Oudste inwoonster Holten nu 104 jaar Stichting heeft programma voor Koninginnedag nu rond Hoitens Nieuwsblad Hulp aan Polen ook nu nog noodzakelijk WEEK m DEZE mm Komst Canadezen geeft extra fleur aan feestelijkheden Bingo-middag Bejaarden sociëteit Jeugddienst U ontvangt een fraaie Parker-Jotter ballpoint alsuonseen nieuwe abonnee opgeeft. BON CNV helpt bij aangifte belastingen Lokatie herijking Nieuwe medewerkster voor HN Kinderkleding en schoeisel gevraagd Zondagsschool Hottens Nieuwsblad IAbonnementsprijs f 36,30 Losse nummers f 0,85 Gedrukte oplage 3075 Donderdag 12 maart 1987 - 38e jaargang - nr. 10 Dijkerhoek "Een kleine kern, die leefbaar moet blijven", dat is de bood schap die vanuit een feestend Dijkerhoek richting Holten werd overgebracht tijdens de zeer druk bezochte receptie van de buurtvereniging School- kring Dijkerhoek. In het Hol- tens Nieuwsblad een verslag van de geslaagde jubileumvie ring. Hulpactie Wie herinnert zich niet de foto's van een paar jaar geleden van de lange colonne vrachtauto's op weg naar hongerend Polen. Het is wat stil geworden rond Polen, waardoor het lijkt alsof alle problemen zijn opgelost. Niets is minder waar. Nog steeds zitten mensen daar te springen om de meest normale gebruiksgoederen. De familie Mondeel in de Verzetstraat heeft zich het lot aangetrokken van een familie. Sport Wordt er nog wel eens gevoet bald in Holten? De stilte sinds half december is opmerkelijk. Als we de reacties zo peilen, dan profiteren andere sporten van deze windstilte. Bij de handbalinstuif van sv Holten werden dit jaar aanmerkelijk meer aspirant handballertjes geteld, terwijl de wielervereni ging in de leeftijdklasse van de junioren een aantal nieuwe le den kon noteren. Ook de stij ging van het aantal jonge aan tal atleten is opmerkelijk. Sterkste onder de sterken. Dat mag gerust worden gezegd van me vrouw Hendrina Tempelman, die afgelopen maandag de respectabe le leeftijd van maar liefst 104 jaar bereikte. Zij is daarmee de oudste inwoonster van Holten. Omringd door haar familieleden zat te genie ten van de feestelijkheden. Geluk wensen waren er ook van burge meester W.L.F.C. Van Rappard en zijn echtgenote, die de jarige een prachtige plantenbak kwamen aanbieden. Opoe Tempelman, zoals men haar placht te noemen, is een geboren en getogen Holtense. In juli 1908 trouwde zij en bezat samen met haar man het agrarisch bedrijf aan de Schreursweg, waar zij nu ook nog steeds woonachtig is temidden van een deel van haar kinderen en kleinkinderen. Het echtpaar Tem pelman werd door de jaren heen in totaal verrijkt met drie kinderen (een zoon en twee dochters) en heeft inmiddels vijf kleinkinderen en twaalf achterkleinkinderen. De hoogbejaarde mevrouw Tempel man verloor haar man reeds in 1951. „Even zag het er begin vorig jaar somber uit voor opoe, die overigens een goede gezondheid geniet", al dus kleindochter mevrouw D. Tem pelman. „Door een ongelukkige val brak ze op 8 april zowel haar heup als haar pols en kende gedurende korte tijd ook niemand meer". Haar schijnbaar onuitputtelijke wils kracht was er de oorzaak van, dat alles gelukkig weer op z'n pootjes terecht kwam. Slechts vijf dagen ziekenhuis, toen mocht ze alweer naar huis. Nu loopt ze zelfs weer op eigen kracht, zij het met hulp van een looprek. Na de operatie bleek echter, dat het voorval toch wel wat sporen had nagelaten. Het beetje lezen ging- plotseling niet meer, evenals het schaarse handwerken. Ondanks het feit dat ze niet meer uitgaat, blijft opoe Tempelman een opti mistisch en tevreden mens. Kijkt bij tijd en wijle nog wat televisie en is vervolgens uitstekend op de hoogte van het wel en wee in huize Tempelman. Informeert naar het doen en laten van iedereen en de stand van zaken op de boerderij. En menigeen zal jaloers zijn op haar, wanneer hij leest dat mevrouw Tempelman dagelijks om tien uur opstaat en haar ontbijt op bed krijgt! 's Middags rust ze dan weer een paar uur en gaat meestal zo tegen tienen naar bed. En op het wassen en aankleden na, heeft opoe nergens hulp bij nodig. Een krasse dame voor haar leeftijd! Wij voegen nogmaals onze hartelij ke gelukwensen toe en wensen haar nog een goede en lange gezondheid. Op velerlei verzoek houdt de Hol tense Bejaardensociëteit op dins dag 17 maart een bingo-middag. Deze nieuwe activiteit begint om 14.30 uur in De Kandelaar. Zondag 15 maart wordt er in de NH kerk weer een gezinsdienst gehou den. In deze dienst wordt het Ge- zinsavondmaal gevierd. Zowel kin deren als ouders zijn welkom. De kinderen moeten zich om 09.45 uur verzamelen bij de Dorpsschool. Ui teraard kunnen ouders en kinderen ook samen naar de kerk gaan. In de Kandelaar zal zondagmiddag 8 maart om 15.00 uur een jeugd dienst worden gehouden waarin ds. D. Poelman uit Damwoude zal spreken over het onderwerp Zon dag: feestdag of baaidag?. Muzikale medewerking wordt ver leend door een zanggroep van de Gereformeerde Jeugd o.l.v. Eline Paalman. De viering van Koninginnedag 1987 belooft in Holten een bijzonder feest te worden. Niet alleen vanwege de dubbele viering van Koninginnedag en het vijftig jarig huwelijksfeest van Prinses Juliana en Prins Bernhardt maar ook vanwege de opening van het nieuwe gemeentehuis eerder die week, maar vooral door de komst van een veertigtal Canadezen uit Hunts ville, Ontario. Twintig van hen vor men de band The Pipes and Drums of Huntsville die een aantal hoogtepun ten in de periode van 27 april tot en met 5 mei muzikaal luister zullen bij zetten. Holten dankt dit Canadese bezoek aan de voortreffelijke wijze waarop in 1985, bij de herdenking van 35 en 40 jaar bevrijding de Canadese oud strijders zijn ontvangen door de be volking. Zelfs pagina lange verha len werden in Canada gewijd aan de onthaal die de Canadezen in Holten toen ten deel viel. Veel van de overzeese gasten hebben ook nog steeds een regelmatig contact met de gastgezinnen in Holten. Via de kranten- en tijdschriftenartike len en het enthousiasme van de oud-strijders rijpte bij de Pipes and Drums of Huntsville de gedachte een bezoek te brengen aan Holten als dank voor de genoten gastvrij heid. Veel leden van de band zijn namelijk oud-strijders. Zij treden regelmatig op bij veteranenbijeen komsten. Aanvankelijk wilde men in juli komen, omdat een aantal bandle den nog op school of college zit, maar toen men hoorde dat eind april, begin mei het hoogtepunt in de feestelijkheden wordt in Holten, werd contact gezocht met de diver se schoolleidingen die op hun beurt de bandleden vrij gaven om een week naar Holten te komen. De goede roep van Holten is Canada is Als lezer van het Hottens Nieuwsblad wordt u goed geïnformeerd. Als abonnee bent u daarvan verzekerd. Geef dat ook eens aan een ander door! Gebruik deze bon voor het opgeven van een nieuwe abonnee. Inzenden aan: Hoitens Nieuwsblad Antwoordnummer 97 7500 VB Enschede Geeft op als abonnee voor het Hottens Nieuwsblad Hij/zij betaalt het abonnementsgeld per jaar ad f 36.30 zelfs zo groot, dat de provincie On tario met een subsidie bijdraagt in de reiskosten van de Canadese band, en de veteranen. Daarnaast komen nog een aantal Canadese oud-strijders op eigen gelegenheid naar Holten, dit keer vergezeld van vrouw en of kinderen. Hoewel van te voren nadrukkelijk is verteld, dat Holten niet elk jaar zo feestelijk is versierd als in 1980 en 1985, zijn de verwachtingen van de Canade zen hoog gespannen. Vooral omdat de gastvrijheid zo'n geweldige in druk op hen had gemaakt. De organisatie van de feestelijkhe den rond Koninginnedag en de komst van de Canadese oud-strij ders is in handen van de Stichting Viering Nationale Feestdagen ter wijl het daaruit gevormde comité, evenals in 1985 weer zorg draagt voor de huisvesting van de Canade zen en voor de gasten een program ma heeft samengesteld, compleet met een aantal uitstapjes. Deze week gaan de brieven de deur uit naar de gastgezinnen die vorige keer hun huizen gastvrij open heb ben gesteld. Een aantal heeft al weer spontaan gereageerd. Weekprogramma De Canadese gasten worden op 27 april op Schiphol verwacht. Bijna elke dag geven zij een concert. Zo zullen zij optreden tijdens de open avonden die gehouden worden op maandag 27, dinsdag 28 en woens dagavond 29 april ter gelegenheid van de opening van het nieuwe ge meentehuis op 28 april. Verder zul len zij een concert geven op een Koninginnedag op een podium dat zal worden opgericht in de Smids belt. 's Avonds zijn zij de gasten van de Stichting Viering Nationale Feestdagen op het Oranjebal. Op 4 mei zullen zij samen met de school kinderen de gevallenen herdenken op de Canadese begraafplaats op de Holterberg en 's avonds zal de band muzikaal medewerken aan de herdenking in de Ned. Herv. kerk en de Stille Tocht naar het monu ment aan de Molenbelterweg. In het weekend zijn een aantal uit stapjes gepland en op 5 mei ver trekken zij weer via Schiphol naar Canada. Oranjefestijn Onder het motto: Oranjefestijn rond Smidsplein legt de Viering Nationale Feestdagen met een dichterlijke vrijheid een verbin ding tussen de opening van het nieuwe gemeentehuis en de Oran jefeesten. 's Morgens begint het programma met de aubade, waar na voor de leerlingen van onder en bovenbouw op Smidsbelt, Kerk straat en Tuinstraat een spellencir- cuit wordt uitgezet. Voor de oude ren uit Holten is er in die tijd gele genheid het nieuwe gemeentehuis te bezichtigen, terwijl de Canadese band een optreden zal verzorgen. Om elf uur wordt dan de minizes- kamp voor de leerlingen van de bovenbouw gehouden om de Oran jebokaal. Waar dat plaats zal vin- Een opname uit ons archief van de aubade op Koninginnedag 1985. In het ver volg vindt de aubade plaats op de Smids belt. De vraag is nu: waar staat de burgemees ter. Op het bor des of op het balkon. den, is nog niet bekend. Vanaf één uur tot omstreeks drie uur is er dan op de Smidsbelt een rommelmarkt waar de jeugd zijn waren mag slij ten en kunnen verenigingen zich zelf en hun activiteiten aanprijzen in een aantal stands. Op een podi um voor het gemeentehuis kunnen jonge musici hun talent tonen, ter wijl ook de Pipes and Drums zullen optreden. Vanaf drie uur worden dan de traditionele Volksspelen ge houden, waarvan de plaats van Uitgeversmaatschappij Van der Loeff BV in samenwerking met de stichting Hoitens Nieuwsblad" Stichtingsbestuur: W. H. Beyers, secretaris. Kollingserf 4 7451 XC Holten tel. 05483-6 30 22 Advertenties: Getfertsingel 41 Enschede tel. 053-842 842 Redactrice: Frederique Rentenaar tel. 05428-15 00 Redactioneel adres: Zwartepad 1 tel. 05483-6 38 03 Openingstijden redactie: vrijdagmorgen 9-12 uur Redactioneel medewerkers J. Wiggers tel.-6 13 56 mevr. W. Vogel 6 42 01 Advertentie-adviseur: W. Frederiks Pr. Hendrikstraat 18 Nijverdal tel. 05486-1 32 64 Advertenties en abonnementen kunt u in Holten opgeven bij: G. W. Knapen Larenseweg 3, tel. 6 12 24 tot dinsdag 12 uur in Bathmen H. Voogsgeerd Deventerweg 34. tel. 16 65 tot dinsdag 12 uur Ook in Holten helpt het Christelijk Nationaal Vakverbond dit jaar weer met het invullen van de belas tingformulieren. Op donderdag 26 maart wordt cr vanaf 19.00 uur een belasting-invulzitting gehouden voor leden. De minimale kosten daarvoor bedragen f 6,00. men kan een afspraak maken met J.L. Fa- renhorst, Nagelhoutstraat 23 (tel. 62682). Ook mensen die zich tijdens deze avond als lid laten inschrijven kunnen worden geholpen. In de gemeentelijke advertentie inzake de herijking van gewich ten is als lokatie vermeld Her vormd kerkelijk centrum Sion te Rijssen,. Hiervoor moet wor den gelezen Brandweerkazerne, gedeelte EHBO, Molenstalweg 17 te Rijssen. handeling ook nog niet bekend is. Het nieuwe gemeentehuis is op Ko ninginnedag uitsluitend geopend voor bezichtiging van de expositie. Koninginnedag wordt dan beslo ten met het bekende Koninginnen- bal. Niet in het nieuwe gemeente huis, maar als vanouds in de aula van de Scholengemeenschap. Donateurs Het behoeft geen betoog, dat een zo uitgebreid programma en de komst van de Canadese gasten een flinke bres slaat in het budget van de Stichting Viering Nationale Feest dagen. Daarom zal in de loop van maart-april ook een huis-aan-huis donateursactie worden gehouden door middel van een accept-giro. De vaste donateurs kunnen daar mee hun bijdrage betalen terwijl het voor de twijfelaars een goede gelegenheid is het sympatieke werk van de Stichting te onder steunen. De mens vergeet zo snel. Een aan tal jaren geleden stond de hulp aan de bevolking van Polen centraal in de belangstelling. Grote inzame lingsacties werden gehouden en met regelmaat konden we lezen over transporten die onder moei lijke omstandigheden de hulpgoe deren in de grote centra in Polen afleverden. Vandaag de dag staan andere gebieden in het brandpunt van de belangstelling en lijkt Po len een beetje vergeten te zijn, „Het zal wel goed gaan", denkt men dan al gauw. De Stichting Steun Polen weet wel beter. Vier maal per jaar brengt Steun aan Polen in Nederland ingezamel de hulpgoederen naar Polen. Nog steeds heeft „de gewone man" in Polen een schreeuwend gebrek aan de meest elementaire zaken als le vensmiddelen en kleding. Wie Po len bezoekt, ziet soms goedgevulde winkels, die echter alleen toegan kelijk zijn voor buitenlanders en partijbonzen. In de winkels voor de gewone bevolking zijn de schappen vaak leeg en als er al aanbod is, kan men lange rijen zien staan die doen denken aan de distributie tijd in '40- '45 in ons land. De familie Mondeel uit de Verzet- straat 70 in Holten heeft zich via de Stichting Steun Polen het lot van een Pools gezin aangetrokken, een alleenstaande vrouw in Krakow met vier kinderen. Een meisje van 4 jaar en drie jongens van resp. ze ven, elf en dertien jaar. De eerste doos met hulpgoederen is inmid dels onderweg, maar omdat er vooral gebrek is aan kleding, schoeisel en speelgoed doet de fa milie Mondeel via het Hoitens Nieuwsblad een oproep aan de Hol tenaren om tijdens de grote schoonmaak even aan hen te den ken als kleding en schoeisel waar de eigen kinderen uit zijn gegroeid, uit de kast wordt gelegd. De jong ste van de kinderen Mondeel is in middels al weer zestien jaar, zodat men afhankelijk is van anderen. „Je kunt- het je niet voorstellen, maar de kinderen hebben vaak maar één stel kleding. Moet die in de was, dan kunnen ze gewoon een dag niet naaf buiten", vertelt me vrouw Mondeel. Als voorwaarde voor de gulle, gaven stelt zij dat de kleding schoon, heel en nog in rede lijke staat moet verkeren. Wie hulpgoederen beschikbaar heeft of nadere informatie wil heb ben, kan de familie Mondeel berei ken onder telefoonnummer 6 26 99. Wil Vogel-Fronenbroek Zo als u vorige week heeft kun nen lezen, stopt onze gewaardeerde Jan Wiggers per 1 april als mede werker van het Hoitens Nieuws blad. Zijn plaats wordt ingenomen door mevrouw Wil Vogel-Fronen- broek die sinds 1 januari in Holten woont. Voor mevrouw Vogel is het werken voor 'de krant' niet nieuw. Als cor respondente voor het Witte Week blad voor Nieuwkoop, Nieuwveen, Ter Aar, Zevenhoven en omliggen de plaatsen was zij in haar vorige woonplaats al actief als correspon dente. Mevrouw Vogel is per 1 maart begonnen met haar werk zaamheden voor het Hoitens Nieuwsblad. Binnen de redactie zullen de werk zaamheden engizins gewijzigd wor den. Zoveel mogelijk zal de copy worden verwerkt via de moderne computertechniek. Alle copy, dus ook alle gegevens voor agenda, jaaragenda, medische diensten en kerkdiensten, dient daarom ingele verd te worden bij de redactie van het Hoitens Nieuwsblad, Zwarte pad 1 achter Albert Heijn vóór dins dagmorgen half negen, met uitzon dering van evenementen die op maandagavond plaats vinden. Daarvoor geldt de sluitingstijd van dinsdagmiddag twaalf uur.

Holtens Nieuwsblad | 1987 | | pagina 1