Kamer op hoogte van rioolproblemen,, Tennisarm door tuinieren? aBfBm De truc met hyacinten Vierde halve marathon van Resultaten sv Holten sportvereniging De Tukkers Jaaragenda Old Hoolt'n Dag voor trekpaarden Fietscrossen in Slagharen HOLTENS NIEUWSBLAD Hijma B.V, PRIJZEN STERK VERLAAGD Hijma B.V. 5? Goed snoeien blijkt niet mogelijk DEZE WEEK M'NAUTO IN DIT WEEKBLAD. STRAKS VERKOCHT. Huisbroei voor een fleurige kerst DONDERDAG 15 OKTOBER 1987 15 - ALBERGEN De Albergse sport vereniging De Tukkers houdt zondag morgen voor het vierde achtereenvol gende jaar een halve marathon voor trimmers, prestatielopers en wed strijdlopers. De voorgaande edities van deze wijd en zijd bekende halve marathon werden een groot succes en kregen in de personen van respec tievelijk Richard Vollenbroek, Henk Jansen en Ruud Onland winnaars van allure. De Albergse halve marathon, die een officiële KNAU-wedstrijd is, begint zondagmorgen om elf uur in de Hoofdstraat. De organisatie van het jaarlijkse hardloopgebeuren is in handen van de Albergse sportvereniging De Tukkers en de Lange Afstands At letiek Club Twente (LAAC). Tuk kerswoordvoerder André Steen voorde wijst er op dat vorig jaar een samenwerkingsverband met LAAC is aangegaan. Dit om de wedstrijd het predikaat KNAU- wedstrijd te kunnen geven, waar door meer lopers aan de start kun nen verschijnen. Steenvoorde merkt verder op dat dit jaar ook het bedrag aan prijzen is verhoogd. „Het prijzenbedrag bedraagt onge veer 1500 gulden", aldus de Tuk kerswoordvoerder. „Mede door de inbreng van een aantal sponsors is het aantal prijzen dit jaar behoor lijk toegenomen. Zo zijn er in de klassen senioren, veteranen 1, 2, 3 en de dames drie prijzen per cate gorie beschikbaar. Bovendien zijn er ook voor de eerste twintig lopers in het eindklassement prijzen". Nieuw dit jaar is de komst van de zogenaamde Nike Running Test Car. Dit is een wagen die is uitge rust met moderne meet- en compu terapparatuur waarmee de indivi duele trainingstoestand en fysieke gesteldheid van een aantal deelne mers kan worden nagegaan. Te vens zal een twintigtal lopers tij dens de halve marathon worden uitgerust met een hartslagmeter. Achteraf krijgt men een uitdraai van het testrapport. De halve marathon van Albergen voert de lopers over een schitte rend ten zuidwesten van Albergen gelegen parcours dat voor het me rendeel uit goede verharde wegen bestaat. De rest bestaat uit half verharde wegen en fietspaden. Het traject voert, de deelnemers ook ge deeltelijk door het fraaie natuurge bied van de Gravenallee, Voor de hale marathon kan men zich zon dagmorgen vanaf half tien laten in schrijven in de kantine van De Tuk kers aan de Kemnaweg. De organi satie heeft daar voor voldoende kleed- en douchegelegenheid ge zorgd. Inmiddels heeft reeds een aantal atleten de komst naar Al bergen toegezegd. Onder hen Henk Jansen en Ruud Onland, twee vroe gere winnaars van de halve mara thon van Albergen. Voor nadere informatie kan men zich in verbinding stellen met An dré Steenvoorde, tel. 05494-17 49. OKTOBER: 16/17 oktober: Bazar HMV 10 oktober: Feestavond De Riet voorn 17 oktober: Jeugd- en Jongeren dag; dansavond De Fienpreu- vers. 18 oktober: KNMV-kampioens- cross jeugd op Zuurberg; Afsluit- toernooi TC Holten. 21 oktober: Zangersdag PCÖB 25 oktober: Erwin Autocross 26 oktober: Raadsvergadering; bloeddonoravond NOVEMBER: 8 november: kegelmiddag De Fien- preuvers; 14 november: Elfde van de elfde De Fienpreuvers; 17 november: O.C.H. voor NBvP 23 november: Raadsvergadering. 26/27/28 november; Grote bazar in gebouw Irene t.b.v. orgelfonds NH kerk. DECEMBER: 15 december; Kerstviering NBvP, afd. Holten. 16 december: Volkskerstzang, De Kandelaar. 18 december: Kerstviering HVG Dijkerhoek en Holten; Algemene Kerst- klaverjasavond in kantine SV Holten, 21 december: Raadsvergadering; Kerstavond CPB Holten in De Kandelaar. 27 december: Oliebollencross. JANUARI: 6 januari; Nieuwjaarsreceptie NBvP 7 en 8 januari: Nachtvoetbal in sporthal. 15 januari: Motorfilmavond 19 januari: Jaarvergadering NBvP 23 januari: Prinsenbal De Fien preuvers. 25 januari: Jaarvergadering en dia quiz CPB Holten 30 januari: Tweede Prinsenbal De Fienpreuvers. FEBRUARI: 6 februari: Carnaval voor minder- validen De Fienpreuvers. 13 februari: Carnavalsoptocht, Kindercarnaval en carnavalsbal De Fienpreuvers. MAART: MEI: 28 mei: Straatvoetbaltoernooi op burgemeester A. H. F. van der Vegt Twenthe B2-Holten B2 2-3 venhoek was het 1-3. Twenthe deed In het begin ging de wedstrijd ge- daarna nog iets terug en maakte er lijk op, doch was het Twenthe dat 22 van- een voorsprong nam. Naarmate de eerste helft vorderde kwam Holten Holten F1 -Markvogels F1 5-0. gelijk door een eigen goal van Ook deze wedstrijd waren de Hol- Twenthe, door wanorde in de ach- ^ense jongens goed gemotiveerd, terhoede. Na een aftastend begin "et was een mooie wedstrijd en van de tweede helft nam Holten het door goed samenspel kwam Holten heft in handen door een mooi opge- f1 gauw op 1-0. Door een foute bere- zette aanval tussen Bert Paalman kerung dij een speler van de Mark en Gerard Brands. Gerard was het vo§els werd het 2-0 bij rust. Na rust die met een mooie kopbal afronde kwam °°k Markvogels goed op en toen René Ehren op links de bal dreef, maar zij kwamen niet tot sco- kreeg liep René alleen door op het ren- Voor Holten werd het door goe- doel en met een mooie bal in de bo- combinaties 5-0. SWN F2-Holten F2 2-3. Na het gelijke spel van vorige week werd nu in een spannende wedstrijd de overwinning door Hol ten behaald. Na vijf competitie wedstrijden heeft de ploeg zes wed- strijdpunten. Voor wie van paarden en van schoonheid houdt is zaterdag 17 oktober de dag om naar Delden te gaan: hier heeft de jaarlijkse keu- 1 1 1 ring plaats van de Koninklijke Kamerlid Schartman bi CDA: Vereniging Het Nederlandsche Trekpaard, afd. Overijssel. De keuring heeft plaats op Mane ge de Hofineijer, waar rekening wordt gehouden met een grote toe loop van publiek. Vanwege het gro te aantal ingeschreven paarden zal Ijzer-en Machinehandel Het goedkoopste adres voor al uw stalen pijpen, kokers, platijzer, hoekijzer, T-ijzer, platen, HEA, HEB, UNP, IPE balken enz; want wij hebben onlangs alle Ook verkopen wij mooie allesbranders Bezorgen van materialen is mogelijk. Bel vrijblijvend 05490-1 79 69. Openingstijden: ma. t/m vr. 8.00 tot 16.30 uur zat. 8.00 tot 11.30 uur. Buitenhaven O.Z. 8, 7604 PJ Almelo. Vletgoor. JUNI: 5 juni: Allard van Bruggen Jeugd- voetbaltoernooi. JULI: 8-15 Juli: Int. Folklorefestival. AUGUSTUS: 20 augustus: Triathlon Holten. SEPTEMBER: 10 september: Vrije markt. Bij de In gebouw Irene gehouden ledenvergadering van de afdeling CDA heeft relatie met de zorg voor een schoon het Tweede-Kamerlid H.J. Schartman uit Delden, na een woord van welkom en milieu". Hij wees hierbij op de lezing der notulen door mevr. A. Dul-de Fockert zijn visie gegeven op de rijksbe- slechte toestand waarin de riole- iiujtuu groting 1988. Het meest verrassende daarin is volgens hem de optimistische ring in het dorp, o.a. in be Dorps- seT^Er"komeiTaltiïd veel mensen toon waarop het omvangrijke stuk werd geschreven. „Het is interessant om na straat verkeert. Vervanging is op iia i.I1.1-I in/„ .....j.. vrii crrntf* cnhooi nnriirr pn Hat croot van Ambt Delden deze feestelijke dag reeds 's morgens om 9.00 uur officieel openen. „De groei van het aantal deelne mende paarden heeft onze keuring gemaakt tot de grootste van Neder land op die van 's-Hertogenbosch na", aldus de heer M. Th. J. Haf kamp, voorzitter van afd. O verijs- naar Delden en zij hebben een kos telijke dag. Circa vierhonderd fietscrossers komen op de laatste zaterdag van de herfstvakantie - 24 oktober - naar het fietscross-stadion in het Ponypark Slagharen. Uit in totaal zevenhonderd inschrijvingen zijn zij geselecteerd. Per leeftijdsgroep zijn zestien fietscrossers inge schreven-. In totaal zijn er 384 deel nemers Daaronder zijn veel winnaars van nationale en internationale wedstrijden, maar ook enkele we reldkampioenen. Iedere bezoeker van het Ponypark kan zonder daar voor apart te betalen, de wedstrij den bijwonen. Elke deelnemer ontvangt een prijs, winnaar of niet. De wedstrij- Pluspunten haalde het kamerlid ook aan! „Het vertrouwen in ons land in het buitenland groeit. De den beginnen 's middags om half toegenomen en de rende- ppn nnriQt. 's mnrcrpn.c pprst. crorm. een, nadat 's morgens eerst gedu rende een aantal uren door de rij ders is getraind. Tussen half een en half vier worden de diverse man ches verreden. Om half vier begin nen de finales voor de 6/12 jarigen. Om 5 uur volgen die van de 13-jari- gen en van alle verdere klassen, waaronder die van de ouderen. De prijsuitreiking sluit steeds op de fi nales aan. Het is nu de hoogste tijd voor het noodzakelijke tuin van belang. Als u struiken snoeiwerk in de tuin. Nu de bladeren wegvallen, met een verkeerde schaar snoeit, kunnen we bekijken welke takken weggeknipt Xd,gmgT\ De"aklPeSnl,jk moeten worden om planten, bomen en struiken weer licht afgebroken in plaats van ge en groeiruimte te geven. Het voorkomt ook dat takken knipt. Deze gerafelde plek vormt te gaan hoe het nu in werkelijkheid is. We worden geconfronteerd met min- vrij grote schaal nodig en dat gaat punten als milieuproblemen (o.a. door zure regen), de trage daling van het miljoenen kosten. Westerik wees aantal werklozen, problemen in de landbouw en op het terrein van de volks- verder op de waterwingebieden huisvesting de positie van de minima (de alleenstaanden en hen die zich moe- van de WMO voor de drinkwater ten redden met een bijstandsuitkering) en verder nog een scala van knelpunten, voorziening in een grote regio waar die om een oplossing vragen, tientallen miljarden aan subsidies. Een stapje door in enkele buurtschappen rond terug? Vee! mogelijkheden hiervoor zijn er niet en ik zie die zo niet zitten", aldus Holten de boeren in de problemen Schartman, komen. Ten slotte wees de wethouder op het feit dat Holten niet kan profite ren van de rijksregelingen voor be drijven die hiervan elders wel kun nen profiteren met als gevolg het vertrek van Wegenbouwbedrijf Krekel en Zn. naar Rijssen en De Overijsselsche Autobus Diensten (OAD) naar Goor. In een vrij uitvoerig antwoord zei Schartman dat de Kamer volledig op de hoogte is met de rioolproble- matiek (die niet alleen in Holten om een snelle aanpak vraagt) en dat er zo gauw mogelijk een rege ling moet komen om de gemeenten financieel in staat te stellen.de ge maakte plannen te realiseren. Op de herijking van het midden- en kleinbedrijf wenste de spreker niet nader in te gaan, aangezien de rege ring wat deze materie betreft de ka mer binnenkort plannen zal pre senteren en hierop voor uitlopen zou niet juist zijn. Nadat fractievoorzitter Harry Dul nog enkele mededelingen had gedaan over acties waarbij de CDA-ffactie nauw betrekken was werd de vergadering door voorzit ter Van Engbrink met een dankge bed besloten. menten in tal van bedrijven groei en, er is stabiliteit. We zullen moe ten streven naar behoud van de koopkracht en zo mogelijk een klei ne stijging hiervan. Voorwaarde is dat hét goed blijft gaan met onze economie en de werkgelegenheid. De sociale partners moeten bereid zijn het regeringsbeleid te steunen en op heel rustige wijze zullen we samen tot goede resultaten komen straks bevriezen, hetgeen de groei in het voorjaar be!em= mert. snel een bron van ziektekiemen, waardoor de hele plant gevaar loopt ziek te worden. Door een zuiver en gladde snede worden uw planten ontzien en kunnen zich gemakkelijk nieuwe takken Snoeien is op zichzelf niet moei- verantwoord snoeien gemaakt, lijk, maar er gelden wel een paar ^at gratis bij de meeste tuinwin- regels voor. Gereedschapsfabri- ^els voor u klaarligt. kant Wolf heeft een boekje over Goed gereedschap is ook in de ontwikkelen. Om u op het goede spoor te zet ten hebben we een aantal voor beelden van goed gereedschap uit de collecties van Sandvik en Wolf verzameld. Hoe aanzien lijk een flinke hefboom de snoei- arbeid verlicht is op de foto te zien. Deze keer een mooie opname van de Raalterweg rond 1930. De weg was op aandrang van burgemeester Van der Borch van Verwolde verhard, maar daar was het dan ook wel mee gezegd. Van asfalt was nog geen sprake. Rechts begint de Holter- berg en links ziet men het begin van een flinke houtwal, die men verderop bij de Kriegersteeg en de Jeurlinksweg nog tegen komt. Het huis links werd ge bouwd in 1929 door de heer Tie- kink die als chauffeur/tuinman bij burgemeester Van der Borch van Verwolde op Huize De Berg in dienst was. Tiekink woonde in het tuinhuis op de hoek van de Larenseweg en de Sparren- weg (waar nu de familie Zoet woonten liet dit huis voor zijn familie bouwen. Maar door een sterfgeval bleef het huis leeg staan. Totdat dokter Vegter naar Holten kwam die er zijn eerste Holtense jaren in door bracht. Nadat hij in 1934 was verhuisd naar De Zonnebelt kwam de familie Ter Beek er te wonen. Ter Beek was werkzaam „bij het spoor". In 1966 kocht de familie Voordes het huis. Zij trokken er vanuit het Holter- broek echter pas in 1971 in en wonen er nog steeds. De ge schiedenis van een huis in vo gelvlucht. en zó samen proberen een zorgza me samenleving van de grond te krijgen". Schartman wees verder op het grote belang van een goed flore rend midden- en kleinbedrijf waar in 1,5 miljoen mensen werkzaam zijn. En dat is aamerkelijk meer dan in grote bedrijven. Een grote groep van middenstanders blijft al tijd werken om groter te worden, maar dat lukt helaas maar weini gen. Een middel om hierin verbete ring te brengen is herijking". Spreker haalde fel uit naar de WD-bewindslieden De Korte en staatscecretaris Evenhuls. Hij Is er lllllllll!llllllllllllllllllllll!lll!!llllll!ll!lll!llll!llll!ll!lllllllilllllllllllllllllllllllllll!lli)epaald niet gelukkig mee dat deze liberalen het ministerie van econo mische zaken beheren. „Ze hebben te weinig oog voor wat er in het midden- en kleinbedrijf momenteel ■speelt en de „waanzinnige" sugges tie van Evenhuis om een gedeelte van de winkels 's morgens en 's middags en een ander deel 's mid dags en 's avonds open te stellen is hiervan een duidelijk voorbeeld. Als er redenen zijn voor een ander beleid t.o.v. van het midden- en kleinbedrijf dan zal dat moeten ge beuren maar men dient dan wel re kening te houden mét het welzijn van die bedrijven. Uitvoering van het „plan" Evenhuis zou resulteren in ongewenste arbeidsomstandig heden in de winkelsector". Riolering Holten Na de pauze was er gelegenheid vragen te stellen en te discussiëren. Het was wethouder H. Westerik die z'n partijgenoot attendeerde op de enorme problemen t.a.v. de riole ring waarmee ook de gemeente Holten te maken heeft. Westerik: „Het is onbegrijpelijk dat het Rijk nog steeds geen beleid heeft ont wikkeld ten aanzien van aanleg en onderhoud van rioleringen. Dit in De voorbereidingen voor het zelf in bloei brengen van hyacinten voor de kerstperiode beginnen al erg vroeg. Hyacinten hebben name lijk een koude periode nodig van tien a twaalf weken. Zo'n koude periode is nodig om er voor te zorgen dat de reeds eerder aangelegde bloemtros zich in de bol strekt. Gewoonlijk zal die strekking plaatsvinden in de normale win terse periode die ze meemaken. Die kans geven we ze echter niet, want we willen reeds rond Kerst mis van dit kleurige en geurige bolgewas kunnen genieten. Dat houdt in, dat reeds begin okto ber speciaal geprepareerde bol len moeten worden gekocht en geplant. We kunnen dit hele kar wei natuurlijk overlaten aan be roepsmensen, maar de bollen zelf van droge bol tot bloeiende plant opkweken is uiteraard heel wat avontuurlijker. Rassen Vrijwel probleemloos lukt dat met het ras Anna Otarie (rose) maar ook Pink Pearl (rose) l'In- nocen.ce (wit), Carnegie (wit), Bismarck, Ostara en Delfts blauw (alle drie blauw) en de rode Jan Bos komen voor deze bloeitruck in aanmerking. De bollen worden in gewone of kunststof potten, die bij voor keur vijftien centimeter diep zijn, opgepot. Als grond gebrui ken we gewone potgrond. We zorgen ervoor dat de neuzen van- de bollen net boven de rand van de pot uitsteken. Over de pot met net geplante hyacintenbol- len strooien we wat scherp zand. De potten met bollen worden vervolgens op een koele, niet te natte plaats in de tuin ingekuild. De hoeveelheid grond die op de potten komt, bedraagt ongeveer vijf a zeven centimeter. Vroege vorst Tijdens een vroege vorstperio de kan het nodig ziin de plaats waar de bollen onder de grond verstopt zijn, af te dekken met stro, riet of blad. Zodra de neu zen lang genoeg zijn en de bloemtrossen de bol verlaten hebben, kunnen de potten naar binnen. Maar daar gaan dus nog wel een paar maandjes over heen. Gelukkig maar eigenlijk. met kerst geurende hyacinten huis wit, moet nu aan de slag.

Holtens Nieuwsblad | 1987 | | pagina 15