INFORMATIE NOTA DORPSVERNIEUWING u \u\ INHOUD HERINRICH TINGSPLAN DORPSSTRAAT/ ORANJESTRAAT AAN ALLE HOLTENSE INGEZETENEN AANLEIDING EN DOEL VAN DE NOTA DORPSVERNIEUWING INHOUD NOTA DORPSVERNIEUWING VOORLOPIG STANDPUNT VAN HET COLLEGE VAN B EN W 36 TP 126 A. Probleempunten Zoals gesteld is de belangrijk ste conclusie die „Oranje woud" noemt, de overheer sende invloed van de wegens tructuur in de bebouwde kom. Als er één plaats is waar dat overduidelijk is, dan is dat de doorgaande weg Dorpsstraa t-Oranjestraat, de oude E-8. Een weg ingericht om snel plein parkeerfunctïê""; verbliifsfuncHe N-HXerk gemeentehuis Met deze publikatie willen wij u informeren over de beleidsnota Dorpsver nieuwing die van belang is voor het wonen en werken in ons dorp. In het voorjaar is de nota uitgebracht door Ingenieursbureau Oranjewoud B.V. en nu wij als college van b en w een voorlopig standpunt hebben geformu leerd willen wij u daarvan in kennis stellen en u uitnodigen daarop te rea geren (hoe dat vindt u aan het einde van deze publicatie). Achtereenvolgens zullen wij de volgende onderwerpen behandelen: 1. Aanleiding en doel van de Nota Dorpsvernieuwing 2. Inhoud Nota Dorpsvernieuwing Voorlopig standpunt van het college van b en w 4. Inhoud herinrichtingsplan Dorpsstraat/Oranjestraat 5. Voorlopig standpunt van het college van b en w 6. Verdere procedure. Directe aanleiding van de nota was de wet stads- en dorpsvernieuwing van 1985. Deze nieuwe wet rekende af met een groot aantal afzonderlijke rege lingen en subsidiemogelijkheden en stelde daarvoor in de plaats een sa menhangend pakket van maatregelen, waarvoor de verantwoordelijkheid nu bij het gemeentebestuur komt te liggen. Verschillende subsidiemogelijkheden werden gebundeld en ondergebracht in één fonds stads- en dorpsvernieuwing. Zo zullen verdwijnen, de indivi duele woningverbeteringssubsidies, de regeling sanering milieuhinderlijke bedrijven, de re geling sanering dorpskern, etc. Uit dat nieuwe fonds krijgen de gemeenten ieder jaar een bepaald bedrag, dat zij naar eigen goedvinden mogen beste den voor dorpsvernieuwing en verbetering van de leefomgeving. De wet stelt wel de eis dat de gemeente een plan opstelt, waarin alle as pecten zoals wonen, werken, infrastructuur (wegen/riolering etc.) en wel zijn in hun onderlinge samenhang zijn opgenomen. Jaarlijks is er voor Holten gemiddeld f 170.000.- beschikbaar voor dit doei. Daarnaast bestaat er bij de provincie nog een „knelpunten pot", waarop ook in bijzondere gevallen een beroep kan worden gedaan. Het beschikbare bedrag lijkt hoog, maar is dat niet, als je ziet welke zaken er eigenlijk mee betaald moeten worden. De wensen zijn groter dan de mo gelijkheden, dus moet er gekozen worden. Dat kiezen moet gebeuren op basis van een beleidsplan. Ingenieursbureau Oranjewoud B.V. heeft in opdracht van de gemeente zo'n beleidsplan opgesteld, waarin aandacht wordt besteed aan wonen, werken, wegenstructuur en welzijn. Bijzondere aandacht zou besteed moe ten worden aan de verkeersproblematiek in de Dorpsstraat/Oranjestraat. Gezien het grote belang van de verkeersproblematiek in het dorp, heeft „Oranjewoud" aan dat onderdeel van de rapportage een aparte nota ge wijd. In deze publikatie zullen wij ook speciale aandacht besteden aan de verkeersproblemen in de kom van het dorp. Eerst behandelen wij de alge mene problematiek rond de dorpsvernieuwing, daarna in hoofdstuk 4 en 5 de „Dorpsstraat/Oranjestraat problematiek". Inventarisatie Het rapport begint met een inventarisatie van de bestaande toestand in het dorp en onderscheidt daarbij: 1. Wonen, waarbij o.a. aandacht wordt besteed aan aantallen woningen periode en kwaliteit van de woningen. Werken, waarbij o.a. aandacht wordt besteed aan de soorten werkgelegenheid, de milieugevolgen van bedrijven t.o.v. de woonbebouwing, specifieke milieuhinderlijke bedrijven, de aan- en afvoerroutes van de bedrijven. 3. Welzijn, waarbij aandacht wordt besteed aan commerciële voorzieningen, zoals: winkels, maar ook gezondheidsvoorzieningen als Kruisgebouw, Medisch Centrum. Ook de niet-commerciële voorzieningen worden onder de loep genomen; te denken valt aan de 7 basisscholen, beide scholengemeenschappen, bibliotheek, sociaai cultureel werk, kerken, sportvoorzieningen etc. etc. 4. Infrastructuur, waarbij aandacht wordt besteed aan zowel de ondergrondse infrastructuur (rioolstelsel) als de bovengrondse. Bij de bovengrondse structuur wordt dan weer een onderscheid gemaakt tussen enerzijds de kwaliteit van de wegen en verhardingen en anderzijds de verkeersdruk op die wegen. Ten behoeve van die inventarisatie wordt het dorp opgedeeld in 8 deelgebieden; per deelgebied worden de hiervoor genoemde elementen wonen, werken, welzijn en infrastructuur uitgewerkt. B. Algemene conclusies „Oranjewoud" n.a.v. de inventarisatie. Als belangrijkste conclusie noemt „Oranjewoud" de overheersende in vloed van de wegenstructuur. Aan alles is te merken dat Holten van oudsher op een knooppunt van wegen ligt. Bij de aanleg en inrichting van woonwijken en bedrijventerrei nen heeft een goede en snelle verkeersafwikkeling steeds hoge prioriteit gekregen. Prioriteit in die zin bedoeld, dat andere belangen daaraan ondergeschikt waren. Toch kan niet gezegd worden, dat de verkeersstructuur in zijn totali teit duidelijk en logisch is. Het accent ligt nog steeds op een snelle doorvoer van het verkeer van oost naar west (en vice versa), terwijl de bereikbaarheid van de bedrijventerrei nen „De Kol" en „De Haar" slecht te noemen is en voor de aangrenzende woonbebouwing veel overlast geeft. Het overheersende karakter van het verkeer verklaart ook de beperkte rol van de groenvoorzieningen, omdat die vaak als verkeersbelemmerend worden ervaren. De wel aanwezige beplanting is zeer incidenteel en te wei nig doordacht gesitueerd en heeft daardoor nauwelijks een ordende of structurerende betekenis. De gebruiksmogelijkheden van de openbare ruimte (het geheel van wegen en plantsoenen) zijn beperkt voor andere dan verkeersdoeleinden. Het „stenige-karakter" wordt nog versterkt omdat oude en functionele be grenzingen tussen wegen en particuliere erven in vele gevallen „wegges- traat" zijn. Een derde algemene conclusie is dat er een relatief groot aantal woningen kwalitatief opgeknapt moet worden (33% van de woningwet woningen en 19% partiouliere woningen). Als laatste algemene conclusie wordt de slechte kwaliteit van de riolering genoemd, terwijl ook opgemerkt wordt dat het wegdek van veel wegen aan verbetering toe is. Na deze conclusies komt „Oranjewoud" met een groot aantal aanbevelin gen en noemt daar de globale bedragen bij, die gemoeid zijn met de uit werking/uitvoering van die aanbevelingen. Bij een aantal aanbevelingen is geen bedrag genoemd en staat er slechts „P.M.", bijvoorbeeld bij de aansluiting van de Keizersweg op de S-14. (In middels weten wij dat daar f 1,1 miljoen mee gemoeid is). Rekening houdende met de beperkte financiële middelen, komt „Oranje woud" met .een voorstel waarin al een aantal keuzes is gedaan. C. Voorgestelde beleidsvoornemens Woningverbeteringssubsidies „Oranjewoud" stelt voor jaarlijks f 16.000.- beschikbaar te stellen t.b.v. verbetering/renovatie van karakteristieke panden. Met karakteristieke panden worden die woningen/gebouwen bedoeld, die door de provinciale welstandscommissie als monumentwaardig bestempeld zijn 100 in getal). 2. Opstellen van plannen voor een vergroting van de aantrekkelijkheid van de bebouwde kom voor wandelaars en fietsers. Hieronder wordt tevens begrepen het opstellen van een „groennota" ter versterking van de openbare groenvoorziening in het dorp. Éénmalig worden de kosten geraamd op f 22.000.-. 3. Sanering milieuhinderlijke bedrijven „Oranjewoud" stelt voor om f 77.000.- uit te trekken om het mogelijk te maken de oude silo van de „Mengunie" af te breken en om de bedrijfspanden van „Muller" aan de Pastoriestraat/Larenseweg aan te kopen. 4. Vergroten verkeersveiligheid/gebruikskwaliteit Voorgesteld wordt om een aantal verkeersonveilige situaties in Stationsstraat/Larenseweg op te lossen, alsook een directe ontsluiting van bedrijventerrein De Haar I en De Haar II op de S-14. Ook wordt aanbevolen om in De Kol I speelvoorzieningen aan te brengen en in De Kol II aanvullende parkeerruimte èn eenvoudige zitgelegenheden in de wijk. Exclusief de ontsluiting van het bedrijventerrein raamt „Oranjewoud" de kosten op f 95.000.-. N.B. Zoals gezegd wordt de situatie Dorpsstraat/Oranjestraat apart behandeld. 5. Verbetering bestratingen Over de kwaliteit van het wegdek oordeelt „Oranjewoud" in veel gevallen niet positief, met name zou het wegdek van Larenseweg, Pastoriestraat en Stationsstraat verbeterd moeten worden, geraamde kosten f 310.000.-. 6. Vernieuwing rioolstelsel De riolering in de Burg. van der Borchstraat, Larenseweg, Stationsstraat en Kolweg is slecht, evenals die in de Dorpsstraat en Oranjestraat. Exclusief Dorpsstraat en Oranjestraat zou hiervoor volgens „Oranjewoud" f750.000.- uitgetrokken moeten worden. N.B. Bij de genoemde bedragen bij 5 en 6 is uitgegaan van gecombineerde aanleg d.w.z. eerst nieuwe riolering, daarna nieuwe bestrating in één werk. Het college van b en w stemt in het algemeen in met de inhoud van de al gemene conclusies die Ingenieursbureau Oranjewoud B.V. trekt en de voorgestelde beleidsvoornemens. Wij betwijfelen of de globale kosten- indicatie van „Oranjewoud" reëel is op alle punten. Zo zal er aanzienlijk meer geld uitgetrokken moeten worden voor de sanering van de twee mi lieuhinderlijke bedrijven „Müller" en de „Mengunie". Het gemeentebes tuur heeft zich wat dat betreft in overeenkomsten met de bedrijven verbon den tot hogere bedragen. Het voorstel om alleen verbeteringssubsidies toe te kennen aan monumentwaardige gebouwen en woningen juichen wij toe. Het betreft hier echter in totaal 100 panden. Gezien de beperkte beschikbare financiële ruimte, achten wij het van be lang aanvullende voorwaarden op te stellen. Daarbij kan gedacht worden aan een afstandscriterium: hoe dichter bij het centrum, des te eerder in aanmerking voor subsidie. Ook zou een relatie met de waarde van het pand gelegd kunnen worden. De overige aanbevelingen nemen wij gaarne over. Aan deze aanbevelingen voegen wij wel een aantal andere toe: Zo zijn wij van mening dat gezocht moet worden naar een nadrukkelijker scheiding van werken en wonen in De Kol, waar dat mogelijk is, met als doel beide belangen zoveel mogelijk recht te doen. Eén en ander kan bijvoorbeeld worden bereikt door sommige woonstraten gesloten te verklaren voor vrachtverkeer, danwel wegen geheel aan het openbaar verkeer te onttrekken en deze gronden vervolgens te benutten voor een afschermende funktie, om wederzijdse overlast te verminderen of te voorkomen. Wij zijn voornemens bijzondere aandacht te besteden aan de invulling van de plannen aan de overzijde van de Smidsbélt (uiteraard samen met de eigenaren). Wij zijn van mening dat het voor het hele dorp van groot belang is dat tussen het oude gemeentehuis en de winkel van Al- bert Heijn een plan wordt ontwikkeld dat zich kan „spiegelen" aan de Smidsbelt. Een verdere concentratie van winkelvoorzieningen met woningen erboven, in het centrum van het dorp, achten wij van groot belang. Wij kunnen ons vervolgens voorstellen dat de groene, omsloten ruimten in de kom van ons dorp, ter weerszijden van de Dprpsstraat, in de toekomst een rol gaan vervullen voor met name de huisvesting van ouderen of al leenstaanden. Gezien hun centrale ligging en de aard/kwaliteit van de aan wezige bebouwing lijkt ons een vorm „publiek-private-samenwerking" tot de mogelijkheden behoren. Een zodanige ontwikkeling past in onze visie over de dorpsvernieuwing. veel verkeer door te geleiden, zonder dat bewust rekening is gehouden met de eisen die aan een winkelstraat gesteld kunnen worden. Een weg ook, waarvan nu evenveel verkeer gebruik maakt als indertijd van de oude E-8 9.000 voertuigen per etmaal). Onderzoekgegevens hebben geleerd dat 50% van dat aantal uit doorgaand verkeer bestaat, ongeveer 35% inko mend of uitgaand verkeer (dus verkeer dat Holten als vertrek punt of als eindpunt heeft). De resterende 15% bestaat uit in tern verkeer dat dus van bij voorbeeld De Haar naar De Kol gaat. Bovendien wordt gecon stateerd dat het doorgaande verkeer voor 17% bestaat uit vrachtverkeer. De problemen, die deze situa tie sinds jaar en dag oplevert, zijn bekend. Zonder volledig te zijn, kunnen genoemd wor den: er wordt te hard gereden, er zit teveel verkeer op de .weg; een gevoel van verkeersonvei ligheid wordt opgeroepen, zeker voor voetgangers, fiet sers, ouderen en jonge kinde ren, het is niet prettig winke len, te smalle trottoirs, geen veilige oversteekplaatsen voor voetgangers, etc. B. Inventarisatie „Oranjewoud" begint ook dit onderdeel van het onder zoeksrapport met een inventa risatie. De route Deventerweg-Dorps- straat-Oranjestraat wordt on derverdeeld in 5 onderdelen (trajecten) en voorzien van een beschrijving per onder deel. De 5 trajecten zijn: een cen trumgebied de Dorpsstraat (tussen Stationsstraat Laren seweg en de Kolweg) ter weerszijden; tussenliggende gebieden (Dorpsstraat tussen Keizersweg en Stationsstraat- /Larenseweg en Oranjestraat tussen Kolweg en Noorden bergstraat) en aan de kop en staart uitloopgebieden (De- venterweg tussen S-14 en Kei zersweg en Oranjestraat tus sen Noordenbergstraat en Rijssenseweg). Daar, waar tra jecten in elkaar overgaan, lig gen knooppunten met andere wegen.

Holtens Nieuwsblad | 1988 | | pagina 7