruststand 12-8. Na rust liep ASVD verder uit tot 16-9. In het daarop volgende kwartier speelde Holten een prima wedstrijd en zag men kans tot 16- 14 terug te komen. Toen bleek, dat Holten iets te veel kruit verschoten had en kon ASVD in de slotminu ten tamelijk eenvoudig uitlopen naar een 23-15 overwinning. Sco res: Diederik Husslage 6; Jan Vic tor Dorlas 3; Arjen Akkerman, Ro land Bleyenberg 2; Johan Plantin- ga, Nico Vorst 1. Jeugd Al blijft het erg goed doen. In de uitwedstrijd tegen V. K. uit Twello was Holten opnieuw duide lijk sterker. Zonder al te veel pro blemen werd met 13-6 gewonnen. De welpen namen deel aan een toernooi in Haarle. Van de 3 wed strijden werden er 2 gewonnen - resp. van IJsselstars 3-1 en LHC 4-1 en met 3-3 gelijk gespeeld tegen Haarle. De mini's speelden ook 3 wedstrijden. Winst was er tegen V. K. met 2-1 en tegen SDOL met 5- 1; terwijl van Haarle met 1-2 werd verloren. Meer kwantiteit dan kwaliteit af gelopen zaterdag tijdens de Spe culaaspoppenloop te Gorssel. Wel stonden Sinterklaas en Zwarte Piet op de eerste startrij, maar hun nachtelijke werkzaamheden deden hen snel in de achterhoede belanden. Maaike en Sanne van der Spek lie pen de 2,5 kilometer. De eerste deed dit in 16.09 minuten, op 3 se conden gevolgd door Sanne. Op de 6 kilometer deed Hanneke van der Spek in 30.22 minuten wedstrij dritme op voor de komende Olié- bollencross, volgend jaar 15 janua ri. Ook Kees Span liep de 6 kilometer en wel in 41.40 minuten. Marinus Baltus heeft het revalidatieproces al weer snel verlaten: hij won vrij gemakkelijk de 12 kilometer in 42.07 minuten. Harry Heuvelmans, in 48.00 minuten, en Jos van der Spek, in 49.17 minuten, waren voorin het veld terug te vinden. Ap Koetsier, in 50.30 minuten, deed het rustig aan. Dinant Marktvoort liep de 18 kilometer in 1 uur 8.20 minuten en werd zowaar tweede. Sanne Boer had afgelopen zondag de langste adem tijdens de Twen- te-cross te Enschede. Ze won bij de meisjes C de 1200 meter in 4.07 mi nuten. Dick Zweers startte bij Jon gens B op de 3000 meter. De vele trainingsarbeid van de laatste kwam tot uitdrukking in een pri ma vijfde plaats in 11.44 minuten. Porg ramma; Het programma voor het komend weekend ziet er als volgt uit: zater dag 10 december wordt te Borculo de Leo-loop gehouden over 2-7-14 - 21 kilometer. Op zondag 11 de cember vindt te Hellendoom de M.C.N.H.-loop plaats over de af standen 2,5 - 5 -10,5 kilometer. Café-restaurant rekreatieoord Speciaal ingericht voor: bruiloft aji diner barbecue-of gourmetavonden" Telefoon 05476-12 06, Markelo Op de jaarlijkse praatavond van de CBTB, afdeling Holten heeft voorzitter Egbert Stam in zijn openingswoord herinnerd aan de wat wisselende weersomstandig heden in het seizoen 1988 met des ondanks grote opbrengsten wat betreft kuilgras en snijmais. Door het mooie herfstweer zat de mais in een paar weken in de kuil en bij voldoende gras kon het melkvee tot begin november in de wei blij ven. Na lezing van de notulen door se cretaris H. Schuttert en afhande ling van enkele ingekomen stuk ken, hield de heer H.E. Solomons uit Bergentheim, lid van het Pro vinciaal Bestuur een inleiding over het onderwerp Europa 1992. Op de vraag hoe of het dan zal wor den met de landbouw, moest spre ker het antwoord schuldig blijven, maar dat het verwezenlijken van de plannen, om te komen tot een EEG landbouwbeleid, voor de Ne derlandse boeren verstrekkende gevolgen zal hebben en de maatre gelen die getroffen worden op land- bouw-economisch gebied ingrij pend zullen zijn, is wel zeker. Wat ons land betreft, gaat het in enkele sectoren goed maar in som mige, o.a. in de varkenshouderij gaat het maar matig; er is een groot overschot aan biggen. Onze kerheid ook over dc melkquote ring. Landbouwminister Braks, die in de afgelopen weken de boer op ging, is voorstander van afbou wen langs de weg van geleidelijk heid. Wat het mestprobleem en de oplos sing hiervan betreft, noemde spre ker het onderzoek dat wordt ge daan om te komen tot een fabrieks matige verwerking. Na de pauze was er gelegenheid voor discussie en het stellen van vragen waarvban druk gebruik werd gemaakt. Op het ponyconcours in Ambt Del den won Ilse Wenink met haar pony Niwan een derde prijs in de klasse B cat. E.

Holtens Nieuwsblad | 1988 | | pagina 9