'Op termijn moeten ideeën wel levensvatbaar zijn "Kijk pap, dat varken heeft ook 'n riem om Job Creation helpt startende ondernemers: Open dag landbouw in Holten een groot succes Milieuvriendelijke bedrijven welkom HOLTENS NIEUWSBLAD 99 Wijzigingen in het plan buitengebied Wethouder W. Dalhuisen: 1 Onderzoek DONDERDAG 7 AUGUSTUS 1986 "Een ondernemer is een schaap met vijf poten, maar een startende ondernemer heeft meestal nog maar drie poten. Die ontbrekende kennis of vaardigheden willem wij hem bijbrengen of verschaffen door adviseurs in te schakelen. Wij bieden daadwerkelijke hulp". Tot 1 mei 1988 hebben teamleider Dick Kuiper en zijn naaste medewerkster Lu- zanne Heule de tijd om de doelstelling van het project Job Creation in het Gewest Midden-IJssel te halen: 200 nieuwe arbeidsplaatsen. Met de steun van een gewestelijk mede werker en de ervaring van de landelijke Job Creation bv moet dat in hun ogen lukken. „Wij beoordelen hun plan nen, geven ze gratis advies en begeleiding, bieden ze facili teiten en maken ze wegwijs in ondernemersland. Maar uit eindelijk zullen de nieuwe ondernemers het zelf moeten doen". Even een stukje geschiedenis van het fenomeen Job Creation. Een nog niet zo oud verschijnsel dat aan het begin van de jaren tachtig in Engeland werd geïntroduceerd door het Britisch Steel-concem. Om de gevolgen van een enorme uitstoot van arbeidsplaatsen, waarvan hele dorpen de dupe dreigden te worden, zoveel moge lijk te beperken werd ene meneer Naylor vrijgesteld om te redden wat er te redden viel. Hij inventari seerde alle initiatieven van werkne mers die voor zichzelf wilden begin nen en zorgde voor een daadwerke lijke begeleiding voor die mensen. De resultaten waren verrassend en ook Naylor begon voor zichzelf met Job Creation. Zijn ideeën werden in Nederland geïntroduceerd door Philips Den Haag dat met hetzelfde probleem van arbeidsuitstoot te maken kreeg. Op het ogenblik zijn in den lande negen centra opgericht. Het centrum in het voormalige Wilhel- mina Gasthuis in Amsterdam, waarin de gemeente Amsterdam actief participeert, en een ondeme- merscentrum in Haarlem gespecia liseerd op de biotechnologie zijn de meest sprekende voorbeelden. Het project waarmee het Gewest Midden-IJssel op 1 mei is gestart wordt gesteund door de negen ge meenten uit het gewest en verte genwoordigers uit het regionale be drijfsleven waaronder de Deventer Kring van Werkgevers, de OLM en de RABO-bank. Het bestuur is in handen van een Stichting Onder nemerscentra Midden-IJssel en de uitvoering berust bij Job Creation in Deventer. Binnen de looptijd van twee jaar moeten 200 nieuwe arbeidsplaatsen worden gecreëerd, waarbij elke activiteit recht heeft op twee jaar nabegeleiding, ook na die datum van 1 mei 1988. Dick Kuiper en Luzanne Heule gaan nieuwe bedrijfsactiviteiten in de regio stimuleren, maar richten zich niet alleen op starters met een origineel idee. Nee, ook kleinere be staande bedrijven met een goed lopend basisprodukt en ideeën om te diversificeren of te exporteren zijn welkom. Zelfs bestaande be drijfjes die op de een of andere ma nier ergens zijn vastgelopen kun nen rekenen op begeleiding en ad vies. Fases "Het uitgangspunt blijft altijd le vensvatbare activiteiten op ter mijn" vertelt Dick Kuiper. „Wij til len zwaar aan een goed onder bouwd ondememersplan. Vandaar ook dat d*e contacten in een aantal fases zijn onderverdeeld. Eerst komt er een diagnosegesprek waar in het idee van de starter op zijn le vensvatbaarheid wordt getest. Hoe kan er in de praktijk gestalte aan worden gegeven? Soms adviseren we dan negatief of raden we aan een partner te zoeken. Vaak ontbreekt het aan commercieel inzicht om een idee ook inderdaad succesvol te laten zijn. Dat ervaren we nu in onze eerste gesprekken al. Dat commerciële traject is enorm be langrijk. De markt kennen en we ten hoe je die bewerkt. Wanneer we na die eerste fase wederzijds beslui ten met elkaar door te gaan volgt de adviesfase waarin echte plannen worden gemaakt. De starter moet weten wat hij wil en kan en hij moet zelf de keuze maken hoe het gedaan wordt. In de verkenningsfase wordt de haalbaarheid van die kansen onderzocht. Gesprekken met de bank, de behoefte aan bedrijfs ruimte en personeel bekijken. De doe-fase tenslotte is er om al het vo rige praktisch in te vullen en echt van start te gaan. Daarna is het alleen nog een kwestie van nabege leiding". Verder wil Job Creation een cen trum worden van beginnende on dernemers. Een centrum waar star ters gebruik kunnen maken van gemeenschappelijke faciliteiten als bijvoorbeeld telefoon of kop- ieerapparatuur, maar waar ook iets kan worden nageslagen in de stu dieruimte of gewoon ervaringen worden uitgewisseld met andere starters. „En men kan elkaar hel pen met bepaalde diensten" oppert mmm Luzanne Heule'Memand die met een telexbureau begint kan mis schien iets betekenen voor een startende transportondernemer". Optimistisch Hoewel Job Creation in de eerste paar maanden van haar bestaan voornamelijk bezig was met con tacten leggen, kennismakingsge sprekken met verschillende instan ties en uiteraard het inrichten van het pand aan de Deventer Keizer straat, zijn de eerste resultaten toch bemoedigend. Tien activitei ten waarbij het in totaal om 38 arbeidsplaatsen gaat bevinden zich op dit moment in de adviesfa- se. Dick Kuiper is dan ook optimis tisch over het behalen van zijn doelstelling. „Er zitten zeker geen eendags-vlinders bij. De plannen die ik tot nu toe onder ogen heb ge had zijn echt serieus. Dat valt me in deze regio toch op, dat de mensen hier behoedzaam en bedachtzaam te werk gaan en niet met allerlei wilde plannen komen. probleem is wel dat je nog geen goed inzicht hebt in de specifieke situaties bij de i verschillende gemeenten. Mis schien kunnen we ons in Holten richten op de toeristische sector. In mijn kennismakingsgesprek met wethouder Dalhuisen hebben we het daar over gehad. Een voordeel van dit project is wel datje met ver schillende gemeentes werkt. Een ondernemer met een goed idee, die dat in zijn eigen woonplaats niet kan verwezenlijken, kunnen we dan doorverwijzen naar een andere gemeente, waar de nodige facilitei ten wel voorhanden zijn". "Het belangrijkst is dat je het ver trouwen van de startende onderne mers wint" besluit Luzanne Heule. „Tenslotte komen ze hier met hun hele hebben en houwen op tafel. Wij beloven dan ook alle informatie binnenskamers te houden. Wat Sebastian v.d. Ende en zijn assis tente. hier aan bedrijfsgeheimen bespro ken wordt komt niet naar buiten. Dat is heel belangrijk". Wie graag meer wil weten over de begeleiding die Job Creation aan startende ondernemers kan bie den, moeten even bellen. Het tele foonnummer is 05700-18556. Job Creation zit aan de Keizerstraat 23 in Deventer. Gedeputeerde Staten van Overijs sel zijn de grote boosdoeners bij het uitblijven van het ontwerp Be stemmingsplan buitengebied. Niet minder dan zestien pagina's wijzigingen en opmerkingen moe ten verwerkt worden alvorens het eerste concept-plan ter visie kan worden gelegd. Hoewel de echte hausse van startende ondernemers alweer wegebt, zijn er nog wel degelijk enthousiaste plannenmakers die voor zichzelf willen begin nen. Alleen komt er wel het een en ander kijken willen al die ideeën in de praktijk commer cieel succes hebben. Sinds 1 mei loopt in het Gewest Mid den-IJssel een Job Creation- project waar ook de gemeente Holten aan deelneemt. Nog maar juist geïnstalleerd op een zolderetage van de Kamer van Koophandel in Deventer ver tellen Dick Kuiper en Luzanne Heule wat Job Creation kan be tekenen voor beginnende on dernemers en voor het midden- en kleinbedrijf dat om welke reden dan ook het roer wil om gooien. „Je moet ons zien als een bondgenoot in het opzetten van een bedrijf'. "Bedankt voor de lekkere pannekoek en de fijne ont vangst, het was hier erg ge zellig"; een compliment om de hoek van de keukendeur van zomaar een (westerse) deelnemer van Een dagje de Boer op aan het adres van de Espelose plattelands vrouwen die in het kleine keukentje van Het Trefpunt donderdag handen, pannen en gasstellen tekort kwa men om alle deelnemers tij dig te voorzien van echte Es pelose pannekoeken. En voordat hij met vrouw en kroost weer op de fiets stap te naar de volgende _stop voegde de vakantiegast er nog aan toe: „Breng via de krant onze complimenten ook over aan alle boeren en organisatoren van deze Stuif es in op het boerenbe drijf. Het was in één woord "Het begeleiden van nieuwe starters is een dermate specifie ke bezigheid dat we dit graag overlaten aan Job Creation. Die hebben tenslotte veel meer know how op dat. gebied". Wet houder W.J. Dalhuisen ziet wel degelijk mogelijkheden voor het project Job Creation in Hol ten. Hoewel er, mede door tijde lijke onderbezetting van de dienst Sociale Zaken, niet be kend is of er ook in Holten men sen rondlopen die een eigen be drijfje willen beginnen verleent het college alle medewerking aan Job Creation. "Het vorige college was te wei nig wervend" vindt PVDA-wet- houder Dalhuisen. „Dat hebben we in de raad ook regelmatig be kritiseerd. Holten heeft wel de gelijk wat te bieden. Vooral voor milieuvriendelijke bedrijven en voor ondernemers in de toeristi sche branche. Met teamleider Kuiper van Job Creation heb ik ook het onderzoek van bureau Terp naar de toeristische moge lijkheden van Holten bespro ken. Het voordeel van een der gelijk project binnen het gewest is dat men starters kan doorver wijzen. Holten heeft een gunsti- Wethouder W. J. Dalhuisen: bedrij ven zijn welkom. ge ligging en is misschien ge schikt voor beginnende onder nemers die ergens anders niet terecht kunnen. Nee, het idee van een bedrijfsverzamelge bouw vind ik voor Holten niet reëel. Daarvoor is het hier toch wat te kleinschalig". geweldig, zo gastvrij als wij zijn ontvangen". Wethouder Henk Westerik ver klaarde onlangs bezwaar te hebben tegen het te pas en onpas gebrui ken van de kreet Holten Promo tion. Afgaande op de positieve re acties van de vijfhonderd deelne-- mers aan een Dagje de Boer op, bedreef agrarisch Holten vorige week donderdag Holten Promotion van de bovenste plank. Verschil lende deelnemers verklaarden, mede door de gastvrije ontvangst op het boerenbedrijf, volgend jaar Holten weer als vakantieadres te kiezen. Wat de bezoekers aan de boerenbedrijven vooral frappeer den was de rust en het geduld waar mee telkens weer uitleg werd gege ven op al die vragen van de onwe tende burgers. Insiders weten dat niet alle boeren stonden te trappelen om hun mede werking te verlenen aan de open dag van de landbouw; men had wel wat anders aan het hoofd, zoals superheffing, mestoverschotten en niet te vergeten de dagelijkse werk zaamheden. Reden waarom vorig jaar in Holten de deuren van de landbouwbedrijven gesloten ble ven. Een besluit, waar de boeren standorganisaties O.L.M. en CBTB achteraf gezien toch niet zo geluk kig meer waren, zodat dit jaar een nieuwe start werd gemaakt. De route die was uitgezet door het prachtige gebied aan de voet van de Holterberg voerde langs vijftal verschillende bedrijven. Bij de fa milie Meijerink kon men kennis maken met een voor Holten unieke boerenbedrijf de schapenhouderij, waar dagelijks 40 geiten gemolken worden. Over niet al te lange tijd wordt het bedrijf uitgebreid tot zo'n 130 geiten. De melk wordt niet in Nederland verwerkt maar gaat als halffabrikaat naar Frankrijk waar er geitenkaas van wordt ge maakt. VeeL verwacht men ook van de Amerikaanse markt. Bij het zeugenbedrijf van de familie Krik- kink leverde de zachtroze biggetjes van enkele dagen oud veel ah's en oh's op. De jeugd wilde vooral we ten 'waarom die varkens, net als hun vader een riem om hebben'. In Het Trefpunt konden de deelne mers kijken naar de diaserie Kijk op Landbouw en liet men zich de pannekoeken met stroop goed smaken. Vervolgens ging de tocht naar het pluimveebedrijf van de familie Nijland waar de bezoekers uitgebreid uitleg kregen over kip- pesoorten en kippe'merken' en de markt vooruitzichten terwijl de dochters des huizes de eier-sorteer- machine demonstreerden. Verder op kwam men nog bij het moderne melkveehouderijbedrijf van nog een familie Nijland, waar men te vens kon deelnemen aan een Co- berco-prijsvraag. De tocht eindig de bij de molen in Dijkerhoek waar men een beetje beduusd was van het groot aantal bezoekers. Een kijkje in de kalvermesterij van de familie Sluiter kon geen doorgang vinden, daar de risico's voor de ge zondheid van de jonge kalveren te groot was. Onder de honderden deelnemers telden we ook een flink aantal Dijk- erhoekse en Espelose boeren, die De geitjes bij de familie Meijerink konden al die belangstelling wel waarderen. de gelegenheid te baat namen om eens een kijkje te nemen bij hun collega's. „Normaal kom je er niet toe om zomaar eens bij een boeren bedrijf binnen te lopen. Collega's met een soortgelijk bedrijf als het eigen spreek je nog wel eens, maar om nu zomaar eens bij een geiten- houderij, of varkenshouder binnen te stappen, dat doe je niet zo mak kelijk", verklaarde oud OLM-voor- zitter Van de Brink uit Dijkerhoek. Egbert Stam van de CBTB, die sa men, met een collega van de OLM tekende voor de organisatie van de Open dag, verklaarde na afloop bij zonder tevreden te zijn over het enthousiasme van de boeren en de bezoekers. Vooral het aantal Holte naren dat de tocht meemaakte was opvallend groot geweest. „Gezien het resultaat gaan we er volgend jaar beslit meer door en als het aan ons ligt, weer in hetzelfde gebied. Dat is iedereen-zeer goed bevallen". De gemeente Holten houdt in de maanden augustus en september een onderzoek onder inwoners van Holten die ouder zijn dan zestig jaar en instellingen die zich bezig houden met het ouderenwerk. Doel is te komen tot een gericht oude renbeleid. In een gemeentelijke ad vertentie in het Hol tens Nieuws blad van deze week wordt een en ander nader uitgelegd. Door burgemeester en wethouders verleende vergunningen, ontheffingen e.d. 1. VERLEENDE BOUWVERGUNNINGEN: - aan de maatschap Bronsvoort voor de bouw van een (ondergrond se) mestkelder bij het perceel Oude Deventerweg 55; - aan de heer E. Krieger voor de bouw van een opslagloods bij het perceel Espelodijk 9; - aan de heer S. Lohuis voor de bouw van een woning aan het Van Holtenserf; - aan de heer W. Alberts voor de bouw van een woning aan het Van Holtenserf; - aan de heer C. S. van der Mei voor de bouw van een woning aan het Van Holtenserf; - aan de heer H. ten Velde voor de bouw van een woning aan het Van Holtenserf; 2. VERGUNNING INZAMELEN AFVALSTOFFEN: - aan de Prot. Chr. Basisschool „de Schakel" voor het inzamelen van oud papier; - aan Maatman Containers b.v. te Doetinchem voor het inzamelen van bedrijfsafval bij Edah, Smidsbelt 9-17; - aan C. A. Mulder en Zn b.v. voor het inzamelen van huishoudelijke afvalstoffen, grof huisvuil, bedrijfsafval, agrarisch afval en bouw en sloopafval; Voor het inwinnen van informatie over de zaak zelf dan wel over eventu ele mogelijkheden tot het indienen van een bezwaar- of beroepschrift kan men zich wenden tot de afdeling algemene zaken ter gemeentese cretarie. Ophalen huisvuil buitengebied De aandacht wordt er nogmaals op gevestigd, dat het huisvuil in het buitengebied met ingang van 1 juli 1986 niet meer op de laatste dinsdag van de maand maar op de 2e en 4e dinsdag van de maand wordt ingeza meld. Tijdelijke verkeersmaatregelen Keizersweg Vanaf 11 augustus a.s. zal i.v.m. aanleg parallelriolering op het gedeelte Keizersweg, vanaf Aaltinksweg tot het perceel Keizersweg 56, geduren de enkele weken de Keizersweg afgesloten zijn voor alle doorgaande verkeer. De bereikbaarheid van de aangrenzende percelen wordt zoveel mogelijk in stand gehouden. Hieromtrent volgt nog onverleg met de be treffende perceeleigenaren. HINDERWET Terinzagelegging aanvraag om vergunning als mede ontwerp-beschikking. Op de afdeling algemene zaken van de gemeentesecretarie van Holten ligtvanaf 11 augustus 1986toten met 11 september 1986 op werkdagen van 9.00 tot 12.00 uurter inzage het verzoek om vergunning ingevolge de Hinderwet van: de heer J. Smale, Deventerweg 89 te Holten om een nieuwe, de gehele inrichting (rundveehouderij en varkensmestbedrijf met de daaraan verbonden opslag van mest, annex opslag van dieselolie in twee boven grondse tanks van elk 600 liter inhoud) omvattende vergunning. Voorts ligt deze aanvraag om vergunning gedurende genoemde periode van 1 maand iedere dinsdagavond van 19.00 tot 22.00 uur ter inzage in de sporthal „'t Mossink" Keizersweg 22 (kantoor beheerder) te Holten. Van deze aanvraag ligt tevens de ontwerp-beschikking ter inzage. De ontwerp-beschikking omvat het onder voorwaarden verlenen van de gevraagde vergunningen. Schriftelijk kunnen tot 11 september 1986 gemotiveerde bezwaren worden ingediend bij het college van burge meester en wethouders van Holten, Dorpsstraat 27, 7451 BR Holten. De persoonlijke gegevens van degene, die een bezwaarschrift heeft ingediend worden, indien daarom uitdrukkelijk wordt gevraagd, niet bekend gemaakt. Een ieder kan ook verzoeken om in persoon of bij ge machtigde mondeling bezwaar te mogen inbrengen tegen de aanvraag en/of de ontwerp-beschikking. Hiervoor dient men dan een afspraak te maken vóór 4 september 1986 met de afdeling algemene zaken ter gemeentesecretarie van Holten.

Holtens Nieuwsblad | 1986 | | pagina 5