Prins onder indruk van Bos Dierenwereld Internationale erkenning Folklorefestival Holten Holtens "Even langs Programma nu reeds in kannen en kruiken Nieuwe bergplaats schaakspel Opbrengst collecte ION Oproep voor kunstmarkt U ontvangt een fraaie Parker-Jotter ballpoint als u ons een nieuwe abonnee opgeeft. Verenigingen Koninginnedag op Smidsbelt V ff Holtens Nieuwsblad Donderdag 31 maart 1988 -40ste JAARGANG no.13 Abonnementsprijs f 37,90 Losse nummers 90 cent Gedrukte oplage 3075 Paasvuur Zaterdagmiddag gaat het Paas- vuureomité weer op pad om de Holtense Boaken op te meten. Het is voor de vijf en twintigste keer dat het paasvuurcomité prijzen beschikbaar stelt voor het hoogste en het mooiste paasvuur. Al die jaren was good-old Jan Wiggers daarbij. Mede door zijn toedoen, en die van de heren Langenbarg en Bei jers werd in 1964 de stoot ge geven tot de herleving van de paastraditie. Reden voor Henk Koopman van de oudheidka mer Hoolt'n om zijn herinne ringen aan de paasvuren in zijn jongensjaren aam het papier toe te vertrouwen. Voetbal Nadat de zaterdagclub vorig jaar het presteerde om de Ja panse Mazda-ploeg naar Holten te h^len, is het Blauw Wit dit keer gelukt om een Zweedse semi-profclub te strikken. Op maandag 4 april, Tweede Paas dag treden de Zweden aan te gen een Holtense ploeg, samen gesteld uit spelers van Blauw Wit en sv Holten. Voor het eerst zal op de Hotlense groende vle- den ook internationaal dames voetbal te zien zijn een Twents- /Sallandse ploeg bestaande uit speelsters van Enter Vooruit en Biauw Wit spelen in het 'voor programma' van de herenwed strijd tegen de Zweedse dames- ploeg. Expressie Performance: een juiste Neder landse omschrijving is niet te geven van de voorstelling die de groep eindexamenkandida ten van de Scholengemeen schap Holten met expressie vakken in het pakket zullen ge ven op 14 april in het gemeente huis ter opening van de tentoonstelling van werkstuk ken van de groep van 71 leerlin gen die tekenen, handvaardig heid of textiele werkvormen voor het eindexamen hebben gekozen. In het Holtens Nieuwsblad alvast een kleine voorbeschouwing voor dit bij zondere evenement. Dat er maandagmiddag Hoog be zoek verwacht werd bij Bos Die renwereld was op de Holterberg- weg al duidelijk. Een politiebusje hield de gaande en komende man in de gaten en bij de ingang hadden zich enkele nieuwsgierige Holte naren verzameld, de camera in de aanslag om Prins Bernhard, want daar ging het om, zo goed mogelijk in het vizier te krijgen terwijl mo tor ordonancen zich richting de Al spoedden om de wagen van de Prins naar Holten te vergezellen. In Bos Dierenwereld hadden in middels de gasten verzameld, 'on opvallend' opvallend gadegesla gen door een drietal heren van de Rijksvoorlichtingsdienst. Precies volgens het van te voren door de RVD verstrekte tijdsche ma arriveerde Prins Bernhard bij Bos Dierenwereld. Het protocolair werd nauwgezet in de gaten gehou den. Aanvankelijk zou CdK Over ijssel mr. Niers de hoge gast begroe ten, maar hij was verhinderd. Hij werd nu vertegenwoordigd door mr. Boelens, cabinetchef van de commissaris. Aangezien deze lager in rang is dan een burgemeester, mocht Holtens burgemeester de hoge gast begroeten. Samen met directeur Bot van Bos Dierenwe reld ging het richting het nog on verlichte diorama. De oudste doch ter van Piet Bos, de oprichter van het museum, mevrouw Roscam Abbing-Bos hield vervolgens een aardige toespraak over het ont staan van het museum, waarna met een druk op de knop Prins Bernhard de verlichting ontstak in het nieuwe diorama. Kennelijk ver wachtte de Prins meer van zijn op treden want spontaan riep hij: Is dat alles? Zichtbaar in zijn sas was hij met de bronzen reproductie van de prehistorische olifant die maker Kees Bos van het diorama de Prins aanbood. Drs. Van Vilsteren had voor zijn uiteenzetting over het on- staan van de Holterberg gekozen voor een verslag in wielertermen, dat goed aan sloeg bij de toehoor ders. Buiten het gezicht en gehoor van de pers werd de Prins rond ge leid door het museum en de exposi tie van Nelly ZJjda, Robin D'Arcy Shillcock en Kees Bos, waarna ten slotte in De Wielen het gezelschap een kopje koffie werd aangeboden. Precies volgens schema vertrok de Prins weer richting Soestdijk. Bur gemeester Van Rappard vertelde na afloop dat de Prins bijzonder ge- •i s. Prins Berhard was zichtbaar verheugd met het cadeau van Kees Bos. ïnteresseerd had rond gekeken, Directeur Bot van Bos Diereéwe- waarbij vooral de diorama met reld wil de goede relatie met Hol- Afrikaanse dieren zijn belangstel- ten benadrukken door op zondag 3 ling had. april (Eerste Paasdag) tegen inle- Niet alleen de Prins mag gratis en vering van de bon uit het Holtens voor niks het nieuwe diorama van Nieuwsblad de Holtenaren in de Kees Bos bewonderen, ook de le- gelegenheid te stellen het museum zers van het Holtens Nieuwsblad, gratis te bezoeken. Uitgeversmaatschappij Van der Loeff bv in samenwerking met de stichting Holtens Nieuws blad" Stichtingsbestuur: W. H. Beyers, secretaris, Kollingserf 4 7451XC Holten tel. 05483-6 30 22 Advertenties: Getfertsingel 41 Enschede tel. 053-84 28 42 Redactrice: Frederique Rentenaar tel. 05428-15 00 Redactioneel adres: Zwartepad 1 tel. 05483-6 38 03 Openingstijden redactie: vrijdagmorgen 9-12 uur Advertentie-adviseur: W. Frederiks Pr. Hendrikstraat 18 Nijverdal tel. 05486-1 32 64 Advertenties en abonnementen kunt u in Holten opgeven bij: G. W. Knapen Larenseweg 3, tel. 6 12 24 tot dinsdag 12 uur in Bathmen H. Voogsgeerd Deventerweg 34, tel. 16 65 tot dinsdag 12 uur Voor klachten bezorging: G. W. Knapen, Larenseweg 3, tel. 6 12 24 Het programma voor het Internationaal Folklorefestival is nu definitief rond. Vorige week zondag kwam het laatste telefoontje bij Dick Plekkenpol binnen dat ook de Columbia- nen nu.zeker naar Holten komen. Daarnaast is het de Stich ting Internationaal Folklorefestival Holten, de stichting die speciaal in het leven is geroepen om in Holten het folklore festival te organiseren, gelukt om een formidabele folklore- groep uit Zuid Korea te strikken voor het evenement in Hol ten. Daarmee komt het deelnemerstal op duizend. De vol gende landen zijn nu vertegenwoordigd: Zuid Korea, Thai land, Egypte, Joegoslavië, Turkije, Hongarije, Tjechoslowakije, Oostenrijk, Portugal, Polen, Nederlandse Antillen, Columbia, Bolivia en Bulgarije. "Het wordt een festi val, dat niet te vergelijken valt met vier jaar geleden. Ik kan rustig zeggen dat het uniek wordt voor Nederland" stelt Dick Plekkenpol vast. Er is een oplossing gevonden voor het opbergen van de grote schaak stukken die behoren bij het 'schaakbord', op de Smidsbelt. Tot nu toe werden de schaakstukken opgeborgen op Meermanskamp. Voor een actief gebruik van de stukken niet de meest voor de hand liggende plaats. Door de gemeente Holten zal nu aan de achterzijde van het VW kantoor een kast gemaakt worden, waar de schaakstukken in opge borgen kunnen worden. De sleutel komt in beheer bij de mensen van de VW. Door de dienst gemeente werken zal bij het 'schaakbord' een verwijzing gemaakt worden waar op staat te lezen waar men de sleu tel kan afhalen. "Nadat het aanvankelijk allemaal vlot verliep, kregen we begin van dit jaar wat tegenslag. Parijs maak te toen bekend in dezelfde tijd eveneens een internationaal folklo refestival te organiseren. De con currentie van een wereldstad tegen het kleine Holten is natuurlijk De van 14 tot 20 maart in Holten gehoduen collecte ten bate van Si- mavi (vereniging voor directe steun aan medische projecten in ontwik kelingslanden) heeft 3.350 opge bracht. Het plaatselijk comité dankt de 50 collectanten voor him medewer king en de Holtenaren voor hun bij drage. Als lezer van het Holtens Nieuwsblad wordt u goed geïnformeerd. A/s abonnee bent u daarvan verzekerd. Geef dat ook eens aan een ander door! Gebruik deze bon voor het opgeven van een nieuwe abonnee. Inzenden aan: Holtens Nieuwsblad Antwoordnummer 97 7500 VB Enschede Naam: Adres: Postcode: Woonplaats: Geeft op als abonnee voor het Holtens Nieuwsblad Dhr./mevr.: Adres: Postcode: Woonplaats: Hij/zij betaalt het abonnementsgeld per jaar ad f37.90 groot. Daarom is net juist zo gewel dig dat we zulke fantastische groe pen naar Holten kunnen halen. Al leen Maleisië heeft uiteindelijk voor Parijs gekozen, een teken dat we internationaal behoorlijk mee tellen", verklaart een tevreden Dick Plekkenpol. De Stichting ontving vorige week nog uitzonderlijk bezoek. Twee ver tegenwoordigers van de de rege ring van de Antillen brachten een bezoek aan Holten om zich op de hoogtè te stellen van de organisatie van het folklorefestival. "Het feit dat Bonaire als vertegenwoordi ging van de Nederlandse Antillen naar Holten komt, is een teken dat ons festvial de goedkeuring van de regering kon wegdragen". Medewerking Ook in eigen dorp is het enthou siasme en de medewerking van de bevolking nu al bijzonder groot. Na de eerste oproep in het Holtens Nieuv/sblad voor gastgezinnen, kwamen de eerste reacties al bin nen bij de VW, die als coördinator optreedt. Veel belangstelling is er om een groep te begeleiden, zodat Kleurrijke folklore uit Tsjechslowakije wordt gebracht door een dans- en muziekgroep uit Bratislava. dat deel van de organisatie ook vlot verloopt. Onzeker is in hoeverre de toegezegde hulp van de Holtense VW gerealiseerd kan worden nu Gerard Willems op korte termijn het VW kantoor in Holten zal ver ruilen voor Nunspeet. "Dat is een prima zaak voor Gerard, maar het is de vraag of de nieuwe man of vrouw op zo korte termijn inge werkt is om behulpzaam te kunnen zijn". Sponsors Financieel staat de zaak er gezond voor. Veel bedrijven, zowel in als buiten Holten, sponsoren het fest- vival. Jammer genoeg blijft de bij drage van de gemeente Holten be perkt tot een ontvangst van de deelnemende groepen op de ope ningsdag en het gratis beschikbaar stellen van de podiumelementen. "Dat stelt ons bijzonder teleur", al dus Plekkenpol. "Elk bedrijf, dat wij hebben aangeschreven heeft positief gereageerd en onze een fi nanciële bijdrage toegezegd. Het is dan toch wel erg magertjes als de gemeente Holten zich beperkt tot een gezellig avondje. Men vergeet wat een positieve publiciteit dit fol klorefestival voor Holten kan bete kenen. Men heeft kennelijk nog niet in de gaten dat het hier gaat om een folklorefestival dat uniek genoemd mag worden voor Neder land. Wij verwachten duizenden bezoekers uit het gehele land. Wij menen dat de gemeente daar best een bijdrage aan mag leveren. In een brief aan het college van b en w hebben wij dan ook onze teleurstel ling uitgesproken over het magere aanbod van de gemeente". Evenals vorig jaar bestaat voor de Holtense sport-, culturele- en even tuele andere geïntereseerde vereni gingen weer de gelegenheid om op Koninginnedag op de Smidsbelt aanwezig te zijn met een kraam. Dit maakt deel uit van het feest programma van de Stichting Vie ring Nationale Feestdagen en be gint direkt na de gebruikelijke au bade, dus omstreeks 09.30 uur. Dit programma-onderdeel duurt tot in het begin van de middag. Andere activiteiten op de Smidsbelt zijn, eveneens gelijk aan vorig jaar, het optreden van verschillende mu ziekgroepen en een rommelmarkt door de jeugd. De activiteiten van de verenigig- nen kunnen bestaan uit de verkoop van diverse goederen, spelactivitei ten etc. De opbrengst is volledig voor de vereniging. De verenigingen die vorig jaar hebben meegedaan ontvangen deze dagen nog afzonderlijk be richt. Andere geïteresseerde vere nigingen kunnen zich aanmelden bij mevr. M. Hanewinkel, tel. 6 27 77 of bij H. Wissink tel. 6 30 28 (beide buigen kantooruren). Kunstenaars, amateurs als be roeps, worden uitgenodigd voor de grote kunstmarkt die fotograaf Henk Mulder organiseert op zater dag 18 juni op het parkeerterrein van hotel Vosman. 'Iedereen die creatief is, is op de kunstmarkt welkom" aldus Mul der, die zelf al een aantal bevriende kunstenaars heeft benaderd, maar graag via deze oproep in het Hol tens Nieuwsblad ook minder be kende talenten wil opsporen. 'Het hoeven beslist niet alleen schilders te zijn, ook mensen die iets moois maken in keramiek, sieraden of iets dergelijks zijn van harte welkom op deze markt". Tijdens de kunstmarkt'zal in de ex positieruimte van Foto Mulder een tentoonstelling worden gehouden van de bekende schilder Jan Mak kes uit Santpoort. 'Ik kom volgende week wel even j langs", dat hebt u zeker wel eens gezegd. De ander antwoordde dan: "Niet langs komen, maar binnen komen!". U begreep na tuurlijk direct wat dat beteken de. Met deze inleiding kom ik even bij u binnen; en weet u waarom ik zo begin?. Het woord Pasen is afgeleid van het Hebreeuwse woord Pesach, wat heel letter lijk betekent: voorbijgaan, strij ken langs, er langs heen gaan. In de Bijbel is heel wat keren sprake van Pesach, Pascha, Paasfeest. Maar in het Oude Testament is het nog dat typi sche Joodse feest, waar sinds het verblijf in de woestijn Sinaï het volk Israël jaarlijks de be vrijding uit de slavernij van Egypte herdenkt. Maar dit her denken wordt tot veel meer dan wat wij gewend zijn bij bijvoor beeld de vijf-mei-herdenking of bij het vieren van een zevenhon- derdjarig stadsrecht of bij de herdenking, dat duizend jaar geleden de Russisch Orthodoxe kerk gesticht werd. Het Pesach-feest wordt voor het volk Israël het gedenken en vie ren en weer opnieuw beleven van die bevrijding uit Egypte onder leiding van Mozes. De ge lovige Jood herdenkt en viert het zó alsof hij het helemaal weer lijfelijk meemaakt. Het doortrekt elke keer weer op nieuw heel zijn bestaan. Ze ge denken en vieren niet alleen een bevrijding, maar het is voor hen zo echt en zo werkelijk, dat ze zich ook nu echt bevrijd weten. Zo iets missen de Christenen toch wel wat. Pasen is voor hen geworden tot een herdenkings feest: toen is Jezus Christus op gestaan; toen op de vroege och tend van de eerste dag van de week bleek het graf leeg te zijn. Sindsdien begroeten de Christe nen elkaar op Paasmorgen met "Christus is waarlijk opgestaan, halleluja!". Ik kom nog even terug op dat Hebreeuwse woordje 'pesach'. U kunt daarover lezen in Exo dus 12. Daar wordt verteld van het strijken van het bloed van een jong offerdier aan de beide deurposten en de bovendorpel van de huizen. Deze huizen zul len gespaard worden van de grote ramp, die Egypte zal tref fen als alle eerstgeborenen van mensen en dieren zullen gedood worden. De Heer zal Israël spa ren, Hij zal langs hun huizen heengaan. Zó zullen zij elk jaar weer het feest vieren, het feest van Pesach; en ze doen het dan zeven dagen lang. Aan de vooravond van dit grote feest houdt men in de Joodse ge zinnen de Seidermaaltijd, waar men met bittere kruiden, onge zuurde broden, been met een stuk vlees eraan en met wijn heel intens het feest gaat begin nen. Ondanks alles en tegen al les in weten zij zich een bevrijd volk. Ik ben er wel eens jaloers op, dat zij het zo kunnen vieren. Zeg u het nu eens eerlijk: is Pasen voor ons Christenen niet al te veel geworden tot een religieuze herdenking waar we min of meer langs heen gaan? Jezus, de rabbi van Nazareth heeft met zijn leerlingen in Jeruzalem als voorbereiding tot het Pesach- feest de Paasmaaltijd gehouden en heeft daar toen een geheel nieuwe inhoud aan gegeven. Christenen mogen sindsdien ook een bevrijdingsfeest vieren, heel echt en heel intens, want Christus is waarlijk opgestaan. Ik kom nog even teurg op mijn inleiding en stel ons allen de vraag: gaan we er dit jaar "langsheen" of zullen we eens "binnengaan" en het grote feest van de bevrijding-uit-de-mach- ten eens heel echt, heel diep, heel wezenlijk met heel ons we zen vieren en als bevrijde men sen verder gaan? Ik wens u van harte een geze gend Pesach, Paasfeest toe voor nu en voor elke nieuwe dag die komen zal. Ds.A.Mol.

Holtens Nieuwsblad | 1988 | | pagina 1