'Vroeger was er veel meer wild, maar werd er ook meer gestroopt' Vrouwen bellen vaker voor anoniem gesprek Familie Tukkers sinds 1873 jachtopziener in Holten Motorfilmavond WMO draait op voor alle kosten in waterwingebied CPB HOLTENS NIEUWSBLAD Jachtopzieners Meester Sterringa Meer wild Mestbemiddelaar Romkema voor OLM en CBTR Kerstfeest Dijkerhoek Kerstfeest zondagsschool Sfeervolle kerstviering WOENSDAG 24 DECEMBER 1986 Bernard Tuk kers: ,tfet kerst in ieder geval wild in de pan" Het valt niet moeilijk te ra den wat er met Kerst bij Bernard Tukkers en zijn zuster Dieka Oolbekkink- Tukkers op tafel komt. Wild. Sinds het geslacht Tukkers in het Holtens be volkingsregister is opgeno men is het beroep jachtop ziener van vader op zoon overgegaan. En hoewel Bernard Tukkers als vrijge zel geen opvolger heeft, blijft die traditie in ere in de figuur van neef Bennie Oolbekkink. Met bijgaande oude jachtfoto op tafel haalde het Holtens Nieuws blad herinneringen op aan de tijden dat de 'hoge heren' het nog voor het zeggen op de Holtense jachtgronden. Over het precieze jaartal van het jachttafereel worden we het voorlo pig niet eens, maar het moet tussen 1900 en 1906 zijn geweest dat de Almelose fotograaf D.J. Boom naar de Holterberg werd ontboden om- de Twentsche Jachtclub met ge volg op de gevoelige plaat vast te leggen. Daar op de Hondekamp, een paar honderd meter voor de tegenwoordige Canadese Begraaf plaats, had het gezelschap zich aan het eind van de jacht verzaméld. Uiteraard, de hoge heren zelf links van het midden met de geweren. Het puikje van de Twentse textiel baronnen met klinkende namen als Jan Jacob ter Horst, verschillende Palthes, Ledeboer, Blijdestein en de Janninks uit Goor (met name Niek Jannink was een vermaard schutter). En om helemaal zeker te zijn van een flink aantal hazen en konijnen werd ook de destijds le gendarische schutter Kaamp Graats erbij gehaald. Hij staat cen traal op de foto met een woeste baard. Uiteraard was de jacht afhankelijk van de medewerking van verschil lende Holtenaren. In de eerste plaats natuurlijk de jachtopzieners Bernard Tukkers sr. en 'Ome' Jan Bolink, die in het jaar 1900 samen werden aangesteld als jachtopzie ners van de Twentsche Jachtclub. Daarvoor had grootvader Tukkers als zodanig gefungeerd in het Hol tense buitengebied dat door de Jachtclub in zijn geheel werd ge pacht. De oude Tukkers was in 1873 vanuit het Denekampse Singraven naar Holten verhuisd om dienst te nemen bij de Rijkspolitie, maar nam na een halfjaar alweer ontslag om zijn oude beroep van jachtop ziener weer op te nemen. Zijn op volgers Tukkers en Bolink staan op de foto rechts van het midden met een haas in de hand en een jacht hoorn om de hals. Onmisbaar waren ook de drijvers rechts rond de wildwagen en aan de linkerzijde. 'Wat hebben de heren weer mooie geweren' was hun wel komstgroet wanneer de j agers aan kwamen. Onder de drijvers de vroe- Borreltje gere gemeentebode Mekenkamp, de grootvader van campingbeheer der Veeneklaas, Herman Tukkers, overgenomen door moeder Tuk kers. Het in grote kruiken warmge- houden vocht werd in ouderwets witte kommen geserveerd. de oude Spier, Striepjan Aanstoot, Piepen Dieks Maneschijn, Gerrit Spier en Wiel'n Teunis Deijk. Zijn vrouw (zevende van links) verzorg de de koffie, een taak die later werd Voor hun jachten kozen de heren van de Twentsche Jachtclub steeds een ander gebied. Keus ge noeg omdat ze naar de Holterberg konden, maar ook naar de Zuur- berg, de Borkeld of het Holter- broek. En aangezien ook jagen dor stig maakt werd na afloop elk jaar een andere Holtense lokaliteit be zocht waar onder het genot van een borreltje de verrichtingen nog eens werden besproken. Ook werd er eens per jaar een groot diner aange richt. Aan die onbezorgde tijden kwam een eind toen in de jaren dertig de crisis een woordje ging meespreken. In 1935 werd de Twentsche Jachtclub opgeheven en kregen Tukkers sr. en Bolink hun ontslag. Moeilijke tijden dus, maar door grond van de boeren te pachten en de jacht daarop weer aan andere belangstellenden te verpachten konden zij hun baantje aanhouden. Het zal niemand verwonderen dat Bernard Tukkers (67) van jongsa- faan is opgegroeid met de jacht. Op zesjarige leeftijd werd hij door zijn vader al meegenomen. Tenminste wanneer er geen school was, want daarin was de oude Tukkers heel streng weet Bernard zich nog te herinneren. „We zaten toen nog in de klas bij meester Sterringa in het oude schoolgebouw aan de Dorpsstraat. Van daar kon je het schieten op de berg horen. Meester Sterrringa jaagde zelf ook én zag dat ik hele maal niet met mijn gedachten bij de les was. 'Ga er maar gauw naar toe, want zo leer je toch niks' zei hij dan. Nou dat hoefde ik geen twee keer te horen. Alleen was mijn va der dan weer kwaad als ik er aan kwam. Die vond-dat ik op school hoorde te zitten". Bernard Tukkers ging inderdaad naar school en belandde uiteinde- lijk bij de belastingdienst. Maar niet nadat hij na de oorlog samen met zijn vader als jachtopziener had gewerkt. Een mooie tijd. "Er was toen veel meer wild als nu. Ik kan me nog wel herinneren dat we met zo'n 300 a 400 konijnen terug kwamen van de jacht. Op de Hondekamp schoten we in het laat ste uur van de jacht 200 konijnen. Maar er waren ook veel meer stro pers. Ze kwamen overal vandaan. Uit Deventer, Almelo, ja zelfs uit Hilversum. Mooi werk om die te pakken en te bekeuren. Maar wel steeds 's nachts eruit hè. Nu is er veel minder wild. Vroeger werd er veel te veel afgeschoten. En de mexamotose natuurlijk. Die kwam in 1958 in Holten en heeft voor een ware slachting gezorgd. Ook de ver anderingen in de landbouw spelen mee. Van het kleinschalige akker bouwbedrijf met knollen, suiker bieten, rogge en haver naar de uit gestrekte maïsvelden. Nee, zo'n ko nijnenbestand als destijds krijgen we nooit meer in Holten. Het is alweer beter dan vroeger hoor. Dankzij een goede opbouw en het jaarlijks gericht afschieten kun je een heleboel eraan doen". Bernard Tukkers is er lange tijd uitgeweest door zijn jarenlange verblijf in Rotterdam en Winters wijk bij de belastingdienst. Toen hij daarvoor werd afgekeurd raakte hij ook zijn rechten als jachtopzie ner kwijt. „Anders was ik er nog graag een paar jaar mee doorge gaan" vertelt hij. „Maar ik jaag nog wel hoor. Dus met Kerst hebben we in ieder geval wat in de pan". De ontwikkelingen rond het mest overschot, de Romkema mestafzet en de mestopslag zijn onderwerp van een voorlichtingsbijeenkomst die op dinsdag 6 januari wordt georganiseerd door de OLM, Be drijfsvereniging en CBTB afde ling Holten in zaal Vosman. De dit jaar benoemde mestbemid delaar de heer Romkema, project leider van de stichting Project af- zetbureau mestoverschot Overijs sel zal spreken over het mestover schot en de mestafzet in Overijssel. De heer Groot Roessink, medewer ker van het consulentschap rudn- veehouderij te Hengelo, zal spre ken over de mogelijkheden van de mestopslag. De voorlichtingsbij eenkomst begint om 13.30 uur. Evenals voorgaande jaren wordt het Kerstfeest van de zondags school Dijkerhoek gehouden op Eerste Kerstdag in Bethanie, aan vang 19.00 uur. Jong en oud, ook kinderen die niet, nog niet of niet meer op zondagsschool zitten zijn van harte welkom. Het kerstfeest van de zondags school wordt gevierd op Eerste Kerstdag om 15.00 uur in de Ned. Herv. kerk. Alle ouders, vrienden en belangstellenden zijn van harte welkom. De kinderen verzamelen zich om 14.45 uur bij de Dorps school. De eerste zondagsschooldienst daarna is op zondag 11 januari. "Door de toename van het aantal hulpvragen aan SOS-telefonische Hulpdiensten de Kindertelefoon in het jaar 1985, en de stucturele on derbezetting kunnen de beroeps krachten slechts de zaak draaiende houden door de noodzakelijke werkzaamheden te verrichten als vrijwilliger. Dat is gezien vanuit het standpunt van de werkgever een slechte zaak en maakt de SOS- THD Deventer te kwetsbaar als or ganisatie", zo staat te lezen in het jaarverslag 1985 van de SOS-Tele- fonische Hulpdienst Deventer dat een dezer weken is verschenen. Het tweede knelpunt, dat om aan dacht vraagt is, dat de begroting vaak overschreden wordt. Tot nu toe is de gemeente Deventer de voornaamste subsidieverstrekker. Wil de telefonische hulpdienst goed kunnen functioneren zal dan ook actie moeten worden ondernomen andere gemeenten wier bewoners regelamatig een beroep doen op de telefonische huldienst, te bewegen jaarlijks in de kosten met een vast bedrag bij te dragen. De SOS-THD en de Kinder- en Jeugd telefoon is werkzaam in de regio rond Deventer, onder andere voor bewoners in Holten en wil !lllllllll!IIIIIIIIU!lllllllllllllinHHI!!lll!ll!!llllllllll!lllill!!llllllll!l!lllllllllllllllllll!l!lllllllllllllllllllllllll! Vrijdagavond 16 januari wordt in zaal Vosman weer de jaarlijkse mo torfilmavond gèhoudén. Het is dan al weer voor de vijftïendé keer dat het Motorfilmtèam St'. Anthonis naar Holten komt. In het seizoen ?86 heeft het Motor filmtèam St. Anthönïs weer vele trips gemaakd en circuits bezocht om diverse motorsportwedstrijden op filmband vast te leggen. Uit de vijftien films heeft MAC Hol terberg een afwissélend program ma gekozen met als hoofdmoot de in Holten zeer populaire zijspan- cross. Zo ziet men die avond de Grand Prix zijspancross in Reek en in het Belgische Be.te.kom (w.aar een grote Holtense kolonie naar toe was getrokken om. August en Henk aan te moedigen) en waar een iriter- vieuw met het Holtense duo en dè wereldkampioenen Hansi Bach- told en Frits Fuss op band is vast gelegd. Verder zijn filmbeelden te zien van de GP125 cc te Mill, de GP 500 cc te Markelo en natuurlijk de TT 500cc. De zaal zal in motorsfeer worden gebracht door enkele mo torzaken. De aanvang is 20.00 uur precies en de zaal is geopend vanaf 19.00 uur. De toegangsprijs is f. 5,- voor volwassenen en f. 2,50 voor kinderen. /illlllllllllllltlllllllllllllllllllllllllinillllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllilllllllimillllllllllllllllllllllllllli mensen, die daar behoefte aan heb ben een luisterend oor bieden. In totaal zijn er 60 telefonisten - het merendeel vrijwilligers - die bij toerbeurt de telefoon bemannen. Voor de helft zijn zij woonachtig in Deventer, de anderen komen uit de regio, waaronder Holten. De THD is 24 uur per dag bereikbaar. In 1985 werd in totaal 8093 keer het telefoonnummer van de SOS-THD gedraaid; er werd 5625 keer een gesprek gevoerd tegenover 5556 ge sprekken in 1984. Daaruit blijkt dat steeds meer mensen (vooral vrou wen) behoefte hebben aan een - anoniem - gesprek. Problemen rond ziekten, familie/gezinsproble men, maar vooral eenzaamheid wa ren de voornaamste reden voor een telefoongesprek. Opmerkelijk is, dat het aantal sexbellers is afgeno men. Lage drempel Binnen-de SOS-THD Deventer is de Kinder- en Jeugtelefoon min of meer zelfstandig werkzaam met ei gen vrijwillige medewerkers. Doel van de KJT is: jonge mensen in de leeftijd van 8 tot 18 jaar, die in eigen omgeving hun verhaal niet kwijt kunnen, bij de KJT een luisterend oor te bieden. De KJT gaat daarbij uit van gelijkwaardigheid van de gesprekspartner, zelfstandigheid en anonimiteit, kortom hulpverle ning met een lage drempel. In 1985 voerde de KJT 520 serieuze gesprekken, terwijl er uit de regis tratie van de SOS-THD Deventer valt op te maken dat er nog 331 jon gen mensen buiten de telefoontij den van de KJT opbelden. De grootste groep bellers had vragen rondom sexüaliteit (130). In een'door leden sfeervol versierde zaal van De kandelaar kin de presi dente mevrouw M. Bulsik-Bakker veel leden verwelkomen. De avond werd geopend met het gezamenlijk zingen van.Nu zijt wel lekome. In de vorm van een gedicht werd het kerstspel: Also hef heeft God de wereld, opnieuw onder de aandacht gebracht. De vraag wat kunnen wij persoon lijk of als CPB daadwerkelijk met de inhoud van dit vorig jaar ge speelde spel doen, kon schriftelijke beantwoord worden. De gospel groep The Voice uit Nijverdal bracht mooie liederen ten gehore. Na de koffiepauze werd de Kerstli- 'turgie met als thema: Een nieuw begin van leven met medewerking van enke'e léden verteld. De avond werd besloten met het lied „Ga nu heen in vrede, ga en maak het waar". Öp kosten van de Waterleiding maatschappij Overijsel zullen 21 ondergrondse olietanks in het wa terwingebied Espelosebroek on schadelijk worden gemaakt. Dit deelde ing. T. Smit, hoofd van de afdeling onderzoek van de WMO mee tijdens de voorlichtingsbij eenkomst die vorige week dinsdag werd gehouden in Het Bonte Paard. De bijeenkomst was belegd door OLM, CBTB en de Bedrijfs vereniging Holten. In het waterwingebied Espelo- broek werd dit jaar onder de 123 be woners van het gebied een enquête gehouden. Doel daarvan was onge wenste situaties op te sporen die een gevaar kunnen opleveren voor de waterwinning. Naar aanleiding van de enquête ontvingen de standsorganisaties tal van tele foontjes van verontruste boeren, die problemen verwachtten voor hun bedrijfsuitoefening. Uit het verhaal van ing. Smit kon echter worden opgemaakt, dat het alle maal nog wel meevalt, en waar er maatregelen genomen moeten wor den^ de WMO voor alle kosten op draait.. Zo zullen dertien van de 25 boven grondse tanks in het gebied op kos ten van de WMO in speciale beton nen bakken worden geplaatst, om doordringen tot het grondwater te voorkomen. Tijdens het onderzoek in het waterwingebied werden ook hoeveelheden afgewerkte olie aan getroffen, die door de WMO opge haald zullen worden. Met de ge meente Holten zal overleg worden gevoerd in Dijkerhoek een depot voor afgewerkte olie te vestigen. Aan de mestopsalg in het water wingebied zullen extra eisen ge steld worden. RFolieputten zijn in die zone niet toegestaan en zullen vervangen moeten worden door mi lieuvriendelijker oplossingen. Ook hier betaalt de WMO de meerprijs. Riolering Het voorstel van het raadslid Ep van Schooten om groepjes wonin gen in het buitengebied aan te slui ten op de riolering, werd positief ontvangen bij de WMO. De Water leidingmaatschappij staat er niet onwelwillend tegenover financieel bij de dragen aan een dergelijke aansluiting, mits de gemeente Hol ten dit in de planning opneemt. Waterinlaat Ir. P.J.J. Willems van het Water schap Salland kon de boeren in Espelosebroek de verheugende me dedeling doen dat zij pas in 1988 gaan meebetalen aan de waterin laat, ondanks dat deze in de droge zomer van 1986 al volop in gebruik was. De waterinlaat is aangelegd door het Waterschap Salland, de WMO en de standsorganisaties in vergband met het waterwinproject Espelosebroek. Afgezien van enke le kidnerziektes, functioneerde de waterinlaat deze zomer uitstekend. Aanvankelijk was het wel de be doeling dat de boeren in 1987 al voor de aterintaal zouden gaan be talen, maar de huidige omslagrege ling bleek enkele schoonheidsfou- ten te bevatten die in het komende jaar zullen worden weggewerkt.

Holtens Nieuwsblad | 1986 | | pagina 13