Gemütlich maar ook grundlich wordt het OLM en gemeente kiezen voor een gemeenschap van scholen Holtens xmpperts J WEEK Een helder beeld DEZE Fusie scholengemeenschappen blijkt niet haalbaar Sint deelt op markt taarten uit Oplevering Dorpshuis Vergadering gemeenteraad Redactie en begroting Vanavond trekking actie HHV Geen aparte afvalheffing kleine huishoudens Open avond Helicon U ontvangt een fraaie Parker-Jotter ballpoint als u ons een nieuwe abonnee opgeeft. BON herkent u altijd. I MO0, Holtens Nieuwsblad Donderdag 24 november 1988 - 40ste jaargang no.47 Abonnementsprijs f 37,90 Losse nummers 90 cent Gedrukte oplage 3075 Sinterklaas Zonder twijfel was de ont vangst van Sint Nicolaas dit jaar beter georganiseerd dan vorig jaar. Geen geduw en ge trek om toch vooral maar dicht bij Sinterklaas te komen, maar de echte sfeer ontbrak. Wat is er toch op tegen om de Sint feeste lijk in te halen en vervolgens via een korte tussenstop op het gemeentehuis, de ontvangst voor de kinderen in de sporthal te laten plaats vinden waar naast het handjesgeven en snoepje ontvangen ook nog een gezellig programma'tje voor de kleintjes in elkaar wordt ge draaid. Amnesty Amnesty International afde ling Holten heeft vorige week afscheid genomen van Wim Beijers. Ondanks zijn 87jaren nog steeds actief voor de men senrechten. Sint Nicolaas reikt tijdens de wekelijkse warenmarkt van vrijdag 2 december maar liefst 260 slagroomtaarten uit aan marktklanten aan wie op de markt van 18 en 25 november kaartjes zijn uitgereikt met op druk van drie mini-speelkaar- tjes met cijfers. De uitgereikte minispeelkaar- tjes laten na het openen van de venstertjes een aantal cijfers zien. Als deze cijfers na optel ling de uitkomst van 21 geven heeft de klant een grote sla groomtaart en een mooi boeket gewonnen. Bij het openen van de venster tjes in de volgorde 1-2-3 mag de deelnemer stoppen na de ope ning van het tweede venstertje. Een aas telt voor 1 of elf en vrouw, boer en koning tellen voor tien punten. Wie vrijdag 25 november op de gezellige warenmarkt op de Smidsbelt zijn of haar inkopen doet maakt kans op een heerlij ke taart die vrijdag 2 december op de stoep van het gemeente huis op vertoon van het prijsbe- palende kaartje door Sint zal worden uitgereikt. Voor de kleintjes heeft Sint een versna pering. "Gemütlich aber grundlich", zo ka rakteriseerde gemeentesecretaris J. P. Stegeman het bezoek van de Winterbergse delegatie aan Hol ten afgelopen vrijdag. "De mensen uit Winterberg zijn evenals wij voorstander van een partner schap die gedragen wordt door een zo groot mogelijk deel van de bevolking, maar willen toch wat meer officiële structuur aan het geheel geven. Zo zullen er proto collen opgesteld moeten worden, die beurtelings door het gemeen tebestuur van Winterberg en Hol ten onderschreven moeten wor den. Pas daarna kan de jumelage definitief worden ingevuld". Op welke termijn dat zal gebeuren kon secretaris Stegeman niet ver tellen. Allereerst zal er een tegen bezoek gebracht worden aan Win terberg. De Duitse gasten, onder aanvoe ring van Burgemeester Schnor- busch arriveerde vrijdag in twee 'dikke' Mercedessen, compleet met chauffeur. Herr Schnorbus was vergezeld van zijn Stadsdirec- tor, Edwin Dohle en de ff aktievoor- zitters van CDU, SDP, de Wahler- gemeenschaft (een soort Gemeen tebelang) en een vertegenwoordi ger van de Grünen. De Duitse burgemeester is een gekozen fun- tie. Naast het ambt van burge meester heeft de heer Schnor- busch in Winterberg nog een schoenenwinkel. De Stadsdirektor is een functie die ligt tussen die van gemeentesecretaris en het college van burgemeester en wethouders in. Wethouders kent men niet in Duitsland, daarvoor in de plaats hebben de fraktievoorzitters een belangrijke rol binnen de gemeen te. Het Duitse gezelschap werd ontvangen op het gemeentehuis van Holten door het college van b en w. Speciaal voor deze gelegen heid was een Winterbergse vlag naar Holten gehaald, die naast de vlag van Holten en de nationale driekleur in de mast voor het ge meentenhuis hing. De vriendin van André Hoeben van de VW, die in toeristenindustrie in het Sauer- land werkt, had voor de Winter bergse vlag gezorgd. De Winterber gers waren niet met lege handen gekomen. De gastheren kregen een stropdas met het gemeentewapen van Winterberg en een fles geest rijk vocht. Voor de Duitse gasten was er een blik met Holter mop pen. De sfeer was vrijdag zo uitste kend, dat het geplande program ma rijkelijk uit liep. Na uitwisse- De Winterbergse gasten poseerden samen met de Holtense bestuurders voor de gemeentelijke varkens. Naast burgemeester Van Rappard, bur gemeester Schnorbusch en in het midden Stadsdirektor Dohle. ling van de informatiemappen werd een rondrit gemaakt door het dorp en over de Holterberg, waar na de luch werd gebruikt in Hoog Holten. Daarbij waren ook aanwe zig directeur Nikkels en chef ver koop Van der Kamp van Nido Uni versal, die al jaren goede banden hebben met de gemeente Winter berg. Winterberg beschikt ook over een Nido-sneeuwschuiver. Aansluitend brachten de Duitse gasten tenslotte nog een bezoek aan Nido, waarna de terugreis naar Winterberg werd aanvaard, met de toezegging dat op korte termijn de jumelage verder kan worden uitge werkt. De bouw van het nieuwe dorps huis verloopt zeer voorspoedig. Op 23 december zal de oplevering plaats vinden. Inmiddels zijn al een negental sug- gesies binnengekomen voor de naamgeving van het dorpshuis. Volgens wethouder Dalhuisen zijn er een paar 'hele leuke' bij, die be slist de moeite "waard zijn. Voor degene wiens naam uiteinde lijk wordt gekozen, is een rol wege- legd bij de officiële opening, die be gin volgend jaar zal plaats vinden. iiiiiraimniniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiinniiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiïiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiraraiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiraiiminiiiiiiiiiiiiiniiii De pogingen van het gemeentebestuur van Holten en de OLM om te komen tot een fusie tussen de scholengemeenschap Holten en de scholengemeenschap de Marke zijn mislukt. Na een zeer uitvoerig onderzoek, dat recentelijk is afgerond, is het Bevoegd Gezag van beide scholen tot de conclusie gekomen dat een fusie niet haalbaar is. Wel mogelijk is een gemeenschap van scho len, waarbij beide scholen de eigen identiteit behouden, maar er op verschillende vlakken nauwe samenwerking zal zijn. Om die samenwerking te bevorderen zal de besturen van de scholen worden voorgesteld, de verantwoordelijkheid voor de Marke onder te brengen bij de gemeente Holten. In tegenstelling met een fusie zal dit geen gevolgen hebben voor het perso neel. Als tastbaar resultaat van de nieuwe gemeenschap van scholen, zal er door de gemeente Holten een gemeeschappelijke toelatingscommissie worden ingesteld en zullen de brugklas sen van SGH en de Marke "naadloos" op elkaar aansluiten. De OLM heeft nog vijf jaar invloed op de gang van zaken, doordat een bestuurslid van de OLM zitting zal hebben in denieuw te vor men onderwijsommissie voortgezet onderwijs, waaraan ook een spreekrecht vefbonden zal zijn. "De gemeenschap van scholen zal de positieve effecten van een fusie in zich hebben, maar de negatieve effecten, zoals verlies van leraars- lessen en administratief personeel vermijden", aldus burgemeester Van Rappard tijdens een toelich ting voor de pers. Mevrouw A. Groot Nibbelink-Vermaas, be stuurslid onderwijscommissie van de OLM verheelt niet, dat de OLM steeds geijverd heeft voor een fu sie, omdat daardoor het onderwij saanbod in Holten beter gewaar borgd zou zijn. De OLM kan zich echter vinden in de conclusies van het onderzoeksrapport en zal alle medewewerking verlenen aan een overdacht van De Marke aan de ge meente Holten. "Voorop staat het belang van het kind en het onder wijsaanbod in Holten. Wij hebben in de regio een goede naam opge bouwd. Dat heeft zich tegen de ver wachting in vertaald in een toena me van leerlingen die groter is dan de landelijke prognose. Door een nauwere samenwerking kunnen we die voorsprong behouden." Me vrouw Groot Nibbelink bevestigd echter de conclusie uit het rapport, dat door de natuurlijke daling van Als lezer van het Holtens Nieuwsblad wordt u goed geïnformeerd. Als abonnee bent u daarvan verzekerd. Geef dat ook eens aan een ander door! Gebruik deze bon voor het opgeven van een nieuwe abonnee. Inzenden aan: Holtens Nieuwsblad Antwoordnummer 97 7500 VB Enschede Naam: Adres: Postcode: Woonplaats: Geeft op als abonnee voor het Holtens Nieuwsblad Dhr./mevr.: Adres: Postcode: Woonplaats: Hij/zij betaalt het abonnementsgeld per jaar ad f 37.90 het leerlingenaantal het voortbe staan van de afdeling LHNO of de lagere agrarische opleiding vol gend schooljaar in gevaar kan ko men. Door de gemeenschap van scholen kan een verarming van het lessen aanbod voorkomen worden. Knelpunten Een van de knelpunten die de fu sie onmogelijk heeft gemaakt, was het verschil van inzicht over de meerwaarde van de nieuwe school. Vanuit de Scholengemeenschap kwamen zeer vee! bedenkingen. Men vreest daar dat door het sa mengaan van Mavo, Havo en Athe neum met het LBO een aantal ou ders zullen kiezen voor een andere school. De Marke vreest deze te ruggang niet; ervaringen met fu sies in andere gemeente hebben dit niet uitgewezen. Ook bleek dat bij een fusie de dislocatie (waarbij de leerlingen regelmatig van het ene schoolgebouw naar de ander moe ten fietsen) niet kon worden opge lost en er veel lokalen niet opti maal gebruikt kunnen worden. Bijzonder positief zijn beide bestu ren over de nieuwe opzet van de brugklassen, die een voorloper kunnen zijn voor de.basisvorming. De leerlingen die van de lagere school naar het voortgezet onder wijs gaan kunnen nu beter inge- schoold worden. Wethouder Dals- huisen zegt hierover: 'Vaak krijgen de ouders te horen dat hun kind Mavo kan doen of LBO. Ten on rechte wordt dan vaak gekozen voor Mavo, omdat Mavo jarenlang naam heeft gehad van 'beter' te zijn dan LBO. Vaak zie je echter dat uiteindelijk die kinderen toch op het LBO terecht komen, omdat ze daar beter op zijn plaats zijn. Nu betekent dat nog een grote over- Holten Borculo Rijssen gang omdat de schoolsystemen niet op elkaar aansluiten. In de nieuwe gemeenschap van scholen kan dat nu worden voorkomen. Mevrouw Groot Nibbelink voegt er aan toe, dat de doorstroom van het LBO naar het Middelbaar Be roepsonderwijs 80 procent is, aan merkelijk meer dan vanuit de Mavo. Nu de besturen tot een principe overeenkomst zijn gekomen over de rechtsvorm en het beheer, kij- gen tot eind januari alle geledin gen, inclusief de directies en me- denzeggenschapsraden vanbeide scholen de gelegenheid de reage ren op de voorlopige standpunten. In de tweede helft van februari wordt dan het defmitiedve stand punt geformuleerd. Eind maart be slist de gemeenteraad dan over de gemeenschap van scholen. De ge meenschappelijke toelatingscom missie kan dan aan het werk voor het schooljaar 1989/1990. Komende maandag 28 november, zullen de vier frakties in de Holten- se gemeenteraad hun visie geven over de gemeentelijke begroting tijdens de jaarlijkse begrotingsbe handeling, waarin het beleid voor het komende jaar wordt vastge steld. Daarnaast wordt de maan delijkse raadsagenda afgewerkt, waarin o.a. is opgenomen het riool- stuctuurplan. In dit plan is niet op genomen de voorgenomen verbe tering van het rioolstelsel in Hol ten maar heeft betrekking op noodzakelijke aanpassing van dia meters en extra investeringen die gedaan moeten worden vor de lo zing op het oppervlakte water, het verbreden van de sloot langs de La- renseweg en het laten bouwen van twee werveloverstorten. De kosten worden geraamd op 1,7 miljoen gulden. Daarnaast komt ondermeer aan de orde een wijziging van het school plein van de Kolschool en vraagt het college van b en w 13.313 gul den voor de inrichting van de twee nieuw gebouwde conrectorka mers. De vergadering begint 's middags om 14.00 uur. HS&S32L GEESiNK Directeur gemeentewerken ing. S. de Jong als vuilnisophaler. De bevolking van Holten keek maandagochtend haar ogen uit toen directeur gemeentewerken ing S.k. de Jong hoogst per soonlijk de vuilniszakken kwam ophalen. Als een volleerd huis- vuilophaler wipte hij achter op de wagen, nadat hij met een soe pel gebaar de zakken in de wagen had gemikt. De Jong kwam met deze buitenkantoorse werkomgeving zijn belofte na aan de heer Karkdijk, die tot zijn afscheid vorige maand, de vuilniswa gen bestuurde. Voor de directeur Gemeentewerken tevens een goede gelegenheid om het werk in de buitendienst aan den lijve eens te ondervinden. Speciaal voor deze gelegenheid was de heer Karkdijk uit de VUT teruggekeerd om zijn vroegere baas rond te rijden. "Ik heb een heel helder beeld gekregen van de vuilnisophaal dienst. Dan pas merkje wat een moeite het kost om een vuilcon tainer door een gootje te trekken en kom je tot de ontdekking dat veel mensen meer dan tien kilo vuilnis in een zak stoppen. Dat betekent een aanslag op de gezondheid van onze mensen. Daarom werken wij ook met een rouleringsysteem". Over zijn avontuur op de vuilniswagen zal De Jong een uitge breid verslag maken voor het college van b en w. Zo zal hij onder de aandacht van het gemeentebestuur brengen, dat veel huis vuil nog niet gecomposteerd wordt en er nog steeds veel glas werk in de vuilniszakken zit. Het meest heeft hij zich opgewon den over een halve containter vol afgevallen bladeren en flessen met thinner die gewoon met het huisvuil werden meegegeven. "Ik moet zeggen dat ik genoten heb van die dag. Het was een heel leerzame ervaring, gelukkig zonder spierpijn achteraf. Uitgeversmaatschappij Van der Loeff bv in samenwerking met de stichting Holtens Nieuwsblad" Stichtingsbestuur: W. H. Beyers, secretaris, Kollingserf 4 7451 XC Holten tel. 05483-6 30 22 Advertenties: Getfertsingel 41 Enschede tel. 053-84 28 42 Redactrice: Frederique Rentenaar tel. 05428-15 00 Redactioneel adres: Dorpsstraat 24b tel. 05483-6 38 03 Openingstijden redactie: vrijdagmorgen 9-12 uur Advertentie-adviseur: W. Frederiks Pr. Hendrikstraat 18 Nijverdal tel.05486-1 32 64 Advertenties en abonnementen kunt u in Holten opgeven bij: G. W. Knapen Larenseweg 3, tel. 6 12 24 tot dinsdag 12 uur in Bathmen H. Voogsgeerd Deventerweg 34, tel. 16 65 tot dinsdag 12 uur Voor klachten bezorging: G. W. Knapen, Larenseweg 3, tel. 6 12 24 In verband met de behandeling van de gemeentelijke begroting op maandag 28 november, zal het kantoor van het Holtens Nieuws blad 's middags vanaf twee uur niet bezet zijn. Mag de redatie nogmaals bij deze er nog eens met nadruk op wijzen dat de copy voor dinsdagochtend half negen in de brievenbus bin nen moet zijn en niet om twaalf uur, zoals door sommigen hard nekkig wordt beweerd. Vanavond (donderdag) zal de ex tra trekking gehouden worden van de Sint Nicolaasactie van de Hol tense Middenstand. Burgemeester Van Rappard zal om 19.00 uur de trekking verrichten in de hal van het gemeentehuis. De extra prijs is een vierdaagse busreis naar Win terberg in het Sauerland, de part nergemeente van Holten. Alle lootjes die vandaag tot zes uur zijn ingeleverd, zullen nog meedin gen naar de extra prijs, maar blij ven ook geldig voor de grote trek king die op dinsdag 6 december in zaal Vosman zal worden gehouden. Daarbij zijn fraaie geldprijzen te Het college van burgemeester en wethouders ziet vooralsnog geen mogelijkheid aparte heffingsta rieven in te voeren voor alleen staanden en kleine gezinnen. Dit deelde b en w naar aanleiding van een brief van mevrouw A. de Boer, naar aanledig van de verhoging tarieven afvalstoffenheffing. Hoewel het college sympatiek staat tegenover het voorstel van mevrouw De Boer, ziet hij dat uit voering van een differentiatie in de praktijk op moeilijkheden zal stui ten. "Het is een complex geheel, waar wij in een eerder stadium al over hebben nagedacht. In de praktijk blijkt het echter heel moeilijk con troleerbaar. Dan zouden we ook de inhoud van de vuilniszakken meo- ten gaan controleren. Wie bijvoor beeld drie batterijen in de vuilnis zak stopt, veroorzaakt heel wat meer milieuoverlast, dan iemand die zijn tuinafval met de vuilnis man meegeeft", aldus wethouder W. Dalhuisen. Op woensdag 30 november houdt Helicon een open avond voor jonge mensen vanaf vijftien jaar die ple zier hebben in samen zingen. Het jongerenkoor Helicon bestaat inmidels al vijftien jaar en sinds de zomervakantie heeft het koor een nieuwe diligente. Het heeft een zeer gevarieerd repertiore. het koor repeteert in gebouw Irene tus sen 20.15 en 22.00 uur. Wie nadere inlichtingen wil kan contact opne men met Arjan Verboom, telefoon 63041.

Holtens Nieuwsblad | 1988 | | pagina 1