Uw lakens hard nodig voor hulp Mozambique Moeders zijn miljoenen waard Goud voor een glanzende dag Tentoonstelling en wedstrijd 2x Blik Jaar agenda Een heerlijk geurtje doet 't altijd goed HOLTENS NIEUWSBLAD Beveiliging inbraak Badrecept Super-ontbijt Verwenrecept Geslaagde afsluiting seizoen Garenaanbieding van de maand mei FIOL 4.75 per 50 gr. HANDWERK ENDENDIJK' Aanwinsten heek TEGELCENTRUM „HET STENEN TIJDPERK" VAN Grotestraat 96 1UNSIJM G°°r ®®®DSEË,eL06470-7 5462 WOENSDAG 6 MEI 1987 Mozambique is een jonge natie in Zuidelijk Afrika. In 1975 werd het onafhankelijk na 400 jaar kolonisa tie door Portugal. In zijn korte be staan heeft het land vele tegensla gen gehad: twee grote overstromin gen en een aantal jaren achter el kaar droogte, waardoor er veel minder werd geproduceerd. Naast teruggang in de economie betekent dit op veel plaatsen direkt honger. Behalve deze natuurrampen heeft Mozambique het ongeluk te gren zen aan Zuid-Afrika, het land van de apartheid. Het apartheidsbe wind onderneemt van alles om Mo zambique niet te laten uitgroeien tot een goed voorbeeld van een toe komstig niet-racistisch Zuid-Afri ka. Naast een economische boycot is het belangrijkste wapen van hen de financiële en technische steun aan de terroristenbeweging MNR, die elke ontwikkeling in het land probeert plat te leggen. Dorpen worden aangevallen, mensen wor den vermoord; huizen in brand ge stoken; wegen, bruggen en spoorlij nen opgeblazen en gezondheid- sposten vernield. Ondanks deze moeilijkheden pro beert Mozambique zijn weg voort te zetten. Hulp vanuit het buiten land kan daarbij een steun in de rug zijn. Gezondheidszorg Meteen na de onafhankelijkheid werd de gezondheidszorg genatio naliseerd: alle privépraktijken wer den afgeschaft en onder staatsbe heer gebracht. De gezondheidszorg moet toegankelijk zijn voor ieder een. Een deel is gratis, zoals de preventieve zorg: de moeder- en kindzorg, het vaccinatieprogram ma en de tuberculose- en leprabe strijding. De afgelopen tien jaar is de moeder- en kindzorg sterk voor uitgegaan; er zijn inmiddels 240 kraamklinieken. Zwangeren wor den regelmatig gecontroleerd en de vrouwen met een verhoogd risico voor een moeilijke bevalling krij gen extra aandacht. Kinderen wor den gewogen, ingeënt tegen kinder ziektes en er is voorlichting over voeding en hygiëne. Op het ogenblik streeft men ernaar alle vrouwen in een kraamkliniek te laten bevallen. Waarom thuis vraagt u zich af? De thuisbevalling in Nederland bestaat bij de gratie van een goed ontwikkelde gezond heidszorg en een hoge welvaarts standaard; twee zaken die Mozam bique zijn bevolking helaas nog niet bieden kan. De meeste huizen hebben geen water en electriciteit. Er is op het platteland geen tele foon, geen vervoer naar ziekenhuis of kraamkliniek. Aktie De aktie 'Uw lakens bevallen best in Mozambique' is opgezet door on der andere mensen van de Eduardo Mondlane Stichting (Amsterdam) in Mozambique. Deze aktie is let terlijk „een doekje voor het bloe den". Het gaat erom dat middels deze aktie de aandacht wordt ge vestigd op de moeilijke situatie in Mozambique op dit moment. Een strukturelere oplossing hangt mede af van andere faktoren.Ook tracht men op deze wijze de slechte (werk)omstandigheden in de mo- zambikaanse kraamklinieken te verbeteren. Wat is er zoal nodig: witte lakens, babylakentjes, slo pen, handdoeken, molton-onder leggers, dweilen, luiers en babykle- ding. Ook financiële bijdragen zijn van harte welkom. In Mozambique verdelen ontwikkelingswerkers in samenwerking met het ministerie van gezondheidszorg het materiaal over de kraamklinieken. Degenen die lakens e.d. willen af staan ten behoeve van deze aktie, kunnen deze inleveren bij mevr. W. Vogel, Looikolkstraat 9, tel. 64201. Het gironummer van de EMS- stichting is 18884800 onder vermel ding van 'kraamklinieken Mozam bique' t.n.v. EMS Amsterdam. Zondag 10 mei is het Moederdag. Van zelfgespaarde zakcentjes kopen honderdduizenden kinderen deze dagen iets „moois" voor mama. Volgens statistisch onderzoek besteden de kinderen gemiddeld on geveer tien tot vijftien gulden aan een cadeautje voor moederdag. Het zakgeld varieert bij de tienjarigen van een glanzende rijksdaal der tot een briefje van vijf per week. Dat betekent dus vier tot zes we ken sparen voor moederdag. Bij elkaar opgeteld vormen al die kwartjes, guldens en rijksdaal ders een geweldig zakgeld-circuit. Samen zet de Nederlandse jeugd zelfs meer dan 1 miljard gulden om. Dat is twintig miljoen per week. Veel geld dus, dat talloze producenten, reklamemakers en winke liers aan het werk houdt. Alleen moederdag is al goed voor een extra omzet van vele honderden miljoenen guldens. Moederdag is echt zo'n dag keer dat het jonge moedertje dit waarop „de liefste moeder van jaar in de Moederdag-belang de wereld" met een prachtig boe- stelling staat. Terecht, want zon- ket wordt verrast. Wat het aan- dag 10 mei is een ideale gelegen- bod betreft is het een heerlijke heid om moeder en haar kleintje tijd, er is volop keus. wat extra mooie of handige spul- Bloemen in knop zijn niet lan- letjes te geven, ger houdbaar. Bij lelies moet al De belangrijkste attributen wat kleur te bekennen zijn en in voor de nieuwe wereldburger de kam van de freesia's minstens zijn meestal al in huis, maar wen- een knop gesprongen zijn. sen blijven er altijd nog te ver- mm vullen. Zoals kleine was-, hap- IVI0G06r(l]G/ en plasprodukten voor junior. Er Misschien is het wel de eerste zÜn °P gebied veel nieuwe verbonden voor kinderen van ze ven tot en met dertien jaar. Door naar aanleiding van het op de ten toonstelling geziene een tekening te maken of een opstel af te maken, waarin een voorwerp van de ten toonstelling voorkomt, kunnen in dividuele kinderen of schoolklas sen een prijs van f. 10.000 gulden winnen. Dit bedrag mag het win nende kind of de winnende klas in overleg met de school- en de wed strijdleiding bestemmen voor een ontwikkelingsproject. De prijswin naars worden in het komende na jaar uitgenodigd in het KRO-tv programma De ver van mijn bed show. Inbraakbeveiliging was het thema van bijeenkomst die de ouderen bond PCOB op veertien april hield in De Kandelaar. Als gast was uit genodigd hoofdbrigadier Henny van der Keuken van de Rijkspolitie Holten. Van der Keuken liet aan de hand van voorbeelden zien wat men zelf allemaal kan doen aan inbraakbe veiliging. Zo hield hij de ouderen voor af te rekenen met de aloude gewoonte de sleutel bij het weg gaan te verstoppen onder de vuil nisbak of andere geijkte plaatsen die alle inbrekers ook kennen. Ook waardevolle erfstukken en pape rassen horen niet thuis in de linnen kast maar in een kluisje bij de bank. Voorkomen is in ieder geval geen raam open laten staan als men uit gaat. En wie met vakantie gaat moet niet vergeten de buren in te lichten een oogje in het zeil te hou den. Daarnaast is het juiste hang en sluitwerk erg belangrijk, waar van de politieman tot slot van zijn praatje een aantal voorbeelden toonde. Tot en met 8 juni is in het Speel goed- en blikmuseum in Deventer de tentoonstelling 2x gebruikt blik uit derde wereldlanden te zien. Deze tentoonstelling toont speel goed en gebruiksvoorwerpen, die door mensen in tropische landen gemaakt zijn van weggegooide con serve- en drinkblikken. Wat in onze welvaartssamenleving, na gebruik, als vuilnis wordt weggegooid, wordt in deze landen opnieuw be werkt en in de vorm van olielamp jes, drinkbekers, koffertjes of speel goedauto's opnieuw gebruikt. Het informatiecentrum Blikver pakking heeft aan deze tentoon stelling een bijzonderfe wedstrijd Moederdag, bloemendag. produkten verkrijgbaar, zodat er vast wel zonder al te veel gezoek iets origineels voor de nieuwe moeder en haar spruit te vinden is. Op de eerste moederdag is een geschenk voor de baby-verzor ging altijd welkom. Maak om te beginnen een ex tra lekker ontbijt op bed. Een blad vol lekkernijen als knappe rige broodjes en een goudgeel beschuitje met haar Iievelingsbe- leg, een gekookt eitje - niet te zacht, maar ook niet te hard - verse thee en sinaasappelsap worden bij haar neergezet. Een vaasje met een mooie bloem er bij dient als extra versiering en moeder kan zachtjes gewekt worden. Na het ontbijt staat het warme bad klaar. Zorg in de eerste plaats voor een aangename tem peratuur in de badkamer, zodat moeder zich niet bibberend van haar nachtgewaad hoeft te ont doen. Badwater is zo rond de 39° Celsius. Prettig gezelschap zijn een zacht muziekje op de achter grond en een fijn tijdschrift. In het bad zit natuurlijk een geu rende badschuim dat het badri- tueel extra aangenaam maakt. Dikke, voorverwarmde hand doeken liggen klaar. Als moeder dan ten slotte de huiskamer binnentreedt, staat de koffie klaar. Alle vaders opgelet. Begin Moederdag dit jaar eens met een grote 'verwenceremonie' en be trek daarin uw kinderen. Het kost behoudens wat moeite haast niets en het maakt van de tiende mei een extra feestelijke dag T TT j eneen goed begin is het halve fH V/ T werk. MEI: 8 mei: Lompenactie HMV buiten gebied 13 mei: Districtsledenvergadering Coberco 16 mei: KNF muziekexamens 17 mei: Zijspancross op de Zuur- berg 19/20 mei: Inzameling landbouw plastic 22 mei: concert HMV en HMK 24 mei: Senioren mixed-toernooi SV Holten 25 mei: Raadsvergadering. 28 mei: Blauw Wit totaaldag; ope ning zwemseizoen; eierengooien in Dijkerhoek 29 mei: Lustrumviering H.C. Hol ten. 30 mei: Straatvoetbaltoemooi; Int. toernooi Holtertrappers; Wilde Zwijnen toernooi HHC. 31 mei: Allard van Bruggentoer- nooi; Int. toernooi Holtertrap pers; Wilde Zwijnen toernooi HHC. JUNI: 6 juni: Hoolter Daag'n 6/7/juni: Weekendkamp Waarden- borchgroep 6/7 juni: Keilers en baggerstoer- nooi HHC. 14 juni: Touwtrekcompetitie 20 juni: Boeldag HMV; buitentoer- nooi volleybalver. Mintonette. 22 juni: Raadsvergadering. 26 juni: School- en Volksfeest Dijk erhoek 27 juni: School en Volksfeest Dijk erhoek 28 juni: Gemeentezondag N.H. kerk JULI: 4/5 juli: Concours hippique Holten 5 juli: Koetsenrit Bergrijders 6 t/m 10 juli: Avondfietsvierdaagse 13 t/m 17 juli: Zwemvierdaagse 18 juli: Koningsschieten 20 juli: Raadsvergadering 23 juli: Hoolter Daag'n 25 juli: Schuredag 28 t/m 31 juli: Dorpsfeest 29 juli: Autocross Mac Holterberg AUGUSTUS: I augustus: Kampioenschap touw trekken Holten 6 augustus: Hoolter Daag'n II augustus: Oefenwedstrijd FC Twente op Meermanskamp. 13 augustus: Hoolter Daag'n 20 augustus: Hoolter Daag'n 22 augustus: Triathlon 23 augustus: Motortoertocht Hol- terbergrit. 27 augustus: Hoolter Daag'n SEPTEMBER: 6 september: Priester jubileum Pastoor Rademaker. 12 september: Hoolter Daag'n; Landdag PJGO in Markelo. 13 september: Hippolon Bergrui- ters 20 september: 40 jarig bestaan CJV Vriendenschaar 24 september: Revue CJV Vrien denschaar 25 september: Revue CJV Vrien denschaar; 100 jaar Zondags school Dijkerhoek. 26 september: Holterbergtoer; re vue CJV Vriendenschaar; 100 jaar Zondagsschool Dijkerhoek. 28 september: Raadsvergadering OKTOBER: 3/4 oktober: Nacht om Holten Mac Holterberg 9/10 oktober: Bazar HMV (onder voorbehoud) 10 oktober: Jeugd- en Jongerendag 14 oktober: Agrarische avond NBvP 25 oktober: Erwin Autocross 26 oktober: Raadsvergadering NOVEMBER: 17 november: O.C.H. voor NBvP 23 november: Raadsvergadering. 38 kleuren, pen 3,1 trui=400-500 gr. van 5.30 voor Wij hebben een ruime keuze in moederdagkado's. (bijv. borduurpakketten, brei-accessoires, etc.). Rengersweg 3 7245 AB Laren (Gld.) Tel. 05738-20 14 vrijdagavond demonstratie snelknopen OPENINGSTIJDEN: Dinsdag t/m vrijdag van 9.00-12.30 en 13.30-17.30 uur. Vrijdagavond tot 20.00 uur. Zaterdag van 9.00- 12.30 en 13.30-16.00 uur. Maandag zijn wij gesloten! De HVG Door eenheid verbonden uit Dijkerhoek, kan terug zien op een geslaagde afsluiting van het seizoen 1986/87. Disdag 28 april werd de hal van Bethanië omgetoverd tot exposi tieruimte, waarin de resultaten van de leerbewerkingscursus te bekij ken waren. De cursus, die gegeven werd door mevrouw J. Harbink uit Laren viel bij de zestien deelneem sters bijzonder in de smaak. Na de resultaten te hebben bewonderd, gingen de deuren van de zaal open. Tot ieders verrassing stond een koud buffet klaar, wat de 27 aanwe zige leden zich goed heten smaken. Hoewel seizoen door de presidente mevrouw Loorbach officieel geslo ten werd verklaard, staan er, voor dat in september men weer maan delijks bijeenkomt, nog vier activi teiten op het programma. Op 21 mei wordt het jaarlijkse reisje ge houden vertrek 07.30 uur) en op 7 juli een excursie naar kasteel het Nijenhuis in Heino (vertrek 13.30 uur). Op Koninginnedag heeft men oliebollen van HVG kunnen kopen op de Smidsbelt en men kan de leden van HVG tijdens het Schooi en Volksfeest in Dijkerhoek zien en horen in de Sound Mix Show. is 1. Mulish, H. De pupil. Amsterdam, De Bezige Bij, 1987.133 p. De geschiedenis van een zich van zijn schrijversschap bewust wordende jongeman, spelend in het Italië van 1945. Top-tien. 2. Hartog, J. de. De commodore: roman van de zeesleepvaarrt. Baar, De Prom, 1986. Top-tien. 3. Diesveldt, E. van. En je zong weetje nog? Haarlem, Gottmer, 1986. 175 p. Een vrouw die kort na elkaar haar man en haar moeder heeft verloren, bouwt voorzichtig een nieuwe relatie op. 4. Hattum, M. van. Een zwakzinning kind: een andere kant van het ouderschap. Hattum, Nijkerk, 1986.136 p. Een psychologe en moeder van een zwakzinning kind gaat in op het ouder-zijn van een dergelijk kind. 5. Bemlef, J. Wolftoon. Amsterdam, Querido 1986.53 p. Gedichten 6. Vakantie dichtbij, 's Gravenhage, Consumentenbond, 1986.132 p. Tips voor de planning van een gezinsvakantie in het nabije bui tenland. 7 Amsberg, K. Denken over liefde en macht. Amsterdam, Van Gen nep, 1982. Gesprekken met Kate Millet, Nancy Friday, Lillin Rubin, Doris Lessing e.a. 8. Walker, M. Quilten in patchwork en applicatie. De Bilt, Cante- cleer, 1986.192 p. 9. Dierikx, M. Bevlogen jaren: Nederlandse burgerluchtvaart tussen de wereldoorlogen. Houten, Romen, 1986.207 p. 10. De Bray, L. Ouderwetse bloemen en planten: kweekadviezen, eigenschappen en plantencombinaties. Baam, Hollandia, 1986.230 P- Elk jaar hebben we de goede gewoonte om moeder op Moederdag tt verrassen met een leuk cadeau. De meeste moeders zijn de hele da^ verschrikkelijk druk in de weer. Allereerst zijn ze er voor hun gezin, maar steeds meer moeders ontplooien naast de verzorgende en huis houdelijke werkzaamheden andere activiteiten. Zij volgen een cursus, doen aan sport of hebben een baan die prima te combineren is met de zorg voor het gezin. Het geeft net even meer in houd aan hun leven en zorgt voor de door hen gewenste zelfstandig heid. De moderne vrouw houdt ervan zichzelf goed te verzorgen, dat doet ze immer haar gezinsleden ook. Daarom is Het kiezen van een ca deau voor moederdag niet meer zo'n moeilijke taak. Naast tal van leu ke „hebbedingetjes" voor de woning en het huishouden is er een ruime keus aan verzorgende producten en geuren. Het gebruik van parfum neemt frisse, heldere geuren goed pas- steeds meer toe en het blijft niet sen. Vrouwen met een donkere bij één enkele geur. Ook moe- huid en bruine ogen houden ders hebben graag keuzemoge- meest van geraffineerde, zwaar- lijkheden, zodat zij afhankelijk dere geuren die bij hun tempera van hun stemming en het tijdstip ment passen, van de dag hun geurtje kunnen Wie moeder met een „lekker bepalen. luchtje" wil verwennen, hoeft Bij de aankoop van een par- zich dus niet meer het hoofd te fum kan als vuistregel worden breken over de juiste aankoop, gehanteerd, dat bij mensen met Ze zijn er te kust en te keur, pas een lichte huid en blond haar, send bij ieders portemonnee. De nieuwste gouden sieraden zijn zuiveren uitgesproken geome trisch van vorm. Wie moeder iels bijzonders wil geven, kan eens stilstaan bij een gouden sieraad. Een mooie gouden broche of gesp bijvoorbeeld, zijn dit jaar erg actueel. De armbanden zijn fors van opzet en kunnen met andere samen gedragen worden om een heel apart effect te bereiken. Kettingen vallen tot op de buste en hebben dui delijke maar eenvoudige lijnen. Voor de liefste moeder een ca deau voor het leven. Na 5 jaar, nu al een begrip op tegelgebied.

Holtens Nieuwsblad | 1987 | | pagina 11