Bewoners Canadastraat verruimen het blikveld Holtense volgend jaar op Canadese televisie p.riis van. Tuintips van Eddie Straatvereriiging slecht scheidslijnen Rabobank E9 Zilvervloot-sparen daar vaar je wèl bij! Interview met mevr, Nieuwenhuis-Wansink HOLTENS NIEUWSBLAD O lotus electncteit blijft dalen Puzzelrit Sportdag PJGO in Bathmen Verloting Bergruitertjes DONDERDAG 26 MEI 1988 Zilvervloot-sparen is het betere werk voor spaarders tussen de 15 en 21 jaar. Zij kunnen sparen met een goeie rente en krijgen ook nog eens 10% extra premie over het gespaarde bedrag. Als je toch spaart, profiteer dan van die buitenkans. Bij de Rabobank vertellen we je graag hoe dat kan. geld en goede raad lótus_gordijnen zijn het waard om vakkundigte worden gemaakt. Als het gaat om maken en meten is dat een vak apart. Uw interieur-specialist verstaat het vak Bi) hem kunt u terecht voor een vakkundig maken, meten en een perfekte afwerking selection HOLTEN Warmte De sociale warmte van de nieuwe straatvereniging blijkt vooral uit de telefonische hulpgroep. De le den die in nood zitten hoeven maar één van de beschikbare telefoon nummers te draaien en er staat hulp klaar. 'Veronderstel dat men sen ziek op bed liggen. Ze hoeven de telefoon maar te pakken en de boodschappen worden gehaald", aldus Bollee. "Mensen die in het ziekenhuis hebben gelegen of ge zinsuitbreiding vieren krijgen een bloemetje. Dat hoeft niet duur te zijn, het gaat om de attentie". In de nieuwe straatvereniging zijn een tweetal commissies actief. "De ene commissie regelt de briefwisse ling met de woningbouwvereni ging 'Onze Woning'. Bijvoorbeeld over het centrale antennesysteem of lekkages in de dakgoten, die hier enorm slecht zijn. Zij behartigt dus de belangen in en om de woningen. De andere commissie regelt de za ken die het straatbeeld betreffen. Door burgemeester en wethouders verleende vergunningen, ontheffingen e.d. 1. aan H.M.V. Holten toestemming/ontheffing verleend t.b.v. een donateursaktie; 2. aan de heer A. Jansen een invaliden-parkeerkaart verstrekt; 3. aan de Vereniging Het Aangespannen Paard de Bergrijders toestemming verleend voor een koetsenrit op 12 juni 1988; 4. aan firma Vruggink vergunning verleend voor de uitoefening van een horecabedrijf in het pand Stationsstraat 10; Voor het inwinnen van informatie over de zaak zelf dan wel over eventuele mogelijkheden tot het indienen van een bezwaar- of beroepschrift kan men zich wenden tot de afdeling Algemene Zaken ter Gemeentesecretarie. STICHTING ANTENNE-INRICHTING HOLTEN Aanleg c.a.i. wijk Kol-Noord In verband met het niet overal tijdig gereedkomen van het c.a.i.-net in wijk Kol-Noord (en de voorgenomen zenderuitbreiding) op 1 mei j.l. zal de betaling van het abonnementsgeld ad f 13.52, voor diegenen die na de proefperiode (ca 1 maand) het signaal willen be houden, eerst ingaan op 1 juli 1988. Dit betekent dat de bewoners van deze wijk gedurende de maand juni nog gratis signaal via de c.a.i. kunnen ontvangen. Met het oog hierop zullen de aanvraagformulieren, voor zover deze nog niet ingeleverd of ingezonden zijn (omdat men met het beslis sen over het definitief afnemen van signalen wil wachten tot na de proefperiode), in de 2e helft van juni a.s. worden opgehaald. Tariefsverhoging c.a.i. partieel plan de Haar en de Beuseberg In verband met het feit dat de extra zenders (Sky Channel, Super Channel, TV 5, NDR 3, RTL+ en Rai Uno) op 1 mei j.l. niet overal dan wel niet allemaal te ontvangen waren, zal het verhoogde abonne mentsgeld ad f 13.52 eerst ingaan op 1 juni 1988. Over de maand mei zal derhalve nog het huidige tarief van f 12.32 in rekening worden ge bracht. De bewoners van de Canada straat hebben hun onverschil lige houding ten opzichte van elkaar opgegeven. Het blik veld laat zich niet langer be perken tot het eigen huisje, boompje en beestje. Scheids lijnen van kerk, herkomst of sociale status worden door broken. Via de straatvereni ging, die op 13 januari is op gericht, ontstaat een hechte leefgemeenschap in de Cana dastraat. "De bedoeling van de straatvere niging is om mensen bij elkaar te brengen", legt de voorzitter, de heer J.J. Bollee uit. "Niemand ken de iemand in de Canadastraat, be halve misschien je buurman. Met de deelnemers aan het Straatvoet bal hebben we zitten barbecuen bij de familie Kruithof. Daar is de gedachte ontstaan om een straat vereniging op te richten. Kruithof en ik hebben gefilosofeerd over de vraag waarom wij hier zo contac- tarm zijn. Wij opperden dat dat misschien kwam door de verschil lende kerkelijke achtergronden. over vitrages en gordijnen De één is gereformeerd, een ander katholiek en een derde is niet-ker- kelijk. We proberen dat te onder vangen door er één club van te maken. Het maken van nieuwe contacten zal wel een langzaam proces zijn". Nadat de ideeën gerijpt waren, to gen Bollee en Kruithof aan het werk. Zij wilden een meerderheid van vrouwen in het bestuur. "Vrou wen hebben meer contact met el kaar en zijn ook eerder tot hulp be reid", meent Bollee. "Mannen zijn wat afstandelijker". Naast Bollee en Kruithof werden er drie vrou wen in het dagelijkse bestuur be noemd: de dames Aanstoot, Kolk man en Nijhuis. Met ingang van 1 juli zullen de electriciteitstarieven worden ver laagd. Voor grootverbruikers zal de verlaging gemiddeld 6 a 7 pro cent bedragen, voor kleingebrui- kers dalen de tarieven, afhanke lijk van het verbruik met maxi maal 0,18 cent per kWh. Het energiebedrijf IJsselmij ver wacht dat de electriciteitstarieven de komende jaren zullen blijven dalen. Dat is mede te danken aan de forse uitbrieding van het aantal aansluitingen en door overnamen van andere energiebedrijven, zo deelt de directie mee in het jaarver slag mee. De tuinen worden regelmatig on derhouden, ook nu in mei: gras- maaien, schoffelen, harken, opbin den van vaste planten, uitgebloei de bloemen verwijderen enz. We letten ook op de schadelijke insec ten en schimmelziekten. Rozen bijv. kunnen nu bespoten worden tegen het wit. Een teentje knoflook bij iedere rozenstruik voorkomt bladluis. Witte vlieg heeft een he kel aan goudsbloemen en oost-in- dische kers. Het is nu de beste tijd om waterle lies te planten. Bollen voor de ver wildering laat men zitten; a)s het loof afgestorven is, verwijderen we het. Het planten van zomergoed is ook weer aangebroken. Bij inplan ten of verplanten moet u denken aan watergeven, in het bijzonder sproeien door het loof vooral de co niferen. Engerlingen De larven die u in de grond tegen komt worden engerlingen ge noemd. U treft ze voornamelijk aan bij het spitten of het inplanten van struiken, coniferen of bomen. Ze zitten op z'n 20 cm. in de grond. Ik ben ze al vrij veel tegengekomen, daarom zal ik er iets over vertellen. Engerlingen zijn ivoorkleurig, sterk gekromd, met een dik zak vormig achterlijf (vaak grauw), hebben een bruine kop en drie paar borstpoten. Ze leven van onder grondse plantendelen. Deze larve wordt een kever. Tot deze kevers behoren de gewone meikever, de junikever en de roze kever. Deze kunnen al drie schade veroorza ken. De engerlingen (zie foto), die 1 tot 4 jaar oud kunnen worden, overwin teren in de grond op ca. 20 cm diep te. In het voorjaar beginnen ze aan ondergrondse plantendelen te vre- gen. De grootste schade wordt ver richt aan wortels van grassen en boomgewassen. Dikkere wortels worden ontschorst. Hierdoor kun nen de planten verwelken en af- stervem. Als de gaan verpoppen zakken ze tot ca. 1 m. diep. Als de kevers kevers dan tevoorschijn ko men vreten die op slordige wijze aan bladeren en naalden. Ze zijn in het oosten en zuiden van ons land talrijk. In sommige jaren kunnen de kevers zeer talrijk zijn. We noe men dit 'beurtjaren'. Ze komen eens in de 3 a 4 jaar voor. In derge lijke jaren kunnen bomen geheel ontbladerd worden. Bestrijding kan preventief, d.w.z. zonder be strijdingsmiddel door het sparen van natuurlijk vijanden van de lar ve zoals mollen, spitsmuizen, kraaien, roeken en spreeuwen. Hoewel dit een moeijlijke opgave is, zal men dit aan de natuur zelf moeten overlaten. Chemische be strijding kan alleen tegen jonge larven, oudere larven zijn ongevoe lig. Per 100 m 50 ml parathion in veel water uitgieten en daarna in regenen. Bestrijding in grassen (gazons): veel water geven, aanrol len en bemesten om zo het gras aan de groei te houden. Bij aankoop van bestrijdingsmiddelen raad ik u aan naar de vakhandelaar te gaan. Volgende maand behandel ik de haag. Tot juni, Eddie. Zondag 29 mei houdt MAC de Hol- terberg haar derde puzzelrit van dit seizoen. De uitzetters H. Paal man en mej. G. Paalman zullen er zorg voor dragen dat iedereen mee kan doen. De lengte van de rit is plm. 35 km. De inschrijving is open vanaf 13.30 uur en de eerste deelnemer ver trekt om 14.00 uur vanaf clubhuis De Biester. In de Canadastraat heeft men weer aandacht voor elkaar zoals speelgelegenheden en het openbare groen, waarvan ik per soonlijk vind dat het hier schanda lig mishandeld is. Er is maar wat raak gesnoeid. Eén van de zand bakken lag vol met glas. Die is in middels leeg gemaakt, er moet al leen nog schoon zand in. Die com missies functioneren erg goed' Activiteiten De straatvereniging organiseert daarnaast tal van activiteiten. Er is reeds een geslaagde spelletjesa vond gehouden in de sporthal en de Canadastraat heeft een aandeel gehad in de viering van Koningin nedag. "We nemen deel aan het Straatvoetbal, de zomerfeesten en het recreatieve volleybaltoernooi", somt Bollee op. "Verder organise ren we kinderfeesten, ^en autopuz- zeltocht, een barbequë, een kaart avond en een feestavond. De con tributie bedraagt voor een gezin vijf gulden per maand. Van de 98 gezinnen in de Canadastraat zijn er 55 lid. Ieder voor- en najaar wordt er een ledenvergadering ge houden. De kascommissie contro leert dan ook het financiële beleid". Volgens Bollee moet de straatvere niging zich tot de Canadastraat blijven beperken. "In het verleden heeft hier een buurtvereniging ge functioneerd, die zich over de hele Haar uitstrekte. Het bestuur daar van verdronk in de administratie ve besognes en kwam aan het op touw zetten van activiteiten niet eens toe. Die club was veel te groot. Wij doen niet aan statuten en wij prakkizeren niet over uitbreiding. De Verzetstraat of de Churchill- straat zijn groot genoeg om zelf iets op poten te zetten". De uitslag van de verloting, die ge houden werd op het concours hip- pique van PC de Bergruitertjes is als volgt: le pr. 3 daagse OAD reis: fam. Hon- coop, Oranjestraat 73; 2e pr. radio: Zwennie Vincent, Pasopweg 1; 3e pr. horloge: Bart en Dick Willems, Keizersweg 68; 4e pr. koffiekan: Jan Bolink, Postweg 124; 5e pr. fietstas, G.W. Huisken, Nagelhout straat 11; 6e pr. zuivelmand: fam. Lammertink, Industriestraat 20; 7e pr. fles Moezel: Reint Klumpers, Harfsen; 8e pr. handdoeken: W. te Vedhuis, Borculo; 9e pr. kaas: Hen drik Rast, Almelo; 10e pr. krente- brood: rest. De Witte, Deventer- weg. De landelijke sportdag van de PJGO zal dit jaar gehouden wor den op 18 juni op het sportcomplex Looenk in Bathmen. Er zukken teams uit heel Nederland deelne men aan dit grote toernooi. Vaste onderdelen zijn de volleybal wedstrijden, een voetbaltoernooi en touwtrekken. Speciaal ten ge rieve van de voetballiefhebers wordt in de kantine van het sport complex een groot videoscherm geplaatst waarop vanaf 15.30 uur de voetbalwedstrijd Nederland- Ierland rechtstreeks bekeken kan worden. Volgend jaar november ver schijnt mevrouw J.J.H. Nieu- wenhuis-Wansink op de Ca nadese televisie. Tot haar ei gen verrassing en die van haar dochter Elrie werd deze rasechte Holtense op vrijdag 6 mei door een reportage team van de Canadian Brod- casting Corporation geïnter viewd op de Canadese Be graafplaats. Puur toeval, want de dames Nieuwenhuis- Wansink werden volledig ver rast bij hun jaarlijkse bezoek aan het graf van de Canadese soldaat Fred Tucker. "Ik zal er wel niet zo netjes opstaan" lacht mevrouw Nieuwenhuis- Wansink, "Ik kwam net uit de tuin". "Laten we nu maar even gaan" zei dochter Elrie-Nieuwenhuis vrijdag 6 mei, terwijl haar moeder de laat ste plantjes in de tuin aan het po ten was. Al sinds 1945 verzorgt me vrouw Nieuwenhuis-Wansink het graf van de in de Tweede Wereld oorlog omgekomen Canadese sol daat Fred Tucker uit Kitchener Ontario. 'We gaan meestal niet op 4 of 5 mei, dan is het veel te druk en kunnen we geen foto's voor de fa milie maken", verklaart ze de wat latere gang naar het oorlogskerk hof in de Holterberg. Omdat de voormalige eigenaresse van De Dikke Steen (die nu in de Holterenkstraat woont) toen al goed Engels sprak, adopteerde ze vijf graven, waarvan twee van on bekende soldaten. In de loop der jaren is alleen het contact met de familie Tucker in stand gebleven. De inmiddels overleden moeder bracht een bezoek aan Holten en de familie Nieuwenhuis en ook een broer en een zus van Fred Tucker werden al eens gastvrij onthaald. Het schriftelijk contact met de Tuckers verloopt nu via de zuster. Elk jaar wordt er wederzijds een brief uitgewisseld en worden foto's meegestuurd. Dit jaar is er vanuit Holten heel wat te melden. Documentaire Bij aankomst op het Canadese kerkhof werd er juist gerepeteerd voor de traditionele herdenkings dienst door Engelstalige en Fran stalige Canadese militairen. Daar voor was dit jaar een vertegen woordiging van het regiment R22steR-PPCL I uit het Westduit- se Bad Sollingen aanwezig. En aangezien dit regiment volgend jaar het 75-jarig bestaan viert, was een televisieploeg van de CBC be zig met opnamen voor een docu mentaire. Op verzoek van een ma joor van het ïegiment werden me vrouw Nieuwenhuis en haar doch ter Elrie verzocht de dienst bij te wonen, die werd geleid door een le geraalmoezenier. "Heel indrukwekkend", herinnert mevrouw Nieuwenhuis-Wansink zich. "Vooral toen de Last Post werd geblazen. Na afloop kwam een medewerkster van de televisie naar me toe om te vragen of ze een interview mocht afnemen. Er kwam ook nog een heel hoge offi cier bij, die samen met mij naar het graf van Fred Tucker ging. Pas toen de televisiecamera's dat alle maal opnamen, had ik in de gaten dat het allemaal op de tv zou ko men. In het vraaggesprek heb ik verteld dat ze ons niet hoeven te danken, maar dat wij voor eeuwig dank verschuldigd zijn aan de Ga- Mevrouw Nieuwenhuis-Wansink en dochter Elrie bij het graf van Fred Tucker. nadezen die ons bevrijd hebben. Dat mogen we nooit vergeten en daarom moeten we die graven goed onderhouden. Maar ik ben heus de enige niet in Holten hoor. Toevallig waren we die dag op het kerkhof. Ik hoop alleen wel dat we de beelden ooit nog eens te zien krijgen. We hebben de Canadese ambassade al gebeld om een band opname. Mijn Engels zal wel niet zo goed zijn als dat van onze konin gin, maar die kon in Canada dan ook alles van een papiertje ople zen. Ik was helemaal niet voorbe reid".

Holtens Nieuwsblad | 1988 | | pagina 5