deHottensedoos Tuintips van Eddie 'Op u hoger aanzien' Een fraaie fietsroute voor Herfsttoertocht Handbaldames nog ongeslagen Eind goed9 al goed Nacht om Holten Scoutinggroep wil uit vergetelheid Snorkeldiploma' s HOLTENS NIEUWSBLAD Vierde arts in Holten? Zondag Hippolon op Borkeld Kinderzegels Floralia Dijkerhoek Kerkdienst oma voor E.H.B.O.ers DONDERDAG 25 SEPTEMBER 1986 11 Zaterdag 6 september behaalden van de diploma's een demonstratv acht kandaten, vijf meisjes en drie gaven, wat bijzonder interessant jongens in het zwembad Twenhaar- was. De kandidaten kunnen nu veld het hoogste snorkeldiploma, verder leren voor de onderwater n.l. het snorkeldiploma C. Het wa- sport, maar ze moeten dan wel de ren v.l.n.r. op de foto: B. Sezen, H. leeftijd van veertien jaar hebben. Baerends, P. Uddink, H. Klein Tee- Onlangs heeft Holten haar ei gen'Tante Post' gekregen. Door de komst van mevrouw Renes is het PTTkantoor aan de Gaar- denstraat niet langer een man- nenbolwerk. Om dat feit een beetje te vieren, leek het ons aardig dit keer uit het omvang rijke foto-archief van Jan Smale van de Oudheidkamer Holten een foto te kiezen van het post kantoor in vroeger dagen. Keurig in het pak, dat ook bij zo merse temperaturen hoog ge sloten gedragen diende te wor den, staan op de foto van links naar rechts, Mans van de Bos, Herman Bosman, Jan Mane schijn, kantoorhouder Dikkers en Hendrikus Oolbekkink.De foto is gemaakt omstreeks 1920 toen het postkantoor gevestigd was in het pand van de gebroe ders Dikkers, waar nu het eet café van Jos Kamphuis is geves tigd. Tuinierend Holten bedank ik voor de goede reacties. Er wer den meteen al vragen op me af gevuurd. die gaan we uiteraard behandelen. Zo werd me gevraagd naar het tuinieren voor bejaarde men sen; hiervoor ga ik een speciale rubriek maken. Verder werd me gevraagd naar de bestrijding van luis. De één had luis in een appelboom, een ander in de sneeuwbal en in de rozen en wat daar aan gedaan kan worden. Uiteraard gaan we niet met che mische middelen werken. Hier volgen enkele tips: het verzame len van Lieveheersbeestjes is een mogelijkheid. Zij lusten de luizen graag. Zijn er bijen in de buurt, laat ze dan met rust. Ook zij lusten graag luizen, evenals mussen en mezen. Verder wil een teentje knoflook bij iedere rozenstruk ook nog wel eens hel pen tegen luis. Volgend voorjaar Het college van b en w gaat accoord met de instelling van een commis sie Vestiging en praktijkomvang huisartsen. In die comissie zullen zitting nemen vertegenwoorditgers van het Gewest Midden Overijssel, gemeente en huisartsen en heeft tot doel de vestiging van nieuwe huisartsen te regelen. Zo blijkt er in Holten getalsmatig plaats te zijn voor een vierde huis arts. Hoewel de drie zittende huis artsen niet bepaald juichend een vierde collega zullen binnenhalen, mede doordat hun inkomsten sinds de vestiging van een aparte apo theek terug zijn gelopen, kan de nieuwe commissie nu de vestiging van een nieuwe arts voorschijven. Zo denkt het college dat het een goede zaak zou zijn als er in Holten een vrouwelijke arts bijkwam. Een en ander zal in overleg met de art sen moeten worden geregeld daar de nieuwkomer onderdeel uit zou moeten gaan maken van de groeps- praktijk aan de Keizersweg omdat 'wilde vestigingen' niet getolereerd zullen worden. kom ik hier op terug, omdat de luis straks minder actief wordt en overwinteren gaat. In september kunnen we al con- fioreren verplanten, want sep tember biedt ons een hoge luchtvochtigheid, wat optimaal is voor coniferen. Let er wel op om bij droog weer overdag extra door het loof bij te sproeien. De coniferenhagen kunnen ook nog geknipt worden, maar bij erg scherpe zon geen taxushaag knippen. De meeste tuincentra hebben volop keuze in nieuwe vaste planten en andere potculturen. Enkele bloembollen, zoals het sneeuwklokje kunnen al de grond in. Bacterievuur Ook in Holten komt het besmet telijke bacterievuur voor. Het is helaas nog niet te bestrijden. Erg gevoelig daarvoor zijn: Dwergmispel (Cotoneaster), Meidoorn(Grataegus), Lijster bes (Sorbus) en Sierkers (Pru nus). Het virus dringt geleidelijk in de boom of struik, waarna na enkele jaren de plant geheel af sterft. Het herkenningsbeeld van deze ziekte is, dat jonge lo ten bruin worden en afsterven en de dode bladeren juist aan de takken blijven zitten en niet af vallen. Nog een manier om het te herkennen is een klein stukje van de bast weg snijden. Na kor te tijd (5 a 10 min) zal het roze kleuren. De jonge aangetaste takken moet men wegknipoen tot op het gezonde hout. Men onderbreekt hiermee het proces van dit virus maar het kwaad is niet geweken. Bij erstige aan tastingen zal de boom moeten wijken en verbrand worden. Plant in ieder geval een andere boom of struik weer, want „een boom is de wortel van het le ven". Tot oktober. Eddie. met de Holtense verdediging. Via een 2-7 achterstand bij rust werd uiteindelijk met 4-12 verloren. Score: Ellen Leeftink, Sharon Vorst, Wilma Agterkamp en Birgit v. Zon 1. Programma: Za. 27-9: Al uit tegen Broekland om 14.00 uur. Vertrek 13.00. Jon gens al uit tegen Achilles (gewijzig de speeldatum!) BI uit tegen Kwiek om 13.00. Vertrek 12.00. Cl uit tegen Broekland om 12.00. Ver trek 11.00. Zo. 28-9: Dames junioren: uit tegen Kwiek om 10.00. Vertrek 9.00. Da mes senioren uit tegen Nw. Heeten om 12.45. Vertrek 11.45. Heren se nioren uit tegen Raalte om 15.15. Vertrek 14.00. Heren Klein verlies voor de heren in oe fenwedstrijd tegen DHV. Ter voor bereiding op de zaalcompetitie speelden de heren senioren afgelo- De Holtense Motor- en Automo bielclub „De Holterberg"' organi seert in de nacht van zaterdag 4 op pen "donderdagavond tegen DHV zondag 5 oktober voor de 17e keer (Delden). Dit team, dat le klasse af- de befaamde puzzelrit de „Nacht deling Twente speelt, leek in de eer- om Holten', ste minuten weinig problemen met Holten te hebben. Holten dat met we^e volgens route be- een aantal nieuwe spelers in het schrijving (eigen regelement) zal veld kwam, moest duidelijk wen- worden verreden wordt uitgezet nen. Het vliegseizoen 1986 is ten einde en een lange rustperiode, ook voor de duiven van de Bergvliegers, is hiermee aangebroken. Wanneer men op het afgelopen seizoen terugblikt, moet men con cluderen, dat, gezien de weersge steldheid, dit niet geheel aan de verwachtingen heeft voldaan. Twee vluchten werden geannu leerd terwijl een groot aantal vluch ten moest worden ingekort. Ook de laatste vlucht moest worden inge kort van St. Ghislain naar Wuust- wezel en dat betekende in plaats van 277 km, 157 km vliegen. De dui ven die om 13.40 u. werden gelost vlogen in bijna gesloten peloton zo dat binnen 20 minuten bijna alle 68 „prijsvliegers" binnen waren. Dat één vrouw vele mannen te erg was bleek toen de klokken opengingen en geconstateerd werd dat mevr. Beek (voor alle Bergvliegers dui- venmoeder) om 16.05 u. haar eerste duif binnen had en dat was tevens de snelste. Er was niemand die haar dit succesje niet gunde. De uitslag: 1-25-52: mevr. van Beek; 2-5-6-7-12: Comb. Oolbekkink-Tijhof; 3-8-18- 19-27: G. Egberts; 4-11-22-31-49: A. ten Dam (2): 8-55-68: Wim Aaftink; 10-44-46-54: E. Veneklaas; 13-28-62- 64-66: Comb. Kwintenberg: 14-45: A. ten Dam (1): 15-17-21-26-32: Frits Meester; 16-20-40=67: Jan Aaftink; 43: H. J. Paalman; 51-63: M. Lode- weges; 65: H. van Beek. In de vierde wedstrijd van de veldcompetitie heeft Holten thuis tegen DSC opnieuw gewonnen. DSC dat over een team met veel routine beschikt moest het in de eerste helft afleggen tegen de Hol tense jeugd Via doelpunten van Annemarie Wijnberg en Iepy Bijma kwam men op een 2-0 voorsprong bij de rust. Na rust verzuimde Holten echter door te gaan. DSC kon terugkomen tot 2-2, waarna Annemarie op nieuw voor een voorsprong zorgde. Ook nu kreeg DSC de kans om ge lijk te maken. Toch zorgde Marti Barvelink er voor dat de winst op het nippertje in Holten bleef. Door de winst op DSC en het ver lies van Nw. Heeten tegen Overwe- tering, staat Holten nu eerste met 7 punten uit 4 wedstrijden. Overwe- tering kan nog gelijk komen, om dat het een wedstrijd minder heeft gespeeld. De junioren moesten op nieuw een nederlaag incasseren. Ook thuis tegen Dalfsen zat er nog weinig lijn in de aanval en voor al verdediging. Ondanks de nodige inzet van Holtense zijde had Dalf sen vaak niet al te veel problemen Zondag 28 september zal de Lande lijke RijverenigingDe Bergruiters voor de tweede maal een Hippolon organiseren op en rondom het paardensportterrein op de Bor keld. Een Hippolon bestaat uit een hard loop-traject, een fiets-traject en een steeple te paard. Deelnemers van zo'n tien verenigigen hebben voor dit sportieve evenement ingeschre ven. Zowel technisch als organisato risch zijn, in vergelijking met voor gaand jaar, verbeteringen aange bracht in het wedstrijdgebeuren. Het wedstrijdverloop is vanuit de kantine voor de toewschouwers vrijwel geheel te overzien. Zaterdag 27 september Om ïi.oo uur zal het startschot wordt de tweede toertocht voor de eerste groep klinken, een van dit jaar van de Wieler- half uur later gevolgd door de eer- vereniging Holten gehou- ste damesgroep. den! na de succesvolle tocht Nieuw is dit jaar de klasse voor jn mej met plm 5qq deelne- verenigingsequipes Dde equipes mers ult het gehele land. Vo- bestaande uit drie leden, zullen het u parcours in estafette-vorm afleg- ng jaar herfst meldden zich gen: de eerste loopt, de tweede 20 n 400 deelnemers bij de fietst en nummer drie rijdt tenslot- inschrij vingstafel. Dit aan- te de steeple, om ongeveer i5.oo tal hopen de organisatoren uur zal dit onderdeel de Hippolon ook nu te bereiken. Veel zal waarschijnlijk een sensationele af- afhangen van de weersge- sluiting bezorgen. Tussen 12.30 en steldheid. 13.30 is een pauze ingelast in het programma. seling, H. Meerman en achter zit tend P. Bekkernens. Staand M. Po- thorst en M. Podt met drie leden van de duikvereniging Cousteau uit Deventer die na het uitreiken Ruim driehonderdduizend kinde ren gaan woensdag 1 oktober weer op pad om huis aan huis kinder postzegels te verkopen. Ze komen vast ook bij u aan de deur. Stel ze niet teleur! U kunt bij hen kinderze gels en ansichtkaarten bestellen. Betalen doet u pas op 12 november, wanneer de kinderen uw bestelling komen afleveren. Dit is jaar is het de 60e kinderpost zegelactie. Ter gelegenheid van dit jubileum zendt de IKON televisie vanaf dinsdagavond 7 oktober vier keer een programma uit over kin- derefi in de knel. Daar gaat tenslot te al het geld van de kinderpostze gelactie naar toe. Leerlingen en oud-leerlingen stel len op zaterdag 27 september weer hun bloemen en bloemstukjes ten toon tijdens de Floralia die gehou den wordt in de o.b.s. Dijkerhoek. Te zien zijn onder andere de resul taten van de wedstrijd kalebassen kweken, waarvoor de leerlingen in het voorjaar zaadjes mee naar huis hebben gekregen. Verder zullen Dijkerhoekers de resultaten van hun hobby's ten toon stellen, 's Avonds een demonstratie bloem schikken. Voorts zijn er verschillende attrac ties zoals pop- en taartraden, grab belton, rad van avontuur, een be hendigheidsspel en bloempotgooi en. De Floralia is geopend van 14.00 tot 16.00 uur en van 19.30 tot 21.00 uur. Toch kwam men na eerst met 2-8 achter gestaan te hebben toch te rug tot 9-9 bij rust. Holten had daar bij wel het geluk, dat de DHV-de- fensie een aantal keren de bal via het blok in het eigen doel zag ver door de clubleden H. Paalman, H. Bekkernens, E. Klein Teeselink en G. Agterkamp. De rit van plm. 80 km. is eenvoudig van opzet en kan met een gemiddelde snelheid van 20 km/uur door iedereen worden ge reden De start van de eerste deelne- tuur waarmee een groot aantal prachtige prijzen zijn te winnen. Tijdens de rit zal in een van de buurtschappen aan de deelnemers gratis koffie worden aangeboden. Alle deelnemers ontvangen als her innering een rally bord en een jaar schildje en ook deze keer zullen de dames en de heren die met de beste resultaten uit de bus komen be loond worden met waardevolle prij zen. De rit kan met gedimd licht worden gereden. dwijnen. In een spannende 2e helft mer is om 20 00 uur clubhuis „De ging het gelijk op, maar zag DHV kans met 17-18 de winst te pakken. 100 Een nuttige wedstrijd, waarin bleek, dat op verschillende fronten nog stevig getraind moet worden, maar dat men ook op dit niveau men het 2e Sedeelte heeft gereden niet kansloos hoeft te zyn. draait in de zaal het rad van avon' inschrijving mogelijk is vanaf 19.30 Met ingang van zondag 28 septem- uur. De rustpauze en de finish zijn ber aanstaande zullen de och ten - bij zaal „Vosman" in de Oranje- diensten van de Ned. Herv. kerk in straat. Tijdens de pauze en nadat Holten en Dijkerhoek een half uur later beginnen. In plaats van hal: tien begint de dienst om tien uur. Dit jaar is weer een volledig nieuwe route uitgezet. De afstanden die TlinlnrilQ vnnr gefietst kunnen worden zijn: 80 - 1/ipiUIlia UUl liOoflSO km. Inschrijving is moge lijk van 08.00 tot 10.00 uur in sport hal 't Mossink. De route is geheel aangegeven met pijlen en bij de Tijdens de vorige week woensdag start ontvangt men tevens een rou- gehouden jaarvergadering van de tebeschrijving. Onderweg zullen de E.H.B.O. afdeling Holten, kregen deelnemers door de Wielervereni- de volgende cursisten van de ging van eten en drinken worden E.H.B.O. cursus 1985-1986 het di ploma uitgereikt: Mevr. J.J. Bieleman-Aanstoot, mevr. G. Koopman-Ophof, D. Meerman-Aanstoot, mevr. D. Paal- man-Oosterveld. mej. E. Jansen, voorzien. De route van 80 km zal gaan via de Beuseberg, Laren, Dochteren, Vor- den, Barchem, Lochem, Exel, Mar- kelosebroek, Borkeld, Lichtenberg naar Nijverdal. waarna de Holter- Vijf en veertig meter en tien centi meter, dat was de gezamenlijke lengte van de tien hoogste zonne bloemen van de zonnebloem wed strijd die georganiseerd was door de Werkgroep Natuur en Milieu on der de Holtense leerlingen van de basisscholen. Op de foto zijn de trotse eigenaars te zien naast een zo'n kanjer. Hun bijzondere zorg voor hun zonne- bloeijj werd beloond met een aar dig prijsje, beschikbaar gesteld door de Werkgroep Natuur en Mi lieu. De prijsuitreiking vond afgelo pen vrijdag plaats aan de Tolweg bij de zonnebloemen van de familie Bekkernens. Deze zonnepitten zijn rijk aan olie, ruim 30 procent van het gewicht is zonnebloemolie. Het maakt de zon nepitten bijzonder geschikt als vo- gelvoer, bijvoorbeeld in een vetbol, wanneer het weer gaat vriezen. mej. T. Vorkink, mej. F. van Zon. berg beklommen zal moeten wor- mej. H. Pluygers en de heren G.W. den. De 110 en 150 km-tocht loopt Oostervelt, H. Oostervelt en J. Wil- via Heihuizen, Nieuw Heeten, Ok- Velen zullen nu al wel bezig zijn Maar een aantal zal natuurlijk ook geWeest met het verzamelen van de weer gebruikt worden voor het op- zaden uit de inmiddels uitgebloei- kweken van nieuwe zonnebloemen de bloemen. Een zonnebloem kan om ook het volgend jaar vele sier- gemakkelijk 1000 pitten leveren, tuinen een'hoger aanzien'te geven. lems. Op dinsdag 7 oktober starten de nieuwe begin-eursussen voor het E.H.B.O-dipIoma en een cursus re animatie, beide onder leiding van dokter Lohman. De cursussen wor den gegeven in de Scholengemeen schap De Marke aan de Oranje straat, aanvang 19.45 uur. De gedi plomeerden kunnen zich opgeven voor een vervolgcursus onder lei ding van dokter Olderink. kenbroek, Bathmen, Joppe. Gors- sel, Almen, Vorden, Barchem, Lo chem waarna de 110 km-fietsers de 80 km-rit gaan volgen .De 150 km- rijders gaan via Geesteren, Noord- dijk, Lochhuizen, Markvelde, Die- penheim. Goor, Markelo. Rijssen over de Borkeld waar de groep zich aansluit bij de andere groepen en richting Nijverdal gaat. De routes lopen door fraai natuurschoon met veel bos. De uitzetters van de rou tes, Jan Scheperman en Henk Bel- Er moest een ladder aan te pas dman hebben zoveel mogelijk dor- komen om de prijswinnaars samen pen vermeden om'de deelnemers te met de hoogste zonnebloem op de laten genieten van de fraaie herfst- foto te zetten. tinten. Wil men meer inlichtingen over de tocht, dan kan men contact opnemen met J an Scheperman, tel. 6 18 09, Het komende seizoen staat, wat de padvindersgroep De Waarden- borgh betreft, in het teken van Scouting. Bij een aantal evene menten zullen de dorpsgenoten uitgenodigd worden mee te doen. Volgende „Waardenborchers" lij ken meeste Holtenaren vergeten te zijn dat er een padvindersgroep in Holten zetelt. Daar wil de scou- tingroep in de komende tijd het een en ander aan gaan veranderen. Op 4 oktober begint het al goed; Kalfstermansweide zal dan de ge hele dag gevuld zijn met ruim 300 kabouters/welpen/bevers en lei ding. Zij gaan met elkaar het spel: Grote griezels waten een grotten" spelen. Uit de wijde omtrek komen groe pen deze kant op o.a. uit Raalte en Deventer. Iedereen mag natuurlijk een kijkje komen nemen, maar loop ze niet in de weg, het veld is immers al aardig vol. De opening is om tien uur. In het voorjaar .worden een aantal evenementen georganiseerd voor iedereen. Zo komt er een weekend kamp voor de Holtense jeugd in Scouting-look in en rond het pad vindershuis in de Beuseberg. Ook staat een gezinsfietstocht op het programma. Doel van dit alles is meer bekendheid te geven aan het scoutingwerk, leden en kaderwer ving. Jongeren tussen vijf en 20 jaar zijn van harte welkom bij de Waarden- borchgroep in het padvindershuis in de Beuseberg. De opkomstijden -zijn: leeftijd 12-18 jaar: vrijdag van 19.00-21.00 uur; 5-7 jaar: zaterdag van 10.00-11.30 uur en 8-11 jaar: zaterdag van 13.30-15.30 uur. Ver dere informatie en aanmelden bij Hans Oldenburg, tel. 6 33 42.

Holtens Nieuwsblad | 1986 | | pagina 11