'Met eenvoudige middelen inpassen in de omgeving' 2 Rioolrecht in Holten 3,5 procent omhoog Ingezonden Speelgoed uit eigen bodem in Deventer HOLTENS NIEUWSBLAD Ir.Greet Bierema en het nieuwe gemeentehuis op Smidsbelt: Openbaarheid commissie komt er aan Dia's over Amerika 4^ Gemeente DONDERDAG 30 OKTOBER 1986 'De zwarte paddestoel', 'De klont', 'Black Box', 'VOC' (Van Onze Centen), 'Van Rappard's Burcht', alle maal benamingen die de Holtense bevolking hebben bedacht voor één en het zelf de gebouw: het in aanbouw zijnde gemeentehuis dat zijn voltooing, uiterlijk al thans. met rasse schreden nadert. Zoals de benamingen al aangeven, is de bouw niet bepaald onopgemerkt ge bleven; het nieuwe huis der gemeente neemt een zeer nadrukkelijke plaats in het centrum van Holten. Zoals elk nieuw gebouw van die omvang, dat komt te staan temidden van reeds be staande bebouwing, valt of staat het uiteindelijke visu ele resultaat met de integra tie van gebouw en de ruimte rondom. Voor die klus te kent ir. Greet Bierema, tuin en landschapsarchitecte in dienst van het Oversticht te Zwolle. Vorige week lichtte zij aan de pers haar ontwerp toe. "Ik kreeg als opdracht van het ge meentebestuur het nieuwe ge meentehuis in te passen in de reeds bestaande omgeving en wel zoda nig dat het met eenvoudige midde len zou kunnen worden uitgevoerd. Als het ware het plan weer invullen in het totaal". Wethouder Henk Westerik voegde er aan toe: „We wilden een functio neel plan, dat passend was voor Holten, financieel haalbaar en on derhoudsarm en mét gebruikma king van de reeds aanwezige be planting en bestrating op en rond de Smidsbelt. Plantenbakken her en der zijn erg mooi, maar kosten veel onderhoud. Met die opdracht is. mevrouw Bierema aan de slag gegaan en ik kan niet anders zeg gen, het ziet er fantastisch uit". Bij haar ontwerp is ir. Bierema niet over één nacht ijs gegaan.'"In mijn ontwerp wilde ik de essentie van Holten naar voren laten komen, het verschil in hoog en laag en natuur lijke het gemeentehuis en de kerk mooi -uit laten komen. Verder heb ik in mijn plan de opzet van de architect van het gemeentehuis (Jorrissen) vertaald die het gebouw een open karakter wil meegeven, een huis waar men gemakkelijk binnenwandelt". Voordat zij haar ideeën aan het tekenpapier toevertrouwde, be zocht Greet Bierema Holten meer dere malen en liet zij zich inspire ren door oude ansichten. "Wat mij opviel was, dat vrijwel ieder huis zijn eigen bestrating rondom het huis heeft. Ook rond de hervormde kerk vind je dat terug. Dat typisch Holtense heb ik ook in mijn ontwerp laten doorwerken. Met een rand keitjes van IJssel- steentjes kader ik als het ware het gebouw om, waardoor het veel mooier tot zijn recht komt. Wat mij verder is opgevallen, dat er vroeger veel fruitbomen in Holten stonden, terwijl de erven werden omringd door hagen. Die fruitbomen komen weer terug op het pleintje achter het gemeentehuis. Daar is plaats voor een paar bankjes, en wellicht een beeldhouwwerk. Vanuit de trouwzaal en raadszaal heeft men er een prachtig zicht op, vooral om dat men in dat hoekje een prachti ge lichtinval heeft". Wethouder Westerik voegde er aan toe dat de boom die is aangeboden door de ruilverkavelingscommissie daar ook een plaats zal krijgen. Of de Dikke Steen ook naar de Smidsbelt zal verhuizen, is nog niet met zeker heid bekend. Om te voorkomen dat de Smids belt tot een soort gatenkaas. zoals Greet Bierema het uitdrukt, wordt opgedeeld in allerlei losse parkeer plaatsen, wordt het parkeergebeu- ren zoveel mogelijk naar de Kerk straat verlegd. Daar komt ook de aanrijroute voor bruidsparen en begrafenisstoeten. Op de plaats waar nu de materialenloods staat komt, omheind door een haag een nieuwe parkeerplaats. De Bos kampstraat moet straks als verbin dingsstraat tussen het centrum en achterliggende woonwijk het uiter lijk krijgen van een echte laan met hoog opgaande beuken. Bij het plantmateriaal is men uitgegaan van redelijk grote bomen die over een jaar of acht tot volle wasdom zullen komen. „Met mijn ontwerp heb ik overi gens niet alleen gekeken naar het uitzicht op de bebouwing, maar ook gekeken naar het zicht dat men heeft vanuit het gemeentehuis, dat is minstens zo belangrijk". Aan de hand van tekeningen laat Greet Bierèma zien, dat door het plaatsen van bomen als het waren een cou- lissenlandschap zal ontstaan dat kerk en gemeentehuis ieder een ei gen plaats geeft, een aangepaste bestrating zal dat nog accentueren. Om de Smidsbelt tot een voltooid afgesloten geheel te maken zal de bestaande bómenpartij bij bakker Nijkamp worden uitgebreid, zodat niet alleen de bebouwing aan de overkant van de straat (Albert Heijn en Mengunie) achter het stru- weeel verdwijnt, maar dat er tevens een pleintje ontstaat dat aantrek kelijk is voor de toeristen om te vertoeven. Maandagavond keurde met enig voorbehoud de gemeenteraad het voorstel goed bijna twee ton te re serveren voor de aankleding van de Smidsbelt. Een fors bedrag, dat voor sommige raadslieden aan de hoge kant was. Niet voor Greet Bie rema. „Vaak zie je, dat de omgeving van een nieuw gebouw volledig af breuk doet aan het geheel. Bij tal van instellingen en gemeenten heerst de opvatting, dat men de aankleding rondom zelf wel afkan. Het Oversticht wil nadrukkelijk kwaliteit toevoegen aan de buiten ruimte. Landschapsarchitectuur is een apart vak. Ik ben blij dat de ge meente Holten mij de kans heeft gegeven dit te promoten". Op de twee schetsen, links zonder en rechts met een aankleding van grote bomen, la ten op tekening al zien welk ef fect het open baar groen kan hebben. E.M. van Schöoten: Het lijkt wel riologie De Holtense bevolking kan voor de komende jaren rekenen op een flinke verhoging van het riool recht. Maandagavond nam het ge meentebestuur daarop al een voor schot door een verhoging van het rioolrecht met 3,5 procent goed te keuren ter - gedeeltelijke - dekking van de aanleg van een drukriole- ring langs het gedeelte Dijker- hoekseweg tussen de Deventerweg en de kern Dijkerhoek en de Boc- rendanssteeg het rioolrecht te ver hogen, terwijl een becijfering door de WDer M.F. Spijker liet zien dat de vernieuwing van de riolering in de Dorpsstraat/Oranjestraat een bedrag van rond de drie miljoen gulden zal gaan kosten. Voor deze investering is in het verleden niet gereserveerd, zodat het voor een deel uit de zak van de burger moet komen. „U slaat de spijker er niet ver naast" reageerde wethouder H.J. Westerik. De verhoging van het rioolrecht ging overigens niet zonder slag "of stoot. WD, ondersteund door Ger- meentebelang, was het niet eens met de verhoging van het riool recht op een tijdstip dat de begro ting bijna rond is. „U neemt hier mee een voorschot op de begroting. We weten niet welke grote investe ringen ons boven het hoofd hangen. Wij voelen hier niets voor". Spijker diende een voorstel is het gemeen telijk overschot 1984, dat nu be stemd is voor de verfraaiing van de Smidsbelt, afgeroomd zou worden ten bate van de drukriolering. „Dan moet het Smidsbelt maar een beet je minder mooi". Na een korte schorsing bleken de koppen geteld en met nadrukkelijke vermelding van dé liberaal, dat het om een kleine meerderheid ging, werd het voorstel van b en w aangenomen met zes voor (CDA en Pvda) en vier tegen (WD en GB), met dien ver stande dat de reservering van het overschot voor de Smidsbelt het bordje 'voorlopig' meekreeg. Bur gemeester Van Rappard wees de raadsleden er op dat Holten in ver gelijk met andere gemeenten ex treem laag ligt met de rioolrechten. Riologie De rioolproblematiek kwam daar na weer aan de orde bij het vaststel len van een krediet voor het opstel len van een bassisrioleringsplan door het bureau Witteveen en Bos. Burgemeester Van Rappard nodig de de raadsleden uit om eens te komen kijken naar de vijf uur du rende videobeelden die zijn ge maakt in het rioleringstelsel (dan kunt u echt eens vieze filmpjes be kijken) om de raadsleden er nog maals van te overtuigen dat hier haast is geboden. „Het lijkt wel riologie, verzuchtte Ep van Schooten (GB) niemand kan er meer een touw aan vast knopen. Hij stelde voor gelijk met de riolering ook de Dorpsstraat'O- ranjestraat aan te pakken en daar voor een werkgroep in te stellen. In het Deventer Dagblad van 24 oktober heeft één van zijn verslag gevers een artikeltje geschreven over het in puin rijden van een beeldje van „de Toerist" op de Hol- terberg. Deze verslaggever heeft zich in zijn beschouwingen ook bezig ge houden met de geschiedenis van.de totstandkoming van de Toeristen- weg over de Holterberg, waarbij deze slechts afging op mededelin gen van de beeldhouwer Fokko Remmers uit Hengelo zonder zijn aldus verkregen informatie te veri fiëren. Wanneer men aldus journalistiek bedrijft, komen de verhalen de we reld in en gaan die verhalen op den duur een eigen leven leiden. Om dat te voorkomen, veroorloof ik mij de vrijheid u hierbij een recti ficatie aan te bieden. 1. In 1929 werd „de Autoweg" over de Holterberg, beginnend bij hotel Dalzicht tot aan de Molenbelter- weg te Holten geopend. Deze weg was uitgevoerd als z.g. grintweg en De toerist en de geschiedenis volgde op Holtens gebied een gans ander tracé dan het huidige. 2. De gemeentebesturen van Hol ten en Hellendoorn hebben zich in de naoorlogse jaren ingespannen, om de oude „autoweg" te recon strueren en ten dele over een wat meer spectaculair tracé te voeren. Rijk, provincie en gemeenten heb ben het financieel mogelijk ge maakt om van de weg datgene te maken, wat thans als „Toeristen- weg" bekend is. In dit verband dient met name Staatsbosbeheer te worden genoemd, welke door grondruil de zo zeer gewenste tra- cewijziging mogelijk maakte. 3. De naam „Toeristenweg" is be paald niet afgeleid van het beeldje, dat voor Hotel „de Holterberg" stond. De beeldhouwer heeft het Deventer Dagblad ten onrechte verteld, dat de naam van de weg ontleend zou zijn aan het beeld „de Toerist". De omdoping van de weg van „Autoweg" in Toeristenweg is geschied op aanraden van de toen malige directeur van de Provincia le Planologische Dienst, ir. A. Kraayenhagen. Deze wees erop, dat het voor het welslagen van de plannen tot reconstructie van de Autoweg verstandig zou zijn de be doeling, welke daarbij voorzat, ook tot uitdrukking te brengen in de naamgeving. De gemeentebestu ren wensten immers deze recon structie van de weg, om aldus de toeristische infrastructuur van Holten en Hellendoorn te verbete ren, zij wensten bepaald niet het scheppen van an een snelle Noord- voortkomend uit alle lagen van de bevolking. Wethouder Westerik verklaarde dat het hier handelde om een technisch onderzoek, maar verklaarde tevens dat riolering en Dorpsstraatproblematiek in el- kaars verlengde komen te liggen. „Als de Dorpsstraat er uit moet voor de riolering, gaat hij er zeker 0 niet weer zo in als het er nu ligt" De er' min^er m°oi. wens om een werkgroep in te stel- een deskundigheid, die men niet op len. Westerik niet delen met Van een achternamiddag even eigen Schooten. „Deze materie vraagt maakt". De reeds lang aangekondigde openbaarheid van de gemeentelij ke commissie, zal nu niet lang m'eer op zich laten wachten. In antwoord op schriftelijke vragen van het raadslid E.M.van Schooten (Ge meentebelang), zegde maandag avond burgemeester mr. W.L.F.C. ridder van Rappard toe, dat op kor te termijn een voorstel te verwach ten valt. Van Schooten verwonderde er zich over dat, nadat tijdens de algeme ne beschouwingen '86, met een overgrote meerderheid van de raad zich had uitgespoken voor uitbrei ding van de openbare commissie vergaderingen met de commissie Ruimtelijke Ordening en GEB, tot op heden hier geen gehoor aan was gegeven. Burgemeester Van Rappard schreef in zijn antwoord, dat men de problematiek pas aan de orde had gesteld, nadat na de Gemeen teraadsverkiezingen een nieuw col lege was gevormd, omdat men het niet gewenst vond om de spelregels op te stellen in de oude collegever- band. Aan de Streekschool Twenthe zijn geslaagd voor het diploma „Meester Snackbereider" Huub Brands, Jos Kamphuis en Herman Teeselink. De cursus bevatte 4 on derdelen t.w. basiscursus, koude en warme snackskeuken, ijs/pud ding en nagerechten. Het Onder wijscentrum Horeca te Zoetermeer zorgde voor begeleiding. /Zuid verbinding tot stand te bren gen. Vandaar ook de beperking van de snelheidslimiet tot 50 km per uur. 4. De Toeristenweg werd in juni 1963 geopend. De weg was toen vol ledig gereed met deklaag en slijt laag. De aannemer van het werk voor zover het Holten betrof was Te Siepe, wegenbouwers te Zwolle. Het Hellendoomse gedeelte van de weg is uitgevoerd door een wegen bouwer uit Harlingen. Wegenbou wer Te Siepe heeft mitsdien ook het beeldje „de Toerist" aangeboden aan de gemeente Holten op 20 au gustus 1964, op welk tijdstip de weg reeds lang „Toeristenweg" heette. 5. Het Deventer Dagblad heeft, zonder raadpleging van goede bronnen aan Dichtung und Wahr- heit gedaan en onzorgvuldige jour nalistiek bedreven. Raadpleging van het gemeente archief of oude jaargangen van Holtens Nieuws blad zou m.i. voor een serieuze cou rant vóór de hand hebben gelegen. Mr. W. H. Enklaar Vanavond, donderdag 30 oktober vergadert de Hervormde Vrouwen groep Holten in Irene, aanvang 19.45 uur. De heer Ch. Vogely zal dan dia's vertonen over Amerika. Door burgemeester en wethouders verleende vergunningen, ontheffingen e.d. 1. Verleende kapvergunningen: - aan de heer G. J. Aaftink voor een conifeer bij de woning Voors- boerstraat 7; - aan de heer E. Waanders voor een boom bij de woning Verzet- straat 62; - aan de heer K. Pettinga voor een bomenrij langs de Raalterweg; - aan mevr. F. G. J. Beek-Hoes voor bomen bij het zomerhuis Winkelbergweg 8; - aan de heer F. J. Stevens voor bomen bij de woning Espelodijk 7; - aan de heer J. W. van Langen voor een boom bij de woning Hoffes- straat 7; - aan de heer A. Reijlink voor 3 bomen bij de woning Jeurlinksweg 7; 2. aan de heer B. T. Hofs vergunning verleend voor de bouw van een woning aan de Jeurlinksweg; 3. aan de Bazarcommissie "Diessenplas" toestemming verleend voor het houden van een bazar; 4. aan Carnavalsvereniging "de Fienpreuvers" toestemming ver leend voor de aktie "Prins Raden"; Voor het inwinnen van informatie over de zaak zelf dan wel over eventuele mogelijkheden tot het indienen van een bezwaar- of beroepschrift kan men zich wenden tot de afdeling Algemene Zaken. Commissie voor woonruimtezaken De eerstvolgende vergadering van de commissie vindt plaats op dins dag 4 november 1986 van 19.30-20.30 uur in het gemeentehuis. Openbare commissievergaderingen De commissie gemeentewerken vergadert op maandag 3 november 1986 om 15.30 uur in het gemeentehuis. Dorpsstraat 27. De agenda vermeldt o.a.: - aanschaf lichtdrukmachine - aankoop grond t.b.v. het plaatsen rioolgemaal Dijkerhoek; De commissie financiën vergadert op dinsdag 4 november 1986 om 16.00 uur in het gemeentehuis. Dorpsstraat 27. De agenda vermeldt o.a.: - aanschaf lichtdrukmachine - aankoop grond t.b.v. het plaatsen rioolgemaal Dijkerhoek; - vervroegde aflossing leningen door woningbouwvereniging "Onze Woning"; - aankoop grond t.b.v. trafohuisjes energiebedrijf. Onderzoek schadelijke stoffen in waterwingebied Espelose Broek De waterwinning Espelose Broek van de Waterleiding Mij "Overijssel" N.V. is gelegen in het gebied tussen Dijkerhoek en Okkenbroek in de gemeente Holten. Deze winning voorziet de gemeente Holten van drinkwater. Tevens wordt een deel van het gewonnen water in oostelijke richting naar Gooren Rijssen getransporteerd. Hiertoe wordt in het waterwingebied grondwater met behulp van een aantal pompputten uit een watervoe rende laag opgepompt. Om de kwaliteit van het geleverde drinkwater te kunnen blijven garan deren, besteden de waterleidingbedrijven in samenwerking met provincie en gemeenten veel aandacht aan het voorkomen van mogelijke verontreiniging van het te winnen grondwater. Zoals bekend zijn de laatste jaren vele gevallen van omvangrijke bodem- en grondwaterverontreinigingen (stortplaatsen, industriële lozingen) ook in de omgeving van waterwinningen aan het licht gekomen. In het algemeen blijken langdurig onderzoek en kostbare maatregelen noodzakelijk om de aangetroffen verontreinigingen ongedaan te maken. Ook op kleinere schaal kunnen ernstige grondwaterverontrei nigingen optreden. Het in de bodem geraken van diverse olieproduk- ten en chemicaliën zoals afgewerkte olie, verf, afbijtverdunnings- en schoonmaakmiddelen, kan grote hoeveelheden grondwater definitief ongeschikt maken als grondstof voor drinkwater. Daarnaast kunnen ook tanks, silo's, putten, kelders, etc., waarin olieprodukten, chemicaliën of organische mest opgeslagen zijn, bij lekkage verontreinigingen van bodem-en/of grondwater veroorzaken. Met name bij oudere, mogelijk reeds buiten gebruik zijnde, onder grondse olietanks zijn de risico's op het ontstaan van een verontreini ging groot, temeer daar dit niet direkt zichtbaar is. Ter bescherming van de kwaliteit van het grondwater in de omgeving van waterwingebieden is in de provincie Overijssel de "Verordening bescherming waterwinning Overijssel" van kracht. Met de bepalingen hierin kunnen situaties, die mogelijk het grondwater nu of in de toe komst ongeschikt maken voor het gebruik als drinkwater worden aan gepast. De verordening is van kracht binnen een bepaald gebied rond de pompstations (de beschermingszones). De grenzen van deze beschermingszones zijn door middel van blauwe borden langs de wegen aangegeven welke men bij het binnenrijden van het beschermde gebied passeert. Voor informatie over deze verordening kunt u altijd terecht bij de Waterleiding Mij "Overijssel" N.V. (tel. 038-27 61 11, de heer Van Es sen) of bij de gemeente. In verband met het voorgaande heeft de Waterleiding Mij "Overijssel" N.V. na overleg met de gemeente Holten besloten in de omgeving van de waterwinning Espelose Broek een onderzoek in te stellen naar de aanwezigheid van stoffen, die bij indringen in de bodem het grondwa ter ongeschikt kunnen maken om als grondstof voor drinkwater te die nen. Dit onderzoek zal in de vorm van een huis aan huis enquete wor den uitgevoerd. Degenen, die binnen het gebied van de waterwinning Espelose Broek wonen krijgen in de periode van 3 tot 24 november 1986 bezoek van een medewerker van de Waterleiding Maatschappij "Overijssel" N.V. Deze medewerker zal aan de hand van een enquêteformulier een aantal vragen stellen. U kunt de medewerker vragen zich vooraf te legi timeren. Wordt u herhaaldelijk in deze periode niet thuis aangetroffen dan zal een briefje achtergelaten worden met het verzoek telefonisch kontakt op te nemen met de Waterleiding Mij "Overijssel" N.V. voor het maken van een afspraak. Vanwege het grote belang van betrouw baar drinkwater wordt een beroep gedaan op alle betrokkenen om vol ledige medewerking aan het onderzoek te verlenen. Waterleiding Mij „Overijssel" N.V. In het Deventer Speelgoed- en Blikmuseum wordt van 1 novem ber tot 11 januari 1987 de tentoon stelling Speelgoed uit eigen Bo dem gehouden. Al het te exposeren speelgoed is bij opgravingen door beroeps- en amateurarcheologen tevoorschijn gekomen. Het da teert uit de periode vanaf de pre historie tot het jaar 1600. De vroegste vondsten op deze ten toonstelling (kleine dierfiguren) da teren uit de Bronstijd (ongeveer 1200 voor Christus). Een bonte ver zameling speelgoed voor alle leef tijden passeert vervolgens de re vue: rammelaars, miniatuurdieren, speelschijven, dobbelstenen, schaakstukken, ballen, tollen, klo ten, koten, bikkels, glissen. fluitjes, sleetjes, mondharpjes, oorlogs speelgoed en miniatuurhuisraad gemaakt van been, hout, tin, aarde werk en koper. Het meeste speel goed werd door de ouders zelf of door ambachtslieden gemaakt. De geëxposeerde voorwerpen zijn afkomstig uit graven, bewoningsla- gen, terpen, beerputten en afval- kuilen, Ze zijn bij elkaar gebracht uit verschillende particuliere en museale verzamelingen. Veel voor werpen zijn nog nooit aan het pu bliek getoond. De openingstijden van het Speel goed- en Blikmuseum aan de Brink 47 in Deventer zijn van dinsdag tot en met zaterdag van 10.00 uur tot 12.30 uur en van 14.00 uur tot 17.00 uur. Op zondag is het museum ge opend van 14. 00 uur tot 17.00 uur. Tijdens de schoolvakanties zijn de openingstijden van dinsdag tot en met zaterdag van 10.00 uur tot 17.00 uur.

Holtens Nieuwsblad | 1986 | | pagina 9