Circuskoning Toni Boltini is nog lang niet versleten TONI BOLTIN1 (66) BEGON NIEUW CIRCUS OM „MEER OM HANDEN TE HEBBEN" HOLTENS NIEUWSBLAD Open gaskraan verstoorde bijna Boltini's huwelijksnacht De winter was zo streng dat we er met de kar niet doorkwamen „We waren geen paupers" DONDERDAG 4 DECEMBER 1986 9 volking van Arnhem hulp te bie den. Hoe eindigde WO II? „Dramatisch", vindt Toni Boltini, „want ik werd gearresteerd, kwam in Vught terecht en het duurde lang voordat ik weer vrij kwam. De ge vangenneming berustte op een ver gissing". De oorlogsjaren hebben deson danks voor Toni Boltini veel onge rief nagelaten. De smet was gelegd, een stigma dat niet zo eenvoudig vergeten zal worden. Op 18 januari 1946 huwde Toni Boltini Dicky Veldhuizen. De huwelijksnacht was dramatisch. Een gaspit bleef aan en op een haar na had het kers verse echtpaar het niet na kunnen vertellen. Tenauwernood kon erger voorkomen worden. Boltini moest wat gaan doen, want een lege beurs was zo'n beetje het enige wat hij bezitte. Door han del in (oorlogs)auto's werd zijn por tefeuille weer gevuld. Toni begon te denken aan herleving van Variété Boltini. Als eerste werd het kunst- wielrijden als act gedaan. Samen met enkele losse artiesten startte Toni. In 1948 ging het crescendo met Boltini. Er werd een viermastertent aangeschaft. Gaandeweg rees Bol tini's droombeeld uit de „oorlog- sas" te voorschijn. Door geld, dat hij met de autohandel verdiende, werd hét circus overeind gezet. Ho geschoolrijden, wilde dieren «be ren) en andere acts werden toege voegd. Maar, het is in Toni Boltini's leven welhaast altijd een circus toestand geweest. Hij kreeg geen vergunning (zijn ouders lieten be voegde instantiès weten, dat hij handelde zonder hun goedkeuring) om een middelgroot circus (Plotz- Atlhoff) in Hamburg over te nemen, werd her en der gedwarsboomd om tot het ideaalbeeld „directeur van een groot circus" te verwezenlijken. De rest van zijn levensverhaal is be kend. Toni Boltini realiseerde zijn circus, bereikte de top. Opnieuw ZOALS hiervoor gesteld, Bol tini's leven kende pieken en dalen. Ook door allerlei oorzaken duikelde „Circus Boltini" na ja renlange successen terug in de anonimiteit. Financiële per>..elen maakten een voortbestaan onmo gelijk. Er restte Boltini een eigen pretpark en verder niets meer. In aanhef werd aangegeven dat de Phoenix toch uit de as herrezen is. Maar of het ooit weer die naarp en faam zal krijgen als in de vijftiger en zestiger jaren is de vraag. Want de Godfather van het Nederlandse circus is niet meer zo jong. De j aren gaan tellen. Doch hij stelt: „Het was kinderspel alles op te zetten. Ik zie nergens tegen op.. Ik heb een energie, dat hou je niet voor moge lijk. Dat zeggen ze allemaal. Meer energie dan veertig jonge kerels bij elkaar...". Een circus opbouwen is in deze tijd vooral een zaak van ma nagement. „Ik ben dan ook de ma nager op de achtergrond. Alleen het zakelijk aspect heeft mijn aan dacht. In de piste ziet men mij niet meer". Toekomst? „Onvoorspelbaar", reageert Toni Boltini, daarmee het ongewisse van zijn nieuwe en wellicht laatste paradepaardje aangevend. Hij heeft geen tijd meer, vragende ar tiesten hebben zijn aandacht. Toni Boltini is op jacht, om in ieder geval te bewerkstelligen dat hij in het cir- cusharnas kan sterven De eerste reacties van het publiek op „Un des plus grand cirque Itinerant d'Euro- pe" zijn positief. Althans dat meent good-old Toni Boltini. Een volle bak in Hattem Als tweejarige ging Toni met zijn ouders de kermissen af. Hij weet zich nog de enorme stormramp te herinneren, die ondermeer Borculo verwoestte. Toni Boltini stond toen met de woonwagen in Hengelo. Die storm heeft altijd een onuitwisbare indruk achtergelaten. De familie Boltini had in die tijd een soort ker- misvarieté. Hoe ging dat in z'n werk? „Voor de voorstelling begon werd op het publiek ingewerkt. M'n va der sloeg op de grote trom, mijn ou dere broer Willy speelde xylofoon en trad op als conferencier en John ny was clown. Ik bespeelde de trompet. Ons gezin bestond verder uit m'n jongste broer Jan en de zus jes Mimi, Trudy en Jo. Ik kan me de winter van 1929 nog heel goed her inneren. M'n vader verdiende toen de kost door tweedehands artike len, zoals schotels en dekschalen, Zijn vader? „Daar heb ik weinig respect voor gehad. Ik kan wel zeggen, dat hij het gezin tiranniseerde. Door zijn populariteit als krachtpatser stond voor hem de fles altijd klaar. De al cohol werd voor hem het grote struikelblok. Vandaar dat ik zelden sterke drank gebruik, terwijl ik eveneens niet rook". WIE nu met Toni Boltini praat, merkt al snel, dat hij - en het zij hem vergeven - nog steeds leeft als in de glorietijd van zijn circusbe staan, de vijftiger en zestiger jaren, toen hij naar zijn zeggen „het groot ste circus van Europa" onder zijn hoede had. Een circus dat zijn naam droeg. Toni Boltini is geboren in Eindhoven, in het deel dat toen nog Woensel heette, 't Was iets bijzonders in zijn familie, dat hij in een echt huis werd geboren. Zijn vader werd in 1892 geboren in een kleedkamer van het ge bouw voor Kunsten en Wetenschappen in Den Haag. Zijn grootvader trad daar op als goochelaar en zijn grootmoeder was er om voor de kostuums té zorgen. Zo'n geboorteplek paste ook beter in „de familie-traditie", dan het levenslicht zien in een stenen huis. Maar Toni Boltini had in deze kwestie weinig keus. Die grootvader van Toni was de eerste die de achternaam Bolten veran derde in Boltini en zo is het gebleven. Doch, officieel heet Toni Akkerman, want zijn opa en oma „verzuimden" zich in te laten schrijven bij de burger lijke stand, zodat de vrouw van zijn opa, het Friese meisje Akkerman, als naamgever voor de nadien geborenen optrad. Vandaar dat op officiële papieren nog steeds de naam Akkerman voorkomt. broer Willy na - allemaal difterie. Mijn oudste zus, Sientje, heeft de ziektp niet overleefd. Wellicht had een goed medisch onderzoek het le ven van mijn zus kunnen redden". Door het oorlogsgeweld waren de kermissen voorlopig van de baan. Toni Boltini heeft in die stille perio de werk gehad bij een ijzerbedrijf en een kolenboer. Aangetrokken door hét grote geld gaf hij zich op als veiligheidsbeambte bij een Duitse instantie. Misleiding kleef de aan dat goed betaalde baantje, want Boltini belandde in Berlijn met een konvooi gevorderde Ne derlandse auto's. De latere cicusdi- recteur nam in Berlijn de benen, want hij was niet bereid in Duitse dienst te treden. Hij keerde behou den terug in Nederland. De oorlogs jaren hadden tot slot tot gevolg, dat Toni Boltini met anderen min of meer een artistieke verzetsgroep tegen de Duitsers werd. Het gefor meerde gelegenheidscircus werd uiteindelijk ontmanteld om de in de nadagen van 1944 benarde be- NIJMEGEN - Hij speelt onrustig met z'n handen, springt danks de armoe waarin we verkeer- van de hak op de tak, laat zich bij voortduring afleiden den'een feest- door allerhande zaken die op het circusterrein in Nijme- ipr et was ook de tijd waarin gen plaatsvinden. Kortom, Toni Boltini (66) is uiterst ner- JOl we ais kinderen met gooche- veus als we met hem praten over het nieuwe circus waar- ,en en het geven van poppenkast- mee hij sedert begin dit jaar stad en land afreist. Zelfs een voorstellingen een centje bijver- toernee door Frankrijk heeft Boltini inmiddels achter de «jteTwaarop^dere rug. De circuskoning Boltini is nog niet geveld. Hij heeft kinderen in bed lagen. Het is een z'n circusbloed weer de vrije loop gelaten en van her en wonder dat ons gezin door alle der artiesten bij elkaar getrommeld om andermaal met stojmen een eenheid bleef. Mijn „Circus Boltini", of zoals nu boven de ingang van het cir cus staat „Un des plus grand cirque Itinerant d'Europe" aan de bak te komen. over z'n niet rooskleurige jeugd, waarin ook rampspoed niet aan de deur van de Boltini's voorbijging. vader is pas in zijn nadeel veran derd toen we opgroeiende kinde ren waren", verhaalt Toni Boltini Vooralsnog kleine olifanten die Alberto Althof links met truivoorvoert. Bepaald slechte omstandighe den („van een reizend leven kun je zelf maken wat je wilt") kende het 'gezin Boltini. „Maar", stelt Toni, „we waren geen paupers. Er was re gelmaat en de familieband was sterk. Vooral door toedoen van onze Twentse familie, van moeders kant, ben ik op het pad van het cir cus gekomen". Fietsje „Bij rijwielhandelaar Jonker te Enschede had ik een eenwielig fietsje gezien, waarmee ik in ge- hij terug aan de Enschedese paas- dachten al bezig was een eigen kermissen, waar „altijd goed ver nummer te presenteren en op te diendwerd". voeren. Oom Dirk, de man van tan te Marietje, de jongste zuster van b e oorlogsjaren hebben een mijn moeder heeft het voor mij ge- fl J sterke indruk op Toni Bolti- kocht. Ik heb toen een eigen kunst- ni achtergelaten, zij het dat „de wielrijdersact gedaan. Dat was het schuld" daarvan grotendeels bij begin van mijn loopbaan in het cir- zijn Vader lag. „Hij had één afgod: cus. Die ervaring komt me nog Hitier", verzucht Boltini, „we wer- steeds goed van pas bij het engage- den gedwongen naar Hitiers bral- renvari artiesten", vertelt Toni Bol- lende toespraken op de radio te tini lachend. luisteren. Dat had tot gevolg, dat i we aan het eind van de dertiger ja- Ondanks de moeilijke jaren in rcn door de andere kermisexploi- het wereldje van kermissen, vindt tanten met de nek werden aange- Toni Boltini die tijd „een goede keken, leerschool". Met weemoed denkt Ik heb het begin van de oorlog door een toeval meegemaakt in Rotter dam. Samen met een ander kermis- bedrijf was ik op weg naar Dor drecht. Toen brak de oorlog uit en het bombardement van Rotterdam zie ik nog gebeuren. We stonden met ons gezin in Lochem, waar ik nadien ben teruggekeerd. Mijn va der vond de capitulatie, van Neder land prachtig. 'Het groot-germaan- se rijk zou voorspoed en geluk bren gen'. was zijn mening! Dat werd la ter wel een fiasco". Waarom begint iemand op een leeftijd waarop anderen het wat kalmer aan gaan doen nog weer met zo'n uitdaging? „Vroeger heb ik altijd gezegd: „Als ik 50 ben dan stop ik", maar ik ben pas gestopt toen ik 61 was. Daar heb ik altijd spijt van gehad. Hoewel ik samen met mijn dochters Antoinette en Josette en hun mannen een pret park in Naarden heb, was dat voor mij niet voldoende. Ik ben te enerver end, te onrustig om 'slechts' gedurende vier maanden per jaar (de periode waarin het pretpark geopend is) bezig te zijn. Ik moest meer om handen hebben. Vandaar het nieuwe circus", aldus Toni Boltini, die - zo blijkt uit zijn woorden - kennelijk in het circusharnas wil sterven. „Toen ik een jaar of veertien was, is mijn tweejarig zusje Joke aan lon gontsteking gestorven. We stonden toen met onze twee wagens in En schede. En enkele jax-en later kre gen we in Heerenveen - op mijn Toni's vader heeft zijn leven noch aan de kunst, noch aan de weten schap besteed. Hij was een kracht patser, die kermissen afreisde om met zijn gespierde lichaam het brood te verdienen. Toni's moeder was een Enschedese, geen dochter van een artiestenfamilie, wel ie mand waar Toni Boltini erg veel respect voor heeft. wat bij te werken en te verkopen bij de boeren. De winter was zo streng, dat we er met de kar niet doorkwa men. Er werd van de zijschotten van de tent een kolossale slee ge bouwd en dat was voor ons, on-

Holtens Nieuwsblad | 1986 | | pagina 9