Rampenplan Hellendoorn en Holten operationeel Gastgezinnenbiedenvaak rustpunt voor jongeren H Wissink winnaar Henk Mulder trofee Tuintips van Eddie Belangrijke winst voor handbalheren Themadag over het boeren erf Jeugd onder dak Holten: Prot. Chr. onderwijs op managementcursus Loods: een zware baan Begroting Gezelligheids- rit Holterberg DONDERDAG 5 MEI 1988 HOLTENS NIEUWSBLAD <fv-u. Wj.u. P Deze maand vier jaar geleden werden Holten en Hellendoorn opge schrikt door een grote bos- en heidebrandbrand op dê Holter- en Haar- lerberg. De wind bleek gelukkig in de goede hoek te zitten, zodat de brand 'beperkt' bleef tot een aantal percelen bos en heide, maar toen werd ook duidelijk dat het in het gebied ontbrak aan een goed rampen bestrijdingsplan, bovendien bleken de kaarten van het gebied volko men verouderd, waardoor veel percelen nauwelijk bereikbaar waren. Vrijwel onmiddelijk na de brand werd door de burgemeesters van Hol ten en Hellendoorn een werkgroep ingesteld die zich bezig ging houden met de vraag hoe een natuurbrand in het omvangrijke bos- en heidege- beid zo effectief en efficiënt mogelijk kon worden bestreden. Een uitge breide evalaatie van de brand was het vertrekpunt van de activiteiten van de werkgroep. Vorige week maandagavond werd de kroon op het werk gezet. Op het parkeerterrein bij het Avonturenpark Hellendoorn werden aan burgemeester Van Rappard van Holten en burgemeester H. Boer van Hellendoorn het bestrijdingsplan met de bijbehorende kaar ten overhandigd door de respectievelijke brandweerkommandanten. In twee kokers was het plan door het verkenningsvliegtuig PH KAC aan mini parachutes gedropt. Brandweercommandant Hemmink van Hel lendoorn gaf een korte toelichting op het bestrijdingsplan. Vooral het vervaardigen van het kaartmateriaal bleek een tijdro vende en dure klus te zijn, maar ook aan het materieel moest veel aandacht worden besteed. Bij de brandbestrijding zijn twee ge meentekringen betrokken, de kringen Almelo en de kring Mid den IJssel. De kring Almelo be schikt inmiddels over vier vierwiel aangedreven blusvoertuigen, de kring Midden IJssel is nog niet zo ver. Voor brandweercommandant Eshuis reden om alvast een beroep te doen op het college van b en w van Holten om straks bij de aan schaf van een nieuwe wagen hier mee rekening te houden. Dat zo'n wagen 80.000 gulden meer kost dan een 'gewone brandweerauto' ver dient zich naar zijn mening in vijf tienjaar gemakkelijk terug. In het nieuwe plan is niet alleen re kening gehouden met het blussen van de brand, ook een evacuatie plan is in het geheel opgenomen, waarbij brandweer, politie, ge meenten en grondeigenaren nauw met elkaar zullen samenwerken. Burgemeester Boer van Hellen doorn dankte mede namens zijn collega de werkgroep voor hun goede en degelijke werk. "Wij leven in een gebied dat zijn bekenheid geniet door de mooie natuur. Dat schept ook verplichtingen, daar moeten we zuinig op zijn". Na de officiële plechtigheid werd een demonstratie gegeven met twee blusvoertuigen en werd in een bosperceel een oefening gehouden, met als uitgangspunt het nieuwe bosbrandbestrijdingsplan. De burgemeesters van Hellendoorn en Holten kregen van hun resp. brandweercommandanten het nieuwe bosbrandbestrijdingplan overhandigd. Zo te zien had burgemeester Van Rappard wat moeite met het openen van de koker waarin het plan en de bijbehorende kaarten waren verpakt. 11,11111mimummimmiiimminimimin™mm In de wijk zijn ze waarschijnlijk wel Soms gaat het echter om jongeren je een crisis. De crisis betekent in bekend, die gezinnen waar veel die het thuis moeilijk hebben, om- dat geval dat de relaties thuis even jeugd en en uit loopt, mensen die dat er problemen zijn tussen hen en uit de hand dreigen te lopen, druk zijn met jongeren. Vaak valt hun ouders. Deze jongeren zijn Om dan toch ergens voorlopig een het de mensen zelf pas op als de gaandeweg steeds meer van huis dak boven je hoofd te kunnen vin- jeugd hen voor de voeten loopt, weg: komen er alleen nog maar om den, wordt dan voor jongeren, die Voor mensen die in hun buurt wo- te eten en te slapen. even niet meer samen met hun ou- nen wekt het verbazing dat in zo'n Dit kan betekenen dat men elkaar ders onder hetzelfde dak kunnen gezin zoveel kan. Er is lawaai voor thuis op een irriterende manier wonen, door de hulpverlener en de de deur, er wordt geprutst aan een voor de voeten aan het lopen is en jongere naar een gastadres ge- voertuig, er wordt wel eens wat ge- dat er binnenkort eentje "over z'n zocht. leend uit de schuur e.d. Buurtbewo- rooie heen gaat". Dan ergert men Even tot rust komen van alle emo- ners vinden vaker dat de grenzen zich zo over elkaar dat de eerstvol- ties en tijd krijgen om na te denken van hetgeen toelaatbaar is worden gende die op het tere punt komt over hoe het nu verder moet met je- mmrchroHnn dan over een gaatj en dan heb zelf en je ouders is dan de plek en de ^rhri^\?n^ai!digt Hans WUtSlnk de trofee voorde mooiste foto. Naast Mulder tweede prijswinnaar- es Chrxstien van Resteren, en naast Hans Wissink het jurylid Wim Kwakerkaak. Hans Wissink is winnaar gewor den van de fotowedstrijd van Pro foto. Tijdens de clubavond van op donderdag 21 april werd door de jury- bestaande uit fotograaf Henk Mulder en kunstenaar Wim Kwa- kernaat een foto van Wissinks als beste gekozen en kon hij zich win naar noemen van de Henk Mul dertrofee. Christien van Kesteren werd tweede. Twee keer per jaar bestaat er voor de leden van de Holtense fotoclub Profoto de mogelijkheid deel te ne men aan een onderlinge wedstrijd. Het aantal deelnemers lag dit keer iets onder het gemiddelde, maar de kwaliteit van de foto's was weer van een behoorlijk niveau. Hans Wissink heeft zich gespeciali seerd in modelfotografie en volgens de jury heeft hij daarin een bijna professioneel nieau bereikt. Een knappe prestatie ook al omdat kunnen zij hun kennen en kunnen Hans met amateur fotomodellen op een hoger peil brengen. Men werkt. hoeft thuis geen doka te bezitten, De tweede prijs ging naar het enige want afdrukken kan men in de don- vrouwelijke lid van Profoto Chris- kere kamer in het onderkomen van tien van Kesteren. Zü maakte een de fotoclub, de kapschure naar jon- foto van een heel gewoon en alle- gerencentrum De Schure. daags onderwerp: een eierrekje Wie geïnteresseerd is in fotografie, met één ei. kan een kijkje komen nemen op de dat toelaat is het de bedoeling dat Profoto is een fotocluhb waar niet clubavonden van Profoto (een on- de deelnemers op de fiets komen. alleen gevorderde amateurs zich derdeel van het Sociaal en Cultu- thuis voelen, ook de beginners ko- reel werk voor Holten.) Inlichtin- men aan hun trekken. Door middel gen bij de Tuinstraat, tel 6 27 55 of van fotocursussen bijvoorbeeld bij G.J. te Winkel, tel 6 3102. overschreden. Er zijn in Holten een aantal jonge ren die hun vertier bij een ander zoeken, bij hun vriend of vriendin of gewoon bü mensen die door hen aardig gevonden worden: dat is op zich een normale zaak - je hoeft er niks kwaads van te denken. Op zaterdag 7 mei houdt de MAC De Holterberg haar jaarlijkse ge- zelligheidsrit. Gestart wordt vanaf 19.30 (tot 20.00 uur) bij de MAC koepel aan de Kerkhofsweg. De tocht gaat door de mooie na tuur rond het dorp terwijl onder weg diverse spelletjes worden ge houden. Na afloop volgt nog een gezellig samenzijn. Indien het weer gelegenheid die het gastgezin kan bieden. Dit gebeurt in Holten dan in een pe riode van twee tot zes weken op het gastadres. Gastgezinnen zijn men sen die een jongere voor een korte periode de gelegenheid geven om tot zichzelf te komen, zodat er weer contact met diens ouder kan groei en. In onze gemeente is de werk groep Jeugd onder dak Holten ver antwoordelijk voor het geven van voorlichting over gastadressen, te lefoon 6 34 00 of 6 38 79. Mocht u nog niet aan de vooijaars- derverdeeld in zeer giftige, giftige spoor), blad en zaad; Taxux bacca- beurt zijn toegekomen, dit kan nog en minder giftige exemplaren en steeds. Maak de grond wat losser de latijnse naam volgt de Neder- door te spitten of te cultiveren en landse aanduiding en voor zover denk ook aan de bemesting. Strooi van toepassing het gedeelte wat op het gazon NPK 12+10+18 giftig is. chloorarm. Per honderd vierkante Zeer giftig: meter moet dat zo'n twee kilo zijn. Arium maculatum (gevlekte Dat kunt u ook gebruiken voor de arondkelk), hele plant; Colhicum rest van de tuin. (herststijlloos), hele plant; Daphne Aangezien het gras nu groeit, kan (peperboompje), hele plant; Dïgita- er een scherpe rand langs worden lis (vingerhoedskruid), hele plant; gestoken. Eind april kunnen de Laburnum (gouden regen), hele dahliaknollen en gladiolen worden plant; Ligustrum (ligustur), hele geplant. plant. Hierna volgt (zoals beloofd) een Giftig: lijst van giftige planten. Ze zijn on- ta (taxus), vrucht, blad; Viburnum (sneeuwbal, gelderse roos), bes. Matig giftig: Cytisus (brem), hele plant; Junipe- rus communis (jeneverbes), vrucht; Kalmia (lepelboom), scheut, zaad; Pieris japonica (pieris), hele plant. Prunus laurocerasus (laurierkers), blad, bast en vrucht; Symphoricar- pus (sneeuwbes), vrucht; Thuja (le vensboom), scheut; Wisteria sinen sis (blauwe regen), hele plant. Verdacht van zekere giftigheid: Anemone soorten (wildemans- kruid) sap; aquillegia (akelei), hele De Nederlandse Bond van Platte landsvrouwen afd. Holten hield haar maandelijkse bijeenkomst. De presidente mw. Wibbelink gaf na het huishoudelijke gedeelte het woord een de heer Boxma uit Delf zijl. Hij vertelde over het loods- manswerk. Een loods is meestal eerst stuur man en kapitein voor hij loods wordt. In Nederland zijn 850 lood sen, waaronder één vrouw. Het is zwaar werk en met 55 jaar zijn de loodsen verplicht om er mee te stoppen. Met mooi weer is het prachtig werk, maar met harde wind, mist of strenge vorst is het niet altijd even gemakkelijk. De heer Boxma vertelde dat op de boot waarop de loods werkt men verplicht is hem voedsel te ver strekken, Omdat de schepen aller lei nationaliteiten hebben is het eten ook zeer verschillend en altijd niet even lekker. Na de pauze ver toonde de loods dia's waarmee hij zijn verhaal verduidelijkte. De le den van de NBvP wisten weinig of niets af van het loodsmanswerk. Dankzij de heer Boxma is dat nu veranderd. In de thuiswedstrijd tegen ZAC uit Zwolle heeft Holten een belang rijke 19-15 overwinning geboekt. ZAC dat slechts met 5 veldspelers- kon aantreden leek in de eerste helft naar een ruime regelmatige nederlaag te worden gespeeld. In de laatste minuten van de eerste helft zag Holten de voorsprong groeien tot de 11-6 ruststand. Na rust was Holten niet bij de les. Door te laat ingrijpen in de verde diging kreeg ZAC de kans zelfs ge lijk te komen bij 12-12. Holten kwam wel opnieuw voor, maar zag niet echt kans het conditioneel be tere ZAC definitief op achterstand te zetten. Pas vlak voor tijd zag Holten kans de voorsprong via o.a. 2 treffers van Nico Vorst de winst zeker te stellen. Scores: Nico Vorst 7; Roland Bleyenberg, Diederik Husslage 3; Freek Nijkamp 2; Ger- ben Reilink, Alwin v. Ommeren, Johan Plantinga en Aijen Akker man 1. Door de winst van Holten op ZAC en het onverwachte verlies van Heeten in eigen huis tegen LHC is de stand in de 3e klasse D erg span nend geworden. Met nog 2 wed strijden te spelen is deze: 1. ZAC 7- 10; 2. Holten 6-8; 3. Heeten 6-8. Hol ten speelt nog uit tegen LHC en op 15 mei thuis tegen Heeten. üe dames senioren verloren thuis van koploper Haarle met slechts 9- 10. De gasten werden daardoor kampioen. Holten speelde vooral in de eerste helft weliswaar goed, maar had enkele keren problemen met de gevaarlijkste schutster van Haarle. De gasten kwamen dan ook met 1-5 voor en er ontstond daarna wat verwarring, toen de scheidsrechter een doelpunt voor Haarle niet toekende. Holten putte daar moed uit en kwam vor de rust nog tot 3-5 terug. In de tweede helft deden beide teams niet voor elkaar onder. Met ook een prima inbreng van de invallende junioren zag Holten net geen kans Haarle een puntje af te pakken. Scores: Ineke Leeftink, Jeanet Nijland 3; Anne- marie Ehren 2; Anita Alink 1. De junioren gaven ABS handbal les. Evenals in de uitwedstrijd was Holten veel sterker. Verdedigend kreeg ABS nauwelijks kansen ter wijl Holten in de aanval over veel meer schotkracht beschikte dan ABS. Holten leidde bij rust al met 7-1 en deze stand werd volkomen verdiend in de tweede helft, uitge bouwd tot de 17-2 overwinning. Een fraai staphorster boerenerf. Zaterdag 7 mei houdt de Stich ting Coördinatie landschapsonder- houd Overijssel een themadag over boeren-erven. Tijdens deze dag wordt er gekeken naar de verschi- lende streekeigen vormen van er ven, met name naar die in Overijs sel. De themadag vindt plaats in Wierden. Mevrouw Greet Bierema, land schapsarchitect bij het Oversticht in Zwolle, houdt 's morgens een le zing. zij zal aandacht besteden aan de verschillende onderdelen van een erf, zoals moestuin, put, boom gaard en hagen die elk hun eigen logische plaats hebben. Kenmer kende verschillen tussen de vor- Voor de in de recraruimte van de Chr. School Het Kompas gehou den jaarvergadering van de Ver eniging voor Prot. Chr. Onderwijs te Holten bestond een zeer grote belangstelling. In een uitvoerig jaaroverzicht 1987 liet de secreta resse mevr. J. Stam-Slootweg de voornaamste zaken de revue pas-, seren. In dat jaar namen bijna alle bestuursleden deel aan cursussen, gegeven door het Regionaal Over leg Primair Onderwijs (R.O.P.O.), betreffende effectief vergaderen, besturen, financieel/materieelbe leid en onderwijsbeleid. Door het team van De Schakel (Bosch- kampsstraat) zal worden deelge- oor, Ko,? J* nomen aan een cursus informatica r*?r 7 geJe" het team van Het Kompas zal ken naar het onderhoud dat nodig deelnemen aan de cursus VrPouwen men van erven in Nnederland ko- in management. De vereniging tel de op 31 dec. '87 456 leden. is om erven in een goede staat te j. houden en hoe een oud erf aan de eisen van de huidige tijd kunnen worden aangepast. Na de lunch üit het financieel verslag van vindt een exccursie plaats. Er zul- mevr. Wolters-Teeselink bleek dat len dan verschillende erven in de de verenigingsrekening over '87 omgeving van Wierden bekenen kon worden afgesloten met een ba- worden. tig saldo. De commissie voor kas- De themadag begint om 10.00 uur controle die bestond uit de heren en duurt tot ca. 15.30 uur. Deelna- H. Roelofs en Valster had boeken me kost 15,-. Voor opgave of in- en bescheiden in orde bevonden, lichtingen kan men contact opne- De controle zal wat 1988 betreft men met de Stichting Coördinatie plaatshebben door de heren Val- Landschapsonderhoud Overijssel, ster en J. Assink. Als bestuursle- Poppenallee 39, Dalfsen, telefoon den werden in de vacatures mevr. 05290-17 31. A. Markvoort-Bulsink en G. Ha- Axonitum (monninkskap), hele plant; Buxus (palmboompje), hele plant; Convallaria majalis (lelietjes plant; Clematis (bosrank), hele van dalen), hele plant; Euonymis plant; Euphorbia (wolfsmelk), (kardinaalshoed), hele plant; Helle- melksap; Nicotia (tabak), hele borus niger (kerstroos) hele plant; plant; Papaver (slaapbol), zaden; Ilex (hulst), bes, zaad; Lonicera Taraxacum (paardebloem) melk- (kamperfoelie), bes; Lupinus (lupi- sap; Rhododendron (rododen- ne), hele plant; Delphinium (ridder- dron), blad giftig voor vee. verslag, J. Kors en E. van Dijk be noemd mevr. R. F. V. Veltkamp- Lievestro en H. Paalman, H. Dam- Wichers en J. Stam. Voorzitter Beldman sprak een woord van dank tot de aftredenden die in de afgelopen jaren veel en belangrijk werk voor de school en de vereni ging hebben verricht en bood een fraai boeket aan. Na gehouden rondvraag werd het officiële gedeelte van de bijeen komst besloten door de heer Bos- schers met het lezen van het ge dicht Gebed voor elke dag van Nel Benschop. Na de koffiepauze werd genoten van Pepermunten een ca baret-programma rond kerk en sa menleving gepresenteerd door car- beretiér Peter Hartman, op key board muzikaal begeleid door Jo han Smedes. Het college van b en w zal alles in het werk stellen om de gemeente lijke begroting voor het jaar 1989 nog dit jaar aan de raad voor te kunnen leggen. Dit deelde wethou der Dalshuisen mee aan de leden van de commissie financiën. In principe zal de begrotingsbe handeling plaats vinden tijdens de raadsvergadering van 28 novem ber.

Holtens Nieuwsblad | 1988 | | pagina 11