Expositie dwangmatige werken in gemeentehuis Diessenplas wil meer tijd voor verzorging ouderen Holtens Nieuwsblad Drumband HMV weer op weg naar eredivisie Aantal knelpunten in dienstverlening Opgave voor 1 bloeddonor Tweedehands speelgoed in Dijkerhoek Voetbalinstuif in De Waag Opbrengst Nierstichting U ontvangt een fraaie Parker-Jotter ballpoint als u ons een nieuwe abonnee opgeeft. BON Ouderavond De Schakel Open Huis in apotheek Tekencursus voor kinderen Holtens Nieuwsblad Donderdag 13 oktober 1988 - 40ste jaargang no.41 Abonnementsprijs f 37,90 Losse nummers 90 cent Gedrukte oplage 3075 Paarden Holten heeft er een paarden sport-evenement van allure hij. Hoewel de zaterdag gehouden lange afstandsrit te paard door het slechte weer een aantal af zeggingen kende, waren de er varingen van de deelnemers zo positief dat er volgend jaar een rit wordt uitgezet. Vooral fjor- denpaarden en hun berijders leefden zich in de fraaie natuur rondom Holten heerlijk uit. Rampenplan Voor veel Holtenaren heeft de ondergrondse bunker aan de Oranjestraat toch wel geheim zinnige trekjes. Het Holtens Nieuwsblad daalde af in de ver trekken waar vroeger de men sen van de Burgerbescherming hun domicilie hadden gekozen. Daar blijkt nu een efficiënte or ganisatie te zetelen die be stuurd wordt vanuit het kabi net van de commissaris van de Koningin in Zwolle. Een gede tailleerd rampenplan moet ons behoeden voor allerlei cata strofen. 'Dwangmatige werken' zou je de schilderijen kunnen noemen die van 12 t/m 24 oktober in de hal van het gemeentehuis hangen. In 1985 studeerden de kunstenaressen Hana Sebestikova en Gerina Zon der af aan de AKI in Enschede en sinds die tijd is childeren hun be stemming. Ze kunnen niet anders. Het resultaat van die dwangmati ge schilderdrang kan tijdens de openinguren van het gemeente huis (maandag t/m vrijdag van 09.00 uur - 12.30 uur en van 13.30 uur -16.00 uur) in ogenschouw or den genomen. De bezetenheid van Hana Sebesti kova richt zich de laatste tijd voor al op huizen. Zij woont in een huis dat gedoemd is om te worden afge broken, maar de beslissing daar over wordt steeds uitgesteld. In tussen leeft zij, achtervolgd door dat noodlot, in het oude, enigszins vervallen huis en voelt zich hele maal ontheemd. "Ik kan aan niets anders denken dan aan dat huis" vertelt ze en dat is te zien aan haar recentste werk. Het zijn hele reek sen huizen die in ruwe, haast bru tale verfstreken zijn neergezet. Dat primaire wordt nog eens bena drukt door de elementaire vormen. Het zijn huizen zoals een kind ze tekent: een rechthoekig blok met een puntdak, geschilderd op Rus sisch handpapier met rafelige han den. "Eigenlijk moeten ze staan" vindt Hana. "Huizen hangen niet." Maar om praktische redenen han gen de huizen, in relatief beschei den formaten, ook in het gemeen tehuis van Holten aan de muur. Ze zijn er niet minder sprekend door geworden. De innerlijke veront waardiging van Hana over de ko mende afbraak van haar huis druipt er vanaf. Oud materiaal Voor Gerina Zonder geldt een an dere fascinatie. En wel voor oud, doorleefd materiaal. Dat kunnen plaatjes zink, koper of lood zijn, het liefst flink verroest. De kunstena res zoekt ze op schroothopen en neemt ze als waardevolle trofeeën mee naar huis. Daar worden ze zorgvulig bewaard en, al dón niet verknipt, verwerkt in een patroon van grotere en kleinere vlakken waarin naast de gevonden materi alen ook verf-en potlood zijn ge bruikt. De werken op de tentoon stelling in Holten zijn met soortge lijke, gemengde technieken ver vaardigd. Opvallend is dat die werken er als geheel niet doorleefd of verweerd uitzien, maar door het kleurgebruik juist helder en spran kelend overkomen. Vaak is er een tweedeling; boven en onder of links en rechts. Geordend en even wichtig, iets wat de kunstenares nodig zegt te hebben om de eigen chaotische gedachten en gevoe lens te kunnen ordenen. Uitgeversmaatschappij Van der Loeff bv in samenwerking met de stichting „Holtens Nieuwsblad" Stichtingsbestuur W. H. Beyers, secretaris, Kollingserf 4 7451 XC Holten tel. 05483-6 30 22 Advertenties: Getfertsingel 41 Enschede tel. 053-84 28 42 Redactrice: Frederique Rentenaar tel. 05428-15 00 Redactioneel adres: Dorpsstraat 24b tel. 05483-6 38 03 Openingstijden redactie: vrijdagmorgen 9-12 uur Advertentie-adviseur: W. Frederiks Pr. Hendrikstraat 18 Nijverdal tel.05486-1 32 64 Advertenties en abonnementen kunt u in Holten opgeven bij: G. W. Knapen Larenseweg 3, tel. 6 12 24 tot dinsdag 12 uur in Bathmen H. Voogsgeerd Deventerweg 34, tel. 16 65 tot dinsdag 12 uur Voor klachten bezorging: G. W. Knapen, Larenseweg 3, tel. 6 12 24 Wie de afgelopen jaren nog geen bloed heeft gegeven op de donor- Een schilderij uit de sene '12 x zonder titel' van Genna Zonder, zoals die avond van het Holtense Rode inhet Holtense gemeentehuis hangt. Krats en dus niet automatisch een oproep krijgt voor maandag 24 ok- Op zaterdag 22 oktober wordt in 't Bonte Paard in Dijkerhoek weer een speelgoedbeurs gehouden. De verkoop vindt plaats van 10.30 uur tot 14.00 uur. In goede staat verke rend speelgoed voor alle leeftijden kan de avond tevoren' (vrijdag 21 oktober) van 18.30 uur tot 21.00 bij 't Bonte Paard worden aangele verd. Men bepaalt zelf de verkoop prijs, waarvan 25 procent ten goe de komt aan de Dijkerhoekse peu terspeelzaal en ter dekking van de onkosten. Inlichtingen bij Minie Podt, tel. 63756. Voetballiefhebbers kunnen woens dag 19 oktober naar de disco zon der de wedstrijd West-Duitsland - Nederland te missen. Samen met disco-dancing De Waag verzorgt de voetbalvereniging Holten die avond een instuif in De Waag. Op een grootbeeld-videoscherm kun nen dan de verrichtingen van "onze Ornaje-jongens" in München wor den gevolgd. Nederland speelt daar een voorrondéwedstrijd voor het wereldkmapioenschap in 1990 in Italië. Kaarten voor dit onge twijfeld spannende evenement kunnen in de voorverkoop worden gekocht bij Foto Jan ten Velde. De collecte voor de Nierstichting, die de laatste week van september gehouden werd, bracht maar liefst f. 5872,95 en dat is meer dan de op brengst van vorig jaar. Namens de afdeling Holten van de Nierstich ting worden alle gevers en geef sters en de zeventig collectanten hartelijk bedankt. "Er blijft een spanningsveld tussen wat wenselijk en wat in de praktijk mogelijk is" en "De kwaliteit van de dienstverlening komt sterk onder druk te staan". Twee citaten uit het onlangs gepresenteerde jaarverslag van de Stichting Bejaardencentrum Diessenplas die voor zich spreken. In 1987 nam de individuele zorg voor de bewoners zodanig toe, dat er een aantal knelpunten wordt gesignaleerd. Knelpunten waarvoor ook het nog steeds toenemende vrijwilligerswerk geen oplossing biedt. Mocht er in de toekomst dan ook financiële ruimte komen, dan wil het bestuur van de stichting die gebruiken voor het uitbreiden van de ver zorgingsteams. Knelpunten in de dienstverlening die in het jaarverslag worden geno- med zijn: - de onderbezetting in de verzor gingsteams tijdens het weekeinde; - tijdgebrek bij het koffie rondde len voor die bewoners, die niet naar de zaal kunnen om koffie te drin ken; - de piekdrukte rond 12.00 uur wan neer de maaltijden worden rondge deeld en bewoners geholpen moe ten worden bij het eten; - de individuele aandacht en bege leiding van bewoners op de eigen kamer, voor wie de groepsactivitei ten te druk zijn. De genoemde knelpunten worden nog eens extra nijpend tegen de achtergrond van een aanzienlijk stijgende bezettingsgraad van de ziekenafdeling (73,6 procent in 1987 tegen 56,2 procent in 1986) en de toeneming van psycho-sociale en psycho-geriatrische problemen van de bewoners. 105 bewoners Per 31 december 1987 werden in de Diessenplas 105 bewoners ver zorgd. waarvan 44 Holtenaren. De gemiddelde leeftijd van de bewo ners is 84 jaar. Daar tegenover staat een totaal personeelsbe stand van 56, waarvan 41 niet full time werken. Doordat de mede werkers zo efficiënt mogelijk wor den ingezet (op die tijden dat ze het hardst nodig zijn) is het aantal me dewerkers met een volledig dienst verband verder teruggelopen. Daarnaast zijn er 48 vrijwilligers actief die via een eigen werkgroep allerlei activiteiten ontplooien, va riërend van bezoek aan bewoners en met hen gaan wandelen, via het verzorgen van vervoer binnen de dorpskom en naar dokter of zie kenhuis tot assistentie op de bezig- Als lezer van het Holtens Nieuwsblad wordt u goed geïnformeerd. Als abonnee bent u daarvan verzekerd. Geef dat ook eens aan een ander door! Gebruik deze bon voor het opgeven van een nieuwe abonnee. Inzenden aan: Holtens Nieuwsblad Antwoordnummer 97 7500 VB Enschede Naam: Adres: Postcode: Woonplaats: Geeft op als abonnee voor het Holtens Nieuwsblad Dhr./mevr.: Adres: Postcode: Woonplaats: Hij/zij betaalt het abonnementsgeld per jaar ad f 37.90 Bejaardencentrum De Diessen plas wordt steeds meer afhanke lijk. van vrijwilligerswerk, zoals hier van het Welfare-werk. Voor de aanleunflats (inzet) bestaat een grote belangstelling. tober, kan zich daarvoor aanmel den bij C.H. van Iperen-Esseboom, Schoutenstraat 50 (tel. 62126). Daarna ontvangt men alsnog een oproep. De bloedafname-avond op 24 oktober wordt zoals gewoonlijk in de Holtense sporthal aan de Kei- zersweg gehouden. Men kan er van 18.30 uur tot 21.00 uur terecht. Maandagavond hield de protes tant-christelijke basisschool De Schakel de jaarlijkse ouderavond. Na het officiële gedeelte, waarbij alle bestuursleden van de ouder raad aanbleven, was de avond na de pauze in handen van dhr. R. Be rends van de Onderwijs Begelei dingsdienst. Hij sprak over het on derwerp: Anders televisie kijken en verhaalde over het kijkgedrag van jonge kinderen. Aan de hand daarvan brachten de ouders in groepjes hun mening naar voren over steelingen t.a.v. het televisie kijken. De avond werd besloten met een lezing uit Deutronomium door mw. Stam-Bosschers. Gisteren en eergisteren werd er al druk gebruik gemaakt van de mo gelijkheid om de Holtense apo theek te bezichtigen. Een moge lijkheid die ook nog aanwezig is voor zaterdag 15 oktober en don derdag 20 oktober aanwezig is. Bei de avonden kan men vanaf 20.00 uur deelnemen aan een rondlei ding achter da. schermen. Daar voor heeft men zich kunnen opge ven via deze krant. De apotheek wil op deze manier wat van de on bekendheid wegnemen die er nog steeds blijkt te zijn over het werk in een apotheek. heidsafdeling en het serveren van de koffie. Voor de Diessenplas bestaat een wachtlijst met mensen die door de toewijzings- en adviescommissie zijn toegelaten. Medio 1987 ston-, den daarop 17 alleenstaanden en vier echtparen. De gemiddelde wachttijd nam toe van vier tot 7V2 maand. Aanleunflats Voor de aanleunflats van de Dies senplas bestaat grote belangstel ling. Vandaar ook de negentien nieuwe flats die eind 1987 werden opgeleverd. Nadat die waren toe gewezen, stonden op de wachtlijst nog 36 Holtenaren, 19 oud-Holte naren en acht "overigen". De 37 flat bewoners beschikken nu ook alle maal over een modern oproep- en communicatiesysteem en kunnen gebruik maken van de maaltijden verzorging. Dit jaar werden een ontmoetingsruimte en een logeer kamer ingericht en ook de tuin kreeg een fikse opknapbeurt. Als vormen van externe dienstver lening biedt de Diessenplas aan: Tafeltje-Dek-Je maaltijden (18.655 maaltijden in 1987 tegen over 13.861 een jaar eerder); - tijdelijke opname of dag- en nach- topvang. waarvoor de gemeente Holten een subsidie van 5000 gul den bijdraagt. Dat is ook wel nodig want halverwege het jaar was het beschikbare geld daarvoor al op. Ondanks de gemeentelijke bijdra ge moeten nu de volledige kosten van 50 gulden per dag in rekening worden gebracht; - een alarmeringsproject, waarbij in 1987 twaalf flexibele alarame- ringssets beschikbaar waren en de gebruikers daarvoor tien gulden per maand betalen; - eerste hulpverlening aan de be woners van de overige 24 bejaar denwoningen in Holten; - dienstverlening aan overige oude ren in Holten (bezigheidsochten den, gymnastiek, zwemmen, koor zang, ouderenreisje, enz. De drumband van de Holtense Muziekvereniging heeft j.l. zaterdag deelgenomen aan het jaarlijkse landelijk topconcours te Barneveld, georganiseerd door de Koninklijke Federatie van Muziekverenigingen (KNF). Dit concours is voor de Holternaren een groot succes geworden. De jury beloonde het muzikale optreden met 330 punten. Nooit eerder werd in het 32-jarig bestaan van de drumband een zo hoog puntentotaal gehaald. Deze score was goed voor eén le prijs met lof van de jury, bovendien behaalde HMV het hoogste aantal punten in haar kategorie en mogen de mannen/vrouwen van instruc teur Hugo Masselink zich nu kam pioen van Nederland in de 2e divi sie sektie A noemen. Aan het eind van de dag bleek ook nog eens dat geen van de overige 40 deelnemen de korpsen dft puntenaantal had kunnen evenaren. Voorwaar een prachtig resultaat waar Holten trots op kan zijn. Na terugkeer uit Barneveld ston den het orkest en de majorettes ge reed om samen met de kersverse kampioenen een feestelijke mars door het dorp te maken. In de avonduren volgde een geani meerd samenzijn in het Bonte Paard. Namens de gemeente Hol ten was hierbij wethouder Dalhui- sen aanwezig die felicitaties en een consumptie aanbood, hij zei be wondering te hebben voor het feit dat men in staat geweest is om met een betrekkelijk kleine gemeente subsidie tot dergelijke grote resul taten buiten Holten te komen. Namens de, supporters bood Jan Schuppert een enveloppe met in houd aan die volgens voorzitter Joh. Meijer besteed zal worden aan een aanvulling op het instrumen tarium van de drumband. Tenslot te bedankte tambourmaitre Joh. van Bruggen de leden van de drumband voor hun inzet en com plimenteerde hij een aantal jeugd leden dat voor de le maal aan een concours had deelgenomen. Hij constateerde dat de drumband van HMV op de goede weg terug naar de eredivisie is. De Stichting Sociaal Cultureel Werk houdt volgende week een cursus tekenen en schilderen voor kinderen vanaf acht jaar. Deze cur sus, die f. 22,50 kost, wordt gegeven op drie morgens van 9.00 tot 12.00 uur en wel op dinsdag-, woensdag en donderdagmorgen. Plaats van handeling is het gebouw aan de Wilhelminastraat 2. Onder leiding van Annet Schip pers van de Hogeschool voor Beel dende Kunsten te Kampen gaan de jeugdige leerlingen een drieluik maken. Voor meer informatie kan contact opgenomen worden met het kantoor van de stichting, tele foon 62755.

Holtens Nieuwsblad | 1988 | | pagina 1