Holtense boeren zijn formulierenstroom beu „Ik mis die namen" Geproduceerde mest in Holten geplaatst I Jaaragenda ■■■Hl tn r Kunst bekijken in Het Nijenhuis Tuintips van Eddie Geen asfalt op zandweg NBvP ging naar Drente Tam Tam afgelast King David Op bezoek bij 'Dika' isi'f 19 Wil Enquete mestcommissie wijst uit: Hinderwet DONDERDAG 21 MEI 1987 HOLTENS NIEUWSBLAD Vrijwel alle mestprodu- cerende leden van de OLM in Holten hebben gehoor gegeven aan de oproep uit protest de in gewikkelde de mestfor- mulieren retour te zen den aan minister Braks. Samen met Haaksber gen was de actiebereid heid van de Holtense boeren in Salland en Twente het grootst. Samen met de vertegenwoordigers van de andere afdelingen waren de bestuursleden van OLM Holten maandagmorgen naar Goor geto gen om persoonlijk de mestformu- lieren in te leveren op de verzamel plaats om daarna in optocht de postpakketten op het postkantoor aan te bieden. Aanvankelijk lag het in de bedoeling de formulieren aan te bieden aan de provinciale verte genwoordiger van de minister, de directeur Landbouw, natuur en openluchtrecreatie Overijssel. Deze kreeg geen toestemming van de minister, zodat de boeren zich genoodzaakt zagen de formulieren per post richting Den haag te zen den. Volgens voorzitter Ulfman is de grote actiebereidheid van de Hol tense boeren te verklaren uit het feit dat men zo langzamerhand echt boos begint te worden. „De mestformulieren zijn eigenlijk de vlag die de lading moeten dekken. Telkens worden de boeren opgeza deld met nieuwe maatregelen en formulieren. Het is regelgeving in het kwardraat. Wij begrijpen echt. wel dat er regels en voorschriften moeten komen en wijzen de boek houding op zich niet af, maar zoals die nu aan ons gepresenteerd is lijkt eenvoudigweg nergens op. Zo langzamerhand is de maat vol. Wij zijn overigens bijzonder verheugd dat we al onze leden achter ons weten. Dat is best een bedankje waard". Het feit dat minister Braks ge dreigd heeft met strafmaatregelen, was voor de OLM-leden geen enke le reden om de actie af te blazen. OLM-voorzitter Slijkhuis, die zich persoonlijk in Goor op de hoogte stelde van de actie voegde er nog aan toe: „Wij zijn niet zo'n actievoe rend volkje. Maar toen Braks aan kondigde maatregelen te nemen, was dat voor veel Holtense boeren reden om juist mee te doen. Wij willen best er over praten, maar als er vanuit Den Haag gedreigt wordt, is het misse boel. Die toon zijn wij als boeren niet gewend". Voorzitter Jacobi van OLM Goor die de actie leidde uitte zich in soortgelijke bewoordingen in een open brief die naar de minister werd gestuurd. In totaal werden ruim 1500 formulieren van evenzo veel boze Twentse en Sallandse boeren in Goor op de post gedaan. Ook in andere plaatsen in de pro vincie werd actie gevoerd. De mi nister heeft inmiddels aangekon digd de formulieren, mits voorzien van afzender, terug te sturen. Van een vereenvoudiging van de boek houding kan volgens hem geen sprake zijn. Dozen vol mestformulieren worden ingezameld om te worden terugggestuurd naar minister Braks. ■■■■RB Open brief aan benwen gemeenteraad van Hol ten. weer, waarom ik deze vraag naar wordt gehoord voren breng: Als ook hun namen hier niet zijn te lezen Worden ze steeds opnieuw ver- De vlag heeft weer halfstok gehan- moor± Het is mij opgevallen dat op de gen gedenksteen voor de gevallenen de Bloemen zijn weer neergelegd Joodse mensen uit Holten niet met Stilte is in acht genomen naam genoemd worden. Toen deze Erstige woorden zijn gezegd gedenksteen werd opgericht zal er Namen werden weer gelezen een goede reden zijn geweest om Opdat ik nooit vergeten zal •IM WPFr geen namen te vermelden maar te volstaan met de vermelding dat het ter nagedachtenis aan 38 Joodse dorpsgenoten is. Nu, zoveel jaren later, ben ik van mening dat deze Joodse mensen wèl met naam vermeld moeten worden. Het vermoorden van de joden is door en tijdens het nazi-regime ge beurd. Totale uitroeiing van de Jo den was het doel. Stemloos zijn ze gemaakt, naamloos moesten 'k Wil dat hun naam gebeiteld wordt in marmer 'k Wil ze gegrift zien in een harde steen En ik toil hun namen hardop kun nen lezen Zolang de naam gezegd wordt zal opdat ze zullen zijn en wezen men wezen De Joodse dorpsgenoten van voor- Door naam, niet enkel door getal. heen. 't Getal van 38 Joden Wan wie de stem hier niet meer pemme van den Belt. Zaterdag 23 mei bestaat er een Vermeerkamer met de zes schilde- unieke mogelijkheid om de collec- rijen die door de verzamelaar D. ties van de Hannema-De Stuers Hannema (1895-984) aan Vermeer De kans dat andere zandwegen dan Fundatie te bezichtigen. Op deze zijn toegeschreven. In de grote to- welke nu reeds in de planning zijn dag zal namelijk kasteel Het Nijen- ren bij het kasteel vindt men een opgenomen (Vianenweg en wei huis de gehele dag vrij opengesteld moderne kamer met onder andere licht de Reebokkenweg) een semi zijn voor het publiek en kan men op speciaal voor Hannema ontworpen' permanente verharding krijgen, eigen gelegenheid de kunstwerken meubilair van J.J.P. Oud. Ook de moet als hoogstonwaarschijnlijk bekijken. Dit is een eenmalige kans beide bouwhuizen zijn deze dag ge- worden geacht. Dit verklaarde wet- omdat het kasteel gewoonlijk al- opend, alwaar onder het genot van houder H. JWesterik naar aanlei- leen na afspraak te bezichtigen is. een kop koffie de moderne kunst ding van een groot aantal verzoe- Men wandelt door de erkerkamer van de Stichting kan worden be- ken van aanwonenden en andere met een onlangs gerestaureerd ta- wonderd. pijt van Th. A.C. Colenbrander, ziet de 'Grote Sael' met schilderijen De vorige maand opengestelde van beroemde meesters als Wee- zomerexpositie biedt een bijzonde- nix Vroom en Strozzi en ook de re attraktie. Hier is vroege Chmese keramiek te zien, alsmede moderne grafiek, 19de-eeuwse schilderkunst en een fraaie verzameling ethno- grafica. Bij mooi weer is het tenslot te een genot een wandeling te maken in de mooie tuinen en het park bij Het Nijenhuis. Het kasteel is geopend van 10.00-17.00 uur en de toegang is gratis. Er is ruime par keergelegenheid aanwezig. dinsdag 12 mei hield de NBvP, af deling Holten het jaarlijkse reisje. Dit keer ging het richting Drente. Hoewel de weersomstandigheden wel wat te wensen overlieten, was de stemming goed. Om 09.30 uur werd de erste stop gemaakt voor koffie met gebak. Daarna ging het richting Schoonoord waar vijf paarden en huifkarren klaar ston den voor een drie uur durende tocht met picknick. Tijdens de rit schalde het Sallandlied door de nog steeds gehavende Drentse bos sen. Hierna kregen de dames in Diever een demonstratie glasblazen te zien met film en aansluitend werd het museum bezocht. Na nog een 'sherry stop' werd de terugweg aan vaard. Bij aankomst in Holten stond het diner klaar bij restaurant Vosman. De reiscommissie werd met een flink applaus bedankt voor het prima georganiseerde reisje. MEI: 22 mei: concert HMV en HMK worden, alsof ze nooit bestaan had- 23 mei: Puzzelrit MAC Holterberg den. 24 mei: Senioren mixed-toernooi Wij kunnen ervoor zorgen, dat ze SV Holten onder ons niet naamloos zullen 25 mei: Raadsvergadering, zijn. Als wij deze zorg niet op ons 28 mei: Blauw Wit totaaldag; ope- nemen, dan volvoeren wij datgege ning zwemseizoen; eierengooien wat het nazisme voor ogen stond. in Dijkerhoek Zo voel en ervaar ik dat en daarom 29 mei: Lustrumviering H.C. Hol- mijn vraag om de namen van alle ten. vermoorde Joodse dorpsgenoten te30 mei: Straatvoetbaltoernooi; Int. vermelden op de gedenksteen. toernooi Holtertrappers; Wilde Ook het volgende gedicht geeft Zwijnen toernooi HHC. 31 mei: Allard van Bruggentoer- nooi; Int. toernooi Holtertrap pers; Wilde Zwijnen toernooi HHC. JUNI: 6 juni: Hoolter Daag'n 6/7/juni: Weekendkamp Waarden- borchgroep 6/7 juni: Keilers en baggerstoer- nooi HHC. 14 juni: Touwtrekcompetitie 20 juni: Boeldag HMV; buitentoer- nooi volleybalver. Mintonette. 22 juni: Raadsvergadering. 26 juni: School- en Volksfeest Dijk erhoek 27 juni: School en Volksfeest Dijk erhoek 28 juni: Gemeentezondag N.H. kerk JULI: 4 juli: Puzzelrit MAC Holterberg 4/5 juli: Concours hippique Holten 5 juli: Koetsenrit Bergrijders 6 t/m 10 juli: Avondfietsvierdaagse 13 t/m 17 juli: Zwemvierdaagse 18 juli: Koningsschieten 20 juli: Raadsvergadering 23 juli: Hoolter Daag'n 25 juli: Schuredag 28 t/m 31 juli: Dorpsfeest 29 juli: Autocross Mac Holterberg belanghebbenden om de verbete ring van de zandwegen met spoed ter hand te nemen. Het college van b en w blijft bij het standpunt dat niet moet worden afgeweken van het besluit uitslui tend zandwegen in het buitenge bied te verharden waaraan in func tie zijnde agrarische bedrijven zijn gevestigd. De kosten voor verhar ding zijn gigantisch terwijl van het incidenteel wel verharden een pre cedentwerking kan uitgaan, waar door straks alle zandwegen als ra cebaan worden gebruikt. De kindervoorstelling van de pop- pentheatergroep Tam Tam, die ge pland stond voor vrijdag 29 mei in het gebouw van SoCuWe, gaat we gens het wegvallen van de provinci ale subsidie niet door. Uitgaande van de huidige produc tie en normen zal alle in Holten ge produceerde mest ook in Holten geplaatst kunnen worden. Zo blijkt uit het resultaat van de mcs- tenquete die dit voorjaar door de mestcommissie van de OLM, CBTB en de Bedrijfsvereniging is gehouden onder de agrarische be drijven in de gemeente Holten. Ruim 95 procent van de Holtense agrariërs heeft zijn medewerking verleend aan de mestenquete, zo dat een vrij nauwkeurig beeld is verkregen van de mestpoblema- tiek in Holten. Het blijkt dat 75 procent van de deelnemers kan worden aange merkt als producent gebruiker van dierlijke mest en dat de overige 25 procent bestaat uit grondeigena ren die wel mest willen ontvangen. Een optimale verdeling is echter noodzakelijk. Binnen de te ver wachten regelgeving wordt echter een opslagcapaciteit van minstens vijf maande naangebolen. dit heeft tot gevolg dat er nu nog een tekort aan opslagcapaciteit van 52000 m3 voor rundveemest en 14000 m3 voor varkensmest is. Van de 243 producerende bedrij ven met meer dan 5 ha. cultuur grond heeft 34 procent de voorkeur voor individuele opslag en kiest 45 procent voor centrale opslag indien dit goedkoper is. De rest heeft nog geen mening of wenst niet te inves teren. In hoeverre centrale opslag ook voor Holten interessant is valt op AUGUSTUS: I augustus: Kampioenschap touw trekken Holten 6 augustus: Hoolter Daag'n,'zum Holter bock'. II augustus: Oefenwedstrijd FC Twente op Meermanskamp. 13 augustus: Hoolter Daag'n 19 augustus: Vakantiepuzzelrit MAC Holterberg 20 augustus: Hoolter Daag'n 22 augustus: Triathlon 23 augustus: Motortoertocht Hol- terbergrit. 27 augustus: Hoolter Daag'n SEPTEMBER: 6 september: Priester jubileum Pastoor Rademaker. 12 september: Hoolter Daag'n; Landdag PJGO in Markelo. 13 september: Hippolon Bergrui- ters 20 september: 40 jarig bestaan CJV Vriendenschaar 24 september: Revue CJV Vrien denschaar 25 september: Revue CJV Vrien denschaar; 100 jaar Zondags school Dijkerhoek. 26 september: Holterbergtoer; re vue CJV Vriendenschaar; 100 jaar Zondagsschool Dijkerhoek. 28 september: Raadsvergadering OKTOBER: 3/4 oktober: Nacht om Holten Mac Holterberg 9/10 oktober: Bazar HMV (onder voorbehoud) 10 oktober: Jeugd- en Jongerendag 14 oktober: Agrarische avond NBvP 25 oktober: Erwin Autocross 26 oktober: Raadsvergadering NOVEMBER: 17 november: O.C.H. voor NBvP 23 november: Raadsvergadering. 26/27/28 november: Grote bazar in gebouw Irene t.b.v. orgelfonds NH kerk. DECEMBER: 12 december: Show s.v. Bato 15 december: Kerstviering NBvP, afd. Holten. 21 december: Raadsvergadering. 27 december: Oliebollencross. JANUARI: 6 januari: Nieuwjaarsreceptie NBvP 15 januari: Motorfilmavond 19 januari: Jaarvergadering NBvP De commissie Vorming en Toerus ting heeft voor het eind van het winterseizoen een slotavond geor ganiseerd voor alle deelnemers aan kringen en catechesaties, die vanavond gehouden wordt in ge bouw Irene, aanvang 20.00 uur. Vertoond zal worden de film King Terinzagetegging aanvragen om vergunning alsmede ontwerp-beschikkingen Op de afdeling Algemene Zaken van de gemeentesecretarie van Holten liggen vanaf 25 mei 1987 op werkdagen van 9.00 tot 12.00 uur ter inzage de verzoeken om vergunning ingevolge de Hinderwet van: 1. MAATSCHAP VORKINK, Doorlopendedijk 8 te Holten, om een nieuwe, de gehele inrichting (fokvarkens-, mestvarkensbedrijf en schapen, an nex opslag van dieselolie) omvattende vergunning 2. MAATSCHAP SCHUTTE, Brenderweg 2 te Holten, om een nieuwe, de gehele inrichting (rundvee-melkbedrijf en mestvarkensbedrijf, annex opslag van dieselolie) omvattende vergunning 3. G. J. VORKINK, Maneschijnsweg 11 te Holten, tot het uitbreiden en wijzigen van het rundvee- en varkensbedrijf, annex opslag van 600 liter dieselolie. Voorts liggen deze aanvragen om vergunning gedurende genoemde pe riode van 1 maand iedere dinsdagavond van 19.00 tot 22.00 uur ter inzage in de sporthal „'t Mossink", Keizersweg 22 (kantoor beheerder) te Holten. Van deze aanvragen liggen tevens de ontwerp-beschikkingen ter inzage. De ontwerp-beschikkingen omvatten het onder voorwaarden verlenen van de gevraagde vergunningen. Schriftelijk kunnen tot 25 juni 1987 ge motiveerde bezwaren worden ingediend bij het college van burgemees ter en wethouders van Holten, Smidsbelt 6, 7451 BL Holten. De persoon lijke gegevens van degene, die een bezwaarschrift heeft ingediend worden, indien daarom uitdrukkelijk wordt gevraagd, niet bekend ge maakt. Een ieder kan ook verzoeken om in persoon of bij gemachtigde mondeling bezwaar te mogen inbrengen tegen de aanvragen en/of ont werp-beschikkingen. Hiervoor dient men dan een afspraak te maken vóór 18 juni 1987 met de afdeling Algemene Zaken ter gemeentesecretarie van Holten. Huisvuilophaaidienst Het huisvuil van de donderdagroute op 28 mei a.s. (hemelvaartsdag) zal op woensdag 27 mei worden opgehaald. De container aan de Waagweg (gemeentewerf) is gesloten op donderdag 28 mei (hemelvaartsdag) en vrijdag 29 mei 1987. In de maand mei is er weer van alles te doen in de tuin. Het onderhoud gaat zijn gewone gangetje, alleen moet er nu op tijd gras worden gemaaid en moeten de kanten wor den geknipt. De borders houden we schoon door regelmatig te schoffe len en te harken. Uitgebloeide bloe men van vaste planten halen we weg en indien nodig binden we ze op. Er kan nog geplant worden, voor containerplanten is dat geen enkel probleem. Let u wel op water geven. De tijd voor perkplanten (zomer- goed) is nu ook aangebroken. Hier in zijn verschillende variaties, zoals geraniums, afrikanen, petunia's, vlijtige liezen en lobelia's. Uitge- plantje te zetten van munt en pe terselie. Slakken: deze kunnen ook flinke schade aanbrengen. U kunt slak- kenkorrels strooien, maar wat ook kan is een bekertje of jampot ge vuld met bier te gebruiken. Graaf deze tot de rand in de grond. Slak ken komen dan op de geur af en val len over de rand in het bekertje. Plantenziekte is ook te voorkomen door het gebruik van schoon ge reedschap. Koop stevige, gezonde planten en zet ze niet te kort op el kaar. Haal op tijd het onkruid weg en zorg voor een goede bemesting zodat de grond gezond en in condi tie blijft en dus ook de planten. Nog een tip: besproei vooral in de droge bloeide bloembollen kunnen wor- periode de grond en de planten. Het den verwijderd, bolletjes voor ver- meeste ongedierte heeft een hekel wildering laat men zitten. Ook de aan een natte straal, bloembakken kunnen worden Mocht u een ziekte of een plaag in klaar gemaakt. Zorg daarbij wel uw tuin hebben waar u geen raad voor goede ontwatering (gaatjes in mee weet, laat dit dan even weten de bodem of scherven onderin) en aan de redactie van het Holtens gebruik goede potgrond. Nieuwsblad. Dan proberen wij een Denk ook nog even aan uw gazon, oplossing daarvoor te vinden. Die Vorige maand schreef ik hier al wordt dan de volgende maand be over, maar het kan niet vaak ge- handeld. Tot juni. noeg gezegd worden. Mos is alleen Eddie te voorkomen door het goed toedie nen van bemesting. Strooi deze maand korrelmest (NPK12+10+18 chloorarm) bij donker weer. Met name de Mengunie is gespeciali seerd in dit soort kunstmesten. Toen ik met deze tuintips begon Nederlandse Bond van Platte- heb ik het over ziekten en plagen landsvrouwen, afdeling Holten gehad. Daar zou ik nog op terugko- hield op donderdag 14 mei haar dit moment niet te zeggen. Er zal j David. eerst duidelijkheid rondom eventu ele subsidies moeten komen en bo vendien moet het planologisch goed gekeurd zijn. De mestcom missie hoopt in september meer duidelijkheid te kunnen verschaf fen en zal dan een voorlichtings middag beleggen voor alle geïnte resseerden. Het verhaal uit het Oude Testa ment zal veel mensen bekend zijn. men. Bij deze. We zitten nu in een tijd dat waakzaamheid geboden is en er komt weer van alles tevoor schijn aan onkruid. Hier volgen en kele tips. Bladluis: los in een liter water een theelepel groene zeep en een scheutje spiritus op en verstuif dit met een plantenspuit. Bladluis in rozen kan worden voorkomen door bij iedere plant een teentje knof look in de grond te stoppen. David treedt in krijgsdienst bij ko- Witte vlieg: deze vliegt weg als u ning Saul, huwt dienst dochter en goudsbloemen of costindische kers wordt een groot veldheer. in de buurt plant. De Film King David volgt de be- Rupsen: daar komt u het beste van schrijving uit de bijbel vrijwel op de af door (als het een hele kolonie is) voet. Het is een boeiend verhaal, het taKje helemaal weg te knippen, mede dankzij de acteerprestaties Vliegen: deze kunt u zomers buiten van hoofdrolspeler Richard Gere, houden door in de vensterbank een laatste bijeenkomst van dit sei zoen. Op het programma stond een fietstocht naar Dieka van de Kruusweg in Markelo met een rondleiding. Door het regenachtige weer was de deelname aan de fiets tocht gering, doch in grote getale waren de leden met de auto naar 'Dieka' getogen. Onder het genot van een kopje kof fie werd er gezellig bijgepraat. Daarna volgde onder leiding van Hendrik Ebbekink, eigenaar van de dancing een rondleiding door de 'peerdestal' kelder en verdere za len. De dames hingen aan zijn lip pen en hij beantwoordde dan ook vele vragen. Na een bedankje en een afscheidswoord van de presi dente, gingen de dames onder de indruk van zo'n grote bar-dancing richting Holten.

Holtens Nieuwsblad | 1987 | | pagina 5