Honderden liters soep waren niet voldoende prins uit Splo Holtens Nieuwsblad. Ten Velde: de sport levert al teveel in' Prins Z watt en Gast regeert over Keunedarp Bij kleiner tekort tarieven omhoog Film in De Schure 55 ION Open Deur dienst Concert Holtens Mannenkoor Vier namen dorpshuis Sinterklaas in aantocht Politie houdt het rustig UosifMaogf e®si fraaie aisuonseeniiieuMe Holtens Nieuwsblad Woensdag kf november 1988 - 42ste jaargang - no.47 Abonnementsprijs f 37,90 Losse nummers 90 cent Gedrukte oplage 3075 k Zondag 20 november wordt in jc De Schure de film The Untoucha bles vertoond. De film begint om hald drie en de kosten bedragen 3,50 tot 15 jaar; ouderen betalen 4,50. de daarop volgende fil wordt ge draaid op zondagmiddag 11 de cember: mannequin; als laatste film dit jaar wordt op eerste Kerst dag de film Amsterdamned. Psychiater Waar vroeger een liter melk over de toonbank ging en een pondje kaas, woont nu het psy chologen paar drs. Jet van San ten en drs Bart de Ruyter de Wildt. Na enige jaren vanuit een huurhuis in Nieuw Heeten hun praktijk te hebben uitgeoe fend, hebben zij zich nu defini tief op de Kol gevestigd. In het Holtens Nieuwsblad een ge sprek met hen. Japan Nu August Müller defnitief zijn internationale carriere heeft afgesloten, leek het er op dat er voorlopig geen Hol tense spor ters internationaal actief zou den zijn. Daarbij hadden we buiten de touwtrekkers van OKIA gerekend. Twee van hen, Egbert Jansen en Wim Mars man zulen de Holtense kleuren vertegenwoordigen in het touwtrekteam dat deel neemt aan wedstrijden in Japan. COC Twee keer een volle zaal tekent de belangstelling waarop het amateurtoneel in Holten on danks de televisie nog steeds kan rekenen. De Christelijke Ontspanningsclub COC vierde i! het afgelopen weekeinde in de Kandelaar het 35 jarig bestaan, waarvan in het Holtens j Nieuwsblad een verslag. Vrijwilligers In onze serie over vrijwilligers in {lolten dt keer een gesprekje i met de medewerkers van de soos voor geestelijk gehandi- capten Woeptidoe, die weke lijks de gehandicapten uit Hol ten een plezierige avond bezor- gen. Tot nu toe blijft de deelna me beperkt tot de bewoners van de Lathmer. De drempel voor andere geestelijk gehandi capten uit Holten blijkt, onno dig, nog te hoog. In de keuken van bejaarden centrum Diessenplas kunnen ze vermoedelijk de eerste we ken geen erwtensoep en olie bollen meer zien of ruiken. Niet minder dan 470 liter erw tensoep en 'duizenden' olie bollen werden door kok Timo Besten en zijn mensen dins dag in een continu bak- en kookproces geproduceerd, maar dat bleek nog niet vol doende om aan de vraag te voldoen. De tweejaarlijkse bazar van Dies senplas mocht zich traditiege trouw dus weer op een grote be langstelling verheugen. Direct 's morgens na de opening stroomden de eerste belangstellenden al bin nen en dat animo nam de rest van de openingsuren niet af., Zoals ge bruikelijk had de activiteitencom missie weer een aantal aantrekke lijke loterijen en spelletjes bijeen gebracht waar de bezoekers vor een klein prijsje aan konden mee doen. Zo kon men prijzen winnen bij het raden van de stemmen van 'bekende Holtenaren', moest de voornaam van vader beer worden geraden, kon men meedingen naar een fraai gehaakt tafelkleed en was er een merkenspel. Bij de grabbel ton en prijzenboom was het altijd raak. Verder was er nog een laby- rintspel en het Avro spel. Maar de meeste belangstelling ging toch uit naar het Rad van Avontuur, waar men allerlei heerlijke taarten en salades, allemaal van de beken de Diessenplaskwaliteit, kon win nen. Door de bewoners van Diessenplas is in de afgelopen twee jaar weer een groot aantal fraaie handwer- kartiekeln vervaardigd, die vlot van de hand gingen. Zo waren er fraaie tafelkleden, kinder- en baby- kleding en kussenovertrekken. Bijzonder mooi waren de in fijne kruissteek uitgevoerde rozen 'schilderijen'. Opvallend was ook Directeur Postma van Diessenplas hield de spanning er in bij het rad van avontuur. het fraai en zorgvuldig uitgevoerde zar nog niet bekend. Tegelijk met houtdraaiwerk dat was uitgestald, de namen van de prijswinnaars Bij het ter perse gaan van deze zullen wij daar in de krant van vol- krant was de opbrengst van de ba- gende week op terug komen. Uitgeversmaatschappij Van der Loeff bv in samenwerking met de stichting „Holtens Nieuwsblad" Stichtingsbestuur W. H. Beyers, secretaris, Kollingserf 4 7451 XC Holten tel. 05483-6 30 22 Advertenties: Getfertsingel 41 Enschede tel. 053-84 28 42 Redactrice: Frederique Rentenaar tel. 05428-15 00 Redactioneel adres: Dorpsstraat 24b tel. 05483-6 38 03 Openingstijden redactie: vrijdagmorgen 9-12 uur Advertentie-adviseur: W. Frederiks Pr. Hendrikstraat 18 Nijverdal tel. 05486-1 32 64 Advertenties en abonnementen kunt u in Holten opgeven bij: G. W. Knapen Larenseweg 3, tel. 6 12 24 tot dinsdag 12 uur in Bathmen H. Voogsgeerd Deventerweg 34, tel. 16 65 tot dinsdag 12 uur Voor klachten bezorging: G. W. Knapen, Larenseweg 3, tel. 6 12 24 iiiiuipiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiimiiiiiii "Stao Pal en Lach Onmeunig". Wie de lijfspreuk van Keune- darps nieuwe carnavalsprins Zwatten Gait goed bekijkt, weet meteen waar hij vandaan komt. Juist, uut Splo. Voor het eerst in het 21-jarig bestaan van de Fienpreuvers regeert een prins uit de buurtschappen over carnavalesk Holten. Samen met zijn trouwe adjudant Willem Vruggink (van de Biester) maakte Gerrit Rensen afgelopen zaterdag zijn opwachting bij De Pop- pe. Niet in een overall, zoals hij graag gewild had, maar wel op klompen. De Boer van 't Straetje, Strijder voor de Bosschool en Beschermer van de vogelstand in het algemeen en de kor- hoender in het bijzonder verraadt zijn afkomst niet. "Eindelijk een prins uit Splo" verzuchtte menigeen in de zaal verge noegd. voor dat de, na een opzienbarende striptease plotseling ook in het oranje geklede prins en adjudant triomfantelijk de zaal werden uit gedragen. Uiteraard niet zonder dat iedereen nog één keer het "Ne derland oh Nederland" aanhief en met een oranjebittertje in de hand het afscheid luister bij te zetten. Eerder op de avond al werd af scheid genomen van enkele leden van de Raad van Elf en veldwach ter Lucas. In de plaats van André Schuchard en Herman Deijk kre gen Wilco Bannink, Frans Hoes en Gert-Jan Scheperman de versier- De verrassende bekendmaking van de nieuwe prins vormde het hoogtepunt van de gezellige Elfde van de Elfde-avond van De Fien preuvers. Holten bewees eens te meer zonder inmenging van bui tenaf best een geslaagd feest te kunnen bouwen. De met veel bom barie aangekondigde, maar dus niet erg professionele, zanger Jay Delmore liet letterlijk niets van zich horen. Nadat er tevergeefs een uur op de topattractie van dc avond was gewacht (het Maarkelse orkest Twilight zorgde ervoor dat niemand zich ondertussen verveel- de) werd zijn naam definitief uit selen omgehangen terwijl de nieu- Waai kwaliteil minder kost dan b denkt RUSSEN Daltonstraat 13 Nijverheidstr. 11 05480-1 33 47 het programma geschrapt. Meneer Delmore hoeft zich dus nooit meer in Holten te vertonen. Wat ook niet doorging was de be kendmaking van de Keunedarper van het Jaar, zij het dat daar droe ve familie-omstandigheden aan ten grondslag lagen. Daardoor zal Dick Plekkenpol, in zijn functie als voorzitter van de Stichting Folklo- refestival Holten, later de bijbeho rende versierselen krijgen uitge reikt. Afgang Naast de opkomst van de nieuwe prins vormde de afgang van Prins Anne Bouke van Gelderen en zijn adjudant Teun de Zwarte een hoogtepunt van de avond. Nog één keer herleefde daarbij het enthou siaste EK-sfeertje van afgelopen zomer waarin het Nederlands voet balelftal in Duitsland zo'n fraai re sultaat behaalde. In een volledig oranje versierde zaal zorgden fraai uitgedoste Oranje-supporters er- Holtens Nieuwsblad Parker-Jotter ballpoint geïnformeerd. daarvan verzekerd. opgeeft. Geef dat ook eens aan een ander door! Gebruik deze bon voor het opgeven van een nieuwe abonnee. Inzenden aan: Holtens Nieuwsblad Antwoordnummer 97 7500 VB Enschede Naam: Adres: Postcode: Woonplaats: Geeft op als abonnee voor het Holtens Nieuwsblad Dhr./mevr.: Adres: Postcode: Woonplaats: Hij/zij betaalt het abonnementsgeld perj jaar ad f 37.90 we veldwachter Wamelink (Roelf- Jafi Warrink) de inbreng van de Toga-club in het carnavalsgebeu- ren nog eens extra versterkt. Spe ciaal voor hem was eerder op de middag in Amsterdam nog een po- litiekostuum op maat gehaald. De pet was niet zo'n probleem. Daar voor kon het hoofddeksel van de allereerste Fienpreuvers-veld- wachter Blonde Deijk worden ge bruikt. Opkomst Aan spreekstalmeester president Jan Markvoort was het de taak de spanning op te voeren voor de be kendmaking van de nieuwe prins. De zaal, waarin Espelo met een bus In de Gereformeerde kerk 'De Kandelaar' wordt zondag 20 no vember weer een Open Deur- dienst gehouden. De dienst begint om 19.00 uur, de samenzang om 18.50 uur. Voorganger tijdens deze dienst is dominee A. Schellevis uit Dedems- vaart, destijds initiatiefnemer van het Open Deurwerk te Holten. Hij gaat een toespraak houden over het onderwerp 'Wat een ver- beeld-ing'. De zanggroep 'El-Shaddai' uit Wierden verleent haar medewer king aan deze dienst. Zoals een Sploder betaamt, nam Prins Zwatte Gait op z'n klompen de hulde van het carnavalsvolk in ont vangst. vol feestvierders goed vertegen woordigd was, kreeg aan de hand van attributen en aanwijzingen al snel een indruk welke kant het op zou gaan. Een melkbus, de klan ken van Frau Haverkamp, opgezet wild, een jager en een drijver ("Kees Bos!" klonk er daarna luidkeels), de Bosschool en het Splose Bos duidden steeds meer in de richting van Espelo en toen onder de klan ken van het Splose volkslied en in het gezelschap van een onvervalst keun en twee sneeuwpoppen de prins verborgen in het groen werd binnen gereden, was er helemaal geen twijfel meer. Op "peppels" stapte Gerrit Rensen triomfante lijk uit de anonimiteit. Uiteraard in 't plat hield Zwatte Gait zijn maiden-speech, waarin de dichterlijke hand van Jan Lue- sink duidelijke sporen had achter gelaten. "Hoog tied dat er een prins uit de buurtschappen zou komen" vond prins Gait. En hoewel een Sploder normaal kort van stof is, pakte hij nu eens goed uit. Met name het behoud van de Boss- school ligt de prins na aan het hart. "Sta Pal voor het Lager Onderwijs" borduurde hij voort op de beginlet ters SPLO. Maar ook de vogel stand kan op zijn bescherming re kenen. Prins Zwatte Gait sprak bo vendien de verwachting uit dat er volgend voorjaar extra veel aan dacht aan de optocht wordt be steed. "Darpers en Sploders, maak er wat aparts van!" riep hij iedereen op. Waaraan hij meteen toevoegde dat het carnaval een week wordt opgeschoven wanneer het begin fe bruari flink sneeuwt. Dan gaat Es pelo immers bezig met een reu- zensneeuwpop, die de buurtschap weer in het Guinness Book of Re cords moet brengen. Vandaar ook de twee sneeuwpop-secondanten die Zwatten Gait had meege bracht. Niet Wim Toorneman, maar Wim Vruggink bleek de nieu we adjudant, die zijn prins meteen meenam in de polonaise. Dankzij het traditionele "prinsra den" kon Gerrit Rensen Minie Bos man en Herman Koopman van de Oudheidkamer Hoolt'n ook nog eens verblijden met een bedrag van f 1001,00. De hieraan verbon den hoofdprijs ging naar Ria Nij- land (Witmoorsweg) die de dagreis met de O AD won. De andere vijf prijswinnaars die de naam van Gerrit Rensen aankruisten heb ben of krijgen nog bericht. Het Holtens Mannenkoor geeft op vrijdag 18 novemnber zijn traditio neel najaarsoncert in De Kande laar. Het koor, onder leiding van zijn di rigent Bert van Jaarsveld, heeft voor dit concert tal van nieuwe stukken van bekende componis ten op zijn programma genomen. Traditiegetrouw wordt alles a ca- pella, dat wil zeggen zonder muzi kale begeleiding, gezongen. Uit zondering op deze regel is: Jesus bleibet meine Freude, van J.C. Bach. Bij deze cantate neemt Heri- ny Kruk-Aanstoot plaats achter het orgel Om een zo breed mogelijk publiek te bereiken, wordt dit concert be gonnen met veel bekende geestelij ke liederen. Daarnaast valt een keur van graag gehoorde wereldlij ke stukken te beluisteren. Het concert begint om 20.00 uur en de toegang is geheel gratis. De oproep in de gemeentelijke ad vertentie om een naam te beden ken voor het nieuwe dorpshuis, heeft tot nu toe vier reacties opge leverd. Volgens wethouder Dalhui- sen kan men daar wel een keuze uit maken, maar nieuwe inzendingen zijn nog welkom. Het sportcommissielid Jan ten Jen Velde becijferde dat de sport Velde heeft maandagavond in de sportcommissie zijn ongerustheid uitgesproken over de toenemende bezuinigingen die ook de sport treffen en een voorstel gedaan, het kleinere tekort op de sportbegro- ting aan te wenden voor de sport. De etalages en kranten staan al 'bol' van de geschenken voor het komende Sinterklaasfeest. Aan- staande zaterdag mag voor het eerst de schoen worden gezet want sUmr van de sportcommissie wU dan arriveert hy in Holten om al- h(ervan 4000 ^den structureel in de afgelopen vier jaar al dertig procent heeft moeten inleveren. Uit de begroting, die door de sport commissie unaniem werd aange nomen, blijkt dat er in het afgelo pen jaar zuinig omgesprongen is met de sportgelden en zal in het ko mende begrotingsjaar het nadelig saldo opnieuw kunnen dalen. Door verschuiving van de personeelslas ten en andere maatregelen, zoals een korter seizoen valt het nade- ling saldo voor Twenhaarsveld la ger uit dan was begroot. Ook voor de andere accommodaties als sporthal 't Mossink en sportpar ken Meermanskamp en Vletgoor wordt een daling van het nadelig lereerst tussen twee en vier uur met de kleinere kinderen een gezel lig feest te vieren in het gemeente huis. Aansluitend houdt de Goed- aanwepden voor een subsidie voor sportstimuleringen, maar verder wil men niet gaan en wacht men eerst de behandeling van de on- heillgman dan een rondrit door het Iangs ultgebrachte sportaota dorp. De route is als volgt: Gemeentehuis, Dorpsstraat, Kei- zersweg, Gaardenstraat, School straat, Rietmolenstraat, Oranje- Voorzitter Johan Groeneveld ver klaarde dat bezuinigen op zich geen doel is van de sportcommis sie, maar dat het er om gaat dat de sporter er zo weinig mogelijk van straat, Noordenbergstraat Kozak- merkt WeUlouder Wes^riJk van kenstraat, Waardenborchstraat, Noordenbergstraat, Oranjestraat, Gemeentehuis. sportzaken wees er op dat sporters bij de bezuinigingen zoveel moge lijk buiten schot zijn gebleven en dat er alleen op de accommodaties is bezuinigd. Door zelfwerkzaam heid van de sportverenigingen kan de verhoging van de tarieven van de accommodaties beperkt blijven tot twee procent. Slechts de tarie ven voor het zwembad gaan met gemiddeld tien procent omhoog. Uit de begroting blijkt, dat het met de reclameborden in de sporthal nog niet zo hard loopt. Voor het ko mend jaar hoopt men echter hier de eerste inkomsten van binnen te krijgen. De inwoners van Holten hebben af gelopen maandag weinig gemerkt van acties bij de politie. "We heb ben zo'n beetje zondagsdienst ge draaid om een aantal van de colle ga's de gelegenheid te geven naar de grote demonstraties in Hengelo en Arnhem te gaan. Het publiek heeft daar weinig van gemerkt. We zijn in Holten ook niet zo demon- streerderig, al staan we wel achter de protesten", aldus groepscom mandant G.W. Oberink.

Holtens Nieuwsblad | 1988 | | pagina 1