Klachten-Adviesburo maakt patiënt mondig "Werken met gehandicapten is een echte uitdaging" Uit buiten Holten labaknk S Jaaragenda Wie kent Janna? Vrijwilligers willen soosavond niet missen De Rabobank wijzigt haar spaarrentetarieven Opbrengst collecte Vergadering OLM Holten Nieuw advies Kerkstraat HOLTENS NIEUWSBLAD Ouderen wijlen veilig verkeer in Dorpsstraat SP0RTC0MMISSIE Door Burgemeester en Wethouders verleende vergunningen, ontheffingen e.d. DUNDfcRDAG 17 NOVEMBER 1988 5 In deze aflevering van de serie rond de Holtense vrijwilliger aandacht voor de vrijwilligers van de gehandicaptensoos 'Woeptidoe'. Deze soos werd en kele jaren geleden opgezet voor verstandelijk gehandicapten; het initiatief daartoe namen twee vrijwilligers van het Hol- tens sociaal-cultureel werk. Hei- dy Nieman, John Kamphuis en de twee stagieres Marit Fokke- ma en Annet Boode. zorgen nu voor het goede verloop van de soósavonden. De soosavonden worden dinsdaga vonds, van half acht tot negen uur gehouden in het gebouw van het sociaal-cultureel werk aan de Ko ningin Wilhelminastraat 2. "We zijn gestart met een groepje van de Lathmer, en dat groepje komt nog steeds", vertelt vrijwillig ster Heidy Nieman, "er zijn in Hol ten wel meer verstandelijk gehan dicapten, maar die komen tot nog toe niet op de club, misschien toch wat drempelvrees. Maar iedereen is welkom, er kunnen er nog meer. bij". De huidige soos telt twaalf le den in de leeftijd van 18 tot 23 jaar. Het is de bedoeling dat de deelne mers zelf gebracht en gehaald wor den. "In geval van vervoersproble men zijn we altijd bereid een oplos- De leden van gehandicaptensoos Woeptidoe vermaken zich opperbest. De Stichting Welzijn Ouderen heeft bij het college van b en w aan de bel getrokken om aandacht te vragen voor de verkeersproblema tiek in de Dorpsstraat en met name voor de (oudere) fietsers en voetgangers. Tevens heeft de stichting een suggestie aangedra gen voor de invulling van het vrij komende terrein van de firma Mül- ler op de hoek van de Larenseweg en Pastoriestraat. Men verzoekt het gemeentebestuur dit terrein straks te bestemmen voor woning bouw voor minder validen. Het college van b en w heeft geant woord, dat in de aanbiedingsbrief van de begroting reeds enkele maatregelen zijn opgenomen voor de verbetering van de verkeerssi tuatie in het centrum. Met betrek king tot het terrein Müller wordt verwezen naar de plannen die voor Lukensveld in ontwikkeling zijn. sing te zoeken", aldus Heidy. De gische opleiding en kwam via sta- soos draait het heie kalenderjaar ges bij het sociaal-cültureel werk door, met uitzondering van dé va* terecht. "En toen ben ik hier als kanties en kost de deelnemers vrijwilliger blijven hangen", vertelt twee gulden pér avond. ze. Als bijzónder leuk ervaart ze de Veiligheid De avonden worden opgezet vol gens een vast patroon. "De deelne mers hebben vaak wat moeite met de concentratie en door een vast patroon te handhaven proberen we toch wat veiligheid te schép pen". Na de binnenkomst wordt eerst koffie gedronken; daarna gaan de deelnemers bezig met een knutsel-aktiviteit. Later op de avond worden wat spelletjes ge daan, en met name muziekspelle tjes blijken erg populair. De nodige muziekinstrumenten worden ge leend van het hoofdkantoor. "Ge zien de bezuinigingen kunnen we deze instrumenten onmogelijk aanschaffen", vertelt Heidy Nie man. spontaniteit van de verstandelijk gehandicapten. "En ze zijn over 't algemeen vrij goed gehumeurd. Voor mij is het werken met deze deelnemers een echte uitdaging; hier kan ik mijn eigen mogelijkhe den uitbreiden. Bovendien moetje erg flexibel zijn". De bezoekers van de soos liggen qua uitvoering van de verschillen de handvaardigheidsmogelijkhe den beslist niet op hetzelfde ni veau. "De een plakt of schildert graag, de ander vindt dat kinder achtig en wil timmeren en zagen. Wij proberen in beide gevallen de zaak goed te begeleiden, voor zo ver dat nodig is". Het omgaan met verstandelijk ge handicapten levert de vrijwilligers geen problemen op. "Het is even wennen om met een volwassen man of vrouw op dat niveau bezig te gaan, maar ik heb er geen moeite mee. Als je je open opstelt gaat het wel en accepteert de groep je wel. Het ligt ook aan jezelf, watje er zelf van wilt maken". De vier vrijwilligers zijn elke soosa- vond present. "Vier is een prettig aantal op deze groep van twaalf mensen. Met ons drieen zou het ook nog lukken, maar met minder helpers zou het moeilijk worden. Je zou de deelnemers dan een stuk minder aandacht kunnen geven". Het valt Heidy op dat de leden van Woeptidoe' een stuk spontaner zijn dan op de andere clubs. "Ze zijn op dé een of andere manier toch ge hecht aan je. Ze zijn altijd blij als ze je zien en willen je meteen van alles vertellen; en daar moetje dan even de tijd voor nemen". Vanzelfsprekend zijn er uitzonde ringen, avonden die toch wat an ders verlopen, de sinterklaas avond bijvoorbeeld. Ook worden disco-avonden georganiseerd, compleet met stokbrood en huza rensalade en deze avonden blijken erg in de smaak te vallen. Voor Heidy is dit inmiddels het derde seizoen bij 'Woeptidoe'. Ze volgde enige tijd geleden een ago- Onder telefoonnummer 074-91 35 97 is sinds donderdag 10 novem ber het Klachten-Adviesburo van het Provinciaal Patiënten Plat form Overijssel bereikbaar. Elke maandagavond van 19.00 tot 21.00 uur en woensdagmorgen van 09.30 tot 11.30 uur kan men hier terecht bij de geschoolde vrijwilligers van het Patiënten Platform met vragen en klachten over de ge zondheidszorg in Overijssel. Het Klachten-Adviesburo werd opgericht naar aanleiding van het grote aantal klachten dat bij het Provinciaal Patiënten Platform Overijssel (PPPO) binnenkomt. Volgens secretarius De Wilde van het PPPO zijn de enorme verande ringen binnen de gezondsheidzorg m.i.v 16 nóvémber 1988 Spaar-Vrij-Rekening 2!4 (was 2 Spaar-Groei-Rekening tot 2500,- 2500,- -5000, - vanaf 5000,- 2Va (was 2Vé%) 3Vé (was 3%%) 4% (was 5 Spaar-Plan-Rekening 4% (was 5 Rabobank Beleggersrekening tot 25.000,- 25.000,- - 50.000.- vanaf 50.000,- 2]A (was 2%%) y/i (was 3%%) 4% (was 5 Rabobank Woonspaarplan tot 2500,- 2500,- - 5000,- vanaf 5000,- 2!4 (was 2'/£%) y/z (was 3%%) 4% (was 5 Rabobank Kinderspaarplan 4/« (was 4!£%) Rabobank Tienerrekening 3!4 (was3Vè%) Zilvervloot 4 (was 4!4%) Werknemerssparen ambteharen/premie spaarregeling 3% (was 4 spaarloonrekening 4 (was4'A%) wihstdelingsspaarrekening 4!4 (was4'/£%) Montezuma Rev'enge brengst zondagmiddag in Lochem een show. Van onderstaande spaarvormen (welke niet meer kunnen worden afgesloten) wordt de rente met 'A% verlaagd: Spaarrekeningen met opzegtermijn. Spaar-Dirêkt-Rekening. Spaar-Premie-Rekening en Spaarrekening Qrijp-5. wijzigingen voorbehouden Schouwburg Deventer De dansgroep Krisztine de Chatel danes op donderdag 17 november de voorstelling Change, die bijzon dere lichteffecten omvat. Vrijdag 18 en zaterdag 19 novem ber speelt de Drentse vereniging Harm Smeenge de plattelands-co- medie Het Veenspook. Op dinsdag 22 november speelt het Colorado String Quartet (bestaan de uit vier vrouwen) werken van Charles Ives, Beethoven en Brahms. Henk Luymes verzorgt voorafgaande aan het concert een inleiding. In het kader van h'et Stagedoor. Festival brengt de Temba Theatre Company woensdag 23 november het stuk Black Sheep op de plan ken. De voorstelling is in het En gels. Donderdagmiddag 24 november leest Fons Jansen in de bovenfoyer voor uit eigen werk. Museum De Waag f.it 5 rlprcnhrr is m miispnm De Waag de tentoonstelling 450 jaar doperdom in Deventer te zien. De tentoonstelling beücht vieren- eenhalve eeuw geschiedenis van een groep protestanten, die achter eenvolgens Wederdopers, Mennis- ten of mennonieten en tenslotte Doopsgezinden zouden gaan he ten. Schouwburg Lochem De a capella-groep Montezuma's Revenge presenteert zondag 20 no vember vanaf 12.00 uur onder de naam Volume I een muzikale show met drame, humor en vooral veel zang. Dinsdag 22 november staat het blijspel Er Valt eèn Traan op de Tompoes van Annie M.G. Schmidt. Voor de bezetting teke nen Henny Orri, Allard van der Scheer, Henriëtte Tol, Margreet Blanken en Thijs Feenstra. Een dag later, woensdag 23 novem ber komt Tineke Schouten naar Lochem met haar nieuwe show Tinp mpt. ppi r.riffpl hier debet aan. Bovendien kennen veel instellingen geen klachtenre- gelement, hoewel dergelijk regele- ment wettelijk wel is voorgeschre ven, zodat de patiënt niet weet waar hij naar toe moet met zijn klacht en uiteindelijk bij het PPPO terecht komt. Volgens de medewerkers van het Klachten-Adviesburo weten veel mensen niet welke rechten ze als patiënt hebben. Zo komt het nog herhaaldelijk voor dat patiënten die van huisarts willen veranderen, hiervoor van hun huisarts geen toestemming krijgen. Zij hebben daar echter wel recht op. Het klachtenburo adviseert in dit soort gevallen alsnog met de eigen huis arts te gaan praten om de overstap in goede verstandhouding te maken. De werkwijze van het klachtenbu ro moet leiden tot een grotere mon digheid van de patiënt. Iemand die een klacht heeft over een instelling of specialist wordt adviezen gege ven om een klacht op te lossen. Het buro stapt niet in naam van de pa tiënt naar een ziekenhuisraad of specialist toe, dat dient de patiënt uiteindelijk zelf te doen. De vrijiwllgers, dié worden bijge staan door deskundige adviseurs zoals een artsen een jurist, maken na telefonische contacten soms een afspraak met de klager om deze te adviseren en te ondersteu nen. Soms wordt doorverwezen naar bepaalde instanties. Het klachten-Adviesburo is geves tigd aan de Schalkburgerstraat 25a te Hengelo, telefoon 074-42855. De onlangs gehouden collecte ten bate van de Nederlandse Brand wonden Stichting heeft in Holten in totaal 2.046,40 opgebracht. Het plaatselijk comité dankt de collectanten voor de medewerking en de gevers voor het behaalde re sultaat. Maandag 21 november wordt in zaal Vosman de najaarsvergade ring van de ÖLM afdeling Holten gehouden. De agenda vermeldt vanaf 20.00 uur naast de gebruike lijke vergaderpunten eèn inleiding van dierenarts Snoep over zaken als melkerskóórts, mastitisbèstrij- ding en het gevaar van de open Eu- ropse gfenzen van f 1992. over eventuele mogelijkheden tot het indienen van een be zwaar- of beroepschrift kan men zich wenden tot de afdeling Algemene Zaken ter Gemeentesecretarie. De jaarlijkse vergadering van de Sportcommissie met de besturen van de plaatselijke sportverenigingen zal worden gehouden op maandag 13 februari 1989. Tijdens deze bijeenkomst zullen ook de sportprijzen voor het jaar 1988 worden uitgereikt. De toekenning van deze prijzen geschiedt door de Sport commissie, maar voor de sportverenigingen bestaat de mogelijkheid om namen van kandidaten in te dienen. Dit kan tot en met 31 december a.s., uitsluitend schriftelijk en voorzien van een duidelijke argumentatie. NOVEMBER: 18 november: najaarsconcert Hol- tens Mannenkoor; 19 november: Intocht Sinterklaas 25 november: Filmavond Kande- laar. 28 november: Begrotingsvergade ring. 29 november: Koopavond; Sinter klaasfeest gehandicapten 30 november: Koopavond DECEMBER: 1 december: Koopavond 2 december: Koopavond; 6 december: Trekking Sinterklaas actie 14 december: Volkskerstzang 18 decenmber: Veldtoertocht 19 december: Raadsvergadering. 20 december: Kerstbijeenkomst NBvP in Irene. 21 december: Kerst-Inn in de Kan delaar. 22 december: Koopavond 23 december: Koopavond; -Kerst- klaverjastoemooi 26 december: Senioren zaalvoet- baltoemooi sv Holten. 30 december: Filmavond Kande laar JANUARI: 6/7 januari: Nachtvoetbal 't Mos- sink. 15 januari: Oliebollencross. 21 januari: Prinsenbal in Bonte Paard 25 januari: Concert Forum Filhar monisch 28 januari: Prinsenbal in De Poppe FEBRUARI: 4 t/m 7 februari: Carnavalsweek end. 13 februari: Vergadering sport commissie, uitreiking sportprij zen 17 februari: Open huis SGH MAART: 3 maart: Wereldgebedsdag in De Diessenplas. 4 maart: Jaarlijkse Postzegelruil beurs. MEI: 5 mei: Bevrijdingsloop. 28 mei: Senioren mix-toemooi sv Holten. JUNI: 3 juni: Stratenvoetbaltoernooi. 4 juni: Allard van Bruggentoer- nooi. AUGUSTUS: 19 augustus: Triathlon Holten OKTOBER: 28 oktober: Diepe Hel/Holterber- gl°°p. Er zal door de dienst gemeente werken een nieuw advies worden uitgebracht over een oplossing voor de verkeerproblemen in de kerkstraat. De bewoners van de Kerkstraat hebben opnieuw ge klaagd over de toenemende ver keersdrukte in hun straat. Al eerder hadden de aanwonenden hun ongenoegen kenbaar gemaakt over de toegenomen verkeersdruk te. Na advies van gemeentewerken werd toen besloten, dat de kerk straat' meegenomen' zou worden in de totale reconstructie van het cdropscentrum. De bewoners wil len echter niet zo lang daarop wachten. Nadat het advies van ge meentewerken binnen is, zullen de bewoners uitgenodigd worden voor een nieuw gesprek. Een niet alledaags verzoek voor redactionale aandacht kwam deze week bij ons binnen van mevrouw Meddeler uit Haaksbergen. Mevrouw Meddelèr is op zoek naar het origineel van een van onder staande fofo's, die afgedrukt ston den in het jubileumboekje van de basisschool Dijkerhoek, dat is uit gegeven in 1983. Op deze foto's uit plm. 1901 staat afgebeeld haar grootmoeder Janna Rensen (Velle- beemdsjanna), geboren in 1891 in de buurtschap Waterhoek. Op de fóto is zij dus ongéveer tien jaar. Janna Rensen trouwde later met Gerrit Jan Luggenhorst. Het hu welijk duurde niet lang, want korte tijd na de geboorte van haar zoon Gerrit Hendrik, geboren op 30 de cember 1912, kwam Janna te over lijden. De jonge Hendrik heeft zijn moeder dus nooit gekend. Een foto van haar was ook niet voorhanden; slechts bij uitzondering ging men vroeger op de foto, zoals voor de traditionele schoolfoto. Mevrouw Meddeler zou nu zo graag haar vadër, de jonge Hen drik Luggenhorst uit het verhaal, een originele foto willen aanbieden van Janna Rensen ter gelegenheid van het vijftigjarig huwelijksfeest van haar ouders. Wellicht kan ie mand in Dijkerhoek of Holten be hulpzaam zijn bij het opsporen van de foto's. U kunt mevrouw Medde ler bereiken onder nummer 05427- 13654. 1. aan de heer P. S. van der Duin vergunning verleend voor het veranderen van de woning, plaatsen dakkapel Lang straat 11 2. aan de heer J. A. J. Aaltink, Evertjesweg 6 vergunning verleend voor het kappen van 1 eik. Voor het inwinnen van informatie over de zaak zelf dan wel

Holtens Nieuwsblad | 1988 | | pagina 5