n- de Holtense doos De Rietvoorn huldigt kamp ïoenen Gebruikt blik uit Derde Wereld Voorjaarsreis van Club oud-strijders Verschil van mening woningtoewijzing Play-backers eten pannekoeken bij AC Poppentheater Snelle tijden bij Hoge-Lage Torenloop ffi HOLTENS NIEUWSBLAD iSftif - DOOR BURGEMEESTER EN WET HOUDERS VERLEENDE VERGUN NINGEN, ONTHEFFINGEN E.D. HINDERWET TER INZAGELEGGING BESCHIKKING COMMISSIE SOCIAAL-CULTUREEL WERK HUISVUILOPHAALDIENST DONDERDAG 16 APRIL 1987 De Holtense Club van Oud-strij ders en Verzet maakt op zaterdag 16 mei een voorjaarsreis naar de Erebegraafplaats Grebbeberg en het Oorlogsmuseum Overloon. Voor die reis kunnen zich nog le den aanmelden bij een van de be stuursleden. Op maandag 4 mei worden op het Canadese Kerkhof in Holten de gevallenen herdacht. Die bijeenkomst, waarbij Canade se gasten een krans leggen begint om 11.00 uur. Tijdens de ledenvergadering vorige week kregen de leden een concreet voorstel voorgelegd voor de voor jaarsreis. De busreis inclusief koffie onderweg en een koffietafel tussen de middag kost f 35,00 f 37,50 per persoon. Er hebben zich reeds zo veel leden aangemeld dat er waar schijnlijk twee bussen gaan. Het is nog tot woensdag 22 april mogelijk zich op te geven bij een van de bestuursleden (tel. 61510, 61600 of 62400). Het vertrek is bepaald op 09.00 uur vanaf Hotel Vosmanen de thuiskomst is gepland tussen 18.30 uur en 18.45 uur De geplande voorstelling van dia's over Indonesië kon wegens ziekte van de heer Kevelam niet door gaan. In het Deventer Speelgoed- en Blikmuseum is op dit moment eën tentoonstelling ingericht van speelgoed en gebruiksvoorwerpen uit de Derde Werelfl die van weg gegooide drink- en cónservénblik*- jes zijn gemaakt. De verzameling is bij elkaar gebracht door de Deense cultureel-antropoloog Nils •Finn Munch-Petersen. "Munch-Petersen heeft gedurende zijn jarenlange verblijven in onder meer India en op de Maladiven en tijdens zijn reizen over de hele we-' reld als adviseur van de Unesco, de in Deventer getoonde collectie op gebouwd. Daaruit blijkt duidelijk dat in de meeste tropische landen de traditie van de handwerkkunst nog voortleeft. De voorwerpen, zo wel het speelgoed als de gebruiks voorwerpen, zijn gemaakt met veel gevoel voor humor en een indruk wekkend vakmanschap. De tentoonstelling"is tot en met 9 juni te bezichtigen in het Speel goed- En Blikmuseum aan de Brink 47. Openingstijden: dinsdag tot en met zaterdag van 10.00 uur tot 17.00 uur, zondag van 14.00 uur 'tot 17.00 uur. Maandags en op feest dagen gesloten. De gemeente Holten en woning bouwvereniging Onze Woning in Deventer verschillen van mening oyer het systeem van woningtoe wijzing in Holten. Orize Wooing wil daar, mede met het oog op de doelgroepbepaling voor toekom stige bouw, een grotere vinger in de pap hebben. Het Holtens colle ge van B en W acht de thans func tionerende woning-adviescom missie echter mans genoeg om haar eigen zaakjes te regelen. Bin nenkort hebben gemeente en wo ningbouwvereniging een gesprek over dit verschil van inzicht. De gemeente Holten wil haar eigen volkshuisvestingsbeleid blijven vaststellen. Dat verschilt vooral met het toewijzingsbeleid van Onze Woning waar het gaat om de koppeling tussen huur en inkomen. In het systeem dat Onze Woning ook in Deventer hanteert wordt daar veel meer belang aan gehecht, dan aan de datum van inschrijving en sociale, medische en economi sche indicaties die in Holten een grote rol spelen. Het verschil van mening hierover dateert al vanaf het moment dat Onze Woning het hele Holtense gemeentelijk wo- ningbezit heeft overgenomen. Afgelopen zaterdagmiddag was het dan zover. Op uitnodiging van het AC-restaurant gingen 24 Hol tense kinderen in auto's op weg naar het restaurant aan de A-l om daar een flinke pannékoekenmaal- tijd naar binnen te werken. Dat was de beloning voor hun play back activiteiten tijdens de afgelopen carnaval. Samen met Prins Carna val Henny Rustebiel werd er een leuke middag van gemaakt waar bij iedereen met een volle maag weer huiswaarts keerde. Biggenkopers Een beroep, detjoienao uutes- törven is, is det van. biggenko- per. Het overgrote deel van dise handelaars kwaamp uut Hol ten, o.a. de Wegstapels, de Paol- mans, de Banninks en de Prin sen. Völle wat ööldere Heinoërs zölt zich disse namen nog wel herinneren. Deur de opkomst van de G.O.S. Gelders-Overijs selse Slachterijen) en deurdet maalfabrikanten zelf op kon- trakt. varkens leuten mesten gunk de particuliere handel jneer en meer achteruut. Big- gènmarken verdwenen as snee veur de zunne. Disse biggenko- pers bezöchn zo umstreeks 1930 diverse marken: op maondag Riessen en Heino, op dinsdag Ommen, op woensdag Raólter op donderdag Meppel en op ■vriedag as laaste Zwolle. Veur !t vervoer van de biggen wödden kleedwagens gebruukt, det waren boerenwagens over dekt met 'n linnen kappe, mangs 'n hele riege achter me- kare an! De biggenkopers had den bepaolde vaste punten waor as 'de boeren de verkochte biggen mossen leveren: 'in Raol- te bv. bie Poppe en in Heino bie Van Olst (noe de Hubo) en Van Riessen (noe Chinees restau rant). In Heino wodden goeie biggen efokt, zeden ze over 't al gemeen. Zie wödden meesttieds op de mark in Meppel weer van de haand edaon. Veurdet de biggen nao de mark gungen, wodden ze eerst ewassen, det was wark veur de vrouwluu! Um half twaalm 's aomps wödden der dan in Hol ten al vertrokken veurzo'n reize nao Meppel. Deur,de slechte wè* gen - modderig of mul - was het mangs neudig um veer peerde veur de wagen te spannen. De eerste stop was vake in Ra- olte, daornao in Heino en dan gunk de reize wieder nao „De Mol", de bekende harbarg in iflietem. Een uuthangbord det der noe nog hank, gif an, det de wégen mangs heel slecht waren: ,Al wroetende komt men er door". Wie maagt, dacht ik, aan nemen, det dit opschrift daor op slöt. De reize wödden voortezet nao Van Diek an de Meppelder- weg bie Zwolle. Daor kwamen deur de regel varse peerden veur de wagen. Via Staphorst- Röuvenne kwamen ze dan ten slotte in Meppel an. Hier wödden de biggen uut öönze umgeving verkocht. Op de weerumweg - waorbie dezelf de pleisterplasten anedaon wödden - nammen de koopluu wat grotere varkentivs lopers met weerumme nao Heino en umstrekeri, um die daor te ver handelen. A'j noe dèènkt det disse-luu een slavenleven hadden, dan he'j 't mis, de stemming zat der deurgaons goed in. Deurdet ze aait op pad waren en volle mèènsen spraken konden ze ok heel wat vertellen. Vake gung 't derumme, wie het eerste ankwaamp bie een bepaolde boer, van wie ze wus- sen det e „handel" had, want biggenkopers waren nogal èèm- gunstig. Het gebeuren wel is, det die boer met 'n bepaolde biggen- koper op de delle in onderhan deling was, en dat ze 't niet iens konden wödden över de pries. As disse koopman dan weg was, kwaamp der een ander, die zich verdekt opesteld had achtereen heuibarg. Hee zèè dan teen de, boer: „Veur det geld maa'j ze mie doen". Prinsen-Jannao was een koopvrouw uut Holten. Op de Heinose mark zat ze op 't veur- kissie van de kleedwagen en zie deud veur haar mannelijke col lega's niet onder... 's Winters nammen ze in de wagen een kru- ke met um der de voeten an te warmen. Onderweg leuten ze zo'n kruke lööglopen; zie gun gen dan iri de barm van de weg staon en heulen 't ding veurm zich. De mèènsen die langs kwa men zeden dan tegen menare: „Mu'j es heuren, daor giet et bier weer!" In diejaoren waren varkens koppen een gewild artikel. Die wödden bie de ien of andere slachterieje „kocht en der wöd den heufkeuze van emaakt. Ien van die biggenkopers had een knecht, want zie hadden meest in onze rubriek Uit de Holtense Doos deze keer een verhaal in 't 'plat' van Jan Kevelham uit Hei no. Op de bijbehorende foto staan vader en opa Paalman (Jeurlinksweg), gefotorafeerd in Rijssen op weg naar de markt. tieds ok nog een boerderiegie. En die knecht had noe niet be- paold het buskruut uutevun- den. Op 'n keer kwamen ze weerumme van de mark met 'n varkenskop. Zie hadden em zo in de kleedwagen ezet, det e nog net zichtbaar was. Derk, de ööl- de knecht, wödden der bie eroe- pen en hee mos de grote motte, zo hadden z'em ezegd, bie de oren pakken. De aanderen zol- len em dan ifan achteren wel wat andrukken. De knecht trok zo hard as e kon en veul met var kenskop en al steil achterover. Toen mos iederiene natuurlijk groewelijk lachen. In de tied rond 1900 gung alles nog te voete, zie leupen van boer tot boer, later reden ze op de flet se en mangs op 'n stoomfïetse. Um en der bie 1930 kwaamp de vrachtauto in gebruuk um de rolle van de kleedwagens över de nemmen. De bekende pleis terplaatsen op de reize nao Meppel wödden niet of nauwe lijks meer anedaon. De eerste vrachtauto's had den nog gien roetenwissers. As 't reen mos der iederreis estopt wödden um de roeten schone te vègen. Mar veur de biggenko pers was zo'n vrachtwagen een geweldige verbettering. Zie wa ren vrogger thuus van de mar ken en dan konden ze 's mid dags al weer de boer op um van niejs biggen te kopen of der was mer tied veur het warken op 't boerenbedriefie. De biggenko pers waren över 't algemeen goed bie de tied, zie waren let terlijk en figuurlijk van alle marken thuus. Iri de paasvakantie komt er een poppentheatergroep naar Holten toe. Het geheel wordt georgani seerd door de Stichting voor Soci aal en Cultureel werk voor Holten. De voorstelling die wordt gegeven is voor kinderen in de leeftijd van ongeveer 6 tot 10 jaar. De kosten zijn f 2,50. De titel van de voorstelling is De reuzin. Het gaat over een baby die op een nacht begint te groeien tot een grote reuzin. Ze heeft heel veel vriendjes, maar de koning en de koningin hebben andere plan nen met haar. Want zo'n. groot mens kan er voor zorgen dat de ko ning nog meer landen krijgt. De reuzin wil naturlijk niet meedoen. Maar de koning vraagt hulp van de heks en zij zal iets te voorschijn to veren Poppentheatergroep ROSA uit Zwolle komt donderdag 23 april (in de paasvakantie) optreden in het gebouw van de Stichting voor Soci aal Cultureel werk aan de Tuin straat 2. De voorstelling begint om 14.00 uur. Op dinsdagavond 7 april werd door hengelsportvereniging 'De Riet voorn' haar jaarvergadering gehouden in cafe-restaurant De Poppe. Eens temeer bleek dat de leden toch liever vissen dan vergaderen, want de op komst bleek ook ditmaal niet bijster groot. Nadat het beleid van 1986 uit voerig aan de orde was geweest, ging men over tot het hoogtepunt van de avond, namelijk de uitreiking van de bekers aan de winnaars van de wedstrijden van vorig jaar. Algemeen kampioen werd G. Jansen uit Holten, 2. B. Groot Obbink, 3. G. Scholten uit Markelo, 4. A. Lichtenberg, 5. J.W. Plekkenpol. Laatstge noemde wist de grootste vis te vangen. De IJsselmeerwedstrijd werd gewonnen door A. Lichtenberg en hier werd de grootste vis gevangen door H. Achterkamp. Voor het Holtens Nieuws- blad poseerden de clubkampioenen gewillig met hun fraaie bekers. De jeugdprijzen van 1986 zullen worden uitgereikt op de filmmiddag ir cafe Vosman op zaterdag 6 juni. 1. VERLEENDE BOUWVERGUNNINGEN: - aan de heer H. Bolink voor de bouw van een werktuigenber- ging/paardestal bij het perceel Raatakkerweg 1; - aan de heer C. van Limburg voor het vernieuwen van een schuur bij het perceel Beusebergerweg 34; - aan maatschap Meijerman voor het vergroten van een wagenberging bij het perceel Boerendanssteeg 2; - aan de heer A. Schooien voor de verbouw van de woning Vianenweg 137; - aan de heer H. J. Voogt voor de bouw van een garage bij de woning Vianenweg 94; 2. aan de heer G. J. Bekkernens vergunning verleend voor het kappen van 7 eiken; 3. diverse vergunningen verleend voor het ontsteken van een paasvuur; 4. aan Tukker Truckers toestemming/ontheffing verleend voor een truckfestival op 26 september 1987; Voor het inwinnen van informatie over de zaak zelf dan wel over eventuele mogelijkheden tot het indienen van een bezwaar- of beroepschrift kan men zich wenden tot de afdeling Algemene Zaken ter Gemeentesecretarie. Burgemeester en wethouders van Holten hebben, onder voor waarden, welke ertoe dienen om gevaar, schade of hinder voor deomgevingtevoorkomen,op31 maart 1987vergunning inge volge de Hinderwet verleend aan: de heer G. H. Bosman, Beumersteeg 10 te Holten tot het uitbreiden en wijzigen van een kraam- en zeugenstal bij het rundvee- en varkensbedrijf aan het adres Beumersteeg 10. De beschikking en alle terzake zijnde stukken liggen gedurende één maand na de datum van terinzagelegging (vanaf 21 april 1987) op de gemeentesecretarie, alsmede in de sporthal 't Mos- sink (kantoor beheerder) aan de Keizersweg, ter inzage gedu rende de hierboven genoemde termijn. Beroep tegen deze beschikking kan worden ingediend door: a. de aanvrager; b. de betrokken adviseurs: c. degenen, die tegen de aanvraag om vergunning tijdig bezwa ren hebben ingediend; d. enige andere belanghebbende, die aantoont, dat hij redelij kerwijs niet in staat is geweest eerder bezwaren in te brengen. Het beroepschrift moet worden gericht tot Hare Majesteit de Koningin en worden ingediend binnen één maand na de dagte kening van de kennisgeving van terinzagelegging, derhalve vóór 21 mei 1987, bij de Raad van State, Postbus 20019, 2500 EA 's-Gravenhage. Zij die beroep instellen kunnen overeenkomstig artikel 60a van de Wet op de Raad van State een verzoek doen om schorsing van de beschikking dan wel tot het treffen van een voorlopige voorziening. Dit verzoek moet binnen bovengenoemde termijn worden gericht aan dé voorzitter van de Afdeling voor de ge schillen van bestuur van de Raad van State, Postbus 20019, 2500 EA 's-Gravenhage. De beschikking wordt niet van kracht voordat op dat verzoek is beslist. De eerstvolgende openbare vergadering van de Commissie So ciaal-Cultureel werk wordt gehouden op donderdag 16 april a.s. om 19.45 uur in de commissiekamer van het gemeentehuis (ingang Kerkstraat). Op de agenda staan voorstellen met be trekking tot een subsidie-aanvraag van de Stichting SoCuWe, de definitieve afrekening emancipatiesubsidie voor de CPB en de Scholengemeenschap Midden-IJssel en de definitieve afre kening van de subsidie 1986 voor het Holtens Mannenkoor, de Stichting Paardrijden Gehandicapten, peuterspeelzaal 't Knöt- terheukske, speeltuinver. de Kol, de Waardenborchgroep en een herziene begroting van de Waardenborchgroep. In verband met de komende feestdagen zal de regeling van het ophalen van het huisvuil als volgt worden gewijzigd: Het huisvuil van de vrijdagroute op 17 april (Goede Vrijdag) wordt opgehaald op donderdag 16 april, terwijl het huisvuil van de maandagroute op 20 april (2e paasdag) wordt opgehaald op dinsdag 21 april. Het huisvuil in het buitengebied zal i.v.m. de opening van het nieuwe gemeentehuis op dinsdagmorgen 28 april worden op gehaald. Het huisvuil van de donderdagroute op 30 april (Koninginne dag) zal op woensdag 29 april worden opgehaald. De container aan de Waagweg (gemeentewerf) is gesloten op vrijdag 17 april (Goede Vrijdag), maandag 20 april (2e paasdag), dinsdagmiddag 28 april en op donderdag 30 april (Koninginnedag). Tijdens de Hoge-Lage Torenloop van de Plechelmus-kerk in Olden- zaal naar de toren in de vijver van het TH-complex in Enschede wer den er door de Holtense atleten snelle tijden gelopen. In deze 15 kilometerloop werd Egbert Ve neklaas derde in 48.33 min. Ondanks een lang niet ideale voor bereiding liep Dirk Hoekman 53.40 min. en ook Gerard Markvoort (55.15) en Henk Aalpol (58.00) wa ren goed op dreef. Een openbaring was het lopen van Hans ten Dam die zich voor het eerst aan zo'n lange afstand waagde en op 1 uur 1.19 min. uitkwam. Wim Brinks (1.02.00) en Ap Koetsier (1.04.15) voldeden aan de verwachtingen. Hendri Markvoort die last van kramp had was al lang blij de finish te halen in 1.06.30 en Jan Krooshof sloot de rij in 1.10.00. Zaterdag 19 april staat de laatste wedstrijd voor de PJGO-crosscom- petitie op het programma op de Friezenberg tussen Markelo en Rijssen. Voor enkele Holtenaren zit een hoge klassering er nog in. Op Paasmaandag kan worden deelge nomen aan de halve marathon van Geesteren en aan de trimlopen over 2,5 en 10 kilometer aldaar. Bevrijdingsloop Zoals bekend wordt in Holten op 6 mei de Bevrijdingsloop gehouden. Om 18.45 uur begint de Scholieren- loop voor leerlingen tot en met groep 5 van de basisscholen. Zij lopen 1425 meter evenals de leerlin gen uit groep 6 tot en met 8 die om 19.00 uur aan de start verschijnen. Om 19.15 uur is de beurt aan de wedstrijdloopsters bij de dames (6 kilometer) en de prestatielopers voor 3 of 6 kilometer. Het grote sluitstuk, de wedstrijdloop voor he ren over 10 kilometer wordt vanaf 20.00 uur samen met de prestatie loop over 10 kilometer afgewerkt. Inlichtingen bij Marinus Baltus (tel. 61159).

Holtens Nieuwsblad | 1987 | | pagina 5