"Het klikte meteen, dat komt gemeente ten goede" "Ze zingen niet meer zo hoog, maar met plezier" Ballonnen landen in West-Duitsland Ds. Henk Doornweerd: een voorzichtig man HOLTENS NIEUWSBLAD Begeleidster Jona Evers van het bejaardenkoon Opening winterwerk Yogalessen Kleine Keizer weer hervat Groentezaak Wijnbergen gaat dicht Geslaagde tijdrit De Schure HVG Dijkerhoek begint seizoen met fietstocht Nieuw alarmnummer 06-11 Het uniform alarmnummer is 06-11 Expositie werk amateurkunstenaars Esther Tromop winnares Oude ambachten in AC Holten -- v- w':' DONDERDAG 8 SEPTEMBER 1988- Het zal even wennen zijn voor de Hervormde gemeente in I Holten. Van dominee Visser en Vons is bekend, dat zij het hart I op, of tenminste nabij de tong hebben. Dominee H.W. Door nweerd is van een ander kaliber. Al bij het eerste telefonische contact ergens in april via kerkvoogd Boogaard, toen bij wijze van spreke de kogel net door de kerk was, bleek dat een inter view op zo'n korte termijn en in zo'n pril stadium niet gewenst was. Toen we enkele weken geleden een tweede poging waagden, aan de vooravond van de intrede, was Henk Door nweerd maar moeilijk ervan te overtuigen dat 'heel' Holten kennis wilde maken met de nieuwe dominee en zijn gezin, anders dan via de kerk. De maandag, na de bevestiging, als het dan toch moest. Reden voor ons om maandagochtend met gepaste nieuwsgierigheid een bezoek te brengen de Hervorm de pastorie aan de Pastoriestraat om kennis te maken met een man die al die aandacht maar overdreven vindt en het liefst zo spoedig mogelijk gewoon aan het werk gaat. Vanachter een rookwolk van een eigenhandig gedraaide Blauwe van Nelle, geeft Hendrik Willem Doornweerd toe, dat hij een voor zichting man. "Zo steek ik nu een maal in elkaar. Eerst maar eens luisteren naar raadgevingen voor dat ik overhaast conclusies trek en niet direct op het spreekgestoelte klimmen, dat ligt mij niet. Ik ben gevormd door de situaties. In Hal le, mijn vorige standplaats heb ik veel te maken gehad met zieken en stervenden. Hoe dat kwam weet ik niet, maar mijn voorganger hand hoogstens tien tot twaalf begrafe nissen per jaar en ik wel 25 tot 30. Dat maakt dat je anders tegen de dingen aankijkt". Gematigd nest Voor de in Kampen op 31 oktober 1946 geboren Henk Doornweerd was het allesbehalve vanzelfspre kend dat hij dominee zou worden. "Ik kom uit een gematigd her vormd tot niet kerkelijk nest. Aan- stichtster tot mijn keuze voor theo logiestudie was mijn grootmoeder, nu bijna 90 jaar, die afgelopen zon dag ook bij de dienst aanwezig was. Zij was in de winter doosbang voor gladheid; desnoods trok ze sokken aan over haar schoenen. Als jongen op het gymnasium be geleidde ik haar naar de bijeen komsten van de Vrije Evangeli sche Gemeente. Zelf ging ik dan de stad in, maar toen het erg koud werd nodigde zij me uit om binnen te wachten. Ik raakte allengs meer onder de indruk en zodoende koos ik voor de theologiestudie". Gestu deerd werd aan de Rijks Universi teit te Utrecht. Halverwege de stu die kwam Henk Doornweerd tot de conclusie dat zijn toekomst niet meer lag bij de Vrije Evangelische Gemeente maar in de Nederlands Hervormde kerk. Typerend De eerste standplaats was Rek ken, gemeente Eibergen vlak bij de Duitse grens, een kleine kerkelijke gemeente met zo'n 600 zielen. Het beviel het gezin Doornwerd uitste kend daar, en verschillende beroe pen werden afgeslagen tot de ker- keraad in Halle zich aanmeldde. "Na zeven en een half jaar was het tijd-om te veranderen, hoe plezie rig we het ook in Rekken hadden. De kinderen (Ruben, nu 17, Rebec ca, 14 jr, Rachel 10 jaar en Ruth acht jaar) waren nog zo klein dat er geen inspraak nodig was. Dat was bij onze verhuizing van Halle naar Holten wel anders". In Halle werd ds. Doornweerd geconforonteerd met veel sterfgevallen en kanker patiënten. De stervensbegeleiding Ds. H.W. Doornweerd:eerst luisteren". maakte een belangrijk deel uit van zijn werkzaamheden. "Het kwam wel vaak voor, dat niet de dokter maar de dominee geroepen werd bij een stervende. Niet juist na tuurlijk, maar wel typerend. In Halle kwam hij meer dan nog in Rekken in aanraking met de oecu mene. Toen op een gegeven mo ment de Gereformeerde dominee vertrok en de vacature niet kon worden vervuld, nam hij regelma tig de diensten voor trouw en rouw waar. Dat was ook een van de din gen die hem aantrok aan de Her vormde gemeente Holten, de goe de samenwerking tussen de drie kerken. Komende zondag kan men daar getuige van zijn bij de ope ning van het winterwerk als ds. Doornweerd en pastoor Radema ker samen de dienst leiden. Door zijn intense betrokkenheid bij de samenleving in Halle werd Henk Doornweerd een bekend en gewaardeerd figuur in het dorp, waarop regelmatig een beroep werd gedaan. Die belasting van een éénmanspost werd steeds zwaarder en in het gezin was er al eens over gesproken om uit te zien naar een wat grotere gemeente, liefst in de Achterhoek dan wel in een wijde boog rond Kampen waar de beide families wonen. Toen er een telefoontje kwam om de pro fielschets van predikant in Holten eens nader te bekijken, speelde die overwegingen een grote rol, even als het scholenaanbod. "De kerker- aard is twee maal bij ons geweest en wij hebben een bezoek gebracht aan Holten. Het wonderüjke was, dat het meteen klikte. Wij kenden Holten alleen van een kampeerva- kantie tien jaar geleden en van onze tochten van Rekken naar Kampen, en dan krijg je niet de meest goede indruk van het dorp. Toen we vernamen dat het een 'driemanspost' was, en er een uit stekende scholengemeenschap in het dorp was, hebben we de knoop doorgehakt, waarbij het oordeel van de kinderen heel belangrijk was". Inmiddels hebben de kidneren Doornweerd hun eerste schoolka meraadjes al gevonden en voelen zich al uitstekend thuis in het dorp. Mevrouw Doornweerd wil zich voorlopig nog even buiten het verenigingsleven houden, om eerst in alle rust te kijken wat het dorp te bieden heeft. Indien nodig zal zij een deel van de taak van haar man op zich nemen, maar haar eerste taak lig volgens haar nog thuis, nu de kinderen relatief nog klein zijn. Henk Doornweerd heeft de eerste besprekingen met zijn collega's al gevoerd en opnieuw kon worden geconstateerd, dat hoe verschil lend zij zijn, het zo geweldig goed klikte. "Ik ben er van overtuigd dat we uitstekend kunnen samenwer ken, dat komt de gemeente alleen maar ten goede". De gezamenlijke openingsdienst voor het winterwerk wordt gehou den op zondag 11 september in de Nederlands Hervormde Kerk, en begint om 9.30 uur. Dominee H.W. Doornweerd en pastoor A. Rade- maker gaan tijdens deze dienst voor. Het Hervormd Kerkkoor zal muzikale medewerking verlenen. De zondagsschoolkinderen die niet met hun ouders naar deze dienst gaan, worden om 9.15 uur verwacht bij de Dorpsschool. In onze aflevering over de werkzaamheden van Holten- se vrijwilligers richten we deze keer de schijnwerper op iemand die zich inzet voor de ouderen. Mevrouw J.A. Evers leidt, als vrijwilligster, op de Diessenplas een bejaarden koortje. Dit koor telt niet al leen leden uit de Diessenplas, ook ouderen die niet op de Diessenplas wonen, zijn van harte welkom. Elke maandagmorgen, van half elf tot half twaalf, wordt een uurtje ge zongen. "Er heerst altijd een heel leuke, ongedwongen sfeer", vertelt mevrouw Evers, die het koor niet dirigeert, maar wel muzikaal leidt en op de piano begeleidt. "Voor de koorleden betekent dat dat ze goed moeten opletten, bijvoor beeld wat het gelijk inzetten be treft. Maar ik moet zeggen dat het heel goed gaat. De hoofdzaak is trouwens dat ze plezier hebben in het uurtje". Mevrouw Evers begon het vrijwilli gerswerk op de Diessenplas als helpster bij het handwerken. "Via mijn moeder, die lid is van het koor, kwam ik in contact met de pianiste van toen. Toen zij er mee stopte, heb ik het overgenomen". Inmiddels begeleidt ze het oude- renkoor, dat maar liefst 23 leden van boven de tachtig kent, al zo'n zeven jaar. "Ze zingen niet meer zo hoog als vroeger, maar ze hebben er nog erg veel plezier in", vertelt mevrouw Evers. Dat er niet zo hoog gezongen kan worden, bete kent voor mevrouw Evers dat de meeste muziek 'omgezet' moet worden, alles wat te hoog is moet een paar noten lager en wordt zo aangepast aan de stemmen van de koorleden. "Al met al gaat dat heel Zoals op de foto te zien is: er kunnen nog heel wat zangers en zangeressen bij, bij het ouderenkoortje. goed. We hebben als eens prijzen gewonnen en eervolle vermeldin gen gekregen", vertelt Jona Evers. Kerstliederen iHet meeste werk zit, zo vertelt me vrouw Evers, in het uitzoeken van |de muziek. "Daarvoor kan ik heel goed terecht in de muziekbiblio theek te Deventer. Daar zijn altijd wel bundels met liedjes te vinden, die ik, als dat nodig is, ook om kan zetten". De meeste liederen die door het koor gezongen worden komen uit de bundel 'Kun je nog zingen, zing dan mee'. Deze maand is overigens al begonnen met het repeteren van kerstliederen; straks met de volks kerstzang zal ook het ouderenkoor van zich laten horen. "Ook zijn er nog een paar plaatselij ke optredens, maar zeer weinig, de nadruk ligt toch op het gezellig zin gen met elkaar"./ Verder begeleidt mevrouw Evers al een aantal jaren het Hervormd Kerkkoor en het Kinderkoor Mo- zaiek. Op de Diessenplas is ze inmiddels druk bezig met het verzorgen van het muakale gedeelte van een ca baret, dat door het personeel opge voerd gaat worden ter gelegenheid van het 15-jarig bestaan van het bejaardencentrum in september. "Waarom ik het doe? Ik vind het leuk, in de eerste plaats omdat ik van muziek houd. Ik vind het sa men musiceren heel belangrijk en ik ben ervan overtuigd dat het goed is om naast je huishouden toch wel een flinke hobby te heb ben, vooral als de kinderen de deur uitzijn. En in de tweede plaats, het verenigingsleven trekt mij ook erg aan". HVG Door eenheid verbonden uit dijkerhoek begon woensdag 31 au gustus het nieuwe seizoen met een fietstocht. Aan het begin van de route was op genomen een bezoek aan de 'bun ker' (hoek Waardenborch- en Noor denbergstraat). Vanuit deze bun ker, die vier meter onder de grond ligt, kan de uitvoerende staf van het Provinciaal Bestuur van het Rode Kruis in geval van oorlog of milieuramp e.d. de zaken regelen, die nodig zijn in zo'n situatie. Men werkt met vrijwilligers, maar dat wil niet zeggen, dat het vrijblijvend is. De heer Van Huizen, die de vrijwil ligers begeleidt en het werk coördi neert voor Overijssel, vertelde heel boeiend over de gang van zaken. Iedereen kan in groepsverband zo'n rondleiding meemaken. De heer Van Huizen vertelde het heel belangrijk te vinden, dat de men sen weten wat er in de 'bunker' ge beurd, want er is niets geheimzin nigs aan. Na dit bezoek volgde een schitte rende fietstocht, uitgestippeld door mevr. G. Koopman, Via de Borkeld, het Venne en het Elsener- veld, ging het naar de Bovenberg bij Markelo. Na een korte stop op de kampeerboerderij werd de tocht voortgezt over de Friezen- berg, waar de heide prachtig bloeit. Met ingang van 1 september 1988 is voor het telefoondistrict Hengelo een nieuw alarmnummer ingevoerd. Dit nieuwe alarmnummer geldt thans ook voor de gemeente Holten. Door bij alarm dit nummer te bellen kan men doorverbinding krijgen met politie, brandweer of ambulance. Van het alarmnummer moet zo weinig mogelijk worden ge bruik gemaakt, dus alleen als het echt nodig is. Hoe te handelen bij alarm: 1. bel 06-11 2. vertel waar hulp wordt gewenst 3. vertel van wie u hulp moet hebben, dus van de politie, van de brandweer öf van de ambulance. 4. u wordt doorverbonden met de gewenste dienst en u ver telt wat er aan de hand is. Bel alleen in spoedeisende gevallen! Bij voldoende belangstelling zal in het seizoen 1988/1989 in het gemeentehuis weer een expositie gehouden worden van werk van Holtense amateurkunstenaars. In principe wordt iedereen in de gelegenheid gesteld het door hem of haar gecreëerde werk te exposeren, mits het werk van vrij recente datum is (niet ouder dan 5 jaar) en mits het niet eerder in het gemeentehuis van Holten is geëxpo seerd. Geïnteresseerde Holtenaren, die een bijdrage aan deze expo sitie willen leveren, kunnen zich tot 1 oktober a.s. aanmelden (bij voorkeur schriftelijk) bij de afdeling W.O.P. van de gemeente Holten, Smidsbelt 6, 7451 BL Holten. In het kader van de actie Zwemmen voor Unicelf is tijdens de in zwem bad Twenhaarsveld gehouden zwemvierdaagse en Nationale Zwem Promitieweek, door ongeveer 100 Holtense kinderen meegedaan aan een ballonnenwedstrijd. Tot op heden, ruim tweee maanden na de wed strijd, zijn van zes ballonnen de kaartjes terugontvangen. Het verst kwam de ballon van Esther Tromop. Haar ballon is terecht gekomen in Fredenbeck bij Stade, 30 km. ten westen van Hamburg op ongeveer 245 km van Holten. Deze ballon is gevonden door Martin Meijer uit Freden beck. Heel ver kwam ook de ballon van Monique Bakkink. Denise Pel- tram vond de ballon in Wulsbüttel. Wülstbuttel is een klein dorpje ten noorden van Bremen, eeen afstand van 195 km. Ongeveer op 102 km van Holten, in een bos bij het dorpje Borger werd door Gerda Tobben de ballon van Charlotte van Lemel gevonden. De ballon van Suzanne Blok kwam te recht in Geeste-Osterbrock, dat ten noorden van Lingen op onge veer 72 km van Holten ligt. Jürgen Roling was de vinder. In Neuen- haus landde in de tuin van Carsten Derks de ballon van Thomas Bolk, Neuenhaus ligt iets ten noorden van Nordhom. De ballon van Ali cia Heck kwam het minst ver, na melijk in Hellendoorn. De terugontvangen kaartjes zijn inmiddels aan de genoemde kinde ren toegestuurd. Als prijsje ont- Nieuwe aanmeldingen voor de yoga-lessen in De Kleine Keizer zijn nog welkom. Op dinsdag avond van 20.00-21.00 uur voor mannen en vrouwen en op donder dagmiddag van 14.00-15.00 uur uit sluitend voor vrouwen. Mevrouw Gerda Eman uit Hengelo leidt deze Hatha Yoga-groepen. De eerste kennismakingsles is vrijblij vend. Deze week beginnen de les sen. Inlichtingen en opgaven bij De Kleine Keizer, Keizersweg 28, telefoon 05483-6 36 66. In het AC restaurant Holten zal op zaterdag 17 september vanaf 10.00 tot plm. 20.00 uur een oude am bachtenmarkt plaats vinden. Bij goed weer zal deze op het terras plaats vinden, en bij slecht weer binnen in het restaurant. De toe gang is vrij. De volgende ambachten zullen worden gedemonstreerd: stenen slijpen, stoelen matten, spinnen, kaarsenmaken, Staphorsterstip- werk, kantklossen, kunstschilde ren, vitrage knippen, poppen maken en onder voorbehoud mid- winternhoom maken. vangen alle zes kinderen volgend seizoen gratis een seizoenabonne ment voor het zwembad, aangebo den door de Sportcommissie en voor de winnares is er bovendien nog een aardig boekje, aangebo den door de KNZB. De ballonnen wedstrijd maakte deel uit van een landelijke actie. De grootste af stand die tot op heden bij de KNZB is geregistreerd, is 768 km. Met ingang van maandag 12 sep tember zal de groente- en fruitwin kel van de firma Wijnbergen aan de Stationsstraat 12 worden gesloten. Harrie Wijnbergen nam een jaar geleden de bekende groente- en fruitzaak over van 'Slaatje'. Welke bestemming het winkelpand nu krijgt, is nog onbekend. De famlilie Wijbergen, die nog een groente- en fruitzaak hebben in Laren, zijn be zig met de verkoop van het pand. Jongeren uit JC De Schure organi seerden afgelopen zondag een indi viduele tijdrit over de Holterberg. Er werd gestreden in drie verschil lende klassen: een wedstrijdklasse heren, een wedstrijdklasse dames en een dikke bandenrace. Gestart werd met de dikke ban denrace; in deze klasse werd Theo Hase eerste. Een eervolle vermel ding kreeg Wilco van de Noord, die met een passagier achterop maar vijf minuten langzamer was dan de nummer een. Anneke Koopman won op overtui gende wijze de wedstrijd tussen de dames en Gerrit Meyer kwam als eerste over de streep bij de heren in een tijd van 42 minuten en 12 se conden. Tweede werd Johan Nie- man, die 1 minuut en 11 sec. later kwam en op de derde plaats kwam Wim Wubbelink met een achter stand van 1 minuut en 30 secon den.

Holtens Nieuwsblad | 1988 | | pagina 5