Natte kennismaking met gezondheidsmarkt Kapitein Van de Berg verlaat GEB-schip in 'n veilige haven Holtens Nieuwsblad, WEEK DEZE „Van de Berg was een loyale man" Gezinsdienst zondagsschool Minder leerlingen op SGH Geen ruimte in oud gemeentehuis School vakanties 1987-1988 Ucntvangt een fraaie BON Nieuwbouw E lokalen Monens Nieuwsblad Jonderdag 11 juni 1987 - 38e jaargang - nr. 23 Abonnementsprijs f 36.30 Losse nummers 85 cent Gedrukte oplage 3075 Fietsen Afgelopen Pinksterweekeinde was het weer zover. Na weken lange voorbereidingstonden 18 leden van de Wielervereniging Holten aan de start van de ver maarde klassieker Luik-Bas tenaken-Luik. Holten hoeft zich niet te schamen; alle 18 coureurs bleven gedurende de met venijnige cols gedrapeerde 217 kilometer lange rit rechtop in het zadel. In het Holtens Nieuwsblad een ooggetuige- verslag. Zondag 14 juni is er weer een ge zinsdienst in de N.H. kerk. Alle klassen van de zondagsschool heb ben aan de voorbereidingen van deze dienst meegewerkt en zullen dan ook bij deze dienst aanwezig zijn. Deze zondag nemen de oudste kin deren van de zondagssschool af scheid en zij krijgen dan ook extra aandacht. Eenieder wordt uitgeno digd om deze dienst mee te vieren. De kinderen worden om 9.15 uur verwacht bij de Dorpsschool en gaan vandaar gezamenlijk naar de kerk. De aanvang van de dienst is om 9.30 uur. Voor de zondagsschool begint hiema de zomervakantie. Het aantal leerlingen van de Scholengemeenschap Holten zal in het komende schooljaar niet schrikbarend afwijken van vorig schooljaar. Hoewel er nog kleine verschuivingen mogelijk zijn, wordt er van uit gegaan dat de school in 1988/891580 leerlingen zal hebben. Dat is iets lager dan in de prognose was geraamd. Dit deelde burgemeester Van Rappard mee tijdens de commissie onderwijs. De kennismaking met het fenomeen gezondheidsmarkt was afgelopen za terdag wel een erg natte. Pas tegen twee uur 's middags slaagde het zon netje erin de grauwe wolkensluier te doorbreken en kreeg het geheel toch nog een gezellig sfeertje. Met een wervelende aerobic-demonstratie van sportschool Bert Middelink uit Nijverdal en een laatste deuntje van Breur en Tonnie uit Wijhe werd dit nieuwe initiatief van de Holtense Han delsvereniging toch nog vrolijk afge sloten. Temeer daar de meeste stand houders ondanks de troosteloze weersomstandigheden in de eerste uren geen klagen hadden over de be langstelling en de verkoop. Na afloop laat organisator Jos Kamphuis dan ook weten dat er meer themamarkten zullen volgen. Maar of dat weer een gezondheis- markt, of bijvoorbeeld een kunst markt zal zijn wil hij voorlopig in het midden laten. „Daarover moe ten we nog maar eens praten. Er gaan ook geluiden op om deze ge zondheidsmarkt uit te bouwen naar een groter evenement. On danks het slechte weer ben ik niet ontevreden. Over de hele dag geno men is er toch behoorlijk wat pu bliek geweest. De kleinschalige op zet was van het begin af de bedoe ling. Zo'n themamarkt moet niet te groot worden. We hebben in ieder geval weer van ons laten horen. Op zo'n zaterdag voor Pinksteren moet er een activiteit zijn in het dorp. Vandaar dat we als Handels vereniging steeds naar nieuwe din gen zoeken". Onwennig Nog wat onwennig scharrelden vanaf tien uur 's morgens de eerste nieuwsgierigen langs de opgestelde kraampjes. Tussen gemeentehuis en NH kerk is een knus pleintje ge creëerd met een muziektent annex overdekt terras als centraal punt. Jos Kamphuis mist alleen de Im kervereniging Holten, die deze dag verstek laat gaan. Als tegen elven Breur en Tonnie uit Wijhe het podi um betreden komt de stemming er pas goed in. Ondanks de vaak har de windvlagen, die eigenaar Ton van Well van gezondheids- en ont spanningscentrum De Kleine Kei zer af en toe vertwijfeld naar zijn wegwaaiende foldermateriaal doen grijpen, is het op de markt nog best aangenaam toeven. Maar wanneer de motregen overgaat in aanhou dende slagregens gaat de lol er een beetje af. De meeste bezoekers be perken zich tot een snel rondje na de inkopen voor het lange Pink- sterweekeinde. Hetmeeste bekyk5 trekt nog de stand van de IVN afde ling Markelo. Ook de kaas- en zui- velboeren doen redelijk zaken evenals de bewuste bakker en Wed- da die het publiek met reform- en homeopatische middelen kennis laat maken. En gezond of niet een Hollandse nieuwe van Reinaardus Slecht weer of niet, er viel altijd nog van all heidsmarkt. 3 bekijken op de gezond- gaat er bij menigeen ook gesmeerd in. Voor rijwielhandelaar Jan Stam is de markt een goede gelegenheid om het winkelende publiek kennis te laten maken met de nieuwe Spartamet, de fiets met hulpmotor. Wanneer hij de eerste aarzelende fietsers warm krijgt voor een proef- ritje, volgen er alras meer. Evenals de andere Holtense middenstan ders legt Stam contacten voor een later bezoek aan zijn winkel. Op de trappen van het gemeentehuis heeft Wooncentrum Schuppert de mogelijkheden voor verantwoord slapen uitgestald. Menig bezoeker gaat even onder zeil om de geneug ten van een verantwoord bed te on dervinden. Een kennismaking met het gezonde schoeisel van Steunen berg maakt het rondje gezond heidsmarkt compleet. Uitgeversmaatschappij Van der Loeff bv in samenwerking met de stichting „Holtens Nieuwsblad" Stichtingsbestuur: W. H. Beyers, secretaris, Kollingserf 4 7451 XC Holten tel. 05483-6 30 22 Advertenties: Getfertsingel 41 Enschede tel. 053-84 28 42 Redactrice: Frederique Rentenaar tel. 05428-15 00 Redactioneel adres: Zwartepad 1 tel. 05483-6 38 03 Openingstijden redactie: vrijdagmorgen 9-12 uur redactioneel medewerker mevr. W. Vogel tel. 6 42 01 Advertentie-adviseur: W. Frederiks Pr. Hendrikstraat 18 Nijverdal tel.05486-1 32 64 Advertenties en abonnementen kunt u in Holten opgeven bij: G. W. Knapen Larenseweg 3, tel. 6 12 24 tot dinsdag 12 uur in Bathmen H. Voogsgeerd Deventerweg 34. tel. 16 65 tot dinsdag 12 uur. IIIIIIIH!lll)l!llll!llllllllll!li!ll!!lllllllllllllllllllimilimilllllIIII!llllllllllllllllllll!i!!!!l!lllllimillllllllllllllllllllllllllllllllllllllim Tijdens rijn afscheidsrede maakte hij de verqelijking met een kapitein die zijn schip in een veilige haven heeft binnen geloodst en nu van boord gaat. Voor A.S. van de Berg is de reis als directeur van het Gemeentelijk Energiebedrijf ten einde. Vorige week donderdag combi neerde hij zijn 25'-jarig jubileum met het afscheid van de gemeente Holten Een dag na de druk bezochte receptie spraken we met de ex- kapitein over 25 jaar energiebeleid in Holten, over -zijn" mensen en over de strijd tussen techniek en politiek „Ik kan me geen door mij ge vraagde investering herinneren, die niet door de raad is goedgekeurd" voor wat betreft de elektriciteit- spoot is de IJC de partner met de grootste inbreng. Dat zie je ook nu Rijssen en Hellendoorn in dezelfde richting gaan. Voor de toekomst zie ik voor Holten een samenwerkings verband met deze gemeenten zowel voor elektriciteit, gas als eventueel onze voorwaarden. Nee, er is af en toe stevig gepraat maar men heeft wel naar ons geluisterd. We wisten waar we met de IJC naar toe gin gen. Personeel De huiskamer aan de Boschkamps- straat draagt nog de sporen van de dag tevoren. Veel, erg veel bloemen en cadeaus. „Je kijkt altijd een beetje tegen zo'n afscheid op, maar ik moet zeggen dat het erg leuk was. Al die mensen die ons de hand kwamen drukken Dat doet je goed. Er waren mensen bij die ik alleen de CAI. Een nieuw district met, de van de telefoon kende". staf in Hellendoorn onder leiding Voor Anton van de Berg (59) zit. het van Groothuis en een sectie Hoi- karwei erop. De afgelopen twee jaar ten. In bet sociaal contract is opge- waren niet de makkelijkste gezien nomen dat de sectie Holten in ieder i de tijdrovende en soms moeizame geval de komende vijfjaar blijft be- rvii H PfPDWPrk onderhandelingen met de IJssel- staan en er gedurende zeven jaar KJ LlVJ. wl Gil vv wi X— centrale over de overdracht van het een verbruikerskantoor is. Het is Holtens GEB-bedrijf. Maar na het ook erg belangrijk, dat er voor de halve jaar dat hij eraan vastplakte -gebruikers nauwelijks iets is veran- om de overname te begeleiden, derd. Maar dat was ook een van weet de ex GEB-directeur dat hij het bedrijf in goede handen achter laat. „Ik heb best wel eens gedacht hoe ik die overname zou kunnen voorkomen, maar dit is toch de bes te oplossing. Tot oktober kunnen gemeenten nog op vrijwillige basis plannen maken, daarna moet je Gezien de felheid waarmee hij voor maar afwachten wat er wettelijk zijn personeel opkwam, zal het nie- mogelijk is. En ach, bij mijn benoe- mand verwonderen dat Van de ming werd er al op gezinspeeld dat Berg een hechte band had met zijn het energiebedrijf op den duur mis- mensen: De manier waarop ze zijn schien in andere handen zou over- laatste werkdag vierden is daar een gaan. Dat is, vooral in verkiezings- bewijs van en ook het aparte af- tijd, steeds een dankbaar politiek scheid voor GEB-personeel bij de onderwerp. Daar leer je mee om- Poppe past in dat beeld. Van de gaan. Waar we het als personeel al- Berg: „We vormden altijd een hech- leen moeilijk mee hadden is dat de te club en mijn vrouw en ik vonden gemeente Holten als eerste de stap dan ook dat we iets voor het GEB- richting IJsselcentrale deed. Maar personeel alleen moesten organise- de keuze op zich is een goede. Zeker ren. Dat werd een barbecue-avond. Hartverwarmend was dat. Ook alle OU(j.gedienden waren aanwezig want die horen er ook bij. Het GEB was toch altijd een eigen club bin nen de gemeente.' We hebben ook een eigen personeelsvereniging in het leven geroepen. Daar maken ook alle gepensioneerden deel van uit. Binnenkort zal het geld uit de kas wel moeten worden opgemaakt bij een afsluitend feestje. Want een aparte personeelsvereniging bin nen de grote IJC-personeelsclub, dat kan natuurlijk niet". Van de medewerkers die Van de Berg bij zijn komst in 1962 aantrof zijn er niet veel meer over. In die dagen had hij zitting op het oude gemeentehuis in de latere wethou derskamer. Pas toen aannemersbe drijf Meerman het dak van de GEB- werkplaats aan de Industriestraat letterlijk omhoog had getrokken ontstond er daar ruimte voor een kantoor. Het waren de jaren van de introductie van het gas in Holten. Een tijd waarin Van de Berg samen met gasopzichter Slagter in de ser re van café Jan Maats een winkeltje voor gastoestellen inrichtte, waar na werktijd de Holtenaren kook- toestellen konden kopen of hun bu- tasgastoestellen konden inruilen. Het oude gemeentehuis aan de Dorpsstraat is niet geschikt als be huizing voor het ouderenwerk in Holten. Dit antwoordt het college van B en W op een verzoek van de heer W. Beijers om die mogelijk heid te onderzoeken. Wethouder W. Dalhuisen: „Weliswaar is er naast de vertrekken voor de VW en de Oudheidkamer nog ruimte over, maar die is dan boven. Voor oude ren dus niet goed bereikbaar. Aan gezien de behoefte ook niet echt acuut is moeten we maar eens kij ken of er in het nieuw te bouwen dorpshuis ruimte kan worden ge vonden of eventueel omzien naar andere mogelijkheden". Ss 9WR - t: ?sr "TVSLi UHfji Hel echtpaar Van de Berg met een van de geschenken van het perso neel.een GEB- kunstwerk ge maakt van on derdelen uit. het magazijn De gemeente Holten heeft de va kantiedata voor het schooljaar 1987-1988 vastgesteld. Daarbij is zoveel mogelijk rekening gehou den met de vakantieregeling zoals die voor de rijksscholen geldt. Het resultaat voor de basisscholen en de Scholengemeenschap Holten ziet er als volgt uit: Herfstvakantie: 11 t/m 23 oktober; kerstvakantie: 21 december t/m 1 januari 1988; voorjaarsvakantie: 15 t/m19 februari; paasvakantie: 1 t/m 8 april; pinkstervakantie: 23 t/m 27 mei; zomervakantie: 25 juli t/m 2 september (voor de basisscho len) en 18 juli t/m 2 september voor de Scholengemeenschap Holten. Holtens Nieuwsblad Parker-Jotter ballpoint geïnformeerd. als u ons een nieuwe daarvan verzekerd. abonnee opgeeft. Geef dat ook eens aan een ander door! Gebruik deze bon voor het opgeven van een nieuwe abonnee. Inzenden aan: Holtens Nieuwsblad Antwoordnummer 97 7500 VB Enschede Geeft op als abonnee v Holtens Nieuwsblad Hij/zij betaalt het abonnementsgeld per jaar ad f 36.30 Nog later, na de ontdekking van dc gasbel bij Slochteren, kon het aard gas ook worden aangewend voor verwarmingsdoeleinden. Pas in het midden van de jaren zeventig kon de hele gemeente op het aardgas- net worden aangesloten. De aan vankelijk opgezette informatie avonden hadden in de buitengebie den maar weinig respons, maar toen Van de Berg de boeren zelf ging opzoeken en iedereen het even rustig met de buren had overlegd, stroomden de aanvraagformulie ren toch al snel binnen. Op het ogenblik is 95 procent van de Hol tense huishoudens op aardgas aan gesloten. „Een mooie tijd" herin nert Van de Berg zich. „Je deed al les zelf, tot het ontwerpen van het gasnet toe". Politiek Ook voor de niet onaanzienlijke in vesteringen voor de verkabeling van het bovengrondse elektrici teitsnet kreeg Van de Berg college en raad altijd mee. „De afspraak was dat zoveel mogelijk winst van het GEB ten goede zou komen aan energiezaken. Toch kostte het nog wel eens wat stuurmanskunst om de winsten binnen het bedrijf te houden. Pas toen alle investerin gen zo'n beetje gedaan waren wer den er reserves opgebouwd voor andere doeleinden. Maar dat von den we toen niet meer erg. Ik heb altijd goede contacten gehouden met zowel B en W als met de leden van de Lichtcommissie en de latere Energiecommissie, Natuurlijk ver schillen techniek en politiek nogal van elkaar. In de techniek heb je met cijfers en bedragen te maken. Dat is allemaal wat concreter. Maar van al die investeringen, en dat zijn er heel wat geweest, kan ik me niet herinneren dat er ooit een niet is goedgekeurd". Aan de Lagere Technische School te Rijs sen zijn geslaagd voor de cursus Booglas- sen gevorderden: G. ter Brake, G. A. Brands, W. J. Derksen, H. H, Lodeweges en H. J. Nijkamp; voor de cursus Mig Mag ele mentair gevorderden. P. Aanstoot, J. Dolle- kamp, J. W. Hulsman, H. P. N. Masella, A. J. Oolbekkinken J. G. Rensen. Aan de Chr. Scholengemeenschap „Noet- sele* Nijverdal slaagden voor „MAVO": E de Blaauw, B. Bolink, J. Bosschers, M. Dul, I. Rietman, G. Stam en E. Wamelink. Voor „HAVO": P. Baerends, J. P. Muller, G. Stam en H. Stam. Voor „Atheneum": L. Stam. Aan de „Het Veerenland" Chr. Scholenge meenschap voor HNO en LEAO te Rijssen slaagden voorafd. HNO klas 4a: E. Immink. T. Klein Teeselink, J. Rensen, A. Vasters en A. Wansink. Richting „Kantoorpraktijk": A. Aanstoot, A. Koetsier, H. Eertink. M. Ool- bekkink, J. Oplaat, H. Paalman, D. Pieffers. M. Pieterz, W. Schöppers, J. Schuppert en E. Stegeman. Met ingang van het schooljaar 1988/89 zulen de E lokalen van de Scholengemeenschap worden ver vangen door meer permanente lo kalen met betonnen vloeren en ge metselde muren. Hoeveel lokalen er uiteindelijk neergezet zullen worden, hangt af van het aantal leerlingen bij het ingang van dat nieuwe schooljaar. Bij de bouw van de lokalen wordt rekening gehouden met eventuele nieuwbouw in samenwerking met de Marke. "Het is uw eigen keus, van ons had u nog best mogen blijven". Burgemeester W.L.F.C. van Rappard maakte er tijdens de afscheidsreceptie van A.S van de Berg geen geheim van dat de enige en tevens laatste GEB-di recteur zelf voor zijn voortijdig vertrek had gekozen, „Zonder Van de Berg zou het GEB niets zijn geweest. Er is in die 25 jaar in deze kleine gemeente op ei gen kracht enorm veel opge bouwd. Het GEB was eigenlijk uw winkeltje. Daarom waar deer ik het ook zo dat u zich bij de overname door de IJC zo loyaal hebt opgesteld. Het ging tenslotte om UW GEB. Bij nacht en ontij was u steeds pa raat. Als directeur, maar ook als meewerkend voorman. Door u en uw jongens hebben wij bij de overname zulke goe de condities kunnen bedingen. Waarbij ik uw inzet voor het personeel erg waardeer. De consequentie is alleen dat u nu na 25 jaar opstapt. U hebt altijd gezegd: ik wil best meewerken aan de overname, maar ik wil als GEB-directeur de dienst uit. En aangezien wij u hebben leren kennen als een man die weet wat hij wil, respecteren we dat besluit". Gezien het unieke feit van een 25-jarig jubileum gepaard aan een afscheid kwam Holtens burgervader op deze eerste ju bileumbijeenkomst in het nieu we gemeentehuis met verschil lende cadeaus. Het traditonele gemeentetegeltje, maar ook het Makkumer wandbord. Boven dien bood hij namens de ge meente Holten het echtpaar Van de Berg toepasselijk twee koperen kandelaars met kaar sen ("voor eventuele calamitei ten") aan. Namens de medewerkers sprak D. van de Weerdhof enkele lo vende woorden die hij verge zeld liet gaan van allerlei fraai ingelijste magazijnartikelen die de letters GEB vormden. De nieuwe chef van het IJC-ver bruikerskantoor Holten W.L.M. Satink bedankte Van de Berg voor de prettige manier waar op hij was ingewerkt in de Hol tense gemeenschap. „Het zijn hier positief ingestelde mensen die er echt het beste van maken". Ook oud-gemeentesecretaris Langenbarg voerde het woord. Hij legde de nadruk op de na oorlogse doe-periode waarin hij altijd prima kon samenwer ken met de scheidende jubila ris. Iets wat ook gold voor oud- directeur Gemeentewerken T. Prak die vooral de menselijke kwaliteiten van Van de Berg prees. Van de Berg zelf benadrukte in zijn dankwoord de rol van het personeel. Voor gemeentese cretaris J.P. Stegeman had hij een speciaal woord van dank voor diens inbreng in de onder handelingen met de IJC over de overname van het GEB Holten. Op eventuele kritiek op zijn werk antwoordde Van de Berg: „Wie kan het maken dat nie mand hem kan laken".

Holtens Nieuwsblad | 1987 | | pagina 1