Burgemeester Van Rappard: „centrale plaats innemen" Tuin tips van Eddie Rabobank nog in de lift „Opfrissen weggezakte kennis staat voorop Cursus Basis Educatie kan van start Nieuwe tenten voor Scouting Holten HOLTENS NIEUWSBLAD yy Boeiende lezing voor NBvP DONDERDAG 1 OKTOBER 1987 VII (Slot) Mijn bijdragen over dit onderwerp wil ik afsluiten met een kort artikel over de huidige burgemeester van Holten, MR. WILLEM LOUIS FREDERIK CHRISTIAAN RIDDER VAN RAPPARD (geboren 1946). De heer Van Rappard kwam op 6 mei 1946 te Olst ter wereld. Hij is een zoon uit het huwelijk van mr. Anthon Gerrit Aemile ridder van Rappard (1907 - 1970) en L.C.A.L. Mundt (geboren 1920). Mr. A.G.A. van Rappard was burgemeester van Olst en werd in 1950 eerste bur ger van Heemstede. De families Rappard en Van Rap pard zijn volgens een vrij recent Adelsboekje afkomstig uit het ten westen van Recklinghausen gele gen Dorsten, thans een stad met circa 70.000 inwoners. De jonge Van Rappard studeerde rechten aan de Rijsuniversiteit te Utrecht, waarbij de nadruk viel op staats- en bestuursrecht. Zijn keu zevak was ruimtelijke ordening. In 1972 deed hij zijn doctoraal exa men. Op 16 april 1971 trouwde hij in Utrecht met de uit Arnhem afkom stige D.D. Buitenhuis. Uit dit hu welijk werden drie kinderen gebo ren, nl. twee dochters, die het predi kaat Jonkvrouwe voeren, en een zoon die de titel van Ridder draagt. In de zomer van 1972 werd de heer Van Rappard secretaris van de korpsleiding der gemeentepolitie te Nijmegen. Ruim twee jaar later werd hij aangesteld als chef van het burgemeesterlijk kabinet in de Overijsselse hoofdstad. De kabi netschefs in gemeenten van 75.000 en meer inwoners plegen elk kwar taal bijeen te komen ter uitwisse ling van gedachten over proble men, waarmee zij als beleidsadvi- seur te maken hebben. Het voorzit terschap wisselt met de vergaderplaats, terwijl het secreta riaat al vele jaren in handen van een Zwolse kabinetschef is ge weest. Langer dan vier jaar was de heer Van Rappard de penvoerder. Op grond van eigen ervaringen kan ik zeggen, dat hij de bijeenkomsten op uitstekende wijze voorbereidde en een zeer deskundig aandeel in de beraadslagingen leverde. Bij koninklijk besluit van 13 juni 1979 werd mr. Van Rappard, toen wonende te Hasselt, met ingang van 1 juli 1979 tot burgemeester van Holten benoemd. Op maandag 2 juli 1979 vond in de aula van de Burgemeester van Rappard en echtgenote tijdens zijn eerste speech in Holten; links wethouder Stegeman. scholengemeenschap de installatie plaats. Holten deed op die dag weer alle eer aan door een feestprogram ma rond de bijzondere raadsverga dering af te werken. Opmerkingen Loco-burgemeester H. Stegeman leidde de bijeenkomst in de aula. Hij noemde de burgemeester een voortrekker en een pleitbezorger op het gemeentelijk erf. „Burge meester u zult weldra ervaren, dat de aantrekkelijkheid van uw ambt groeit naarmate u als bestuurder dichter bij de bestuurden staat. De afstand is in Holten kleiner dan in stedelijke gemeenten", aldus wet houder Stegeman. Deze kende met de raad de hoogste urgentie toe aan de grondverwerving in het plan Beuseberg. Nadat de heer Van Rappard de ambstketen was omge hangen en in het bezit van de voor zittershamer was gekomen, was het woord aan de raadsfractievoor zitters. Deze schonken de nieuwe burgemeester hun vertrouwen, hoewel ook enkele opmerkingen werden gemaakt over het achter wege gebleven contact tussen de vertrouwenscommissie uit de raad en de heer Van Rappard als gega digde voor de vervulling van de va cature Enklaar. Onder dagteke ning van 19 april 1983 heeft de toen malige minister van binnenlandse zaken aan de commissarissen der Koningin een samenvattend over zicht doen toekomen omtrent de regels welke sedert 1 januari 1983 bij burgemeestersbenoemingen worden gevolgd. In zijn eerste toespraak tot de raad ging mr. Van Rappard in op de aan zijn adres gerichte woorden van welkom en op de gemaakte opmer kingen omtrent zijn opstelling je gens de vertrouwenscommissie. Hij zei samenwerking met de wethou ders en de raad te willen nastreven. Daarin wil hij graag de centrale plaats.in nemen. Ook wil hij boven de partijen staan. Dat punt werd ook de de profielschets centraal ge steld. Hoewel hij om hem moveren de reden geen contact zocht met de vertrouwenscommissie, wil hij toch graag meewerken aan de totstand koming van een vertrouwensrela tie, waarin persoonlijke opvattin gen worden gerespecteerd. Openbaar De vergaderingen van de gemeen teraad zijn krachtens de Gemeen- tie van de predikant ongetwijfeld in verband gebracht met de te behan delen agendapunten. Die relatie was echter niet aanwezig. Door of namens de burgemeester werd bij de dorpsherder en -leraar geïnfor meerd naar de reden van zijn komst. Het antwoord luidde: „Ik bid elke zondag voor jullie; ik wil ook wel eens zien wat daarvan te recht komt". 1) Van hem is ook de uitspraak, dat kerk en staat beide brandpunten zijn van dezelfde el lips waaromheen zich het gehele geordende leven voltrekt. Het bestuurscentrum van Holten had tot de ingebruikneming van De Kandelaar de gereformeerde kerk als 'noaber'. Enkele maanden gele den mocht de hervormde gemeente zich verheugen in de komst van een nieuwe buurvrouw, de overheid van Holten. Vermaan In Amsterdam lig de Mozes en Aa rons traat tussen de Nieuwe kerk en het vroegere stadhuis. Mozes sym boliseert de burgerlijke overheid en Aaron de kerk. Misschien een idee voor de gemeenteraad van Holten om 'aanleunend plagiaat' te ple gen, maar dan vooral om de nage dachtenis te eren van de Joodse plaatsgenoten, die lijdenswegen moesten bewandelen, waarlangs tewet en Grondwet - in deze volgor- terugkeer voor hen niet mogelijk is de! - openbaar, behoudens wettelij- geweest. Een Paulinische aanspo- Ju in Ontwerp ke uitzonderingen. De in 1851 tot ring luidt: „Ik vermaan u dan aller- Wat biedt ons september voor mo gelijkheden. Gazons inzaaien en hagen knippen }con nog gewoon doorgaan. Coniferen kunnen nu volop geplant worden; de hoge luchtvochtigheid van augustus en september is ideaal voor coniferen. Het bijmesten, zoals kunstmest strooien, kan nu gestopt worden. Wie nog niet lang geleden graszo den heeft gelegd, dient vooral in deze maand wat gedroogde koe mest op het gazon te strooien. Bij de meeste tuincentra's zijn op dit moment weer volop potcultures te koop, planten die speciaal op pot ten of containerzakjes gekweekt zijn. stand gekomen gemeentewet, waaraan de naam van Johan Ru- eerst smekingen, geboden, voorbe den en dankzeggingen te doen voor dolph Thorbecke (1798 - 1872) is alle mensen, voor koningen en alle verbonden, is weieens genoemd het hooggeplaatsten, opdat wij een stil hechte gebouw door welks vensters en rustig leven mogen leiden in alle vrij het zonlicht der openbaarheid godsvrucht en waardigheid", kon binnendringen. Deze wet Ik ben ervan overtuigd, dat dit ver schrijft immers voor, dat de ge- maan in de kerken van Holten en meenteraadsvergaderingen in het Dijkerhoek niet voor kennisgeving openbaar moeten worden gehou- wordt aangenomen, maar dat er den. Een publieke tribune mocht ook wordt gebeden voor de vroede sindsdien niet langer ontbreken, vaderen, de schouten en de kornui- Wanneer van deze tribune geen ge bruik (meer) wordt gemaakt, krij ten, of om het gemeenterechtelijk juister te zeggen: voor de gemeen- gen de raadsleden ook geen gele- teraad, het college van burgemees- genheid er voor de spreken. Met de openbaarheid is men kenne- ter en wethouders en de burge meester. In een zeer bepaalde zin lijk niet overal even gelukkig ge- wordt dan „een buur in de marke wccst. In 1933 werd A.A. van Ruler een buur in de karke". (1908 - 1970), de latere Utrechtse hoogleraar, predikant van de her- Hilversum, W. Otten vormde gemeente in het Friese Kubaard, toen behorende tot Hen- naarderadeel. Op zekerde dag nam de dominus plaats tussen de weini- 1) Otto J. de Jong, protestantse tra ditie aangaande overheid en kerk, opgenomen in Praktische theolo ge vaste bezoekers op de publieke gie (Nederlands tijdschrift voor tribune. Toen 's raads voorzitter hem ontwaarde heeft hij de presen- pastorale wetenschappen), le jaar gang 1974, afl. 6,366. Dan nu, zoals beloofd, gaan we wat dieper in op het tuingebeuren. Ik schreef vorige maand dat ik men sen in de gelegenheid wil stellen hun tuin te veranderen of op nieuw aan te leggen. Hierbij behandel ik elke maand een onderdeel uit de tuin, zoals de vijver, het terras, de border, het gazon. Eerst even een kleine inleiding: er wordt meestal veel geld en aan dacht besteed aan het huis. Te recht, want binnenshuis moet het er netjes uitzien; men leeft hierin. Toch is de tuin ook leefruimte en er wordt veel gebruik gemaakt van deze ruimte, soms nog meer dan in welke kamer van het huis ook. Ster ker nog: de tuin verlengt de woon kamer in ruimte gezien naar buiten toe. Het is daarom van belang ook een mooie, goed aangelegde tuin te hebben. In veel gevallen weet men echter niet waaraan begonnen moet wor den. We zijn daarom al blij met eenvoudige ideeën om een leuke tuin te maken. Ik zal proberen enige ideetjes met u te behandelen. Voor we hier mee verder kunnen gaan is het ver standig eerst vooraf een tuinplan op papier te zetten. Een goed tuin plan omvat de volgende onderde len: - Terreintekening. Dit zijn de lijnen van lenge en breedte van uw tuin, het schuurtje, de woning en/of gara ge. - Eisen: een lijst van wensen die u graag in de tuin verwezenlijkt wilt zien zoals bijvoorbeeld een volière, vijver, zandbak, een bepaalde plan- tenkeus etc. Later zal büjken in hoeverre aan de eisen en wensen kan worden voldaan. - Het ontwerp: een tekening waarin ruimtelijk alles wordt verdeeld, zo als terras, paden naar huis en schuur, vijver, hoe de borderran- den lopen en het gazon, kortom alles wat u wilt verwerken in uw tuin. Daarbij kan men de plaatsen waar een boom, conifeer of heester komt, ook aanduiden. - Het beplantingsplan: is een teke ning die hetzelfde is als het ont werp, alleen dan met alle planten er in. Hiervoor gebruikt men symbo len of nummers, die corresponde ren met de originele namen (fig 1). Als u gaat beginnen, teken dan eerst op schaal de lengte en breedte van uw tuin, zoek daarbij een hoek van 90 Dit vergemakkelijkt het meten en tekenen op papier. Teken de woning en schuur ook op papier op de juiste plaats. Geef ook de ramen en deuren aan. (Fig 2) Daar na kunt u de tuin op papier in gaan delen zoals u dat graag wilt hebben (fig 3). Doe dit wel met een potlood, fouten kunnen dan snel wegge- gumd worden. Buiten kunt u het volgende doen: ontruim de tuin en bewaar die dingen, waarvan u denkt dat u ze in de nieuwe tuin kunt gebruiken, bijv. tegels, ste nen, keien, palen, planken en even tuele mooie planten. Beknibbel niet op een paar planten. U krijgt straks een jonge verse aanplant, waarin de oudere planten mis schien niet meer bij thuishoren. Veel succes en tot oktober Eddie. De Algemene ledenvergadering van de Coöperatieve Rabobank Holten, die vorige week maandag avond werd gehouden, heeft duide lijk gemaakt dat de bank zich nog steeds voorspoedig ontwikkelt. De ingelegde gelden stegen in 1986 met f5,7 min. tot f 112,1 min.; de uitgeleende gelden stegen met f 6,6 min. tot f 92,2 min. Een belangrijk gedeelte van de groei komt uit de plaatselijke bedrij vensector. Naast de agrarische stand en de midden stand is de groep „overige bedrij ven" namelijk een steeds belangrij kere cliëntensector voor de bank aan het worden. De voorzitter van het bestuur, de heer J. A. Stege man, sprak in zijn openingswoord over de sterk wijzigende marktom standigheden, met als voorbeeld de landbouw. Deze ontwikkelingen dwingen de bank tot het bijstellen van haar beleid, zoals een verder gaande tariefsdifferentiatie en een streven de kosten te gaan verhalen daar waar ze gemaakt worden. „Waar de bank hogere risico's loopt, komt er een hoger tarief en waar het gaat om een lager risico, j een lager tarief. En omdat winst maximalisatie niet onze doelstel ling is, is de nieuwe tariefstructuur in principe budgetair neutraal", al dus de heer Stegeman. Voordat de leden de jaarstukken 1986 goedkeurden gaf directeur Van Wingerden een uitgebreide toelichting. Behalve bij de groei van ingelegde en uitgeleende gel den, toonde hij de gevolgen voor de resultatenrekening, met name naar de zeer beperkte groei van de rentewinst, de zogenaamde „druk op de rentemarge". De ontwikke- I lingen van de provisiebaten ver toonden daarentegen een sterke groei als gevolg van een uitbreiding van de bemiddeling in verzekerin gen en effecten. Bij de toelichting j op de bedrijfskosten en afschrijvin- I gen werd duidelijk dat het steeds omvangrijker wordende betalings verkeer een verliespost is. Efficiën- cy maatregelen en een vorm van Alle Holtense Rabobank-medewerkers zoals ze in het jaarverslag vereeu wigd zijn. ledereen kent wel het vervelende gevoel niet het juiste antwoord op een ge stelde vraag te weten. Vooral ouders van opgroeiende kinderen worden door hun kroost er nogal eens op gewezen niet meer bij de tijd te zijn en staan met een mond vol tanden als Jeroen of Saskia hen vraagt het pricipe van de tiendelige breuk of het voltooid verleden deelwoord uit te leggen. Voor de meeste ouders is dat geen enkel probleem, omdat zij uiteindelijk toch wel het antwoord kunnen produceren, dan wel aan kunnen geven waar het antwoord wel gehaald kan worden. Anders is het voor volwassenen, wiens basiskennis zover is weggezakt, dat zij zich inderdaad dommer voe len gaan voelen dan kun kinderen. Voor hen, maar ook voor al die andere volwassenen, die hun schoolkennis willen opfrissen, is nu door het ministe rie van VROM het project Basis Educatie in het leven geroepen. Projectleider in Holten is Jelis Hesse. Aan hem de vraag wat de cursisten van deze basis educatie kunnen verwachten. kostenberekening zullen hierin verandering moeten gaan brengen, om met de opbrengst daarvan an dere - in de concurrentie aantrek kelijke - diensten beter te kunnen honoreren. „Momenteel betaalt ie dereen voor het betalingsverkeer niets en dat geeft scheve verhou dingen", aldus de heer Van Winger den. De ontwikkelingen in het lo pende jaar geven tot nu toe reden tot tevredenheid, ondanks de ver dergaande druk op de rentemarge. Bij de verkiezingen werden de he ren W. Bouwhuis en Joh. Lubber- sen herkozen als lid van resp. be stuur en raad van toezicht. Na de pauze stond er een wel zeer actueel onderwerp op de agenda: Het weer! De heer drs. Saraber, direkteur- /weerkundige van Meteo Consult te Wageningen hield een inleiding over hoe het weerbericht tot stand komt. Als dank voor hun komst kregen de aanwezigen aan het eind van de avond een passende herin nering aangeboden: een thermo meter. De Nederlandse Bond van Platte landsvrouwen, afdeling Holten hield op donderdag 17 september haar eerste vergadering van het nieuwe seizoen in zaal Vosman. Na het huishoudelijk gedeelte werd de avond verzorgd door mevr. J.G. Hiddink voorzitter van de streek taalvereniging uit Lochem. Zij ver telde in het dialect het boek De grijze hoeve, van J.P. Zomers-Ver- meer. Mevrouw Hiddink wist de dames van het begin tot het eind te boeien met een verhaal dat zich afspeelde van 1915 tot ongeveer 1938. Tijdens de pauze was er gelegen heid zich op te geven voor de ver schillende cursussen. "Wat het beslist niet is, is een schoolse toestand; laat dat vooral goed duidelijk worden. Wat wij beoogen is de mensen de gelegen heid geven op een aardige en infor matieve wijze hun weggezakte ken nis op het gebied van taal en reke nen op te vijzelen en daarop voort te borduren, maar hen tegelijker tijd de kans geven wat over de ei gen grens heen te kijken. Omdat de opzet niet schools is, zullen de on derwerpen waarover gesproken wordt door de mensen veelal zelf aangedragen worden. Er kan be slist dus niet gesproken worden dat de cursus uitsluitend bestemd is voor mensen in een achterstandsi tuatie". Vaardigheden „Verder willen wij de cursisten wat vaardigheden bijbrengen, die in het maatschappelijk verkeer van pas komen, en waarmee men vaak problemen heeft. Zo is het voor veel mensen erg moeilijk een brief te schrijven. Een briefje naar de fami lie lukt natuurlijk wel, maar hoe een brief opstelt naar een of andere instantie,, kost vaak hoofdbrekens. Ik kan me ook voorstellen, dat er clubbestuurders zijn, die graag eens willen leren hoe ze een goed verslag van een vergadering moe ten maken; hoe maak je je aanteke ningen, en wat zet je ervan in het verslag, maar ook bijvoorbeeld het aanleren van vergadertechnieken en het spreken in het openbaar. Al die dingen kunnen aan de orde ko men. De cursus is voor iedereen te volgen en voor de kosten hoeft men het niet te laten: per avond betaalt men een gulden en een kopje koffie kost maar twee kwartjes". De informatieavonden, die in september zijn gehouden, hebben al veel respons opgeleverd. Inmid dels hebben zich zeven cursisten gemeld. Er zijn echter nog plaatsen open, die ingevuld kunnen worden. Wie belangstelling heeft kan con tact opnemen met de heer Hesse, tel. 62177. „Wat ik hoop, is dat dit artikel drempelverlagend werkt. Ik denk dat we samen met de cursis ten er iets leuks van kunnen maken". Jelis Hesse: „Beslist geen.schoolse toestand". De statiegeldacktie van Scouting Holten heeft afgelopen zaterdag 1008,20 gulden opgebracht. Met dit bedrag en de opbrengst van 1986 kan Scouting twee nieuwe zesper- soons groepstenten aanschaffen, welke belangstellenden in het voorjaar zullen kunnen bezichti gen. Nieuwe leden die het spel van ver kennen willen meespelen, kunnen nog terecht bij de Waardenborgh- groep, die duidelijk in de lift zit. De activiteiten in dit spel zijn geba seerd op het buitenleven, ontdek ken, dienstvaardigheid en team work. Scouting Holten bestaat uit vier leeftijdsgroepen. De leeftijd va rieert van vijf tot zestien jaar. Een ieder kan op zaterdagmorgen een kijkje nemen in het clubhuis aan de Liezenweg. Scouting Holten roept met name oud-padvinders op om het leidersbestand te helpen uit breiden. De welpen en kabouters, jongens en meisjes van negen tot twaalf jaar, gaan in de herfstvakantie op kamp. Voor opgave (tot zeven okto ber) en informatie kunnen zij te recht bij J. Aanstoot, tel. 61186, en P.M. Rijnsaardt tel. 62227.

Holtens Nieuwsblad | 1987 | | pagina 7