Veel plannen maar weinig daadkracht in begroting ÏMsa Vrouwen spraken over „geweld' Ingezonden Gemeenteraad houdt kruit droog tot 15 december Raad wil stoppen met strooien op op Toeristenweg m Gouden bondsspeld voor FNV-Ieden Bezuinigingsronde weegt zwaar bij de commissie SoCuWe HOLTENS NIEUWSBLAD 'Bel 0011' Eerste plaats Erwin Rietberg OBERMAN ZOON Tweetal architecten Dorpshuis Bergruiternieuws j DONDERDAG 27 NOVEMBER 1986 5 Toen uiteindelijk maandagavond om kwart over elfde lich ten in het gemeentehuis uitgingen, na een zitting van meer dan zeven uur van de voltallige gemeenteraad en de be leidsambtenaren in de commissoriale raadsvergadering, kon geconcludeerd worden, dat de eerste gemeentebegro ting van het nieuwe college niet veel nieuws bevat. Veel oude koek in een nieuw blikje werd geserveerd. Ook kon ge concludeerd worden dat van een werkelijk inhoudelijke be spreking van de begroting op onderdelen nauwelijk sprake was. De raadsleden hielden het kruit droog, zodat verwacht kan worden dat in de komende begrotingsvergadering, op dinsdag 15 december, de nodige harde noten gekraakt zul len worden, met name door de oppositiepartijen WD en Gemeentebelang. Burgemeester Van Rappard kon aan het eind van de avond een lange rij van agendapunten opsom men die doorgeschoven werden naar de begrotingsvergadering, zo als het rioleringplan, de uitbrei dingplannen, CAI, openbaarheid van bestuur, tarieven en belastin gen, afvalstoffenheffing, emancipa tie, ontwikkelingswerk, financiën, verkeersproblematiek, maar voor al de herinrichting van de Smids belt en de renovatie van het oude gemeentehuis, waarover raad en Bij de behandeling van gemeen tebegroting en het onderdeel S14 en de aansluiting van het bedrijvenpark de Haar op deze weg, werd stilgestaan bij het tragische ongeluk dat vorige week het leven kostte van een veertienjarige scholier van de Scholengemeenschap. Bij het afwikkelen van dit ongeluk was van de omstanders veel kritiek gekomen op het uitblijven van medsiche hulp. Wethouder H. J. Westerik ver klaarde dat de schuldvraag hierbij onbeantwoord bleef. „Het uitblijven van medische hulp was een samenloop vn om standigheden, waarvoor nieme- nad aansprakelijk gesteld kan worden. Geregisteerd is, dat de ambulance zeven minuten na dat de melding binnen was ge komen op de plek van het onge val is gearriveerd. Dat dit echter twintig minuten was nadat het ongeval had plaats gevonden, kwam door een foutieve mel ding. Vanuit een boederij in de omgeving van de S14 is opge beld naar het Medisch Centrum met de mededeling dat er een ongeluk was gebeurd en of de dokter ook kon komen. De ersnt van het ongal niet kennende, is men eerst op zoek gegaan naar een van de doktoren. Had men direct het juiste alarmnummer 0011 gebeld, had deze vertra ging voorkomen kunnen wor den, waarbij tot ons grote ver driet niet gezegd kan worden, dat het leven van de jongen ge spaard was gebleven. Het am bulancepersoneel treft hierbij geen blaam. Nadrukkelijk wil ik er op wijzen dat by ongelukken, brand en andere calamiteiten men altijd 0011 moet bellen. Dan kan zo snel mogelijk gehan deld worden". De tijd dat de Toeristenweg in de winter ontdaan wordt van sneeuw en ijs, lijkt spoedig voorbij. In na volging van gemeenteraadsleden in de gemeente Hellendoorn, deden CDA en PvdA de suggestie in het vervolg op de Toeristenweg te stop pen met gladheidbestrijding met uizondering van het gedeelte tot en met de dagcamping. De socialist Van der Harst wilde nog verder gaan door eveneens te verbieden met zout te strooien en uitsluitend zand te gebruiken. Gemeentebe lang. bij monde van Ep van Schoo- ten, kon er gedeeltelijk wel mee instemmen, maar waarschuwde dat de horecabedrijven in de winter goed bereikbaar moeten blijven. Wethouder Westerik, die het ver haal over het Hellendoornse voor stel ook had gelezen in de krant, verklaarde dat de gladheidbestrij ding nog geen onderwerp van be spreking binnen het college was geweest. Hij wilde eerst eens ky ken naar de consequenties die dat heeft voor de bereikbaarheid. Burge meester Van Rappard voegde er aan toe dat men dit subtiel moet aanpakken. Hij voorzag in het niet strooien in de winter koren op de molen van degene die de Toeristen weg ook in de zomer voor het auto verkeer gesloten willen zien. „We moeten hierin voorzichtig manou- vreren en anderen niet in de kaart £5in» college duidelijk niet op één lijn zitten. Het is zelfs de vraag of het voorstel om bijna zes ton te beste den aan de aanpassing van de be strating rond het gemeentehuis en het wegwerken van het achterstal lig onderhoud aan het oude ge meentehuis, wel ongeschonden de eindstreep zal halen. College en op positie kwamen bij behandeling van dit onderwerp al met elkaar in aanvaring toen Van Rappard met veel omhaal van woorden WD en GB trachtte te overreden op voor hand in te stemmen met dit onder deel van de begroting zodat op 8 de cember in een gezamenlijke verga dering van de commissies Gemeen tewerken en Financiën de definitieve invulling besproken kon worden en de raad in de verga dering van 22 december een besluit kon nemen. Lukte dat niet, dan voorzag burgemeester Van Rap pard dat bij inbruikneming van het nieuwe gemeentehuis men met laarzen aan naar binnen moet om dat de bestrating ontbreekt. De he ren Spijker en Rustebiel hielden het poot stijf. Naar hun zeggen mag de vergadering op 8 december best doorgang vinden, al was het alleen maar om op 15 december beter be slagen op het ijs te komen. Hoewel niet met zoveel woorden uitgesproken, misten de verschil lende frakties een herkenbaar be leid van de nieuwe ploeg achter de bestuurstafel. Veel vragen in de marge over uitwerking van plan nen die al lang in de pijplijn zitten, maar waarover in de begroting E.M van Schooten (GB): standpunt bepalen. geen concrete antwoorden te vin den zijn zoals de emancipatienota, het landschapsbeleidsplan, het rio leringsplan, rampenbestrijdings plan en verkeersplan. Rust In antwoord op vragen van J. van der Harst (PvdA), Robers (VVD), /van Schooten (GB) hoe het college nu eigenlijk denkt over toekomstig uitbreiding van Holten, om straks niet tot de ontdekking te komen dat er geen mogelijkheden op korte termijn ontwikkeld zijn, antwoorde burgemeester Van Rappard dat burgemeester en wethouders de noodzaak van een uitbreidingsplan Burgemeester mr. W.L.F.C. ridder van Rappard: in een bepaalde rust. onderschrijven, maar dat door de wisseling van de college's nog niet veel verder is. Het college wil niet overhaast te werk wil gaan, maar wil in 'een bepaalde rust' verder werken. „We hebben nog vier jaar voor ons". Compliment Niet alleen kritiek kwam op het bord van de bestuurders, ook mocht men complimenten in ont vangst nemen en wel over de wijze waarop het college de pijn van de bezuiniging op het sociaal en cultu reel werk had verdeeld over de be trokken verenigingen, sport en de burgers. De PvdA denkt op onder delen nog tot een andere verdeling te kunnen komen, en komt daar op 15 december op terug. De WDer Spijker herhaalde dat zijn partij vast houdt aan de realisatie van de derde fase van 't Vletgoor en wil daar opnieuw een 'potje' voor gaan vormen. De verkoop van het oude WV kantoortje kan daarvoor een eerste aanzet zijn. Door burgemeester en wethouders verleende vergunningen, ontheffingen e.d. 1. aan de heer G. H. Oolbekkink toestemming verleend voor het vernieuwen van de garage bij het perceel Velddijk 9; 2. aan diverse instellingen vergunning verleend voor het houden van een collecte. Voor het inwinnen van informatie over de zaak zelf danwel over eventuele mogelijkheden tot het indienen van een bezwaar- of beroepschrift kan men zich wenden tot de afdeling Algemene Zaken ter Gemeentesecretarie. Openbare commissievergaderingen De geplande openbare vergaderingen van de commissies gemeentewerken (1 dec.) en financiën (2 dec.) gaan niet door. In de plaats daarvan zal een gecombineerde commissievergadering worden gehouden op maandag 8 december 1986. Nadere mededelingen hierover volgen nog. Gedeeltelijke herziening voorschriften bestemmingsplan „Dijkerhoek" (2e wijziging) De burgemeester van Holten maakt bekend, dat Gedeputeerde Staten van Overijssel bij besluit van 31 oktober 1986, nr. 83007, hebben goedgekeurd de gedeeltelijke herziening voorschriften bestemmingsplan „Dijkerhoek" (2e wijziging), vastgesteld bij raadsbesluit van 25 augustus 1986, nr. 370/IJm. Het besluit van Gedeputeerde Staten en de gedeeltelijke herziening van de voorschriften van genoemd bestemmingsplan liggen met ingang van 1 december 1986 gedurende een maand voor een ieder ter inzage ter gemeentesecretarie, afdeling algemene zaken. Aangezien Gedeputeerde Staten bij voornoemd besluit hebben verklaard dat het gehele plan als onbestreden moet worden aangemerkt, is niemand bevoegd ter zake beroep bij de Kroon in te stellen. De burgemeester voornoemd, W. L. F. C. van Rappard. Holten, 27 november 1986. Commissie voor woonruimtezaken De eerstvolgende vergadering van de commissie vindt plaats op dinsdag 2 december 1986 van 19.30-20.30 uur in het ^^gemeentehuis. I 55 laten kijken" aldus Van Rappard. De socialist Van der Harst pareerde dit antwoord door te stellen „Als de weg in reparatie is, wordt hy ook voor het verkeer afgesloten". Het afsluiten van de zandwegen op de Holterberg, wordt zo langzamer hand een standaard gegeven op de begroting. Robers (WD) verklaar de dat zijn fraktie al tien jaar ijvert voor afsluiting, maar dat er weinig vooruitgang is geboekt. Gezien de uitsrpaken van de voorzitter van het college, gedaan in een inter- vieuw in een dagblad wilde hij wel eens weten hoe enthousist het col lege nog was. Ook de socialistische fraktie wachtte met smart op af sluiting van de zandwegen. Burge meester Van Rappard was het niet met de spekers eens dat er door Holten geen stappen ondernomen waren, maar dat het mislukken van het plan voor een Nationaal Park de betrokken gemeenten parten had gespeeld. „Wij denken er wel hetzelfde over, maar het is gemak kelijker gezegd dan uitgevoerd. Op 8 december vergaderen de gemeen te Hellendoorn en Holten over deze problematiek. Als de raadsleden hun zin krijgen wordt het deze winter langlaufen op de Toeristenweg. Grote broek Hoewel de hele problematiek rond de Smidsbelt nog uitgebreid aan de orde zal komen, wilde het raadslid H. Rustebiel wel even kwijt dat het college inzake de bestemming van het terrein van de fima Wansink een 'grote broek aan heeft'. Ik denk dat Wansink «zelf wel zal beslissen wat er straks op gebouwd wordt of niet. Uw opmerking dat er straks een gebouw moet komen dat aan meer eisen van welstand voldoet, dat is een zaak die ons niet aan gaat. Als Wansink er een parkeer terrein van wil maken, dan is dat zijn zaak". Burgemeester Van Rap pard meende de grondeigenaar be ter te kennen en verklaarde dat uit zakelijk oogpunt bebouwing lonen der zou zijn. Via de welstandcom missie kan de gemeente dan uitein delijk toch invloed uitoefenen. Tijdens een open avond van de Holtense Rooie Vrouwen in De Biester hield Willemien Ruygrok een inleiding over geweld tegen vrouwen. Een twintigtal vrouwen discussieerde daarna over dit the ma. Ruygrok noemde drie vormen van geweid: lichamelijk (slaan), seksueel (aanranding, verkrach ting, bevoelen) en psychisch (on derdrukking). Met name aangiften van seksueel geweld werden vol gens haar onvoldoende serieus ge nomen. Temeer omdat vrouwen zich in zo'n situatie machteloos voelen. Na de pauze werden vier vragen in groepjes behandeld. Is geweld tegen vrouwen een relatie- of maatschappelijk probleem? Wat zou de politie moeten doen of niet moeten doen wanneer een klacht wegens seksueel geweld wordt in gediend en deze later wordt inge trokken? Wat is de taak van de schoolarts wanneer deze met ge weld in aanraking komt? Welke straffen leg je de dader op? Op het indoorspringconcours in «Wierden was de eerste prijs bij het springen klasse B cat. C voor Erwin Rietberg met Spidy. Liesbeth Mul ler won met Polly de derde prijs in de klasse L. cat D. Een week eerder werd Liesbeth in Albergen tweede in deze klasse. In een geanimeerde jaarvergade ring heeft de voedingsbond FNV, afd. Holten j.I. donderdag twee van haar meest trouwe leden mo gen huldigen met hun 40 jarig lid maatschap. Speciaal voor deze ge legenheid was vice-voorzitter Wil Winter uit Utrecht gekomen. In zijn toespraak tot de jubilarissen schetste de vakbondsman de vak bond van toe en van nu. Hij onder streepte nogmaals de stelling dat de vakbond juist in deze tijd het erg moeilijk heeft, juist nu de zo succes vol opgebouwde sociale zekerheid op alle mogelijke manieren wordt afgebroken. Wil Winter riep dan ook op solidariteit te tonen met de meest zwakken in de samenleving en gezamenlijk te waken voor ver dere afbraak van het sociaal stelsel. Vervolgens spelde hij de heren Tul- Ier en Bruintjes de gouden bonds speld op en bedankt hij hen voor de trouw, de afgelopen jaren betoond. De afdeling Holten eerde de jubila rissen met een Parker pennen-set, die werd overhandigd door voorzit ter Kieftenbelt. "Het prijskaartje, dat hangt aan de bezuinigingen op het Sociaal en Cultureel Werk, hangt als een mo lensteen om de nek van de commis sie Sociaal Cultureel werk. Dat bleek maandagavond tijdens de vergadering van de commissie. Op korte termijn zullen er knopen doorgehakt moeten worden, een activiteit die de leden van de com missie het liefst voor zich uit wilden schuiven. Evenwel, er valt niet aan te ontkomen, zodat op 17 december in besloten vergadering de eerste aanzet zal worden gegeven aan een prioriteitenstelling die als leidraad moet gaan dienen voor de komende bezuinigingsronde. „We zullen door de zure appel heen moeten bijten", aldus het commissielid H. Dul. Een ander subsidieaspect, dat van de emancipatie, was aanleiding voor Mevrouw Metsemakers-Rou- wé voor een niet mis te verstane ontboezeming. „Het hangt me mij len de keel uit, dat we hier uren zit ten te vergaderen, terwijl we niet weten aan welke criteria de subsi dieaanvragen eigenlijk moeten vol doen. Ik vind dat er op korte ter mijn een werkgroep ingesteld moet worden die een emancipatienota op gaat stellen voor een eigen emancipatorisch beleid in Holten". De hartekreet vvolgde op een lange discussie over de ingediende lijst van subsidieaanvragen in het ka der van de tijdelijke rijksbijdrage regeling Emanciaptiewerk. Daarop was ook te vinden het nieuwe pro ject Onder Schooltijd van de Stich ting Socuwe. Mevrouw Koelemay zwengelde de discussie aan door grote twijfels te zetten bij de eman cipatorische kwaliteiten van het project. „Klussen in huis, dat kan, maar huidverzorging is rolbevesti- gend en speelt alleen de fabrikan ten in de kaart."Na de moeders en de vaders (in de kookcursus voor mannen) gaan we nu ook de ouders emanciperen, merk ik" aldus Har- rie Dul. De aanvraag werd afgewe zen. De Creatieve Kerstmarkt, die de Stichting op 18 en 19 december gaat houden, kreeg slechts een ge deeltelijke bijdrage toegewezen met de opmerking, dat met enige creativiteit wel oplossingen gevon den konden worden, terwijl een ei gen bijdrage van de deelnemers hier op zijn plaats is. In „Holtens Nieuwsblad" van 6 en 13 november 1986 wordt prof.dr. Heiko Augustinus Oberman aan gekondigd als een vermaard Lu- thergeleerde respectievelijk als een kerkhistoricus van wereldformaat. De betrokken schrijver verkeert daarbij in goed gezelschap. Dr. J. J. Buskes (1899-1980) wees Oberman in het dagblad „Trouw" van 17 mei 1974 aan als één van onze knapste theologen. En dr. W. Aalders, gewe zen docent aan de universiteit van Nijmegen, noemde H. A. Oberman in „Het Kerkblaadje" (orgaan van de Stichting Vrienden van Dr. H. F. Kohlbrugge) van 27 april 1984 een geleerde met groot gezag en faam. Het verslag in „Holtens Nieuws blad" van 13 november 1986 om trent de op 7 november tevoren in gebouw „Irene" gehouden open ge meenteavond heb ik met belang stelling gelezen. In dat verslag heb ik drie zaken onderstreept, welke de hooggeleerde Oberman naar mijn mening niet zal hebben ge zegd zoals de steller heeft weerge geven. Ik begin met de opmerking: „De tijd is nu rijp voor de gedachte, dat de hervormde kerk destijds ziek was." Mag ik erop wijzen, dat reeds mr. I. da Costa (1798-1860) wilde zoeken naar een medische weg ter verkrijging van kerkherstel, omdat het immers ging om „krankheid en genezing". Voorts oordeelde dr. Ph. J. Hoedemaker (1839-1910), dat wij samen ziek zijn geworden en ook samen weer moeten genezen. Om nog één voorbeeld te noemen citeer ik uit het anno 1981 bij Callenbach in Nijkerk uitgegeven boek „Zij die bleven" de volgende regels: „Tot tweemaal toe moest de Kerk een gevoelige aderlating ondergaan, af gezien nog van tussentijdse uittre dingen van predikanten als H. J. Budding 1836) en L. G. C. Ledeboer (1840), waardoor uiteraard ook wat bloed werd afgetapt. Kon de Her vormde Kerk - om het beeld even vastte houden - bij zoveel bloedver lies wel in leven blijven? Of had die Kerk, toch al op sterven na dood, nu wel voorgoed de geest gege ven?" Het begin van het kranteverslag luidt: „Als enige hervormde theo loog hangt hy de these aan, dat met de Doleantie van 1834 de genezing van de zieke hervormde kerk is be gonnen." Deze stelling zal mijns in ziens moeten worden gelezen in het licht van het vorenstaande. De Do leantie vond plaats in 1886, terwijl de Afscheiding in 1834 in de provin cie Groningen is begonnen. De hui dige gereformeerde kerk in Holten dateert van 1843 en is rechtstreeks uit de Afscheiding voortgekomen. De Doleantie was in Holten niet of nauwelijks van betekenis, evenmin als de Vrijmaking in 1944. Nu nog iets naar aanleiding van de zin: „Vanaf zijn achtste jaar bracht de zoon van Nederlands eerste socia listische dominee er zijn schoolva kanties door." Ik kan my niet voor stellen, dat Oberman jr. dat heeft gezegd. Immers een grootgeleerde als hij weet toch, dat Ferdinand Domela Nieuwenhuis (1846-1919), die zijn bediening in 1879 neerleg de, de pionier van het Nederlands socialisme is geweest. Ook mag hier niet onvermeld blijven ds. Wil lem Bax, geboren in 1836 te Zut- phen en overleden in 1918 te Den Dolder als emeritus-predikant van Zaandam. Hij moest in 1893 een af keuring van de hervormde synode incasseren, omdat hij socialist was geworden. Dr. Gerrit Wynand Oberman (1889-1967), vader van de hoogleraar, was toen nog maar vier jaar oud. Oberman sr. was afkom stig uit Kohlbruggiaans milieu en behoorde tot de socialistische vleu gel van de ethische beweging, aldus P. L. Schram in het eerste deel van het Biografisch Lexicon (1978). HILVERSUM W. OTTEN Door het college van b en w zijn ar chitect Potkamp uit Holten en bu- rea Van der kerk en Venrooy te Arnhem uitgenodigd een ontwerp plan te maken voor een Dorpshuis aan de Tuinstraat. Dit deelde wet houder W. Dalhuisen mee tijdens de vergadering van de commissie Socuwe. De opdracht voor een 'kleintje Tuinstraat', waaruit de grote zaal is geschrapt, wordt verstrekt aan de hand van een pakket van eisen. Voorts zullen zij in een informele bijeenkomst kennis kunnen maken met de toekomstige vaste gebrui kers zodat zij weten wat er leeft bij de gebruikers. Op de vrijdagavond in Heeten ge houden dressuurwedstrijden (2e ronde) was de eerste prijs met 129 punten voor Sandra Dieperink met Ariamber.

Holtens Nieuwsblad | 1986 | | pagina 5