Vaderlandse top-rock op negende Schuredag Wegstapelen lag niet in Bathmen 1 Voordelig op vakantie in de Bonte Wever Kasteel in Dijkerhoek Vakantie weken voor jongeren pTwéntse TC Holten komen op hun eigen toernooi beter uit de verf HOLTENS NIEUWSBLAD vrijdag 11 juli in J.s. de Schure: Speciaal zomerarrangement voor onze lezer -x-j DONDERDAG 26 JUNI 1986 Op vrijdag 11 juli zal op het terrein aan de Beusebergerweg bij J.s. de Schure de negende Schuredag plaats vinden. Drie vaderlandse bands, waaronder de beste neder- landstalige band van dit moment De Dijk, zullen dit jaar de Schure dag opluisteren. Daarom is de aan vangstijd vroeger dan andere ja ren: 19.30 uur. Het festival opent met White Heat, een band rond Alan Cascoinge (ex- Normaal) en Hans Hoogstoeven- belt (ex Jo Junk en Waanzin). De muziek die zij maken valt onder de noemer moderne rhythm en blues. De zeer swingende muziek die zij brengen is uitstekende opwarmer aan het begin van de Schuredag. Hiema zal de Apeldoomse formatie Casuel Affairs het spektakel voort zetten. Deze band heeft al een aan tal elpees gemaakt maar werd eind vorig jaar op slag bekend door de single Sand in my eyes die als een komeet de hitparades besteeg en in het steunfonds van Frits Spits werd gekozen. Ondanks dat sythe- sizers de hoofdmoot vormen is de muziek nooit te kil doch zeer warm en swingend. De avond zal besloten worden door Nederlands beste nederlandstalige band De Dijk. Met single's als Bloe dend hart, Slow motion, Elke keer en Binnen zonder kloppen zijn ze geregeld in de hitlijsten te vinden geweest. De zanger Huub v.d. Lub- be speelt o.a. een rol in de film De Aanslag van Fons Rademakers. Voor iedereen die van leuke pop muziek houdt zal er op vrijdag 11 juli genoeg te doen zijn bij de Schu re vanaf 19.30 uur. De entree be draagt evenals voorgaande jaren f. 10,- in de voorverkoop en f. 12,50 aan de kassa. De voorverkoop is reeds begonnen op de bekende voorverkoopadressen. De groep De Dijk is de publiekstrekker van de Schuredag. Boekenaanwinst bibliotheek Holten 1.877 Claus, Hugo. Alibi/Hugo Claus - Amsterdam: De Bezige Bij. 1985. 2.907.5 Molen, S. J. van der. Het grote klederdrachtenboek, 175 p. 1985 3.629.4 Nooy-Blokzijl, Lidy. Vegetarisch koken voor jezelf: 52 compl. menu's: Zomer en Keuning, 1985. 4. C Frank, Rudolf. De jongen die zijn verjaardag vergat: een roman tegen de oorlog/(vert. uit het Duits door Wijnand Nieuwenkamp) Amsterdam: Bakker 1985. 5. Vries, Alida de. Er is veel veranderd in honderd jaar, 208 p. Een tot een roman verwerkt beeld van het boerenleven in de tijd van 1870- 1920. 6. Blixen, Karen. Schaduwen op het gras (vert. uit het Engels door Ruth Wolf), 3e druk 's Gravenhage. Nederlandse uitgave. Vier ver halen met herinneringen aan een verblijf in Kenia. 7. Dis, Adriaan van. De rat van Arras: Novelle Amsterdam: de Bijen korf cop. 1986 52 p. Een journalist gaat op reis naar Arras met een oude vrouw, die daar in een vorige incarnatie geleefd zou hebben. 8. Oomkens, Maria (pseud, van W. Racké-Noordijk) 2000 weken/Ma ria Oomkens - Weesp: Van Holkema Warendorf Cop. 1985 120 p. 9. A. Janosch (pseud, van H. Eckert). Ik maak je weer beter, zei beer. Casterman cp. 1986 48 p. Kleine tijger is erg ziek en moet naar het dierenziekenhuis. Hij wordt liefdevol verzorgd door kleine beer. 10. Grey, Anthony. Saigon, door J. Westerweel-Ybema Amsterdam 1985.752 p. Een Amerikaanse familie raakt op velerlei manieren be trokken bij de Vietnamese Vrijheidsstrijd (1925-1975). Het inmiddels traditioneel gewor den C- en D-toernooi van de TC Holten is vorige week met succes afgewerkt. Afgezien van de weers omstandigheden op dinsdagavond was het op Meermanskamp een ideaal tennisweertje. Het toernooi stond open voor elk lid van de KNLTB en daarvan werd door le den van buiten Holten dan ook druk gebruik gemaakt. Maar liefst 57 leden van andere verenigingen namen deel. Na een niet bijster geslaagde com petitie waren de resultaten van TC Holten op het eigen toernooi ver rassend goed. In de D-categorie wonnen vader en zoon Looms het herendubbel en R. Keijnsma en J. Hul deden hetzelfde in de mixed dubbel. De overige titels in deze categorie gingen naar G. J. Veen- stra en M. de Vries uit Wierden (damesdubbel), naar S. ter Hedde uit Olst (damesenkel en naar R. Wolfkkamp uit Nij verdal in het he renenkel. In de sterkere categorie C werd het herenenkel (R. van Wijngaarden uit Wierden), het gemengd dubbel (vader en dochter Tuinstra uit Wierden) en het herendubbel (R. Zielhuis-R. van Wijngaarden uit Wierden) door 'buitenlanders' ge wonnen. Alsnog werden de resultaten be kend van de zeven seniorenteams uit de zaterdagcompetitie. Het eer ste gemengde team bestaande uit W. Speelman, R. Booten, H. Tutert en M. Muizenbelt slaagde erin de positie in de tweede klasse te be houden middels een vierde plaats in de eindrangschikking. Ook het tweede herenteam (H. Wille, J. Heeregrave, S. van der Meulen en A. Faber) lukte dat. De overige vijf teams belandden allemaal op de laatste plaats. Voor het eerste he renteam moet nu naar de zesde klasse en de gemengde vierdeklas sers gaan naar de vijfde klasse. Wegstapelen, ook wel Weggesta- pelen genoemd, was geen grens plaats in of bij de plaats waar nu Bath men ligt, zoals in het Deventer Dag blad .Plus Uit" van 12 april (muur schilderingen in de kerk van Bathmen) wordt gesuggereerd, maar een kasteel op de grens van het vroe gere graafschap Hameland, dat in 1046 door Koning Hendrik III van het Duitse Rijk, met het hele graafschap, geschonken werd aan de Kerk van Sint Maarten (bisschop Bernulfus) te Utrecht, nu beter bekend als de Dom kerk. In de schenkingsakte werden de grenzen van het gebied, volgens B. J. Hekkert, nauwkeurig omschreven: Van Rande, een buurtschap bij Deven ter via een erve Hunne (aan de Hunne- pe) naar „Weicggestapelon", vandaar naar Westerflier bij Diepenhëim, ver volgens naar „Hasgelstaldaburg" bij Barchem (huidige naam Hazelberg) en via Steenderen over de IJssel. Holtens geslacht Wegstapel is de naam van een be kend Holtens geslacht en is afkomstig van de naam van dit kasteel. De naam komt verder sporadisch voor en als het al ergens voorkomt, dan is zij zeker uit Holten afkomstig. Zo is bijvoor beeld de directeur van Schiphol een Wegstapel, die van orgine uit Holten stamt. Meester B. H. Brouwer het voorma lig hoofd van de Dorpsschool in Hol ten, heeft naar het kasteel en de naar het kasteel genoemde familie Wegsta pel een diepgaand onderzoek inge steld en kunnen vaststellen dat deze versterking gestaan heeft aan wat nu de Beumersteeg in Dijkerhoek heet, dus meer dan vijf kilometer van Bath men. Het stond bij de boerderij, thans bewoond door de familie Reijlink (Jan Gijzen of Wegstapel), die een deel van het kasteelerve uitmaakte. Leesboekje De heer Brouwer schreef in 1969 een leesboekje voor de hoogste klas sen van zijn school, waarin hij uitvoe rig inging op het kasteel, maar voor namelijk op de familie die haar naam aan het kasteel ontleent. Verschillen de instanties en personen hebben hem, zoals zal blijken, daarbij gehol pen. Brouwer schrijft: „Op 23 augustus van het jaar 1046 schonk Koning Hein- ricus (dat is Hendrik III) een graaf schap in Hamelanda, dat onder meer begrensd werd door Steenderen en Weicggestapelon onder Holten" aan de eerder genoemde kerk te Utrecht, aldus een oude charter, volgens het Oorkondenboek van Overijssel. „In het boekje „het archief der mar- ke van Holten" vermeldt de schrijver J. de Graaf, voormalig secretaris van Gorssel onder 10 september 1689: dat „Weggestapel en de andere grote troppen van gansen in 't Broek hou den, waarover klachten komen". Hij De Legende vAtf £E W E 66 ESfAPEL. I Zo stelde meester Brouwer zich Weg gestapel voor. tekent aan, dat Weggestapel een kas teel was, dat lag in Holterdijk of ook wel Holterbroek geheten". Het nu nog bestaande Holterbroek was vroeger veel groter en strekte zich uit tot in de buurtschap die nu Dijkerhoek heet. Die naam is namelijk veel later ont staan. Geheimzinnige sluier Via de Topografische Dienst te Delft werd een tip van de geheimzinnige sluier opgelicht, doordat ir. J. A. C. E. van Roermund schreef, dat er in 1849 een boerenerf stond op de plek waar eens het kasteel had gestaan en via het Kadaster te Zwolle kon worden na gegaan om welke boerenerve het ging n.l. Erve Beumer. Via Beumer kwam men bij Bleumink (officieel Blumink) en via Bleumink bij de familie Reijlink, ook wel Gijzenboer genoemd en die toonde een officieel stuk, dat haar erve Jan Gerritsen of Wegstapel heet. De boerderij Wegstapel was hiermee ontdekt. Drs. Vroon, provinciaal Inspecteur van de archieven te Zwolle, schreef op 8 augustus 1969: „De Holterdijk was een weg van Holten naar Deventer. Er was ook een buurtschap Holterdijk, maar dat werd Dijkershoek genoemd. Aan de Holterdijk lag het genoemde kasteel. Omstreeks 1850 was er nog een boerenerve van die naam" (Weg stapel). Het slot heeft aan de Holterdijk gele gen. „Dat komt wel uit", zei de land bouwer Bleumink, die aan de Beumer steeg woont, „want vroeger liep de Oude Deventerweg vlak bij ons huis langs, maar later is hij verlegd". In de loop der eeuwen is er nog al eens wat veranderd aan de loop der wegen en aan de naamgeving. Een deel van de Oude Deventerweg, alias Holterdijk, heet nu Beumersteeg. De oude De venterweg mondde jaren uit bij de Rinkelaar aan de E8 in Dijkerhoek, maar is toen, in verband met het druk ke verkeer over de E8, naar de kom van Dijkerhoek verlegd, waar hij in de vorige eeuwen ook uitkwam. Kastelen werden, volgens Brouwer, in de oude tijd opgetrokken van eikes- tammen. Ze heetten donjons. Later, in de Middeleeuwen, kwamen de stenen muren. Brouwer heeft zich ook een voorstelling gemaakt van zo'n don jon. Bovenstaand citaat van De Graaf houdt, volgens Brouwer, nog niet in dat het kasteel er nog stond in 1689, want in de archieven van de Hervorm de gemeente alhier, is in de Doop- en lidmatenboeken ook meermalen spra ke van een boerderij Wegstapel in de buurtschap Dijkerhoek. Deze kerkboe ken gaan terug tot ongeveer 1775. Het voormalige schoolhoofd is in zijn historisch leesboekje „De legende van de Weggestapel", dieper inqe- gaan op het Holtense geslacht Weg stapel. Het zou te ver voeren hem, in dit verhaal over het kasteel, daarin te volgen. Vast staat, dat dit kasteel uit de elfde eeuw niet in of bij de plaats Bathmen gestaan heeft. W. Beijers ceptie. Zij staan graag tot uw be schikking. Komt u met de auto, er is altijd parkeerruimte op het eigen grote parkeerterrein. Hoe te boeken? U belt de Bonte Wever in Slagha ren, tel. 05231-26 33, en maakt uw wens kenbaar. Is er in de periode die u wenst plaats beschikbaar, dan wordt die voor u gereserveerd. Vervolgens stuurt u bijgaande bon volledig ingevuld naar de Bonte Wever (Postbus 2 - 7776 ZG Slagha ren) waarna u per omgaande uw be vestiging ontvangt. Het totale bedrag rekent u af bij de Bonte Wever. Lezers van ons blad stellen wij in de gelegenheid om in de periode van 12 juli tot 2 augustus voordelig op vakantie te gaan. Het gaat daar bij om een speciaal zomerarrange ment in het sport-, recreatie- en congrescentrum de Bonte Wever in Slagharen. Snelle beslissers kunnen voor slechts f 55.- per dag in dat unieke hotel- en sportcom plex van een volledig verzorgde vakantie genieten. Het arrange ment zoals dat alleen voor lezers van ons blad geldt, is inclusief een aantal aantrekkelijke extra's. Op het toch al laag gehouden tarief gelden voor kinderen extra kortin gen. Waar enige jaren geleden nog de Nederlandse Bontweverij huisde staat nu een immens groot over dekt sport-, recreatie-, en congres centrum zoals men er geen tweede in Nederland vindt. Maar liefst 35.000 m2 bebouwde oppervlakte telt de Bonte Wever en onder haar, schijnbaar onafzienbare dak, be vinden zich tientallen faciliteiten. Steeds meer mensen weten de weg naar de Bonte Wever in Slagharen te vinden en hebben er hun vakan tie doorgebracht. Met dit complex, de Bonte Wever, hebben wij het ar rangement samengesteld dat wij u als lezer graag aanbevelen. In de periode van 12 juli tot 2 augus tus is het mogelijk een geheel ver zorgde vakantie te boeken. Iets voor snelle beslissers dus. Voor slechts f55.- per persoon per dag is men „onder dak". En wat dat in houdt is niet mis, de Bonte Wever heeft alles onder één dak. Kinderen tot 12 jaar betalen f 45.- p.p. Kinde ren tot 3 jaar, mits slapend op de kamer van de ouders kunnen gratis mee. De lengte van de vakantie, het tijd stip van aankomst en vertrek mag men zelf bepalen. Het voor u sa mengestelde arrangement bestaat uit: logies in een van de hotelkamers, voorzien van douche en toilet. Ontbijtbuffet, zeer uitgebreid. Lunch en diner in een van de sfeervolle restaurants (buffetsys teem). U zoekt maar uit wat u lust en eet zoveel als u kan. Gratis gebruik van de overdekte recreatiemogelijkheden zoals: ke gelen, bowlen, midgetgolf, tennis of squash. Voor de kinderen een spelzaal met luchtkussens, trampolines, ta feltennistafels enz. Vrij gebruik van de luxe service bioscoop met spannende films. Iedere avond gelegenheid tot dansen op live muziek in de oerge zellige zaal met grote dansvloer. En een gratis bezoek aan het Po nypark Slagharen of Noorder Die renpark te Emmen of aan het optre den van Rob de Nijs op 19 juli. Kortom een vakantie om nooit te vergeten. Bovendien het weer hoeft geen spelbreker te zijn, alles in de Bonte Wever is overdekt. U kunt zich uitstekend binnen de muren van het complex vermaken maar ook daarbuiten is nog veel te bele ven. De Bonte Wever ligt in een landelij ke omgeving die rijk is aan natuur schoon. Zo kunt u bijzonder goed recreëren bij de dagrecreatiepias „De Oldemeijer" of de zandverstui vingen. „De Beerze Bulten". Het Drentse landschap met zijn bossen, hunebedden, ja-knikkers en vee- nafgravingen is beslist de moeite waard. U kunt ook een dagje naar de haaien, een gigantisch aquari um met een inhoud van maar liefst 180.000 liter waarin plm. 7 haaien van 2V2 meter rondzwemmen tesa- men met enkele zaagvissen. Dit al les is te zien in het Noorder Dieren park te Emmen. En wat dacht u van Orvelte, een levend dorp vol monumenten en oude ambachten of op loopafstand het Ponypark Slagharen. Kortom u kunt uw vakantie net zo lang maken als u wilt en uw dagen op vele manieren doorbrengen voor een all-in prijs van slechts f 55.- per Service Dagelijks komen er honderden mensen over de vloer bij de Bonte Wever. Mensen die daar komen om zakelijke reden of voor hun ont spanning. Om welke reden zij daar ook komen u kunt altijd rekenen dat uw verblijf zo aangenaam mo gelijk wordt gemaakt. Mocht u spe ciale wensen hebben, bijvoorbeeld over uw dieet, dan kunt u dat altijd vragen of kenbaar maken bij de re- Bon Zoals telefonisch met u besproken, komen wij onze vakantie doorbrengen in de Bonte Wever. Naam: Straat: Woonplaats: Postcode: Tel.nr.: Wij komen vantot en met(data invullen) en zijn in totaal metpersonen. Het gaat daarbij om volwassenen,kinderen van boven de drie jaar en beneden de twaalf jaar en kinderen jonger dan drie jaar. Al vele jaren organiseert Zon en Vrijheid vakantieweken voor kin deren en jongeren. Doel daarbij is het bevorderen van het sociaal jeugdtoerisme op niet-commercic- le basis. Bovendien kan er bij fi nanciële problemen een beroep ge daan worden op een speciaal fonds. De volgende aktiviteiten staan op het programma: In Vierhouten (Veluwe) op kam- peercentrum „De Paasheuvel" van 5 juli tot en met 5 augustus: KINDERDORPEN. Kinderen van 9 fm 12 jaar kiezen uit 5 weken zoals: Bouw- en knutselweek, Sport-, i spel- en spookweek, Indianenweek, Stenen Tijdperkweek, of Circus- j Toneelweek. Leuke kampeer - spel - i weken geheel verzorgd. Prijs per week 195.-. I JEUGDCAMPING. Voor jonge- ren van 13 t/m 16 jaar, die zelfstan- i dig willen kamperen, maar niet al- leen. Kamperen dus in eigen tent j en eigen potje koken, maar met el- i kaar de omgeving verkennen, spor- ten, kampvuur e.d. Er is leiding i aanwezig die kan helpen bij kam- j peerproblemen en die informatie i kan geven over de omgeving. Van zaterdag tot zaterdag f115.-. In Wijlre (Zuid-Limburg) op kam- i peerterrein „De Gronselenput" ook JEUGDCAMPING in de periode i van 19julifm2 augustus. Voor kin- S deren uit financieel zwakke gezin- J nen is er de Stichting „De Voor- i post". Deze Stichting is in het leven J geroepen om het belangrijkste as- i pekt uit de doelstelling - bevorde- j ren van het sociaal jeugdtoerisme - J niet afhankelijk te laten zijn van j (handtekening) i eigen inkomen (of dat van de ou- J ders). Meer informatie vindt u in de folder JEUGDREKREATIE, die u I telefonisch aanvraagt via 05771- 556. Schriftelijk kan ook bij: Zonen I Vrijheid, 't Frusselt30, 8076 RE Vierhouten. I Uw bevestiging zien wij graag tegemoet. Deze bon, volledig ingevuld, opsturen naar De Bonte Wever, Postbus 2, 7776 ZG Slagharen.

Holtens Nieuwsblad | 1986 | | pagina 7