"Ook kerkganger heeft rechten en plichten" V I Marke Holten Bezoekerscentrum al meteen druk bezocht ailli Financiën! 'i "i Holten stopt veel geld in de grond HOLTENS NIEUWSBLAD IHSOT! I EBM li Herwaardering van arbeid Zandwegen Gemeente stoot woningen af DONDERDAG 16 OKTOBER 1986. Op 27 oktober wordt admi nistrateur A. Teeselink van de Holtense Hervormde ge meente 65 jaar. Bijna twin tig jaar lang bracht hij door in het kerkelijk bureau. Een nauwgezet man die al die drukte rondom zijn af scheid maar overdreven vindt. „Ik heb gewoon mijn werk gedaan en ik hoop dat ik het vertrouwen van alle mensen ben waard ge weest." Het is inderdaad een vertrouwens functie, die baan van administra teur namens de kerkvoogdij. Met name in de tijd dat de bijdragen aan de kerk nog hoofdelijk werden omgeslagen, afhankelijk van het belastbaar inkomen. Vlak voordat Teeselink zijn baan bij het trans port- en taxibedrijf Müller aan de Larenseweg verruilde voor die van kerkelijk administrateur kwam die hoofdelijke omslag er door. Vol gens hem terecht. Teeselink: „Ik ben per 1 januari 1967 benoemd. Maar pas op 1 maart van dat jaar begonnen. Eerst moest er bij Müller een opvolger worden gezocht. Taxibedrijf Müller 'van de wieg tot het graf zeiden we altijd. Ik ben daar niet om het geld wegge gaan hoor. Alleen kreeg ik hier een pensioen en dat vond ik toch wel belangrijk voor later. De functie van administrateur bestond nog niet. Ik was al jaren lang kerkvoogd en deed de financiën er 's avonds bij. Dat was wel zo'n 20, 25 uur per week. Mijn vrouw zei toen al dat ie dereen televisie kon kijken, maar zij nog niet eens de radion mocht aanzetten. Toen ik administrateur werd moest ik wel bedanken als kerkvoogd. Dan mag je zo'n betaal de functie er niet bij hebben. Je zou immers je eigen salaris kunnen vaststellen. In die jaren stond de kerk er finacieel erg slecht voor. Pas na de invoering van de ver plichte bijdrage veranderde dat." Verbouwingen Dat hij erg zuinig te werk gaat be wijst de stoel die de verslaggever krijgt aangeboden. Die heeft Teese link samen met de toenmalige kerkvoogd destijds nog in Ensche de aangeschaft. Samen met het bu reau en de archiefkasten die in zijn bureau in gebouw Irene nog steeds goed diensten bewijzen. Overigens moest de administrateur al snel na zijn aanstelling verkassen. Teeselink: „Dat was met de eerste verbouwing van gebouw Irene. Toen heb ik een paar maanden bij mijn nicht aan het eind van de Boschkampsstraat gezeten. Toen alles weer klaar was had ik nog maar een heel klein hokje, waar later gelukkig nog een ruimte bij aangetrokken werd. Ook bij de tweede verbouwing van Irene moest ik weer verhuizen. Aanvan kelijk zou ik naar de consistorieka mer van de kerk gaan, maar dat leek me niet zo geslaagd met al die rouw- en trouwdiensten. Uiteinde lijk belandde ik in de voormalige schoenenzaak van Oolbekkink aan de Kerkstraat." Verplicht Daar en later weer in een apart gedeelte van Irene controleerde hij het fïnciële reilen en zeilen van de gemeente. Van de verplichte bij drage voor de kerk niets dan goeds uit de mond van de binnenkort ver trekkende administrateur. "Je krijgt er wel veel reacties op, maar ik vind het een goede zaak. Ie dere kerkganger heeft nu eenmaal evenveel rechten als plichten en als je het daar niet mee eens bent moet je niet bij de kerk gaan. Je krijgt na tuurlijk altijd mensen die het er niet mee eens zijn en dan vragen hoeveel de dominee betaalt. Dan zei ik altijd: hetzelfde percentage als u en daar konden ze het dan mee doen. Ik kan me wel voorstellen hoor, dat de mensen zich afvragen waar al dat geld heen gaat. Maar vergeet niet wat er allemaal van betaald moet worden. De predikan ten uiteraard, mijn baan, de gebou wen en het onderhoud. En dat zijn allemaal posten waar je nauwelijks op kunt bezuinigen. Vroeger had ik zelf ook wel mijn twijfels, maar nu ik achter de schermen heb kunnen kijken weet ik dat elke cent verant woord wordt uitgegeven. Wat dat betreft zal het nog moeilijk genoeg worden nu door de afschaffing van de hoofdelijke omslag de bijdragen met bijna de helft zijn terug gelo pen." Vertrouwelijk "Je had natuurlijk wel een vertrou- welijke functie toen en ook moest je heel goed de familieverhoudingen kennen. Ik kan me nog wel herinne ren dat ik met hartklachten in het ziekenhuis lag en de toenmalige kerkvoogd, de heer Vogely, zoveel mogelijk de zaakjes overnam. Die had op een gegeven moment teveel geld gekregen volgens hem. Maar hij wist niet dat, zoals op een hele boel boerderijen, vader en schoon zoon samen betaalden. Dan is het wel nuttig dat je iedereen kent. Overigens heb ik vanaf het begin altijd heel prettig gewerkt. Ik had de vrijheid om alles zelf op te zetten en wanneer het nodig was kon er al tijd wel iemand bijspringen. Die plezierige samenwerking zal ik nog wel eens missen." Nu de Hervormde kerk noodge dwongen (de belastinginspectie geeft geen inzicht meer in de aan slagen) terugvalt op de vrijwillige Administrateur A. Teeslink: ge woon mijn werk gedaan... bijdrage voor de Actie Kerkbalans en ook de automatisering op het kerkelijk bureau heeft toegeslagen kan de full time-baan van Teese link voortaan worden terugge bracht tot vijf ochtenden per week waarop mevrouw B. Waanders- Schippers het werk over neemt. "Zo af en toe zal ik hier nog wel eens de neus om de deur steken" bekent Teeselink. „Ik moet hier toch elke maand zijn voor de bloedtransfu sie. Maar eerlijk gezegd werd het me de laatste jaren toch wel eens teveel. Nu kan ik in ieder geval voldoende tijd aan het tuinieren besteden en kunnen de vrouw en ik bij mooi weer ook eens een fiets tochtje maken. Dat schoot er vroe ger nog wel eens bij in." In het hernieuwde bezoekerscentrum Noetselerberg was direct na de opening al een grote belangstelling Er bestond een financiële band tussen de marke en de kerk. De in komsten en uitgaven werden ver antwoord in de zg. kerkerekenin- gen, welke aan het markebestuur werden overgelegd. In 1615 waren Johan Joerlinck (den Olden) en Herman int Hof kerkmeester, Ger- rit Joerlinck vervulde in 1657 de zelfde functie. Zowel de marke als de kerk wezen kerkmeesters aan. Voorts is er sprake van een kerkelij- rekening kon worden verantwoord, want „scheydende opt Wijnhuis" consumeerden de controleurs wijn en bier, waarbij niet altijd op een „kannetje" meer of minder werd ge let. HILVERSUM W. OTTEN De Plattelandsvrouwen, afdeling Dijkerhoek discussieerden over: te ontvanger,,m die g]d aangeduid hoe werd en wordt de ver. deeld en hoe gewaardeerd? Dat ge- Het was afgelopen week einde meteen al een drukke boel in het vernieuwde Be zoekerscentrum Noetseler berg op de Holterberg. Vrij dag was in het bijzijn van tal van genodigden de nieu we permanente tentoon stelling geopend en die trok zaterdag en zondag veel be kijks. Met name de moge lijkheden op audiovisueel gebied maken het bezoe kerscentrum weer tot een attractie van formaat. Hoewel De Noetselerberg in de af gelopen tien jaar uitgroeide tot een van de vijf grootste bezoekerscen tra van ons land (met zo'n 90 dui zend bezoekers per jaar), voldeed de oude permanente expositie langzamerhand niet meer aan de hedendaagse eisen van het pu bliek. Zowel inhoudelijk als wat be treft presentatie is daar nu aan ge sleuteld. Na een jaar vertimmeren krijgen bezoekers nu een volledig beeld van natuur en landschap in de boswachterij Sallandse Heuvel rug. Inhoudelijk past daarin het ont staan van die Heuvelrug en het beheer van bos en heide. Met name de noodzaak van dat beheer krijgt de aandacht. Via een looproute worden de bezoekers rondgeleid langs tal van expositiewanden, dia projecties en maquettevoorbeel den. Ook is er een speciale hoek ingericht waar wisselexposities worden gehouden. Op dit moment is daar een expositie over het 150- jarig bestaan van Nijverdal te zien, maar in de toekomst zullen ook actuele zaken op natuurgebied aan de orde komen. Bosluchtjes Nog steeds kan de bezoeker in het centrum zien wat hij eenmaal bui ten op een van de vele wandelpa den kan tegenkomen. Met diapre sentaties, geluidsbanden en vi deoapparatuur wordt een zo na tuurgetrouw mogelijk beeld gegeven van de Sallandse Heuvel rug. Daarbij is het, vooral voor de kinderen, aantrekkelijk om op al lerlei knopjes te drukken waarna dan het geluid van de gekozen vo gel weerklinkt. Ook van de 'geuren- kast', waarin speciale bosluchtjes zijn te ruiken, wordt druk gebruik gemaakt. Bij de herinrichting van het cen trum is speciale aandacht besteed aan de gehandicapte bezoeker. Zo wel mensen die slecht ter been zijn of in een rolstoel zitten, als mensen die slecht horen of zien hoeven daardoor niets te missen van al het tentoongestelde. Voor de rolstoe lers is er zelfs een puzzeltocht door de Boswachterij uitgestippeld, waarvan de routebeschrijving gra tis aan de balie verkrijgbaar is. Daar kan men ook de drie gratis wandelroutes door het gebied krij gen. Voor directeur F.C. Prillevitz van Staatsbosbeheer was de opening van het nieuw inge richte Bezoekerscentrum aan leiding de zandwegen op de Holterberg weer eens naar vo ren te halen. Hij vindt dat er zo snel mogelijk een experiment moet starten om de gevolgen van het afsluiten van een aan tal zandwegen op de Holter berg te bekijken. In hotel De Haarlerberg, waar de genodig den bijeen kwamen noemde Prillevitz niet alleen de voorde len die dit met zich meebrengt voor planten en dieren, maar ook de bevordering van „rusti ge vormen van recreatie" zoals wandelen en fietsen. Mede na mens de gemeente Holten sprak Hellendoorns loco-bur gemeester Middelkamp zijn be denkingen daarover uit. De toe gankelijkheid van het Holter- berg-gebicd blijft voor deze ge meentes voorop staan. Ook een ander proefballonnetje dat door de directeur van Staats bosbeheer werd opgeworpen (uit de toeristenbelasting bij dragen aan het in stand houden van een schaapskudde op de Holterberg) leverde nogal wat wenkbrauw fronsen op bij de gemeentebestuurders. als collecteur. In 1663 werd voor deze functionaris een instructie vastgesteld. De collecteur moest een „geërfde" en tevens van goeden huize in financiële zin zijn, dan wel voldoende zekerheid kunnen stel len. Hij mocht voor de ontvangst van 's lands middelen maximaal 5% per jaar genieten. Hetgeen meer werd ontvangen kwam ten voorde le van de marke. In 1697 was Johan Teunissen collecteur. beurde in het Bonte Paard onder leiding van mevrouw Trudy Koele- may. Na het vertonen van een diaserie gaf mevrouw Koelemay het woord aan het forum waarin zitting had den een aantal plattelandsvrou wen die over hun eigen arbeids er varing vertelden. Uit de verhalen bleek wel dat er in 40 jaar tijd ont- zettene veel veranderd is. Uit de De bronnen voor de kerkelijke discussie bieek echter ook dat veel ontvangsten omstreeks 1650 waren vrQuwen vinden werk o.a. de verponding en de pacht van voldoende gewaardeerd wordt, eigendommen. De verponding (grondbelasting) is een heffing van zeer oude datum op gebouwd en ongebouwd onroerend goed. Het „gebouwd" werd ook wel belast in de vorm van haardstede- of schoor- steengeld. In 1571 bedroegen de pastorie-in komsten ongeveer vijftig daalders en die van de kerk zestig gulden per jaar. J. C. van Slee vermeldt dat de kerk te Holten rond 1610 nauwe lijks tweehonderd gulden incas seerde. In 1651 werd wegens ver pachting van eigendommen ont vangen 158 goudguldens, veertien stuivers en 14 schepels rogge. Blijkens de ligger van landerijen, opstallen en uitgangen van kerke- Door burgemeester en wethouders verleende vergunningen, ontheffingen e.d. 1. VERLEENDE BOUWVERGUNNINGEN: - aan de heer J. W. Haverslag voor het vernieuwen van een jongveestal bij het perceel Valeweg 6; - aan de heer H. Bouwman voor de bouw van een carport bij de woning Kolweg 43; - aan de heer H. Jansen voor de bouw van een duivenhok bij het perceel Boschkampsstraat 22; - aan woningbouwvereniging „Onze Woning" voor de bouw van 6 woningen aan Het Landeweerd; - aan Voordes B.V voor de bouw van 6 woningen aan het Van Hol- tenserf; - aan de heer J. Schook toestemming verleend voor het plaatsen van een tuinkas bij het perceel Molenbelterweg 9; 2. aan Peuterspeelzaal Dijkerhoek vergunning verleend voor het hou den van een speelgoedbeurs op 5 november 1986; Voor het inwinnen van informatie over de zaak zelfdanwel over eventu ele mogelijkheden tot het indienen van een bezwaar- of beroepschrift kan men zich wenden tot de afdeling algemene zaken ter gemeentese cretarie. Vaststelling 15e wijziging van de bouwverordening Burgemeester en wethouders van Holten maken bekend, dat geduren de drie maanden ter gemeentesecretarie, afdeling algemene zaken, voor een ieder ter inzage ligt hun besluit van 7 oktober 1986, nr. 11/IJm, tot vaststelling van een verordening tot wijziging van de "Nadere rege len" behorende bij de bouwverordening en de daarbij behorende toe lichting (15e wijziging bouwverordening). Deze wijziging heeft betrekking op bijlage A (aanvraag bouwvergun ning), F (afvoerleidingen en afvoerputten) en G (liften van personenver voer in tot bewoning bestemde gebouwen). De verordening treedt ingevolge artikel 205 van de Gemeentewet in werking op de derde dag na dien, waarop zij is afgekondigd. Tegen be taling der kosten is bovenvermelde verordening ter gemeentesecreta rie, afdeling algemene zakgn, algemeen verkrijgbaar. Holten, 16 oktober 1986. Burgemeester en wethouders voornoemd. De secretaris, J. P. Stegeman. De burgemeester, W. L. F. C. van Rapp'ard. Ter inzagelegging afvalstoffenplan Overijssel Het ontwerp Tweede afvalstoffenplan Overijssel is door gedeputeerde staten vastgesteld. Het plan omvat de provinciale hoofdlijnen voor de afvalverwijdering in de jaren 1986-1992. De in het ontwerp-plan be schreven afvalstoffenverwijdering betreft: huishoudelijke afvalstoffen; grof huisvuil; bouw- en sloopafval; bedrijfsafvalstoffen die te zamen met huishoudelijk afval worden verwerkt. In het ontwerp-plan zijn drie samenwerkingsgebieden, dat zijn een aan tal gezamenlijke gemeenten, aangewezen die een belangrijke taak hebben bij de uitvoering van het plan. Per samenwerkingsgebied zijn zo concreet mogelijk de verwerkingslokatie(s) en de verwerkingswijze(n) aangegeven. In de periode van 29 september 1986 tot en met 28 november 1986 kunt u het ontwerp-plan op het gemeentehuis van Holten, afdeling Algemene Zaken inzien. Inzage is ook mogelijk in de bibliotheek van de provincie Overijssel, lut- tenbergstraat 2 te Zwolle en het Gewest Midden-IJssel, Pikeursbaan 2 te Deventer. Tijdens deze periode kan op basis van artikel 9 van de Afvalstoffenwet door een ieder gemotiveerde bezwaren tegen het ontwerp-plan bij pro vinciale staten schriftelijk worden ingediend. Provinciale staten stellen namelijk het definitieve plan vast. Het is ook mogelijk mondelinge bezwaren tegen het ontwerp-plan in te dienen op één van de drie openbare zittingen die gehouden worden op: dinsdag 28 oktober 1986 in het stadhuis van Deventer; donderdag 30 oktober 1986 in het provinciehuis te Zwolle; dinsdag 4 novèmber 1986 in het stadhuis van Hengelo. De zittingen beginnen om 20.00 uur en zijn vanaf 19.30 uur voor ieder een toegankelijk. Nadere informatie over het plan kunt u krijgen bij de provincie Overijssel, Luttenbergstraat 2, 8012 EE Zwolle, telefoon 038-977 177, toestel 2494. Uitgifte bouwterreinen plan „de Beuseberg" De mogelijkheid doet zich voor om in het bestemmingsplan „De Beuseberg" een aantal kavels aan te bieden aan particulieren. Het betreft hier 8 kavels voor de bouw van vrijstaande woningen (ka vels 2 tot en met 9, gelegen aan de Liezenweg en Erve Broekhuis). Eventuele gegadigden kunnen zich voor nadere informatie, alsmede voor het verkrijgen van een aanvraagformulier, wenden tot de gemeen tesecretarie, afdeling Algemene Zaken, Verzoeken voor aankoop van een kavel moeten zijn ingediend vóór 1 november 1986. Holten, 16 oktober 1986. Burgemeester en wethouders van Holten, W. L. F. C. van Rappard, burgemeester. J. P. Stegeman, secretaris. Ter ondersteuning van het thema van de bijeenkomst was een leuk standje ingericht met oude ge bruiksvoorwerpen zoals een bin- sterschort, wasbord en boterkarn. Het woningbedrijf van de gemeen te Holten houdt op te bestaan. Op lijkc fondsen waren in 1849 nog korte termijn zal een concept over- jaarlijks „uitgangen" aan de kerk eenkomst met de woningbouwver- verschuldigd de erven Sends Hart- eniging Onze Woning aan de raads- kamp (2 mud en 3 schepels rogge) commissie worden aangeboden en Meerman (1 mud en 7 1/4 sche- over de overdracht van de laatste pels rogge). De Vosmaat moest woningen die nu nog door de ge- f 0.70 per jaar aan de kerk betalen, meente Holten worden verhuurd De kerkelijke rekeningen werden aan Onze Woning. Het betreft hier gedurende de eerste helft van de veertien vooroorlogse woningwet zeventiende eeuw onderzocht in de woningen aan de Burg v.d. Borch- herberg „Den Ouden St. Oleff' te straat. De overdracht zal voor de Deventer. Dat leverde weer een bewoners geen enkele gevolgen nota op, welke in een volgende jaar- met zich meebrengen. De gemeente Holten zal in de ko mende jaren flink moeten investe ren in de verbetering van het riole- ringsstelstel. Televisie opnamen, die onlangs zijn gemaakt in het buizenstelsel, hebben aangetoond dat de zaak op sommig punten zo lek is als een mandje. De leden van de commissie Gemeentewerken en Financiën kregen maandag en dinsdag het eerste van een reeks voorstellen voorgeschoteld, die uit eindelijk moeten leiden tot een rio- leringssyteem in Holten dat weer jaren meekan. Voordat het zover is, zal echter een basisrioleringsplan gemaakt moe ten worden, diè alle technische as pecten van de aanleg op een rijtje zet. Door het college van b en w wordt voorgesteld het raadgevend ingenieursbureau Witteveen en Bos te belasten met het opstellen van het plan. Hiervoor is een kre diet nodig van f. 60.000. Wethouder Westerik wees er op dat in de komende jaren een veelvoud van dit bedrag uitgetrokken zal moeten worden om de riolerings plannen te kunnen uitvoeren, waarvoor in het verleden geen geld gereserveerd is. „Maar dan moeten we wel eerst inzicht hebben in de kwaliteit van het riolenstelsel". Westerik verklaarde dat de toe stand niet zo slecht is, dat een zwaar beladen vrachtwagen door de Dorpsstraat zou zakken, maar naar zijn mening zijn verzakkingen in het wegdek niet uitgesloten. In dien de raad er straks mee accoord gaat, zal nog dit jaar begonnen wor den met het opstellen van het plan. Zowel de commissie Gemeentewer ken en Financiën konden accoord gaan met een krediet van f. 104.000 voor de aanleg van een drukriole- ring in Dijkerhoek met de stem van de VVDerM. Spijker tegen. Die wil de eerst wel eens weten of de aanleg wel noodzakelijk was, nu blijkt dat Dijkerhoek slechts gedeeltelijk wordt aangesloten terwijl de riool belasting met 3 1/2 omhoog zal moeten om de zaak te financieren.

Holtens Nieuwsblad | 1986 | | pagina 5