Truck-stop: home voor nomaden van het asfalt lui 1 „Een tweede huis voor de chauffeurs" „Chauffeurs willen een moederlijk type" „Je praat wat en drinkt wat" um tciuc MiniuifQRi fin HULItNo NltUVVoDLAU H i Ruim 200 chauffeurs nuttigen er dagelijks een balletje gehakt, een uitsmijter of drinken er gewoon een bakkie leut. Consumpties die worden geserveerd door moederlijke types want het management heeft ontdekt dat de jongens daar meer behoefte aan hebben dan aan een jong moppie". Foto's van trucks sieren de wand, op de plank boven het buffet staat de Playboy met discreet daar achtergeschoven de nog minder verhullende Penthouse. De Truck-stop, onderdeel van het grote AC-restaurant langs de A-1 bij Holten, is met zekerheid één van de kleinste bedrijven in de regio die nagenoeg de hele week 24 uur per dag draait. De cliëntèle bestaat voor 90 procent uit vrachtwagenchauffeurs. Ze komen uit alle windstreken, maar het personeel kent de meesten bij naam. De Truck-stop, pleisterplaats voor nomaden van het asfalt. Een warme zomerdag loopt tegen het eind. Uit de speakers van de autoradio klinkt de begintune van het NOS-pro- gramma Met het oog op morgen.,, Gute nacht Freunde es ist zeit für mich zu ge- hen", zingt Reinhard Mey, waarna een donkerbruine stem meldt dat het buiten 24 graden is en Koos Postema binnen zit. De avondbries doet de bontgeschilderde zeilen van de op de parkeerplaats staande vrachtwagencombinaties bollen. De slaapbevorderende muziek van Het oog is kennelijk niet besteed aan de gasten van de Truck-stop. Door de openstaande deur is op de parkeerplaats het geluid van dis- comuziek te horen. Binnen staat de bier kraan open. Het is spitsuur voor barkeep- ster Hetty Schulz. die met een dienblad pils tussen de bezoekers door laveert. „Hetteke, doe d'r nog een paar in", roept een chauffeur met onmiskenbaar Bra- bants accent. De boog kan niet altijd ge spannen staan. Eduward van 't Huilenaar, rijdend voor een transporteur uit Cuyk, laat het bier met zichtbaar genoegen langs de huig glij den. Hij is met koek en cake als lading van Rotterdam op weg naar Mettingen bij Os- nabrück in de Bondsrepubliek. „Ik kom hier een paar keer per maand", zegt Van 't Huilenaar. „Alleen als ik op Duitsland rijd, zoals nu. Ja, wat moetje? Je bent de hele week van huis en 's avonds zoek je de collega's op. Je praat wat en pakt een pils- ke. Als je mazzel hebt en in Rotterdam moet laden, kun je soms midden in de week even thuis langs gaan. Zonder dat 'de baas het weet natuurlijk. Tijd is geld, weetje". Erik Burgers, manager van het AC-res taurant Holten, had het 's middags al ge zegd. „We proberen hier een tweede huis voor de chauffeurs te creëren. Een soort huiskamer. Er is hier tv, video en we draai en andere muziek dan in het restaurant. Geen achtergrondmuziek, maar "het po pulaire werk. Daar doe je de chauffeurs meer plezier mee". De manier waarop het Ahold-management, waaronder de AC- restaurants ressorteren, negen jaar gele den het gilde der vrachtwagenchauffeurs aan zich probeerde te binden ,is geslaagd. „De Truck-stop draagt in belangrijke mate bij tot de omzet van het restaurant", geeft Burgers toe. „Dagelijks komen hier tussen de 200 en 250 chauffeurs. Voor een aparte ruimte in het restaurant is destijds zak. Dat zijn vooral de chauffeurs die elke dag of een paar keer in de week komen. Zoals de bloemenrijders. do vis- en de groenterijders. Die komen hier dagelijks bij het ochtendgloren, rond een uur of vier, vijf, een bak koffie halen en als ze honger hebben een balletje gehakt. Van de vaste klanten weet je alles; hoeveel kinderen ze hebben, wie er gaat scheiden, wat de problemen thuis zijn, noem maar op Ik vind het heerlijk om met chauffeurs te werken. Het ongedwongene spreekt me aan. Ze hebben dc naam ruig te zijn. maar dat is slechts schijn. Ze zullen je nooit be duvelen. En dat is veel waard". Klant blijkt koning in de Truck-stop. Bij de tv staat een 27-MC zender. Maar „het bakkie" wordt volgens manager Bur gers slechts mondjesmaat gebruikt. „Het is een legale zender en het bereik is dus gering. We kunnen ons als restaurant na tuurlijk geen last met de PTT permiteren. Omdat je met dat ding alleen contact kunt leggen met de trucks die hier op de autobaan voorbij rijden, is de animo om dat bakkie te gebruiken niet zo groot". Ook de zinnenprikkelende lectuur in de vorm van Playboy en de (nog) meer bloot bevattende. Penthouse moet onder het hoofdstuk service worden gerangschikt. Erotisch getinte periodieken, die passen bij het macho imago van de trucker. Maar de verkoop is tot op heden teleurstellend. „De behoefte aan dat soort bladen blijkt niet zo groot te zijn", zegt Corrie Bollee schouderophalend. Manager Burgers vult vergoeilijkend aan: „We verkopen die bla den al sinds jaar en dag in onze kiosk, hoor. Maar die is 's nachts gesloten en daarom hebben we er hier een paar op de plank gezet. Het loopt inderdaad nog van alles over de vloer komt. Niet alleen chauffeurs en de agenten van de rijkspoli tie, die hier een bak koffie komen halen, maar ook figuren die absoluut nooit een agent voor hun verjaardagsfeestje zullen uitnodigen Olij ve draagt het lot,van nachtbraker al negen jaar blijmoedig. Een patatje mét serverend, zegt hij: „M'n leven is er op in gesteld. Ik weet niet anders en zou ook niet anders meer willen". Roomservice voor chauffeurs die zich in de cabine te ruste hebben gelegd, is er nog niet bij in de Wie dan gewekt wil worden, maak ik wak ker. De rest moet de wekker maar zetten". Terwijl een zwaarlijvige touriste met hoge nood zich tussen de pratende chauf feurs doorwurmt en richting toilet beent, roept een chauffeur aan de stamtafel op getogen: „Kijk, dit is nou het mooie van het vak". René Verbaeten, eveneens rij dend voor een transporteur uit Cuyk. noemt echter een drieletterig schutting woord als hem naar de charmes van het chauffeurs-bestaan wordt gevraagd. „Je paald, dat een transportbedrijf uit Har- denberg twee werknemers ten onrechte tot reserve-chauffeur heeft gedegradeerd vanwege hun deelneming aan de staking van het beroepsgoederenvervoer. eind vo rig jaar. Mr. Van den Biessen, president van de Almelose rechtbank, had eerder - tot verbazing van vriend en vijand- niet de minste problemen met die strafmaatre gel. Het nieuws dat de vervoersbond FNV uiteindelijk toch heeft gewonnen en het Hardenberger bedrijf het tweetal in ere moet herstellen, blijkt nog nauwelijks onder de chauffeurs is aan de stamtafel in de Truck-stop weinig te merken. Eén stel ling overigens, die bij René Verbaeten in het verkeerde keelgat schiet. „Ach, wat heb ik aan verhalen over die staking. De stemming onder de chauffeurs is gewoon goed. En de saamhorigheid groeit alleen maar naarmate je verder van huis komt. Sta je in Italië met een lekke band, dan is er geen Nederlandse chauffeur die door rijdt". Zelf zegt hij het liefst op landen ach ter het ijzeren gordijn te rijden. „Dat is be- Op de foto links is Hetty Schulz, personeelslid van de Truck-stop, in conclaaf met chauffeur René Verbaeten. Collega-chauffeur Eduward van 't Huilenaar heeft meer aandacht voor zijn pilsje. Op de parkeerplaats bij het AC- restaurants staan de vrachtwagencombinaties in slagorde opgesteld. Voordat de chauffeurs zich in de cabine te ruste leggen, neemt het merendeel van hen een afzakkertje in de Truck-stop. bewust gekozen. Chauffeurs houden toch van een wat minder formele benadering. Het gaat hier allemaal wat losser. Het is je en jou én het personeel kent de meesten bij naam. Bij het aanstellen van medewer kers houden we ook rekening met de voor keuren van de chauffeurs. Achter het buf fet staan, laat ik zeggen, rijpere dames. Chauffeurs hebben na een dag werken meer behoefte aan een moederlijk type waar ze hun verhaal aan kwijt kunnen dan aan een jong moppie". Praatpaal Corry Bollee(50) oogt met haar gele broek en gebloemde blouse niet direct als een moederlijk type. Maar tussen het server en van een sateetje en een pilsje door schijnt ze wel degelijk nuttig werk te doen als amateur-psychologe en praatpaal. „De jongens willen wel eens wat anders dan alleen oppervlakkige gesprekken", beaamt ze. „Ik werk hier al zeven jaar en ken de vaste klanten dus als m'n broek geen storm". Waarmee weer eens een vooroordeel de wereld uit is. Van de chauffeurs, die aan de bar aan een pilsje nippen, voldoen er ook maar een paar aan het stereotype beeld van de truc ker. Gebruinde byceps met imposante ta toeages en een ringetje in het oor. Mannen van het type ruwe bolster blanke pit. „Als -je geen smaak hebt, kun je hier wel goed eten", grapt er één. Wietse Olijve, een jo viale Almeloër, kan er hartelijk om la chen. Olijve draait permanent nacht dienst in de Truck-stop. „Uit veiligheidso verwegingen", heeft manager Burgers die middag al uitgelegd, „staan or 's nachts geen vrouwen achter het buffet. Nee, trammelant is hier bijna nooit. De lampen boven de tafels zwiepen wel eens heen en weer, maar dat komt dan door de tocht. Toch vinden we het verstandiger om 's nachts geen vrouwen te laten werken". Olijve kan het wel eens zijn met zijn baas. „Je moet niet vergeten", zegt de besnorde Almeloër, „dat hier in de nachtelijke uren Truck-stop. Olijve blijkt echter wel bereid om slapende chauffeurs bij het krieken Solidariteit van de dag te wekken. „Sommigen zijn bang zich te verslapen. Maar ik loop niet zoals vroeger, een paar keer per nacht de parkeerplaats op. Het blijft bij één keer. bent altijd het pispaaltje. Als je te laat komt bij een klant dan heb je je tijd ver knoeid, heb je een klapband, dan heb je te hard gereden en ga zo maar door. Waarom ik het dan al tien jaar doe? Ja, voor het geld natuurlijk. Wat moet ik anders? M'n dagen tussen vier muren in de fabriek slij ten? Dat is toch ook niets waard. Omdat je zo lang van huis bent, verdien ie eoed. Dat vergoedt veel natuurlijk, maar voor de rest is hetAan de stamtafel lijkt het onbehoorlijk om openlijk te zeggen dat er geen mooier beroep bestaat dan dat van chauffeur. Een routinier met een sterk Rotterdams-accent merkt althans cy nisch op: „Kijk eens, als je getrouwd bent gaat dat na verloop van tijd ook vervelen. Maar probeer maar eens iets beters te vin den". Het is de dag nadat het gerechtshof in Arnhem heeft in hoger beroep heeft be doorgedrongen in chauffeurskringen. René Verbaeten maakt een afwerend ge baar als de staking ter sprake komt. Zijn collega Eduward van 't Huilenaar zegt: „Ik heb vorig jaar wel even in een blokka de gestaan, maar ben via een sluiproute toch over de grens gekomen. Nee, die sta king zag ik niet zitten. Die was vooral be doeld voor de jongens die veel te weinig wachturen uitbetaald krijgen. Sommige bazen strepen de uren weg. die gewacht zijn bij de grens of bij het laden en lossen. Ik denk dat het vooral die jongens ge weest zijn, die vooraan hebben gestaan in de blokkades. Waarom zou ik meedoen? Mijn baas betaalt de wachturen wel". Van de altijd zo geroemde solidariteit ter dan twee ritten Oostenrijk in de week. Een rit Hongarije of Bulgarije is ontspan- nender. Bovendien is het leven goedkoop in die landen". Grinnikend: „Daar voel ik me pas echt vrij". Het is inmiddels na enen. De chauffeurs zijn moe. Ze geven de consumptiekaart4 aan Wietse Olijve, die de verteringen aan slaat. De electronische kassa maakt de uiteindelijke „schade" digitaal duidelijk. „Een avond stappen met een mooi wijf is minder duur", concludeert een chauffeur, terwijl hij peinzend naar het eindbedrag op zijn consumptiekaart kijkt. De kaart ziet dan ook blauw van de pennestrepen. Kelner/kok Olijve zet nog wat stempels in een speciaal AC-boekje. Is het vol dan wordt een bonus van 16 gulden uitge keerd. „Klantenbinding", glimlacht Olij ve. Hij moet nog tot kwart over zeven. De chauffeurs zoeken de cabine op. Met het oog op morgen. Corrie Bollee en manager Burgers achter de tap in de Truckstop. „Negen jaar geleden is bewust voor deze opzet.een eigen home voor de chauffeurs, gekozen", aldus Burgers.

Holtens Nieuwsblad | 1986 | | pagina 9