Beleggersclub SGH succesvol op beurs De „START' HYPOTHEEK'1 „Wij hebben de klanten nooit laten zitten" Uit buiten Holten OLM bestuur; „Mestwetgeving nu onuitvoerbaar Scholierenclub slaat goed aan Rabobank Q Familie Nijland stopt met zuivelhandel: Voorlichting CDA-jongeren KQLTENS NIEUWSBLAD Gemeente -altfid de meast Uitreiking Holtense sportprijzen Deventer Schouwburg Schouwburg Lochem DONDERDAG 4 FEBRUARI 1988 Omdat de landbouw niet het onmogelijke kan presteren valt er niet aan te ontkomen dat er binnenkort, tegen de mestwetgeving in, mest uitgere den zal moeten worden. Proeffabrieken zijn nog niet klaar, het weer is ongekend slecht en de regelgeving is onuitvoerbaar. De landbouw is best bereid mee te werken aan oplossingen voor het mestvraagstuk, maar de overheid moet inzien dat ze niet het onmogelijke van de veehouder kan verwachten. Is de mestkelder vol, dan moet de mest immers toch ergens naar toe. Als de overheid geen alternatieven kan bieden rest geen andere mogelijkheid dan de mest uit te rijden. De beleggersclub van SGH tijdens de oprichtingsvergadering vorig jaar. Het hoofdbestuur van de Overijs- selsche Landbouw Maatschappij kwam tot die opvatting bij de hoofdbestuursvergadering van af gelopen maandag. Vice-voorzitter Ooms hekelde daarbij de schamele medewerking van de overheid bij het werken aan een oplossing. Hij sprak daarbij van „onbehoorlijk bestuur". Het komt voor dat bedrij ven op grond van de mestboekhou- ding meer mest moeten afvoeren dat zc produceren. De OLM noem de het onbegrijpelijk dat de over heid wel honderden miljoenen over heeft om de bouw van een Neder lands vliegtuig mogelijk te maken, maar juist erg zuinig is waar het het oplossen betreft van een nationaal probleem, de mestoverschotten. Het hoofdbestuur van de OLM heeft er begrip voor dat het protest tegen de mestwetgeving langza merhand-enorme vormen aan gaat Of het toeval is of niet, zullen we nooit weten, een feit is wel dat vo rig jaar, vlak na het oprichten van de scholierenbeleggersclub op de Scholengemeenschap Holten de grote breurskrach ('zwarte maan dag') plaats vond. De koersen op de Amsterdamse effectenbeurs kel derden toen, in navolging van de beurs in Wallstreet in New York schrikbarend. Dat weerhield een aantal enthousiaste leerkrachten economische wetenschappen van de Scholengemeenschap Holten er niet van een officiële scholierenbe- leggingsvereniging op te richten. Vorig jaar berichtten wij daar al over. Van de kant van de leerlin gen was een enorme belangstel ling. In totaal heeft de vereniging nu 90 leden, 86 leerlingen en vier docenten economie. -lagestartreMte -ginjaar bedêflWÜj gunstige rent'"' RENTE vanaf Het belangrijkste doel is dat de le den inzicht krijgen in het beleggen in aandelen. Veel sympathie voor de 'ondememerslust' van de scho lierenbeleggersclub kreeg men van de plaatselijke vestiging "van de ABN bank die de club sponsort met zowel kennis als ook met een be paald bedrag. Verder is de club enorm geholpen door het notaris kantoor Westmaas in Markelo, dat voor de vereniging de statuten heeft opgesteld. De beslissingen in welke aandelen belegd zal worden, wordt genomen door de beleggingsraad, samenge steld uit leerlingen. Dat intuïtie ook bij jongeren aanwezig is, blijkt wel uit het feit dat de eerste aande len pas na de grote beurskrach aan gekocht werden. Verder bleek de keuze in aandelen Wolters Kluwer en Nijverdal ten Cate nv een goede keuze geweest te zijn want in onge veer drie maanden tijd is een netto maatwerk in hypotheken Rabobank Holten Gaardenstraat 32 - Holten De Sportcommissie zal op maan dag 8 februari, tijdens de jaarver gadering van de commissie met de besturen van de Holtense sport verenigingen in zaal Vosman de jaarlijkse sportprijzen bekend maken. Er zijn prijzen voor de bes te sportploeg, de beste sportvrouw en de beste sportman van het jaar. De suggestie, vorig jaar gedaan tij dens de vergadering, om in het ver volg de prijsuitreiking na de pauze te houden en het 'zakelijk gedeelte' als eerste op de agenda te plaatsen, is dit jaar door het dagelijks be stuur - op verzoek van de spreker van de avond - nog niet overgeno men. Fysiotherapeut Hans Tutert, die een inleiding zal houden over Blessurepreventie bij sportbeoefe ning, gaf er de voorkeur aan na de' pauze zijn praatje te houden. Bij een volgende jaarvergadering zal nemen. Dat geldt vooral voor het noorden van het land, waar men het onaanvaardbaar vindt dat de mestoverschotten uit het zuiden met transportsubsidie naar het noorden worden gebracht. Soms wordt de mest daar zelfs gratis aan geboden, waartegen voor de noor delijke veehouder uiteraard niet te concurreren valt. Het is daarom lo gisch dat in een gebied waar nooit problemen met de afzet van de mest bestonden de emoties hoog oplaaien, stelde de OLM. De OLM heefter inmiddels bij haar overkoe pelende organisatie, het KNLC op aangedrongen een actieprogram ma op te stellen. Daarmee zal bij de politiek moeten worden afgedwon gen dat ze een handreiking doet, omdat wat men nu van de Neder landse boer verwacht in de praktijk volstrekt onuitvoerbaar is. winst gemaakt van ongeveer tien procent, hetgeen neerkomt op bij na 500,-. Op dit moment bezit de club 100 aandelen Philips en en 75 aandelen Tulip Computers. De gelden voor het beleggen in aan delen worden door de leden opse- bracht. Eenmalig legt ieder lid 20,- in en verder een tientje per maand, behalve in de vacantie- maanden juli en augustus. Aan het eind van een (school)cursusjaar wordt de waarde van de aandelen portefeuille bepaald en krijgt het uittredende lid zijn aandeel in de totale waarde op dat moment. Bij alles moet wel gezegd worden dat een belangrijke doelstelling van de vereniging blijft dat men in ziet welke factoren een rol spelen bij de koersontwikkelingen op de Amsterdamse beurs, maar dat maakt het plezier om de speculeren er niet minder leuk en spannend om. de prijsuitreiking evenwel na de pauze worden gehouden. Om de rondvraag, waarin gelegen heid is vragen te stellen dan wel van gedachten te wisselen met de leden van Sportcommissie over het in het afgelopen jaar gevoerde en in het komende jaar te voeren beleid, niet op een te laat tijdstip te laten beginnen, is de aanvang van de ver gadering een half uur vroeger dan gebruikelijk: 19.30 uur. De CDA-jongeren houden voor alle jongeren die belangstelling hebben voor politiek op maandag 8 februa ri een voorlichtingsavond in Het open Hof aan de Karei de Grote laan te Deventer. Er zal tijdens deze bijeenkomst in formatie over het Christen Demo cratisch Jongeren Appel (CDJA) worden gegeven. Voor gezamenlijk vervoer kan men zich opgeven bij mevr. A. Dul, Churchillstraat 26, tel 6 24 88). Donderdag 4 februari: Parking, een nieuwe Orkaterproductie met Olga Zuiderhoek en Loes Luca (20.00 uur). Zondag 7 februari: 12.00 uur Koffie concert m.m.v. Ernestine Stoop op harp en Eleonore Pameijer op fluit; 14.30 uur jeugdvoorstelling door theatergroep Vrolijke Hans met de voorstelling De Spinosaurus, een spannende en soms wel wat grieze lige voorstelling over allerlei din gen die gebeuren in een groot huis waarin .verschillende mensen wo nen. Jarigen hebben gratis toe gang. Dinsdag 9 februari: Anton Bliek- man uit Haarlem geeft voor de Maatschappij tot nut van het alge meen een lezing onder de titel: In het land van Heymans en Thysse. Het is een lezing met dia's over de natuur die niet of nauwelijks met het blote oog waarneembaar is. De lezing begint om 19.30 uur. Woensdag 10 februari: Hans Liberg met zijn nieuwste programma: Wortel Bach live. Een in de pers alom bejubelde voorstelling waarin Liberg weer tekeer gaat met tekst en muziek op zijn eigen onnavolg bare wijze; (20.00 uur). Donderdag 11 februari: Er zijn nog enkele vrije plaatsen op het balkon voor de nieuwste show van Marine Bijl. Vrijdag 12 februari: Forum Filhar monisch met Ofra Harnoy - violon cello. Informatie over het programma, de toegangsprijzen, reserveringen bij de Deventer Schouwburg, tel. 05700-11500. Zaterdag 6 februari: De Getemde Feeks van Sheakespeare, door de jubilerende Vlaamse theatergroep Malpertuis uit Tielt, aanvang 20.00 uur. „Een feest voor een Feeks", „Theaterfeest" en „Een Feeks om U tegen te zeggen", zeggen jubelende perskritieken. Berdien Stenberg Zondag 7 februari, aanvang 12.00 uur komt Berdien Stenberg - in middels de beroemdste en popu lairste fluitiste van Europa - met haar nieuwe theatershow Piroutet- te naar Lochem. De fluitiste wordt begeleid door een groot orkest. Veel melodiën van haar nieuwste, gelijknamige, langspeelplaat zijn in de show opgenomen. Haar mu- ziekshow ademt een sfeer uit die het best omschreven kan worden als „een combinatie van verfijning en gezelligheid". De voorstelling van de musical Nonsens op dinsdag 9 februari is ge heel uitverkocht. Film Kaartverkoop en inlichtingen: 05730-1081. Swing-night Naast de maandelijkse Blues-night komen nu ook de liefhebbers van rock roll en aanverwante muziek metlive-muziek aan hun trekken in cafe de Lantaarn in Nijverdal. Op 6 februari gaat de eerste swing-night in première met de band Plus Do- reen. Het optreden begint rond 21.30 uur. Door burgemeester en wethouders verleende vergunningen, ontheffingen e.d. 1. VERLEENDE BOUWVERGUNNINGEN: - aan Gebr. Aaftink b.v. voor de bouw van een mengmestkelder bij het perceel Dorperdijk 2; - aan de heer H. J. Aaltink voor de bouw van een mengmestkelder bij het perceel Helhuizerweg 6; - aan de heer B. J. H. Bronsvoort voor de bouw van een mengmestkel der bij het perceel Pasopsweg 3; - aan de heer J. Paalman voor de bouw van een rriengmestkerder bij het perceel Borkeldsweg 93; - aan de heer G. J. Veneklaas Slots voor de bouw van een mengmest kelder bij het perceel Tolweg 6; - aan de heren J. F. en W. F. Reijlink voor de bouw van een jongveestal met mengmestkelder bij het perceel Dorperdijk 15. 2. VERLEENDE KAPVERGUNNINGEN: - aan de heer P. J. M. Hoppen, Weversstraat 7 voor een lijsterbes; - aan de heer J. Jansen, Maneschijnsweg 9 voor twee eiken; - aan de heer T. Klein Teeselink, Markeloseweg 25 voor twaalf inland se eiken; - aan de heer M. Nijland toestemming verleend voor het afzetten van een houtwal; - aan de heer J. G. Prins, Helhuizerweg 16 voor vijftien eiken; - aan de heer G. W. Vrugteveen voor twee eiken; - aan de heer J. van Sleen, Canadastraat 65 voor een acacia; 3. aan de heer W. Hebeis vergunning verleend voor het maken van een inrit aan de Bessinkpasstraat; 4. aan H.M.V. vergunning verleend voor het houden van een lompenaktie op 22 april 1988; 5. aan de heer H. J. A. Brands vergunning verleend voor het aanbrengen van een lichtreklame aan het perceel Oranjestraat 38. Voor het inwinnen van informatie over de zaak zelf dan wel over eventu ele mogelijkheden tot het indienen van een bezwaar- of beroepschrift kan men zich wenden tot de afdeling algemene zaken ter gemeente secretarie. OPENBARE COMMISSIEVERGADERINGEN De commissie voor ruimtelijke ordening en woningbouwzaken verga dert op vrijdag 12 februari 1988 om 10.45 in het gemeentehuis. Smids belt 6. De agenda vermeldt o.a.: - voorbereidingsbesluit perceel Zandvoortspad 5 t.b.v. bouw 2e be drijfswoning; - voorbereidingsbesluit t.b.v. de bouw van een woning aan de Houtweg; - voorbereidingsbesluit t.b.v. de bouw van een transformatorhuisje na bij het perceel Dorpsstraat 27; - voorontwerp-bestemmingsplan Kampeercentrum „De Holterberg". HINDERWET Ter inzagelegging aanvragen om vergunning Op de afdeling Algemene Zaken van de gemeentesecretarie van Holten liggen vanaf 8 februari 1988 tot en met 8 maart 1988 op werkdagen van 9.00 tot 12.00 uur ter inzage de verzoeken om vergunning ingevolge de Hinderwet van: 1de heren J. H. en H. W. Aanstoot Pasopsweg 5 te Holten tot het oprich ten en in werking hebben van een rundvee- en mestvarkensbedrijf 2. de heer G. J. Ulfman, Oude Deventerweg 51 te Holten tot het uitbrei den en wijzigen van de veehouderij met een ondergrondse mestkelder en uitbreiding ligboxenstal 3. de maatschap G. J. Teeselink, Dijkerhoekseweg 10 te Holten tot het uitbreiden en wijzigen van het rundveebedrijf met een ondergrondse mestkelder en de bouw van een wagenberging 4. de heer J. G. Kemper, Helhuizerweg 24 te Holten tot het uitbreiden en wijzigen van een veehouderijbedrijf met een ondergrondse mestkei- der en uitbreiding veestalling 5. de direktie van U-Holding/U-vlees, Pannenbakkersstraat 1-3 te Holten tot het uitbreiden en wijzigen van een biologische afvalwaterzuivering aan de Lageweg. Voorts liggen deze aanvragen gedurende genoemde periode van 1 maand iedere dinsdagavond van 19.00 tot 22.00 uur ter inzage in de sporthal ,,'t Mossink" (kantoor beheerder), Keizersweg 22 te Holten. Van de onder 1 t/m 4 vermelde aanvragen liggen tevens de ontwerp beschikkingen ter inzage. De ontwerp-beschikkingen omvatten het onder voorwaarden verlenen van de vergunning. Schriftelijk kunnen tot 8 maart 1988 gemotiveerde bezwaren worden in gediend bij het college van burgemeester en wethouders van Holten. De persoonlijke gegevens van degene die een bezwaarschrift heeft inge diend, worden, indien daarom uitdrukkelijk verzocht wordt, niet bekend gemaakt. Met betrekking tot de aanvraag, vermeld onder 5, kan een ieder in per- soon of bij gemachtigde mondeling bezwaar inbrengen tegen de aan vraag om vergunning en wel op een openbare zitting, waar gelegenheid wordt gegeven tot een gedachtenwisseling, te houden op woensdag, 24 februari 1988, des morgens om 11.00 uur ten gemeentehuize van Holten. Ten aanzien van de aanvragen 1 t/m 4 kan een ieder ook verzoeken om in •persoon of bij gemachtigde mondeling bezwaar te mogen inbrengen tegen de aanvraag en/of ontwerp-beschikking. Hiervoor dient men dan een afspraak te maken vóór 1 maart 1988 met de Afdeling Algemene Zaken ter gemeentesecretarie. Het is maandagavond zeven uur in huize Nijland aan de Kolweg. Voor het eerst sinds lange tijd heeft Jan 'van de melkboer' Nijland weer eens tijd zijn vrouw met de afwas te helpen. Dan gaat de telefoon. Opvolger Steijn zit na zijn eerste ventdag met de Combia-zuivelwa- gen vast in de drassige boorden van de Holterberg. „Kijk, dat be doel ik nou" glimlacht Jan Nijland terwijl hij om een trekker belt. „Je werkt van 's morgens vroeg tot 's avonds laat, soms zeven dagen lang. En je houdt er een hoop kop zorgen aan over". Vorige week zaterdag deden Jan en Jopie Nijland voor het laatst hun ronde met hun blauw-witte zuivel- wagens. Nog één keer werd de on dertussen vertrouwde dagindeling afgewerkt. Om half zes op, naar de winkel aan de Kolweg 70 die nu te koop staat, in Rijssen de verspro- dukten voor die dag inslaan, terug naar Holten, de wagens inpakken en op naar de eerste klant. Lange dagen, waarbij beide broers om de beurt op zondag nog eens de bestel lingen voor de komende week voor hun rekening namen. Geen wonder dat ze uitkeken naar hun eerste 'normale' werkdag. Afgelopen maandag begonnen ze allebei aan een baan in loondienst bij Berg- staal in Deventer. Wanneer ook Jopie is gearriveerd (met de mededeling dat zijn opvol ger Bussink al twee uur achterligt op het schema) blikken we even te rug op de afgelopen 28 jaar. In 1960 begon moeder Nijland met oudste zoon Ab een melkventerij op de Kol. Paard en wagen "Ik zat toen nog op de LTS in Rijs sen" vertelt Jan. Maar het verko pen trok me meer. Daarom kwa men Jopie en ik al snel op de loon lijst bij mijn moeder". Van fraai ingerichte zuivelwagens was destijds nog geen sprake. Aan vankelijk met paard en wagen, la ter met een melk-truc en een Volks wagenbusje, bracht de familie Nij land haar produkten aan de man. een echt familiebedrijf ja, want ook zus Joke hielp een handje mee in 't Zuivelhuis, dat als een soort uit valsbasis voor de bezorgers aan huis fungeerde. „Eerst hadden we alleen de Kol" weet Jopie nog. „Ik aan de ene kant van de Kolweg, Jan aan de andere. In 1974 kregen we wijk van Vrug- gink erbij en namen we ook zijn zui- velwagen over. Toen staken we de Dorpsstraat over en kregen ook de mensen in de Gaarden als klant. Met de overname van de Coberco- melkwagens zaten we bijna in heel Holten". Volgde een tijd van hard werken. Van 's morgens vroeg tot 's avonds laat, onder soms bizarre weersom standigheden. „Juist als het slecht weer is, hebben de mensen je het hardst nodig" vertelt Jan. „We heb ben onze klanten nooit in de steek gelaten. Vooral voor oudere men sen is zo'n zuivelwagen een uit komst. Dat kleine beetje extra ser vice hebben we altijd gegeven. Nijland aan het begin van de laatste rit van hun SRV-wagen. Even een zware tas of een kratje x bier naar binnen brengen. Dat eens een hee* vergeetachtig ïe- soort dingen. Soms ben je echt een niand het eten staan opwarmen, soort sociaal werker. Ik heb ook wel Anders vergat hij gewoon te eten Maar ook minder aangename her inneringen worden opgehaald. Zo als de keren dat Jopie weer eens met zijn wagen vastzat in de mod der van de Schreursweg of de Via- nenweg. Dan moest eerst de nao- berhulp van een boer worden inge roepen om het zaakje weer los te trekken. „Wat dat betreft ligt er voor de gemeente nog een taak" vindt Jopie. Al met al kijken de beide broers met,voldoening terug op een perio de van hard werken. Maar ze heb ben zeker geen spijt van hun over stap naar hun baan in loondienst. „Vooral de laatste rit afgelopen za terdag was heel leuk. We bedanken al die klanten die met een bloeme tje of een cadeautje aankwamen. Maar we zijn toch blij dat we nu van al die kopzorgen af zijn. De zuivel wagens hebb'-'n in Holten wel dege lijk een toekomst, maar je moet er erg hard voor werken".

Holtens Nieuwsblad | 1988 | | pagina 5