„Fotografie wordt hier niet als kunst gezien" Meester Brouwer boeit, met dia's oud-Holten NATUURFOTOGRAAF BOERING: Natuurlijk praat u met uw collega's over een koopsompolis. SHE,u Maar bij de Raboban k kan het gesprek heel wat concreter zijn. geld en goede naad Samen slank worden Maak nu een afspraak. Als u nu een afspraak maakt met de adviseur van de Rabobank, rekent hij u, op basis van uw wensen, snel en concreet de mogelijkheden voor. Zodat u precies weet waarvoor u in uw situatie het beste kunt kiezen. HOLTENS NIEUWSBLAD DONDERDAG 3 DECEMBER 1987 Jenne Boering is een individualist- Voor hem geen fotoclub of reisjes met andere fotografen. Nee, de man die na zijn televisie-optreden in het NCRV- programma 'Ja Natuurlijk' zijn wa gentje maar moeizaam door de plaat selijke supermarkt kon sturen, trekt er het liefst alleen, of in het gezel schap van zijn vrouw op uit. Waar de Holtense onderwijzer vroeger gewa pend was met een geweer, gebruikt hij nu de camera om zijn prooi te ver schalken. Het resultaat mag er wezen getuige de fraaie kleurendia's van paddestoelen op de NCRV-televisie, de natuurspecial van Boering in het novembernummer van het tijdschrift Foto en de vele staaltjes van vakman schap uit zijn eigen archief. Tijd voor een gesprek op een herfstige achter namiddag. Zijn favoriete seizoen. "Ja, de boodschappen duurden na de uitzending van 'Ja Natuurlijk' wel extra lang. Veel reacties gehad. Schattig hoor, maar het tekent ook een beetje hoe er hier in Nederland tegen fotografie wordt aangeke ken. Pas wanneer het op de televi sie is geweest, krijg je een beetje er kenning. Begrijp me goed, ik vind het erg leuk. Een creatief mens heeft tenslotte een klankbord no dig. Maar aan exposeren begin ik niet meer. Dat heb ik één keer ge daan. Het blijkt gewoon dat foto grafie niet als een kunstvorm wordt gezien. In tegenstelling tot een land als Amerika is er hier geen markt voor foto's. Een 250 gulden die een foto moet kosten heeft men er niet voor over. Nee, mijn exposities vind je in bladen als Grasduinen of Foto". Regelmatig trekt Jenne Boering zich terug op zolder om zijn enorme archief aan natuurfoto's op te scho nen. Vrachten dia's verdwijnen dan in de vuilnisbak. Zijn creatieve ont wikkeling staat nog lang niet stil. „Wat ik toen mooi vond, daar krijg ik nu tranen van in mijn ogen. Mijn fotografie is steeds meer gebaseerd op kunstvormen". Hij noemt zichzelf een plattelan der. Altijd temidden van rijkelijk natuurschoon gewoond. Geboren in Susteren, later verhuisd naar Ommen. Slechts even leek het erop dat hij voor de grote stad zou kie zen. Na de kweekschool en de mili taire dienst belandde hij door cul turele nooddruft gedreven in Am sterdam. Maar de lokkende wereld van kunstenaars en jazzmusici bleek ook hard. Geldgebrek dwars boomde de jonge Boering in zijn kunstzinnige aspiraties. In plaats van een opleiding aan de hoofdste delijke kunstacademie ging hij in op een uitnodiging van meester B.H. Brouwer om in Holten aan de Kolschool les te geven. Zitten we nu tegenover een gefrustreerde kunstenaar? Jelle Boering: liever met fototoestel, dan met geweer. Een van de natuurfoto's van Jelle Boering. „Nee zeker niet. Mijn baan als on derwijzer en het maken van foto's sluiten goed op elkaar aan. Sterker, ze bevruchten elkaar. Op deze ma nier ben ik steeds op een andere manier met de natuur bezig". Tweestrijd Op de Holterberg ontwikkelde Jen ne Boering zich tot een specialist in de natuurfotografie. Jarenlang jaagde hij ook, nadat hij met een gastakte van Bram ter Harmsel kennis maakte met de specifieke sfeer die elke jacht met zich mee brengt. „Vooral die sfeer trok mij aan. Maar toch bemerkte ik altijd een tweestrijd tussen het actief ja gen en het maken van foto's. Op een gegeven moment had ik liever een mooie foto van konijntjes in mijn archief dan twee van die dode diertjes aan mijn voeten. Een jach- tongeluk in 1978, waarbij bijna mijn poot eraf werd geschoten, gaf de doorslag. Nu bespied ik het wild vredig vanuit een schuilhutje met mijn camera. Ik ben geen vogelfo tograaf. Ik pik wel eens een gaai, een fazant of een buizerd mee, maar de interesse ligt toch wel bij de zoogdieren. Het liefst trek ik naar het noorden. Met warme landen heb ik minder binding. Ik weet niet wat dat is. Het licht misschien. Af gelopen zomer zijn we naar de Noordkaap geweest. Elanden en rendieren gefotografeerd. Mijn vrouw fotografeert ook. Komend jaar willen we naar de bergen van noord-west Italië voor de steenbok ken daar". En de Holterberg? „Natuurlijk, de Holterberg blijft boeien. Daar raak je niet uitgeke ken. Milieuvervuiling en toerisme? Ik geloof dat het erg meevalt. Als leek zie ik nog niet veel schade van de zure regen. En rust kun je er ook nog genoeg vinden. Er zijn nog een heleboel mooie stukken, waar geen toerist ooit komt. Toch zou het een goede zaak zijn om een aantal zandwegen voor gemotoriseerd verkeer af te sluiten. Daar ben ik een voorstander van". Dat de Oudheidkamer Hoolt'n een Holten te verzorgen, bleek afgelo- school zich tot een geanimeerd g goede greep had gedaan met de uit- pén vrijdag. Voor een goed gevul- causeur, die zijn lichtbeelden ver- g» Ipg; nodiging aan meester' B.H. Brou- de grote zaal bij Vosman ontpopte gezeld liet gaan van een boeiend ||f j wer om een dialezing over oud- het vroegere hoofd van de Dorps- verslag over Holten in vroeger da- |f Rabobank Q f Minie Bosman van de Oudheidkamer Hoolt'n licht de plannen toe. gen. Eens temeer bleek dat de Hol tense oudheidkamer ook voor de eigen bevolking in een behoefte voorziet. Het luidkeels meegezon gen Salland-lied na afloop sprak boekdelen. Alvorens Brouwer de avond met zijn tweehonderd dia's een nostal gisch tintje gaf, sprak namens de Oudheidkamer Hoolt'n Mini Bos man de aanwezigen toe. Een ver slag van de stand van zaken bij het veldnamenondcrzoek moest ver vallen deze avond, omdat dit teveel tijd zou vergen. Overigens zoekt men voor het onderzoek in Dijker- hoek en Espelo nog vrijwilligers. Zij kondigde wel een film over oud- Holten aan, die op 11 februari vol gend jaar zal worden vertoond. Als reactie op de schenking van het ar chief door de heer Otten, riep zij de Holtenaren nog eens op aanwins ten voor de nieuwe behuizing van de Oudheidkamer beschikbaar te stellen. Eventueel in bruikleen. Zoals het er nu uitziet kan de Oud heidkamer met Pasen volgend jaar in het opgeknapte oude gemeente huis aan de Dorpsstraat terecht. Voor de expositie in het kader van honderd jaar spoorverbinding met Holten zijn er nog spullen nodig om een wachtkamer in te kunnen rich ten. Ook financieel kan de Oud heidkamer een ruggesteuntje ge bruiken. „Het door de Paasvuur commissie uit Espelo geschonken geld is een eerste aanzet, maar er is veel meer nodig" aldus Mini Bos man. Naast de jaarlijkse contribu tie van minimaal vijf gulden, be schikt de Oudheidkamer over for mulieren voor het schenken van eenmalige bijdragen voor de inrich ting van het oude gemeentehuis. Anecdotisch Daarna was het de beurt aan Brou wer, die zichtbaar opbloeide onder de belangstelling van het (veelal oudere) publiek. Vanuit de ijstijd ("die dia's heb ik niet zelf gemaakt hoor") tot aan de blokkade van boze boeren in de beginjaren zeven tig, behandelde hij op anecdotische wijze Holtens verleden. Daar waar toen dc akkers rond Holten nog met rogge werden ingezaaid, toog Brouwer er regelmatig met zijn ca mera op uit. Waarbij hij zijn liefde voor de natuur en het eenvoudige landleven niet verried. Prachtige opnames van boerderij De Groot in zijn betoog op te nemen. Maar de plaatjes waren er niet min der aardig om. Bertus Wechstapel met de door hem gevonden stenen strijdbijl, Rietman uit Neerdorp met zijn opgravingen, het boerde rijtje van Spier, het oude politiebu reau, „Dekker" Jansen op een oud landweggetje, het huis van Soes- Hanna ("eigenlijk hoort dat bij Markelo") en veel opnamen uit het boerenleven van alledag. Vooral in de tijd voor de ruilverkaveling, mogelijk (de keisteen op Twen- haarsveld en de opgravingen van botten in Loo-Bathmen) kregen de 'aanwezigen er een gratis lesje ar cheologie bij en de componist van tal van Hoolter liedjes schroomde ook niet zijn zangtalenten in de strijd te werpen. Net zoals hij dank baar de gelegenheid aangreep om af en toe het hedendaagse onder wijs even over de hekel te halen of hier en daar een taalkundig lesje in Neerdorp, van Kolbets met paard en wagen in het buitengebied (toen ook al), Hanna en Jans van Menum aan het melken met de hand, Man nes Vorkink (uiteraard met pet), de schaapskooi op de Borkeld met de traditioneél scheve hoeken zodat de schapen niet konden worden doodgedrukt door hun soortgeno ten of de put van Juleke bij Aan stoot Klein Twenhaar. Het feest der herkenning was groot in de zaal. 'Tonnen Ab' Ook bij de plaatjes van oud-burge meester Van der Borch van Verwol- de ("zo'n breed man moest natuur lijk wel een groot huis hebben"), de opening van het zwembad in De Schipbeek door Wim Beijers, de opa van de ook aanwezige wethou der Westerik 'Tonnen Ab' en Slager Gazan. Dia's die door Brouwers ex- collega Jenne Boering van oude fo to's waren gereproduceerd. Samen met de plaatjes van het 25-jarig ju bileum van koningin Juliana met Jan Maats en de Ontvanger keurig met oranje strikje en Huub Brands met een wortel als pochet, de auto loze zondag in Holten en hoofdper soon Brouwer zelf als fakir en slan genbezweerder, zullen de dia's deel gaan uitmaken van de collectie van de Oudheidkamer Hoolt'n. Onge twijfeld zal er in de loop der jaren nog regelmatig van worden geno ten. Door burgemeester en wethouders verleende vergunningen, ontheffingen e.d. 1. VERLEENDE BOUWVERGUNNINGEN: - aan de heer H. G. Bosman voor de verbouw van de woning Köllingserf 13; - aan de heer J. A. Kers voor de bouw van een carport bij de woning Köllingserf 9; - aan de heer A. Koopman voor de bouw van een woning aan de Hakkertsweg; 2. VERLEENDE KAPVERGUNNINGEN: - aan de heer J. A. Jansen, Menumsweg 1 voor 2 eiken; - aan mevr. G. Jansen-Timmerman, Menumsweg 3, voor 1 eik; - aan de heer J. A. Paalman, Evertjesweg 4, voor 6 eiken hoek Lang- straat/Evertjesweg Voor het inwinnen van informatie over de zaak zelf dan wel over even tuele mogelijkheden tot het indienen van een bezwaar- of beroep schrift kan men zich wenden tot de afdeling algemene zaken ter ge meentesecretarie. COMMISSIE VOOR WOONRUIMTEZAKEN De eerstvolgende zitting van de commissie voor woonruimtezaken vindt plaats op maandag 7 december 1987 in het gemeentehuis en wel des avonds van 19.30 uur - 20.30 uur (ingang Kerkstraat) TOEPASSING ARTIKEL 83 WET GELUIDHINDER T.B.V. HET ONTWERP-BESTEMMINGSPLAN BUITENGEBIED. Ter gemeentesecretarie, afdeling algemene zaken, ligt vanaf 7 dec. 1987 gedurende een maand voor een ieder ter inzage het ontwerp van een verzoek aan gedeputeerde staten van Overijssel tot vaststelling van een hogere grenswaarde, dan aangegeven in artikel 82 van de Wet Geluidhinder, voor de percelen: Raalterweg 38,42, 51, 55 Rijssenseweg 1, 34 Sangeldijk 17, 20 Tolweg 6, 8,10,14 Valkenweg 1,9 Veenweg 3,4, 6 Weustenweg 2. Beusebergerweg 37 en 52, Borkeldsweg 2 Broekweg 3,7, 12,14,16 Deventerweg 63, 69 Espelodijk 1 Geskesdijk 26 Jeurlinksweg 7, 22 Langstraat 10,14, 16, 18, 24, 26 Markeloseweg 15, 23, 25 Oude Stationsweg 8,13,14 Zulks in verband met de wenselijkheid om een nieuw bestemmings plan voor het buitengebied van deze gemeente vast te stellen. Een ieder wordt in de gelegenheid gesteld gedurende genoemde maand eventuele opmerkingen ten aanzien van het ontwerp-verzoek schriftelijk bij burgemeester en wethouders in te dienen. Op woensdag 6 januari 1988 om 20.00 uur wordt een openbare zitting gehouden in het gemeentehuis, kamer 1 (ingang trapafgang Kerk straat), waarbij een ieder de gelegenheid wordt geboden opmerkingen over het ontwerp-verzoek te maken. Holten, 3 december 1987 Burgemeester en wethouder van Holten, De secretaris, J. P. Stegeman. De burgemeester, W. L. F. C. van Rappard. De burgemeester is maandag 7 december verhinderd \^spreekuur te houden. Sinds kort kunnen de dikkerds in Holten tereeht bij de Happy Line Slankclub om hun overtollige pondjes kop verantwoorde wijze kwijt te raken. Op dinsdagavond van 19.00 tot 20 00 uur in kegelcen trum Barbarossa komt men weke lijks samen. Happy Line Slankclub houdt zich landelijk bezig met het overwinnen van gewichtsproblemen. Om de kans van slagen zo optimaal moge lijk te maken is gekozen voor afval len in groepsverband. Het elkaar steunen en vooral motiveren om door te zetten, bleek een verras send effect te hebben in het volgen van bepaalde diëten. Diëten die overigen uitgaan van een normaal gezinsbudget, waarbij geen extra geld en geen extra tijd nogi is voor het bereiden van maaltijden. Op verzoek kan iedere cliënt een op haar of zijn situatie aangepast dieet krijgen, bijvoorbeeld vegeta risch, cholesteiol-beperkend etc. Vooral de speciale diëten voor tie ners slaan erg aan. De diëten wor den samengesteld door gediplo meerde diëtistes. Het inschrijfgeld is 20,- en iedere weekcontrole kost 5,-. Voor meer inlichtingen kan men zich wenden tot de assistente- van Happy Line voor Holten en omstreken, mevr, J. Willems, tel 05480-12580.

Holtens Nieuwsblad | 1987 | | pagina 7