Hoort wie klopt daarJe zingt het en je luistert ernaar Leren spelen met Playskool Goed speelgoed biedt meer dan vermaak alleen Jeugdencyclopedie Gedicht en surprise horen erbij Spelen dat je groot bent Servies voor keukenprinsessen Lekker aan het werk met alle kleuren van deregeboog Vroege Sinterklazen hebben de beste keus Snelle sieraden van papier Allerlei knuffels van groot tot klein SINTERKLAAS-ELPEES BOUWEN VOORT OP RIJKE TRADITIE Voor de kolenkachcl staan de schoentjes. Met water, peen en aardappel. Kinderen zingen ernstig over de stoomboot en kapoentje. Vol verwachting klopt hun hart. De volgende morgen vinden ze dan misschien een bromtol of een pop met vlechten in het haar en twee kaatsenballen in een net. Dat was vroeger toen we nog kolen stookten. Nu we al lang op gas over zijn, zijn ook de cadeautjes veran derd. Kinderen hopen op een walk man met cassettebandjes of de nieuwste plaat van kinderen voor kinderen in de schoen. De pop met vlechten is een volwassen Barbie geworden. De kaatsenballen maak ten plaats voor een leren voetbal of een tennisracket. Wie nu denkt dat daarmee ook de stoomboot van het toneel ver dween, zit ernaast. Het Sinter klaaslied blijft wat het is, al zijn de teksten nog zo achterhaald. Platenzaken Dat is ook de ervaring van de eige naren van platenzaken. Elk jaar op nieuw bestellen zij een bescheiden aantal Sinterklaasplaten. Die pla ten zijn vaak al jaren terug uitge bracht. Het maakt niet uit. De enke le nieuwe plaat met progressievere teksten die wordt uitgbracht, haalt het toch niet. Er worden er mis schien een paar verkocht, maar dan houdt het op. De mensen willen ge woon de oude, vertrouwde liedjes. 'Zie ginds komt de stoomboot...' De oude vertrouwde liedjes worden het meest verkocht. Kinderen voor kinderen De enige kinderplaat die voor Sin terklaas de deur uit vliegt, is de nieuwe elpee van Kinderen voor Kinderen. 'Daar zitten dan ook ech te conceptdenkers achter', menen de platenzaken. En het doet de nos talgische Sinterklaas gevoelens geen geweld aan. Voor de centrale verwarming staan de schoentjes. Kinderen luisteren en zingen mee met de Leidse Sleuteltjes. Hoort wie klopt daar kinderen. En dè volgen de morgen zijn ze dolgelukkig met de cadeautjes waar geen enkele tekst in heeft voorzien. Het is een dik boek met wel 128 bladzijden en het doet een beetje stripachtig aan. Het behandelt uit eenlopende onderwerpen die lo gisch zijn gerangschikt. Er staan enorm veel weetjes in die een goede basis vormen voor de algemene ont wikkeling. Het is bepaald niet saai, het ziet er levendig uit en de be schrijvingen zijn plezierig duide lijk. 45 TP 128 De aarde, de natuur, geschiedenis, landen en volken, kunst, weten schap en techniek zijn de hoofd-on- dewerpen. Daaruit vloeien en groot aantal sub-onderwerpen voort. Acht tot twaalfjarige zullen ge boeid raken door de korte heldere teksten en de vaak humoristisch ge tinte illustraties. Een lekker boek voor in bed en op de bank. Ze zullen met lezen niet wachten tot ze echt iets willen weten. Daarvoor biedt dit boek teveel uitdaging. Auteurs: Jane Elliot en Colin King. Vertaald door: Henje Schipper. Uitgever: Cantecleer. Prijs 22,50. Doen alsof. Dat is spannend. Net of ze papa of mama zijn. De grote men sen nadoen. Op weg naar hun werk. Of boodschappen doen. Leerzaam en leuk. Ze ontdekken steeds meer. Ze begrijpen steeds beter. Fisher price brengt spelenderwijs de grote dingen in hun kleine leventje, zoals deze speeltent met speciale eigen schappen 99,-.). Het is net een echt huis. Hoewel Sinterklaas in de eerste plaats een kindervriend is, beleven ook ou deren veel plezier aan de zijn telkenjare uitbundig gevierde verjaardag. Het uitpakken van surprises en het voorlezen van de zelfgemaakte gedicht jes is altijd weer even spannend. Je bent nooit te jong om te leren. Natuurlijk gaat dat allemaal niet vanzelf. Ouders helpen daarbij, maar de hulp van goed speelgoed is onontbeerlijk. Playskool is speciaal ontwikkeld voor kleine ontdekkingsreizigers van nul tot ongeveer zes jaar. Kwaliatief hoogwaardig speelgoed dat is afgestemd op de verschillende ontwikkelingsfasen. Ook de voorpret tijdens het maken van zo'n surprise is een wezelijk on derdeel van het Sinterklaasfeest. Hoewel het bedenken van het bij passende rijmpje of gedichtje vaak heel wat hoofdbrekens kost, hóórt ook dat erbij. Het leukste is een op de persoon toe gesneden surprise te maken. Er zijn legio mogelijkheden: een grote pop als vrijer of een cake voor een snoep(st)er met een pakje erin of een aanwijzing waar dit verborgen ligt. Luie mensen kun je doormid del van steeds andere aanwijzingen het hele huis op en neer laten lopen. Laat uw fantasie de vrije loop en de ideeën borrelen vanzelf op! Maak uw gedicht nooit te lang. Wordt het voorgelezen in een groter gezelschap, dan kan de aandacht al gauw verslappen. Maak het ook niet té persoonlijk, tenslotte is het een heerlijk avondje... Natuurlijk wordt het Sinterklaas gedicht ondertekend door de Goed heiligman zelf en verraad u nog niet wat er in het pakje zit. Dat moet tot het laatste moment een verrassing blijven. Nu vlug aan de slag. Moei lijk is het niet. Veel plezier. Speelkleed Vernieuwd is het zachte speelkleed vol verrassingen. In een donzen nes tje zit een vogeltje en even verderop zit een konijntje met een belletje in zijn holletje. Ook zit er in het kleed een pieper die je wel hoort maar niet ziet. Gaat baby mee uit, dan vormt het kleed een opbergzak waarin speeltjes kunnen worden meegeno men. Leeftijd: vanaf 3 maanden. Prijs: 59,95. Stapeltoren Stapelen, sorteren, ballen die rollen en vallen. Kortom, een hoop speel- plezier. De toren is opgebouwd uit drie losse, kleurige etages die samen op een doorzichtig bakje passen. Als de ballen door de opening val len, is het steeds weer spannend waar ze eruit zullen komen. Leef- tijd: vanaf ƒ24,95. 6 maanden. Prijs: Een compleet servies voor vier per sonen met afdruiprek voor keuken prinsessen: borden, kommen, gla zen, messen, vorken en lepels. Alles past op het afdruiprek. Ook is er van Fisher-Price een flui tende ketel met trillende deksel, compleet met twee kopjes, schotel tjes en lepeltjes. Nog mooier wordt het met de ontbijtset met 'echt' spetterende braadpan, vier eieren die open kunnen barsten, plakjes spek, sneetjes brood, borden, vor ken en opbergdoos voor de eieren. Promenade De grote angst van moeders èn kleintje is elkaar kwijt te raken in een drukke straat of winkel. De op lossing daarvoor is promenade. Moeder en kind zijn met elkaar ver bonden door een rekbaar koord. De zachte banden passen dankzij een klittebandsluiting makkelijk rond de pols. Zo kunnen kleintjes veilig van hun vrijheid genieten en heb ben moeders hun handen vrij. Leef tijd: vanaf anderhalLjaar. Prijs:, ƒ24,95. Eerste speeltjes Nieuw in de Knuffelstof-serie van Playskool zijn de 'Eerste Speeltjes'. Ze zijn gemaakt van vijf verschil lende voelstof jes en hebben een leu ke speeleigenschap. De ster heeft een draaiende, doorzichtige bal in het midden met rammeltjes erin. De vlinder heeft een kindveilig spie geltje op z'n buik voor kiekeboes- pelletjes. Leeftijd: vanaf 3 maan den. prijs: 17,95. Ei ei eieren Een helder gekleurde eierdoos ver bergt twaalf eieren die nèt echt lij ken. Maar als je ze opent, blijken het teleieren te zijn. Er zijn allerlei ma nieren om spelenderwijs te leren tellen en passen. Bijvoorbeeld door de pinnetjes en de gaatjes te tellen. Of door de nummers aan de binnen kant van de eierhelften met elkaar te vergelijken. Puzzelkubussen Nieuw ook zijn de puzzelkubussen. Waar hoort toch dat vrolijkejiob- belpaard? En waar past die gezelli ge beer? Zitten alle puzzelstukken op hun plaats, dan kan er een mooie toren van worden gebouwd. Ook de losse figuurtjes kunnen gestapeld worden. Ook zijn er figuurtjes die op elkaar passen, zoals een meisje op een hobbelpaard. Prijs: 27,95. Drumstel Je komt bijna handjes tekort, zoveel mogelijkheden heeft het kleurige drumstel van Playskool. Vijf com plete slagwerkinstrumenten, twee trommels (elk met een ander ge luid), een bekken, een koe-bel, xy lofoon, een klankbord en twee drumstokken. Het drumstel past op je schoot. Leeftijd: vanaf 2 jaar. Prijs: 69,95. Nopper speelsets Nieuw in de Nopper speelsets zijn bouwdozen voor een huis, een trein en een boot. Ze sluiten aan op het al langer bestaande assortiment van Nopper. De treinsetkost 49,95, de boot 29,95 en het huis 34,95. Elk kind is creatief. Om die creati viteit te kunnen ontplooien, heeft zo'n kunstenaar goed gereedschap nodig. Dat gereedschap moet niet alleen zijn afgestemd op de fanta sie, maar zeker ook op de mogelijk heden van het kind. Een schaar moet veilig zijn en goed in een hand je passen. Een viltstift moet niet vlekken. Een tekendoos moet mak kelijk open gaan, maar ook goed sluiten. Uw speclgocdwinkelier heeft goed nagedacht over de wen sen van de kleine kunstnaar en heeft een uitgewogen collectie creatieve materialen. 'Wie het eerst komt, die het eerst maalt', zegt men wel eens. Dat geldt ook voor Sinterklaas en zijn helpers. De komst van de Goedheiligman betekent een drukte van jewelste in de speel goedwinkels. Daarom raden wij u aan niet tot de laatste week te wachten, maar tijdig uw inko pen te doen. Dat heeft grote voordelen. U heeft dan volop keus en bovendien is het in een wat rustiger winkel veel pretti ger kopen. Ook kunt u dan reke nen op een deskundig advies, want de speelgoedadviseurs kunnen alle aandacht aan u be steden. Een saaie trui of een dolle bui? Maak van papier eens een sieraad. Duurzamer naarmate er meer aan dacht aan de afwerking wordt be steed. Het boekje geeft zeer origine le voorbeelden die vaak juist omdat ze zo eenvoudig zijn, opvallend mooi of grappig zijn. De werkteke ningen zijn duidelijk, de kleurenfo to's geven een goed beeld van het re sultaat. Gekleurd karton, origami- papier, bekertjes, folie, reclamefol ders, tijdschriften. Allemaal ge schikt voor sieraden die ook nog eens passen bij de hedendaagse trend. Ateur: Guusanke Vogt. Uit gever: Cantecleer. Prijs 17,50. Poppen, beren, poezen en konijnen, van heel zacht tot lekker stevig. Vriendjes en vriendinnetjes voor je leven. Want de moderne poppen en speelgoeddieren hebben een duide lijke meerwaarde gekregen als u ze vergelijkt met de oude generatie. Dat komt niet alleen doordat ze veel vakkundiger zijn uitgevoerd en de materialen duurzamer zijn gewor den. De poppencollectie van Intertoys geeft bijvoorbeeld een afspiegeling van de wereld rond het kind. Baby poppen zijn haast niet meer te on derscheiden van echte babies. Er zijn mollige meisjes en jongetjes die plassen, 'mamma' roepen, huilen en keurig een boertje laten. Je kunt ze net zo verzorgen en knuffelen als mamma het kleine broertje of zusje doet. Er zijn jonge-dames-poppen mét prachtig lang, echt haar, die met een bewegend mondje tegen je praten en je ook nog aankijken. 'Kleine' zussen die net zulke leuke kleren dragen als je zelf doet, maar er zijn ook poppen die jóu een verhaaltje vertellen en voor jou zingen. Speelgoed is meer dan een presentje bij traditionele gebeurtenissen zoals Sinterklaas, Kerst en verjaardag. Het is een gegeven dat spelen in belang rijke mate bijdraagt tot het ontwikkelen van de persoonlijkheid van het kind. Steeds meer ouders onderkennen dat speelgoed in de loop der jaren educatiever is geworden en méér biedt dan vermaak alleen. Speel goed wordt dan ook steeds vaker ge kocht als het kind qua ontwikkeling eraan toe is. Op elk moment van het jaar. Dat neemt niet weg dat het meeste speelgoed in de tweede helft van no- Schommrm nWM vember en in december wordt ge kocht. Zoals ieder jaar is er ook nu geweldig veel nieuws te koop. De nieuwste trends worden vaak aangegeven door de grote speel- fabrikanten, de filmindustrie en de massa-media radio en televisie. Wat op de buis verschijnt, ligt ook in de speelgoedwinkels en anders om. De ontwikkelingen in de speelgoed branche gaan geweldig snel. Door dat trends elkaar in hoog tempo op volgen en het leeuwedeel van het speelgoed wordt geïmporteerd, ver anderen de collecties steeds van sa menstelling. Wat nu 'in' is, kan over enkele maanden onverkrijgbaar zijn. Let daarom bij uw aankopen behal ve op de kwaliteit, de spelmogelijk- heden en de prijs ook op dat aspect. Vooral als een kind een aantal jaren moet kunnen 'doorbouwen' is dat belangrijk. Met merken als Lego, Fabuland, Duplo, Playmobil, Fis her-Price, Marklin, Trix, Fleisc- hmann en Fallcr, koopt u wat dat betreft een stukje zekerheid. De Transformers zien we na de intro ductie in 1987, dit jaar versterkt te rug, maar bij veel ander speelgoed plaatsen wij grote vraagtekens of dat december 1989 nóg te koop zal zijn.

Holtens Nieuwsblad | 1988 | | pagina 15