„Een kerkganger en een man van orde en tucht" iMsa Natuurlijk praat u met uw collega's overeen koopsompolis. Maar bij de Rabobank kan het gesprek heel wat concreter zijn. Nieuwe fotocursus beginnende amateur Meester Bouko Hendrik Brouwer (75): Maak nu een afspraak. geld en goede raad Als u nu een afspraak maakt met de adviseur van de Rabobank, rekent hij u, op basis van uw wensen, snel en concreet de mogelijkheden voor. Zodat u precies weet waarvoor u in uw situatie het beste kunt kiezen. HOLTENS NIEUWSBLAD DONDERDAG 10 DECEMBER "De Zuurberg draagt zijn feestkleed nou, de rogge staat te bloeien. De koren bloem prijkt met haar blauw. De wikke wil nog groeien". Bouko Hendrik Brou wer (75) zingt voor uit eigen werk. Gedragen klinkt het Zuurberg-lied door de lege zaal bij Vosman, waar hij 's avonds dia's uit Holtens verleden zal vertonen. Alleen de viool, waarmee generaties Holtense kinderen de muzikale beginselen zijn bijgebracht, ontbreekt. „Zingen is mijn grote hobby" vertelt het vroegere hoofd van de Dorpsschool wiens naam onverbrekelijk verbonden zal blijven met de geschiedschrijving van Holten: Meester Brouwer. De componist en schrijver van het vermaarde Salland-lied en nog veertig andere 'Hoolter' liedjes. De man die Holtens geschiedenis tot in de pré-historie vastlegde, en passant een serie boekjes voor het Bijbelonderwijs schreef en bovenal degene die de op bloei van het plaatselijk openbaar onderwijs op de voet volgde. Tijd voor een verhaal over de Grunninger, die via Friesland en Drente naar Holten afzakte en daar een begrip werd. Hij is een man van de klok. Ruim een kerkganger, christelijk opge- voor onze afspraak is hij al aanwe- voed, maar wilde in het openbaar zig in de grote zaal van Vosman. Wanneer ik binnenkom legt hij juist de laatste hand aan de voorbe reidingen voor de dialezing die hij deze avond zal houden voor de onderwijs werken. Holten trok me wel. Ook door de hele omgeving na tuurlijk. Ik had ook gesolliciteerd in Markelo en Bathmen, maar ben blij dat het Holten geworden is. We Oudheidkamer Hoolt'n. De doosjes hebben hier het openbaar en bij met dia's liggen keurig gerang- zonder onderwijs nader tot elkaar schikt op tafel, een lijst in fraai kunnen brengen", schoonschrift vermeldt van 1 tot christelijke inslag van Brouwer 200 alle onderwerpen die hij wil be- bleek al snel. Niet alleen fungeerde hij 24 jaar lang als leider van de zon dagsschool, maar bovendien handelen. Punctueel en perfectio nistisch. Het tekent de man Brou wer. Een Groninger, die in 1912 in het °°k die op de Dorpsschool het godsdienstonderwijs in alle klassen introduceerde. Samen met een Enterse collega schreef en te kende hij daarvoor eigen boekjes voor het Bijbelohderwijs vol. Een van de boekjes werd zelfs in het Ja- het Groningerland in Siddeburen werd geboren. Na een opleiding aan de Rijkskweekschool in Appinge- dam vertrok de jonge Brouwer op 18-jarige leeftijd naar Boelenslaan, midden in het Friese land. Als om te bewijzen dat hij het Frysk nog Pans vertaald. De boekjes Verbro- steeds machtig is telt hij van 1 tot ken Kluisters deel 1 en 2, die hij 20. Het klinkt overtuigend. Van 1939 tot 1950 gaf Bouko Brouwer les in Erica, „gemeente Emmen, provincie Drente", voegt hij er on middellijk aan toe, daarmee aange vend de aardrijkskundige kennis van de verslaggever niet al te hoog in te schatten. Een kerkganger Zijn motivatie om in 1950 school hoofd te worden in Holten om men met wijlen G.J. Beltman uit Holten maakte, beleefden maar liefst 28 herdrukken en worden nog steeds gebruikt. Dichterlijke vrijheden Andere produkten die uit Brou wers pen voortvloeiden waren de twaalf boekjes over de Holtense historie, die hij als lesstof op school behandelde en later in een jubile um-uitgave van. de RABO-bank schrijft hij weloverwogen: „Ik wilde voor een breder publiek toeganke- een plaats waar een behoorlijke lijk maakte. Meester Brouwer: schrijver van het vermaarde Salland lied en vele Hoolter liedjes is bij leven al een legende jes ook. Wanneer we met de fiets naar de Zuiderzee gingen om te ka noën, mocht iedereen vijf gulden zakgeld meenemen. Meer ook niet. Je moet de goede dingen van het oude niet vergeten, maar ook niet bang zijn voor de goede dingen van het nieuwe. Op scholen waar alleen maar wordt gebabbeld, leer je niks. Misschien dat er vroeger wel teveel werd geleerd, maar je moet toch in ieder geval leren lezen". Burenhulp "Ach, zoveel nieuws is er nu ook weer niet. Op de Dorpsschool wordt nu meer individueel gericht Dalton-onderwijs gegeven, maar vroeger werkte ik ook al met aparte groepjes. Toen ik hier in Holten be gon, was het echt een paradijs voor mij. Ondanks de 48 leerlingen die ik toen in de klas had. Het waren ten minste allemaal jongens en meisjes uit dezelfde klas. In Erica gaf ik les aan vijf klassen tegelijk! Onderwij zer zijn was echt een hobby voor mij. Als het al eens teveel werd, dan stond ik 's morgens vroeg op en maakte om zeven uur een wande ling door de Beuseberg. Dat is het mooie van Holten. Die hele natuur. En de burenhulp. Daar moesten we wel even aan wennen toen we uit Drente kwamen. Dat de buren met een meehielpen om de verhuiswa gen leeg te pakken. Daardoor wer den we aangenaam verrast". Al met al maakte Brouwer een pe riode van bloei in het openbaar on derwijs mee. Begonnen met acht leerkrachten groeide de Öorps- school al snel uit naar elf leerkrach ten waarna de afsplitsing van de Kolschool een feit werd. Toen daar nog later de Haarschool bij kwam, telde het lerarenkorps bij het ver trek van Brouwer in 1977 in totaal 25 mannen en vrouwen. Vanuit zijn huidige woonplaats Renkum blikt school zat en de schoolstrijd niet al te heftig werd uitgevochten. Ik ben „Geschiedenis is best boeiend, wanneer je het maar smakelijk brengt. En de mensen op de voor- grond stelt. Ik heb veel geleerd uit Rabobank Q de gesprekken die ik met oudere hij dan ook tevreden terug op zijn Holtenaren heb gevoerd. Zo zullen Holtense periode, er, vooral in de buurtschappen, nog wel veel verhalen niet verteld zijn. Met name zo'n Oudheidkamer is erg belangrijk om al die oude ver halen te achterhalen. Maar wan neer je ze op schrift stelt, moetje er een leuk verhaal van maken. Je moet jezelf wat dichterlijke vrijhe den veroorloven, zoals ik ook ge- Oud Papier Onvergetelijk voor hem, maar on getwijfeld voor al die Holtenaren die er ijverig aan meewerkten, wa ren de befaamde oud papier-acties van de Dorpsschool. Acties waar mee in de loop der jaren een dikke daan heb bij het'verhaal over kas- taohhtifriduïe"d flden b«een werd teel De Weggestapel bijvoorbeeld". fhaald' Geld dat werd ge.nves- teerd m schoolmaterialen als een Orde en tucht filmprojector of piano's, maar bij voorbeeld ook in tweedehands fiet- Menig Holtense jongen of meisje sen voor Indonesische repatrian- zal zich 'bovenmeester' Brouwer ten die in de jaren vijftig op Twen- herinneren als een streng man. Als haarsveld waren ondergebracht, je hem nu hoort praten, moet dat wel hebben meegevallen maar wel Het scenario was perfect, dus van zegt hij „een liefhebber van orde en de hand van Brouwer. Om precies tucht te zijn". 08 00 uur reed maandelijks de grote vrachtwagen uit Coevorden voor, ,,s' Morgens om drie minuten waarna de stapelaars aan de slag voor half negen werd de schoolbel konden. Twee 'polities' zorgden dat geluid door een 'belhamel' die daar- alles tot in de puntjes verzorgd was. voor speciaal was aangesteld. Ik Uiteraard bestond al het personeel wilde dat om precies half negen uit leerlingen van de Dorpsschool, mer de les werd begonnen. Ik hield Verschillende weegposten, be- ook niet van rommel rondom de staande uit een weger, een secrea- school. Elke week werd er een klas tris en een sjouwer (pardon, expedi- aangewezen die opruimdienst had. teur) hadden zich dan al over het En we hadden steeds vier 'politie- vele papier ontfermd. Papier dat al- agenten' op het schoolplein lopen, leen in pakketjes of in dozen mocht Als die leerlingen een overtreding worden aangeleverd. Anders ont zagen, gaven ze of een waarschu- ving men geen 'geld'. Speciaal geld, wing of ze stuurden iemand naar dat was voorzien van de tronies van mij toe. Afhankelijk van het ver- het onderwijzend personeel. Uiter- grijp moesten ze dan tien of vijf mi- aard prijkte op het biljet van dui- nuten tegen een pilaar in de hal zend gulden de beeltenis van Bou- staan. Toen sommige ouders be- ko Hendrik Brouwer. Had men de zwaar hadden tegen de benaming duizend punten binnen, dan werd 'politie-agent'hebben we ze vrede- men opgetekend in het duizend stichters genoemd. Op schoolreis- guldenboek. Een hele eer! De fotoclub Profoto start op don derdag 7 januari 1988 ee foto-cur- cus voor de beginnende amateur. De cursus zal onder leiding staan van enkele ervaren Profotoleden en wordt gehouden in de Kapschu- re, de clubruimte naast jeugdsoos De Schure aan de Beuseberger- weg. In deze tijd met fotocamera's volge stopt met chips en andere moderne techniek, kan iedereen foto's maken, die bijna altijd 'goed ge lukt' zijn. Toch kan het voor ieder een die wel eens een fototoestel vasthoudt zinvol zijn deze fotocur sus te volgen. In de lessen wordt on der andere geleerd hoe men een op name het beste kan maken, welke film men bij welke opname men moet kiezen, wanneer men moet flitsen en hoe men een eigen crea tieve inbreng in de foto kan heb ben. Bovendien leert men de einge film te ontwikkelen en af te druk ken in de clubdoka. In de cursus komt zowel zwart-wit als kleur aan de orde. De praktijk staat voorp en alleen die theorie die men echt no dig heeft zal worden aangeleerd. Ook zullen de cursisten foto-op drachten mee naar huis krijgen. Iedereen die in het bezit is van een fototoestel - en dat hoeft echt geen dure te zijn - kan meedoen. De cur sus bestaat uit zes lessen op de donderdagavond en kost 50,- pp. Inlichtingen en/of opgave bij de Stichting Sociaal Cultureel Werk, Tuinstraaat2, tel 62755 of bij Gerrit te Winkel, Churchillstraat 1010, tel 63102. Door burgemeester en wethouders verleende ver gunningen, ontheffingen e.d. 1. Verleende bouwvergunningen: - aan de heer H. F. Oolbekkink voor de bouw van een erker aan de woning Oranjestraat 80; - aan de heer G. H. Wittenberg voor de bouw van een erker aan de woning Vrijheidslaan 22; - aan de heer H. R. Hoftekoesveld voor de bouw van een schuur/carport bij het zomerhuis Vianenweg 65; - aan de heer A. H. Stegeman voor de verbouw van het zomerhuis Post weg 5; - aan Vruwink Motor Constructie b.v, voor de bouw van een woning bij het perceel Markeloseweg 17; 2. aan de heer H. J. Nijkamp vergunning verleend voor het kappen van een eik bij Borkeldsweg 85. Voor het inwinnen van informatie over de zaak zelf dan wel over eventuele mo gelijkheden tot het indienen van een bezwaar- of beroepschrift kan men zich wenden tot de afdeling Algemene Zaken ter gemeentesecretarie. Bij de ophaaldienst van de Destructiekring Centraal Overijssel gevestigd te Hol ten, wordt gevraagd een chauffeur Funktie-informatie: De te benoemen medewerker zal worden belast met het ophalen van gestorven slachtdieren en vee in de gemeenten Den Hom, Hellendoorn, Holten, Markelo, Rijssen en Wierden en het vervoer hiervan naar het station van de N.T.F. te Nijverdal. Gegadigden dienen er rekening mee te houden dat regelmatig ook op zaterdag dient te worden gewerkt. Funktie-vereisten: Kandidaten dienen in het bezit te zijn van het rijbewijs CE (vrachtwagenrijbewijs). Daarnaast dienen kandidaten die geboren zijn na 30 juni 1955 in het bezit te zijn van het zgn. chauffeursdiploma. Aanstelling/solaris: Afhankelijk van leeftijd en ervaring kan bij aanstelling een salaris worden gebo den tussen f 2.085.- en f 2.736.- (excl. uitloopperiodieken). Daarnaast wordt een vuilwerktoelage van maximaal f 102.84 bruto per maand, alsmede werkkleding verstrekt. De bij een gemeente gebruikelijke rechtspositieregelingen zijn van toepassing. Informatie: Nadere inlichtingen worden graag verstrekt door de direkteur van de Destructie kring Centraal Overijssel, de heer J. G. J. Giesen, overdag bereikbaar tussen 8.00 uur en 12.00 uur onder telefoonnummer 05291 -25 56 of 's avonds onder nummer 05483-6 19 87. Sollicitatie: Kandidaten worden verzocht hun sollicitatie binnen één week na het verschijnen van dit blad te zenden aan Burgemeester en wethouders van Holten, Postbus 13, 7450 AA Holten. Hinderwet Terinzagelegging beschikking Burgemeester en wethouders van Holten hebben, onder voorwaarden welke er toe dienen om gevaar, schade of hinder voor de omgeving te voorkomen.op 2 december 1987 vergunning ingevolge de Hinderwet verleend aan: de Maatschap Schutte, Brenderweg 2 te Holten tot een nieuwe, de gehele inrich ting (rundveemelkbedrijf en mestvarkensbedrijf, annex opslag van dieselolie) om vattende vergunning. De beschikking en alle terzake zijnde stukken liggen gedurende één maand na de datum van terinzagelegging (vanaf 14 december 1987) op de gemeentesecreta rie, afdeling Algemene Zaken, alsmede in de sporthal ,,'t Mossink" (kantoor beheerder) aan de Keizersweg, ter inzage gedurende de hierboven genoemde termijn. Beroep tegen deze beschikking kan worden ingediend door: a. de aanvrager b. de betrokken adviseurs c. degenen, die tegen de aanvraag om vergunning tijdig bezworen hebben inge diend d. enige andere belanghebbende, die aantoont, dat hij redelijkerwijs niet in staat is geweest eerder bezwaren in te brengen. Het beroepschrift moet worden gericht tot Hare Majesteit de Koningin en worden ingediend binnen één maand na de dagtekening van de kennisgeving van terinza gelegging, derhalve vóór 14 januari 1988 bij de Raad van State, Postbus 20019, 2500 EA 's-Gravenhage. Zij die beroep instellen kunnen overeenkomstig artikel 60a van de Wet op de Raad van State een verzoek doen om schorsing van de beschikking dan wel tot het treffen van een voorlopige voorziening. Dit verzoek moet binnen bovengenoemde termijn worden gericht oan de Voorzit ter van de Afdeling voor de geschillen van Bestuur van de Raad van State, Postbus 20019,2500 EA 's-Gravenhage. De beschikking wordt niet van kracht voordat op dat verzoek is beslist. Persbericht van het Ministerie van Buitenlandse Zaken Onderwerp: het nieuwe fraudebestendige paspoort naar Europees model Vanaf 1 januari 1988 zal het nieuwe fraudebestendige Nederlandse paspoort naar Europees model worden ingevoerd. De invoering zal gefaseerd geschieden, dat wil zeggen in de loop van 1988 en van gemeente tot gemeente. Het is de bedoeling dat eind 1988 het punt is bereikt waarop alle gemeenten het nieuwe model paspoort uitreiken. Paspoorten van oud model die al zijn uitgereikt of in de loop van 1988 nog uitgereikt zullen worden door gemeenten die nog niet op het nieuwe systeem zijn overgegaan, behouden uiteraard hun geldigheid voorde geldigheidsduur (5 jaar) die in het paspoort vermeld staat. Het reizen naar bepaalde landen met een minder dan 5 jaar verlopen paspoort blijft ook na 1 januari 1988 nog mogelijk. Berichten in de media dat het binnenkort al onmogelijk zou worden om op een verlopen pasfX3ort naar bepaalde landen te reizen zijn dan ook niet correct. Wanneer de mogelijkheid om op reeds verlopen paspoorten te reizen zou komen te vervallen, zal daarvan uiteraard tijdig en in ruime mate kennis worden gegeven aan het publiek. Er is dus geen enkele reden om thans haast te maken met het verkrijgen van een paspoort. Den Haag, 30 november 1987. Stichting Antenne-inrichting Holten c.a.i. wijk Kol-Noord Nadat medio dit jaar in samenwerking met de PTT de huisaansluitkabels voor de c.a.i. in de wijk Kol-Noord zijn gelegd, is door aannemer Van Es namens Technica Deventer b.v. te Deventer een aanvang gemaakt met de aanleg van een lokaal verdeelnet (voedingskabel) vanaf de Kolweg naar de Diessenplasstraat t.b.v. de signaallevering aan de bewoners. Zodra deze kabel is gelegd zullen de huisaan sluitingen (plaatsen wandcontactdozen e.d.) worden afgewerkt. Door het invallen van de vorst zijn de werkzaamheden momenteel gestaakt om geen extra schade aan bestratingen e.d. aan te brengen. Zodra het weer dit toelaat zal aan een verdere uitvoering van het net verder worden gewerkt. Naor verwachting zullen - uiteraard afhankelijk van de weersomstandigheden - begin voorjaar 1988 de bewoners van wi|k Koi-Noord radio- en t.v.-signalen via het c.a.i.-net kunnen ontvangen. c.a.i. wijk Kol-Zuid en wijk de Haar Met enkele maanden zal ook meer bekend zijn omtrent de aanleg van een c.a.i.- net in wijk Kol-Zuid en wijk de Haar, olsmede over een mogelijke uitbreiding van het programma-aanbod. Op dit moment worden de gegevens van de gehouden enquête, offertes e.d. verwerkt t.b.v. de besluitvorming hierover door het bestuur van de Stichting Antenne-inrichting Holten. Zodra hierover meer bekend is, zullen wij de bewoners hetzij door een persoonlijk bericht, hetzij door middel van een algemene publikatie in dit blad informeren.

Holtens Nieuwsblad | 1987 | | pagina 7