't Kasfees van Gait-Wilm Fiets in De m er in spektakel Koerbelt Rijssen Spelmorgen weer uitstekend geslaagd Tuintips van Eddie HOLTENS NIEUWSBLAD Kerstviering door NBvP Langlauf loipes al uitgezet Kersttoernooi senioren Holten Dancing De Waag WOENSDAG 24 DECEMBER 1986 'n Eenzamen keerl pokkelden teeng de sneejach in. De musse deep oaver de oren etrokken, de dasse stief vuur 't gezichte, de kra- ge hóge op. Décimeters zakten zie- ne veute vot in de vasse snee en 't kostten um meujte 'n kedans van 't lopen te bewaren. Méér as 'n uur was-e al an 't matteln. 't Veel neet mét in 't duuster van Kasaomp en met dit huisterige weer de weg noar Hoolten te veenden. Gelukkig had- e 'n zaklöchte in de tesse want de moane kon 'm neet helpen as 't neu- dig was. Foj, wat zag-e d'r uut! Kats in'esneeuwd, dét was-e. En hij neet allinnig, 'ok zien auto. Wat was-e toch 'n ulk ewes. Wat har-e zichzelf lillijk in de boek ebetten duur in Nijverdal vuur 'n toeristenweg te kiezen. Was-e ma oaver Riessen egoane. Noe steun zien wagen oon- der an 'n Depen Hel. Hjj was 't er met van de weg egleden, 'n barm in. Teeng 'n beumken was-e blieven stoan. Met gen meuglijkheid was 't voertuug meer op de weg te krieng. Hij had nog wa 'n steutjen op hulpe ewach, ma wie gung d'r met dit hoondeweer noe oaver 'n barg? Gen maense toch? D'r zat niks aans op: pepieren d'r uut, zovölle meuge- lijk klere an, koffers en aandere pröttel liggen loaten! Hij mos éérs ma zeen det-e in Hoolten kwaamp, bie zien ooiden kammeroad Beemd-Jan. Joa, den Beemd-Jan toch. 'n He len tied had-e niks van 'm vemom- men. Tótdet-e um kottens an 'n kuierdroad kreeg: „Of Gait-Wilm d'r vuur veulden um met de Kas- daang noar Hoolten te kommen. Dieke en ikke zollen 't alderbas- send op pries stellen aj met oons de kunnigheid wilt anhalen". Dóar kwaamp 't op neer. Gait-Wilm was in gen tweentig joar meer in Hool ten ewés. Dree joar eléne was 'm de vrouwe of estörm en vuur de begraf- fenis waren Beemd-Jan en Dieke helemoal noar Groningen eréden. Dét had 'm merakel bes an'estoane en tóen ok hadden ze of esprokken det-e is mos kommen lozéem. Ma ie weet hoe det geet: Kump niks van terechte. Vurige wekke had-e 'n herhaalden uutneudiging dan ok voort an'enommen. Noa 't middag eten was-e vot'ereden, dan kon-e net gemak vuur 't tweedoonkem n Hoolten ankommen. Oonderweg vas 't slim goan sni'jen, 't verkeer De karkklok- ken maakten heur mooiste geluud... ■vodden op'ehollen en zó was 't ekommen det-e zo late zien auto an de kaanten had eschoam. Doar leupe noe. 't Was ma good det de leu 'm neet zaang. Zie zollen aafts wa daenken: „Wat vuur 'n fal- derabbes löp doar te kooldfies- tem". En dan die witte biejen: Zie vlóang um ma stöarig um de hoed, d'r kwaamp gen aende an! An ziene natte, koale veute was-e al ewénd, dié konnen um niks meer verschel len. En det-e zo allinnig op 'n barg leup: Wat kon um hier geburen? 'n Drietebuul was-e trouwens nooit ewés en zich verabbelzeren in de weg noar 't darp kon-e ók neet. 'n Woonderlijke röste kwaamp oaver um in zien gevechte teeng de ele menten. 'n Schreeuwende markolle kon 'm de stoepen neet op 't lief jaang. Karmejakken heulp 'm neet, hij mós vedan! Nee, Gait-Wilm had vuur zien ooider nog smeuje butte, hy veulden zich één met de netuur en leut ziene gedachen noar vrog- ger hén dwalen, det kortten de tied. 66 joar eléne was-e in Hoolten joonk ewodden. Vlak vuur 'n oorlog krege 'n mooi baantjen in Groningen op 't ketoor van 'n scheepswarf. In 'n oorlog was-e 'n pa joar oonder'e- dökken ewés biej 'n boer in 't noor den van Freeslaand. Dóar had-e Sjoukje leren kennen, zien latere vrouwe, woermét-e vinnig veertig joaretrouwd was ewés. Sjoukje was neet allinnig 'n bes maense ma ók 'n echte huushenne en zó was 't fei- lijk ekommen det-e alléne nog ma in Hoolten was ewés um ziene oolde leu te helpen verhuzen noar 'n be- joardenhuus in Roalte. Dóar bint ze trouwens beiden al wier 'n helen schof eléne kót achter meka uut de tied ekommen. Bie 'n scheepswarf maakten-e snel promozie: As pro- keraziehoolder was-e verlopen joar met pesióen egoane. Nee, hij had 't good ehad, ok al hadden Sjoukje en hij gen wichter ekreeng. Mangs hadden de leu wel teeng meka ezég dat Sjoukje de achterbokse an had, ma dóar har-e zich haenig an bie neer'eleg. Zo tovedan was ziene vrouwe dummelig ewodden en kwaamp hoe langer hoe meer op 'n biester. Zie begun vólle te nöalen en 't veel Gait-Wilm héél zoer det Sjoukje, toch zo'n niéts möllen- peerd van 'n vrouwe, zo rap verin- neweerden. Zie was noe dree joar terugge in 'n verpleeghuus estörm. En Beemd-Jan en Dieke waren bie de grove ewés. Dóarumme gung-e noe op Hoolten an. Ha! Hij scheut al oarig op met der gebagger, hij héchten dan wa wat, ma hij was aemwels ok 66 joar! 't Deud um good det-e nog himmoa neet an was, nee, de kuierlatten banjerden warktuuglijk vedan. 't Begrootten um wa det duur zien kukenachtigheid Beemd-Jan en Dieke zo lange op um mossen wa- chen, ma veerder was-e good te pas- se. Gait-Wilm dach an vrogger. An de tied det-e bie juffrouw Wolters in de klasse had ezetten, wat 'n fijne juffer was zie ewés! En met meister Blokker had-e ok zo bes ekönd. Wat kon den keerl mooi vioolspöllen! 't Kasfees van de zundagsschole! Wat hadden ze doar as wichter noar uut- 'ekekken. 'n Kaskraanse, 'n mooi beuksken en lekkere, hete sukela- melk. 't Kasfees in de karke: 'n Gro te sparre uut de bos, zo mooi op'e- tuugd, échte keersen d'r in, emmers water d'r nöast! 't Örgel spolden zo fantastisch, alles was zó vredig! Fij ne herinnerings, joa, joa, dét want. In Groningen was-e zo zeutjes an van de karke of eraakt, ók al duur zien verstormen vrouwe, den vrog ger „tevölle van 't goeje had ehad". „Joa, met Kasfees beent de leu am- moa zo vreendelijk", zo dach Gait- Wilm, „ma 'n pa daang later begint 'n hadden laemspraktijk van niejs. As 't effen zo uut keump doot ze meka zó wier bie 'n bok, maakt ze wier ruzie, wéét ze neet meer det ze ók nöasten nóa 't Kasfees hebt, zölt ze biekaans vergetten det 't Kinde- ke Jezus juus, ók vuur heur, 't lech in de weerld hef ebrach". Zükke prakkezoasies had Gait- Wilm toen-e al dich bie „Hoog Hol ten" was. Tjonge! Doar leup-e toch zó in 't puntdroad op de scheid. „Blaksem!" Effen bielöchten: 't Blood kluurden ziene leenker bok- sepiepe. Gelukkig har-e nog 'n schonen zaddook in 'n tuk. Foj, wat fidderden-e toch, hij kon d'r zowat gen knup in krieng. Hij veulden zich aamböstig. „Zok het otel in- goan? Nee, nóe bink d'r zowat, 'n trein köj al heuren! Nog efkes vóï- hollen! Jandorie, ik binne neet van suker! Hoe late zol 't weem? Duur- zetten! Neet nösteren! Hè, wat veul ik mie poesterig, wat gleujt mie de plette! Ah! Dóar hej 't lech van Hoolten! Noe bink boam an 'n Hooiter-aenk. Wat hek doar vrog ger vólle wille had in die gaste: huk- ke van zes garven. Zeumtiene van die gaste vórmden samen 'n vim- me. Dak det nog we te! En hier, nöast mie, wat hek in mei vake an Wat har-e zich zelf lillijk in de boek ebetten duur in Nijver dal vuur 'n toe ristenweg te- kiezen. die ékentekke eschud, det de mei kevers d'r uut pleerden. Glaanzend broene öllieslagers en witbestoam mulders, diew in 'n Iöag sjempötje deuden en in de schole losleuten! Neet te lange treuzeln: vedan, ve dan! Wat heur ik doar vuur 'n ge luud in de vaerten? 't Lik wa klok gebeier. Zol Goorman ziene schure hier nog stoan? Wat luudt die klok ken toch mooi! O ja, 't is Kasaomp, zok nog op tied kommen? Hoe zol de karke d'r van binnen uutzeen? Hè, wat hek 'n heufzeerte, wat zit mie die lichen toch strak um de hoed! 'k Veule mie niks te bes in od der. Zok ok pierig van mie ofkie- ken? Heuld 't ma 's op met den sneejach. Zölt Beemd-Jan en Die ke mie nog oppassen?" Klabatsü Doar smakten Gait- Wilm dale, 't stuur van 'n fletse stoekten um in de mage. 't Was as- of um de ingewanden krange in 't lief zaten, de zoerbraand borrelden um in 'n moond. Langzaam kwam-e in de bene. Met de zaklöchte pre- beerden-e de scha óp te nemmen, zo zéék as-e was. Ma Gait-Wilm was toa en heeld de posetieven bie meka. De karkklokken luudden en luudden. De fletse mos hier al 'n he len tied hebben elaeng, zó dikke zat-e oonder de snee. 't Vuurrad was fenoal verbóang, vaste teeng 'n boom an'eknapt. Efkes wieteróp lag 'n maense, kats oonder 'esni'jd. Gait-Wilm vergat ziene koortsen, veulden gen pien meer, hosselden de witte dekken van 'n pechvogel of, zag det 't al 'n wat ooider vrouw- maense was, veulden 'n pols. Den was zwak, ma d'r zat nog laem in! Hij pakten de vrouwe vuurzichtig op. Gelukkig was 't 'n aenkeld maense en veel um 't buren nog mét. Kloarwakker was Gait-Wilm toen-e met zien biezeunderen vrach zóma 't spoor oaverstapten. Zo rap- e kón giespelden-e noar De Biester, 't café det-e zich nog van vrogger herinnerden. De karkklokken maakten heur móóiste geluud toen-e met zien leste krachen de dure losgooiden. Wat 'n lech! Wat 'n hette kwaamp 'm inteeng! 't Wod- den um zwat vuur de oong en oon- derwiel-e néérsmakten heurden-e de engelen Gods eer zingen, zag-e Jozef en Maria in det felle lech met heur Kleinen in alle vra bie maké en ze kekken um zó vreendelijk an, de klokken kleunken zó mooi! 's Aanderendaags wodden-e wakker in 'n vrömd berre. 't Was Kasfees. Beemd-Jan en Dieke za ten nöast um. Zie waren oongeros ewodden toen Gait-Wilm neet was kommen opdaang. Op 'tplietsiebu- ro hadden ze vemommen det 'n keerl, den ziele zochen, bie De Bies ter was. Vuurzichtig hebt ze um noar zien lozèeradres ebrach noa- det 'n dokter um had oonderzoch. Jansje karvel, de oongelukkige vrouwe, was slim te passé ekom men en was v'o'ort in 't Daemter ze- kenhuus op'enommen. Ma nóe was ze buten laemsgevoar, det was-e, vólle eschéld had 't aans neet. Bie 't heuren van de name Jansje Karvel knipperden Gait-Wilm met de oong. Had-e Jansje, zien vrogger buurmeisje, 't laem eréd? Wat kan 't toch raar lopen. Zie mos noe 'n joar of 61 weem. Dieke vertelden det ze heur oolders tót an 't aende toe nerig had verzórgd en det ze noe al 'n helen tied eenzoam in heur huuske oonder an 'n barg wonden, 'n Tweeden Kasdag gungen Gait- Wilm, Beemd-Jan en Dieke noar Daemter. Later is Gait-Wilm nog mennigmoal allinnig noar 't be- zookuur ewés. En wat wil 't geval? Zie verstoat meka merakel bés, die twei-je! Die slipperieje bie 'n Depen Hel kan nog wa 's oongedach ver volg krieng. Had Gait-Wilm dan tóch in Nijverdal 'n goejen ofslag ekeuzen? Jan Brouwer, OMMEN Door een aantal misverstanden, zijn de maandelijke tuintips van Eddie de vorige week enigzins de mist ingegaan. Gezien de grote be langstelling voor deze tips, willen we het artikel opnieuw plaatsen. We zitten nu in December. Ik heb de vorige maand dingen behandeld die nu, zolang het niet te hard vriest ook nog gedaan kunnen worden, zoals de tuin winterklaar maken en het planten van rozen en vruchtbo men. Verder is er in december niets belangrijks te doen in de tuin, daar om, zoals beloofd, wat tuintips voor tuinieren voor ouderen. Wat heel belangrijk is, is dat oudere mensen zelf moeten bepalen en hun keuze maken hetgeen zij willen en nog kunnen in de tuin. Zo zal de een nog graag gras ivillen maaien en de andere niet. We zullen voor beide gevallen er van uit moeten gaan dat er zo weinig mogelijk onder houd moet zijn. Zo is een gazon best op zijn plaats, maar met zo min mogelijk kanten en een langzaam groeiend gazonmensel. Zo beperkt men het grasmaaien. Wordt dat wat teveel, dan kan men denken aan een goed beloopbare verhar ding. Wat ook belangrijks is, is de beplanting. Er zijn planten genoeg die weinig tot geen onderhoud vra gen. Jasmijn en Sneeuwbal vragen weinig onderhoud, terwijl men bij de Sering kan volstaan met het verwijderen van de uitgebloeide bloemen. Voor de liefhebbers zijn er rozen; ik denk daarbij aan geuren de theehybriden. Bijvoorbeeld :Ena Harkness karmijnroodCa sanova (geel) en Superstar (oran je). Verder komen vaste planten in aanmerking. Ik denk hierbij aan stevig gesteelde planten, zodat u ze niet hoeft op te binden. Goed win terharde planten, zodat u ze niet hoeft af te dekken en wat groenblij- vende planten. Bergenia (schoen- lappersplant) en Dornicum (voor jaarszonnebloem) zijn redelijk win tergroen. Achillea (duizendblad) geeft ook mooie droogbloemen, phlox (vlambloem) en Delphinium (ridderspoor) zijn goed voor de snij. Voor ouderen valt ook te denken aan tuinieren in bloembakken en/of grote schalen op vensterban ken of verhogingen op het terras zodat men zich niet hoeft te bukken. Een andere mogelijkheid is tuinie ren met fruit. Er zijn tegenwoordig appel, peren en kruisbesrassen op laagstam; bukken is hier niet no dig. Een andere mogelijkheid, die gelij kertijd de vitamine C consumptie op peil kan houden, is het telen van groente in bakken en of schalen. Het is heel best mogelijk om sla, bloemkool (vol vitamine c) en boe renkool op balkon of terras te kwe ken. Slerstruikjes als Skimmia, Ilex en verschillende dwergconife ren doen het ook uitstekend. Zij vragen weinig onderhoud en zijn dus goed geschikt voorde bejaarde tuiniert ster). Eddie De nederlandse Bond van Platte landsvrouwen, afdeling Holten hield vorige week maandag haar kerstavond. De contactpersonen zorgden voor de versiering en de koffie. Het programma van de avond werd verzorgd door Ans Schut. Nadat zij het kerstevangelie had voorgelezen, droeg zij enkele gedichten voor, afgewisseld met zang. Ans Schut besloot met een overdenking uit een Jappenkamp. De presidente, mevrouw Legdeur wenste iedereen heel fijne feestda gen toe en herinnerde aan de nieuwjaarsreceptie op 7 januari. RIJSSEN - In de kerstvakantie is er in het zwembad De Koerbelt weer van alles te beleven. Naast de gewone attrakties en de spelmate rialen, die er voorhanden zijn, wordt er op dinsdag 30 december ook een Fiets 'm er in spektakel op touw gezet. Wie mee wil doen moet proberen fietsend over een vijftien centimeter brede plank over het bad te komen. De plank zal in de lengte over het bad worden gelegd. Men hoeft zich niet van te voren op te geven. Een entreekaartje en een zwemdiploma zijn alleen vereist. Ook zorgt het personeel van De Koerbelt zelf voor fietsen. Het fiets'm er in spektakel wordt op de één na laatste dag van het jaar van 's morgens half elf tot twaalf uur gehouden. Maar ook op de overige vrije da gen rond kerst en oud- en nieuwjaar kan er door de jeugd naar hartelust worden gezwommen in de twee overdekte zwembaden van de Koerbelt. Alleen 's morgens, van half tien tot half elf is het bad gere serveerd voor het dames-, peuter- en bejaardenzwemmen. Zij die dat willen kunnen op dat uur rustig sa men met leeftijdgenoten zwem men. Het water van het rekreatie- bad is altijd verwarmd tot dertig graden celsius. „Lekker "borrelen" in het borrelbad kan dan ook en ook de jet strea mers of massagestralen zijn dan in werking." vertelt badmeester Har- ryy Thijsen. "Voor volwassenen, die liever 's avonds willen relexen, zijn er speciale uren. Op donderdag- en vrijdagavond is het bad van negen tot tien uur sfeervol verlicht en men kan er dan net zoveel borrelen en masseren als men maar wil. Er is maar één vereiste, namelijk men moet ouder zijn dan 21 jaar." Ook aan gezinnen is gedacht. In de kerstvakantie, uitgezonderd 25 en 26 december en 1 januari 1987, kun nen zwemliefhebbers van 's mid dags een uur tot kwart voor drie en Thijsen in De Koerbelt van drie uur tot kwart voor vijf in R het zwembad terecht. Ook 's D 6] 831*0611 avonds is er een uur voor de hele Op donderdag 8 januari begint familie. Van zeven uur tot kwart weer het vaste uur voor het bejaar- voor negen liggen dan ook allerlei denzwemmen. spelmaterialen in het water. Van half tien tot half elf is er dan een zwemuur voor 65-plussers. Ook zijn er speciale zwemuren voor aan staande moeders en peuters. Ver der wordt er naast zwemles aan kinderen ook onderricht aan vol wassenen gegeven. Volgens bad meester Thijsen is de belangstel ling voor het zwemmen in het zwembad de Koerbelt de laatste maanden erg toegenomen. "Afgelo pen zomer zijn er om het zwemmen nog attraktieve te maken enkele veranderingen in het rekreatieve bad aangebracht. Al eerder werd de wildwaterbaan sterker gemaakt. Uit de buitenkant van het borrel- bad komen nu ook waterstralen, waardoor het effekt van het borrel- bad ook buiten de whirlpool merk baar is. Vooral de massagestralen in het middenstuk van het rekrea- tievebad, dat konstant dertig gra den celsius is, worden veel ge bruikt. Vooral door mensen met spierklachten." Voor verdere informatie of vragen over de veranderde openingsuren en de attrakties kan men bellen naar het zwembad De Koerbelt (05480) -12588. Onder ideale omstandigheden voor de tijd van het jaar is afgelo pen zaterdag de zoveelste spelmor- gen voor de pupillen van de SV Hol ten en Blauw Wit '66 gehouden. In en om het Clubhuis had de JC van Blauw Wit in samenwerking met Ben IJspeerd een circuit uitgezet dat de bijna 70 pupillen konden af werken. Ook in de kleedkamers wa ren nog enkele onderdelen ge plaatst. In totaal moesten 14 onder delen worden afgewerkt. Sommige onderdelen hadden duidelijk be trekking op de voetbalsport, ande re hadden geen enkele binding. Om ruim half een nam voorzitter G. Welink het woord en dankte Ben IJspeerd voor zijn inzet voor alle aktiviteiten die hij door de jaren heen voor de jeugd van beide vere nigingen op touw heeft gezet. Een compliment was dan ook meer dan op zijn plaats en voorzitter Welink De hoeveelheid sneeuw die zondag en maandag gevallen is, was vol doende vor de horecamensen om de langlaufski's weer uit de schuur te halen. voor zover de sneeuwcondities het toelaten kan men niet alleen bij het Lósse Hoes de ski's onderbinden, maar ook bij camping de Holter- berg. Vandaar uit is een langlau- froute over de Holterberg uitgezet die de grote drukte vermijdt. Op tweede Kerstdag wordt weer het traditionale Kerstzaalvoetbal- toemooi voor senioren van s.v. Hol ten georganiseerd. De wedstrijden vinden plaats in sporthal 't Mos- sink en de aanvangstijd is 08.45 uur precies. De aftrap wordt gedaan door de bekende Holtenaar en erelid van de s.v. de heer D.J. Wansink.. Volgens de senioren-commissie hebben zich 120 senioren aange meld. De deelnemers zijn verdeeld over drie poules van elk vier teams. De finales worden om 13.00 uur af gewerkt. Na de prijsuitreiking om plm 14.00 uur, bestaat er de moge lijkheid om nog een tijdje gezellig na te praten. Verzoek tot de deelnemers: rood en wit shirt meebrengen. Uiteraard zijn supporters van harte welkom. onderstreepte dit door het aanbie den van een bijzondere pen met in scriptie en bloemen. Daarna nam M. Scholman de microfoon over en ging over tot het uitreiken van de prijsjes. Uitslagen: 6-jarigen: 1. M. Noorlander 60 pnt., 2. H. Ros 47 pnt., 3. R. Koetsier 34 pnt. 7-en 8-jarigen: l.C.H. Poon 70pnt., 2. G. J. Bril 69 pnt., 3. R. Schoema- ker 66 pnt. 9- en 10-jarigen: l.L. Hovenkamp 76 pnt, 2. V. Rustebiel 75 pnt. 11- en 12-jarigen: Voor deze leef tijdscategorie had tweewielercen- trum Jan Stam twee wielercross- shirts beschikbaar gesteld en die werden gewonnen door E. Jager en G. J. Ulfman allebei 82 pnt. Bar dancing de Waag is tijdens de feestdagen geopend. De sfeervol in gerichte dicotheek is eerste Kerst dag 's avonds geopend vanaf 20.00 uur met d.j. Tox. Tweede kerstdag is de Waag geopend vanaf 21.00 uur met d.j. Dries. Op oudejaarsavond is er een gala avond voor genodig den met champagne en een koud buffet en gezellige muziek. De aan vang is 20.00 uur. Op nieuwjaarsdag kan men gratis een nieuwjaarsborrel drinken en dansen op de nieuwste hits van 1987. Tevens is men iedere vrijdag van 21.00-03.00 uur geopend en ie dere zaterdag van 20.00-01.00 uur.

Holtens Nieuwsblad | 1986 | | pagina 15