Brandweer en EHBO handelden zeer snel Maatschappelijke functie muziekschool onduidelijk Holtens Nieuws WEEK Holtense musici concerteren samen Verbreding activiteiten voorwaarde overlevingsplan DEZE Ambassadeur Oostenrijk opent nieuwe OAD garage De krant met Hemelvaart Koopavond U ontvangt een fraaie Parker-Jotter ballpoint als u ons een nieuwe abonnee opgeeft. Belangstelling Koninginnedag was geweldig Nieuwe gids in de maak Dorpshuis Vrijdagavond in De Kandelaar: Hottens Nieuwsblad Donderdag 21 mei 1987 - 38e jaargang - nr. 20 Abonnementsprijs f 36.30 Losse nummers 85 cent Gedrukte oplage 3075 Uitgeversmaatschappij Van der Loeff bv in samenwerking met de stichting „Holtens Nieuwsblad" Stichtingsbestuur: W. H. Beyers, secretaris. Kollingserf 4 7451 XC Holten tel. 05483-6 30 22 Advertenties: Getfertsingel 41 Enschede tel. 053-84 28 42 Het ging er weer mooi van langs, zondag op de Zuurberg, om het eens even populair uit te drukken. Jammer dat zoveel van de vaste bezoekers het lie ten afweten. Degene die wel zijn geweest, konden genieten van pure topsport, waarin men elkaar geen milimeter toegaf. Vooral de prestaties van het 'jonge volk', zoals DJ en Berry en Johan achter de doorgewin terde August en Henk waren uitstekend. Unicef Hemelvaartsdag, als vanouds een dag om er op uit te trekken. Wie even tijd heeft moet beslist die dag een bezoekje brengen aan 't Vletgoor. Daar wordt een groot Unicef-gala gehouden met als hoogtepunt het oplaten van een heteluchtballon, al zal voor de voetbaliefhebbers het gezamenlijk optreden van Blauw Wit en s.v. Holten cori- feeën tegen Enter Vooruit zeker zo belangrijk zijn. Handbal Triest te melden, dat de hand balheren in de veldcompetitie gedegradeerd zijn. Na vijf jaar in de tweede klasse te hebben gespeeld moeten zij volgend jaar een stapje terug doen. Maandagavond 18 mei vond de halfjaarlijkse rampenoefening voor zowel brandweer als EHBO plaats. De plaats van handeling was tot op het laatst geheim ge houden om de zaak zo geloofwaar dig mogelijk te laten overkomen. Dit keer koos men de lokatie op en rond het bedrijf van C.A. Müller aan de Rijssenseweg. Even na 19.00 uur kreeg de brand weer de melding van een brand op genoemde plek binnen en kon men onmiddellijk uitrukken. Bij las- werkzaamheden op de eerste ver dieping was brand ontstaan, juist op het moment dat een groep leer lingen van een middelbare school daar een rondleiding kreeg. Enke len waren in paniek het dak op gevlucht, anderen lagen gewond in het gebouw. Bij een poging tot red ding was één van de slachtoffers terecht gekomen op het dak van een vrachtauto welke op het laad- terrein stond geparkeerd en waar hij bewusteloos bleef liggen. De brandweer kwam snel in actie. Binnen een mum van tijd lagen her en der de slangen uitgerold en kon men de diverse gewonden naar bui ten zien komen. Hetzij onder steund door iemand van de opge roepen en inmiddels aanwezige EHBO, hetzij per brancard. De lad ders verschenen en de hevig in pa niek geraakte mensen op het dak konden in veiligheid worden ge bracht. Wegens een tekort aan mankracht werd ook een vrijwilli ger uit het geringe aantal toeschou wers bereid gevonden om het dak op te gaan en daar de nodige assis tentie te verlenen. Via de ladder werd een slachtoffer (pop) op een brancard veilig naar beneden ge bracht. De aard van de verschillende ver wondingen liep nogal uiteen: op de eerste natuurlijk veel brandwon den, een schedelbasisfractuur, di verse breuken, enkele gevallen van paniek en shock, een longbloeding £en V(jn e slachtoffers wordt voorzichtig uit de tankwagen getakeld. enz. Tot ieders grote verrassing bleek ook één van de EHBO-ers gewond te zijn geraakt. Iets, dat bij zelfs de brandweerlieden en EHBO- ers toch even als uiterst geloof waardig overkwam. Ook burgemeester W.L.F.C. ridder van Rappard kwam zich persoon lijk op de hoogte stellen van het verloop van de oefening. Een oefe ning, die zowel door de coördinator van brandweer als EHBO, als goed geslaagd mag worden beschouwd. Beiden reageerden alert en handel den op de juiste wijze. In totaal hebben zo'n dertig vrijwilligers als slachtoffer hun medewerking gege ven aan deze rampenoefening. Redactrice: Frederique Rentenaar tel. 05428-15 00 Redactioneel adres: Zwartepad 1 tel. 05483-6 38 03 Openingstijden redactie: vrijdagmorgen 9-12 uur redactioneel medewerker mevr. W. Vogel tel. 6 42 01 Advertentie-adviseur: W. Frederiks Pr. Hendrikstraat 18 Nijverdal tel. 05486-1 32 64 Advertenties en abonnementen kunt u in Holten opgeven bij: G. V7. Knapen Larenseweg 3. tel. 6 12 24 tot dinsdag 12 uur in Bathmen H. Voogsgeerd Deventerweg 34, tel. 16 65 tot dinsdag 12 uur. De ambassadeur van Oostenrijk, dr. H. Pfusterschmid-Hardtenstein zal op woensdag 3 juni om 14.30 uur de officiële opening verrichten van het nieuwe garagebedrijf van OAD in Goor. Naast de centrale werk plaats is in het nieuwe complex aan de Breuksweg in Goor stallings ruimte voor 120 bussen. De genodigden worden verzocht cadeau's etc. achterwege te laten, maar daarvoor in de plaats een bij drage te storten in het OAD Steun fonds Afrika, dat opgericht tijdens de pers?-studiereis met de OAD Jumbo Camper door Afrika met als doel kleinschale hulpverlening in Afrika. De eerst volgende editie van het Holtens Nieuwsblad zal in verband met#Hemelvaarstdag niet op don derdag 28 mei, maar op vrijdag 29 mei verschijnen. De inlevertijden voor copy en advertenties worden niet gewijzigd. De wekelijkse koopavond zal in de week van Hemelvaart worden ge houden op vrijdag 29 mei. Het gaat niet goed met de Holtense Muziekschool. Jaarlijks leidt de school een flink verlies, terwijl de kosten steeds verder toenemen. Vooral de minis teriële eis, dat alle leraren bevoegd dienen te zijn, hebben de personeelskosten de laatste jaren flink omhoog gejaagd. Die vormen tachtig procent van de jaarlijkse uitgaven. Door het toenemen van het aantal 'dienstjaren', zullen die kosten ook in de komende jaren blijven stijgen terwijl het abntal leerlingen in de huidige opzet niet toeneemt. Re den voor het college van b en w van Holten het be stuur van van de Stichting Muziekschool e.o. te verzoeken in een langere termijnvisie de opvattin gen van de muziekschool neer te leggen op welke wijze de muziekschool in de gemeenschap Holten denkt te gaan werken, vergezeld van met de finan ciële consequenties van het overlevingsplan. Deze week is het plan gereed gekomen en aange boden aan de Holtense bestuurders. Geconstateerd wordt door het be stuur dat de muziekschool in haar huidige opzet op een minimum ni veau functioneert. Door de leerlin genstop van de laatste jaren heeft er geen verbreding van de activi teiten plaatsgevonden, ondanks het feit dat daar wel een behoefte naar was waar te nemen. Een reeële invulling van die activitei ten die eigenlijk aan het totaal pakket zou moeten worden toege voegd om aan de vraag te kunnen voldoen, stelt men dan ook als voorwaarde om een grotere maat schappelijke functie in Holten te kunnen gaan vervullen. Het aantal leerlingen bedraagt per instrument momenteel 186. Er wordt les gegeven op de instrumen ten orgel, piano, accordeon, gitaar, viool, fluit op individuele basis en blokfluit in groepsles. Daarnaast wordt AMV (Algemeen Vormend Verbreding van het lessenpak ket op de Hol tense muziek school is nood zakelijk om te overleven. Hier een kijkje tij dens het druk bezochte open huis vorig jaar. Muziekonderwijs) gegeven. 81 pro cent van de lessen wordt gegeven door bevoegde leerkrachten. Dat moet uiteindelijk 100 procent wor den in 1988. De salariskosten zullen volgens de prognose stijgen van f. 201.960 in 1986 tot f. 266.996 in 1991. Het nadelig saldo bedroeg in 1986 f. 122.858 en loopt volgens de huidige cijfers op tot f. 188.996 per jaar. gens de becijfering hoeft het naar de mening van het bestuur niet kostenverhogend te werken. Daar naast wordt de wens geuit ook les te gaan geven op blaasinstrumen ten (trompet, bugle, cornet, trom bone, clarinet en saxofoon). Door de leerlingenstop hebben de ge sprekken met HMV tot nu toe niets opgeleverd. uitwerking op het koorleven in Hol ten. Ook is er veel vraag naar indi viduele zangles, wat het koorleven ten goede kan komen. „Het bestuur is van mening dat onderwijs in het gebruik van het mooiste instru ment, namelijk de menselijke stem, in het vakkenpakket niet mag ont breken op een muziekschool". A/s lezer van het Holtens Nieuwsblad wordt u goed geïnformeerd. Als abonnee bent u daarvan verzekerd. Geef dat ook eens aan een ander door! Onduidelijk Het bestuur onderschrijft de ziens wijze van b en w dat de maatschap pelijke functie van de muziek school in zijn huidige opzet niet zo duidelijk is. Mede door de leerlin genstop van de laatste jaren is het aantal leerlingen teruggelopen en was er geen ruimte voor het ontwik kelen van nieuwe acitviteiten. „Im- j mers elke nieuwe activiteit heeft direct gevolg op het aantal aanmel dingen. Wanneer het duidelijk is dat het aantal leerlingen niet kan groeien, dan is het begrijpelijk dat ook het aantal activiteiten stag neert", aldus het bestuur. Menselijke stem Doordat volwassenen steeds meer beschikken over vrije tijd denkt men aan het geven van een basis- Koorscholing en zangles is al jaren- cursus muziek, die doorstroming lang een wens van het bestuur. Men kan geven naar les op een bepaald verwacht daarvan een positieve instrument. De kosten voor het ver breden van de taken wordt geschat op f. 4000,- voor de komende jaren. Een verkorting van de lestijden, als bijdrage in de vermindering van de kosten wordt om technische afge wezen. Ook de inspecteur heeft la ten weten hiermee niet accoord te gaan omdat hierdoor de kwaliteit van het onderwijs wordt aangetast. Vooralsnog vindt het bestuur het niet verantwoord de lesgelden voor volwassenen extra te verhogen. Met name daar verwacht kan wor- dendatinde komende j aren het on derwijs aan bepaalde groepen vol wassenen zal toenemen. De Stichting Viering Nationale feest- en Gedenkdagen dankt hierbij iedereen die op enigerlei wijze een bijdrage heeft gele verd aan de feestelijkheden op Koninginnedag en aan de her denkingen op 4 mei. De grote belangstelling van de Holtense bevolking tijdens de diverse activiteiten was gewel dig! Een extra dank gaat uit naar de Holtense gastgezinnen die er mede voor hebben gezorgd dat de Canadese gasten uit Hunts-! ville een onvergetelijke tijd in Holten hebben gehad. Namens de Stichting, G.J. v'tHolt. Als de voortekenen niet bedriegen, zal nog dit jaar in Holten een nieu we gemeentegids verschijnen. Reeds eerder is door de gemeente Holten een opdracht verstrekt tot het maken van een gemeentelijk informatieboekje, maar ook na her haaldelijk aandringen, wist de uit gever het niet rond te breien. Bij het aantreden van het nieuwe colle ge, nu al weer een jaar geleden, werd beloofd dat op korte termijn opnieuw een poging gewaagd zou worden de uitgever tot enige spoed te manen. Toen dat ook dit keer weer mislukte, werd de opdracht terug genomen en krijgt nu, na of ferte, Uitgeversmij Suurland's Va demecum b.v. de opdracht een nieuwe gids te vervaardigen met de toezegging voor de eerstvolgende drie editie's. Het ligt in de bedoe ling dat de gemeentelijke gids om de twee jaar wordt geactualiseerd. Afgesproken is dat de herfst van dit jaar zal verschijnen. De problemen rond de verdeling van de ruimten in het dorpshuis zijn nu opgelost. Dit deelde wet houder W. Dalhuisen maandag avond mee tijdens de vergadering van de commissie Sociaal Cultu reel werk. Na gesprekken met de toekomstige bewoners zijn de wensen zoveel mo gelijk door de archtitect vertaald, zodat voor 90 procent aan alle wen sen en verlangens is tegemoet ge komen en mits er geen verdere hob bels op de weg komen, kunnen er op korte termijn koppen met spij kers geslagen worden. Adres:, Woonplaats: Gebruik deze bon voor het opgeven van een nieuwe abonnee. Inzenden aan: Holtens Nieuwsblad Antwoordnummer 97 7500 VB Enschede Woonplaats: Hij/zij betaalt het abonnementsgeld per jaar ad f36.30 Verbreding Om de maatschappelijke functie te vergroten draagt de muziekschool een aantal suggesties aan voor de noodzakelijke verbreding van de activiteiten. Zo denkt men door met de huidige leerlingen te gaan werken in groepsverband, door het geven van ensemblelessen en het vormen van een schoolorkest, mo- tivered te kunnen gaan werken, ter wijl met het schoolorkest tevens door de muziekschool naar buiten zal kunnen worden getreden. Vol- Op vrijdag 22 mei a.s. geeft HMV haar Lenteconcert. Enkel het orkest zal aan dit concert mee werken, geen majorettes en ook geen tamboers. Medewerking is gevraagd aan het Holtens Man nenkoor, dat graag gehoor gaf aan dit verzoek. In de afkorting van de naamvoering van de bei de verenigingen is er slechts één letter verschil, doch de culturele aspiraties zijn voor beide vere nigingen gelijk. Dirigent Ard Weeink (HMV) en Bert van Jaarsveld (HMK) maakten voor de koren een degelijk program ma, het welslagen hiervan kan worden beluisterd in de afge huurde Kandelaar, de enige goede accommodatie waar een dergelijk concert tot haar recht kan komen. Het programma van HMV bevat onder andere werken van Piet Stalmeier, Mancini, Richard Wagner, Morricone en Pi Schef- fer. De werken van Wagner en Pi Scheffer worden samen met het mannenkoor uitgevoerd. Het koor kent in haar solo optreden werken van onder andere Han del, da Palestrina, Stolz en Kin kel. Helaas zijn de concerten van HMV met dirigent Ard Weeink tijdens een van de concerten in sporthal. HMV uit het recente verleden niet kostendekkend, reden waarom het bestuur besloot en tree te heffen naast de verloting, die steeds door de supporters wordt georganiseerd. Naast dit financiële offer kan wellicht me nigeen HMV ook aan muzikan ten of leerling muzikanten hel pen. om zodoende nog jaren te genieten van de marsmuziek op straat en van de vele andere ak- tiviteiten. die door de vereni ging worden ontplooid.

Holtens Nieuwsblad | 1987 | | pagina 1