'Ik geloof nog steeds niet in agressieve evangelisatie' Burgemeester Vincent stierf in het harnas In komend seizoen gratis busvervoer naar schouwburg Moestuindagen op de Flevohof Van schoutenkornuiten en burgemeesters van Holten Fanclubdag Nieuwe dirigent HGK Orgel concert HOLTENS NIEUWSBLAD I DOMINEE BOUMAN ZEGT PREEKSTOEL VAARWEL; Laatste vlucht jonge duiven DONDERDAG 27 AUGUSTUS 1987 Voor dominee Gijs Bouman (56) uit Okkenbroek wordt de eerste week van september een drukke. Die week staat namelijk in het te ken van zijn afscheid van de her vormde gemeente aldaar. Op woensdagavond 2 september schudt hij in Ons Centrum de han den van de gemeenteleden, zater dagavond 5 september volgt in Huize Park Braband in Schalkhaar zijn afscheid van de hervormde gemeente in Colmschate, waar aan Bouman de laatste jaren als bijstands pastoraal medewerker was uitgeleend voor twee dagen per week. Op zondag 6 september tenslotte is er in de eigen Okken- broekse kerk aan de Oerdijk een afscheidsdienst met aansluitend een receptie. Daarna zal zijn werk worden overgenomen door domi nee Helena Theodora Vollebregt (46) uit Gorkum. Hoog tijd voor een gesprek met de man die op 35- jarige leeftijd als bosbouwer het bijltje erbij neergooide en als pre dikant verderging. In zijn studeerkamer, de typemachine aanslagbereid op het bureau en langs de wand 250 plakboeken vol knipsels die hij de moeite van het bewaren waard vindt, ontpopt de dominee van Okkenbroek zich als een geanimeerd causeur. Zijn gezondheid dwingt hem voortijdig het ambt van predikant neer te leggen, maar het moet wel raar lopen willen we nooit meer iets van Gijs Bouman horen. Nog eind dit jaar moet zijn geromantiseerde autobiografie onder het pseudo niem Gajus Veluanis in de winkels liggen. De titel: Ademloos. Van Bosjesman tot Kerkeman. Ergens in het achterhoofd van de jonge Gijs Bouman moet toch wel die gedachte aan een predikanten- bestaan hebben rondgewaard. Hoe is het anders te verklaren dat hij al op zevenjarige leeftijd op de knie van een achterneef Bouman op diens traditionele vraag wat het kleine neefje dan wel zou willen worden volmondig antwoordde: dominee? 'Zelf kan ik me dat niet meer herin neren' weet hij nu, 'maar ik ben er wel altijd mee bezig geweest. Maar ja, hoe gaat dat. Je hebt een gezin met vier kinderen en dan breng je de moed niet meer op om nog eens zo'n zware studie te beginnen. Pas op mijn 35ste, toen het in de bos bouw door de teloorgang van de staatsmijnen, bergafwaarts ging, durfde ik die stap aan". „Van huis uit ben ik gerefor meerd. Daar heb ik ook geprobeerd om in het pastoraat te werken. Maar men vond mij niet goed ge noeg. Ik zou niet over de bijzondere gaven des onderscheids beschik ken. Zeg maar dat ik toen al te oe cumenisch dacht. Ik heb altijd in oecumenisch vaarwater willen zijn. Voor mij maakt het niet uit of ik in de voorkamer of in de keuken van de kerk werk". Rode oortjes Binnen de Hervormde kerk kreeg Bouman wel de ruimte voor zijn late roeping. Via Rijswijk en Wage- ningen, waar hij als schoolcate- cheet werkte, belandde hij achter eenvolgens in Steenderen en op Het Gelders Eiland in Lobith, Her wen en Aerdt en Spijk en Panner- den. In 1980 stelde hij zich beroep baar en kreeg de keuze tussen drie gemeentes: Surhuisterveen, Ber- gentheim en Okkenbroek. „Ik koos voor Okkenbroek om twee redenen. De praktische was dat mijn kinderen in de Achter hoek dichtbij woonden en de meer ideologische, dat Okkenbroek de kleinste gemeente was en zich het bescheidenst opstelde. Dat zit ook een beetje in mezelf. Ik dring me niet op. En ik dring het geloof niet op. Ik laat de mensen zelf de keuze of ze willen geloven of naar de kerk willen gaan. Ik geloof niet in een agressieve evangelisatie. Hoewel ik wel een echte evangelist ben". Vernieuwingsdrang Daarmee komen we op de manier waarop dominee Bouman zich in zijn Okkenbroekse jaren opstelde. Een opstelling die ter plaatse me nigeen wellicht met de wenkbrau wen deed fronsen. Tenslotte ge beurt het niet elke dag dat de domi nee in Gods huis een dienst voor in Okkenbroek kamperende Hells Angels organiseert of in een zelfge maakte kano de landelijke publici teit haalt. Ook zijn vernieuwings drang waar het ging om uiterlijke vormen werd niet altijd door ieder een op zijn juiste waarde geschat. Maar Bouman blijft van mening dat de kerk op zoek moest naar vor men waarbinnen mensen die de oude kerkliturgie kwijt zijn, wèl kunnen geloven. „Vaak is de kerk te plechtig", vindt hij. "'k ben hier veel met jon ge mensen bezig geweest. Juist zij denken dieper en zelfstandiger over geloof en samenleving en han delen niet meer vanuit tradities. Dat vind ik geen ramp, je mag best op een andere manier geloven. Juist het gebonden zijn aan beel den is gevaarlijk. Maar in Okken broek krijg je dan met praktische problemen te maken. Neem alleen al het kerkgebouw, dat past niet bij een moderne vorm van pastoraat. De jeugd zoekt gezelligheid in de kerk. En dat hoeft heus niet ten koste van de ernst te gaan. Ik had hier graag de praatkerk willen in voeren en het interieur daarop wil len aanpassen. Bijvoorbeeld door die saaie banken eruit te halen en meer kringetjes te installeren. Maar dat was niet mogelijk. Ener zijds vanwege de gevoelswaarde die veel mensen nog aan die ban ken hechtten; tenslotte hadden hun voorvaderen er nog in gezeten. Anderzijds omdat eenvoudigweg het geld ontbrak. Het is al moeilijk Oecumene Een ander punt van discussie was de oecumene. De scheidende domi nee gruwelt ervan dat in Okken broek de geloofs- en de leefgemeen schap niet kunnen samenvallen. „Er is een absolute waarheid", klinkt het overtuigd uit zijn mond. Als individuele mensen en als klei ne groepjes kun je die niet zien. Maar in zijn totaliteit wel. Dan val len alle stukjes van de puzzel in el kaar. Dat is toch veel mooier. Het is Dominee Gijs Bouman: „vaak is de kerk te plechtig". jammer dat de kerk op die manier niet profiteert van het koninkrijk van liefde. Zelf was ik vroeger ook erg engdenkend, maar nu verkon dig ik dat de oecumene het cen trum van het evenagelie vormt. We zijn eikaars broeders en zusters en allemaal kinderen van God. Ik neem ook geen afscheid van de her vormde gemeente Okkenbroek, maar van de christelijke gemeente Okkenbroek. Ik hoop dat hier ooit ■nog eens het altaar van de oecume ne wordt gebouwd". om in zo'n kleine gemeenschap een pastoraat in stand te houden. Aan gezien ik geen man van forceren ben, is dat er nooit van gekomen". Youp van 't Hek komt in de Deventer Schouwburg met zijn nieuwe programma: Hond op het ijs. Evenals vorig jaar kunnen theaterlielhebbers uit Holten en Bathmen gratis voor een aantal voorstellingen met de bus naar de Deventer Schouwburg. Op vrijdag 6 november kan men naar een uitvoering van Opera Forum met de komische opera La Fita Semplice van Mozart, op donderdag 10 december naar het toneelstuk Helder als glas, o.a. met Hans Comelissen en Ellissigen Kraaykamp en op donderdag 18 februari naar een optreden van toneelgroep Theater met De Nibelungen. De pro vincie Overijssel, die vorig jaar diet initiatief van de Deventer Schouw burg subsidieéerde, heeft toegezegd ook dit jaar een subsidie te verlenen. Na aanvankelijke oneffenheden, zoals het 'vergeten' van de Holtense en Bathmense theaterliefhebbers, bleek het initiatief uitstekend in de smaak te vallen en werd er druk gebruik gemaakt van de theaterbus. Voor inwoners van Diepenveen, Raai te, Olst en Heeten, kunnen voor sommige voorstellingen ook gratis gebruik maken van de theaterbus. De voorstellingen zijn te vinden in het geheel in nieuwe vorm gegoten programma-overzicht van de De venter Schouwburg, dat vanaf 31 augustus gratis af te halen bij o.a. bij de bibliotheken van Holten, De venter en Bathmen, de VW's in Deventer, Raalte, Heeten en Zut- phen, de Sallandse Banken van De venter, Raalte en Vaassen en na tuurlijk de Deventer Schouwburg. Geen krant dit keer maar een heuse kalender. Het programma van de Deventer Schouwburg omvat voor het ko mende seizoen 80 voorstellingen, variërend van jeugtheater en kof fieconcerten tot 61 voorstellingen uit het 'professionele circuit'. Alle bekende namen, zoals Jos Brink, Hans Comelissen, John Lanting, Mary Dresselhuys, Herman van Veen, Willem Nijholt, Marco Bak ker, Vera Beths, Henny Vrienten, Jasperina de Jong., seth Gaaike- ma, Martine Bijl, Tineke Schouten, Herman Finkers en Youp van 't Hek, zullen het Deventer podium beklimmen. Nieuwe toneelgezel schappen die Deventer zullen aan doen zijn: Toneelgroep amsterdam (Gerardjan Rijnders), De Tijd (Lu cas VandervOorst en Ivo van Hove) en Terra( van o.a. Shireen Stroo ker). De verkoop van abonnementen start eveneens op 31 augustus. De uiterste datum van inschrijving sluit op 21 september. Op de jaar kalender van de Deventer Schouw burg kan men alle informatie vin den. Burgemeesters van Bathmen en/of Holten Jan Vincent (1781 -1857) De latere maire Jan Vincent werd gedoopt op 17 juni 1781 in Rijssen. Hij was een zoon uit het huwelijk van Gerrit Vincenten Engele Meer man. Hij trouwde op 18 juli 1802 in Markelo met Maria Dikkers (1774 - 1851), dochter van de keumoot Jan nis Dikkers (1727 - 1800) en Johan na Gesina Vincent (1743 -1820). Jan Vincent bleef schout tot 1 juli 1818, waarna hij tot 1 juli 1834 als secretaris van Holten en Bathmen werkzaam is geweest. De benoe ming tot secretaris vond haar oor zaak in het feit, dat Jan Pakkert, die schout was van Bethmen en daar ook woonde, in juli 1818 werd opgedragen dat ambt eveneens in Holten uit te oefenen. Wellicht is de horizontale cumulatie van de schoutposten en secretariaten om financiële redenen geschied. Met ingang van 1 juli 1834 werd se cretaris Jan Vincent weer de eerste burger van Holten. Het secretari aat van Holten bleef ook bij hem berusten. Tot 1 januari 1844 heeft hy de gecombineerde functie van burgemeester-secretaris vervuld. Na zijn ontslag als zodanig wordt in een officiële akte vermeld, dat hij brievengaarder/kantoorhouder was. Op 5 maart 1857 is hij in Hol ten overleden. Jannes Vincent (1820 - 1897) Jan Vincent's ambtsopvolger in Holten was de op 21 februari 1820 geboren zoon Jannes Vincent, die gehuwd was met Everdina Ankers mit, geboortig uit Terwolde. Meer dan 53 jaar is deze Vincent Holtens eerste burger geweest. Op 30 sep tember 1897 stierf hij in Holten 'in het harnas'. Wethouder M. Boode werd geroepen het burgemeesters ambt waar te nemen, totdat in de opvolging van Jannes Vincent zou zijn voorzien. 's Burgemeesterszoon, de ambte naar Diederik Vincent, werd be noemd tot waarnemend gemeente secretaris. Hij was gehuwd met Jo hanna Maria Meijers. D. Vincent trad later op als waterschap De Schipbeek te Markelo. MR. Douwe Jan Andries baron Van Harinxma Thoe Slooten (1869 - 1945) Het heeft drie maanden geduurd voordat in de vacature Jannes Vin cent werd voorzien. Per 1 januari 1898 werd tot burgemeester be noemd mr. D.J.A. baron Van Ha rinxma thoe Slooten, een man die de liberale beginselen was toege daan. Van Harinxma werd geboren in Beesterzwaag, waar zijn vader mr. Binnert Philip baron Van Harinx ma (1839 - 1923) werkzaam was bij de rechterlijke macht. Deze man van gezag werd in 1878 commissa ris des konings in Friesland, een ambt dat hij tot 1909 op bekwame Van vrijdag 28 tot en met zondag 30 augustus worden op de Flevo hof voor de vijfde maal de Natio nale Volks- en Moestuindagen ge houden. Voor iedereen die geinte- resserd is in tuinieren, is daarbij niet alleen veel informatie ver krijgbaar, maar zijn er ook pro- dukten te koop. Er wordt aandacht besteed aan o.a. de groente- en sier teelt, inmaakpotten, bloembollen, grondonderzoek, organische mest, kassen, aardappelen, inheemse planten en zaden, deurenservice, boeken, tijdschriften, perspotten en een nieuw ontworpen 'klepkas' die niet hoger is dan een meter. Ook worden er demonstraties ge geven met grondbewerkingsma chines. Verder is er op de Flevohof een stekjesbeurs, wordt de winnaar be kend gemaakt van een wedstrijd Wie kweekt de grootste komkom merachtige en is er een demonstra tiestand over de bijenteelt in Ne derland. Op het 10.000 vierkante meter grote moestuincomplex kan men ook informatie krijgen over vreemde groentes als Byam, Chi nes suan, Hon Tsai Tai, waterspi nazie, komatsuna en Shungika. De bezoekers betalen één keer en tree en hebben dan naast de nor male bezienswaardigheden op de Flevohof ook toegang tot de beurs en het moestuincomplex. De Fle vohof is geopend van 10.00 uur to 18.00 uur. wijze heeft vervuld. In 1905 werd hij benoemd tot staatsraad in buiten gewone dienst. In deze toenmalige erefunctie was hij werkzaam tot zijn dood. (De huidige staatsraden in buitengewone dienst zijn des kundig op speciale gebieden van wetgeving, bestuur en/of recht spraak. Zij plegen te worden opge roepen om deel te nemen aan be paalde werkzaamheden van de raad van state. Alsdan hebben zij dezelfde bevoegdheden als de ge wone leden van die raad.) De Van Harinxma's behoorden tot een oud Fries geslacht van deze naam, dat in niet-onbelangrijke mate politie ke invloed had. Bij de installatie op 8 januari 1898 van Van Harinxma jr. spraken de wethouders M. Boode en J. Riet berg hem toe. Mogelijk waren de Friese commissaris, dienst echtge note Jonkvrouwe Anna van Beyma en de verloofde van de jonge burge meester ook aanwezig. De gemeenteraad benoemde de burgemeester tevens tot secretaris Vrijwel alle fanclubs in Nederland zullen op zondag 6 september ver tegenwoordigd zijn op de nationa le Fanclubdag '87 in tennishal De Maten in Apeldoorn. Voor slechts vijf gulden kunnen de (pop)muziekliefhebbers zich infor meren over hun favoriete artiesten. Deelnemende fanclubs zijn o.a. Anita Heilker, Franks Ashton, Abba, Buddy's, Peter Beense, Bee Gees, Kate Bush, Beatles, Circus Custers, Depeche Mode, Druk werk, Europe, Elo, Excises, Her- rey's, Honeymoon suite, Dolly Dots, Roberto Jackettie, Julio Igle- sias, Jacksons, Madonna, Anita Meyer, Monkees, Mai tai, Nena, Danny de Munk, Novo band, Olivia Newton John, Smokie, Osmonds, Queen, Prince, Reo Speedwagen, Richenel, Satisfy, U2, Conny Van- denbos, Wham, Nachy Wwood, Da vid Bowie, Frank Boeyen, Ajax, Early Bird, Corry Konings. Niet al leen kan men informatie krijgen, maar men kan ook materiaal ko pen zoals T-shirts, foto's en song- books. Zeker zo'n 25 fanclubs heb ben een video bij zich waarop zij de gehele dag materiaal zullen laten zien van hun groep zoals video clips, intervieuws en live-optre dens. Ook zullen een aantal arties ten optreden, o.a. Satisfy en Antika Heilker. De deuren van de hal De Maten gaan open om 12.00 uur en het spektakel duurt tot ongeveer 18.00 uur. der gemeente. Daartoe was een ko ninklijk verlof nodig. De daarvoor in aanmerking komende stukken werden ondertekend door de bur gemeester en een wethouder. Hoe wel de gemeentewet in die tijd de mogelijkheid tot verticale cumula tie van de ambten van burgemees ter en secretaris algemeen stelde, brachten de veelvuldige werk zaamheden van de beide betrek kingen met zich mee, dat gelijktij dige vervulling alleen in gemeen ten van kleine omvang kon plaats vinden. Ook thans is cumulatie zowel in horizontale als in verticale zin mogelijk. Burgemeester Van Harinxma trouwde op 9 juni 1898 in Drieber gen met Jonkvrouwe Clara Maria de Beaufort (1877 - 1928). Haar ou ders waren Jhr. mr. W.H. de Beau fort (1844 -1900), burgemeester van Vleuten en later gedeputeerde van de provincie Utrecht, en Jonkvrou we B.L.E. van Sminia (1844 -1891). Mr. D.J.A. baron van Harinxma thoe Slooten is bijna zes jaar burge meester van Holten geweest. Op 1 oktober 1903 nam hij afscheid van die gemeente wegens zijn benoe ming tot burgemeester van de ge meenten 's-Graveland en Anke veen. Hier was sprake van een hori zontale cumulatie. Ergens las ik, dat de plattelandsgemeente Hol ten slechts een opstapje was naar de nieuwe standplaatsen. Deze conclusie staat op gepannen voet met de realiteit. De huidige ge meente 's-Gravenland, waarin de vroegere gemeenten Ankeveen, 's- Graveland en Kortenhoef in 1966 zijn opgegaan, is ook thans niet aan te merken als een stedelijke ge meente. Ten tweede had Holten in 1903 ongeveer 3000 inwoners, ter wijl het totale zielental van 's-Gra- venland en Ankeveen 2124 be droeg. Hiervan uitgaande zou eer- Na circa 9 jaar heeft het Holtens Gemengd Koor afscheid genomen van dirigent Louis Kotkamp uit Hengelo. Als nieuwe dirigent is nu de heer F.G. Zwaving uit Nijverdal aangesteld. Maandag 31 augustus om 20.00 uur starten de repetities weer in het oude gymlokaal achter de Amrobank. Nieuwe leden zijn vanzelfsprekend van harte wel kom. Nadere inlichtingen zijn te verkrijgen bij secretaris G.T. Jan sen, Larenseweg 33, tel. 61405. der van een afstapje moeten wor den gesproken. Evenwel was er geen carrère-planning in het ge ding. De in 1906 te 's-Gravenland geboren zoon B.A.Ph. baron Van Harinxma thoe Slooten, oud burge meester van Nederhorst den Berg en nu nog woonachtig in Ankeveen, heeft mij tijdens een ontmoeting in 1963 in 'het Hilversumse raadhuis meegedeeld, dat de verhuizing naar de Vechtstreek verband hield met de gezondheidstoestand van mevrouw Van Harinxma-De Beau fort. Burgemeester Van Harinxma is in zijn 's-Gravenlandse tijd ook ka merheer in buitengewone dienst geweest ter beschikking van konin- gin-moeder Emma. Hij was ererid- der van de Johannieterorde. De heer Van Harinxma overleed op 20 april 1945 in 's-Gravenland. Zijn vrouw was hem reeds op 22 januari 1928 ontvallen. Hilversum, W. Otten. De organist Peter Eilander geeft op zaterdag 5 september een orgelbe speling op het Holgrave-orgel in de Grote- of St. Lebuinuskerk te De venter. Eilander is organist in Apel doorn, docent aan de muziekschool in Holten en dirigent van chr. ge mengde koren in Amersfoort, Hil versum en Oldebroek. Het concert opent met het Choral- vorspiel 'Wenn wir in höchsten No ten sein' van J.S.Bach. Van dezelf de componist ook Toccata en fuga in F-dur. Van F. Mendelssohn speelt de organist de driedelige So nate nr. 5. Vervolgens zal worden gespeeld de vierde symfonie van de fransman C.M. Widor. Het concert wordt besloten met een eigen inm- povisatie van Eilander. Het cocert begint om 20.00 uur, de deuren gaan open om 19.30 uur. De entree bedraagt f. 5,- voor kinde ren tot 13 jaaris de entree gratis. De 297 jonge duiven, die voor Reims - afstand 378 km. - werden in- gekorfd, gingen hun laatste vlucht van dit seizoen tegemoet. Het werd een goede vlucht, die om 7.30 uur gestart kon worden. Om 13.01 uurt was Teun Schuppert de eerste die een duif kon klokken. Met een ge middelde van ongeveer 68 km. per uur keerde hij huiswaarts. De uitslag: 1.5.12.22.24. T. Schuppert; 2.4.8.15.21. G. Egberts; 3.10.25.29. J. Veldhuis; 6.20.23.30.31. A. ten Dam2; 7.16.38. Comb. Kwinten- berg; 9.11.14.17.40. Comb. Oolbek- kink-Tijhof; 13.35. G.J. Koetsier; 18.19. M. Lodeweges; 26.27. H. Jan sen; 41. E. Veneklaas.

Holtens Nieuwsblad | 1987 | | pagina 5