Begin van het einde voor silo Mengunie Programma Hoolter dagen al in hoofdlijnen gereed if Holtens Nieuwsblad WEEK DEZE Zomeractiviteiten weer op dinsdagavond Ü1Ë Schoolgeld op tijd binnen Aanbesteding uontvangf een fraaie BON •siifeSllSftïÉ Eenmalige uitkering zelfstandigen Nieuwe zenders op de kabel Wij denken aan uw portemonnee en uw gezondheid. Holtens Nieuwsblad Donderdag 4 februari 1988 - 40ste JAARGANG no.5 Abonnementsprijs f 37,90 Losse nummers 85 cent Gedrukte oplage 3075 Nijland In de jaren vlak na de oorlog telde de wijk de Kol nog vierr kruideniers, winkels waar de klant op gemoedelijke wijze en in het bijbehorende tempo zijn dagelijkse boodschappen deed, en passant de dagelijkse nieuw tjes uit de wijk uitwisselend. De haastige maatschappij heeft echter ook in Holten zijn tol geëiest. Een voor een verdwe nen de kleine middenstanders uit de wijk. Zaterdag sloot de laatste zijn deuren. Jan 'van de melkboer' Nijland hield het voor gezien. Gelukkig heeft hij voor zijn SRV-wagen een op volger gevonden, zodat de kol niet geheel verstoken is van een eigen levensmidddelenvoorzie- ning. Begroting Van het vaste voornemen van de gemeentebestuurders om het dit jaar nu echt eens in een vlot tempo de commissoriale raadsvergadering af te werken, kwam maar weinig terecht. Vanaf drie uur tot bijna elf uur werd in het Holtense gemeente huis vergaderd, onderbroken door de traditionele boeren koolmaaltijd bij Vosman, ver gezeld door een af en toe irri tant gerammel, afkomstig van een loszittend schoorsteenpijp op het dak van het gemeente huis, maar opgevrolijkt door zestien gele pootjes van vier vergadertafels. Niet alleen Voor de pers had gemeentebode Bronsvoort enig verhuiswerk verricht, ook de beleidsambte naren mochten met hun pape- Tassen plaats nemen achter een tafel. Dat was voor hen een hele verbetering in vergelijk met de oude situatie toen zij opgepakt in het de kleine vergaderzaal van het oude gemeentehuisje de hele avond op een ongemak kelijke stoel moesten door brengen. Na meer dan dertig jaar het dorpscentrum te hebben 'ge sierd' is het einde van de silo van de Mengunie (DMC) aan hetZwartepad nu nabij. De fir ma Dusseldorp uit Lichten voorde is maandag met de voorbereidende werkzaamhe den begonnen om de oude silo en maalderij van de voor malige Mengunie een kopje kleiner te maken. Daarmee komt een eind aan de indus triebestemming in het cen trum van Holten en kan de verder invulling van het dorpscentrum gestalte krij gen. De silo en maalderij van de Mengu nie werd gebouwd in 1957 op de plaats waar vroeger de zuivelfa briek van de firma Wansink stond. De zuivelfabriek werd opgericht in 1898 en werd in 1948 afgebroken. Alle machinerie is reeds lang uit het pand verdwenen, toen DMC de nieuwe fabriek betrok op het indu striegebied in Deventer. Wat bleef was een opslagplaats voor de regio nale distributie van de veevoeders, wat in het vervolg vanuit Deventer geschiedt. Het heeft lang geduurd, voordat alle 'hobbels' waren genomen tus sen de gemeente Holten enerzijds en de eigenaren anderzijds om tot afbnraak van het bouwsel te ko men. Inmiddels is een overeen stemming bereikt waarbij de ge meente uit het fonds voor de stads en dorpsvernieuwing een subsidie van de sloopkosten van 40 procent geeft met een maximum van 28.000. De slopers zijn inmiddels begonnen het houtwerk te slopen. Bijzonder heid is, dat de gebinten in het oud ste deel van de maalderij allemaal gemaakt zijn van dennebomen, af komstig uit het 'Wansinksbos'. Door de boeren is al veel belang stelling getoond voor de nog met de hand gemaakte betonstukken, die uitstekend dienst kunnen doen als omheining van kuilvoerplaatsen. Naar verwachting van de sloper zal het zeker tot de bouwvakvakantie duren voordat alle obstakels zijn opgeruimd. De bovengrondse de len zullen wel voor veel lawaaiover last zorgen voor de naaste buren maar slooptechnisch binnen een paar weken geklaard kunnen wor den, maar met de kelders, waarin vroeger de machines hebben ge- De eerste werkzaamheden voor de afbraak van de silo zijn begonnen. staan denk men meer moeite te hebben. Als straks de silo is verdwenen zal het terrein worden afgegraven tot een zelfde hooge als bij het oude ge meentehuisje. Daarna wordt het zodanig ingestraat dat de vracht auto's met bestemming Albert Heijn zonder moeite van en naar de losplaats kunnen rijden. Hoe het plan verder wordt ingevuld, is een zaak van de grondeigenaren, die sa men met ir. Greet Biereman van het Oversticht te Zwolle een plan ontwerpen, waarin plaats is voor enkele winkels, waaronder de win kel van de Mengunie, en enkele wo ningen. il!lllllllllHllllliil!l!llllllillIllllllllllllllllllilllilliIMIltlllllll!llllliilllllllll[ltlllllllllllllllllillllIlillllllinilllHillllll)llllllllll!llinillI]i)lllllinilllllllll!iriilllllllllllllHllllllllllilllllMI!llllillllllllllllllllllM!llllll!lllllllllllllllllltillHlllllillllMlllllllllltllllllllUniIIIIIIIIIIIIII Met uitzondering van één onwillige betaler zijn alle schoolgelden nu binnen. Zoals bekend liep op 1 fe bruari de termijn af waarbinnen de 1030 gulden schoolgeld voor zes tienjarigen en ouder betaald moest worden. Bij de Scholengemee- schap de Marke waren alle betalin gen op tijd binnen en bij de Scho lengemeenschap Holten werd bij sluiting van de termijn nog één openstaande rekening genoteerd. Alsnog is daar dinsdag het school geld opgehaald, zodat de betrok ken leerling nietde lessen werd uit gesloten. Drie Holtense aannemers, de bouwbedrijven Voordes, Paalman- Tempelman en Koopman zijn door de gemeente uitgenodigd deel te nemen aan de openbare aanbeste ding voor de bouw van het dorps huis, die dinsdagmiddag 9 februari om 16.00 uur gehouden wordt in het gemeentehuis. Het programma voor de Hool ter dagen 1988 is - in grote lij nen althans - al weer rond. Ook nu heeft de Holtense Han delsvereniging weer de vier Holtense 'verenigingen, de carnavalsvereniging de Fien- preuvers, de Holtense Boeren- dansers, de Hoolter Daansers en de touwtrekvereniging OKIA weer bereid gevonden elk een avond voor hun reke ning te nemen. De Handels vereniging zelf zal zorg dra gen voor de Vrije Markt als slot van de vakantieactivitei ten en een openingsevene ment en de gezamenlijke ga ragehouders zorgen weer voor een occasionshow. Op verzoek van een aantal midden standers zullen de Hoolter dagen weer op de vertrouwde dinsdag avond worden gehouden. Vorig jaar werden de zomeractiviteiten op proef op donderdagavond (koopavond) gehouden met als achterliggende gedachte meer mensen naar het centrum, dus naar de winkels te krijgen. Achteraf ge zien was dat voor de meeste mid denstanders niet zo'n gelukkige keus; het winkelend publiek verza melde zich rond de Smidsbelt en de winkels bleven leeg. Wat wel gelijk is gebleven, is de op zet van der Hoolter dagen. Vorig jaar organiseerde iedere vereniging een avond in eigen stijl. Gezien de grote publieke belangstelling, heeft men ook dit jaar voor die op zet gekozen. De carnavalsvereni ging De Fienpreuvers openen de rij op 19 juli met een avond in Country Geen stier Bertus dit keer op de Hoolter dagen, wel couwboys, paarden en pony's. Holtens Nieuwsblad Parker-iotter ballpoint geïnformeerd. als u ons een nieuwe Als abonnee bent u ^hAnflAA AR%#VAaC^ daarvan verzekerd. dUUIIIICC UPyvCli» Geef dat ook eens aan een ander door! Gebruik deze bon voor het opgeven van een nieuwe abonnee. Inzenden aan: Holtens Nieuwsblad Antwoordnummer 97 7500 VB Enschede Naam: Adres: Postcode: Woonplaats: Geeft op als abonnee voor het Holtens Nieuwsblad Dhr./mevr.: Adres: Postcode: Woonplaats: Hij/zij betaalt het abonnementsgeld per jaar ad f37.90 style. De stier Bertus. die vorig jaar tal van bekende en onbekende Hol tenaren in het stof liet bijten, zal men moeten missen. Dit keer wordt het meer gezocht in verschillende spelletjes in competitieverband, zodat meer mensen bij het evene ment betrokken kunnen zijn. Ook zal men weer paard kunnen rijden, en hopelijk dit keer ook pony's, die vorig jaar verstek lieten gaan. Ver der zal het accent meer gelegd wor den op de muziek. Er komen ten minste twee orkesten. De Hoolter Daansers tekenen voor de organisatie van een Franse avond op dinsdag 2 augustus. Vorig jaar viel het programma door de aanhoudende regen geheel in het water. Ook de opzet voldeed niet geheel aan de wensen, zodat er alles aan gedaan zal worden om dit jaar met een aantrekkelijk programma voor de dag te komen, opnieuw met een Frans tintje. Voor de Holtense Boerendansers wordt het dit jaar bijzonder druk. Allereerst de organisatie van het Internationale Folklorefestival van 8 tot en met 15 juli. Daarna gaat de groep naar Noorwegen om daar op te treden tijdens een Inter nationaal folklorefestival om ver volgens op 16 augustus voort te De succesvlolle occasionshow krijgt dit jaar een vervolg. borduren op de succesvolle Zum Hoolter bock van vorig jaar. Hoe wel de artiesten op zo'n lange ter mijn nog niet konden worden vast gelegd, hopen Dick Plekkenpol en de zijnen het showorkest Liberty weer te kunnen strikken en als het even kan Saskia en Serge. Regionaal De Sterkste man zal zit jaar voor het eerst een regionaal tintje krij gen. De touwtrekvereniging OKIA, die de organisatie voor haar reke ning neemt, zal trachten ploegen uit de regio voor dit sportieve eve nement te organiseren. De eerste contacten met kollega touwtrek verenigingen zijn al gelegd. Mocht dit onverhoopt op organisatorische problemen stuiten, dan zullen een aantal individuele 'sterke mannen' uit de regio worden uitgenodigd de strijd aan te binden op 23 augustus met de Holtense bisceps. Verder zal het competitieverband verder wor den uitgebreid door twee deelne mers gelijkertijd in het strijdperk te brengen, in plaats van elke deel nemer individueel het parcours te laten volbrengen. Wat de verdere zomeractiviteiten betreft, hebben de zeven Holtense garagehouders zich in principe be reid verklaard op 9 augustus een occasionshow te houden. Die da tum is echter nog niet helemaal rond. Veel hangt af van het pro gramma dat de occasionshow gaat omlijsten. „Men kan er op rekenen dat het gezellig feest wordt. We hebben vorig jaar geconstateerd, dat er behoefte is aan zo'n occa sionshow in Holten, maar dat de jeugdigen er wat verloren bij lie pen. Daar zullen we dit jaar meer op gaan inspelen" zegt Harry Vos na mens de garagehouders. Slag om de arm De activiteitencommissie van de Holtense Handelsvereniging houdt wat haar aandeel in de zomeractivi teiten nog een slag op de arm. Vast staat voorlopig alleen de Vrije Markt op 10 september als afslui ting. De verdere data heeft men nog niet ingevuld. De mogelijkheid be staat, dat er weer een themamarkt wordt gehouden aan het begin van het seizoen, al heeft men de erva ring dat dit soort openluchtevene menten vroeg in het seizoen vaak geteisterd worden door slecht weer, waardoor het bezoekersaantal te gen valt. Uitgeversmaatschappij Van der Loeff bv in samenwerking met de stichting Holtens Nieuws blad" Stichtingsbestuur: W. H. Beyers, secretaris, Kollingserf 4 7451 XC Holten tel. 05483-6 30 22 Advertenties: Getfertsingel 41 Enschede tel. 053-84 28 42 Redactrice: Frederique Rentenaar tel. 05428-15 00 Redactioneel adres: Zwartepad 1 tel. 05483-6 38 03 Openingstijden redactie: vrijdagmorgen 9-12 uur Advertentie-adviseur: W. Frederiks Pr. Hendrikstraat 18 Nijverdal tel. 05486-1 32 64 Advertenties en abonnementen kunt u in Holten opgeven bij: G. W. Knapen Larenseweg 3, tel. 6 12 24 tot dinsdag 12 uur in Bathmen H. Voogsgeerd Deventerweg 34, tel. 16 65 tot dinsdag 12 uur Voor klachten bezorging: G. W. Knapen, Larenseweg 3, tel. 6 12 24 Ondernemers in het Midden- en Kleinbedrijf maken geen optimaal gebruik van de Eenmalige Uitke ring Zelfstandigen (EUZ). Tot nu toe hebben 12.000 mensen een der gelijke uitkering aangevraagd. De verwachting is dat er 30.000 een be roep kunnen doen op deze regeling. De ondernemer heeft nog tot 1 april de tijd een aanvraag in te dienen. De EUZ'86 is een uitkering voor zelfstandigen met en minimum in komen. Alleen zij die ook over 1984 of 1985 een eenmalige uitkering ontvingen, komen nu in aanmer king. De gemiddelde uitkering be draagt dit jaar ongeveer 500 gul den. In het totaal heeft het Ministe rie van Economische Zaken er ruim 17 miljoen voor uitgetrokken. Zelfstandigen die werken in de landbouw of de visserij kunnen hun aanvraag sturen naar de Stulm, Postbus 20401, 2500 EK te 's-Gra- venhagetel. 070-79 39 11. Ondernemers uit het midden- en kleinbedrijf kunnen een beroep doen op deze regeling bij het CIMK, Postbus 41,1110 AA in Diemen tel. 020-99 75 95. Waarschijnlijk zal ook over het jaar 1987 een regeling voor een Eenmalige Uitkering komen. Aanvragen daarvoor kan men in het najaar 1988 insturen. Dat zal dan de laatste keer zijn. De inwoners van Holten zullen, voor zover zij aangesloten zijn op de kabel, op tijd worden aangeslo ten op Nederland drie. Speciaal voor de wijk de Haar, waar geen uit breiding van het aantal zenders meer mogelijk is, zal een van de Duitse zenders tijdelijk van van het net worden gehaald om tijdens de Olympische spelen verzekerd te zijn van Nederland drie. Dit deelde voorzitter Van Rappard van de Stichting antenneinrichting mee. Tevens kon hij meedelen dat de en- quete op de Kol en de Haar bijzon der positief is verlopen, zodat daar binnenkort begonnen kan worden met bekabeling. Voor de Gaarden en Boskampstraat en omgeving is een euquete in voorbereiding. Zo dra het grootste deel van Holten is bekabeld, kunnen de televisiekij kers voor een zeer geringe meerkos ten het kijkgenot krijgen van zes zenders extra. Daarbij zitten even wel niet Engeland en België, die nog niet via Markelo kunnen wor den geleverd. De komst van een lo kaal kanaal wordt voor de eerste ja ren nog niet overwogen, al wordt er voor de toekomst bij de aanleg van het kabelnet wel rekening mee ge houden. Zie de achterpagina. DIKKERS-HOLTEN, Dorpsstraat 20

Holtens Nieuwsblad | 1988 | | pagina 1