de Hottense doos Wandkleed voor Irene Groep Holten actief jubileumjaar Unicef II voor leden HHV Architect Beeftink wil excuses b en w Re clame - adviseur Tuintips van Eddie Vergadering P.C.O.B. HOLTENS NIEUWSBLAD Door burgemeester en wethouders verleende vergunningen, ontheffingen e.d. Ontwerp-kampeerverordening Commissie Sociaal-Cultureel Werk Tijdelijk afsluiten overweg Dorpshuis houdt gemoederen bezig Kunstwerk voor Holten Bierfeest Holten gaat storten in Boelders- hoek Spreekuren over studiefinanciering DONDERDAG 23 OKTOBER 1986- 1. aan de heer W. J. F. Bijl toestemming verleend voor het plaatsen van een dakraam in de woning Forthaarsweg 2; Voor het inwinnen van informatie over de zaak zelf dan wel over eventuele mogelijkheden tot het indienen van een bezwaar- of beroepschrift kan men zich wenden tot de afdeling algemene zaken ter gemeentesecretarie. Burgemeester en wethouders van Holten maken bekend, dat met ingang van 27 oktober 1986 gedurende 30 dagen ter gemeentesecretarie, afdeling algemene zaken, voor een ieder ter inzage ligt de ontwerp-kampeerverordening. Gedurende bovengenoemde termijn van 30 dagen kan een ieder bezwaren tegen de ontwerp-verordening indienen bij de gemeenteraad. Postbus 13, 7450 AA Holten. Burgemeester en wethouders voornoemd, De burgemeester, W. L. F. C. van Rappard De secretaris, J. P. Stegeman De eerstvolgende vergadering van de Commissie Sociaal-Cultureel Werk, die gepland stond voor dinsdag 28 oktober gaat niet door. Uit het uitgebreide archief van Jan Smale van de Oudheidka mer Holten dit keer een vergeel de schoolfoto uit vroeger jaren. De foto werd gemaakt op 9 sep tember 1921, ruim 65 jaar gele den dus van de derde klas van de Openbare school met de 'meesters' Ensing uit Deventer en Blokker. Speciaal voor deze gelegenheid hadden de kinde ren hun zondagse kleren aange kregen. Zelfs de klompen, de da gelijkse dracht in die jaren, wer den voor de plechtige gebeurte nis die het maken van de jaarlijkse schoolfoto was, ver wisseld voor de glimmend ge- poetse zondagse schoenen. Jan Smale heeft, op een enke le na, alle namen van de kinde ren of de foto weten te achterha len. Aangezien Smale de namen 'uit de tweede hand' heeft, kan er een vergissing in geslopen zijn, die men kan melden op het adres Lageweg 19. Op de bovenste rij staan v.l.n.r.: Gerrit Tuitert, Hendrik Slot man, Louis Pachrach, Jan Pief- fers, Jopy Klein Nagelvoort, Wil lem Willems, Mannes Klein Horstman, Bets Nekkers, Ep Wechstapel, Hendrik Jan Bos- schers, Hendrik Mekenkamp, JanAaftink. Op de twee rij: Dine Slotman, Dina Tempelman, Bertha Wol- ters, Anneke Wolters, Mine Jan sen, Guus Goldstein, Reiniera v.d. Borch van Verwolde, Dine Klein Nagelvoort, Gerritje Rot man, Janne Tuitert. Op de middelste rij: Truida Ger- vedink Nijhuis, Mine ter Maat, Alies Goldstein, Antoinette v.d. Borch van Verwolde, Dina Ve neklaas, Hanna Nijkamp, onbe kend, Dika Tukkers, Dine Aaf- tink, Dika Verveda. Op de vierde rij: Dine Gerve- dink Nijhuis, Derkje Jansen, Janna Mekenkamp (Pasop- weg). Hanneke Kettelarij, Dina Broers, Willem Wolters, Jetje Koetsier, Dieka Kettelarij. Op de onderste rij: Johan Aaf- tink, Jan ter Maat, Herman Pief- fers, Tempelman, onbekend, Gert Jan ter Maat. Dit jaar bestaat Unicef, het kinder fonds van de Verenigde Naties 40 jaar. Het fonds had bij oprichting in 1946 in eerste instantie tot taak om kinderen en jongeren in het door oorlog geteisterde Europa te hel pen. In 1947 komende eerste grote regeringsbij dragen binnen en wordt een aanvullend voedselpro- grammas voor kinderen en vrou wen die in verwachting zijn of borstvoeding geven gestart. Een jaar later worden de activiteiten uitgebreid met hulp aan Aziatische en Palestijnse vluchtelingen en massale inentingscampagnes. In de jaren vijftig starten grote cam pagnes, met de bekende komiek Danny Kay als reizend ambassa deur. Inmiddels zijn dan al meer dan 1 miljoen wenskaarten ver kocht. In 1986, het jubileumjaar zullen in meer dan 30 landen wens kaarten worden verkocht als bij drage in de strijd van Unicef om alle zes dodelijke kinderziektes (maze len, kinkhoest, tetanus, polio, TBC en fdifertie) helemaal uit te roeien. Het is de bedoeling dat in 1990 alle kinderen tegen deze ziekten zullen zijn ingeënt. In Holten komt in de jaren zestig heel voorzichting het werk voor Un- cef op gang. Op kleine schaal wordt onder vrienden en kennissen wens kaarten verkocht, die dan nog al leen bestaan uit kerst- en Nieuw jaarskaarten. Imiddels is een hech te groep medewerksters elk jaar maanden lang actief om hun 'vaste klanten' te voorzien van wenskaar ten. De slaapkamer van depot houdster mevrouw Schaap puilt in die maanden uit van de dozen vol met kaarten en andere artikelen die Uncief verkoopt. "Het is allang niet meer zo, dat wij alleen kerstkaarten verkopen. Voor het gehele jaar en voor elke gelegenheid zijn nu kaarten en mapjes met kaarten te koop. Ver der bestaat de collectie uit kalen ders, puzzels en briefpapier. Veel mensen weten dat niet", aldus me vrouw Schaap. De meeste kaarten vinden hun weg naar de vaste klan ten. „Dat wij met onze Unicefactie niet zo erg aan de weg timmeren, komt omdat wij beslist niet deur aan deur willen leuren. Ieder van ons heeft een bepaalde wijk of straat die zij 'bewerkt'. Dat werkt naar onze mening beter. De men sen zijn dan echt gemotiveerd om wat te kopen en krijgen niet het idee dat hen wat wordt opgedron gen. Dat neemt niet weg, dat we Gezien de te verwachten grote be langstelling, zal de informatiebij eenkomst voor ondernemers uit het midden- en kleinbedrijf die ge houden zal worden op maandag 3 november, niet zoals eerder was aangekondigd gehouden worden in café-restaurant De Biester, maar in restaurant de Wielen, Hol- terbergweg 11. Op deze informatiebijeenkomst die georganiseerd is door de RaboT bank, in samenwerking met de Holtense Handelvereniging, zal mr. John Knecht spreken over: Wat kan een Holtense ondernemer doen met markteting en reclame? John Knegt werd geboren in 1925. Hij studeerde een aantal jaren me dicijnen, deed doctoraal tentamen Economie in 1954 en doctoraal exa men Nederlands. Recht in 1955. Knecht werkte tien jaar bij Philips en Unilever o.a. in het marktonder zoek, marketing en reclame. Sinds 1964 is hij zelfstandig consulent op het gebied van marketing met als specialisatie martkonderzoek en communicatie. In die hoedanig heid geeft John Knecht praktijkad viezen aan o.a. ANWB, Albert fleijn, Black Decker, Coca Cola, Heineken, KLM, Philips, Unilever en PTT, alsmede aan diverse grote reclamebureau's en politieke par tijen. Als docent in Marketing, communi- catieleer en mediaplanning geeft hij gastcolleges aan diverse univer siteiten en HEAO's. Tijdens de bijeenkomst in de Wie len wordt door John Knecht inge gaan op de vragen: is marketing alleen iets voor een fabrikant? U doet ook aan martketing, wist u dat? Wat is in 1986 het sterkste concurrentie-element? Hoe be langrijks is uw image? Na de pauze is er gelegenheid tot het stellen van vragen. De bijeenkomst begint om 20.00 uur. In verband met onderhoudswerkzaamheden zal de overweg Oude Stationsweg resp. Doorlopendedijk van dinsdag 28 oktober tot woensdag 29 oktober van 23.00 tot 07.00 uur voor alle verkeer afgesloten zijn. dankbaar zijn voor elke kaart die wordt verkocht. Ook zouden we ons team graag willen uitbreiden. Wij denken daarbij aan vrijwillig sters die de nieuwe wijk Beuseberg voor hun rekening willen nemen. Ook kunnen wij hulp gebruiken op de Kol en de Ab Jansenstraat en omgeving. Een telefoontje naar een van ons is voldoende om meer in formatie te krijgen. DOp deze adressen is nu ook de nieuwe col lectie wenskaarten verkijgbaar, die werkelijk schitterend is", verder ra den wij iedereen aan De Eurovisie uitzending op 24 oktober te bekij ken, waarin het startsein wordt ge geven voor een serie activiteiten ter herdenking van de oprichting van Unicef. Beelden zeggen soms meer dan woorden". De adressen waar men kaarten kan kopen of inlichtingen kan verkij- gen zijn: Mevr. Schaap, Reilinksweg 37, tel. 61868; mevr. Harmeijer, Houtweg 13, tel. 63095; mevr. v.d. Harst, Houtweg 25, tel. 61927; mevr. Jans sen, Mr. G. Vixseboxsestraat 37, tel. 62026; mevr. Langendoen, Raalterweg 13, tel. 61986; mevr. v.d. Spek, Kolweg 39, tel 61284; mevr. Bogaard, Chruchillstraat 141, tel. 62398. De beslissing over het te bouwen nieuwe Dorpshuis laat op zich wachten. Ondanks dat vorige week wethouder Wim Dalhuisen mee deelde, dat de beslissing tijdens die week tijdens de vergadering van het college genomen zou worden, is men het kennelijk nog niet met elkaar eens, zodat aangenomen kan worden dat niet alleen de bege leidingscommissie een verdeeld advies heeft gegeven, maar dat ook het college met elkaar van mening verschilt. De kwestie Dorpshuis is maandag middag uitgebreid aan de orde ge weest in de commissie Algemene en Bestuurlijke zaken, die echter openbaar is. Binnen politiek Hol ten is nu al wel bekend, dat de Partij van de Arbeid, de grote voor stander van een integraal Dorps huis aan de Tuinstraat, vast wil houden aan dit plan, zodat wethou der Wim Dalhuisen onder grote druk van zijn fraktie komt te staan. Inmiddels heeft architect D.J. Beeftink de ontwerper van het plan dorpshuis aan de Tuinstraat en één van drie mededingers voor het ont werp Dorpshuis/gymnastieklokaal aan de Lageweg het gemeentebe stuur in een brief laten weten niet langer 'in de race' te zijn. Naar zijn De beeldhouwer Willem Bouter uit Uithuizen heeft in het kader van de BKR regeling de vererende op dracht ontvangen een beeldhouw werk te vervaardigen dat een plaatsje zal krijgen op 't grasveld bij de vijver van 't Vletgoor of op de kruizing van de Aaltinksweg en La- renseweg. Het college Holten kwam in con tact met de beeldhouwer toen men tijdens de expositie Beeld-en-route in Dienpheim, het oog had laten vallen op een uit steen en hardhout vervaardigde plastiek die het colle ge in het kader van de BKR rege ling naar Holten wilde halen. Uit eindelijk blijft dit beeld in Diepen- heim en zal de kunstenaar voor Holten een eigen - eigentijds - beeld vervaardigen, eveneens gemaakt van steen en hardhout. Inmiddels is hij al een kijkje komen nemen in Holten om de lokatie te bepalen. zeggen is het overduidelijk dat het college kiest voor het plan Vaessen. In de wandelgangen werd door hem vernomen dat het college twijfelt aan de hardheid van het stichtings bedrag van 1,6 miljoen van zijn in gediend ontwerp, zonder dat men dit bij de architect heeft afge- checkt..Beeftink is van mening dat met zijn belangen is gesold en het trekt zich terug tenzij het college haar excuses wil maken over de hele gang van zaken en hem ophel dering wil verschaffen op welke gronden men hem buiten spel heeft gezet. We zullen eens zien wat we in ok tober allemaal kunnen doen in de tuin. Een goed begin is het afknippen van vaste planten die helemaal zijn uitgebloeid. Kijkt u dan meteen even naar de hees ters. Misschien zitten ertussen die moeten worden uitgedund en ook dat kan in oktober. Te vens kunnen de rozen worden gesnoeid. Daarbij gaat het ei genlijk meer om het verwijderen van uitgebloeide bloemen. Snoei in ieder geval niet al te ver in! De tuin echt winterklaar maken kan nog niét. Daarvoor is het wachten op de eerste echte nachtvorst zodat het blad van de bomen valt. Wel kan er van alles worden bij geplant zoals heide, vaste planten, coniferen en heesters. Voor die planten is dat het beste omdat in deze tijd van het jaar de grond nog be hoorlijk warm is en droge perio des niet meer verwacht worden. De planten zullen dan ook meestal voor de eerste goede nachtvorst aanslaan. In de donderdagavond in „De Kandelaar" onder voorzitterschap van de heer W. de Groot gehouden ledenvergadering van de afd. Hol ten van de Prot. Chr. Ouderen Bond heeft na gebruikelijke ope ning het bestuurslid de heer H. E. Martens een inleiding gehouden over de vraag „Wat is de bedoeling van de ledenvergadering?" Hij schonk o.a. aandacht aan het contact tussen de leden en het be stuur en noemde enkele mogelijk heden om dit contact te versterken. Er werden naar aanleiding van het onderwerp enkele vragen gesteld die spreker de gelegenheid boden om op verschillende dingen nog na der in te gaan. Ook werd aandacht geschonken aan de ledenwerving. De volgende vergadering van de afd. zal plaatshebben op woensdag 19 november in „De Kandelaar" 's middags om half 3. Het onderwerp voor deze bijeenkomst is „Gezonde voeding". De vergadering, waarin enkele ouderen zich opgaven als lid, werd door de heer Martens met dankgebed beëindigd. Komend weekeinde wordt in j.s. de Schure een bierfeest gehouden. Al lerlei onbekende biersoorten, af komstig uit het bierland bij uitstek België zal dan te proeven zijn. Zaterdagavond staat het (lege) bierkratten stapelen op het pro gramma. Als het weer het toelaat gaat men proberen het record van 1981, 24 kratten, te breken. Dit spektak.el begint om 21.00 uur. De inwoners van Holten zullen volgend jaar kunnen rekenen op een verhoging van het reinigings recht. De verhoging wordt noodza kelijk nu met ingang van 24 de cember het Holtens huisvuil niet langer gestort kan worden op de vuilstortplaats in Markelo, die op die datum dicht gaat, maar dertig kilometer verderop terecht moet op de centrale vuilstortplaats Boeldershoek van het Gewest Twente, gelegen tussen Hengelo en Enschede. Door de langere rou te zal er tevens een aanpassing plaats moeten vinden van de we kelijkse ophaalroute in het dorp. Met een verhoging van het reini gingsrecht was in de vorige begro ting van de gemeente reeds reke ning gehouden, en zal ook in de komende begroting slechts met en kele procenten toenemen. Vooralsnog gaat het college van b en w er vanuit dat de storting in Boeldershoek een tijdelijk zaak is. Aanvankelijk lag het in het voorne men om het huisvuil van Holten en Raalte, dat éveneens per begin ja- nuri uit moest kijken naar een an dere lokatie, te storten in Lochem. Gs van Gelderland stelde zich ech ter op het standpunt dat iedere provincie zelf verantwoordelijk moet zijn voor het verwerken van het huisvuil en gaf geen toestem ming voor storting op Gelders ge bied. Binnenliet Gewest Midden IJssel, waar o'ok Holten deel van uit maakt, wordt momenteel naastig gezocht naar een vuilstortplaats binnen het eigen gewest, waardoor de kosten aanmerkelijk gedrukt kunnen worden. Een aantal loka- ties, in Diepenveen, Wesepe en Raalte komen hiervoor in aanmer king. Voordat het echter zover is, zal eerst een grondige studie ge maakt worden van het milieuas pect van de vuilstort. Met het planten van bomen moet nog even worden gewacht tot het blad helemaal van de bo men is. Vergeet straks bij het winterklaar maken van de tuin niet de bemesting! Ook niet die van het gazon. Bloembollen moeten nu echt de grond in. Bij het afwerken van de grond kan men de bollen het best bedek ken met een laag turfstrooisel. Let op dat narcissen en tulpen niet op een al te winderige plaats komen te staan. Die heb ben immers te lange of te slap pen stelen om daartegen be stand te zijn. Er zijn echter ook botanische soorten met een ste vige, korte steel die best wat wind kunnen verdragen. Voor beelden daarvan zijn de Februa ri Gold-narcissen (geel, lang doorbloeiend), Tète aTète (geel, twee of drie bloemen per steel), Fosteriana-tulpen (Cantate- rood, Candela-geel, Purissima- wit); Greigi-tulpen (Capa Cod- geel, Roodkapje-rood met ge streept blad, Plaisir-geel/rood). Al deze soorten kunnen nu wor den gepoot Eddie Wie vragen heeft over de studiefi nanciering, hoeft niet meer hele maal naar Groningen. De Centrale Directie Studiefinanciering (CDS) houdt sinds kort om de twee we ken spreekuren in Hengelo en En schede. Er is sinds de komst van de Wet op de Studiefinanciering en de Les- geldwet veel behoefte aan informa tie over de studiefinanciering. Met deze spreekuren hoopt de CDS meer duidelijkheid te scheppen. Naast de spreekuren zal de CDS dit jaar ook present zijn op ouderavon den en bijeenkomsten met school decanen en sociale raadslieden. Zowel in Enschede als in Hengelo worden de spreekuren op maandag gehouden. In Enschede in de on even week in het gebouw van het bureau Maatschappelijk Advies en Informatie (MAI), Haaksberger straat 48 van half elf tot vijf uur; in Hengelo in de even weken in het pand van het Raadsliedeninsti tuut, Drienerstraat 39 van tien tot vijf uur. Eigen ervaring heeft geleerd, dat de belangstelling voor de spreekuren enorm is, zodat men ruim de tijd hiervoor moet uittrekken. Tevens bestaat echter de mogelijkheid ter plaatse zijn of haar naam te laten noteren, waarna men de volgende dat vanuit CDS in Groningen thuis wordt teruggebeld. De Hervormde Vrouwengroep Ora et Labora vierde afgelopen don derdag met een feestelijke bijeen komst in gebouw Irene het 35 jarig bestaan. Hoogtepunt van de vie ring was de aanbieding van een door alle leden van de groep ge maakt wandkleed ter verfraaiing van het gebouw Irene. Met orgelbegeleiding van A. Koop man en tekst van presidente me vrouw J. Müller-Nijen Twilhaar en mevrouw W. Israël-Hofmeijer werd de bijeenkomst geopend met een lithurgieviering. Vervolgens werd door de ontwerpster van het wand kleed .mevrouw H. Alberts-Reyst, een overzicht gegeven van de ont- staans geschiedenis van het kleed. Het werd vervaardigd in patch work techniek en bestaat uit hon derden kleurige lapjes. Het heeft een afmeting van 0.80 bij 3.80. De oud-voorzitter van de kerkeraad de heer Ch. Vogely viel de eer te beurt het kleed te onthullen. Daarmee loste hij een belofte in, gedaan bij de heropening van gebouw Irene toen hij reeds een poster van het ontwerp in ontvangst mocht ne men. De huidige voorzitter van de kerkeraad, J. Veneklaas verklaar de op zijn beurt goed toezicht te houden op het wandkleed. Na de pauze werden zes leden die vanaf de oprichting reeds lid zijn van Ora et labora in het zonnetje gezet. Tot slot werd een collecte gehouden voor het kindertehuis Bal Anand in Bombay, India. Dit tehuis werd met behulp van gelden uit Nederland in maart van dit jaar geopend. Namens de kerkeraad overhandig de de heer J. Veneklaas symbolisch het wandkleed aan het bestuurslid Ch. Vogely van Irene. Naast hem de ontwerpster, mevrouw Alberts.

Holtens Nieuwsblad | 1986 | | pagina 5