„Samen op weg naar een nieuwe protestantse kerk Fienspreuvers winnen: eigen kegelinstuif Nachtbus van OAD krijgt een vervolg Kerkhistoricus prof. Oberman voelt zich Holtenaar: 1 Ingezonden Holtense halte bij Smidsbelt Fienpreuvers kiezen zaterdag nieuwe Pri HOLTENS NIEUWSBLAD Door burgemeester en wethouders verleende vergunningen ontheffingen e.d. Hinderwet Concert Bathmen DONDERDAG 13 NOVEMBER 1986 Als enige hervormdè theoloog hangt hij de these aan dat met de Poleantie van 1834 de genezing van de zieke her vormde kerk is begonnen. „Wanneer men niet inziet dat die Doleantie broodnodig was, lukt het niet om de hervormde kerk en de gereformeerde kerk te herenigen. Dat is de noodzakelijke basis om samen op weg te gaan. Een uit gangspunt om de geestelijke atmosfeer te scheppen voor de eenwording." Nog maar juist terug van een congres over anti-semitisme in Pisa en vlak voor zijn vertrek naar de woestijnen van Arizona sprak prof. H.A. Oberman in zijn geliefde Holten over de nieuwe, pluralistische gere formeerd-hervormde kerk. De in de Verenigde Staten do cerende kerkhistoricus signaleerde afgelopen vrijdag in gebouw Irene bij de ruim honderd gereformeerde en her vormde aanwezigen ongeduld en bereidheid om samen op weg te gaan. Een dag later was het Holtens Nieuwsblad te kerkhistoricus gast op Obermans toevluchtsoord Ekeby aan de rand van er°J- A- °°er- de Holterberg. Tussen half ingepakte koffers benadrukt hij zijn woorden van de avond tevoren nog eens extra: „Er zullen weer tijden van onderdrukking en vervolging ko men, maar voor die tijd moeten hervormden en gerefor meerden elkaar in gebed en debat vinden." man: Ik voel me een echte Holte- naar, een kind in Holtens huis. Professor Oberman heeft een bij zondere band met Holten. Vanaf zijn achtste jaar bracht de zoon van Nederlands eerste socialistische dominee er zijn schoolvakanties door. „In Utrecht woonde ik en ging ik naar school, maar in Holten leef de ik." Aan de rand van de Holter berg, met een riant uitzicht op Nieuw Heeten en Raalte en aan vankelijk bij mooi weer ook nog op Deventer, had de familie Oberman daar het zomerhuis Ekeby laten bouwen. Het uit Silezië stammende predikantengeslacht (de Freiherr von Obermann was in de zestiende eeuw de eerste) kreeg op die manier in Holten een toevluchtsoord voor het jachtige leven van alledag. „Voor een opgroeiende jongen als ik was het hier in Holten een para dijs" herinnert de professor van nu zich. „Wat mij altijd is bijgebleven is datje hier niet zo'n sterk klasse- bewustzijn had. Ik mocht hier bij de smid allerlei karweitjes doen, leerde kievitseieren zoeken en voel de me de koning te rijk. Wanneer men mij nu, waar ook ter wereld vraagt waar ik vandaan kom, dan antwoord ik Holten in Holland. Ik voel me een echte Holtenaar, een kind in Holtens huis." dialoog tussen Rome en de Refor matie (Oberman fungeerde als waarnemer bij het tweede Vati caans Concilie) en de verhouding tussen joden en christenen vormt dat thema het derde grote onder werp van zijn wetenschappelijke werk. „Dat zijn van die splijtzwammen in de westerse cultuur, waarbij we op zoek naar elkaar zijn. En wan neer we dan even bij het thema van de hereniging van gereformeerde •en hervormde kerk blijven dan vin den we de waarheid slechts in een christelijke kerk van alle tijden en plaatsen zoals Calvijn die al predik te. Maar voor het zover is moet er nog veel haat en achterdocht over wonnen worden. Juist in een plaats traal punt. Maar praktisch gezien tijd is nu rijp voor de gedachte dat hoopgevend. „We leven dan in een was Irene de enige mogelijkheid." Hoofd en hart De avond tevoren was het hem in derdaad gelukt: hoofden en harten samen brengen. De hoofden en har ten van honderd geboeid luisteren de Holtenaren. Gereformeerden en hervormden. „Dit referaat is pas geslaagd als ik u afschuwelijk erger of wanneer ik u erg blij maak" had hij vooraf al gewaarschuwd. Het laatste was het geval. In een bewo gen uur voerde hij zijn gehoor aan de hand van Calvijn door de kerk geschiedenis. Daarbij zelfkritiek niet schuwend ("na het bestuderen van de wekelijkse preken over een periode van 50 jaar in Appingedam de hervormde kerk destijds ziek tijd dat belijdende christenen bela- was. Het is echter uitgesloten dat chelijk worden gevonden. Dat het niet meer netjes is om christen te zijn. Er is dan ook zeker geen chris- de gereformeerde kerk moet terug keren in de hervormde kerk. Zo kunnen we niet samen op weg. We moeten gemeenschappelijk wer- telijke meerderheid te vinden in Holten. Maar juist in die killere ken aan het verleden en zo tot een wereld vinden we meer warmte en liefde voor elkaar. Na een geestelij ke herverkaveling, waarin al die kleine stroompjes tot één rivier sa menvloeien, zullen we weer samen ter kerke gaan. nieuwe protestantse kerk van Ne derland komen. En dan kan het natuurlijk niet zo zijn dat die de hervormd-gereformeerde kerk gaat heten. Andersom wel: de gerefor meerd-hervormde kerk. Je kunt van de gereformeerden, vanuit het verleden geredeneerd, niet ver wachten dat ze hun geloof afzweren of erkennen dat hun grootvaders fout zijn geweest. Nee, de gerefor meerd-hervormde kerk, dat vind ik Daarom is die wetenschappelijke Daar zie je weer die golfbeweging in de kerkelijke geschiedenis, van ver volging tot opnieuw opbloeien. 1. VERLEENDE BOUWVERGUNNINGEN: - aan de heer J. ter Brake voor de verbouw van de woning Kerk straat 24 - aan de heer D. J. Steensma voor de verbouw van de woning Fa- zantenweg 14 - aan de heer R. A. Leerentveld voor de verbouw van de woning Larenseweg 35 - aan de heer J. G. Boering toestemming verleend voor het maken van rookkanaal in de woning Ab Jansenstraat 9 - aan de heer J. Arfman toestemming verleend voor het maken van een rookkanaal in de woning Mossinkserf 12 2. aan ponyclub de Bergruitertjes ontheffing verleend voor een speculaasverkoopaktie 3. aan supportersvereniging HMV toestemming/ontheffing verleend t.b.v. een bazar op 14 en 15 november 1986 Voor het inwinnen van informatie over de zaak zelf dan wel over en- ventuele mogelijkheden voor het indienen van een bezwaar- of be roepschrift kan men zich wenden tot de afdeling algemene zaken ter gemeentesecretarie. Ter inzagelegging aanvraag om vergunning alsmede ontwerp-beschikking Op de afdeling Algemene Zaken van de gemeentesecretarie van Hol ten ligt vanaf 17 november 1986 tot en met 17 december 1986 op werk dagen van 9.00 tot 12.00 uur ter inzage het verzoek om vergunning ingevolge de Hinderwet van: Maatschap H. en G. Tuitert, Schreursweg 6a te Holten om een nieuwe, de gehele inrichting (rundvee-, mest- en fokvarkensbedrijf met opslag van mest en dieselolie) omvattende vergunning. Voorts ligt deze aanvraag om vergunning gedurende genoemde periode van 1 maand iedere dinsdagavond van 19.00 tot 22.00 uur ter inzage in de sporthal „'tMossink",Keizersweg 22 (kantoor beheerder) te Holten. Van deze aanvraag ligt tevens de ontwerp-beschikking ter inzage. De ontwerpbeschikking omvat het onder voorwaarden verlenen van de gevraagde vergunning. Schriftelijk kunnen tot 17 december 1986 gemotiveerde bezwaren worden ingediend bij het college van burgemeester en wethouders van Holten, Dorpsstraat 27, 7451 BR Holten. De persoonlijke gegevens van degene, die een bezwaarschrift heeft in gediend worden, indien daarom uitdrukkelijk wordt gevraagd, niet bekend gemaakt. Een ieder kan ook verzoeken om in persoon of bij gemachtigde mondeling bezwaar te mogen inbrengen tegen de aanvraag en/of de ontwerp-beschikking. Hiervoor dient men dan een afspraak te maken vóór 10 december 1986 met de afdeling Algemene Zaken ter gemeentesecretarie van Holten. als Holten, ja. Na mijn lezing kwa- snap ik niet dat daar nog mensen een goede naam. Ik hoop alleen dat theologie ook zo belangrijk. En dan Hereniging Vandaar ook dat professor Ober man, die mede voor de gezondheid van zijn vrouw aan een universiteit in het Amerikaanse Arizona do ceert, elke vakantie en eens in de zeven jaar een heel 'sabbatical year' op zijn 'adelaarsnest' aan de voet van de Holterberg terug keert. Daar komt hij tot rust en schrijft hij zijn boeken. Na een periode in Ox ford, acht jaar Harvard, achttien jaren in het mekka van de theologie Tübingen en nu alweer drie jaar Arizona kan hij Holten nog steeds niet missen. Vandaar ook dat hij vorige week nog even speciaal terugkeerde van uit het Italiaanse Pisa om in ge bouw Irene zijn referaat over de hereniging van gereformeerden en hervormden te houden. Naast de men veel hervormden en gerefor meerden naar mij toe die een derge lijke hereniging het liefst zo snel mogelijk zouden willen zien. Het ongeduld groeit aan de basis. 'Als de ouderen maar eenmaal uit de kerkeraad zijn' hoor je dan. Maar aan een strijd van minstens hon derd jaar maak je niet zomaar een einde. Met name in een dorpsge meenschap als Holten is dat oude zeer heel moeilijk weg te halen. Men is erg vasthoudend. Vergeet niet dat men hier nog weet dat opa op zijn sterfbed heeft gezegd vooral trouw te blijven aan Kuyper. Men kan hier nog echt gereformeerd le ven met een christelijke school en christelijke verenigingen. In de gro te stad is men verder. Daar staat de gereformeerde kerk meer open voor andere geluiden. Maar daar bestaat weer het gevaar dat de kerk teveel seculariseert. Dat ze op een gegeven moment meer weten over de kruisraketten dan over de cathe- chismus. Daarom meen ik dat wan neer die hereniging in Holten lukt, dat men in een dorp zo dicht bij el- geloven"), maar ook met een gezon de dosis humor ("toen moesten de mensen nog op de knieën net als de paus nu, als er tenminste genoeg te levisiecamera's zijn"). Geen wetenschappelijk referaat dus, maar een hartverwarmend pleidooi voor een toekomstige ge meenschappelijke kerk. „Geen re- glementenkerk, waarin de mensen van bovenaf geregeerd worden en de gemeente vervreemd raakt van de bestuurders, maar een kerk van alle leeftijden en sociale lagen met een priesterschap voor alle gelovi gen. Een kerk waarin je met je kop begrijpt watje met je hart voelt. De we elkaar zullen vinden voordat we vooral om die geestelijke tradities in vervolging en verdrukking de die al lang zijn ondergegaan weer te schatten van de Heilige Geest ont- achterhalen. Want de overwinnaar dekken. Want er zullen weer tijden schrijft zijn eigen historie wei. Ik komen dat we, net als de Hugeno- wil dan ook waarschuwen voor een ten vroeger, alleen's nachts de kerk toenemende angst voor het intel- binnen durven. Voor die tijd moe- lect. Een hoogleraar als ik wordt vervuilers, ten we elkaar in gebed en debat nog te vaak als een nieuwlichter vinden." 't Vletgoor, de hondenbe zitters, de vissers en de „Nieuwlichter" In zijn studeerkamer nemen we de volgende morgen dat toekomst- gezien, waarnaar je luister ondanks Ondergetekende heeft zich ver- dat hij hoogleraar is en niet juist schrikkelijk geërgerd aan het arti- omdat hij hoogleraar is. Dat idee kei in het Holtens Nieuwsblad van 'wat goed genoeg was voor j-1- donderdag 6 november. mijn grootvader, zal ook wel goed Het gewraakte artikel ging over de beeld nog even voor ogen. Op de genoeg voor mij zijn' moeten we vervuiling van 't Vletgoor, waar als vraag of hij het geestelijk klimaat doorbreken. Laten de mensen pro- steeds weer de hondenbezitter als in Holten over 25 jaar durft te schet- fiteren van de kennis die de weten- voornaamste vervuiler wordt aan- sen is het antwoord niet bijster schap aanboort!" gemerkt. De carnavalsvereniging de Fien preuvers hebben het carnavalssei zoen ingeluid met een overwin ning op het eigen jaarlijkse fami- lie-kegelinstuif-feest, dat afgelo pen zondag gehouden werd in Barbarossa. kaar staat dat de band ook veel Cilca m Keuedarpers en Keune. sterker wordt. Maar het blijft een erg gevoelige zaak. Ik had bijvoor beeld ook veel liever in De Kande laar gesproken of op een ander neu- darpertjes waren present om mee te doen aan het individuele Fien preuvers kegelkampioenschap. Daarnaast werden er onderlinge wedstrijden gehouden tussen de bestuursleden van de Tennisclub Holten, BATO, OKIA, Mac Holter berg, de voetballers van s.v. Holten en de leden van de Raad van Elf. Het werd een spannende strijd en uiteindelijk won de ploeg van de Fienpreuvers voor het eerst haar eigen toernooi. Tweede werd TCH en derde OKIA. Met de overwinning als opwarmer tje, kan het niet anders of het Elfde van de Elfde-feest, aanstaande za terdag 15 november in De Poppe, wordt een geweldig feest. Hoogte punt is de bekendmaking van de Nieuwe Prins, maar daar blijft het niet bij. De Fienpreuvers bied haar gasten een fantastisch optreden van de Grolse Hofzangers, een Briefschrijvers c.q. bewoners gaan er aan voorbij dat er meerdere par tijen in het geding zijn, als het erop aankomt om als vervuiler gebrand merkt te worden. Wat gedacht van de sportvissers die allerlei rotzooi laten liggen of in het water gooien, o.a. bierblikjes, lege shagzakjes, plastic zakken en soms ontbreekt het niet op de kant van een hoop ongebruikt visvoer. U zult ontwijfeld weinig op 't Vlet goor komen anders was het u vast opgevallen dat bij de bruggetjes de vijver reeds is gedempt met een halve gemeentewerf aan stenen. Hobby-loze jongelui, vermoedelijk uit Holten, hebben de brugleunin gen getatoueerd met de meest vun zige en smerige taal die op dit mo ment in de Nederlandse literatuur voorhanden is. Om nog even verder te gaan: met de nodige moedwillig afgebroken boompjes, de ingekerfde en met verf besmeurde banken, de papier mandjes waar geen bodem meer in zit, de rotzooi die zelfs door Soweco wordt achtergelaten, c.q. niet di rect wordt opgeruimd. De ene dag staan de waterlelies te bloeien, de maakt worden, zullen de nieuwe volgende dag blijken ze afgeplukt lden van de Raad van Elf worden te zijn. De waterhuishouding, die De OAD zal volgend jaar weer een nachtbus mogen laten rijden. De Commissie Vervoersverguningen in Den Haag heeft meegedeeld een nieuwe vergunning voor de nacht bus niet te zullen weigeren. Per 31 Daardoor kwamen niet alleen pas sagiers van en naar Schiphol in de bus, maar lieten de 'stappers' zich ook per bus van en naar een van de uitgaanscentra vervoeren. .Aanvankelijk hebben wij daar wel oktober liep de vergunning voor de een beetje huiverig tegenover ge- halfjaarlijkse proefperiode af. Ge zien de goede resultaten heeft OAD schede). In Naarden sluit de bus aan op de nachttrein naar Schip hol. Ook aan de halteplaatsen zal worden gesleuteld. Singer: dat is vooral voor de Holtenaren van be lang. Gebleken is, dat de halte bij het AC restaurant toch wel wat te Bij de dames (individueel) was de groep die hier ter plaatse nog niet einduitslag: X. René Klijnsma, 2. zoveel bekendheid geniet, doch in AU Nikkels en 3 Ria Broekmaat; bij de Achterhoek met hun gevarieerd de heren Ï.Edwin Brouwer, 2. Wim Programma steeds volle zalen Dogterom en 3. Eddy Hafkamp. Bij £ekt. Daarnaast neemt de huidige de speciale kinderronde waren de ?nns Gert Jan de Eerste zijn eigen winnaars (t/m 9 jaar): 1. Geert Wil- dansgroep mee, waar men veel van lem Spakman, 2. Martijn Broek- yerwacht. maat, 3. Leonie Wegstapel en (v/a Voordat Pnns Gert Jan 1 op spec- 10 jaar); 1. Marleen v.d. Mei, 2. Ag- taculaire, n,aar waardige wijze het nes Nijmeijer, 3. Annemieke Klhns- strijdtoneel verlaat, zal de Fien- ma preuver van het jaar bekend ge- voorgesteld en de uitslag van de actie Prinsraden worden vastge steld. De muzikale leiding is in handen van Saturnus en deze band zorgt voor een speciale muzikale verras sing. Daarnaast verwacht men nog een opzienbarend optreden van een OCH-trio. De toegangsprijs voor leden is f. 5,-; niet-leden betalen f. 7,50. Vanaf he den kan men bij de voorverkoopa dressen terecht (speelgoed V.d. Maat, foto-ten Velde en de hofbar- houders). Enige haast is geboden want het aantal toegangskaarten is beperkt. Het feest begint om 20.00 uur. Extra bussen vertrekken van af hofbar Maats om 19.30 en 19.45 uur. een nieuwe verguning aange vraagd bij de Rijksverkeersinspec tie. Als op die aanvraag bezwaar schriften binnen komen zal de Commissie Vervoervergunningen om een bindend advies gevraagd. De Rijksverkeersinspectie zal aan de vergunning dezelfde voorwaar den stellen, zodat oneigenlijke con currentie met andere vervoerson- dernemeningen vermeden wordt. Na een voorzichtige aanloopperio de, werd de belangstelling voor het staan, maar die vrees was onge- veraf ligt van de bebouwde kom. grond. De mensen die wij in de bus krijgen zijn gezellige stappers: vro- We hebben wel een telefoon in de lijke mensen die rond het weekein- bus, maar uit ervaring is gebleken, de op een gemakkelijke wijze van dat de Holtense taxichauffeurs er hun avondje uit naar huis willen maar weinig voor voelen om mid- worden vervoerd. Wij hebben met den in de nacht naar het AC restau- deze categorie van passagiers geen enkele negatieve ervaring Dat is in de- discotrein en nacht trein wel eens anders", aldus woordvoerder F. Singer van OAD. rant te rijden. Daarom bekijken we de mogelijkheid volgend jaar de nachtbus bij de halte Smidsbelt te laten stoppen. Dat geeft de Holte naren dan beter de mogelijkheid om eens een avondje te gaan stap- Uit de nu afgelopen proefperiode pen in Goor en Deventer, maar kan zijn door OAD al een aantal conclu- ook een uitkomst zijn voor de be- nachtelijke vervoer per bus steeds sies getrokken. Zo bleek de zuidelij- groter. Vooral nadat in verschillen- ke lijn Dordrecht-Endhoven niet de plaatsen langs de route zoals rendabel. In 1987 zal de nachtbus Enschede, Hengelo, Goor en Hol- rijdenoptweetrajecten.denoorde- voor de passagiers van en naar Schiphol betekent het een hele ver betering". zoekers van de Holtense horecage legenheden die in een van de plaat sen aan de route wonen, maair ook ten in september huis aan huis een lijke route (Naarden-Groningen en dienstregeling werd verspreid, de oostelijke route (Naarden-En- PriJis Gert Jan 1 liet de eerste bal rollentijdens de kegelinstuif van de Fienpreuvers. door het aanleggen met allerlei troep als dam in het beekje, in de war is geraakt. Geachte bewoners, uw gramschap is begrijpelijk, maar waak er voor de eerste de beste groep die u te genkomt de joker toe te spelen. Zet eerst alles een op een rijtje. Onder getekende is niet benaderd om met zijn viervoeter op de foto te gaan, ondanks dat hij bijna iedere dag met zijn vriend 't Vletgoor bezoekt. Voor welke foto dan ook, was hij ze ker niet uit de weg gegaan, omdat hij weet dat een hondedrol altijd nog biologisch afbreekbaar is en je dit van voornoemde rotzooi niet kunt zeggen. Wat betreft de vogels in de broed tijd zult u een voorbeeld moeten nemen aan het Hollandse duin landschap waar je tussen half maart en half juni niet met uw vier voeter mag komen. J.J. Bollee. Op zaterdag 15 november wordt door de concertcommissie in Bath men een concert georganiseerd in de Ned. Herv. kerk in Bathmen. Hieraan werken mee Margriet Evers-dwarsfluit en Frans ten Cate-gitaar. Zij spelen originele composities voor fluit en gitaar uit de laatste 35 jaar o.a. van Leo Brou wer, Hans Hang en Rudolf Escher. De aanvang is 20.00 uur.

Holtens Nieuwsblad | 1986 | | pagina 11