Holten doet te weinig met natuurlijk aanbod" SSjusma Koudbloeden aanwinst voor Holbatheo fokdag Holtenaren willen de VVV-bank op Smidsbelt Pinetum en modeltuin bij 't Vletgoor Recht van overpad steeds vaker een omstreden kwestie HOLTENS NIEUWSBLAD Open dag Voedingsbond Gemeente raad weer bijeen Komst van kunstwerk nog onzeker Dikkerspad blijft nog dicht Fietstocht De VVV-bank toen. De VVV-bank nu. DONDERDAG 21 AUGUSTUS 1986 - Bent u ook zo'n tuinier van de koude grond die in de cember tot de ontdekking komt dat de bollen voor het voorjaar nog in de schuur liggen en na elk zomersei zoen het vaste voornemen heeft om volgend jaar toch echt iets moois te maken van de tuin, maar uiteinde lijk droevig tot de conclusie komt dat het er door allerlei oorzaken ook deze keer weer niet is gelukt? Voor al die mensen, maar ook voor alle andere tuin- en natuurliefheb bers start op ons verzoek Eddie Mulder met een tuinrubriek. Geen zwaarwichtige technische verhan delingen, daarvoor zijn voldoende tuinboeken in de handel, maar een korte rubriek waarin ingegaan wordt op algemene zaken op het gebied van tuin en natuur in Holten en omgeving. Daarnaast wordt de rubriek opengezet voor vragen van lezers waarvan men denkt dat ook anderen er interesse voor hebben. De vragen kunt u inleveren bij de redactie van het Holtens Nieuws blad en worden de daarop volgende maand door Eddie besproken. Wie Praat met Eddie Mulder over De Voedingsbond FNV houdt op dinsdag 26 augustus een open dag, speciaal voor mensen met een uit kering. In café Spoorzicht in De venter zijn uitkeringsgerechtigden de hele dag welkom., Dat geldt ook voor mensen die geen lid zijn. De bond start daar een actie-week. Dat gebeurt met een discussie-fo rum tussen vertegenwoordigers van uitkeringsinstanties. Mensen met een uitkering blijken zelden een beroep te doen op een vakbond. Dat geldt vooral voor de werlozen. Ze hebben wel proble men en vragen, maar weten niet dat de vakbond hen daarbij kan en wil helpen. De Voedingsbond FNV wil wat aan die onwetenheid en onbekendhed dopen. Daarom or ganiseer het regionale actie-dagen voor mensen met een uitkering. In café Spoorzicht aan Diepeveense- weg 76 verzamelen kaderleden en bestuurders van de Voedingsbond FNV van negen uur 's morgens tot negen uur 's avonds. Iedereen met een uitkering is de hele dag wei- komt. In het bijzonder wanneer hij of zij problemen heeft mde de in stantie die voor de uitkering zorgt. Bellen kan ook. Het nummer is 05700-18359. tuinieren en alles wat daarmee sa menhangt loopt de kans de eerste uren nog niet aan andere zaken toe te komen, zker als het gaat over zijn grote wens, in Holten een park met modeltuinen annex Pinetum in te richten. "Ik denk dat er in Holten voldoende ruimte en mogelijkheden zijn om een pinetum in te richten. Het zou een waardevolle aanvulling kun nen zijn van het toeristisch aan bod", verklaart tuinman Eddie. Hij denkt daarbij een stuk grond in de nabijheid van sportpark 't Vlet goor. "De grond is daar goed. In de tijd dat daar 'geboerd' is, werd er nog niet intensief gebruk gemaakt van kunstmest. Verder is de ligging gunstig, niet te ver van de snelweg en de S14. In het dorp zullen ze wel zeggen daar heb je hem ook weer met zijn ideeën, maar zeg nu eens eerlijk: er wordt niet zoveel gedaan met de natuurlijke mogelijkheden die Holten te bieden heeft. Een Pi netum met daarin alle naaldbomen die ook in de Holterberg te vinden zijn, zou toch aantrekkelijk zijn voor toeristisch aanbod in Holten. Ik ben pas 27 jaar, dus ik heb nog de tijd, maar ik ben er van overtuigd dat het me lukt". Aanplant Daarnaast heeft Eddie zo zijn be denkingen tegen het gemeentelijk aanplant-beleid. 'Vooral in buur ten waarin veel kinderen wonen, zou de gemeentelijke aanplant daarop ingesteld moeten winden, vind ik. Er zijn voldoende struiken en heesters die geschikt zijn als speelomject te dienen, zoals bij voorbeeld de Symphoricarpus (de klapbes) waarin zonder al te veel bezwaar ingangen gemaakt kun nen worden, zodat de kinderen er onder een speelhol kunnen maken. Dat is toch veel beter dat nette struiken neer te zetten, die dan toch na verloop van tijd sneuvelen. Tuintips Het aanleggen en onderhouden van tuinen vereist toch wel vak manschap. Natuurlijk is het de be doeling dat een nieuw aangelegde tuin na enkele jaren ook wordt, zoals de ontwerper het heeft be doeld en dat door goed onderhou den de tuin ook zo blijft. Daarom wil ik met u maandelijks in het kort enkele situaties, problemen of an dere zaken die in een tuin kunnen gebeuren, doornemen. Het is nu augustus, een goede groeimaand. De tijd is nu gunstig voor het inzaaien van een nieuw gazon. Verwijder regelmatig de uit gebloeide bloemen, dat bevordert een goede herbloei, vooral bij zo- merplanten. Uw coniferenhaag kan geknipt worden. Denkt u alvast aan de bloembollen; als u ze nu bestelt hebt u ze tijdig in huis. De herfstkleuren die sommige bo men nu al vertonen, zijn niet ver ontrustend. Dit wordt veroorzaakt door het abnormaal droge weer van de laatste tijd. Veel bomen laten nu door de invloed van de sterke zon- bestraling hun bladeren al vallen Ook dat is niet verontrustend, de bomen lopen volgend jaar weer ge woon uit. Vooral de kastanje (Aes- culus), verschillende Esdoorn soor- ruinman Eddie Mulder: de natuur blijft boeien. ten (Acer platanoides, Drummon- dii en Acer pseudoplatanus), Lin deboom (Tilia platphyllos) en sommige lijsterbessen (Sorbus aria) hebben veel last van vroegtij dig bladuitval. Tot september, Eddie Mulder. Op maandag 25 augustus wordt de eerste raadsvergadering na de zo mervakantie gehouden. De verga dering begint om 19.30 uur. Op de agenda staan een veertiental pun ten. Voorgesteld wordt mevrouw G.O. Koelemay-Abspoel te benoemen als ambtenaar van de burgelijke stand als opvolgster van de on langs overleden ds. L. de Vrijer. Verder komt aan de orde de vervan ging van de rieten kap van de ber ging van de nieuwe begraafplaats, een verzoek van het aannemersbe drijf Roosdom-Tijhuis voor de bouw van een woonhuis in de kom van Holten, een gedeeltelijke her ziening van de voorschriten be stemmingsplan Dijkerhoek, een krediet ten behoeve van de voort gang herziening bestemmingsplan buitengebied, de vaststelling plan- ningslijsten nieuwbouw, verbouw en verbetering 1987-1991, de vast stelling meerjarenprogramma res tauratie monumenten, de aankoop van een strook grond in bestem mingsplan de Beuseberg de ver koop van bouwterreinen in de Beu seberg en een krediet voor het op schonen van het gemeentelijk ar chief. Het is nog lang niet zeker dat de ge meente Holten in het bezit komt van het kunstwerk van de kunste naar J.A. Bouter uit Uithuizen dat momenteel deel uit maakt van de openluchtexpositie Beeld-en-Rou- te in Diepenheim. B en w van Holten had haar zinnen gezet op het abstrakte kunstwerk, dat als nummer dertig van de expo sitie te vinden is in het centrum van Diepenheim, aan de Raadhuis straat. Het beeld is vervaardigd in het ka der van de BKR-regeling en kost alszodanig de gemeente niets. Expositie in nieuwe gemeentehuis In het begin van het volgende jaar wordt het nieuwe gemeentehuis in ge bruik genomen. Eendeel van de hal zal worden ingerichtalsexpositieruimte. Het isde be doeling dat deze ruimte regelmatig gebruikt gaat worden. De gedachte is ontstaan om in de periode tussen de daadwerkelijke en de officiële ingebruikneming van het nieuwe gemeentehuis, b.v. tegelijk met een voor de Holtense bevolking te houden open huis, te starten met een overzichtstentoonstelling van recent werk van Holtense beroeps- en amateurkunstenaars. Om na te gaan of dit plan aanslaat en haalbaar is, wordt begonnen met het inventariseren van de belangstelling voor deelname aan zo'n tentoonstelling. In principe wordt iedere beroeps- en amateurkunstenaar in de gelegen heid gesteld het door hem/haar gecreëerde werk te exposeren. Dit is in beginsel mogelijk in alle denkbare kunstvormen. Het te exposeren werk moet echter in de bouwperiode van het nieuwe gemeentehuis, dus in 1986, gemaakt zijn. Geïnteresseerde Holtenaren die mee willen werken aan deze tentoonstel ling worden verzocht zich vóór 15 oktober a.s. aan te melden (bij voorkeur schriftelijk) bij de afdeling welzijnszaken van de gemeente Holten, Dorpsstraat 27, 7451 BR Holten. Vergeet niet te vermelden welke kunstvorm u beoefent en geeft u zo mogelijk daarbij nog wat korte aanvullende informatie over uzelf en uw werk. Reakties worden met belangstelling tegemoet gezien. Gemeentelijk Energiebedrijf Holten Met ingang van 1 juli 1986 is de m3-prijs van het aardgas verlaagd. In verband hiermede hebben wij de voorschotnota aangepast. Voor de berekening van de jaarlijkse eindafrekening bij verschillende gasprijzen in het verbruiksjaar verwijzen wij u naar de bij de nota over juli 1986 gevoegde bijsluiter. Gemeentebestuur van Holten. Steeds vaker worden paden in het buitengebied door geïrriteerde be woners afgesloten voor fietsers en wandelaars. Een bekend voorbeeld daarvan is het Dikkerspad op de Holterberg dat door de eigenaar was afgesloten, ondanks dat in het koopcontract melding was ge- Voor de eerste keer in de geschie denis van de Paardenfokvereni- ging „Holbatheo" werden er op de 36ste fokdag in Dijkerhoek koud- bloed trekpaarden aangevoerd en we mogen stellen dat ze een aan winst voor de keuring betekenden. De plm. 20 „zwaargewichten" ston den volop in de belangstelling en de kwaliteit van de Belgen was goed tot zeer goed, zo verklaarden de juryleden Wassen en Uineken. Uineken: „We hebben ze allemaal gewaardeerd met een eerste pre mie en dat was volkomen terecht". De uitslagen: Merrieveuleos: Twee beste doch ters van „Veron uit de Linde", beide van J. Nijland uit Epse kregen een le premie t.w. het latere kampioen veulen „Loranca v.d. Bolman", goed type met zware en gespierde benen en beste gangen met een wat lage rug. De lb premie was voor Jo- landa v.d. Bolman. Hengstveulens: la Wodan v.d. Bol man, zoon van Veron, eig. Nijland v.n., met maat en macht en grof beenwerk, achterbeen wat slap. Een zoon van Johny uit de Linde, eig. Hafkamp-Kok te Wesepe kreeg een lb premie. Merries van 1 jaar: la Christien van Groot Veldhuis. (Eig. A. Groot Koerkamp, Diepenveen). Midden stuk stoort even, overigens goed van soort, met correcte benen en vlotte beweging, lb. Desiré ter Beke (Eig. J. H. Bleumink, Rijs- sen). lc. Stien v.d. Posse (Eig. M. Hafkamp, Diepenveen). Tweejarige merries: la en jeugd kampioene „Vanessa" v.d. Bol man" van J. Nijland. Groot en diep met sterke lijnen, fors hoofd, achter even gespannen, zo wel in stap als draf goed. lb. Aline van Groot Veld huis (Eig. A. Groot Koerkamp v.n.) lc. Fabiola van Kolhol (Eig. B. T. de Jong, Diepenveen), ld. Elma v.d. Posse, eig. M. Hafkamp v.n., le. Dinie van Terlist (Eig. H. Bosch te Luttenberg). Driejarige merries: la "Kelly van 't Schootje" (eig. J. Gooiker, Colm- schate) Best van type met mooie lijnen en goed gestelde benen, kruis iets hellend, lb „Miranda van Ei sen" (Eig. B. J. Ooms, Markelo), lc „Frida van Kolhol" (Eig. B. de Jong v.n.). Merries van 4-7 jaar (Grote maat) la en de latere kampioen "Wieteke van Renesse" V. Horizon Tersact. (Eig. A. Eelderink, Markelo). Be kende kapitale merrie, zwaar en ge beend, in topvorm voorgebracht. Middenmaat: la Sophie v.d. Bol man (Eig. Nijland v.n.). Magere langgelijnde veulenmerrie met veel ras, mooie gave benen en correcte gangen, lb. Marleen (Eig. J. Gooi ker, Colmschate). Kleine maat. la Wilma v.d. Goede Polder (Eig. A. Groot Koerkamp). Goed van type en grof even be knopt. lb. Corrie v.d. Reep (eig. Hafkamp-Kok v.n.), lc Josephine v.d. Bolman (eig. Nijland v.n.). Zo wel individueel als met haar drie dochters kreeg Jolanda van Kerk zicht (eig. Nijland v.n.) een eerste premie. Ze is een goed bewaarde, harde kwaliteitsmerrie die o.m. een goedgekeurde zoon gaf. Op foto derde van rechts „Kampi oene van Marknesse" vanA. Eelde rink te Markelo. maakt van het recht van overpad. Een verzoek van de gemeente Hol ten, het pad weer voor het publiek open te stellen blijkt inmiddels door de eigenaar te worden aange vochten. Dit meldde burgemeester Van Rappard tijdens de gemeen schappelijk vergadering van de commissie Financiën en Gemeen tewerken op vragen van het com missielid Van der Harst (PvdA). Volgens Van der Harst neemt dit ei genmachtig handelen hand over hand toe in de gemeente Holten. Uit eigen waarneming had hij ge constateerd dat inmiddels nog een pad, achter de woonboerderij waar in vroeger architect Bovenkamp woonde, doormiddel van ijzeren obstakels en houten palen, voor zien van prikkeldraad, voor alle doorgang was afgesloten en wel zo danig dat het de vergelijking met een anti-tankwal kon doorstaan. „Ik hoop dat die vent zelf eens met zijn broek in al dat prikeldraad valt. Dit gaat alle perken te buiten. Hier moeten toch maatregelen ge nomen worden. Iedereen doet maar en neemt het recht in eigen handen. Ik denk dat we in dit soort zaken teveel over ons laten lopen", aldus een boze Van der Harst, die tevens de gelegenheid te baat nam om te wijzen op de 'rotzooi' die gegooid wordt in het stukje openbaar pad tussen Broensweg/Schreursweg. Voorzitter Van Rappard suste de zaak door te verklaren dat met on derhandelen vaak betere resulta ten bereikt worden dan met de bot te bijl, maar dat in het geval van het ijzerdraadgevaarte de dienst ge meentewerken inmiddels opdracht heeft gekregen de boel eigenhandig op te ruimen. Dinsdag 26 augustus gaat de H.V.G., afdeling Holten fietsen. De gene die per auto mee wil kan zich opgeven bij mevrouw Stukker, te lefoon 6 32 50. Het vertrek is om 13.00 uur vanaf Irene. Toen op 20 september 1945 ter gelegenheid van het 25 jarig bestaan van De veree- niging Holtens Belang door de burgemeester van Holten en tevens ere-voorzitter van de vereniging. A.P.R. Baron van den Borch Verwolde op plechtige wijze de stenen zitbank werd onthuld aan de Enkweg op de flanken van de Holterberg, was het uitzicht riant te noemen. Over glooiende heidevelden keek men neer op de bedrij vigheid in Holten. De bank werd door Holtens Belang geschonken aan de gemeente Hol ten ter gelegenheid van het 25 jarig bestaan van de vereniging, de voor loper van de huidige VVV. Zoals in de gedenksteen staat te lezen be stond het bestuur uit A.J. Gold stein, voorzitter, J. P. Nagelhout, vice voorzitter, P. Kenemans, se cretaris, J. v.d. Akker, vice-secreta- ris, en de leden P.Dijksman, J.A. Bouwhuis, H.B. Vosman en H.J. Wansink. In het omvangrijke ar chief van Jan Smale van de Oud heidkamer Holten vonden we een oude ansichtkaart die gemaakt is in de tijd toen het bankje zijn nut nog had. Van de officiële plechtig heid is geen foto bewaard gebleven. Vandaag-de-dag is de bank een nutteloos bouwwerkje dat niet lan ger uitnodigend is voor de verpo zende fietser of wandelaar. Woning bouw en struikgewas belemmeren totaal het uitzicht. Niet verwonde- lijk dus, dat bij de gemeente Holten een verzoek is binnen gekomen om de bank 'mee te nemen' naar het straks opnieuw in te richten Smids belt na gereedkoming van het nieu we gemeentehuis. Wie het initiatief voor deze rehabilitatie van de VVV- bank heeft gedaan bleef bij het ter berde brengen van het verzoek tij dens het wekelijke praatje met de pers, in nevelen gehuld. Met de nodige voorzichtigheid heeft het college van b en w beslo ten de suggestie in overweging te nemen, al is men niet onder de indruk van de kunstzinnige waarde van het bankje. De stijl uit de jaren veertig sluit volgens de vroede va deren ook niet direct aan met de moderne bouw van gemeentehuis en Duracomplex. Verder wil men voorkomen dat de Smidsbelt uit eindelijk vol komt te staan met goed bedoelde uitingen van kunst.

Holtens Nieuwsblad | 1986 | | pagina 5