Naber-orgel NH kerk na restauratie weer de oude i Fienpreuvers maken nieuwe Prins bekend Tuintips van Eddie Ook wenskaarten Postzegelactie Jaaragenda MORGENAVOND FEESTELIJKE OVERDRACHT [i 7 HOLTEAIS NIEUWSBLAD m 89.4 95.6 99.4 RADIO 1 Ontvangst Radio Oost verbeterd 73 Zaterdagavond in de Poppe rber\> bericht van de stuurgroep ouderenwerk holten T Jb~ mm I sÊKÊÊÊÊmsm PiPPii WèêêêïSêêèÈISêêÊê Verplaatsing gezellige avond oud- strijders DONDERDAG 12 NOVEMBER 1987. Na maandenlang elektronische muziek is het morgenavond zover. Dan weer klinkt in de Nederlands Hervormde kerk weer het vertrouwde volle geluid van het aloude Naber-orgel uit 1855. Organist Anton Koopman en zijn secondanten gooien alle registers open om de restauratie van het pijporgel luister bij te zetten. Hoewel op 26.27 en 28 november, tijdens de bazar voor het orgelfonds nog een fikse duit in het kerkej-zakje moet worden gedaan, is men er met man en macht in geslaagd het orgel in de oude glorie te herstellen. Voortaan beho ren klapperend klavier, lekkende pijpen en rammelende onderdelen tot het verleden. En bovendien zijn de rijkelijk met ornamenten versierde zijvleugels weer in ere hersteld. Een lust voor het oog, zoals iedereen morgen kan ervaren. Organist Anton Koopman is een te vreden man. Met lede ogen zag hij de afgelopen jaren het kerkorgel verder aftakelen. Een fikse onder houdsbeurt in 1957 mocht daarbij niet baten. Integendeel, in de toen heersende vernieuwingsdrang werd de fraai versierde kas hele maal ontmanteld in een onbegrij pelijke drang naar modernisering. Dat en de komst van verwarming in de kerk hebben het orgel geen goed gedaan. Maar met de deze week voltooide restauratie gaat de schepping van Deventernaar C.F.A. Naber een tweede jeugd te gemoet. Uit 1855 Het Holtens kerkorgel dateert van 1855. Daarvoor had de Nederlands Hervormde gemeente in 1815 door orgelbouwer Meere uit Utrecht al een orgel laten vervaardigen, maar dat ging ten onder in de allesver- zengende vlammenzee van 1829, toen vrijwel de hele dorpskom van Holten uitbrandde. Na het 26 jaar lang slechts met een voorzanger te hebben gesteld, kon in 1855 de ge meentezang weer op een heus kerk orgel worden begeleid. Dit mede dankzij een bijdrage van 800 gul den van het bestuur van de Marke Holten. Iets waar men vandaag de dag niet meer voor bij het gemeen tebestuur hoeft aan te komen. Het Naber-orgel was een tweekla- viers-instrument met aangehan gen voetpedaal. Bij het indrukken van de pedaal toets werd op die ma nier gelijk de klaviertoets meege nomen. Een manier van spelen die de organisten van later jaren met bijster beviel. Vandaar dat bij de onderhoudsbeurt in 1957 een zoge naamd vrijsprekend pedaal werd ingebouwd. Die laatste verande ring is bij de restauratie dit jaar on gemoeid gelaten. Verder is het or gel zoveel mogelijk in de alleroud ste staat teruggebracht. Restaurateur Patijn en zijn medewerker ilinksi leggen de laatste hand aan het in volle glorie herstelde kerkorgel, terwijl organist Anton Koopman goedkeurend toekijkt. Morgenavond zal het Naberorgel fees telijk worden overgedragen. Vrijwilligers Zoals zo vaak had de restauratie van het kerkorgel niet kunnen plaatsvinden zonder dé medewer king van vele vrijwilligers. Al in een vroeg stadium werd een orgelcom missie in het leven geroepen, die o.a. een orgelfonds in het leven riep voor de benodigde geldmiddelen. De suggestie om Monumentenzorg in het restauratieplan te betrekken werd al gauw van de hand gewezen omdat dan nog jaren zou moeten worden gewacht op subsidie. Met behulp van een aantal enthousias te vrijwilligers kon restaurateur Patijn uit Wapenveld in maart van dit jaar aan de slag. Hij bleek de laagste inschrijver voor de klus. Om de kosten te drukken werd al het eenvoudiger pijpwerk in Holten gedaan. Menig zweetdruppel werd op een bovenzaaltje van gebouw Irene vergoten tijdens lange zomer avonden. Maar het resultaat mag er zijn. Temeer daar de Rijssense houtsnijder Roelf Wolterink zich bereid toonde de ornamenten van het orgel voor zijn rekening te ne men. Samen met de restaurateur en degene die de pijpen verguldde vormde hij het professionele deel van het restauratieteam. Deze week legden zij de laatste hand aan de herplaatsing zodat het pijporgel vanaf zondag weer haar trouwe diensten zal vervullen. Maar eerst wordt vrijdag 13 novem ber een klein feestje gevierd. Vanaf 20.00 uur wordt in de NH kerk ge speeld en gezongen, waarbij alle ge meenteleden welkom zijn. Daarna gaat het richting Irene, waar onder het genot van een kopje koffie de eerste muzikale luisterervaringen kunnen worden uitgewisseld. Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll ma.fcmvr. van 7.15-8,12-13,17-I8u en elk heel uur nieuws I» MARKSLO ZWOLLE 8!) 91 93 9b 99 101 103 90 92 94 96 98 100 102 104 R2 R3 R4 ïa.9-!3en 17-18, zo.9-13 en S8-!9u Indien de carnavalsvereniging het komend jaar zorgt voor een uitste kende carnavalskraker, zodat zij de finale halen van het Radio Oost carnavalsschlagerfestival, dan be hoeft men in Holten niet meer be zorgd te zijn over de slechte ont vangst van de regionale omroep, want sinds maandag is een nieuwe radiozender in gebruik, die spe ciaal gericht is op het gebied Hol ten, Bathmen, Diepenveen, Deven ter, Wijhe en Olst. De ontvangst van Radio Oost en Hilversum 1 wordt hierdoor in deze regio aan merkelijk verbeterd. Om een betere ontvangst te garan deren, werd vorig jaar reeds in Los ser een nieuwe radiozender geïn stalleerd, die het gebied rond En schede/Hengelo bedient, terwijl een radiozender in Zwollerkerspel het noordelijk gebied van Overijs sel voor zijn rekening neemt. Het gebied rond Deventer was tot nu toe verstoken van een goede ont vangst. Op de tv zendmast in Mar- kelo is nu een nieuwe horizontale FM zender gemonteerd, die een be ter ontvangst garandeert, al kun nen er voor de - vertikale - sprie- tontvangers zoals bijv. bij autora dio's nog storingen kunnen optre den, die veroorzaakt worden door een sterke Duitse zender. Voor ont vangst van Radio Oost en Hilver sum 1 dient men in Holten nu af te stemmen op 95.6 meter. Zaterdagavond 14 november zal de carnavalsvereniging De Fiepreu- vers de nieuwe Prins voor het ko mende seizoen bekend maken. Dit gebeurt natuurlijk met de nodige fesitiviteiten en optredens, De Fienpreuvers zorgen aanstaande zaterdagavond bij de Poppe dan ook voor een volledig programma met het optreden en muzikale be- gieiding van het showorkest (met veel blaasmuziek) de Kottelpeer'n uit Denekamp. Dit orkest won en begeleidde vorig jaar de winnaars van het Radio Oost carnavalssc hlagerfestival en zal in de Poppe verschillende plaatselijke beken den begeleiden bij hun optreden. Het feest begint om 20.00 uur en de speciale gratis feestbussen vertrek ken om precies 19.25 en 19.45 uur vanaf de hofbar Tonny en Betsy. Prinsraden Wie de prins wórdt, blijft tot zater dag een groot geheim. Maar zeker is, dat het een van de vijftig namen is. die te vinden zijn op het formu lier van het Prinsraden, waaraan ie dere Holtenaar mee kan doen. De opbrengst komt ten goede van de Stichting Ambulance Vervoer Hol ten en bovendien maakt men kans op een vleespakket ter waarde van 250. Wie geen formulier meer heeft, kan voor een nieuw formulier tot zaterdagmiddag terecht bij Al- bert v.d. Maat. Kegelmiddag Zondagmiddag 8 november nam de grote Fienpreuversfamliiie alvast een voorproefje op het komende carnavalsfeest tijdens een zeer druk bezochte kegelmiddag bij ke- geicentrum Barbarossa. Vele Keunedarpers kwamen met het hele gezin kijken naar de span nende kegelwedstrijd tussen ver schillende verenigingen. Dit keer ging de strijd tussen de MACers, OKIA. Togaclub, Holten 1, de Ten nisclub en de Fienpreuvers. Ook dit jaar bleek de organiseren de vereniging de Fienpreuvers weer de sterkste te zijn. Zij behaal de in totaal 217 punten, de voetbal lers van Holten 1 waren goede twee de met 207 punten en de MACers werden derde met 196 punten. Voor de kinderen was er een leuk spellencircuit uitgezet waaraan een kleine 50 kinderen een paar uur veel plezier beleefden. Bij de jeugd tot en met 6 jaar won Paul Brussee. Annemiek Klein Velderman werd tweede en Alexander Hoogeslag won de derde prijs. Bij de jeugd tot en met negen jaar werd eerste Men- no Voorlander. Jeroen Pasop werd tweede en Marjan Jansen derde. Tot en met twaalf jaar werd Calolla van Vreden eerste, Rutger Jansen tweede en Henry Deyk derde. DOOR BURGEMEESTER EN WETHOUDERS VERLEENDE VERGUNNINGEN, ONTHEFFINGEN E.D. t. VERLEENDE BOUWVERGUNNINGEN: - aan de heer H. J. Jansen voor de bouw van een schuurtje bij het perceel Boschkampsstraat 22; - aan de heer L. H. Keeler voor het veranderen van het balkon van de woning Kerkplein 13; - aan de heer H. G. Sluiter voor de bouw van een tuinschuur bij de woning Maatmansweg 4a; - aan Hockeyclub Holten voor de aanleg van een open haard in het clubhuis; 2. aan Reclameburo Carbo vergunning verleend voor het aan brengen van een lichtreklame aan het pand Oranjestraat 38; Voor het inwinnen van informatie over de zaak zelf dan wel over eventuele mogelijkheden tot het indienen van een bezwaar- of be roepschrift kan men zich wenden tot de afdeling algemene zaken ter gemeentesecretarie. STICHTING ANTENNE-INRICHTING HOLTEN Aan de bewoners van de wijk Kol-Zuid en de Haar. Tijdens de op 9 november j.l. gehouden informatie-bijeenkomst over de c.a.i. is gebleken, dat een groot aantal bewoners wel bereid is een c.a.i.-aansluiting en signaal af te nemen en hiervoor meer abonne mentsgeld te betalen, mits direkt ook meer zenders worden aangeboden. Indien u ook behoort tot deze categorie mensen, dan wordt u verzocht dit op de antwoordkaart (die volgende week wórdt opgehaald) te vermelden. Wilt u hierbij dan ook aangeven naar welke zenders uw voorkeur uitgaat? Tenslotte wordt hierbij nog opgemerkt, dat, indien naar aanleiding van de enquête besloten wordt een c.a.i.-net aan te leggen in genoem de wijken, iedereen gedurende een maand gratis signaal kan ontvan gen en eerst na afloop van deze proefperiode definitief behoeft te beslissen of hij wel of geen signaal wil hebben (houden). SUBSIDIEMOGELIJKHEDEN VIA OPBRENGST ZOMERPOSTZEGELS 1987 Jaarlijks worden uit de opbrengst van de verkoop van zomerpostze- gels projecten op het terrein van maatschappelijk welzijn en volksge zondheid en culturele projecten gesubsidieerd. Instellingen en vere nigingen die werkzaam zijn op bedoelde terreinen, kunnen bij het comité voor de zomerpostzegels om een financiële bijdrage vragen. Het gaat dan om projecten die zonder deze financiële hulp niet tot stand kunnen komen. Suggesties voor de mogelijke besteding van het beschikbare bedrag moeten uiterlijk 4 januari 1988 binnen zijn bij de Stichting Overijssel of bij de Culturele Raad Overijssel. U kunt uw eventuele aanvraag ook via de gemeente indienen. Er wordt dan zorggedragen voor tijdige doorzending van de aanvraag; eventueel met een aanbeveling van gemeentezijde. De aanvraag moet dan uiterlijk 15 december 1987 bij het college van burgemeester en wethouders ingediend zijn: Meer informatie over de richtlijnen en criteria die gelden voor een subsidie-aanvraag en adressen van Stich ting Overijssel en Culturele Raad zijn verkrijgbaar op het gemeente huis, afdeling W.O.P. (tel. 6 16 66). SPORTCOMMISSIE De eerstvolgende openbare vergadering van de Sportcommissie wordt gehouden op maandag 16 november a.s., aanvang 19.30 uur, in het gemeentehuis (kamer 9, 2e verdieping). Op de agenda staan voorstellen inzake het vaststellen van de tarieven en gebruiksvergoedingen van de sportakkommodaties ingaande 1 januari 1988 en het vaststellen van het vergaderschema voor 1988. In november kan het volgende ge daan worden in de tuin. Men knipt de bloemen van de rozen af en aard de rozen aan om bevriezing in het hard te voorkomen. Bloembollen moeten nu echt de grond in; dek ze af met een laagje turfmolm. Turf molm is overigens een uitstekend middel om vorstschade te voorko men. Voor grote vlakten is een laag je van 1 a IV2 cm voldoende, maar boven de wortelspiegel en rond de voet van de stam van struiken en bomen is een laagdikte van ca. 3 cm gewenst. Ook bladeren tussen struiken of planten geven bescher ming tegen hard vriezend weer. Men spit dan, vooral tussen de vas te planten te grond los. Bemesting kan dan toegediend worden. Ge bruik compost (ook voor gazon), oude stalmest of gedroogde koe mest. Rhodondendrons en alles Azaleaceaden bemesten met turf molm of tuinturf. Rozen en vrucht bomen kunnen nu nog geplant wor den. Beplantingsplan Dan gaan we nu verder, na het ge reed komen van tuinplan en ont werp, met het beplantingsplan voor de fam. Pasop aan de Chur- chillstraat. Ik heb er eerder al op gewezen, dat men bij verandering van de tuin niet rigoreus alle plan ten moet weggooien. Ook bij de fa milie Pasop waren diverse planten nog te gebruiken in het nieuwe ont- De tuin begint langzamerhand vorm aan te nemen. werp. Na het opstellen van een tuinplan, kan op en moment van aanplanten, een conifeer beter tot zijn recht komen op de plaats waar men een heester had gedacht en an dersom. Dit gebeurde daar ook. - Als de plantenkeus gemaakt is, dan kan die verwerkt worden in het be plantingsplan. Men moet niet te groot uitgroeiende planten verwer ken, hiervoor kan de tuin te klein zijn. Men maakt een bewuste keus. In ons geval moest er gelet worden op de inkijk. Door een goede plan tenkeus en plaatsing hiervan kan een onderbroken doorkijk, na één a twee groeiseizoenen gecreëerd wor den. Bij de keuze van beplanting is rekening gehouden met groenblij- vende heestertjes en confieren om kaalheid in de winter op te vangen. Om te laten zien hoe, na het maken van tuinplan en beplantingsplan het resultaat er in werkelijkheid uitziet, is een foto gemaakt. Ómdat de tuin een winterperiode ingaat, kan volgend jaar de tuin pas op zijn waarde geschat worden. Ik had u beloofd enige eenvoudige ideetjes aan de hand te doen, om een leuke tuin te maken. Om hier gebruik van te maken komen we te laat in de tijd. Het lijkt me verstan dig die tips te verzamelen om in het voorjaar gebruik van te maken. Tot slot zal ik volgende maand infor matie geven over de Amarylles, omdat verschillende mensen pro blemen hebben met het in bloei trekken. Tot december Eddie Bewegen voor ouderen Dat in beweging blijven juist voor ouderen van groot belang is, is zo langzamerhand genoeg zaam bekend. Wie 's zomers re gelmatig in het zwembad komt, ziet daar 's morgens een groot aantal ouderen hun baantjes trekken. Op het 'droge' waren de mogelijkheden voor oude ren om op hun niveau, samen met leeftijdsgenoten, aan li chaamsconditie te doen tot nu toe beperkt. Daar komt nu ver andering in. Met ingang van vandaag start s.v. Bato in het gymnastieklokaal aan de Vrij heidslaan van 15.45 tot 16.45 uur de cursus beter bewegen voor ouderen, speciaal be stemd voor personen van 60 jaar en ouder. Het accent van de lessen komt vooral te liggen op het op peil houden van de conditie. Dus geen ingewikkelde oefeningen en ook wordt er van de deelne mers beslist niet gevraagd het zwaluwnestje aan de ringen en de oefeningen aan de brug on gelijk nog eens te herhalen. Het wordt een een uurtje gezellig bezig zijn onder goede, verant woorde leiding, om een goede lichaamsbeweging te behou den en/of te verbeteren. Voor de prijs hoeft men het in ieder geval niet te laten. Per maand betaalt men een tientje. Gemiddeld zijn er vier lessen per maand. Wie zich wil opge ven, kan terecht bij het secreta riaat van s.v. Bato, mevr. M. Eg- gink, tel. 6 20 00 of mevr. A. Lep pink, 6 25 03 of donderdags aan de zaal. Door omstandigheden, middels het zoeken naar een passend avondvul lend programma, zal de jaarlijkse gezellige avond van de club oud strijders en verzet niet in november a.s. zoals gebruikelijk is, maar op maandag 25 januari 1988 worden gehouden. In de komende nieuwsbrief zal hier over nader worden bericht. Vorige week is op het postkantoor in Holten en bij de plaatselijke Rabo-bank de verkoop van kinder postzegels gestart. Met als thema 'Kind en Beroep' zijn de postzegels los, per velletje, op een eerste- dags-envelop of in een PTT-verza- melmapje verkrijgbaar. Ook ver koopt het Comité voor Kinder postzegels wenskaarten. Het onderwerp 'Kind en Beroep' is door de kunstenares Charlotte Mutsaerts uitgewerkt. Zij legt de nadruk op meisjes in 'ongebruike lijke beroepen'. Op de postzegels van 55 ct, 65 ct en 75 ct staan bij voorbeeld een vrouwelijke hout hakker, een matroos en een piloot. Voor de collectie wenskaarten zijn door Nederlandse kunstenaars 52 verschillende kaarten ontworpen. Daarbij zowel modern als traditio neel uitgevoerde Kerst- en Nieuw jaarskaarten. De verkoop in Holten vindt plaats op donderdag en vrij dag. NOVEMBER: 14 november: Elfde v.d. elfde Fienpreuvers 17 november: O.C.H. voor NBvP 18 november: Verkoopmiddag Welfare Rode Kruis 20 november: Openbare uit voering HmV 21 november: Intocht St. Nico- laas. 23 november: Raadsvergade ring. - 26/27/28 november: Grote ba zar in gebouw Irene t.b.v. or gelfonds NH kerk. DECEMBER: 7 december: Trekking St. Nico- laasactie 12 december: Show s.v. Bato 15 december: Kerstviering NBvP, afd. Holten. 16 december: Volkskerstzang. 21 december: Raadsvergade ring. 27 december: Oliebollencross. JANUARI: 6 januari: Nieuwjaarsreceptie NBvP 15 januari: Motorfilmavond 19 januari: Jaarvergadering NBvP 23 januari: Prinsenbal Fien preuvers 30 januari: Prinsenbal Fien preuvers FEBRUARI: 6 februari: carnaval minder-va- liden 13 februari: Carnavalsoptocht Fienpreuvers; carnavalsbal. MEI: 28 MEI: Straatvoetbaltoernooi op Vletgoor.

Holtens Nieuwsblad | 1987 | | pagina 5