VOORLOPIG STANDPUNT VAN HET COLLEGE VAN B. W, Alternatieve oplossing VERDERE PROCEDURE. Inrichtingskeuze voor het centrum. Inrichtingskeuze voor de tussen-trajecten en uitlopers. Samenvatting hoofdlijnen voorlopig standpunt B. W. 36 TP 11; N.H.Kerk gemeentehuis C. Uitgangspunten voor de inrichtingsvoorstellen Als conclusie noemt „Oranje woud" dat er met name in het centrumgebied maatregelen genomen moeten worden, omdat juist daar, door de ver schillende vormen van ge bruik, belangrijke conflicten ontstaan. Daarom komt „Oranjewoud" met 3 soorten herinrichtings voorstellen voor dit gedeelte van de Dorpsstraat, met als doel, de weg onaantrekkelijk te maken'voor het doorgaan de verkeer, de snelheid van het overige gemotoriseerde verkeer te verlagen en zo een veiliger winkelstraat/erf te rea liseren. Het eerste Voorstel (variant 1) legt de nadruk nog groten deels op het gemotoriseerde verkeer. De inrichting van de weg is afgestemd op de be hoeften van het gemotoriseer de verkeer, de verkeersfunktie is primair. Het (doorgaande) verkeer blijft dus gebruik maken van de route Dorpsstraat/Oranjes traat. De maximale snelheid is 50 km/h in het centrumdeel. In de 2e variant krijgt het lang zame verkeer (fietsers/voet gangers) ook veel aandacht, hetgeen ten koste gaat van het gemotoriseerde verkeer. Hier is sprake van een combinatie van de verkeersfunktie en de verblijfsfunktie. Ook in deze variant blijft de route Dorpsstraat/Oranjestraat van betekenis voor het gemo toriseerde (doorgaande) ver keer, maar de inrichting wordt zodanig dat ook wandelaars en fietsers er hun eigen plaats krijgen. De maximale snelheid is 30 km in het centrumdeel. Variant 3 legt de nadruk op de verblijfsfunktie met een er fachtige inrichting in het cen trum. Het langzame verkeer wordt er bevorderd, het ge motoriseerde (doorgaande) verkeer Wordt zoveel mogelijk geweerd. Deze variant maakt gemotori seerd verkeer in Dorpsstraa t/Oranjestraat nog wel moge lijk, maar het gemotoriseerd verkeer wordt zoveel mogelijk teruggedrongen. T.a.v. de ma ximale snelheid gelden de re gels voor een woonerf, d.w.z. auto én fietser/wandelaar zijn gelijkgerechtigde weggebrui kers. D. Aanvullende maatregelen Onder C. is gesteld dat „Oranjewoud" in de eerste plaats de oplossing zoekt in het centrum van het dorp (zie de varianten 1, 2 en 3), Het ingenieursbureau constateert echter ook dat er aanvullende maatrege len nodig zijn, met name voor de beide bedrijventerreinen „De Kol" en „De Haar". Zou daar geen oplossing voor komen, dan blijft het vrachtverkeer een blijvende vorm van overlast. Voorgesteld wordt om voor bedrijventerrein De Haar I II, de Keizersweg door te trekken en aan te sluiten op de S-14. Aaltinksweg gedeeltelijk en de Keizersweg ter hoogte van het Mossinkserf, kunnen dan afgesloten wor den voor het vrachtverkeer. De ontsluitingsroute voor het vrachtverkeer is dan S-14 -verlengde Keizers weg - Haar I II of Deventerweg - kleine Viaduct - Aaltinksweg - Keizersweg. Bedrijventerrein De Kol is minder gemakkelijk te ontsluiten zonder woon wijken daarmee te belasten. „Oranjewoud" stelt daarom een nieuwe róute voor, die in feite de Drostenstraat verbindt met de Rijssenseweg via de Zil verzandweg, een bestaande zandweg die loopt vanaf de kruising Rijssen- seweg/Landuwerweg/Zilverzandweg ten zuiden van de spoorlijn naar de kruising Drostenstraat/Dikkesteensweg. Via de Drostenstraat is het bedrijventerrein De Kol dan goed bereikbaar. Verder noemt „Oranjewoud" nog enige maatregelen die de bereikbaarheid van parkeerplaatsen moeten verhogen en enkele kleinere aanpassingen van kruispunten, die in dit kader niet vermeld worden. Wel is het van belang op te merken, dat het ingenieursbureau wel twee plannen heeft gemaakt voor het kruispunt Dorpsstraat/Larenseweg- /Stationsstraat voor het geval variant 3 gekozen wordt (de erfachtige in richting). Voor de tussenliggende gebie den (dus grenzend aan het centrumgebied) zijn twee soorten oplossingen mogelijk, die afhankelijk zijn van de keuze die gemaakt moet wor den tussen de verkeersfunktie of de verblijfsfunktie of een mengvorm. De oplossingen waaraan gedacht wordt, heb ben vooral betrekking op het aanpassen van de kruispunten Dorpsstraat/Keizersweg, Dorpsstraat/Stationsstraat/La- renseweg, Dorpsstraat/Kerks- traat/Kolweg, Oranjestraa- t/Riétmolenstraat en Oranjes traat/Noordenbergstraat. Voorde uitloopgebieden heeft „Oranjewoud" voorstellen ge daan, die tot doe! hebben de snelheid te remmen, danwel het doorgaande verkeer lo gisch om te leiden via de rou te: S-14 - A-I - Markeloseweg - Rijssenseweg. Kiest men toch voor de route Deventerweg - Dorpsstraat - Oranjestraat, dan worden op die route wegversmallingen voorgesteld en kleine roton des ter hoogte van de Burg. van der Borchstraat en bij de kruising Oranjestraat/Rijssen- seweg/Aalpolsweg, om zo doende snelheidverlagend te werken. De door ons geformuleerde voorlopige standpunten hebben belangrijke gevolgen voor de totale inrichting van ons dorp. Daarom stellen wij het op: prijs een indruk te krijgen van de meningen van de direct betrokkenen (en: wie is dat niet?), alvorens wij meer definitieve standpunten innemen. Wij willen dat op de volgende manier bereiken: a) door het houden van gerichte gesprekken met duidelijke belangengroeperingen, zoals Handelsvereniging en VVV-bestuur, maar ook de ondernemers op de bedrijventerreinen „de Kol" en „de Haar"; b) door het houden van een informatie-avond. Daarna zullen wij ons, gehoord de reacties, beraden over een meer defini tief standpunt dat na, èn in overleg met, de gemeenteraad wordt opges teld. Gaarne nodigen wij u nu al vast uit om de informatie-avond op 27 septem ber bij te wonen, die gehouden zal worden in zaal Vosman vanaf 20.00 uur. Aan de orde zijn dan de voorlopige conclusies zoals die in deze publikatic zijn vermeld. In het Holtens Nieuwsblad van 8 september zullen wij dezt. publicatie nog eens plaatsen. Wij zijn van mening, dat de hiervoor gegeven informatie een beknopte, maar toch duidelijke weergave bevat van hetgeen in het meer dan 100 pa gina's tellende onderzoeksrapport is vermeld en onze reactie daarop. Mocht u willen kennisnemen van het rapport en de tekeningen, dan kunt u dat tijdens kantooruren doen, in de hal van het gemeentehuis. Mocht u zelf de beschikking willen hebben over de rapporten, dan kunt u_ die tegen een prijs van f65.- aanvragen bij de afdeling Algemene Zaken. Burgemeester en wethouders van Holten, de secretaris, J. P. Stegeman. de burgemeester, W. L. F. C. van Rappard. ORANJESTRAAT-SMIDSBELT Het doorgaande verkeer zal dan niet meer via het winkelerf gaan. maar omgeleid worden in -noordelijke of zuidelijke richting. Hiervoor heeft „Oranjewoud" varianten ontwikkeld, die een logisch wegverloop in die richtingen bevorderen. In het algemeen merkt „Oranjewoud" nog op, dat het nodig is op verschil lende plaatsen in het dorp maatregelen te treffen om sluipverkeer door woonstraten te voorkomen. Wij constateren dat „Oranjewoud" terecht veel aandacht heeft besteed aan de verkeersproblematieken, bovendien op een creatieve wijze. De drie varianten voor het centrum van het dorp bevatten goetfe uitgangs punten om keuzes te maken. Ons probleem met de aanbevelingen van het ingenieursbureau ligt op een ander vlak, nl. de inschatting wat het doorgaand verkeer gaat doen als de doorstroomsnelheid in het centrum wordt beperkt. Naar ons idee, is het verkeersaanbod te groot om geen alternatieve routes te bieden. „Oranjewoud" gaat uit van het idee, dat het aanbod van (doorgaand) ver keer vanzelf afneemt, als er in het centrum belemmeringen worden opge worpen. Wij nemen graag aan, dat in zo'n geval het doorgaand verkeer saanbod zal afnemen, maar dan blijven er naar ons idee nog teveel auto's over, die wel door Holten zullen willen gaan. Gesteld dat het doorgaande verkeer met 50% zou afnemen, dan nog blij ven er 2250 voertuigen over, die van de routes door het dorp gebruik zul len blijven maken. Wij laten dan buiten beschouwing de verwachte groei van het aantal auto's in de negentiger jaren. De plannen van „Oranjewoud" dragen volgens ons het gevaar in zich, dat de automobilist gebruik gaat maken van routes die nu nog veilig en rustig zijn, bijvoorbeeld via Gaardenstraat - Schoolstraat - Rietmolenstraat. Aan de straten staan gebouwen, zoals Kruisgebouw, Postkantoor, RABO- bank, Dorpsschool en Bibliotheek, die veel publiek trekken, zowel jong en oud. Deze straten zijn niet berekend op doorgaand verkeer en de gebrui kers zijn dat niet gewend. Aan deze bezwaren kan natuurlijk tegemoet worden gekomen door de aan leg van een noordelijke rondweg langs de spoorbaan, die Rijssenseweg en Deventerweg verbindt. Een oplossing zoals de Reggesingel in Rijssen. Aan een dergelijke oplossing zijn echter veel en grote bezwaren verbon den. Planologisch moet er een lange weg worden afgelegd en de vraag is of het zal lukken vanwege de grote landschappelijke waarde van de Holte- renk. De situering van serviceflat „de Molenbelt" en de ernaast gelegen woning, zorgt bij de Deventerweg voor een groot knelpunt, terwijl de kos ten van zo'n compleet nieuwe weg ±10 min. zullen bedragen, inclusief een aantal voorzieningen t.b.v. kruisingen etc. Nastreven van een dergelijke oplossing betekent, dat er de eerste 10 jaar niet aan een feitelijke oplossing van het doorgaande verkeer gedacht be hoeft te-worden, terwijl de overlast alleen maar toeneemt. Met gebruikmaking van de door „Oranjewoud" aangedragen onderdelen, komen wij tot een alternatieve oplossing. Wij gaan er daarbij van uit, dat aan het resterende doorgaande verkeer een logische route geboden moet worden, die niet optimaal is (en dus verkeer aantrekt) maar die het verkeer redelijk geleidt, zonder daarbij woongebieden te belasten. De belangrijkste route is de oost-west route. Wij stellen ons voor, om het idee van „Oranjewoud" voor de ontsluiting van bedrijventerrein de Kol als uitgangspunt te nemen, maar dan door te trekken via Waagweg en Stationsstraat naar de Dorpsstraat. Een recons tructie van het kruispunt Dorpsstraat/Stationsstraat is dan noodzakelijk. Op die wijze ontstaat een logische oost-west verbinding voor doorgaand verkeer èn een ontsluiting voor het vrachtverkeer uit beide richtingen voor het bedrijventerrein de Kol. Voordeel van deze route is dat er planologisch bijna niets geregeld behoeft te worden, de wegen liggen er al en moeten alleen aangepast worden. Punt van aandacht zal moeten zijn een veilige oversteek voor langzaam verkeer bij de Dikkesteensweg naar Meermanskamp en villapark Look. De Noord-Zuid route levert geen probleem op, omdat de S-14 daarin opti maal voorziet, terwijl via nieuwe bewegwijzering de route Nieuw Heeten- Holten-Markelo af te wikkelen is via S-14 - A-1 - Markeloseweg. Men rijdt dan om het dorp heen. Resteert nog de route Laren-Holten-Rijssen. Voor deze rqute zijn er in feite drie mogelijkheden. Ook hier kan de A-1 een rol spelen, door vanaf Laren de A-1 te nemen tot de afslag Markelo-Markeloseweg-Rijssenseweg. Moet men echter richting Wierden, dan zou de afslag Rijssen-Goor op de A-1 ge nomen kunnen worden. Ook is een route mogelijk via de Larenseweg - Stationsstraat - Waagweg - Drostenstraat - Zilverzandweg. Als laatste mogelijkheid is er nog de route via de Pastoriestraat. Deze laat ste mogelijkheid staan wij niet voor, vanwege ons uitgangspunt, zo min mogelijk doorgaand verkeer in woonwijken toe te laten. Volgens ons moet er dus eerst een antwoord komen op de principevraag, wat er met het doorgaand verkeer gaat gebeuren, voordat gesproken kan worden over de inrichting van het centrumdeel van de Dorpsstraat. Met het genoemde alternatief meent het college van B. W. daarvoor een re delijke oplossing te hebben geboden. Ook vinden wij het van belang, dat de streekbus het centrum kan blijven aandoen en een erfachtige inrichting zal dat moeilijk maken. De voorkeur van het college van B. W. gaat dan ook uit naar variant 2, naar een inrichting van dit weggedeelte, dat slechts een maximale snel heid van 30 km/h mogelijk maakt. Aan deze variant koppelen wij wel de reconstructie van het kruispunt Dorpsstraat -Larenseweg - Stationsstraat zoals door „Oranjewoud" is voor gesteld voor variant 3 omdat deze verandering een logische doorstroming van Dorpsstraat naar Stationsstraat bevordert en het rechtdoor rijden over de Dorpsstraat richting Smidsbelt bemoeilijkt. De financiële gevolgen van de voorstellen zijn aanzienlijk en variëren van f 2,8 min, voor variant 1 tot f 3,7 min. voor variant 3. Deze bedragen zijn voor wat Dorpsstraat/Oranjestraat betreft, inclusief nieuwe riolering, maar exclusief b.t.w., voorbereidingskosten, directiekos- ten etc. Voorts zijn hierin niet begrepen de kosten voor de nieuwe ontslui tingswegen van de bedrijventerreinen. „Oranjewoud" merkt nog wel op, dat een nieuwe weg ten noorden van de spoorlijn een zinvolle oplossing kan,zijn, omdat op die manier het meest doeltreffend het doorgaande oost-west verkeer langs het dorp geleid wordt. Nader zal dit alternatief uitgewerkt moeten worden, waarbij ook het voorkomen van sluiproutes veel aandacht moet krijgen. Wij denken dat een nader onderzoek naar de verkeersrelaties gehouden moet worden om ook voorbereid te zijn op mogelijke nadelige effecten in woonwijken. De conclusies uit het onderzoek naar de verkeersrelaties zul len dan te zamen bezien moeten worden met de eventuele andere aanpassingen van wegen en kruispunten in het dorp. Het gaat nu echter om de hoofdlijnen van de te volgen aanpak. Deze is naar ons in zicht eerst een logische route voor het door gaande verkeer en dan de invulling in de rest van het dorp, en met name het cen trumdeel. Voordeel van deze aanpak is dat daarna een keuze gemaakt kan worden over de manier van inrichten van het centrum van het dorp, volgens de varianten 1, 2 of 3. Variant 1 heeft niet onze voorkeur, omdat die te weinig verbetering brengt voor voet gangers en fietsers. De varianten 2 en 3 geven die verbetering wel, waarbij variant 3 de meest verstrekkende is. Wij vragen ons af of invoering van variant 3 (een winkelerf) niet te rigoreus is. Boven dien zal er bij de inrichting toch rekening ge houden moeten worden met de bevoorra ding van de winkels via de Dorpsstraat. „Oranjewoud" heeft hiervoor interessante voorstellen gedaan, die naar onze mening eigenlijk uitgevoerd moet worden. De maatregelen die. „Oranjewoud" voor deze weggedeelten voorstelt, zijn echter (ook) erg kostbaar. Wij zullen niet in staat zijn al die maatregelen tegelijkertijd of kort na elkaar uit te voeren. De aanpassing van deze weggedeelten komt vol-; gens ons in een later stadium aan bod. Allereerst moet er een oplossing worden gevonden voor de route die het doorgaande verkeer kan volgen en die voldoet aan de volgende criteria: - Uitgangspunt is dat die route niet optimaal behoeft te zijn, in de zin van verkeersaantrekkend. - Voorts, zal, vanwege de kosten en de mogelijkheid van een snelle uitvoering, in principe van bestaande wegen gebruik gemaakt moeten worden. - Ook zal de route in principe niet door woonwijken mogen lopen. - Bij de keuze van die alternatieve route moet gelet worden op de ontsluitingsmogelijkheden van de bedrijventerreinen „de Kol" en „de Haar". De route Dorpsstraat - Stationsweg - Waagweg - Drostenstraat -Zilverzandweg - Rijssenseweg voldoet volgens ons aan de gestelde criteria. Het doortrekken van de Keizersweg naar de S-14 en het treffen van belemmerende maatregelen bevordert een goede bereikbaarheid van bedrijventerrein de Haar, terwijl overlast in woonwijken kan worden tegengegaan. Een aanvullend onderzoek naar de verkeersrelaties komt een zorgvuldige uitwerking ten goede. Bij de keuze voor de definitieve inrichting van de Dorpsstraat-Oranjestraat, moeten de belangen van gemotoriseerd verkeer, fietsers en wandelaars veilig gesteld zijn. Een goede bereikbaarheid voor het openbaar vervoer moet gegarandeerd kunnen worden, evepals de bevoorrading van de win kels, gelegen aan deze straten. Wandelaars en fietsers zullen zich er veilig moeten kunnen voelen. Een inrichting die feitelijk een maximum snelheid van 30 km/h toestaat (va riant 2) komt ons als meest wenselijk voor. De inrichting van de overige weggedeelten dient afgeleid te zijn van de onder I. en II. gemaakte keuzes. I KRUISING DORPSSTRAAT-STATIONSSTRAAT

Holtens Nieuwsblad | 1988 | | pagina 6