Exotische souvenirs niet altijd welkom aan grens SAAB BAAN Sint maartensdijk wint vakantierit verspelen zekere titel door ongeval Trimloop-seizoen al weer begonnen Festival Invoer bedreigde natuurproducten aan banden gelegd Muller/Van Heek Sportagenda T Schuppert wint Strombeek August naar ziekenhuis spoor' automobielen Henk Bieleman Middenstandsavondschool Rijssen VOOR OCCASIONS 1 l liLU l«OUL./kL> Nog steeds nemen nietsver moedende toeristen opge zette dieren en zeldzame planten als souvenir mee naar huis. Vaak zijn dat unieke exemplaren die met uitsterven worden bedreigd. Talrijke souvenirs worden gemaakt van delen van planten en dieren. Voor al die ivoren beeldjes en siera- Zaterdag 9 augustus: Senioren: Klarenbeek 1-Blauw Wit 1 14.30 u. V. 13.30 u.; Klarenbeek 2- Blauw Wit 2 14.30 u. V. 13.30 u.; Blauw Wit 4-Excelsior 8 14.30 u.; Blauw Wit 7-Vesos 512.45 u.; Blauw Wit 6-SWN 7 12.45 u. Jeugd: Blauw Wit Al-Witkampers Al 14.30 u.; Blauw Wit Bl-Witkam- pers BI 14.30 u.; Witkampers Dl- Blauw Wit Dl 10.30 u. V. 9.30 u.; Blauw Wit El/E2-Witkampers El 10.30 u.; Witkampers Fl-Blauw Wit F1 10.30 U. V. 9.30 U. Dinsdag 12 augustus: Blauw Wit 1- Daventria 1 19.00 u.; Blauw Wit 2- Daventria 2 19.00 u. Donderdag 14 augustus: Blauw Wit 3-Mariënheem 3 19.00 u.; Blauw Wit 4-Holten 4 19.00 u. Donderdag 7 augustus: Holten 4- DES 4 19.00 u.; Holten 6-DES 6 19.00 u. Zondag 10 augustus: Witkampers 1-Holten 1 14.30 u.; Holten 2-Wit- kampers 2 10.00 u.; Schalkhaar 3- Holten 3 10.00 u.; Broekland 5-Hol- ten 7 10.30 u.; Holten 8-Broekland 6 10.00 u.; Holten 9-Broekland 7 10.00 u.; Holten 10-Witkampers 10 10.00 u.; Holten 11-Witkampers 11 11.00 u.; Holten 12-Holten 13 9.00 u. Dinsdag 12 augustus: Holten 5- DES 5 19.00 u. Woensdag 13 augustus: Holten 1- Helios 1 19.00 u.; Holten 2-Helios 2 19.00 u. Donderdag 14 augustus: DES 3- Holten 3 19.00 u.; Blauw Wit 4-Hol- ten 4 19.00 u. Junioren/Pupillen: Zaterdag 9 aug.: Holten A2-Markelo A214.30 u. Tournooi Haarle: Holten C2 Tour- nooi Luttenberg. Woensdag 13 augustus: Holten Al- SDOLA1. Vrijdag 15 augustus: Holten Al- Nijverdal Al. Damesvoetbal De dames van zvv Blauw Wit her- Vatten op woensdag 6 augustus om 18,45 de wekelijkse trainingen. De eerste wedstrijd wordt ge speeld öp maandag 11 augustus om 19.00 uur. Dond. 14 augustus 19.00 uur: A.B.S.-Blauw Wit. Ma. 18 augustus 19.00 uur: begin competitie Blauw Wit-Markvogels. Woe 20. augustus 19.00 uur: Beker wedstrijd Blauw Wit-Ommen. Za 23 augustus 14.30 uur: Exelsior- Blauw Wit. Woe 27 augustus 18.45 uur: Beker wedstrijd Vesos-Blauw Wit. De meisjes hervatten de training op donderdag 14 augustus. Op don derdag 21 augustus wordt vriend schappelijk gespeeld tegen de jon gens van Blauw Wit. aanvang 18.30 uur. Zaterdag 23 augustus spelen de meisjes tegen Daarleveen, aan vang 11.00 uur. den worden olifanten ge dood. Voor elk stukje ko raal, de meeste bewerkte pelzen en riemen en horloge bandjes van slange- en kro- kodilleleer wordt een greep in de natuur gedaan. De handel in de van dieren en plan ten gemaakte 'natuurproducten' is mede door het toerisme, de laatste jaren enorm toegenomen. Steeds meer mensen maken verre reizen. Ze zien hoe in veel landen exotische natuurproducten vrij verhandeld worden. Maar dat betekent niet dat ze ook zomaar uitgevoerd en in Ne derland vrij ingevoerd mogen wor den. Ook al wordt dat door handige verkopers in vakantielanden nog wel eens beweerd. De invoer van veel van deze soorten o.a. apen, papegaaien, cactussen en orchi deeën is verboden. Datzelfde geldt voor van deze dieren gemaakte pro ducten, ivoren beeldjes en siera den, slangenleren tassen en horlo gebandjes. Reizigers die hiermee bij de douane, aan de grens of op de luchthaven, komen lopen het risico dat hun souvenir in beslag wordt genomen, en kunnen zij rekenen op een flinke boete. Om de aandacht hierop te vestigen verzorgt het ministerie van Land bouw en Visserij, samen met het Wereld Natuur Fonds deze zomer een tentoonstelling op Schiphol. Deze tentoonstelling 'Een bericht aan de reiziger' over bedreigde uit heemse dieren en planten, is nog tot eind september te bezichtigen na het passeren van de douane. In de vertrekhal wordt een videopro gramma over dit onderwerp ver toond. Tevens is de brochure 'Be dreigde uitheemse dier- en plante- soorten verkrijgbaar. Verdrag Om bedreigde planten en dieren te beschermen hebben 91 landen, ver spreid over de hele wereld, een ver drag gesloten. In dit verdrag, inter nationaal bekend als CITES (Con vention on international trade in endangered species in wild fauna and flora), wordt de handel in een groot aantal met uitsterven be dreigde soorten verboden. Dit geld o.a. voor(mens)apen, tijgers, aziati- sche olifanten, veel roofvogels, ene- kele papegaaien, zeeschildpadden, krokodille- en varanesoorten en een aantal catussen en orchideeën- soorten. De handel in een groot aantal - kwetsbare- soorten is beperkt. Zo mogen o.a. alle papegaaien, kraan vogels, landschildpadden reuzens langen, zwart- en steenkoraal en orchideeën en catussen, nog aleen ingevoerd worden als daarvoor een invoervergunning is afgegeven. En in de meeste gevallen is ook een uit voervergunning van het land waar de planten of dieren vandaan ko men, vereist. De invoervergunning is niet aleen verplicht bij levende dieren en planten, maar ook bij opgezette dieren, pelzen, huiden, ivoor, ho rens, schedels, schilden, tanden en nagels, dit alles wel of niet verwerkt tot sieraden, handtassen, kledings stukken en andere snuisterijen. Handelaren Er is een wereldomvattend contro lesysteem opgezet op de handel in natuurproducten, Niet alleen toe risten maar ook handelaren wor den in Nederland gecontroleerd Nu de vakanties voor velen op het einde loopt, beginnen de heren at leten zich met hernieuwde energie aan hun kilometertjes te wagen. Ap Koetsier spande de kroon door •zich afgelopen weekeinde maar liefst aan drie 10 kilometer-lopen te wagen. Vrijdagavond 1 augustus in Leme- lerveld deed hij er 42.47 min over. Gerard Wennemers was nog sneller in 42.05 min. Een dag later op zater dag 2 augustus was de tweede Windhoosloop te Borculo. Chris Of- fringa was hier de beste Holtenaar met een achtste plaats. Ap Koet- sier liep hier 42.05 min. Tijden van de overige Holtense atleten ontbre ken helaas. Tijdens de Luttenberger kermis was er op zondag 3 augustus op de Luttenberg een crossloop over 10 km. In de zinderende hitte wist Ber- tus Stevens, uitkomend voor Da- ventria, de eerste plaats te pakken in 32.55 min. Marinus Baltus had er een zware trainingsweek opzitten maar werd toch nog 14e in 37.22 min. Ap Koetsier tenslotte finishte in 42.47 min. Op de één na laatste cross voor het nederlands kampioenschap heb ben August Müller en Henk van Heek de kans op prolongatie van de Nederlandse titel verspeeld door bij de start van de tweede manche zo ongelukkig ten val te komen dat van verder rijden geen sprake meer was. In tegendeel: de dokter achtte onderzoek in het ziekenhuis nood zakelijk. Gelukkig vielen de ver wondingen uiteindelijk mee; het bleef bij kneuzingen. Het zag er aanvankelijk zonning uit voor het duo. In de eerste manche wisten zij overtuigend de achter stand van tien punten op koploper Van Goch om te zetten in twaalf punten voorsprong. Bij de start van de tweede manche ging het echter mis. In de eerste bocht raakten en kele combinaties elkaar en de ma chine van August en Henk werd zo hard van achteren aangereden, dat de combinatie over de kop sloeg. Slechts vier combinaties konden weer door rijden, maar August bleef na overreden te zijn liggen. Hij klaagde over pijn in de borst en in zijn zij. Dat was aanleiding voor de dokter om hem per brancard af te laten voeren naar het ziekenhuis. Onderzoek toonde gelukkig aan dat er niets serieus was geraakt en dat hij er af kwam met een paar ge kneusde ribben. Maandag kon Au gust op eigen kracht naar Holten terugkeren. Erg jammer, maar dit zijn nu eenmaal de risico's van de motorsport. Om het zekere voor het onzekere te nemen trekt het duo zich terug voor de strijd om het Nederlands kampioenschap enb concentreert zich nu geheel op dc strijd om de wereldtitel. Derk Jan Müller vervolgde de wed strijd en ging bij de herstart direct als eerste van start en wist in deze manche als zesde te finishen; in de eerste manche was hij twaalfde ge worden en in de derde manche werd hij zestiende door een blessu re van bakkenist Gert J an Scheper man. Toch scoorde het duo vol doende punten om er goed bij te blijven. Berry Vruwink scoorde een 15e, 13e en 14e plaats, terwijl Johan Smit een 11e, 7e en 9e plaats be haalde. De tussenstand om het Nederlands kampioenschap is al;s volgt: 1. Van Gastel, 481 pnt.; 2. Van Goch, 472 .pnt; 3. Timmermans, 451 pnt.; 4. Müller, 436 pnt.; 5. T. Bens, 392 pnt. 9. Smit, 264 pnt.; 12. Derk Jan Mül ler, 187 pnt.; 17. Vruwink, 97 pnt. De volgende wedstrijd is volgende week in Abnlo, ten noorden van Assen. August zal er dus niet bij zijn. Trimboekje Medio Augustus is het weer zover. De dertiende editie van het trim- loopboekje zal dan worden uitge bracht. Dit jaar zijn het aantal lo pen met circa 15 procent verhoogd, hetgeen betekent dat de populari teit van de trimlopen in Nederland nog steeds groeiende is. De ver koopprijs van het trimloopboekje is vastgesteld op f. 5,- per stuk. Naast het Trimloopboekje gaat de KNAU een handig logboek uitge ven, dat noodzakelijke ondersteu ning biedt voor elke sporter(ster), die zijn of haar hobby serieus wil beoefenen. Het registreren van de training, de diverse trainingsvor- men, tijden en omvang in kilome ter, geeft een direct overzicht van de prestatieopbouw, teneinde juis te analyses te maken. De vaste ver koopprijs van dit logboek bedraagt ook f. 5,- per stuk. Wie belangstelling heeft voor het trimloopboekje en/of logboek, kan even bellen met tel. 6 11 59. Dit geldt ook voor sportmensen buiten de s.v. Holten. door de douane en inspecteurs van het ministerie van Landbouw en Visserij, Deze handelaren transpor teren jaarlijks vele miljoenen le vende dieren en planten over de aardbol om aan de vraag naar exo tische 'huis'dieren en kamerplaten Het is duidelijk te constateren dat ook de jonge duiven steeds sterker worden en in de vlucht over 210 km. vanaf Strombeek (België) deden ze meteen gemiddelde van 83 km p.u. maar heel weinig onder voor de oude duivei^. Voor deze vlucht wa ren 212 Jonkies" ingekorfd die om 12.00 uur werden gelost. Teun Schuppert „klokte" om 14.31 uur de snelste duif. 1-3-12-13-15 Teun Schuppert, 2-47- 49 Frits Meester, 5-17-20 Comb. Kwintenberg, 5-8-40-43-52 E. Ve neklaas; 6-14-23-24-35 G. Egberts; 7-9-10 H. Wansink; 11-8 H. Jansen; 16-32-50-53 G. J. Koetsier; 19 Comb. Oolbekkink-Tijhof; 22 Gert Stéu- nenberg; 28-31 Jan Aaftink; 30 Wim Aaftink; 34-39-45 M. Lodeweges; 36- 42 A. ten Dam (2). Compiegne voor Oolbek- kink/Tijhof Met redelij k goed weer werden voor de vlucht vanaf Compiegne (408 km) 122 duiven ingekorfd die om 7.30 u. in vrijheid werden gesteld. De eerste duif van comb. Oolbek kink-Tijhof kon om 12.24 u. worden geklokt. Het was een snelle vlucht (83 km p.u.) en binnen 40 minuten waren alle 31 prijsvliegende (1;4) duiven binnen. I-9 comb. Oolbekkink/Tijhof; 2-6- II-16-21 G. Egberts: 3-22 E. Venek laas; 4-13-19 Gert Steunenberg; 5- 10-15 M. Lodeweges; 7 W. Aaftink; 8-20-30 A. ten Dam (2); 12-18-23-24- 25 J an Aaftink: 14 Teun Schuppert; 17-31 Comb. Kwintenberg; 26 G. J. Koetsier; 29 mevr. Van Beek Hier neemt een douanebeambte twee opgezette dieren, die een toe rist in zijn koffer had zitten, in be slag. te voldoen. Dit is een miljarden handel. In het belang van natuur bescherming is het essentieel dat dat in de hand wordt gehouden. Informatie De natuur wordt al genoeg be dreigd door menselijke acitvitei- ten. Door industrialisatie, vervui ling en ontbossing dreigen in toene mend tempo natuurgebieden met daarin levende planten en dieren te verdwijnen. Voorgoed, want was eenmaal is uitgestorven komt niet meer terug. Daarom mag het zo niet doorgaan. Iedereen kan daar aan meewerken door geen bedreigde dieren en planten of daarvan gemaakte sou- Harry van Sintmaartensdijk uit Zuidland (Z.H.) was woensdag avond (30/7) de beste puzzelaar in de oriënteringsrit die door de Mo tor- en Automobielclub „De Hol- terberg" werd georganiseerd. Er namen aan de rit in totaal 28 auto mobilisten, voor het overgrote deel vakantiegasten deel. De rit over plm. 30 kilometer was door de clubleden Jo Arfman, Henk Egberts en Henk Heijink uitgezet in de buurtschappen Dijkerhoek, Espelo, Heihuizen en Neerdorp. Deze „uitzetters" hadden eer van hun werk want de deelnemers wa ren vol lof over het parcours door de prachtige natuur zo hier en daar al in na-zomerse tooi. Alle deelnemers melden zich binnen de tijd aan de finish, maar niemand zonder straf- punten alhoewel H. Mandemaker uit Deventer van de deelnemers uit Holten en omgeving en zij die gere geld in Holten „puzzelen" bijna een nul achter z'n naam kreeg, 't Was de Voor de levering van: graszaadhooi weidehooi stro mais bierbostel maisgluten perspulp enz. Fouragehandel Holten tel. 05483-6 14 93 Voor alle agrarische produkten Een douanebeambte toont enkele van de vele op Schiphiol in beslag gebnomen souvenirs uit verre va kantielanden. venirs te komen. Maar daarvoor moeten toeristen wel eerst weten waar het precies om gaan. Met de tentoonstelling 'Een bericht aan de reiziger" en de folder Bedreigde uit heemse dier- en plantesoorten wil len het ministerie van Landbouw en Visserij en het Wereld Natuur Fonds daarmee een start maken. De brochure kan ook bij de Info- teek van het ministerie van Land bouw en Visserij worden aange vraagd, telefoonnummer 070-79 20 62. Van donderdag 14 tot en met zon dag 17 augustus wordt op het eve nemententerrein van Flevohof het Flevo-totaal-Festival gehouden. Het festival wordt georganiseerd door Youth for Christ Nederland, met medewerking van de NCRV en Flevohof. Naast veel muziek met een groot aantal artiesten uit binnen- en bui tenland, zoals Russ Taff, Elly Rikkert Zuiderveld, Adrian Snell, Robin Lane, Steve Camp, Dieter Falk, Marcel McArthur en Bryn Haworth, biedt het Flevofestival '86 de bezoekers een ruime keuze aan andere activiteiten. Op het programma staan onder meer films, theater, surfcursussen, workshops, lezingen, kunstmani festaties en sport. Ook een talen tenjacht en forumdiscussies zijn op het festival aanwezig. Enkele van de vele sprekers zijn: Harm van der Meulen, oud-CNV voorzitter, Ma joor Bosschardt van het Leger des Heils en Henk Binnendijk, pro grammamaker bij de E.O. deelnemers niet moeilijk gemaakt maar wel zat er zo hier en daar een addertje onder het gras o.a. de vraag „Hoeveel maanden hebben 28 dagen?" Prompt werd hierop ge noteerd alleen februari in plaats van twaalf. Schooien sprak een woord van dank tot de „uitzetters", Gerda Oolbekking van de rekenka mer en Ria en Eppie Klein Teese- link voor het verzorgen van de bin go. De uitslagen: Vakantiegasten: 1. H. van Sintmaartensdijk, Zuidland (37), 2. J. S. de Bakker, Zuidland (45), 3. e.e. J. E. Lokhorst, Diemen (53), 4. J. van Bergen, Peize (53). Deelnemers uit Holten e.o.: 1. H. Mandemaker, Deventer (2), 2. H. Paalman, Wierden (6), 3. M. Maal- derink, Toldijk, (10), Kees Timmer man, Alblasserdam, puzzelde 71 punten bij elkaar en die waren goed voor een poedelprijs. (Achter de plaatsnaam het aantal opgelopen strafpunten). De gezondheidstoestand van August Müller schijnt toch niet zo florissant te zijn dan aanvan kelijk werd gedacht. Optimis tisch als hij is, vond August het maandag niet noodzakelijk om per ambulance naar huis te wor den vervoerd. De tocht had hem behoorlijk vermoeid, zodat hij onmiddelijk tussen de lakens kroop. De volgende morgen leek het allemaal met een sisser afge lopen tè zijn, maar later op de dag kreeg hij dusdanige proble men dat de dokter erbij werd ge haald. Deze achtte het noodza kelijk dat August alsnog voor onderzoek in het ziekenhuis zou worden opgenomen. Hoe dit is afgelopen, kon bij het ter perse gaan van dit berichtje "(woens- dagmiet worden achterhaald. Ook omtrent de aard van de ver wondingen is nog niets met ze kerheid te zeggen. Voor zomersnoel van: uw heesters of knippen van de haag naar HOVENIERSBEDRIJF SP00LDER Tel. 1054861-1 52 37 SNEL EN VAKKUNDIG Voor aanleg van vijver of tuin hetzelfde nummer. De opleiding voor het middenstandsdiploma begint maandag 18 augustus 's avonds om acht uur in de Christelijke JVIavo te Rijssen K. Doormanstraat 3. De cursus wordt dit jaar voor het laatst volledig gesubsidieerd. Inlichtingen bij: G. R. Harbers. Rijssensestraat 29 Wierden Telefoon 05496-7 19 25 of 18 aug. op school. Haarstraat 163- Telefoon 05480-1 23 43 Rijssen

Holtens Nieuwsblad | 1986 | | pagina 9